גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הפכתי לרוצח בעיני רבים. נגרם לי נזק אישי ונפשי נוראי"

הצד השני של העליהום: מנהלים בכירים מספרים בגילוי-לב על הנזקים הנפשיים והפיזיים של חוויית השיימינג שעברו והלקחים שהפיקו בעקבותיה ■ פרויקט "ליידי גלובס"

פרופסור זאב רוטשטיין / צילום :איל יצהר
פרופסור זאב רוטשטיין / צילום :איל יצהר

ראינו איך זה קורה לאחרים. בכיר בחברה קם בבוקר, ומגלה שהרשתות החברתיות מלאות בפרסומים שליליים על החברה שהוא מנהל, או גרוע מכך, עליו באופן אישי. אף אחד כבר מזמן לא חסין - החלטה אחת לא נכונה שלו או של הסובבים אותו, וזה יכול לקרות גם לו. בקלות.

אנחנו רגילים להסתכל על הדברים מנקודת מבט אחת, אבל ישנו גם הצד השני - איך מרגישים בעלי החברות והמנהלים הבכירים כשהם מגלים שמשמיצים אותם, פוגעים בהם אישית? ואיך הם צריכים להגיב? האם תמיד צריך לנהוג בשקיפות? מהו זמן התגובה הראוי לאירוע שיימינג? איך צולחים מסע הכפשות? פנינו לבכירים שעמדו במוקד התנסות מהסוג הזה וגם לאנשים שליוו אותם בתקופה המטלטלת.

"הרשתות החברתיות פשוט קלקלו את העולם. ככל שהטכנולוגיה הולכת ומתפתחת, כבר ברור שזה לא יחזור להיות מה שהיה", אומר אחד מבכירי המשק עמם שוחחנו, שחווה בעצמו שיימינג ממושך. "נורא מה שעושים לאנשים. מעליבים אותם, ולא מתחשבים במצבם האמיתי.

"עם זאת, אני מציע לאנשים לא להתרגש מזה יותר מדי. נכון שזה מעליב ומחפיר, אבל צריך לקחת זאת בפרופורציה, ולהבין ולקבל את המצב שכל אחד - ולא רק עיתונאי - יכול כיום לכתוב מה שהוא רוצה, לנבל, לשקר ולעוות את האמת. מי שיכול, צריך להתעלם מכל ההשמצות השקריות. אגב, מי שהכי נפגעים אלה הילדים, יותר מאתנו המבוגרים, כי המצב החדש לא מובן להם. זה ממש לא קל, וזה כואב".

"השיימינג הרג אותי". פרופ' זאב רוטשטיין / צילום: איל יצהר

"השיימינג הרס אותי"

פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל בית החולים הדסה עין כרם

כשמתפרסמת תמונה של ילד חולה סרטן בוכה ומחובק בזרועות אמו האומללה, אף אחד לא חסין - כמעט כל מי שהיה מעורב במשבר בית החולים הדסה, מצא את עצמו מותקף בשלב כזה או אחר. כזכור, הכול החל כאשר מספר רופאים הודיעו על פרישה בעקבות ההחלטה לשלב את מחלקת הילדים חולי הסרטן בבית החולים עם מחלקת המבוגרים. טענות ההורים והרופאים חצו את גבולות בית החולים, ונראה שמי שעמד בעין הסערה יותר מכולם היה מנכ"ל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין.

"השיימינג שעשו לי היה כל כך חסר פרופורציה עד כדי כך שאני, רוטשטיין, הפכתי אחרי עשרות שנים כרופא, כמנהל בית חולים, כמטפל בילדים ובמבוגרים - ל'רוצח' בעיני רבים", הוא אומר בראיון מיוחד ל'ליידי גלובס'. "מה שאפשר את זה היו הרשתות החברתיות והטוויטרים למיניהם, שם אנשים מפרסמים דברים בלי בדיקה, ובלי התייחסות לאדם שמולו הם עומדים, ופשוט משמיצים ופוגעים.

"קבוצת אנשים יכולה פשוט להתאגד ולעשות לבן אדם את המוות כמו שעשו לי, וכך עברתי את השיימינג הנורא הזה. במקרה שלי, הם הסתובבו עם ילדים חולי סרטן בחוצות ירושלים ועם שלטים מעליבים, וניצלו את הילדים החולים והסובלים למען המטרה המסוימת שלהם. לא אפשרו לי לתת דין וחשבון על מה שהתכוונתי לעשות, ואף אחד לא רצה להקשיב לי".

מה פגע בך יותר מכל?

"הפגיעה הייתה קודם כל על ידי הרופאים שעזבו את הילדים החולים, ועל ידי ההורים שתמכו ברופאים וסבלו כל כך, וליבי היה ממש איתם. הם נעזרו בפעילים בעלי אינטרס, ולי נגרם נזק אישי ונפשי נוראי. ברשת החברתית אין צורך בתגובה. הגענו למצב נוראי שהורים אומרים 'מנכ"ל בית החולים - רוצח של 200 ילדים'. ברור שזה שקר, אבל רמת ההסתה נגדי הייתה חסרת גבולות".

מתי הבנת את גודל המשבר?

"בהתחלה עוד הייתי נאיבי, והאמנתי שאצליח להחזיר למחלקה את הרופאים, האחיות והעובדות הסוציאליות. אבל ביום שבו עמדתי מול מחלקה ריקה ממטפלים, ב-4 ביוני, נשברה הנאיביות שלי ויצאתי למלחמה קשה וכואבת למען הילדים. קשה מאוד להתמודד עם העידן החדש, וברגע הזה הבנתי שיש לי רק מטרה אחת - למצוא רופאים".

מה הלקח שלך מהאירועים?

"מי שיורה קודם, הוא זה שמצליח. הייתי, כביכול, המנהל הגדול והרשע מול ההורים והילדים הסובלים, ואף אחד לא שאל את השאלות הנכונות או בירר את העובדות. ממציאים פייק ניוז, ומציגים מצג שווא כאילו המנהל האכזר יוצא נגד הילדים. עד היום ההסתה נגדי קיימת, ומפגינים ברחובות ירושלים כאילו אין אף אחד שיטפל בילדים החולים. איזו זוועה עשו לי כשהראו תמונות של ילדים עם דם בידיהם מרוח על הקירות. אבל איך אני יכול להגיב מול השמצות הרשת החברתית, שהן פרי הסתה מתוכננת בלי גבולות?".

עד כמה מסע ההכפשות חלחל לחיים האישיים?

"החלק של המשפחה היה מאוד קשה. יש לי חמישה ילדים בגילאי 20 עד 40, ונכדים. זה נורא שעליהם לראות את האבא והסבא שלהם מותקף בהשמצות נוראות. זה פגע בהם מאוד. כשהם ראו כמה אני זקוק להם, ילדיי החלו להיות מעורבים ולספר ברשתות החברתיות מי אני באמת, אבל הכאב בליבם היה נורא.

"התברר שגם אדם חזק כמוני מאוד נפגע והמשפחה נפגעת. ידעתי שרציתי לעשות רק טוב, אבל זה הרס אותי. למזלי, היו גם דברים שעזרו לי בסוף, אחרי חודשי מאבק ארוכים ונוראים. למשל, זוג הורים שהביאו לי לפני ראש השנה סל פירות גדול עם תודה שעזרתי לילדה שלהם. זה מאוד עזר לי במצב שלי, לצאת מהמשבר הנורא.

"האמת היא שזה מאוד כואב עד עכשיו, וקשה מאוד לחזור לשגרה. זה גם משפיע על מאות הרופאים האחרים בבית החולים, שעבדו שנים עם הרופאים שפרשו. התהפך אצלי משהו בסיסי, איבדתי אמון במקצוע הרפואה, ונסדקה האמונה שהייתה לי בחלק גדול מעמיתיי הרופאים. אני מרגיש עדיין רע מאוד, למרות שהשגתי עשרה רופאים מצוינים למחלקה, ולמרות שהצלחתי לצאת לאחרונה מהמשבר הכי קשה שהיה לי בחיים.

"מנגד אני מרגיש הרגשת רווחה שאחרי 36 שנים באו רופאים שהכירו אותי במשך שנים, ותמכו בי ובמחלקה שהייתה זקוקה להם. כשאני רואה את המחלקה כיום אני מאוד מרוצה, אבל הכאב ועוגמת הנפש נשארו בליבי".

איך אתה מסכם את הפרשה?

"אמנם יש תמונת ניצחון, אבל למרות זאת כולם הפסידו - הילדים שטורטרו ממקום למקום, ההורים שעד היום לא יודעים את כל האמת, ואני עצמי, שיצאתי מהסיפור הזה פיזית רק עם אולקוס, אבל מצבי היה יכול להיות הרבה יותר גרוע.

"הפסדתי המון בשמונת החודשים שלא יכולתי לטפל בבית החולים, והמוניטין שלי נפגע. המסר שחשוב לי להעביר הוא ש'פוטש' מהסוג הזה פוגע בכולם - מי שזורק בלוק בשלולית מזוהמת שלידו, מכנסיו לא יוצאים נקיים".

בהדסה טוענים כי המשבר מאחוריהם, אולם הורי הילדים החולים אינם מסכימים עם הקביעה הזו, וגם לא עם טענות הנהלת בית החולים כלפי התנהגותם. "זה נכון שההורים הגביהו כל הזמן את הלהבות, אבל זה היה כדי שהנושא יישאר בעין הסערה", אומרת מיכל זילבר, שותפה במשרד רימון-כהן, ששימשה כיועצת המשברים של המשפחות.

"כולם אמרו שיזרקו אותה תוך שבוע". ענת גבריאל / צילום: איליה מלניקוב

"ענת הייתה מאוד מדוכאת ממה שקרה"

ענת גבריאל, מנכ"לית יוניליוור

אחד המשברים התקשורתיים הגדולים בענף הצרכנות התרחש לפני כשנה, כאשר שילוב של החלטות מוטעות, ויש שיאמרו לא מוסריות, של הנהלת יוניליוור ישראל, הביאו לחרם צרכנים. תזכורת: דגני בוקר מזוהמים בסלמונלה 'זלגו' מהמפעל של תלמה והגיעו לבתי הצרכנים, בשעה שמנהלי החברה טענו כי אף מוצר מזוהם לא יצא משער המפעל. חוסר השקיפות עלה לחברה במחיר כבד - המשבר, שהשלכותיו ממשיכות עד היום בדמות ירידה במכירות דגני הבוקר של תלמה, יצר כללים חדשים להתנהלות במשבר צרכני ולהבנה שבעידן הנוכחי סביר שניסיון לטייח ולהסתיר מידע מהציבור לא יצלח.

גם יוניליוור עצמה הפנימה את לקחי המשבר, ואחרי ש'חטפה' על התנהלותה החליטה לשנות את האסטרטגיה התקשורתית - בשני האירועים הנוספים שבהם מצאה החברה סלמונלה בקווי הייצור היא מיהרה להודיע על כך לציבור. אולם גם היום סבורים ביוניליוור כי ה'עליהום' חרג מפרופורציות ולא לגמרי מכים על חטא, כפי שעולה משיחה שניהלתי עם אחד ממנהלי החברה המקורב למנכ"לית, ענת גבריאל.

"הטעות הגדולה הייתה בקריאת המפה, אבל לדעתי ה'עליהום' חרג מגבולות הפרופורציה. זה קרה כי התקשורת הרגישה שרימו אותה, ובחלק מרשתות השיווק רכבו על החולשה של החברה. ביוניליוור לא חיפשו את הש"ג, כמו שנהוג לעשות בחברה ישראלית טיפוסית. התקלה לא הייתה אצל ענת אישית, אבל זה לא הפריע לכולם להגיד שיזרקו אותה תוך שבוע. למזלה בחברה הבינלאומית מעריכים אותה, נתנו לה גיבוי והיא נשארה. היום כל 'פיפס' שקורה גבריאל מוציאה החוצה - יש שקיפות, פתיחות, ועושים את מה שאפשר לעשות כדי לשקם את האמון בינה לבין הציבור".

"חרב עליי עולמי", סיפרה בזמנו גבריאל בדיון שנערך בכנסת בעקבות הפרשה. "ענת הייתה מאוד מדוכאת ממה שקרה, וכל הימים שהייתי אתה, מבוקר עד ערב, ראיתי שממש חרב עליה עולמה, כפי שאמרה בכנסת", מספר מנהל אחר שעובד עם גבריאל. "היא אדם מאוד רגיש. נסעתי אתה יום יום למפעל בערד, ישבנו ימים מבוקר עד ערב, והיא הסבירה לעובדים מה שקרה ומה יקרה בהמשך בעקבות הפרשה".

בענף המזון מגדירים את פרשת יוניליוור כקו פרשת המים. "מבחינת חברות המזון החיים מתחלקים לשניים: לפני פרשת יוניליוור, ואחריה. אחרי שהפרשה התפוצצה לא עבר יום בלי שחברת מזון כזו או אחרת דיווחה לציבור ולמשרד הבריאות על כל תקלה אזוטרית שקרתה בייצור מוצר. עברו מקיצון לקיצון - מניסיון הסתרה לדיווח יתר. עד היום אנחנו רואים שהדיווחים הפומביים של החברות על תקלות קטנות התגברו", מספר בכיר בחברת מזון גדולה.

לדבריו, אירוע יוניליוור משפיע לא רק על ההתנהלות ב'ריקולים' (הודעה על החזרה מרצון של מוצר), אלא על ההתנהלות כולה. "היום התחושה היא שמרוב שהחברות מפחדות שיקרה להן 'מקרה יוניליוור', הן בוחרות כמעט להתערטל מול הציבור. החשש מזה שיגידו שאתה לא שקוף מביא להצפה של מידע מצדן. לטעמי זה מוגזם וזאת טעות, כי הצרכן מוצא את עצמו מוצף במידע שלעתים לא רלוונטי עבורו או שעלול להפחיד אותו. לא צריך להנחיל מדיניות הסתרה, אבל גם לא צריך להציף את הציבור במידע מתוך הפחד שיאשימו אותך אחר כך בחוסר שקיפות, ויעשו לך שיימינג".

"זה ביטוי לרוע שנשגב מבינתי". אביגדור קפלן / צילום: תמר מצפי

"קראו לי גנב"

אביגדור קפלן, יו"ר מגה לשעבר

קריסת רשת מגה עקב חובות עתק לא הייתה מקרה יוצא דופן במשק הישראלי, אולם השיימינג שנעשה לבעלי ומנהלי החברה ברשתות החברתיות 'עזר' לעובדים להוציא את ה'מיטב' ממצב כמעט בלתי אפשרי.

הטעות הראשונה הייתה כשבעלי הרשת העדיפו להישאר מאחורי הקלעים כשהחברה קרסה, ומעל אלפי עובדים עמדה חרב הפיטורים. במקום להתייצב בקדמת הבמה, הם שלחו לחזית את היו"ר החדש, אביגדור קפלן, ובמקביל העניקו לו בונוס של מאות אלפי שקלים. המתקפות הציבוריות נגדו גרמו לו להחזיר את הבונוס, ולהעביר את הסכום לעובדים.

איך התמודדת בבית המשפט מול העובדים הזועמים והמעליבים?

קפלן: "קריאות הגנאי הכאיבו ופגעו בי מאוד. המצב של מגה קרה עקב ניהול מאוד כושל של מי שניהל אותה עד שהביאו אותי כיו"ר לנסות להצילה, וגם זה לצערי לא הועיל".

כשהעובדים עשו לך שיימינג על הבונוס, נפגעת?

"נתנו לי את הבונוס בעיתוי הכי אומלל, מה שגרם לביקורת ציבורית נוקבת, על לא עוול בכפי. קראו לי גנב, וזה היה מאוד לא נעים. שמי הטוב היה נשחק אם לא הייתי תורם את הכסף לחברת עובדי מגה, וכך אכן עשיתי".

שיימינג הפך לתופעה פופולרית.

"זה פשוט נורא, כשממציאים פייק ניוז. זה ביטוי לרוע שנשגב מבינתי. צריך להוקיע את זה, כי לרוב אין לנפגע שום כלים להתגונן מפני זה".

"אני לא מאמין שיש אדם, טייקון או לא, שחי במגדל שן ולא רואה כלום. בוודאי שזה משפיע על בעלי חברות ומנהליהם כשעושים להם שיימינג ברשתות החברתיות ובתקשורת", אומר עמירם פליישר, שבאותה תקופה יעץ לקבוצת דור אלון, שהייתה הבעלים של מגה. "אני לא מאמין בעולם של נתק. כשעובדי הרשת הפגינו מול הבית של שרגא בירן הוא לא התעלם מזה, ומי שאומר שכן טועה ומטעה.

"בשום אופן אסור להגיב בפזיזות, כי יכול להיות שהתלונה בכלל לא נכונה. רק לאחרונה לקוח השמיץ בפייסבוק חברה מסוימת, והמנהלים שם רצו להגיב מיידית. עצרנו את התגובה, ודרשנו קודם כל שיבדקו מה קרה, ואז התברר שמדובר בכלל בחברה אחרת לחלוטין".

"כתבו לי 'אתה גרוע מהיטלר', 'שתפרפר עד המוות". אבי בניהו / צילום: איל יצהר

"חטפתי קללות, נאצות ועלבונות בעקבות רגע אישי שרציתי לשתף"

אבי בניהו, מנהל משברים

היועץ האסטרטגי ומנהל המשברים אבי בניהו אולי מורגל בייעוץ לחברות שנמצאות על המוקד התקשורתי, אך היה פחות מוכן לרגע שבו חווה את השיימינג על בשרו. "כשנחקרתי בפרשת הרפז, ויצאתי בזיכוי מלא, היו בפייסבוק המון השמצות ועלבונות. זה נקרא, כביכול, 'רשתות חברתיות', ונועד לשרת את החברה בידע ולשתף ברגעי עצב ושמחה, אבל רבים משתמשים בכך לרעה - זה מתחיל בפוליטיקאים שמשמיצים ופוגעים, ויורד משם לצאן מרעיתם".

המתקפה הגדולה יותר על בניהו, מבחינתו, הייתה בעקבות רגע אישי פרטי שבחר לשתף. "בערב ראש השנה הקודם העליתי תמונה שלי במטבח, מכין את ארוחת החג עם בשר אנטריקוט. במשך כל החג קיבלתי בפייסבוק כמויות אדירות של עלבונות, קללות ונאצות כמו 'הלוואי שתמות', 'שיהיה לך ניתוח לב פתוח', 'אתה גרוע מהיטלר', 'שתפרפר עד מוות' ו'שוחט עגלים'.

"האנשים שעשו זאת הודיעו שהם טבעונים אנרכיסטים ומתעבים אותי, ואפילו כתבו את שמם. הבת שלי, תמר, שהיא צמחונית, מאוד נפגעה מכך, וכתבה שלכל אחד זכות לחיות באמונתו. בתגובה גם היא חטפה עלבונות כמו 'משוקצת שכמותך, שתמותי עם אבא שלך'. זה היה ממש נורא.

"ואז עשיתי שטות, והחלטתי למחוק את התמונה. כתבתי שאני לא רוצה לפגוע באיש בערב ראש השנה. מה שקרה הוא שקיבלתי עוד יותר נאצות ועלבונות, ואיימו להגיע אליי הביתה ולפגוע בי. זה היה נורא ואיום. כשאנשים כותבים בטוויטר ביקורת על דעותיי אני מוחק אותם (מרשימת החברים, נ"ד), אבל כשכותבים שאני שמן אין לי בעיה".

לבניהו חשוב להזכיר גם את מקרה השיימינג שעבר אחד ממכריו, איש השב"כ לשעבר, אריאל רוניס ז"ל, שמונה למנהל במשרד הפנים. "אישה שבאה לבקש ממנו שיטפל בעניינה טענה אחר כך בפייסבוק שהוא נהג בה בצורה נוראה מתוך גזענות. רוניס, שהיה ידוע כאדם הגון ורחום, נפגע כל כך מהשיימינג שעשו לו בעקבות הפרסום שהתאבד, גם כשהתברר בבדיקה יסודית שהאשמה כלל לא הייתה לא נכונה".

מה הדרך הנכונה להתמודד עם שיימינג שמתבצע על חברה ומנהליה?

"צריך לחנך מנהלים שזה לא עוד אירוע, זה משבר. כדי לטפל בו צריך לכנס מיד חמישה גורמים - מנהל הארגון, מנהל המחלקה, יועץ משפטי, יועץ משברים ודובר, ולעבוד על פי מספר מסרים קצרים. חשוב מאוד להיות הוגנים, לא להסתיר דבר, להבטיח מיד לפתוח בחקירה של הנושא, להיות שקופים, אמינים ומשתפים, לדווח למנהלים, לעובדי החברה הבכירים ולרגולציה. המטרה היא לא לצלוח את המשבר, אלא לגרום לציבור להאמין בך.

"במשברים התקשורתיים הגדולים שהיו כאן ניכר היה שמנהלי החברה התכנסו בתוך עצמם, אולי בתקווה שהמשבר יחלוף מעצמו, ולא ניהלו אותו בשקיפות ובפתיחות. זה נכון שאנשים שעוברים שיימינג מאוד נפגעים, אבל חשוב לא להתחמק מההתמודדות. כשקוראים מה שכתבו עליך אמנם מתעצבנים, אבל אחרי ששותים כוס מים קרים צריך להירגע, לא להתגונן מיד ולא לעשות שטויות גדולות - כי זה הכי גרוע".

עוד כתבות

דורון תורג'מן / צילום: יחצ

"אינטרנט זהב מנסים להצטייר כאביר שקיפל את הפירמידה'"

לידי "גלובס" הגיע מכתב חריף אותו שיגרו היום עורכי הדין המשמשים כנציגי הבנקים ביורוקום לאינטרנט זהב ולמנכ"ל שלה דורון תורג'מן ● "התנהלות קברניטי אינטרנט זהב מטרידה. מנסים להצטייר בעיתונות כאביר שקיפל את פירמידת אלוביץ" ● מאיימים בפנייה לבית המשפט ● אינטרנט זהב מבקשת למכור את בי.קום בפרמיה של 30% מעל מחיר השוק

גוררת ואוניית מטען בנמל אשדוד / צילום: איל יצהר

הסוורים החדשים בנמל אשדוד דורשים הגנה מפיטורים

32 הסוורים כוללים יוצאי אתיופיה, נשים ובני מיעוטים ● רשת הביטחון התעסוקתי לא חלה עליהם - בניגוד לעובדי דור ב' אחרים שנקלטו לעבודה בנמל אשדוד לפני שנת 2016

מודעות במשרד תיווך / צילום אילוסטרציה: מירב מורן

התשלום לתיווך צפוי להתחלק בין השוכר למשכיר הדירה

ועדת השרים אישרה היום אישרה את הצעת החוק שמגדירה את חלוקת תשלום דמי התיווך

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

יום המסחר בת"א הסתיים בירידות שערים; שו"ב עלתה בכ-5%

מנכ"ל yes רון אילון יוחלף על ידי רן גוראון ● יורם נוה הוא מנכ"ל כלל ביטוח החדש ● סיידוף רוכש את שיכון ובינוי מידי שרי אריסון ● הבנקים הנושים ביורוקום מגבירים את הלחץ על-מנת להשתלט על דירקטוריון אינטרנט זהב

רמי יהודיחה / צילום: איל יצהר

הפרסומאי רמי יהודיחה יעבוד עם משה ליאון בבחירות בירושלים

יהודיחה היה יעוץ הפרסום האסטרטגי של הליכוד בבחירות 2015

דודו רוז / צילום: יחצ

דודו רוז, מבעלי השליטה בג'נרל טרייד, מבקש לצאת מהארץ

בהחלטה שניתנה היום על ידי מחוזי ת"א התבקש רוז לספק לביהמ"ש התייחסות לטענות המפרק הזמני, מהם עולה כי רוז אינו משתף פעולה בחקירותיו וכי קיים חשש לסיכול הליכי חקירה והברחת כספים אם יותר לו לטוס ● השופטת איריס לושי-עבודי: "החשש עליו הצביע המפרק אינו חשש של מה בכך"

מגדל בין ערים / הדמיה: מילוסלבסקי אדריכלים.

עיריית ת"א יוזמת ומתכננת, וכך נולד מגדל דמיוני בן 100 קומות

מגדל "בין ערים" ייבנה ממזרח לנתיבי איילון, בתפר שבין גבעתיים, רמת-גן ות"א ● המגדל דוגמה לסיטואציה די לא שגרתית שבה מינהל ההנדסה של עיריית ת"א הוא גם היזם, גם המתכנן וגם זה שמקדם את התוכנית ● האם עיריית ת"א נהנית מקידום מהיר וחלק יותר של התוכניות שהיא יוזמת?

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד: "כל הרשעת-שווא היא כשל חמור של המערכת"

המהלך שעשוי להביא לשחרור אסירים שמרצים עונשי מאסר על לא עוול בכפם, יוצא לדרך: שרת המשפטים חתמה על כתבי מינוי לוועדה להרשעות-שווא, שבראשה יעמוד שופט העליון בדימוס יורם דנציגר

איזי כהן / צילום: תמר מצפי

"הירושה" שמותיר איזי כהן למחליפו בכלל ביטוח

כלל ביטוח רחוקה כיום מההובלה שאפיינה אותה בענף הביטוח בעבר, ברבעון הראשון השנה היא משתרכת הרחק ממתחרותיה בהיבט הפרמיות ודמי הגמולים שזרמו אליה

אריק פינטו / צילום: איל יצהר

הבורסה: הקלות לפועלים אם מניות ישראכרט יחולקו כדיב' בעין

הבנק, שמחויב למכור את חברת האשראי בשל חוק שטרום, מכין את הקרקע לאופציה שבה המניות יחולקו לבעלי המניות בהפועלים כדיבידנד בעין ● הבורסה עשויה לאפשר לבנק לחלק את המניות בהתראה של 30 יום לעומת חסימה נוכחית של חצי שנה ממועד ההנפקה

יורם נוה / צילום: תמר מצפי

דירקטוריון כלל ביטוח קבע: יורם נוה המנכ"ל החדש

לתפקיד היו מספר מועמדים חיצוניים ופנימיים ● אמנם ברשות שוק ההון מעדיפים שהמינוי יהיה של דמות בעלת ניסיון בביטוח, אך נראה ששאיפה זו לא בהכרח הובילה את חברי הדירקטוריון בחברה

חברת חשמל / צילום: שאטרסטוק

באיחור של 22 שנה, רשות החשמל מפרסמת תוכנית אב

המדינה פעלה בסדר הפוך: קודם חילקה רישיונות ליצרנים פרטיים, אחר כך עשתה רפורמה בחברת החשמל ובסוף הכינה תוכנית אב למשק החשמל כדי לדעת אם היא מנווטת בכיוון הנכון ● כי ככה זה אצלנו, הדחוף לפני החשוב ● פרשנות

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

פייסבוק: מפרסמים יידרשו לחשוף מקור המידע האישי שאספו

עדכוני הפרטיות החדשים של פייסבוק - עוד מאמץ של החברה להוכיח שהיא ראויה לאמון הגולשים

דורון גרסטל / צילום: איל יצהר

פריון רוצה למחזר חוב קיים באמצעות גיוס אג"ח חדשות בת"א

היקף הגיוס: עד 150 מיליון שקל ● בסוף הרבעון הראשון עמד החוב של פריון על כ-50 מיליון דולר

GETIT GET IT

הרשות להגנת הצרכן: קנס של כ-2 מ' ש' למפעילת אתר Get It

חברת פירלס רמקולים ואלקטרוניקה, המפעילה את אתר Get It, צפויה להיקנס לאחר שצרכנים רבים התלוננו, בין השאר, כי האתר לא עמד בהוראות החוק לגבי זמני אספקת המוצרים שנרכשו דרכו

גן ילדים  / צילום: דף הפייסבוק של גן זה לא מחסן

היתר? רישיון עסק? בטיחות? למה אין פיקוח על גני הילדים

בשנים 2013–2014 שהו בגנים הפרטיים יותר מ–92,000 ילדים בגילאי שנתיים, שהם למעלה מ–80% מהילדים בגיל זה ● לא רק הפיקוח החינוכי על גני ילדים לוקה בחסר, גם הפיקוח ההנדסי והפיזי כמעט שאינו קיים ● "אם המבנה לא מצריך שימוש חורג, אז למעשה לאף גורם לא ידוע מה קורה בתוך הגן"

הדגמת המערכת של  pellessus / צילום: יחצ

הסטארט-אפ של הבכיר מאינטל: טיפול חכם בסוסים

יעקב מנדל, יזם סדרתי, עזב את תפקידו כראש מרכז הסייבר באינטל, לטובת פיתוח חיישנים, שיאפשרו לעקוב אחר בריאותם של סוסי המירוץ של האלפיון העליון - בטכנולוגיית בלוקצ'יין ובינה מלאכותית, כמובן

איצטדיון מונדיאל 2018 ברוסיה / צילום: שאטרסטוק

מונדיאל על הכביש: הקהל נוהר באוטובוסים אוטונומיים

בלומברג מדווח כי רכבים חשמליים יסיעו אוהדים למשחקים בקאזאן ● רכבים אוטונומיים עדיין לא מורשים לנסוע בכבישים ברוסיה מתוך חשש לתאונה שתפגע בתדמית המדינה, לכן ההסעות יתקיימו על כבישים פנויים

יצחק תשובה / צילום ארכיון: גיל יוחנן

תשובה ישלם 33 מיליון שקל ל-18 משפחות אחרונות בגבעת עמל

ביהמ"ש קבע כי 18 המשפחות שנתבעו ע"י אלעד מגורים זכאיות לפיצוי כספי תמורת פינויין, והגדיר אותן כ"בעלי רשות בלתי הדירה" ● הפיצוי נקבע בהתאם לנוסחה כלכלית שנקבעה בפסק הדין ● התושבים: "70 שנה של מגורים רצופים בשליחות שלטונית וציונית של תושבים ממוצא מזרחי שווים בעיני מערכת המשפט כקליפת השום"

ראובן שיף / צילום: איל יצהר

אנשי שוק ההון בוחרים את רגעי המונדיאל הבלתי נשכחים

רו"ח ראובן שיף נזכר באנגליה של 1966, איתי בן זאב מעודד את מראדונה, ואהוד בן ש"ך חוזר למקסיקו