גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השמנת החמוצה של נתניהו

רוצים יציבות שלטונית? רוצים "משילות"? אל תהיו מושחתים

בנימין נתניהו באום/ צילום רוייטרס
בנימין נתניהו באום/ צילום רוייטרס

"החוק הצרפתי", חייבים להודות, נשמע הרבה יותר טוב מ"החוק שיסדר לראש הממשלה מערכת אכיפה סלקטיבית שתאפשר לו לחמוק מעונש". משהו בארומה המערב-אירופאית, ברפובליקה שהמציאה מחדש את החופש, השוויון והאחווה, אמור לטפטף להצעת החוק הזו רסיסים של היגיון. העניין הוא שהחוק הצרפתי, קצת כמו הגבינה המקומית של מדינת היין, יותר מסריח מחמוץ. הוא הצליח להגן על דורות של נשיאים לא רק במהלך כהונתם, אלא גם הרבה אחרי - כי לך תחפש ראיות נגד האיש החזק במדינה שנים אחרי שנחשף לחשדות נגדו.

החוק הזה הוא שאפשר במידת מה לפרנסואה מיטראן, נשיא צרפת לשעבר, לעשות מהמקפצה ולהורות בתחילת שנות ה-80 על מבצע "אוזניים גדולות", במסגרתו הותקנו האזנות סתר בקרב 150 גורמים בהם פוליטיקאים, עורכי דין ועיתונאים. לימים התברר כי העילה הייתה ככל הנראה החשש של מיטראן מהדלפת העובדה שנולדה לו ילדה מחוץ לנישואים - עניין רגיש אפילו בממלכת המתירנות.

נתניהו. עיוות והאדרה על פי הצורך / איור: גיל ג'יבלי

30 שנה אחרי הוחלט להעמיד לדין 12 בכירי ממשל לשעבר באותה פרשה שזכתה לכינוי "ווטרגייט הצרפתית", אבל מיטראן כבר לא היה שם. הוא הלך לעולמו 6 שנים לפני. ז'אק שיראק, הנשיא שהחליף אותו, השתמש בחסינות וסירב להעיד בפרשת השוחד בה הואשמה מפלגתו, בתקופה ששימש כראש עיריית פריז בשנים 95-77.

במהלך כהונתו השנייה כנשיא הוא איים לפטר את ראשי שירותי הביון בצרפת לאחר שאלה התכוונו לחקור שמועות ישנות סביב קשריו עם ראש ממשלת לבנון באותם ימים רפיק אל-חרירי, ועל כך שהוא ואחרים נטלו לכאורה חלק מתשלום כופר ששילמה צרפת בסתר לאיראן על מנת לשחרר חמישה שבויים צרפתים. גם ניקולא סרקוזי נחקר בגין מעורבות בשחיתות רק לאחר שיצא מארמון האליזה, וגם התיק נגדו נסגר.

נתניהו, ולא בפעם הראשונה, מבקש לאמץ חוק או נוהג ממדינה זרה במנותק מההקשר הכולל של מערכת החוקים והנורמות באותה מדינה, תוך שימוש בעיוות והאדרה על פי הצורך. אפשר לקרוא לזה "גריפת שמנת" (cream skimming), וברוח השבוע האחרון זו בטח שמנת חמוצה.

בעניין הצרפתי נשכחה העובדה שמדובר בחוק ישן עוד מהימים שהנשיא (להבדיל מראש ממשלה) הוגדר כאישיות ממלכתית חסרת סמכויות. במקרה של המינויים הפוליטיים בבית הלבן, אלה שגויסו כדי להצדיק את "חוק הג'ובים" החדש כאן אצלנו, נשמט הפרט הקטן שמחייב כל מינוי בשימוע מיוחד ומייגע בסנאט.

הליקוט הסלקטיבי הזה מזכיר קצת את ההתרפקות של נתניהו בימיו כשר האוצר על התוכנית הכלכלית של אירלנד בסוף שנות ה-80. נתניהו הצביע על הליך השיקום והצמיחה המסחררת בכלכלה האירית כדי להצדיק את הגזירות הכלכליות שהוא הוביל באותה תקופה, לרבות פגיעה קשה בקצבאות, אבל שכח שהתוכנית האירית הושגה ושגשגה בזכות שורה של הסכמים ("שותפות אזרחית") עם ארגוני עובדים ונציגי המגזר השלישי. למעשה, ההצלחה האירית היא סמל דווקא לגישה ההפוכה לזו שהובילה השכנה הבריטית מרגרט תאצ'ר ("אשת הברזל") - האורים ותומים של נתניהו.

"למה נזכרו עכשיו", זו הטרוניה המרכזית של מצדדי החוק הצרפתי, לפחות בנוגע לעבירות המיוחסות לתקופה שקדמה לבחירתו של החשוד לראשות הממשלה. "למה נזכרו עכשיו", תהו השבוע גם כמה פוליטיקאים ועיתונאים לגבי הכותרת הראשית של "הארץ" בדבר חקירת משטרה הנוגעת לעברו של יו"ר הקואליציה דוד ביטן - אז סגן ראש עיריית ראשון לציון והיום מי שמוביל את המאמץ בכנסת לטובת החוק הצרפתי.

הטרוניה הזו חוזרת על עצמה גם במקרים של תלונות על הטרדה מינית שמגיחות לפתע פתאום, גם כשהאירוע המיוחס אירע לעתים לפני כמה עשורים. התשובה לכך פשוטה: אישה שהסכימה לשתוק שנים תפר לעתים את שתיקתה כשהמטריד יהפוך פתאום מאיש צבא לחבר כנסת, או משר לנשיא. היא תעשה את זה לפעמים גם אם הזמר שהיא לא מסוגלת לשמוע ברדיו יקבל לפתע פרס משר החינוך. נותן השוחד, בין אם הוא קבלן קטן או טייקון גדול, עשוי לספר את סיפורו כשראש העיר יהפוך לראש ממשלה.

חברה שדוגלת במינהל תקין ובערכים של טוהר המידות לא צריכה להעניק חסינות במעבר לתפקיד בכיר, אלא להבהיר שבכירים כזוטרים ייחקרו ויעמדו בפני שופט אם תידבק בהם שחיתות. רוצים יציבות שלטונית? רוצים "משילות"? אל תסתובבו עם חמאה על הראש ואל תהיו מושחתים. קל.

המבורגר והעובדות

עד היום חיינו במשולש - סוכן הביטוח, חברות הביטוח והלקוח", אמר השבוע בכנס של לשכת סוכני הביטוח יאיר המבורגר, בעל השליטה בקבוצת הביטוח הראל. "המשולש הזה הוא שעשה את העוצמה הענקית של תעשיית הביטוח. כיום, מסיבות מובנות אולי עקב צוק העתים, הרגולציה דואגת ללקוח בלבד", הוא הלין.

המבורגר, מהוותיקים בענף ומי שפועל בעיקר בעצימות נמוכה בכל הקשור לתקשורת, קצת מתבלבל. מה שעשה את "העוצמה הענקית" של תעשיית הביטוח הוא לא אותו משולש דמיוני שהוא תיאר, אלא דווקא רגולציה שעבדה שנים למען חברות הביטוח בלי לראות את המבוטח. הרגולציה הרפה הזו, שאנשיה כמעט תמיד סיימו את הקדנציה עם ג'וב מפנק אצל החברות שהמבורגר מדבר בשמן, היא שאפשרה שיווק של מוצרים מיותרים, כפולים, לא מעודכנים ובטח לא מובנים.

לכל עובדת ניקיון בשכר מינימום דחפו "ביטוח מנהלים" עם דמי ניהול מנופחים, כל משק בית שני קיבל שיחת הפחדה מניפולטיבית כדי שמרכיב הפחד יגרום לנו להאמין שהביטוח המשלים של קופת החולים ישאיר אותנו בלי טיפול. 

התוצאות של הראל במחצית הראשונה

המבורגר. לא משולש ולא נעליים / איור: גיל ג'יבלי

בתזמון נהדר, אבל פחות נהדר עבור המבורגר, קרו השבוע שני דברים שממחישים עד כמה הטרוניה שלו מגוחכת: תחקיר של "על המשמר" עם לינוי בר גפן ("כאן" 11) חשף כיצד מוקדנים בהראל עושים מניפולציות על מבוטחים; ומבקר המדינה יוסף שפירא חשף את חדלונו של הרגולטור שהתיר לחברות הביטוח להמשיך לשווק פוליסות ביטוח סיעוד קבוצתיות למרות שורה של בעיות קשות בהן. "מ-1998 לכל המאוחר היה אגף שוק ההון והביטוח ער לכשלים מרכזיים במתכונת הקיימת של הביטוחים הקבוצתיים-המסחריים, אולם האגף נמנע מלאסור את שיווקם או למצער מלטפל בכשלים אלו, אף שהוא צפה בפועל את הנזקים שעתידים היו להיגרם כתוצאה מאי-טיפול בנושא", קבע המבקר בדוח שפורסם אתמול (ד'). לא משולש ולא נעליים.

המבורגר, שמשמש גם כיו"ר התאחדות חברות הביטוח, צודק כשהוא אומר שצריך להתחשב גם בסוכני הביטוח. הסוכנים הם יצרני ערך חשובים בענף ואת זה יודע כל מי שעבר תאונה - מתאונת דרכים עד תאונת אינסטלציה. העניין הוא שהפגיעה הגדולה ביותר בסוכנים לא הגיעה מהרגולטור, אלא דווקא מחברות הביטוח שהקימו "ביטוחים ישירים", תוך השקת קמפיינים מבזים נגד הסוכנים שהפכו אותם לנלעגים ומיותרים.

המשולש הדמיוני של המבורגר החל להשתנות בתקופתה של המפקחת הנוכחית דורית סלינגר. ספק אם היא לא רואה לנגד עיניה את חברות הביטוח, אבל ללא ספק היא רואה יותר את הלקוחות ביחס לרגולטורים קודמים. התהליך הזה שלה איטי, לא מספק, אבל הוא מספיק כנראה בשביל להעלות את המבורגר על הבמה ולהוציא ממנו אמירה כזאת. 

עוד כתבות

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

בזק סוגרת רבעון עם גידול משמעותי בפעילות הסיבים האופטיים

בזק רשמה גידול במספר המצטרפים לשירותי הסיבים ושירותי האינטרנט והשיפור בפלאפון כתוצאה מגידול בהכנסות משירותי נדידה, לצד ירידה משמעותית בהכנסות מטלפוניה ● הרווח הנקי הרבעוני של הקבוצה הסתכם ב–282 מיליון שקל ירידה של 31% לעומת הרבעון המקביל אשתקד

אורי רייס ועידן אתיה, בעלי חברת הטיולים New Age Trekking / צילום: שנית רייך

הילד שלא אהב טבע, והפך לבעלי חברת טיולי שטח: "בני ה־70 קורעים את המסלול. הצעירים הם הפדלאות"

אורי רייס, תושב הרצליה ● בעלי חברת הטיולים New Age Trekking ● בן 31, נשוי ● "בהתחלה היו בקבוצות שלנו 50-55 אנשים. בקורונה הגבילו את ההתקהלויות, הפחתנו ל-15-20 משתתפים, וגילינו שאנחנו הרבה יותר נהנים מזה, זה הופך להיות משפחה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בנק ישראל נוקט בקו אגרסיבי: מעלה את הריבית במשק ב-0.4%

בנק ישראל מעלה את הריבית מ-0.35% לרמה של 0.75% על רקע החריגה של האינפלציה מהיעד, ולמרות החששות מהאטה בצריכה הפרטית ומהפגיעה בהייטק ● זו הפעם הראשונה מזה עשור שבנק ישראל מעלה את הריבית חודש שני ברציפות

הציבור מתנפל על ההלוואות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוכרי הדירות ישלמו את מחיר העלאת הריבית

עוד לא ברור אם העלאת הריבית תצנן את שוק רכישת הדירות, אך כבר עושה רושם שהיא תתדלק את שוק השכירות הבוער ● הבעיה היא שהממשלה נראית כתקועה בקונספציה של מתן עדיפות לרוכשי דירות על חשבון השוכרים, וקשה לראות אותה משנה את הגישה

סוכר / צילום: Shutterstock, Africa Studio

יצרנית הסוכר הגדולה בעולם החליטה להגביל את היצוא

גורם בממשל ההודי אמר כי המדינה עלולה להגביל את יצוא הסוכר העונתי ל-10 מיליון טונות ● עד כה, הודו ייצאה בעונה הנוכחית 7.2 מיליון טונות סוכר ● במפעלי הסוכר אופטימיים: "10 מיליון טונות זה עדיין רחוק"

אבי צבי / צילום: ישראל שם טוב

פרטנר סוגרת רבעון עם קפיצה ברווחים ועלייה קלה בהכנסות

ההכנסה הממוצעת למנויי סלולר ( ARPU ) ממשיכה לשמור על יציבות והסתכמה ב-48 שקל בחודש ● נכון להיום, לפרטנר יש 243 אלף מנויי סיבים אופטיים

סמדר ברבר צדיק / צילום: רמי זרנגר

הבנק הבינלאומי: גידול של כ-6% ברווח ל-322 מיליון שקל

הצמיחה ברווח התאפשרה על רקע גידול של 14.7% באשראי ביחס לרבעון המקביל אשתקד • הבנק יחלק דיבידנד בגובה 50% מהרווח לאור שיעור עודפי ההון הגבוהים במערכת

המייסדים של Semperis. מימין: גיא טברובסקי, מיקי ברזמן ומתן ליברמן / צילום: סמפריס

חברת הסייבר סמפריס גייסה 200 מיליון דולר בהובלת KKR

סמפריס, שהוקמה ב-2013, עוסקת בהגנה על כלי ניהול הרשתות Active Directory של מיקרוסופט נגד התקפות סייבר ופרצות נתונים ● ב-2020 היא דיווחה על הכנסות של 11.6 מיליון דולר ולפי רויטרס הן יותר מהוכפלו אשתקד

שוק ההון / צילום: Shutterstock, Pixels Hunter

מניות הבנקים הובילו את העליות: וול סטריט ננעלה במגמה חיובית

המסחר בארצות הברית ננעל בעליות שערים ● מניות הבנקים הובילו את המגמה עם קפיצה של עד 7% ● אמזון המשיכה לאבד גובה ● החוזים על הנפט עלו ב-1%-1.2%.

רם ברק, אישור חוק ''ממדים ללימודים'', אמש / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי המאבק: חוק ממדים ללימודים אושר סופית בכנסת

לאחר שבקואליציה רע"מ וח"כ ג'ידא רינאווי זועבי ממרצ הודיעו כי לא יתמכו בחוק שיעניק מימון לתואר הראשון ללוחמים ובאופוזיציה, בהובלת הליכוד, התכוונו להפיל את החוק - נמצאה פשרה שהובילה לאישורו ● המימון עלה ל-75%, וחברי הליכוד והמתנגדים מהקואליציה לא השתתפו בהצבעה

ראש הסגל של ראש הממשלה, טל גן צבי, עם נפתלי בנט / צילום: קובי גדעון-לע''מ

הכוורת של בנט מתפרקת ומותירה אותו תלוי לחלוטין בלפיד

שבועיים אחרי פרישתה המהדהדת של היועצת שמרית מאיר, הודיע ראש הסגל של בנט, טל גן צבי, על התפטרותו ● ברקע: המתחים בלשכה ובממשלה, והאילוצים הפוליטיים שגבו מחיר אידאולוגי ● כעת, לאחר עוד מכה תודעתית, בקואליציה לא יודעים מאיפה תגיע הסערה הבאה

פרויקט פינוי בינוי / צילום: שירי דובר

הרווח היזמי במוקד: מחלוקת בין משרדי המשפטים לרשות החדשנות על תמחור מיזמי פינוי בינוי

משרד המשפטים והרשות להתחדשות עירונית מתווכחים בנוגע לשאלה האם דרוש רף מינימלי לרווח היזמי במיזמי התחדשות עירונית ● מנהל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במשרד השיכון והבינוי, עו"ד אלעזר במברגר, הגדיר את ההחלטה שלא לקבוע שיעור רווח יזמי סביר "שינוי תמוה"

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: סיון שחור, ענבה, לע''מ

נשמע מוכר: חוק ההסדרים חושף בעיקר תוכניות ישנות של האוצר

באוצר מתכונים להעביר בצמוד לחוק תקציב המדינה ל-2023 גם חוק הסדרים עם כ-30 רפורמות ● בין הרפורמות: מס נסועה במקום בלו ● אלא שהאוצר כבר ניסה לקדם חלק משמעותי מהרפורמות הללו ונכשל, ובמצב הפוליטי הנוכחי - ספק אם גורלן יהיה שונה

המניות נחתכות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

המניות נחתכות והתחזיות גם כן: "המשקיעים הגדולים בארה"ב מאוד מושפעים כרגע ממאקרו וחוששים"

כך מסביר עומר קפלן, אחד ממייסדי איירון סורס, את בריחת המשקיעים מהמניה בחודשים האחרונים, ומשוכנע כי "כשיחזרו העליות בשוק, חברות אמיתיות, רווחיות, צומחות, ייצאו מאוד מחוזקות" ● בכנס אופנהיימר שנערך השבוע הסבירו גם ראשי גלובל-אי את הפחתת תחזית ההכנסות והעסקאות שלהם לאחרונה: "תחזית הצמיחה של 70% שנתנו הייתה אגרסיבית"

פרויקט המגורים של קבוצת נורת’ווינד / הדמיה: DBOX

מוסדיים מישראל ישתתפו במימון הפיכת משרדי גוצ'י במנהטן לדירות

קבוצת ההשקעות נורת'ווינד תעמיד ליזמי מגדל המגורים אשראי בהיקף של חצי מיליארד שקל, שבמימונו ישתתפו מיטב דש, ילין לפידות ומנורה מבטחים ● העלות הכוללת של הפרויקט נאמדת בכ-350 מיליון דולר, והשלמתו צפויה השנה

מטוס של חברת איבריה / צילום: Shutterstock, adolf martinez soler

טעות בתמחור של כרטיסי הטיסה עלתה לאיבריה בקנס של רבע מיליון דולר

חברת התעופה הספרדית איבריה פרסמה בדצמבר האחרון מחיר של 118 דולר לטיסה הלוך ושוב בקו פריז-ריו דה ז'נרו, כעשירית מהמחיר האמיתי לכרטיס ● לאחר שביטלה את אלפי ההזמנות, משרד המשפטים של ברזיל קנס אותה ב-270 אלף דולר (1.3 מיליון ריאל) - פחות ממה שהייתה מפסידה החברה אם הייתה מקבלת את הכרטיסים המוזלים

מנכ''ל בנק הפועלים, דב קוטלר / צילום: איל יצהר

התגמול ההוני למנהלי הפועלים הוחלט מראש, אך פורסם בעיתוי עקום

אף שיחס ההלימות שלו מאפשר לו לחלק דיבידנדים, הפועלים החליט להימנע מכך ● עם זאת, סמוך להודעתו כי לא יחלוק עם בעלי המניות את רווחיו, פרסם הבנק הודעה שלפיה הוא מעניק תגמול הוני באמצעות מניות חסומות לעשרות מנהלים, בראשות המנכ"ל דב קוטלר ● הצמידות בין שני הדיווחים מתקבלת באופן עקום בשוק

ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי / צילום: איל יצהר

בעיריית תל אביב מגבשים מסמך מדיניות לפתרון משבר השכירות. האם הפעם זה יצליח?

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, כתב ברשתות החברתיות שהעירייה "שוקדת בימים אלה על גיבוש מסמך מדיניות דיור כלל עירוני, העוסק רובו ככולו בפתרונות מגורים מעולם השכירות במחיר שוק ובמחיר מוזל" ● לדבריו, "לא מדובר בשליפה - על התוכנית עמלו אנשי המקצוע בעירייה במשך זמן רב, על מנת לספק פתרונות מיטביים, בהתאם למגבלות"

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

ירידות בבורסה; מניות קבוצת דלק ובזק קופצות לאחר הדוחות

מדד ת"א 35 יורד ב-0.7% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.5% ● ירידות באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● דוחות: לאומי, בזק, קבוצת דלק, מזרחי טפחות ואלביט מערכות פרסמו תוצאות ● ולאחר שהריבית עלתה ב-0.4%, מה צפוי בהמשך השנה?

קלרנה היא אחת מקורבנותיו של משבר השווי שהחל בשוק ההון וחלחל גם לתחום חברות הטכנולוגיה הפרטיות / צילום: Shutterstock, luchunyu

הקיצוצים מגיעים לפינטק: קלרנה מתכננת לפטר 10% מהעובדים

בשבדיה מדווחים כי ענקית הפינטק קלרנה (Klarna) מתכננת לקצץ 10% מעובדיה כחלק ממהלך ארגון מחדש ויציאה לסיבוב גיוס שכולל הפחתה של שווי החברה מ-46 מיליארד דולר ל-30 מיליארד דולר בלבד ● ההתאוששות מהקורונה, לצד האינפלציה העולמית ועליית הסיכוי להאטה כלכלית הרעו את מצבה של החברה