גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר 12 סניפי ניו-פארם שיימכרו: 15 מיליון שקל

המתחרים על סניפי ניו-פארם שיימכרו במסגרת העסקה עם שופרסל: בנט קפלן תחת השם WePharm והאחים ניסנוב ■ האתגר העיקרי לרוכשים: אישור ההסכמים להפעלת בתי המרקחת מול קופות החולים והמשכירים

ניו פארם / צילום: יחצ
ניו פארם / צילום: יחצ

עסקת רכישת 11 סניפי רשת ניו-פארם וסניף שופרסל מידי רשת הקמעונאות שופרסל במטרה להקים רשת פארם חדשה מתקרבת להכרעה. ל"גלובס" נודע כי שתי הצעות כתובות מחברות פרטיות הוגשו עד כה לידי איציק אברכהן, מנכ"ל רשת שופרסל, ורמי שביט, בעל השליטה בקבוצת המשביר, המחזיקה כיום בניו-פארם, המובילים את המהלך. מחיר 12 הסניפים שיימכרו הוא 15 מיליון שקל. 

במהלך החגים הגיעו למשרדי המשביר בנתניה כ-11 גורמים המתעניינים ברכישת 12 הסניפים וקיבלו סקירה לגבי הפוטנציאל של הרשת. עם הגורמים המתמודדים על הרכישה ניתן למנות את בנט קפלן, שעמד עד לאחרונה בראש רשת בתי הקולנוע גלובוס מקס והחזיק 25% מהמניות בה, והאחים איציק ושרון ניסנוב, מבעלי מועדון הכדורגל הפועל תל אביב, שעל פי הדיווחים עשו את הונם בתחומי היהלומים והנדל"ן.

שתי ההצעות שניתנו עד כה כוללות התחייבות מצד הרוכשים הפוטנציאליים לדרישת הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, להפעיל את הסניפים הנרכשים לתקופה של לכל הפחות 18 חודשים לאחר השלמת העסקה.

אמנם סניפי הרשת שיימכרו נמצאים במרחק זה מזה ודורשים שיפוץ משמעותי, ולפחות שניים מהם אף נחשבים מפסידים, אך ההערכה בשוק היא כי בניהול נכון יש לרשת החדשה פוטנציאל צמיחה ל-40 סניפים.

בנוסף להצעתו רשם בנט קפלן שם עבור הרשת אם יזכה: WePharm. כמי שנחשב מקורב לבעלי קניונים מתפקידו הקודם, מקורבים אומרים כי כבר קיבל את ברכת הדרך שלהם והבטחה לאפשר לו להקים במתחמים שלהם סניפים של הרשת, בהם אבי לוי, מנכ"ל מליסרון, הנחשבת לאחת משתי קבוצות הקניונים הגדולות בישראל.

באחרונה התמודד קפלן על רכישתה מחדש של רשת בתי הקולנוע גלובוס מקס שנכנסה להקפאת הליכים ביוני האחרון, אולם מי שזכתה בהתמחרות הייתה קבוצת אלקו שבשליטת משפחת זלקינד. קפלן, שנאלץ בשבועות האחרונים להתמודד עם האשמות שיוחסו לו לגבי מצבה של הרשת שצברה חובות המאיימים על המשך פעילותה, אמר בראיון בלעדי ל"גלובס" לפני כחודשיים "מעולם לא לקחתי אגורה".

לקפלן יש ניסיון בפיתוח רשת מדשדשת באמצעות צמיחה מואצת, יש שיטענו כי אף מואצת מדי, והוא נהנה מקשרים עם בעלי קניונים וספקים מתקופתו כמנכ"ל ברשת גלובוס מקס. בנוסף, הוא חובש כיפה ושומר כשרות, ועל כן ניתן להעריך כי העובדה שמדובר ברשת פארם ולא מזון עשויה להיות אטרקטיבית עבורו.

האחים ניסנוב נכנסו לעסקה באמצעות בועז תושב, מ-Umbrella Advisors, ומוכר גם כשותפם בבעלות על מועדון הפועל תל אביב, אשר הביא אותם לעסקה. איציק ניסנוב התמודד לאחרונה גם על רכישת הרשת כפר השעשועים.

בכל מקרה, עדיין מוקדם לדבר על השלמת העסקה, שתלויה בקבלת אישור הממונה. בנוסף להפיכת ההצעות לטיוטת הסכם, מה שצפוי לקרות בתוך כמה שבועות, השלמת העסקה תלויה גם בשורת אישורים מצדדים שלישיים. בראשם קופות החולים, שיצטרכו לאשר את הסכמיהן מול בתי המרקחת בבעלות החדשה, ובעלי הנכסים המשכירים את הנדל"ן שמשמש את הסניפים. על פי ההערכות, קבוצת עזריאלי שמשכירה שניים מתוך 11 סניפי ניו-פארם עשויה להוות מכשול בהקשר זה.

במרבית המתחמים של קבוצת עזריאלי, שנחשבת לאחת משתי הקבוצות החזקות בשוק הקניונים בארץ, קיימים כיום סניפי סופר-פארם. קבוצה חזקה כמו עזריאלי עשויה להתעקש להעדיף סניף של סופר-פארם, ואם לא, של ניו-פארם החדשה שתנוהל בידי שופרסל. קבוצת עזריאלי סירבו להגיב לפניית "גלובס" בנושא.

העסקה הינה פועל יוצא לדרישה של הממונה על ההגבלים העסקיים למכור 9 מסניפי רשת ניו-פארם, סניף אחד של רשת שופרסל שאליהם התווספו 2 חנויות זכיינות נוספות של ניו-פארם, כדי להפוך את העסקה לאטרקטיבית יותר, לגורם שלישי שיוכל להפעיל רשת פארם הכוללת בית מרקחת, קוסמטיקה וטואלטיקה. התמורה בגין חנויות הפארם שיימכרו תשולם לניו-פארם.

הצדדים הסכימו על מנגנון להפחתת התמורה מהמחיר המקורי של 130 מיליון שישולמו למשביר על פי ההסכם כנגזרת מהתמורות שתקבל ניו-פארם ממכירת 11 חנויות הפארם. בשופרסל מעריכים כי הפחתת התמורה תסתכם במיליוני שקלים בודדים בלבד.

שני הסניפים שיתווספו לדרישת הממונה הם באריאל ואילת ונכללים בשמונת הסניפים שנמצאים כיום בזכיינות ברשת ניו-פארם. שופרסל צפויה לבטל את שיטת ההפעלה הזאת, ולהעביר את כל סניפי הרשת לבעלות ישירה. עם הסניפים שנמצאים כיום בזכיינות נמנים הסניפים בכרמיאל, בקניון ירכא, באריאל, באילת ובמודיעין.

לדברי תמיר בן שחר ממשרד הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, שבחן לפני כעשור את כוח המותג של ניו-פארם לעומת סופר-פארם, "עדות לעוצמת המותג של סופר-פארם ביחס לניו-פארם היא העובדה שמצאנו כי השלט של סופר-פארם שווה 600 אלף שקל תוספת פדיון חודשית על ניו-פארם, גם כשהוא ניצב בדיוק באותו המיקום".

דווח כי המועד האחרון לחתימת הסכמי המכר והמועד האחרון להשלמת העסקה נקבעו ל-30 בנובמבר ול-31 בדצמבר בהתאמה (ככל שלא יוארכו בהסכמה על ידי הצדדים). עוד נמסר כי הצדדים השלימו את הבדיקות והמצגים הקבועים בהסכם, ולמעט השלמת הסכמי המכר כנדרש בהחלטת הממונה, הושלמו מלוא התנאים המתלים של ההסכם. את מכירת ניו-פארם והמגעים מול רשות ההגבלים העסקיים הובילו עורכי הדין צביקה אגמון, רן שלום, אורי פורת ומירב יונג ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

 10 סניפי ניו-פארם ושופרסל שיימכרו

עוד כתבות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת אמסלם חתם על עסקת מכירת השליטה בבזק

המהלך התאפשר בעקבות אישורו של היועמ"ש, למרות שאמסלם לא היה זקוק מבחינה חוקית לאישורו ● עמי ברלב, מנכ"ל ביקום: "מודים לצוות משרד התקשורת ושר התקשורת שניהלו מהלך יסודי תוך התנהלות מקצועית במיוחד לטובת הציבור במדינת ישראל"

אתונה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שמש והטבות מס: כך מנסה יוון למשוך מיליונרים מרחבי העולם

מי שיעתיק את עסקיו ליוון, ישקיע כחצי מיליון אירו ויגור בה יותר מחצי שנה ישלם רק 100 אלף אירו על כל הכנסותיו ● התוכנית נועדה להזרים הון זר למדינה, שעדיין נאבקת בקשיים כלכליים

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.5%, טבע סיימה באדום

ביקום דיווחה כי התקבל אישור שר התקשורת דודי אמסלם לרכישת השליטה בחברה בידי סרצ'לייט ● טבע, שרשמה עליות במהלך רוב שעות המסחר, סיימה את היום בירידות ● אנלייט וסלע נדלן בלטו בירידות

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מה הן נקודות התורפה של מחאת השולמנים?

ח"כ לשעבר רועי פולקמן, האיש שניסה לשפר את מצב העצמאים בכנסת, מסביר מה הן נקודות התורפה של מחאת העצמאים המוצדקת - ומייעץ לשולמנים ממה כדאי להם להזהר ● האזינו

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

חיסול של בכיר בג'יהאד האסלאמי בעזה: אזעקות במרכז, הלימודים בדרום התבטלו

(עדכונים שוטפים): ביתו של בהאא' אבו-אלעטא, שהוגדר על ידי צה"ל כ"פצצה מתקתקת", הופצץ בשכונת שג'עאיה ● הג'יהאד האסלאמי: "התגובה שלנו תזעזע את היישות הציונית" ● אזעקות נשמעו מעוטף עזה ועד לגדרה, ראשון לציון וחולון. אין לימודים בכל ישובי הדרום

בניין בורסת הנאסד"ק במנהטן / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות בואינג: הדאו ג'ונס הצליח להימנע מהטריטוריה השלילית ורשם שיא נוסף

מניית ענקית התעופה זינקה לאחר שדיווחה כי תחזור לספק את מטוסי 737 מקס שקורקעו ● פורסקאוט קפצה בעקבות דיווחים כי היא עומדת להימכר ● מכירות עליבאבא ביום הרווקים עלו לשיא ● בורסות אירופה ננעלו בנטייה לירידות ● חברת Walgreens קיבלה הצעת רכש מלאה מקרן KKR, לפי דיווח בבלומברג ● התמ"ג בבריטניה ברבעון השלישי צמח ב-0.3%, מתחת לתחזית ● בורסת הונג קונג צנחה ב-2.7% לאחר שהמשטרה פתחה באש במסגרת ההפגנות ההמוניות

מיכל לוצקי/ צילום: מיכה לובטון

מיכל לוצקי פורשת מרשת 13 ותמונה לסמנכ"לית הדיגיטל והפיתוח העסקי של "גלובס"

לוצקי, שעובדת בתחום הדיגיטל למעלה מ-15 שנה, מחליפה ב"גלובס" את סמנכ"ל הדיגיטל ניר אינגביר, שביקש לסיים את תפקידו וחוזר לתעשיית ההייטק

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות היא סכנה לביטחון ישראל"

נתניהו קרא לגנץ לרדת "מהרעיון המטורלל הזה - להקים ממשלת מיעוט של השמאל שתלויה באחמד טיבי ואיימן עודה וחברי הרשימה המשותפת שתומכים בטרור ולא מכירים בכלל בזכות קיומה של מדינת ישראל"

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

AM:PM לא מספיקה? מוטי בן משה לוטש עיניים לרשת מגה

גורמים בשוק מספרים כי בן משה קיים לאחרונה פגישות במטרה לבחון אפשרות לרכוש את רשת מגה, שבעבר הייתה בבעלות קבוצת אלון ● בן משה השתלט על קבוצת אלון לאחר הסדר החוב ודרכה קיבל את השליטה על רשת המרכולים AM:PM

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

פרץ גן/ צילום: פרוטי

"למצוא כוח אדם מתאים זו משימה כמעט בלתי אפשרית"

פרץ גן (61), מגדל צמחי מרפא, מוטרד בעיקר מלמצוא את הכוח אדם המתאים והייחודי שמסור לעבודה ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מנהיג מפלגת הימין הספרדית ווקס, סנטיאגו אבסקל / צילום: Susana Vera, רויטרס

נגד הגירה ועצמאות קטלוניה: הישג חסר תקדים לימין הפופוליסטי בבחירות בספרד

מפלגת ווקס המתנגדת להגירה ולעצמאות קטלוניה הפכה לשלישית בגודלה במדינה בבחירות שהתקיימו אתמול ● הסוציאל-דמוקרטים בראשות פדרו סנצ'ז הם המפלגה הגדולה ביותר עם 28% מהקולות, אך צפויים להתקשות להרכיב ממשלה

שלמה אייזנברג / צילום: תמר מצפי, גלובס

עדי דנה יחליף את שי טאובר כמנכ"ל קבוצת ישרס של שלמה אייזנברג

דנה (45) יחליף את שי טאובר, שמסיים 11 שנות כהונה כמנכ"ל הקבוצה וסיכם באחרונה על פרישתו מהתפקיד בסוף 2019

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ארגוני הסביבה נגד חיפוש פצלי שמן באתר אורון: "עוול היסטורי"

ארגוני הסביבה נגד חיפוש והפקת פצלי שמן: "מדובר בסתירה מובהקת להתחייבויות המדינה לצמצום גזי חממה" ● הארגונים פנו למנהל מקרקעי ישראל בדרישה לא לתת רישיון לחיפושי פצלי השמן והזהירו מפני השפעות שליליות על הטבע ובריאות הציבור ● המשרד להגנת הסביבה סבור כי "עסקה זו מעניקה תמריץ לאחד מסוגי הדלקים הגרועים ביותר וכי לקידומה יהיו השלכות שליליות על ישראל"

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

בני גנץ / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

גנץ: מחר אפגש עם ליברמן בנוגע למתווה שהציע לממשלת אחדות

יו"ר כחול לבן קרא לנתניהו לקיים עמו מו"מ ישיר, אמיתי וכן: "בוא נדבר תכל'ס, על מה שמעניין את אזרחי ישראל - ולא רק על מה שמעניין אותך. זו השעה, זו הציפייה של אזרחי ישראל משנינו, מכולנו, והם לא יסלחו לנו אם לא נעשה זאת"

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

איתן מאיר  / צילום: שני נחמיאס

איתן מאיר מונה ליו"ר תמר פטרוליום במקומו של רן אפרתי

מאיר ייכנס לתפקיד בתחילת ינואר 2020 ויחליף את רן אפרתי ● בתפקידו האחרון כיהן מאיר כמנכ"ל חברת האנרגיה דליה במשך 11 שנים

גירושין / צילום: שאטרסטוק

המיליונר, הסכם הממון שבמחלוקת ודירת המריבה

הסכם ממון חייב את האישה בפיצוי מוסכם בסך 150 דולר ליום על כל יום איחור בפינוי דירת בעלה לשעבר, איש עסקים אמיד שהונו מוערך בעשרות מיליוני שקלים ● תביעת האישה לביטול ההסכם נדחתה, כשביהמ"ש למשפחה קבע: "הסיכוי לבטל הסכם ממון נדיר. הפיצוי סביר"

חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/  קרדיט: יח"צ.

קבוצת הביטוח מגדל במו"מ לרכישת נתח מהרצליה מדיקל סנטר

הרצליה מדיקל סנטר הינו בית חולים פרטי מוביל שככל הידוע נמצא בבעלות יאיר לנדאו, קופת החולים שירותי בריאות כללית וכלל ביטוח ● ככל הידוע הכללית וכלל ביטוח לא במו"מ למכירת החזקותיהן