גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שני עשירי עולם האופנה מתחרים על שינוי פניה של פריז

סאגת היריבות בין ברנאר ארנו, בעלי לואי ויטון, לפרנסואה פינו, בעלי גוצ'י ואיב סן לורן, עולה מדרגה: השניים מתאמצים להטביע את חותמם על בירת צרפת באמצעות מבול של פרויקטי בנייה ושיפוץ של מבנים חדשים, ויש להם שפע של משאבים לשם כך

חנות הדגל של לואי ויטון בכיכר ונדום / צילום:בלומברג ,Balint Porneczi
חנות הדגל של לואי ויטון בכיכר ונדום / צילום:בלומברג ,Balint Porneczi

המיליארדרים ברנאר ארנו ופרנסואה פינו מטביעים את חותמם על הנוף העירוני של פריז. תחילה הם התחרו זה בזה בשוק תיקי היד והאופנה העילית, וכעת מתחרים על העיר עצמה.

ברנאר ארנו בן ה-68 ופרנסואה פינו בן ה-81 - שניים מהאנשים העשירים באירופה - מתחרים זה בזה בקידום יוקרתם האישית באמצעות מבול של פרויקטי בנייה שיעצב מחדש את פניה של פריז כבירת השופינג של מוצרי המותרות, וגם כבירת האמנות המודרנית. חגיגת הבנייה קורית עכשיו, קרוב לעשרים שנה לאחר שהשניים התחרו זה בזה על השליטה במותגים שונים, ביניהם גוצ'י ואיב סן לורן.

לפני שנתיים החלה LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton של ארנו לשקם את חנות הכלבו Samaritaine שנמצאת על גדות נהר הסן, ועל פי דיווחים מגיעה עלות השיקום ל-500 מיליון אירו (591 מיליון דולר).

במסגרת הפרויקט יהפוך חלק מהבניין, שנחשב לאבן דרך בתולדות הארט-דקו, למלון יוקרה במותג Cheval Blanc.

במרחק של חמש דקות הליכה בלבד, עושה פינו - שמשפחתו שולטת בקבוצת היוקרה המתחרה, קרינג - מאמצים קדחתניים לשקם את המבנה ששימש בעבר כבורסת הקומודיטיס, כדי להציג בו חלק מאוסף האמנות המודרנית שלו.

שני הפרויקטים עוצבו בידי אדריכלים יפנים שזכו בפרסי פוליצר, ושניהם יושלמו על פי התוכניות בסוף השנה הבאה.

"עליית מדרגה"

הכסף של תעשיית האופנה החל להיכנס לעולם התרבות הפריזאי בשנות השבעים באמצעות פרויקטים כמו Espace Pierre Cardin, "אבל עם LVMH ופינו מדובר בעליית מדרגה", אמר מייקל סטורפר, פרופסור ללימודים אורבניים בבית הספר לכלכלה של לונדון והמכון למדע המדינה בפריז.

"כל זה הולך ביחד - יש חבילת שופינג של מוצרי מותרות, של ביקורים במוזיאונים ושל בתי מלון. יש שדרוג משמעותי למדי בתחום הזה".

הפרויקטים האלה הם הפרק האחרון בסאגה של יריבות הדדית שהחלה בשנות התשעים, כשהחברה הידועה כיום בשם קרינג זכתה בשליטה על גוצ'י לאחר מאבק ב-LVMH, ואף חטפה לה את איב סן לורן, שאליה לטש עיניים גם ארנו.

לא ברור אם מדובר בצירוף מקרים, או אם שני אילי המותרות מנסים להביס זה את זה במרוץ נוסף.

אף אחד מהשניים לא הסכים להגיב על הפרויקטים הנוכחיים.

לשני הגברים, וגם לשתי החברות שבהן הם שולטים ושפועלות מפריז, יש שפע של משאבים להגשים את שאיפותיהם בתחום הנדל"ן. ארנו, יו"ר ומנכ"ל LVMH, ניצב במקום השביעי במדד עשירי העולם של בלומברג, ופינו ניצב במקום ה-33.

החודש פתחה לואי ויטון את חנות הדגל שלה בכיכר ונדום לאחר תהליך שיקום שארך ארבע שנים, ובכך הצטרפה למותגים אחרים של LVMH - דיור, Hublot ו-Chaumet - באזור התכשיטנים האייקוני בקרבת מלון ריץ הפריזאי.

חנויות חדשות

LVMH חגגה את פתיחת החנות - בית טורי מהמאה ה-18 שעיצובו החדש כולל מוטיב שמש זהובה שמכסה חזית שלמה של הבניין - במסיבה שבה השתתפו קייט בלנשט ומישל וויליאמס, ושכללה הופעה של וויל סמית. בינתיים רועשים המסורים בצדה האחר של הכיכר, שבו זוכה ביתו בן 124 השנים של בעלי מותג התכשיטים בושרון שבבעלות קרינג, למתיחת פנים.

בשנתיים האחרונות פתחה LVMH חנויות חדשות בפריז למותגיה, כולל ג'יבנשי, מזוודות Rimowa וסלין. קרינג - שבראשה עומד מ-2005 בנו של פינו, פרנסואה-אנרי - הגדילה את מספר החנויות שלה בפריז למותגים של גוצ'י, סן לורן, בוטגה ונטה ואלכסנדר מקווין, על פי נתוני Exane BNP Paribas.

"הם תחרותיים. הם תמיד ראש בראש", אמרה דלפין דיון, פרופסורית שמתמחה בתחום המותרות בבית הספר לעסקים Essec שבקרבת פריז. "התחרות בין המותגים שלהם היא תחרות על המיקומים הטובים ביותר, ומדובר בתחרות ברוטלית".

בגדה השמאלית של נהר הסן, העבירה קרינג אשתקד את משרדיה הראשיים למתחם משופץ של בית חולים מהמאה ה-17. המבנה ממוקם ברחוב de Sevres, צעדים ספורים מחנותה הנחשקת של LVMH Le Bon Marche, שאותה רכש ארנו יחד עם חברת כריסטיאן דיור כשהשיק את אימפריית המותרות שלו בשנות השמונים.

קרינג משקמת מבנה בולט נוסף באותה השכונה, Abbaye de Penthemont, במטרה להפוך אותו למשרדיו הראשיים של מותג איב סן לורן.

שני הגברים שקדו במשך שנים על בניית מוסדות אמנות מודרנית שהפכו לציוני דרך בעיר.

לפני יותר מעשר שנים נטש פינו את תוכניתו לבנות מוזיאון על אחד האיים בנהר הסן, וזאת עקב התנגדותם של הפקידים המקומיים.

במקום זאת, הוא החליט לפתוח את המוזיאון בוונציה. זמן קצר לאחר מכן חשפה LVMH בהנהגת ארנו תוכנית לבניית Fondation Louis Vuitton, מרכז לאמנות מודרנית שעוצב בידי פרנק גרי ונפתח לפני שלוש שנים תחת אור זרקורים בינלאומי ביער בולון בפאתיה המערביים של פריז.

בסופו של דבר הצליח פינו ב-2016 לגבש עסקה על הקמת מוזיאון משלו במרכז פריז, במבנה ששימש כבורסת הקומודיטיס של פריז.

במקביל להתקדמות יישומו של פרויקט זה, מגביר ארנו את מאמציו להפיח חיים בסביבת Foundation Louis Vuitton. הוא הזמין את גרי לשקם את המוזיאון לאמנויות ומסורות פופולריות, שנמצא בקרבת מקום, ושנסגר ב-2005.

כמו כן ארנו חבר ל-Compagnie des Alpes בהוספת 17 אטרקציות "סטימפאנק" חדשות לפארק השעשועים הקרוב לשני המוזיאונים.

יש גם שיתוף-פעולה

יריבות הנדל"ן בין שני אילי המותרות נכנסה להילוך גבוה, אך בכמה תחומים עסקיים אחרים גיבשו שתי החברות של המיליארדרים שיתוף-פעולה שנראה היה בלתי אפשרי בתחילתה של המאה הנוכחית, כש-LVMH עתרה לבית המשפט לחסום את עסקת ההשתלטות של קרינג על גוצ'י.

תיקי היד של מותג העל האיטלקי נמכרים כעת באתר האינטרנט מרובה-המותגים של LVMH, 24Sevres.com, שהושק השנה.

בחודש שעבר חברו LVMH וקרינג במהלך שאוסר העסקת דוגמניות רזות יתר על המידה ודוגמניות שגילן נמוך מ-16 שנים, בכל המותגים של שתי החברות.

אחד מבכירי LVMH, אנטואן ארנו, בנו הבכור של ברנאר ארנו, יו"ר החברה, הודה בריאיון כי המהלך המשותף הוא יוצא דופן. "כמה סוגיות נמצאות מעל כל תחרות", הוסיף אנטואן.

מבחינתם של חסידי שימור המבנים ההיסטוריים, הרחבת פעילותן של יצרניות מוצרי המותרות בפריז מניבה תוצאות מעורבות. יצרניות המותרות עובדות עם אדריכלים מעולים, לדברי ז'וליאן לקאז, חבר במועצת המנהלים של ארגון שימור המבנים Sites and Monuments. תדמיתו של מותג מותרות עולה בקנה אחד עם שימור חלקם הפנימי של מבנים היסטוריים יותר מאשר תדמיתם של מותגים אחרים, לדברי לקאז.

אך לקאז מזהיר כי השקעה ב"מחוות ארכיטקטוניות" דרמטיות עלולה להניב תוצאות הפוכות מהמצופה.

"יש רצון להשיג נראות, וזה הגיוני כשמדובר במותג", אמר לקאז. "אבל הסכנה טמונה באובדן האחדות הארכיטקטונית שמעניקה לפריז את קסמה".

עוד כתבות

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"