גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סותמים למני מזוז את הפה

מה באמת קרה השבוע בבית המשפט העליון ■ יודע ח"ן

מני מזוז / צלם: איל יצהר
מני מזוז / צלם: איל יצהר

1. השבוע פורסם כי "אסון גדול" התרחש לא מזמן באולמו של שופט בית המשפט העליון, מני מזוז. השופט הבכיר - לשעבר היועץ המשפטי לממשלה, האדם שהיה מופקד על קביעת המדיניות המשפטית של ישראל, אחראי להעמדה לדין (אם צריך) של נבחרי ציבור, ולהכרעות משפטיות הרות-גורל - הרהיב עוז לומר לעו"ד טלי גוטליב, שהתפרצה לדבריו והפריעה לדיון להתנהל, לסתום את הפה.

מזוז, יש לדייק, לא הסתפק באמירה לעורכת הדין שתסתום את הפה, אלא הקדים לה את הביטוי "גבירתי, תסתום את הפה". מעניין, אם מישהו מאיתנו אמר פעם לפלוני "אדוני, תסתום את הפה". הפנייה בתואר "אדון" או "גברתי" אל האדם שברצונך להשתיקו היא מאוד מנומסת ובשפה כה גבוהה, שהיא כמעט מבטלת את העלבון הטמון באמירה החדה "תסתום את הפה".

עם זאת, כמנהג הימים האלה, עו"ד גוטליב הפגועה עד עמקי נשמתה מיהרה לעשות שיימינג (ביוש) לשופט הסורר, שהעז, שומו שמיים, להשתיק אותה. היא העלתה לרשת צילום של ציטוט הדברים מפרוטוקול הדיון, וכתבה: "שופט בית המשפט העליון, מר מני מזוז, תתבייש! ואם אדוני השופט לא יתבייש, אני אעשה זאת עבורך".

מזוז הצטנף בפינה מבויש ונאלץ להוציא הודעת התנצלות, שבה כתב כי הוא "מצר על ההתבטאות החריגה והמיותרת". מזוז הסביר כי "הדברים אכן נאמרו", אך "לאחר התפרצויות חוזרות ונשנות של עורכת הדין לדברי השופט ולדברי באת-כוח המדינה, תוך התנהלות בחוצפה ובחוסר כבוד כלפי בית המשפט. עורכת הדין אף התבקשה מספר פעמים לדבר רק בתורה ולפי רשות בית המשפט".

והנה, לאחר שהשופט העליון התקפל והתנצל, עדיין לא בא לציון גואל. גוטליב הלוחמנית לא הסתפקה בליטרת הבשר שקיבלה. נראה כי היא רצתה עוד קצת דם לקינוח, התייצבה באולפני הטלוויזיה כדי לדחות בשאט-נפש את ההתנצלות של מזוז. לדבריה, "התגובה של מזוז, אני אומרת את זה בחיל ורעדה, היא חוסר יושר. יש לי בוז גדול לאנשים שחושבים שהם מורמים מעם. שופטים אמורים לנהוג בכבוד למתדיינים ועורכי דין", נזפה גוטליב במזוז מעל המרקע. כנראה, היא שכחה שזה הדדי - ושגם עורכי דין, ראוי ורצוי שינהגו בכבוד בשופטים".

בסופו של דבר, עדיין נותרנו עם השאלה - מה יקרה כאשר בפעם הבאה עורך דין באולמו של השופט מזוז יתפרץ לדברים, יפריע לדיון ויתנהג כלפיו בחוצפה? לא לנו להשאיר את השופט מזוז, שכנראה יקרא את דברינו, במבוי סתום וללא נשק מילולי בצידתו.

אז כבוד השופט מזוז, בפעם הבאה שעורכת דין או עורך דין חצוף מתפרץ בחוסר נימוס באולמך ומפריע לדיון, אתה יכול לומר לו: "אדוני, נא דמם, החריש, החשה, מלא פיך מים, אנא בלום פיך, אל תוציא הגה, אלם דום, השקט". העיקר שיסתום כבר את הפה ויאפשר לדיון להתנהל.

נשים בצמרת המשפט? הפרחים לשיטת הסניוריטי

2. אחרי טקס השבעת השופטים החדשים השבוע בבית המשפט העליון, יוסף אלרון ויעל וילנר, צייצה שרת המשפטים, איילת שקד, בטוויטר: "שמנו לב שבארה"ב הגדולה עוד לא הייתה נשיאה מעולם, ואצלנו בישראל יש כבר 3!".

הגאווה של שקד בהובלה הנשית של מערכת המשפט היא מוצדקת. אבל מה ששקד שכחה כנראה, זה שאחת הסיבות המרכזיות, אם לא המרכזית מכולן, לכך ששופטות נשים מונו לנשיאות בית המשפט העליון, היא שיטת הסניוריטי. שיטה שלה שקד מתנגדת, ושלאחרונה היא עצמה יזמה דיון בכנסת בשאלת נחיצותה.

למרבה הצער, ניסיון העבר, והשוואה של הייצוג הנשי בבית המשפט העליון לייצוג הנשי במוסדות השלטון האחרים בארץ ובמשרות בכירות בכלל, מלמדים כי לולא השיטה שמחייבת את מינוי השופט הוותיק ביותר לנשיא (הסניוריטי), לא היו ממונות 3 נשים לנשיאות בעשור האחרון. 

אם הייצוג הנשי בראשות בית המשפט העליון אכן כל-כך חשוב לשקד, אולי כדאי לה לשקול שוב את הרעיון שלה לבטל את שיטת הסניוריטי.

פסק הדין שעשוי לסייע לפעיל האקטיביסטי ברק כהן

3. לפני כחצי שנה סערה הרשת מסרטון המתקפה המילולית החריפה של עו"ד ברק כהן על שרת התרבות מירי רגב. כהן, פעיל חברתי פרובוקטיבי ומייסד תנועת המחאה "באים לבנקאים", נתקל ברגב שצעדה ברחוב דיזנגוף בתל-אביב עם בעלה ובתה, וצילם את עצמו תוך כדי שהוא מטיח בה טענות ומגדף אותה; והעלה לרשת את הסרטון שצילם.

רגב התלוננה במשטרה נגד כהן, והפרקליטות החליטה לפתוח בחקירה פלילית נגד כהן, בחשד לביצוע עבירה של העלבת עובד ציבור.

בזמן שהחקירה נגד כהן נמשכת, פרסם היום (ה') בית המשפט העליון, בהרכב מורחב של 9 שופטים, פסק דין חשוב שדן בגבולות העבירה של העלבת עובד ציבור. השופטים זיכו את הרב אליצור סגל מהרשעה בעבירה של העלבת עובד הציבור. סגל כינה את הרב הצבאי לשעבר, ישראל וייס, "רב מטעם המלכות" ואף תקף אותו מילולית.

במסגרת פסק הדין צמצם העליון עד מאוד את גבולות העבירה. השופטים קבעו, בין היתר, כי מקום שהביטוי המעליב הוא ביטוי פוליטי, העבירה לא תחול ברובם המכריע של המקרים אם לא בכולם, וכי הפתח שיש להותיר בהקשר זה לתחולתה של עבירת ההעלבה הוא צר ביותר ושמור למקרים "נדירים שבנדירים".

עכשיו הפרקליטות תצטרך לקבוע אם ההעלבות שהטיח כהן ברגב היו על רקע פוליטי, ואזי כמעט בטוח שהוא לא יועמד לדין - או שדבריו היו במנותק מביקורת פוליטית, ואזי כהן ימצא עצמו שוב על ספסל הנאשמים.

העבירה של העלבת עובד ציבור הפכה ל"אות מתה" במדינות מערביות. ואכן, בית המשפט העליון הזכיר בפסק דינו היום כי באירופה יש מגמה לבטלן. המדינה האחרונה שנקטה חלקית בדרך זו היא גרמניה, שביטלה השנה את האיסור על העלבת מנהיג זר. זאת, בעקבות הפרסום הסאטירי שהיה שם נגד נשיא טורקיה ארדואן ודרישתו להעמיד לדין את האחראים לפרסום המעליב.

עוד כתבות

קידוח נפט / צילום: רויטרס, Essam Al Sudani

אל תחששו מדרמה בפגישת שרי אופ"ק, עוד נפט בדרך לשוק

אופ"ק חזר לסכסוכים הפנימיים המסורתיים שלו אחרי תקופה של הרמוניה כמעט מלאה ● משקיעים שמהמרים על עליית מחירי הנפט בציפייה למחלוקת לא מכירים היטב את ההיסטוריה של הקרטל הזה, וגם לא את מצב שוק הנפט הנוכחי

בית משפט / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביהמ"ש דחה בקשה לאפוטרופוס לאישה "שמתלבשת חשוף"

בני משפחה של אישה בת"א ביקשו מביהמ"ש לענייני משפחה למנות לאישה אפוטרופוס ולהוציא לה צו עיכוב יציאה מהארץ, בטענה שהיא "מתלבשת בצורה פרובוקטיבית, מתאפרת בצורה קיצונית ומבזבזת כספים בצורה משמעותית" ● ביהמ"ש: "לפטרנליזם יש גבול"

עדיאל שמרון/ צילום: גיל יוחנן

נחתם הסכם גג בנהריה: 1.7 מיליארד שקל ואלפי דירות חדשות

מדובר בהסכם גג במסגרתו עתידה המדינה לשווק קרקע לכעשרת אלפים דירות חדשות בשנתיים הקרובות ומאות אלפי מ"ר למסחר ותעסוקה בעיר ● המתנגדים להסכם: "נוצרה בעיר בועת נדל"ן, כולם כבר יודעים שעומדות כאן בנהריה דירות ריקות"

פרופ אבי שמחון / צילום: אוריה תדמור

"כשנותנים לגזבר לנהל את המדינה - ככה נראות התשתיות"

ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון העביר ביקורת על הכוח הרב שיש לאגף תקציבים ● ראש אגף תקציבים שאול מרידור ענה לו: "מי שאומר את זה לא מכיר את הממשלה. פעם היו פה גופים שעוסקים באסטרטגיה"

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

ג'ראד קושנר וג'ייסון גרינבלט נפגשו עם עבדאללה מלך ירדן

שליחי טראמפ למזרח התיכון שוחחו עם המלך עבדאללה על שיתוף-הפעולה בין ארה"ב לירדן, על המצב ההומניטרי בעזה ועל מאמציו של ממשל טראמפ לקדם את השלום בין הישראלים לפלסטינים ● בהמשך צפויים השניים להגיע לירושלים ולהיפגש עם נתניהו

משה חוגג / צילום: יונתן בלום

הקריפטו משתלם: משה חוגג רכש קרקע ב-70 מיליון ש'

על הקרקע מתכנן חוגג לבנות וילה פרטית עם בריכת שחייה ● מדובר באחת העסקאות הגדולות שבוצעו בשוק נדל"ן היוקרה בשנה החולפת

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

יום נוסף של ירידות בבורסת תל אביב; שופרסל ירדה בכ-6%

מניות קבוצת יורוקום ריכזו עניין ● ברן עדכנה אתמול על זכייה בחוזה גדול בפרויקט לאספקת מי שתייה באחת ממדינות מערב אפריקה

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

צניחה של 34% בהתחלות הבנייה ברבעון הראשון של 2018

לפי נתוני הלמ"ס, בהשוואה לרבעון הקודם מדובר בירידה של כ-14.6% ● המשמעות: הקבלנים לא ממהרים לצאת עם פרויקטים חדשים ● בנוסף, הירידה בהתחלות הבנייה מעידה על התמשכות הליכי הרישוי והבנייה בתוכנית מחיר למשתכן

יזהר קנה / צילום: איל יצהר

42 שקל לשעת ביקורת: עומק המשבר של רואי החשבון בישראל

מצוקה אמיתית או מעין זעקת הקוזאק הנגזל? סקר שערך "פורום שווי הוגן" מהמרכז הבינתחומי, הכולל מומחים מהאקדמיה ומהפרקטיקה בתחום החשבונאות, מאשש (ככל הנראה) את הטרוניות של משרדי הענק: שכר-הטרחה המשולם להם בגין שירותי ביקורת בחברות ציבוריות מתכווץ לאבסורד

אלכס דיקמן, יוליה קגן, בראל כפיר/  צילום: דניס קפל

תוכנית ההצערה של JVP: בני 32 ומטה לתפקידים בכירים

קרן ההון סיכון הירושלמית צירפה שלושה עמיתים חדשים, לצד שני אנליסטים: "מקדמים מנהלים צעירים לתפקידי מפתח"

עגבניות שרי/ צילום: תמר מצפי

אריאל ומגדלי הירקות ינסו לבלום התייקרות העגבניות

לפי הסיכום בין שר החקלאות, אורי אריאל, לבין מזכיר ארגון מגדלי הירקות, אורי יפרח, מחיר העגבניות לא יעלה מעל ל-7 שקלים במחיר סיטונאי עד סוף החודש

פארק החורשות / צילום: איל יצהר

איך קפץ שווי קרקע בתל אביב בכמעט חצי מיליארד שקל בתוך שנה וחצי

השומה שהעמיד השמאי הממשלתי ל"פארק החורשות" תוקנה מ-298 מיליון שקל ל-723 מיליון שקל לאחר שרמ"י, שאמורה ליהנות מכ-51% משווי הקרקע, עיכבה את האישור ● המהלך מביא לשיא חדש את היחסים המתוחים בין שני הגופים

שרגא ברוש/ צילום: התאחדות התעשייינים

יו"ר התאחדות התעשיינים מתנגד לניתוק ימי החופשה מהוותק

פרופ' יותם מרגלית מציע לנתק את הזכויות הסוציאליות מהוותק במקום העבודה וליצור חקיקה שתתמוך בגמישות בשוק העבודה ● יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "המדינה לא מאמינה בהסכמות משותפות עם המעסיקים והעובדים"

כיסא מנהלים, נסים ברכה - טוגדר

איך הגיעה חברת קנאביס לחצי מיליארד ש', בלי שיח אחד?

מאז שהודיעה שהיא נכנסת לתחום הקנאביס, מניית טוגדר זינקה בחדות ומרכזת עניין רב ● בפרק השלישי של "כיסא מנהלים" מנכ"ל חברת הקנאביס, שעוד לא גידלה שיח אחד וכבר שווה 400 מיליון שקל, מספר איך הכל התחיל - ולאן החברה הולכת ● האזינו לפרק השלישי

מכרה פצלי שמן במישור רותם בנגב /צילום: שותפות רא"מ

כישלון להנפקת שותפות הפקת פצלי השמן רא"מ בבורסה בת"א

בהנפקה של רותם אנרגיה נרשמו ביקושים נמוכים, שלא הגיעו לסכום המינימום שאותו ביקשה השותפות המוגבלת לגייס - כ-20 מיליון שקל

עורכי הדין אופיר נאור ורנן גרשט / צילום: איל יצהר

עוה"ד שתבעו את תנובה מתנגדים לייקור מוצרי החלב בפיקוח

עורכי הדין רנן גרשט, שחר בן-מאיר ואופיר נאור, המנהלים מאבק משפטי מתמשך נגד תנובה באמצעות תביעות ייצוגיות על הפקעת מחירים, כתבו לשרי האוצר והחקלאות והביעו התנגדות חריפה להעלאת המחירים הצפויה

קרנית פלוג / צילום: איל יצהר

"קואליציה שברירית באה על חשבון תכנון לטווח ארוך"

נגידת בנק ישראל אמרה בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה: "אף פוליטיקאי לא מקבל קרדיט על משבר אקטוארי או פיננסי שלא התרחש" ● מנכ"ל האוצר שי באב"ד: "זה שהשלטון יכול להתחלף כל שנתיים, זה לא בריא. כמה תוכניות דיור היו פה בעשור האחרון?"

לוגו הוט פרטנר סלקום

התדרים הזמניים: סלקום ופלאפון נגד פרטנר והוט מובייל

סלקום ופלאפון: יש לדחות הקצאות תדרים נוספות עד להתבהרות מפת הדרכים בשוק הסלולרי ● פרטנר והוט מובייל: אנחנו זקוקים לתדרים מיידית

מאגר לוויתן/ צילום: נובל אנרג'י

ועדת אדירי: מכסות יצוא הגז יישארו ללא שינוי

עוד הוחלט על הקלות בחובת החיבור לחוף של המאגרים הקטנים והבינוניים – זאת במטרה לעודד תחרות ולגרום ליזמים נוספים להגיע לישראל כדי לחפש גז ונפט

שמואל דונרשטיין / צילום: יונתן בלום

דונרשטיין: "חקירתי ע"י מנהלי העיזבון נועדה לבסס נגדי תביעה"

בעלי רב-בריח הגיש לעליון בקשת רשות ערעור על ההחלטה לחייבו להיחקר בפני מנהלי העיזבון, באשר לקשרים עסקיים ואחרים שהיו בינו ובין יוסיפוף המנוח ● מנהלי העיזבון: "דונרשטיין הוא היחיד שמסרב להיחקר ומנהל זה חודשים ארוכים קרב משפטי יקר ומיותר"