גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בג"ץ למדינה: בחנו מחדש את עמדתכם כלפי תאגיד השידור

(עדכון) - בסיום דיון בו מתחו ביקורת על המהלך לפיצול התאגיד והוצאת חטיבת החדשות מידי מנהליו הנוכחיים, הציעו השופטים למדינה לשקול מחדש את עמדתה ■ מזוז: "בשביל מה עשו את כל המהלך אם לא כדי להשפיע על זהות אנשי החדשות? אין שום תכלית אחרת"

מני מזוז / צלם: איל יצהר
מני מזוז / צלם: איל יצהר

"שמענו את כל הטיעונים, ומבלי לקבוע כרגע מסקנות כלשהן, אנו מבקשים מהמדינה לשקול בתוך שבועיים ימים אם יש איזשהו שינוי בעמדתה, לרבות הגשת הצעת חוק מתוקנת". במילים אלה נעל היום (ג') השופט חנן מלצר את הדיון בעתירות לבג"ץ שהוגשו בנוגע לתיקון מספר 8 בחוק השידור הציבורי.

דבריו החדים של ראש ההרכב, השופט מלצר, נעלו דיון שבו ביקרו השופטים שוב ושוב את התיקון השמיני לחוק השידור הציבורי, הקובע כי תחום החדשות והאקטואליה ייצא מידי תאגיד השידור "כאן", שמטפל בו כיום באמצעות חטיבת החדשות שלו, ויוצא לידיו של תאגיד נפרד, שאמור להיות מוקם בהמשך, בתוך 3 חודשים מיום כניסת החוק לתוקף.

במהלך הדיון ביקרו שישה מתוך שבעת חברי הרכב השופטים המורחב - חלקם כמעט בחמת-זעם - את התכליות המוצהרות של התיקונים שהוכנסו לחוק, והביעו ספקנות רבה כלפיהן וכלפי הסברי המדינה, כפי שהובאו באמצעות עו"ד נחי בן-אור.

עמדת המדינה היא שתכלית התיקון לחוק היא להגביר את המקצועיות של תחום החדשות ולאפשר קליטה של יותר עובדים מרשות השידור, אלא שלמעשה לכל הנוכחים באולם היה ברור כי בין הסיבות הללו לבין תיקון החקיקה שאישרה הכנסת במהלך מזורז - זמן קצר לפני עליית התאגיד לאוויר, כחלק מהסדר פוליטי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר משה כחלון - אין כמעט דבר.

"אם אלה היו התכליות, אפשר היה להסתפק בתיקון של שליש עמוד, לא היה צריך את כל המהלך הגדול הזה", אמר השופט מני מזוז. "זה ברור שיש פער בין התכליות המוצהרות לבין החוק כפי שמנוח בפנינו. אין כל קשר (בין מה שנעשה) לבין התכליות המוצהרות, אי-אפשר עד כדי כך להתעלם". 

גם חמשת חברי ההרכב האחרים היו שותפים לעמדתו של מזוז, כשהשופט היחיד שלא ביטא עמדה ברורה ומיעט להתבטא במהלך הדיון היה נעם סולברג.

"הבה נעבור על שתי התכליות", ניסה השופט יצחק עמית להכניס סדר בדיון. "תכלית אחת היא קליטת יותר עובדים מרשות השידור, אבל זה בגדול כבר התמלא. זה מוכיח שאולי לא היה צריך כזה תיקון רחב. נשארנו עם תכלית ההתמקצעות. במה באה לידי ביטוי אותה התמקצעות? זה שאנחנו מוספים שני חברי מועצה שהם יותר בקיאים תחום האקטואליה? אז היה אפשר להוסיף פסיק בחוק. כל המהומה הזאת היא לגבי פסיק של פסיק? קשה לנו לקבל את זה".

ראש ההרכב, השופט מלצר, תקף גם הוא את המנגנון החדש שיוצר החוק: "אולי יש מדינות שיש בהן הסדרים כאלה, אבל הן לא מערביות ולא דמוקרטיות". הוא גם תקף ברמה הפרקטית את מנגנון התיאום בין שני התאגידים ואמר: "עד שמתקיים מנגנון התיאום הזה (במקרה של פריצה לשידור בשל אירוע חדשותי דחוף), נגיע כבר חס וחלילה לעוד אירוע. המנגנון תיאום הזה פשוט לא פרקטי ולא עובד. אפשר גם להמציא דברים לא פרקטיים".

לדברי השופט מזוז, "כשמדברים על תאגיד ציבורי, בכל מקום בעולם הצידוק היחיד זה להבטיח במה חופשית מאינטרסים כלכליים של בעלים ומפרסמים ולהבטיח חופש ביטוי. בשביל לשדר סרטי טבע לא צריך תאגיד ציבורי. תאגיד ציבורי זה חדשות, כל השאר זה השלמות. אתם בעצם, במקום לבטל את התאגיד כפי שרצו מלכתחילה, החלטתם סתם לרוקן אותו מתוכן".

ככל שהדיון התקדם המסכות הלכו והוסרו, וגם השופטים התבטאו בצורה ברורה יותר. "אין כאן שום תכלית, וכולנו יודעים את זה, זה הפיל שבחדר", אמר השופט עמית. מצד שני, עוד קודם לכן רמז עמית כי חוסר התכליתיות של החוק אינה מהווה בהכרח עילה לפסילתו: "גם אם החוק הזה הוא חסר תכלית, זה לא אומר שהוא לא חוקתי. אולי מותר לכנסת להיות קפריזית".

גם מזוז תקף בהמשך הדיון את החוק בצורה הישירה ביותר האפשרית: "ברגע שיש בוס חדש (מנהל תאגיד החדשות שימונה) - או שמתיישרים איתו או שעוזבים. בשביל מה עשו את כל המהלך הזה אם לא כדי להשפיע על אנשי החדשות והאקטואליה? זאת התכלית היחידה, ואין שום תכלית אחרת".

בהמשך נשמעו טיעוניהם של העותרים, ארגון העיתונאים שיוצג בידי עורכי הדין מורן סבוראי ואמיר בשה, והתאגיד עצמו, שיוצג בידי עו"ד אביגדור (דורי) קלגסבלד. עו"ד קלגסבלד, שגויס על-ידי התאגיד מהשוק הפרטי, זכה כך נראה ללא מעט הנהוני הסמכה מכיוון חברי ההרכב, ונראה היה שהם מתרשמים מטיעוניו.

"מדובר במקרה נדיר שבו הפוליטיקאים אומרים לכם את האמת והפרקליטים מתחבאים מאחורי כל מיני מונחים משפטיים כמו 'התמקצעות'. בדרך-כלל זה הפוך", אמר עו"ד קלגסבלד לשופטים. "הפוליטיקאים אמרו אמת, תאמינו להם".

קלגסבלד כיוון כמובן לאותו "פיל שבחדר" שהזכיר קודם לכן השופט עמית - והוא רצונו הלא מוסתר של ראש הממשלה נתניהו להביא לסגירת תאגיד השידור הציבורי או, למצער, להחליש אותו ככל האפשר.

ההרכב המורחב שדן בעתירות כלל את המשנה לנשיאת העליון, חנן מלצר, שעמד כאמור בראש ההרכב, ואת השופטים ניל הנדל, יצחק עמית, נעם סולברג, דפנה ברק־ארז, מני מזוז ואורי שהם.

כאמור, לאחר שמיעת הדיון ערכו השופטים התייעצות קצה בת דקות ספורות, ובסופה חזרו עם מה שנראה כמו "חצי-פצצה". כעת, במשך השבועיים הקרובים, יעבור הכדור לידי ראש הממשלה ואנשי משרד התקשורת, ואלה יצטרכו לבחון יחד משרד המשפטים והפרקליטות האם הם אכן מוכנים להכניס שינויים מהותיים בחוק. לאור עמדתו של נתניהו, וגם של שר התקשורת החדש יחסית איוב קרא, שהתבטא בחריפות נגד התאגיד - ספק אם הפתרון לפלונטר הזה יגיע מכיוונם.

עוד כתבות

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

לא משלנו/ צילום :  מעיין קאופמן

אנו-אנו הפלמ"ח: הקומדיה שעושה צחוק מאתוס האשכנזי הלוחם

הקומדיה "לא משלנו" של תאטרון באר שבע מגחיכה את הפלמ"חניקים האשכנזים

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

פדובה, איטליה / צילום: שאטרסטוק

בשל מותם של שניים באיטליה, סגר הוטל באזורים בהם זוהו החולים

בסוף השבוע האחרון מתו שני בני אדם מהתפרצות הנגיף בצפון איטליה, וכן נרשמו 79 מקרי הידבקות ● הקורבן הראשון, בן 78 בעיר פדובה שבצפון איטליה, והשני, גם הוא בשנות ה-70 לחייו, הוא תושב מחוז לומברדיה השכן

סריקה תרמית במלזיה / צילום: שאטרסטוק

כך התפתח כנס מכירות אחד בסינגפור למצוד כלל-עולמי אחר וירוס הקורונה

כנס שבו השתתפו בחודש שעבר 109 אנשי מכירות שלח זרועות לעיירת סקי צרפתית ולפאב בריטי ועורר בהלה של ממש גם במלזיה, בסינגפור ובדרום קוריאה ● כך נראה המצוד המדהים אחר הנדבקים הפוטנציאליים, שהסתיים בבשורה אופטימית

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל ישראייר: "משבר הקורונה דומה בעוצמתו והשפעתו למבצע צוק איתן"

מייל ששלח היום אורי סירקיס מפרט בדבר שורה של החלטות שהנהלת החברה תיישם בעקבות משבר הקורונה ● בין היתר, קיצוץ כוח אדם והוצאה לחופשות כפויות

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

צדיק בינו / צילום ארכיון: יוסי כהן

צדיק צדק: בינו מימש את החזקותיו בפז תמורת מיליארדי שקלים לפני הנסיגה

פרידתה של פז ממדד ת"א-35 מסמלת שלב נוסף בשחיקת ערכה של חברת האנרגיה, שבשנים האחרונות ריכזה עניין בעיקר סביב המאבקים בין בכיריה ● מאז שחדל צדיק בינו מלהיות בעל השליטה בפז, נחלשה מניית החברה ב-20%, בעוד מניית הבנק שנמצא בשליטתו עלתה ב-145%

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"