גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך הפכה עדי טטרקו ליזמית הישראלית המצליחה בעולם

היא עבדה במשרה מלאה, ובמקביל פיתחה עם בן זוגה פלטפורמה לעיצוב וירטואלי של חדרי הבית, "האוז" ■ החברה שהלכה וצמחה גייסה עד היום 614 מיליון דולר והגיעה לשווי של 4 מיליארד דולר ■ "ליידי גלובס" בהצצה נדירה לאימפריה בעמק הסיליקון

עדי טטרקו / צילום: קרלה דוארטה רזורה
עדי טטרקו / צילום: קרלה דוארטה רזורה

המשרדים של חברת 'Houzz' בדאון טאון פאלו אלטו מצליחים להפתיע גם את מי שכבר הפך אדיש לאימפריות שקמות בעמק הסיליקון. תוך כדי שיטוט בין הקומות מגלים שכל אזור וכל חדר במבנה מעוצבים בהשראת מדינה שונה. יש שם, למשל, חדר ילדים עם מיטת קומותיים מוצעת, ובצמוד ממוקם סלון ישראלי עם ספות אפורות ומרצפות מצוירות בדוגמה כחולה, שמזכירה בית עתיק ביפו.

בחלל העבודה המשותף יושבים עשרות עובדים, נשים וגברים (שיעורן של הנשים גבוה יותר), ממדינות שונות ברחבי העולם ומרקע מקצועי מגוון. כ-300 איש עובדים בבניין שברחוב המילטון, מתוך 1,600 עובדי החברה המפוזרים על פני חמישה משרדים בארה"ב ובעוד שש מדינות ברחבי העולם.

'האוז' היא פלטפורמה לשיפוץ ועיצוב הבית, המשמשת בעלי נכסים, אוהבי עיצוב, בעלי מקצוע, מותגים ומוכרי מוצרים בתחום העיצוב מכל העולם. עד הקמתה, בעלי נכסים שרצו לעצב, לשפץ או לרכוש מוצרים לבית, נאלצו לגזור תמונות ממגזינים, לקושש מקורות השראה, לאתר בעלי מקצוע ולנהל תהליך לא יעיל כדי להגשים את חלום הבית המיוחל. היום, בעזרת 'האוז', כל בעל נכס יכול לקבל השראה מתוך 15 מיליון תמונות, לאתר איש מקצוע מתוך 1.5 מיליון אפשרויות וליצור עמו קשר, לקבל הצעת מחיר, ועל הדרך אפילו לרכוש בולי עץ גדולים מסקנדיביה ולקבל אותם לביתו בארה"ב.

את האימפריה חסרת התקדים הזו, הנחשבת היום לאחת החברות המבטיחות, הקימו בני הזוג עדי טטרקו ואלון כהן. הם הכירו בטיול בתאילנד בשנות ה-90, למדו באוניברסיטאות בישראל, הקימו חברת תוכנה שהתמזגה עם חברה אחרת, ומצאו את עצמם בשנת 2000 בניו יורק. בחלוף כמה שנים הם עברו להתגורר בסן חוזה שבסיליקון ואלי, ובהמשך רכשו בית ישן בפאלו אלטו שנזקק לשיפוץ מאסיבי. הניסיון לשפץ את הבית הישן חשף בפניהם עד כמה סיזיפי ופגום התהליך. את אנשי המקצוע הם קוששו דרך חברים, הם נשלחו פעם אחר פעם לחנויות לעלעל במגזינים כדי להבין מה הם רוצים, ובהמשך נדרשו לתווך את רצונותיהם לבעל מקצוע, כשלא אחת גילו שהם חורגים מתקציבם. בחלוף שנה מייגעת הם החליטו לגנוז את השיפוץ, והבחינו בפער שנוצר בין היכולות הטכנולוגיות המתחדשות לבין שוק עיצוב הבית, שנותר הרחק מאחור. למעשה, מתוך התהליך שעברו, נולד הרעיון למוצר פורץ הדרך שלהם.

כך הפכה טטרקו למייסדת ומנכ"לית של חברת טכנולוגיה, שתהפוך לאחת הגדולות בעולם שנוסדו ומנוהלות בידי אישה. מאז ועד היום, החברה הצומחת גייסה 614 מיליון דולר, כשהסבב האחרון נעשה כשערכה בשוק עומד על שווי של ארבעה מיליארד דולר. היום נמצאת 'האוז' בשורה אחת עם ענקיות הטכנולוגיה הגדולות.

בעולם קיימות פחות מ-200 חברות פרטיות שנקראות 'יוניקורן', ששוויין נאמד בסכום העולה על מיליארד דולר. מדובר בכ-0.00000087% מהחברות הרשומות. כלומר, בהערכה גסה, טטרקו הישראלית, בוגרת האוניברסיטה העברית, הובילה את החברה שלה לעשירייה השלישית של החברות הפרטיות הגדולות בעולם. ניתן להעריך שהצמיחה תוביל את החברה בשנים הקרובות, כמו חברות צמיחה אחרות, להנפקת ענק.

במסגרת סבב הפגישות של משלחת היזמיות הישראליות WeAct לעמק הסיליקון (ראו מסגרת), נפגשנו עם טטרקו כדי לשמוע על המסע היזמי הנדיר שלה, שמהווה מקור להשראה, כדי לקבל כלים ועצות. ההזדהות שלה עם הדרך והקשיים שלה היזמיות מרגשת, וכך גם החיבור שנוצר בין נשים שבחרו ביזמות ונושאות על כתפיהן אחריות אדירה מיוחד במינו.

עדי מספרת שהיא ואלון (מייסד-שותף המשמש כיום כנשיא החברה) היו נחושים לייצר פתרון למצוקה שחוו, נשארו לאורך הדרך מפוקסים בטובת המשתמשים ודחו ככל האפשר חדירה של שיקולים זרים (מוניטיזציה) למערכת השיקולים המכוונת את בניית החברה. הצעות להטמעת פרסומות או שורות רווח אחרות נדחו על הסף, כשבני הזוג בונים, למעשה, מוצר מלא בכוחות עצמם.

המאמץ השתלם, והם הצליחו להגיע ל-300,000 משתמשים בצורה אורגנית, עוד לפני ששקלו לפנות לסבב גיוסים חיצוני.

לשאלת היזמיות לגבי התשתית הטכנית שעמדה לרשותם, משיבה עדי שאפילו את עלות השרתים שילמו מכיסם, כ-2,000 דולר בחודש. הם עבדו בלילות ובסופי שבוע על המיזם במקביל לעבודתם במשרה מלאה - עדי בחברת ניהול פיננסי, ואלון ב-eBay. רק בדיעבד הבינו שהשיטה שעבדו בה נקראת 'Bootstrepping' - בנייה עצמית רזה ויעילה הנותנת פתרון מלא לפני שפונים לגיוס.

לאחר זמן מה של פעילות, כשבאמתחתם משתמשים פעילים בהיקף חסר תקדים, שוחחה טטרקו באירוע של הגן היהודי בפאלו אלטו עם סבא של אחד הילדים, עמוס וילנאי, שמכר חברה ב-4.5 מליארד דולר. כששמע את הפרטים ואת מספר המשתמשים, היה מופתע מאוד, ולאחר שבחן את המוצר, אמר שאם לא יגייסו מיד ויגדלו במהירות, מישהו ישים לב לפער, יגייס כסף ויעקוף אותם ברגע. חברה שעובדת בצורה רזה ומהירה ללא גיוס ומגיעה לנתונים כאלה היא מכרה זהב, וסימן ברור למשקיעים. בעקבות התובנה הזו, החלו בני הזוג לשקול בינם לבין עצמם את אפשרות הגיוס.

שבועות לאחר מכן הם פגשו את אורן זאב, שתיאר את תפקידו כ"נוסע במושב האחורי שיעזרו בו רק כשייזקקו". הוא הפך למשקיע הראשון, שגם הכניס שני מיליון דולר ראשונים לחברה. תרומתו החשובה לא פחות הייתה הטמעת תנאי השקעה שחייבו את המשקיעים הבאים אחריו, ושמרו על עצמאות מוחלטת של המייסדים בהובלת החברה.

משלחת היזמיות בביקור במשרדי 'האוז' / צילום לימור אדרי

הצוקרברגים של העולם

נדיר שיזמים מגיעים לשלב גיוסי ההון עם כמות אדירה של משתמשים וחדירה לשוק, ובמצב כזה, משקיעים יעשו הכול כדי לקבל מקום סביב השולחן. כך דילגו עדי ואלון על השלב הקשה של חיפוש אחר הון לאורך שדרת סנד היל רוד במנלו פארק ('שדרת הקרנות').כחצי שנה לאחר ההשקעה של זאב, הם החליטו יחד לפנות לקרנות בודדות בלבד, כשכל התהליך התנהל לפי התנאים שהכתיבו. היום משקיעות ב'האוז' הקרנות המובילות בעולם, שמנהלות את כספם של מייסדי חברות הענק, ובהם גייטס פאונדיישן ואחרים.

המשקיעים התיישרו עם התנאים הראשוניים, ואפשרו למייסדים להמשיך בקבלת ההחלטות האקוטיות בנוגע לחברה ולדחות, בין השאר, את תחילת המוניטיזציה (גביית עלות), עד שהגיעה אינדיקציה ברורה מהמשתמשים. היום לחברה יש מודל הכנסות מגוון, המבוסס על דרישה שהתעוררה בקהילת המשתמשים, בצורת מינוי לשירותי שיווק מקומיים שמסייע לאנשי מקצוע למצוא את הלקוחות שלהם, ובמקביל, אזור ממכר למוצרי בית, עם עשרה מיליון מוצרים זמינים לרכישה מעשרות אלפי ספקים.

במהלך הדיון הער שלנו על שלבי הגיוס וחשיבותם של מודלים המאפשרים גמישות ניהולית למייסדים, עדי עוצרת את השיח ומנפקת תובנה חשובה: "בנו מוצר טוב ופעלו בצורת 'בוטסטרפ' (פעילות עם מינימום גיוס הון, או עם הון ראשוני עצמי) ככל האפשר, כדי להגיע למצב אופטימלי בשלב הגיוס". עוד היא מוסיפה: "פעלו לפי הסטנדרטים שלכן, לא לפי סטנדרטים שהוכתבו על ידי אחרים. אם הוכחתן את המוצר ואת עצמכן באמצעותו, אתן יודעות מה נכון עבור החברה שלכן".

עדי מסכמת בסיפור הממחיש במעט את החזון הניהולי שאותו היא מובילה. לאחר קבלת ההשקעה של 'סקויה', היא הוזמנה עם אלון לאירוע ששמו 'סקויה סאפר'. מדובר בארוחת ערב אקסקלוסיבית הנערכת פעם בשנה למנהלי החברות שסקויה השקיעו בהם. זהו, במובנים רבים, אירוע של המארק צוקרברגים והסטיב ג'ובסים של העולם. לצערם של עדי ואלון, האירוע נקבע על תאריך יום הולדתו של בנם, והם הודיעו בנימוס שלא יוכלו להשתתף. הסירוב נראה טבעי לאלה המכירים את התרבות הארגונית שהם הצמיחו ב'האוז': כשפגישה נופלת על אירוע משפחתי, או אפילו פגישה בגן של הילד, לגיטימי לחלוטין לשנות סדרי עבודה. "לאנשים בדרך כלל אין חרטות על משימות עבודה שלא הספיקו להשלים. החרטות הגדולות הן על אי מיצוי זמן משפחתי. אל תוותרו על זה, תקבעו את הסטנדרטים שיאפשרו לכן כל מה שתחליטו לעשות", היא אומרת.

משלחת היזמיות לעמק הסיליקון

משלחת היזמיות הישראליות לעמק הסיליקון יצאה במסגרת WeAct מיזם חברתי ללא כוונת רווח, הפועל לקדם שוויון מגדרי בעולם החדשנות.

המייסדת, דריה הניג שקד, היא עורכת דין בהשכלתה, ובעשור האחרון הייתה בצוות המנהל של קרן ההשקעות אימפקט. לפני כשנתיים עברה אל עמק הסיליקון והקימה את המיזם החברתי, שגייס עד היום כ-150 אלף דולר, והוביל שלוש משלחות וכ-50 יזמיות מישראל.

במהלך המשלחת נפגשו היזמיות עם יזמים מובילים, משקיעים וחברות בעמק הסיליקון כדי לרכוש כלים לגיוס ולצמיחה. בנובמבר אשתקד יצאה המשלחת הראשונה לעמק הסיליקון ומאז אחת המשתתפות, עדי אקהויז-ברזילי, מכרה את החברה שלה רילפייס לאפל, חמש אחרות פתחו נציגות בעמק הסיליקון, ואחרות גייסו הון, לקוחות ויועצים וחידדו את אסטרטגיית הצמיחה של המיזם שלהן.

■ הכותבת היא מייסדת WeAct ומובילת משלחת היזמיות הישראליות לעמק הסיליקון.

עוד כתבות

חדוה בר / צילום: תמר מצפי

"הבנקים לא ערוכים להפסדים או מעילות במסחר בנגזרים"

בנק ישראל פרסם היום דוח ולפיו פעילות הבנקים במסחר בנגזרים נמצאת בעלייה, אך מערכות ניהול הסיכונים שלהם אינן מספיק טובות ● הפיקוח על הבנקים מצא אשתקד שני מקרים בהם לא נלקחו ביטחונות ראויים ממשקיעים ספקולטיביים ועצר את הפעילות ● "סיכונים בפעילות הנגזרים עלולים לגרום להפסדים משמעותיים לבנק"

מפגינים נגד חוק הגיוס / צילום: אוריה תדמור

מ' המשפטים יבקש היום מבג"ץ לדחות מועד השלמת חוק הגיוס

הבקשה תוגש בשם הממשלה, כדי לאפשר לקואליציה להמשיך לעבוד על חוק הגיוס

מחשב אישי / צילום: SHUTTERSTOCK

לראשונה מזה שש שנים: עלייה במכירות המחשבים האישיים

לפי חברת המחקר IDC, ברבעון השני של 2018 נרשמה צמיחה של 2.7% לעומת 1.4% בלבד בשנה שעברה

טלמרקטינג / צילום: SHUTTERSTOCK

"אל תתקשרו אליי": אושרה הצעת החוק נגד הטלמרקטינג

לפי הצעת החוק יוקם מאגר ממשלתי של לקוחות שלא מעוניינים לקבל שיחוק שיווקיות, אשר ייצור חומת הגנה על טלפונים של צרכנים ● השיטה נהוגה כבר, לפי משרד הכלכלה, באנגליה, ארה"ב, אוסטרליה ועוד

רה"מ נתניהו בשדרות / צילום: אמיר כהן, רויטרס

פארמה ישראל לרה"מ: הרגולציה מקשה עלינו לפעול כאן

הטענות העיקריות של החברות במכתבן: מחירי התרופות בישראל נמוכים בניגוד למגמת עליית המחירים בשאר העולם, התועמלנים אינם מורשים להיפגש עם הרופאים, ההגנה על הקניין הרוחני לקויה, תהליכי רישום התרופות ארוכים מאוד

יוסי פייט / צילום: תמר מצפי

טליט מוכרת את חטיבת הרכב ב-105 מיליון דולר במזומן

הרוכשת היא החברה הסינית TUS International LTD, והעסקה תושלם עד סוף השנה

דורית סלינגר, הממונה על רשות ההון, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

רשות שוק ההון מחייבת בדיקה בהר הביטוח לפני מכירת ביטוח

חוזר חדש של רשות שוק ההון מנסה למנוע מצב של כפל ביטוח ● סלינגר: "תופעת הביטוחים הכפולים בעייתית ואינה שקופה לציבור הרחב"

הבניין ברחוב רבי עקיבא 25/  צילום: אמיר מאירי

לשוק הנדל"ן של בני ברק יש חוקים משלו

מצוקת הדיור החריפה בעיר, לצד אמונה בדינים מקבילים לדינים המקובלים, הביאו לבנייה פרועה בבני ברק, ולשוק נדל”ן עם נתונים שאינם מהימנים ● ובינתיים, בתי המשפט מותחים ביקורת חמורה על התנהלות הוועדה המקומית

דוד פולק/ צילום: חלל תקשורת

חלל תקשורת: הסכם לאספקת שירותי תקשורת בכ-55 מיליון ד'

השירותים, לחברה זרה, יסופקו באמצעות הלוויין עמוס 17, שאמור להיות משוגר ברבעון השני ב-2019 על-ידי ספייסX, שבבעלות אילון מאסק

נתוני נדל"ן / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

הלמ"ס: מדד מחירי הדירות ללא שינוי לעומת החודש שעבר

נרשמה עלייה במחירי הדירות במחוזות ירושלים, תל אביב ודרום ● האינפלציה חזרה לתחום היעד ● מחירי הירקות הטריים זינקו ב-7.5%

אולפן המונדיאל בפתח תקווה./ צילום: שלומי יוסף

המונדיאל ממשיך לשלוט; פתיחה מאכזבת ל"אביב או אייל"

שני משחקי חצי הגמר ששודרו בתאגיד כאן רשמו נתונים גבוהים גם ביחס למונדיאלים קודמים ● עם סיום המשחקים הזרקור יחזור לקרב בין הערוצים המסחריים, שם קשת עלולה למצוא את עצמה בבעיה לראשונה מאז הפיצול

תמונה מהסיור של מחיר למשתכן / צילום: עיריית ראשון לציון

מהו היישוב הכי מבוקש במסגרת הגרלות מחיר למשתכן?

הסתיימה ההרשמה להגרלה של מחיר למשתכן שכללה 16 ישובים ו-4,268 ● היישוב שזכה לביקוש הרחב ביותר הוא קרית אונו ● דימונה בתחתית

ראש הממשלה בנימין נתניהו \ צילום: תמר מצפי

מה שווים תושבי הדרום אם אינם חברי ליכוד? כנראה לא הרבה

הדרום בוער כבר 110 ימים, אך רה"מ נתניהו וחברי מפלגתו טרם מצאו לנכון לרדת לדרום השרוף ● אולי אם תושבי הדרום היו קבוצת לחץ או חברי ליכוד, ההתנהלות הייתה אחרת

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

מלחמת הסחר מגיעה לאיראן: סין תהפוך ליבואנית הנפט הגדולה

דונג-מינג כימיקל, בעלת בתי הזיקוק מהגדולים בסין, הודיעה כי תפסיק לרכוש נפט מארצות הברית ובמקום זאת תרכוש את הנפט מאיראן ומיצואניות אחרות במזרח התיכון

גלעד ארדן / צילום: ענבל מרמרי

חוק המשלוחים החיים: נדחה ניסיון הטירפוד של אורי אריאל

בשבוע שעבר אישרה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק להפסקת המשלוחים של עגלים וטלאים חיים לישראל בתנאים קשים ● שר החקלאות אורי אריאל הגיש ערר במטרה שלא לקיים דיון בהצעת החוק, אך הממשלה קיבלה את עמדת השר גלעד ארדן שקרא להמשיך ולקדם את הצעת החוק

לוקה מודריץ' / צילום: רויטרס

"שעתיים לשריקה": יש מצב לסיפור סינדרלה?

קרואטיה הקטנה תנסה להדהים הערב את העולם בגמר המונדיאל מול צרפת ● הצרפתים, מצדם, יעשו הכל כדי לזכות בפעם השנייה וגם לקחת את הבונוס העצום של פיפ"א – 38 מיליון דולר ● ובפעם האחרונה: המנכ"לים והמנהלים המובילים בישראל מהמרים על הזוכה

מעודדות של נבחרת קרואטיה  / צילום: רויטרס Antonio Bronic

למה מונדיאל 2018 ייזכר ככזה שבו הנשים עלו להתקפה

משחקי גביע העולם בכדורגל עוררו עניין חסר תקדים בקרב נשים, והמפרסמים משנים גישה: "היום ברור שהאמירה 'כשיש כדורגל תפרסמו מוצרים לגברים' היא לא נכונה. זאת חוויה יותר מגוונת"

נמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

המדינה הפרידה בין נמלי חיפה ואשדוד והחלישה את העובדים

ההסכמות על תנאים מסוימים שהושגו בנמל חיפה הן בעיה מבחינת עובדי נמל אשדוד מפני שהן מגבילות את כוח המיקוח שלהם ● פרשנות

סניף של רשת מוצצים / צילום: תמר מצפי

סמנכ"ל הסחר של שילב לשעבר מונה למנכ"ל מוצצים

ניר גודארד עזב את שילב לאחר שלא מונה למנכ"ל החברה עם מכירתה לקבוצת פוקס

הנפקות / צילום: Shutterstock

אבן דרך בהכנסות לאלסייט הישראלית: מעל מיליון ד' אוסטרלי

עם הגעתה לאבן הדרך קצת יותר משנה לאחר הנפקתה, מבשילות שליש מהאופציות שניתנו למייסדי החברה - ניר גבאי ורועי קאשי