גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ב-1/11 יפוצל ערוץ 2, ושום דבר כבר לא יהיה כשהיה. האמנם?

האם אתם מוכנים למה שהולך להתרחש פה ב-1 בנובמבר?

האירוע החשוב ביותר בתולדות המדינה / איור: תמיר שפר
האירוע החשוב ביותר בתולדות המדינה / איור: תמיר שפר

א. ביום שלישי בלילה, בחצות בדיוק, הכול הולך להשתנות. אני בטוח שאתם מבינים את זה ומרגישים את זה כמוני. בעיתונים ובאתרי החדשות לא יכלו להחליט איך להכתיר את האירוע העומד להתרחש; האם מדובר ב"מפץ גדול", ב"רעידת אדמה", ב"מלחמת עולם" או בסתם "רגע היסטורי". אם שואלים אותי, אז הכול ביחד כפול מיליון בחזקת טריליון - כי בלילה שבין שלישי לרביעי יפוצל ערוץ 2, ושום דבר כבר לא יהיה כשהיה. נותר רק לקוות שברביעי בבוקר תזרח השמש כרגיל. בעצם, בטוח שהיא תזרח. היא הרי חייבת - בכל זאת, יש תוכניות בוקר חדשות ומרגשות משהו משהו.

כשאין לי יכולת להכיל את גודש הרגשות הגועשים, אני שוכח את העברית ועובר לאנגלית מקצועית: אז דעו שמדובר בגיים צ'יינג'ר אמיתי. זה הרי לא רק שקשת תעבור לאפיק 12, ורשת תעבור לאפיק 13 וערוץ 10 לאפיק 14 - דבר שבעצמו ממוטט סדרי עולם - גם "חדשות 2" ישנו את שמם, כן כן, ויהפכו להיות - אני מקווה שאתם מחזיקים במשהו יציב ויש כוס מים לידכם - "החדשות". לא יודע מה אתם תעשו ברגעים הגורליים שבהם יוחשך ערוץ 22 ובאור יקרות יוארו הערוצים החדשים, אבל אני יודע מה אני הולך לעשות: לעמוד במרפסת ולתקוע בשופר. אשרינו שזכינו.

ב. אני לא רוצה להיות אחד מהחמוצים שעליהם דיבר ראש הממשלה, ולכן אני לא שותף לאמירה הרווחת שלפיה מעכשיו נוצף בכמויות כפולות של זבל שנעשה בחצי הכסף. אז נכון, יכול להיות שניאלץ לייבא מפורסמים מטורקיה כי בארץ אין מספיק אנשים למלא את כל שעות השידור האלה - אבל לפחות מדובר בייבוא מקביל, וזה טוב לתחרות. כל הדיבורים על הזבל שמצפה לנו עוד יתבררו כזהים לכל הדיבורים על החולדות שאיימו להציף את גוש דן ודבר לא קרה.

וחוץ מזה, עכשיו כשיש עוד ערוץ, יתגבר גם הביקוש לאנשים מן היישוב שישתתפו בחידונים, יבשלו בתוכניות הבישול, יזממו אחד נגד השני בתוכניות הריאליטי, ישירו בתוכניות הזמר, ירקדו בתחרויות הריקודים, ימתחו ויימתחו בתוכניות המתיחות, יחשפו סודות כמוסים מחייהם בתוכניות הווידויים ויענדו מצלמות נסתרות בתוכניות התחקירים. תוך שנה ושלושה חודשים כל אחת ואחד מאיתנו יופיע בלפחות שלוש תוכניות - לפעמים במקביל - וכולם יכירו אותו והוא יכיר את כולם, מה שללא ספק יוסיף לתחושת האחדות בעם, יעלה את המורל הלאומי וימריץ את המשק: כל אחד יהיה פרזנטור של משהו וכל אירוע, יהא שולי שבשוליים, יהפוך באחת לאירוע VIP שיש לדווח ממנו בשידור חי.

ג. אומרים שהרייטינג ייחתך - איזה אנשים מדכדכים! הרי אפשר לפתור את זה בקלות. פשוט לעשות כמו שעושים עם קו העוני או נתוני האבטלה או אחוז החסימה: מגדירים מחדש, מזיזים את הקו, משנים את שיטת המדידה, והופ! נגמר הסיפור, לכולם יש רייטינג מעולה. אגב, לגבי הורדת אחוז החסימה: אני מאוד בעד! תמיד אמרתי שאני אוהב הרבה יותר מערכות בחירות מאשר ממשלות וממשל תקין. הורדת אחוז החסימה תכניס יותר מפלגות לכנסת, אלה יסתכסכו יותר, ימשכו את השמיכה, השמיכה תיקרע, הקואליציות יתפוררו מהר יותר ולפני שתספיקו להגיד "ערוץ 10 באפיק 14", נחזור לעוד מערכת בחירות. תענוג. הגיע הזמן להיות אמיצים ולזנוח את חלום המשילות כמו שזנחנו את חלום שתי המדינות. למה להיתקע על קונספטים מיושנים?

את אותו העיקרון של הורדת אחוז החסימה אני ממליץ ליישם גם על הפרסומות. מן הידועות היא שתעשיית הפרסום בבעיה עקב הפיצול - ובכלל, למה לומר פיצול? זו מילה עם קונוטציה שלילית; מה שקורה לנו זה יותר כמו לידה, או אפילו בריאה - וזו הזדמנות פז לפתוח את השוק למפרסמים קטנים וקטנטנים ואפילו למיקרו מפרסמים. קמפיינים לרשתות ענק בכיכוב מגה-סטאר בינלאומי זה נחמד, כך גם קמפיין לבנק עם מפורסם מקומי, אבל מה עם כל אותם בעלי מקצוע ועסקים שנעדרים - שלא לומר מודרים - מהפסקות הפרסומות, כמו חנויות סדקית קטנות ופורצי מנעולים, רואי חשבון וספרים, שרברבים, משכירי/שוכרי דירות ומוכרי מכוניות? זה יכול להיות משעשע ומאוד חברתי. אחרי הכול, אני רואה שלכולם קל מאוד להילחם כאריות על מחיר האננס, האבוקדו או הקפה בנתב"ג - המחיר אומנם גבוה, אבל המאבק הספציפי הזה נקלה בעיניי; בנאדם, הוצאת אלפי שקלים בלי הינד עפעף ועכשיו אתה מתגולל על כוס קפה בינוני? שתה מים בברזייה ועזוב אותי באמאש'ך - אבל למה אף אחד לא נלחם על המחירים של רצועת פרסום? מה, זה לא מאבק חברתי מספיק? למה זה שזוג מתקשה להגיע לדירה מעצבן אתכם, אבל זה שזוג אפילו לא יכול לחלום על קמפיין קטן בשעות הפריים-טיים עובר לידכם כאילו כלום? והרי כל אחד שבתוך עמו יושב יודע שיש הרבה יותר אנשים שרוצים להופיע בטלוויזיה מאנשים שאין להם איפה לגור.

ד. אולי בכלל זה הכול דיבורים מתוך קנאה של מי שאינו חלק מהחגיגה. הגשתי תוכנית בטלוויזיה עד לפני כשלושה שבועות בתאגיד החדשות והורידו אותה. מילא, דברים קורים. כדי לעודד אותי, אנשים אמרו לי דברים כמו: אל תדאג, ישר יתקשרו וייקחו אותך לתוכנית אחרת. אולי הצרה היא שהאמנתי להם קצת יותר מדי, אבל אולי הצרה האמיתית היא שבנוסף לזה שהאמנתי, אף אחד לא התקשר אליי ואף אחד לא לקח אותי ועכשיו כולם מקבלים תוכניות ורוקדים ומבשלים ורק אני יושב לבד בחושך. אין לי יומן לפנות ואפילו אין לי טלוויזיה להתנחם בה.

לא יכול להגיד שאני לא מבין את זה: בפעמים הספורות שראיתי את עצמי על המסך, לא התרשמתי מי יודע מה. לפעמים אני שואל את עצמי: מעניין מה הייתי חושב אם הייתי מישהו אחר והייתי רואה את דרור פויר בטלוויזיה. אם בתור מישהו אחר הייתי חושב עליי כמו שאני חושב על רוב האנשים בטלוויזיה שהם לא אני, הרי שלא כדאי לי לענות על השאלה הזו.

האמת, שאני די שמח על שאני לא בטלוויזיה. אהבתי את זה, אני מודה, אבל טלוויזיה זה קצת כמו נקניקיות. מי שמבקר במפעל ורואה איך עושים, פחות טעים לו אחר כך. עיתון יותר מתאים לי. דבר מעניין היה שכמעט כל אנשי הטלוויזיה שיעצו לי אמרו שכדאי להמשיך בטלוויזיה, לקחת מה שמציעים כי "צריך להישאר על הגלגל". אז א) לא מציעים כלום. ו-ב) כשנשארים על גלגל הרבה זמן אתם יודעים מה קורה? נהיית סחרחורת. ככה זה רוב אנשי הטלוויזיה שאני מכיר. חמודים, אבל קצת מסוחררים מעצמם.

ה. אז לכבוד יציאתי מעולם הטלוויזיה בדיוק כשהוא פורץ לו אל עבר אופקים חדשים, אגלה לכם את הסוד הכי שמור בתעשייה, כמו שאנחנו קוראים לה: נכון שכשאתם רואים מישהו מהטלוויזיה ברחוב או בקניון הוא תמיד באוזנייה, מדבר בטלפון, נראה עסוק? אז דעו לכם שהוא עושה את עצמו. גם אני עשיתי את זה. זה נחמד. הטלוויזיה גורמת לבנאדם להרגיש חשוב ואנשים חשובים לא הולכים סתם ברחוב או בקניון ללא מעש, הם תמיד צריכים לעסוק במשהו חשוב או לפחות להיראות ככה. וזה גם מסנן "סתם" אנשים (כלומר, אנשים שעוד לא בטלוויזיה) מלגשת ולפתוח בשיחה לא מצולמת, כלומר: שיחה שלא שווה את קיומה. בפעם הבאה שאתם רואים מישהו כזה, גשו אליו חופשי. הוא לא מדבר עם אף אחד מלבד עם האגו שלו. תודו לי אחר כך.

אבל עכשיו אני חייב לרוץ לסופר כדי להצטייד לקראת העימות הגדול לקראת הבחירות בין אביב גפן לאייל גולן. עם כל הכבוד לאבי גבאי והזגזוג לכאורה שלו, הזגזוגים של גפן מרהיבים בהרבה. אני מציע לרוץ ולהצטייד: בחדשות אמרו שהמדפים כבר מתרוקנים לקראת רעידת האדמה, המפץ הגדול, מלחמת העולם והרגע ההיסטורי. אשרינו שזכינו לכזה גיים צ'יינג'ר.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

יו"ר ועדת הבחירות נגד הצ'ט בוט של נתניהו: לא לפרסם סקרים

בעתירה שהוגשה לחנן מלצר נטען כי רה"מ מפיץ נתוני סקרים במסגרת הצ'ט בוט בפייסבוק - זאת על אף שהחוק אוסר זאת במהלך חמישה הימים האחרונים של הבחירות ● מלצר קבע: הפרסומים עומדים בניגוד לחוק דרכי תעמולה

דפנה מורביץ, 8400 / צילום: יח"צ

המובחרים לביומד: "מועדון העילית" של תעשיית הבריאות מציג שלושה פרויקטים חדשים

בחודשים האחרונים החלו לצאת אל הפועל שלושה פרויקטים שנולדו בתוך ארגון 8400, שפעילותו נחשפה כאן לראשונה ● שילוב בוגרי יחידות מובחרות של צה"ל בתעשיית הביומד; סטאז' של רופאים צעירים בחברות סטארט-אפ; והקמת מאגר מידע לשימוש בציוד מחקרי

השר ישראל כ"ץ מצביע / צילום: יח"צ

מלצר הוציא צו מניעה זמני ל'זזים' בעקבות בקשת הליכוד

(עדכון) ● המפלגה הגישה בקשה בהולה ליו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר וביקשה ממנו להוציא צו האוסר על עמותת "זזים" לפעול להסעת 15 אלף מצביעים לקלפי היום ● מלצר הוציא צו ארעי האוסר על "זזים או מי מטעמה, לפעול בניגוד לצו המניעה שהוצא, במישרין או בעקיפין"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

השופט מלצר: תוגבל פעילות ארגון הימין "שומרי הסף" נגד החברה הערבית

יו"ר ועדת הבחירות הורה על הגבלת פעילות ארגון הימין ביום הבחירות ● בין היתר, נקבע כי פעילי הארגון לא יורשו להימצא בתחום מתחם הקלפי בכל תרחיש שהוא ולשהות במרחק של 10 מטר ומעלה מן הקלפי

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

תביעות דיבה ואיומים. בנימין נתניהו, איתמר בן גביר, אהוד ברק ועוד / צילומים: איל יצהר, כדיה לוי, אילוסטרציה: טלי ב

נתניהו נגד ראשי כחול לבן, עמיר פרץ נגד נתניהו, בן גביר נגד הרב לאו: מה קרה לאיומים בתביעות דיבה?

הפוליטיקאים ממהרים לרוץ לתקשורת ולהצהיר שעוד רגע הם מגישים תביעת דיבה נגד המתחרים הפוליטיים שהכפישו אותם ● בדיקת "גלובס" מגלה כי ברוב המקרים מדובר בהצהרות חסרות סיכוי שלא מגיעות לבית המשפט

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו תקף בשידור החי בעמוד הפייסבוק - את פייסבוק

(עדכון) ● בתגובה לצעד החריג של פייסבוק נתניהו בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו: פייסבוק לא עומדת בלחץ של השמאל, זה קרה רק כי זה הליכוד ● יותר מוקדם הפר נתניהו את חוקי הבחירות כאשר עלה לשידורים בתחנת הרדיו קול חי, של הציבור החרדי ● מלצר פרסם הבהרה כי לאור התחייבות של הליכוד שזה לא יקרה שוב פעם הוא מתיר את הפעלת הצ'ט בוט

מליאת הכנסת / צילום: איל יצהר

מהקלפי ועד התוצאות הסופיות: 11 השלבים בדרך להקמת הממשלה

5 חודשים אחרי הבחירות לכנסת ה-21, בקלפיות שוב יחכו לכ-6 מיליון בוחרים ● השאלה כמה מהם יצביעו עשויה להכריע את המערכה, כי לפי הסקרים מפלגות משני קצות המפה קרובות לאחוז החסימה ● כל מה שצריך לדעת על אחוז החסימה ועל האפשרויות שיעמדו בפני נשיא המדינה

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

מובילאיי מאיצה את ההכנות לקראת שירותי "מוניות רובוטיות" בגוש דן החל מ-2022

במסגרת הפרויקט מונה החודש מנהל בכיר לשעבר מקבוצת פולקסווגן בתור נשיא פעילות התחבורה-כשירות (MAAS) של מובילאיי

הצבעה לבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

53.5% כבר הצביעו; כל העדכונים על המתרחש בקלפיות

(עדכונים שוטפים) - שיעור ההצבעה נכון ל-18:00; מדובר בנתון גבוה משיעור ההצבעה באפריל באותה השעה ● מלצר פרסם הבהרה כי לאור התחייבות של הליכוד שזה לא יקרה שוב פעם הוא מתיר את הפעלת הצ'ט בוט ● נתניהו: "הבחירות צמודות מאוד" ● לפיד: "בליכוד מזייפים היסטריה"

סיגל אדר, דורי מנור וח"כ יואב קיש צילום: יעל צור

מי הגיע לטרום הבכורה לסרט על ראש הממשלה יצחק שמיר? 

וגם: אוניברסיטת תל-אביב השיקה במונקו את "מיזם פרנקל למאבק בזיהום"

קלפי בבחירות הקודמות/ צילום: איל יצהר

"הבחירות בישראל הן לא סביב כלכלה, ולכן לא מובילות לתזוזות דרמטיות בשוק"

את הדריכות בשוק לקראת הבחירות שייערכו מחר כבר היו מי שהגדירו כ"שואפת לאפס" ● הפעילים מעריכים כי להרכב הממשלה העתידית לא תהיה השפעה משמעותית על הכלכלה ועל כיוון השוק המקומי בהמשך, ואילו התפתחויות פוליטיות ממילא אינן משפיעות בדרך-כלל על המשקיעים

שכונה חרדית, ירושלים / צילום: shutterstock

"יש מחנה שכל מה שיש לו זה שנאה לנתניהו. מה הם מציעים לעשות?"

ירושלים היא מאגר הקולות הגדול ביותר בישראל למפלגות הימין ולחרדים, 410 אלף בעלי זכות בחירה הצביעו היום ב-666 קלפיות ברחבי העיר ● נוריאל זריפי מבעלי בית הקפה דובשנית, שמפורסם בזכות קשריו עם משפחת נתניהו, בכל זאת מודאג לסיכויו של נתניהו

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

עד כמה שר האוצר הקודם מעודכן בשיעורי הצמיחה?

לפיד אומר שכבר 40 רבעונים לא היה רבעון כה חלש. מה אומרים בלמ"ס? ● המשרוקית של גלובס

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ: איראן כנראה אשמה, אבל איני רוצה מלחמה עם אף אחד

נשיא ארה"ב מסרב לקבוע חד-משמעית שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה ● הפנטגון קורא לבית הלבן לנהוג באיפוק ● הנשיא מעביר את הכדור לסעודיה

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

נתניהו טען כי הרשות הפלסטינית קראה רשמית להצבעה נגדו. האם זה נכון?

ראש הממשלה טען היום כי הרשות הפלסטינית יצאה בהודעה רשמית לערבים בישראל לצאת להצביע נגדו ● אך לא נמצא כל הודעה רשמית מטעם הרשות

מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים הזמני / צילום: אתר החברה

התפקיד החדש של סמנכ"ל הכספים של טבע הפורש מייקל מקללן

לאחר שפרש מטבע מסיבות אישיות, מייקל מקללן עובר לחברה ספרדית לאותו תפקיד ● מקללן כיהן קודם לכן כמנהל הכספים של פעילות התרופות הייחודיות הגלובליות בטבע ולפני כן עבד בחברת התרופות סאנופי

ארוחת טעימות במסעדת רוטנברג / צילום: אפיק גבאי

אלה 7 המסעדות המשפחתיות הכי טובות ליום הבחירות - מכפר ראמה ועד אשדוד

הערבית, האיטלקית, ההמבורגרייה וזאת שיש לה קשר מיוחד עם הדייגים • קבלו שבע מסעדות מומלצות במיוחד לבילוי עם המשפחה ביום הבחירות ● רק אל תשכחו להזמין מקום

בנימין נתניהו, בני גנץ, אהוד ברק / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הכנסת הקצרה בתולדות ישראל מתפזרת: כל המספרים של הבחירות

כמה חוקים הספיקה הכנסת ה־21 לחוקק וכמה ימים עוד תכהן בתפקיד ● מהו השיא ששברה הממשלה הנוכחית ● כמה ירוויחו חברי הכנסת החדשים שייבחרו ● וכיצד נרשמו אלפי בעלי זכות בחירה כמצביעים בבחירות באפריל, אף ששהו בחו"ל

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"30% הנחה למי שמצביע"? ועדת הבחירות קבעה כי זה "מתן שוחד"

מיזם "מצביעים 70", שביקש להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק, נפסל בנימוק כי מדובר "במתן שוחד" ● במיזם קראו לבעלי העסקים "להמשיך ולתת את ההטבות, ללא שום תנאים מקדימים וללא צורך בהוכחת הצבעה"