גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האינטרנט של הדברים - שיחה עם מכונת הכביסה

החידושים בתחום "האינטרנט של הדברים" מאפשרים אפילו לדבר עם מכשירי החשמל

קסיו GTS100./, צילום: יחצ
קסיו GTS100./, צילום: יחצ

מהפכת "האינטרנט של הדברים" ממשיכה להתרחב וכובשת מדי חודש טריטוריות חדשות בשוק האזרחי, התעשייתי והצבאי. נקודת ההשקה הבולטת ביותר שלה עם "האדם ברחוב" היא באמצעות מוצרי צריכה חכמים. שילוב של מוצרים קיימים ושימושיים עם רכיבי תקשורת אלחוטיים וזולים יחסית, עם אפליקציות ועם אלגוריתמים מתוחכמים מסוגל להקפיץ בן לילה את השימושיות של מוצרים ולהעניק להם פוטנציאל חדש.

גוגל במכונת הכביסה

קונצרן LG הקוריאני הוא חסיד גדול של שילוב יכולות IoT במוצרי צריכה ביתיים והליין שלו כולל כ-90 מוצרים עם חיבור Wi-Fi לאפליקציות - החל בטלוויזיות, מכונות כביסה ומקררים וכלה במזגנים וכיריים. באחרונה הודיעה LG על השלב הבא, שהוא הוספת תאימות של כל המוצרים המקושרים לסייען הבית החכם Google Assistant מבית גוגל.

השדרוג יאפשר להשתמש בפקודות קוליות בכל מקום בבית או בחצר, שנמצא בטווח המיקרופונים של הסייען, לצורך תפעול מוצרי הצריכה ויצירת קשר איתם. באמצעות פקודות קוליות ניתן, למשל, להורות למכונת הכביסה להחליף תוכנית, להגדיל את כמות ייצור הקרח של המקרר, לכבות או להפעיל חימום ומיזוג וכדומה.

במקביל ניתן לקבל באמצעות פקודות קוליות מידע על מצב פעולתם של המכשירים - הזמן שנותר עד סיום הכביסה, מצב הפילטרים, צורך בתחזוקה וכדומה - אל מסך הסמארטפון.

כחלק מיכולות הסייען ניתן להבחין בין קולות שונים וליצור סט של פקודות שמותאמות למשתמש מוגדר, כדי למנוע הפעלה מרחוק על ידי משתמשים לא מורשים. המכשירים יצוידו גם באפליקציה עם יכולת למידה וחיזוי של הרגלי המשתמשים באמצעות "טכנולוגיה מסתגלת". השדרוג מגלם את היתרון המרכזי של מכשירי IoT ביתיים, שהוא הוספת יכולות וביצועים באמצעות עדכוני תוכנה, ללא צורך בשינוי החומרה או רכישת מכשיר חדש.

Google Assistant. סייען חכם/, צילום: יחצ

שעון חכם וקשוח

שעונים חכמים עם חיבור אלחוטי לסמארטפון נמנים על מוצרי ה-IoT הפופולריים ביותר בקרב הצרכנים. אולם מוצרים רבים בשוק סבלו עד כה מכמה מגבלות פיזיות ובראשן רגישות גבוהה יחסית לחבלות חיצוניות ולאיתני הטבע וחיי סוללה קצרים יחסית. את שתי הבעיות הללו מנסה קסיו לפתור עם סדרת ה-GTS100 החדשה ממשפחת ה"ג'י-שוק", שיצאו לשוק האמריקני בקרוב.

הסדרה ארוזה בתוך מארז מתכתי מוגן היטב, שמציע את העמידות המוכרת של הג'י-שוק כולל חסינות למים עד עומק 200 מטר, עמידות בפני אבק וחבטות ועוד. בנוסף זהו אחד השעונים החכמים הראשונים בשוק, שמצוידים ביכולת טעינה סולרית של הסוללה, לצד הטעינה המקובלת. הביצועים דומים לדגמים שראינו בעבר והם כוללים חיבור לאפליקציה ייעודית, באמצעותה ניתן לשנות אזורי זמן בשעון, לבדוק את מצב הטעינה של הסוללה ולאתר את הטלפון אם מיקומו נשכח.

דגם הדגל, שיעלה כ-700 דולר, מצויד בזכוכית ספיר ייחודית, ציפוי שחור על הרצועה וטבעת חיצונית שעשויה מנאנו-סגסוגת, שכוללת כ-40 שכבות של סיבי פחמן. מחיר דגמי הבסיס צפוי להתחיל מכ-400 דולר.

קסיו GTS100./, צילום: יחצ

מדידת סוכר לא פולשנית

צמידי IoT, שמצוידים בחיישנים ביומטריים רגישים ובשידור אלחוטי, משדרגים כיום משמעותית את איכות החיים של ספורטאים ושל אנשים שסובלים מבעיות בריאות. החל מהרבעון הנוכחי נרתמת הטכנולוגיה הזו גם למעקב רציף אחרי רמת הסוכר בדם, באמצעות חיישן לא פולשני. על הפיתוח הודיע לאחרונה תאגיד "World Media & Technology" והוא ישולב בצמיד הפופולרי HELO ובשירות הנלווה אליו. החיישן מייצר הערכה מקורבת של רמת הסוכר בדם באמצעות חיישן אופטי ואלגוריתם מיוחד וללא צורך בדקירה ודגימת דם מעשית.

החברה מדגישה כי לא מדובר במכשיר רפואי אולם הוא מסוגל לבנות תמונה רציפה של רמת הסוכר המשתנה. תכונה זו תצטרף ליכולות הנוספות של חיישני הצמיד ובהן מעקב אחרי לחץ הדם, ECG, דופק, רמת החמצן, ניתוח רמות אנרגיה ומעקב אחרי פעילות וכושר. כחלק מהשירות, הנתונים מועברים לענן לצורך ניתוח ובניית תמונת מצב על ידי מומחים.

הצמיד HELO./, צילום: יחצ

ממריאים לרשת

אתרי גיוס ההמונים ממשיכים להוות זירה פעילה למוצרי צריכה מבוססי IoT בשל הקלות היחסית של שדרוג מוצרים פופולריים באמצעות רכיבי תקשורת. באחרונה נחשף באתר כזה רחפן מדור חדש, שמחובר לרשת ואינו דורש התערבות רציפה של מפעיל אנושי.

לטענת המפתחת, חברת סטארט-אפ מניו-ג'רזי, הרחפן המכונה ORCA נשלט באמצעות פקודות קוליות ומעגלי זיהוי קול. הוא מצויד באינטליגנציה מלאכותית וביכולת תעופה וניווט אוטונומית ותומך בו זמנית בתקשורת Wi-Fi ובתקשורת סלולרית דור רביעי, שמאפשרות לו חיבור לרשת בכל מקום בו קיימת קליטה.

פעולות כמו המראה, נחיתה או שיבה הביתה יכולות להתבצע באמצעות השמעת פקודות לטלפון חכם. וזה לא הכל: הרחפן יצויד גם במצלמה של 360 מעלות עם תמיכה במציאות מדומה ויגיע עם תצוגה עילית, שמציגה את פרטי הריחוף. בשלב מאוחר יותר אמור הרחפן להתחבר אלחוטית לשרת ולהזרים אליו מידע ישירות לצורך שיתוף התמונות בזמן אמת ברשתות חברתיות וכדומה.

על פי נתוני החברה המוצר נמצא כעת בשלב ניסויי אב טיפוס וזקוק לגיוס של כ-100 אלף דולר לצורך השקת מוצר מסחרי. למשקיעים המוקדמים מובטח המוצר, בהנחה שיתממש, בכ-600 דולר.

הרחפן ORCA. /, צילום: יחצ

עוד כתבות

בנייה בנתיבות, בשבוע שעבר / צילום: דייגו מיטלמן

מדד המחירים מספק קצת נחת לכחלון: מחירי הדירות יורדים ב-0.3%; האינפלציה מתקרבת ליעד

קצב האינפלציה מתחילת השנה עלה במקצת ל-0.8% לעומת 0.6% ביולי ●  מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% באוגוסט, בהתאם לצפיות השוק ● מחירי הדיור אמנם ירדו לעומת מאי-יוני 2019, אך עלו ב-0.7% ב-12 החודשים האחרונים

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

מפעילים סלולריים חוששים שחוקי נייטרליות הרשת יקשו עליהם בדור החמישי

במשרד התקשורת מרגיעים: כל עוד המפעילים לא פוגעים במתחרים הפועלים על הרשת, אין מצב שהנייטרליות ברשת תפגוש את הדור החמישי בסלולר

מסועי חבילות ממיין חבילות מאתרי קניות אונליין  / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

חגיגת השופינג בדרך להיגמר? תוכנית מגירה באוצר: הפטור ממע"מ על קניות ברשת יבוטל

בחסות הבור בתקציב: היוזמה לביטול הפטור ממע"מ על יבוא אישי צפויה לחזור במסגרת תקציב 2020, בהנחה ששר האוצר הבא לא יעצור אותה ● ההכנסות הצפויות לקופת המדינה: 600־700 מיליון שקל בשנה ● מנכ"ל משרד האוצר: "השר הבא יקבע את המדיניות וממנה יגזרו תוכניות העבודה"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-9.6%

מדד ת"א 35 השיל 0.4%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.2% ● היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

צילום מסך מתוך קמפיין הליכוד

"נתניהו עשה בית ספר לכולם, גם במסרים וגם באופן השימוש במדיה"

בפרסום בכלל - ולא רק בפרסום פוליטי, אומרים ששימוש חכם במדיה הוא למעשה הפיצוח הקריאטיבי של קמפיין ● גם בסבב הנוכחי מי שזוכה לניקוד הגבוה ביותר מצד אנשי המקצוע הוא הקמפיין של נתניהו, למרות שכחול לבן שיפרו עמדות ● בוחרים נתח - כתבה ראשונה בסדרה

ראובן קפלן / צילום: ענבל מרמרי

דרמה בבית ההשקעות פסגות: ראובן קפלן מונה למנכ"ל, ברק סורני פורש

ברק סורני, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, הודיע על בקשתו לסיים את תפקידו כמנכ"ל לאחר 3 שנים ● קפלן סיים לאחרונה קדנציה של 4 שנים כמנכ"ל עמידר, קודם לכן כיהן 8 שנים בכלל ביטוח כמשנה למנכ"ל וכמנכ"ל כלל בריאות ● סורני: "שוק ההון שינה את פניו באופן משמעותי; גאה בעשייה שלנו"

בני זוג במשבר / צילום: Shutterstock

"הלכת השוויון בנטל המזונות" לא חלה בעניינם של בני זוג מוסלמים

כך קבע ביהמ"ש לענייני משפחה בצפת, שדחה בקשת אב לחייב את אמן של שלוש בנותיו הקטינות במזונותיהן מכוח הלכת העליון מיולי 2017 ● הסיבה: הדין השרעי מחייב את האב אבסולוטית במזונות ילדיו ללא קשר לשאלת המשמורת

מפגינים בבואנוס איירס נושאים שלטים נגד הנשיא מקרי וקרן המטבע / צילום: רויטרס CARLOS GARCIA RAWLINS

הביקורת הגוברת, ההלוואה הגדולה והמחאה החריפה בארגנטינה: מי צריך את קרן המטבע הבינלאומית?

הלוואת הענק לארגנטינה שמטלטלת את המדינה, ביקורת גוברת גם משמאל וגם מימין ובעיקר רקורד עגום הביאו לכך שבשנים האחרונות עולות עוד ועוד תהיות האם קרן המטבע הבינלאומית היא אכן התרופה עבור כלכלות של מדינות כושלות - או שהיא בכלל המחלה?

השופט דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

ההחלטה שלא תמצא חן בעיני היועצים המשפטיים בעיריות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות סבור כי היועצים המשפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה ● במסגרת החלטה חדשה המליץ הנציב לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת האחריות החדשה על היועצים המשפטיים

אייל אלי, יו״ר ועד עובדי מגה / צילום: איל יצהר, גלובס

יושב ראש ועד העובדים במגה: "מגה ב' לא יקרה במשמרת שלי"

את הדברים הללו אמר היום ל"גלובס" אייל אלי, שלוש שנים וחצי לאחר שרשת מגה נקלעה להקפאת הליכים תחת בעליה הקודמים ● "אנחנו נמצאים רחוק רחוק ממה שהיה בתקופה המקבילה", הוסיף

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

בהמשך ללחצים מצד הנשיא טראמפ, הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב לאחר ההקלות של סין במכסים על יבוא סחורה חקלאית מארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין בצל תקיפת שני מתקני הפקה הגדולים בסעודיה ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

הכנסות חברת הקנאביס שיח קפצו במחצית, אך הרווח נותר בגדר תעלומה

תוצאות החברה, שעדיין הייתה פרטית בסוף הרבעון השני, מתפרסמות על רקע השלמת המיזוג לתוך ביונד טיים בסוף החודש ● שיח רשמה במחצית הכנסות של 12.9 מיליון שקל - גידול של 50% לעומת התקופה המקבילה

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

איך נחלץ עופר נמרודי מהרשעה בהעסקת עובדת זרה בביתו?

ביה"ד הארצי לעבודה קיבל חלקית את ערעורו של נמרודי שהורשע בביה"ד האזורי ופסק כי ייגזר עליו עונש של "ענישה אך ללא הרשעה" ● ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי פקחי רשות ההגירה שאיתרו את העובדת הזרה נכנסו לחצר ביתו של נמרודי בגניבה

מכלית נפט סעודית שנפגעה / צילום: רויטרס

התקפת מל"טים קיצצה את תפוקת הנפט של סעודיה ביותר מ-50%

מייק פומפיאו, שר החוץ האמריקאי: "התקפה חסרת תקדים של איראן על אספקת האנרגיה הגלובלית" ● המורדים החותים בתימן נטלו את האחריות להתקפה, אך פומפיאו אומר כי אין שום הוכחה שההתקפה יצאה מתימן

אביליטי / צילום: אתר החברה/ צילום: רויטרס

אביליטי: חשד לעבירות על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני

בנוסף נחקר חשד לביצוע עבירות מרמה והברחה וכן עבירות הלבנת הון בהיקפים משמעותיים במסגרת פעילותה העסקית של אביליטי ● על שאר פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום

משה ברקת/ צילום: כדיה לוי

צעד נדיר של הממונה על שוק ההון: מתערב בעסקת גזית גלוב-אטריום במטרה להגן על זכויות מיעוט

הממונה על רשות שוק ההון אינו מרוצה מאופן הצטרפותן של שתי קבוצות הביטוח לחברת הנדל"ן גזית גלוב, בעסקת הרכישה של מניות הציבור באטריום, הפועלת במרכז ובמזרח אירופה - תשלום של מחיר מלא עבור רכישת מניות מיעט בחברה הפרטית ● מנורה מבטחים: "מדובר בעסקה עם פוטנציאל תשואה גבוה לעמיתי ומבוטחי הקבוצה, שנבחנה ונבדקה בצורה יסודית"

דרור אריה, יו"ר מפלגת נעם / צילום: מתוך יוטיוב

לא נורמלי: רגע לפני פתיחת הקלפיות, מפלגת "נעם" פורשת

בכל מערכת הבחירות מפלגת "נעם" לא עברה בסקרים את אחוז החסימה, וההנחה הייתה שהקמפיין הפוליטי נועד לתת חשיפה מרבית לאג'נדה נגד הלהט"ב ● ראשי המפלגה בהודעת הפרישה: "חשפנו את המזימה לגנוב את המדינה מהעם, אנחנו כאן כדי להישאר"

דב ליטבינוף / צילום: שלומי יוסף

יוחמר עונשו של ראש המועצה האזורית תמר לשעבר דב ליטבינוף

הפרקליטות הגיעה להסדר טיעון עם ליטבינוף, שלפיו ייגזר עליו עונש של 6 חודשי עבודות שירות, במקום 3 חודשי עבודות שירות שהוטלו עליו בבימ"ש השלום בעקבות הרשעתו בהפרת אמונים בפרשת ישראל ביתנו

חנות טופשופ בירושלים / צילום: תמר מצפי

מותג האופנה טופשופ יימכר באסוס אבל לא יישלח לישראל

ב-30 בספטמבר אתר האופנה יחל לשווק את מותג טופשופ הבריטי, אולם לא יבצע משלוחים לישראל שיאפשרו ליהנות מרכישת פריטים ללא מע"מ ● הסיבה: הסכמי בלעדיות של זכיינית המותג בישראל – קבוצת גולף

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם / צילום: יחצ

חברות מובילות בענף הקנאביס הישראלי מתחרות על רכישתה של תיקון עולם

בין המתחרות על הפעילות: החברות קנביט, קנדוק (אינטרקיור), יוניבו ובזלת ● בעלי תיקון עולם, צחי כהן, דורש 100 מיליון דולר ותמלוגים עבור פעילות תיקון עולם בישראל ● כהן נאלץ למכור את החברה בעקבות טענות המשטרה כי אינו כשיר משפטית להחזיק ביותר מ-5% מחברת קנאביס