גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל חברת התעופה אל-על, דוד מימון, התפטר מתפקידו

מניית אל-על איבדה 50% ב-3 החודשים האחרונים ■ גורמים בענף העריכו לאחרונה כי מימון קרוב לסיום תפקידו

דוד מימון מנכ"ל אל על (צילום רויטרס)
דוד מימון מנכ"ל אל על (צילום רויטרס)

מנכ"ל חברת התעופה אל-עלדוד מימון, הודיע על התפטרותו מהחברה - כך דיווחה אל-על לבורסה.

גורמים בענף מסרו ל"גלובס" כי התפטרותו של מימון הייתה צפויה על רקע יחסי העבודה העכורים בחברה. יש לציין כי מניית אל-על  איבדה 50% בשלושת החודשים האחרונים.

מימון מסר בהודעה לעיתונות כי "זכיתי להיות חלק מארגון מיוחד ויוצא דופן, בעל משמעות אדירה בישראל ובעולם כולו. אני מבקש להודות לכם, חברי הדירקטוריון, על התמיכה המתמדת במשך תקופת כהונתי, אשר בזכות שיתוף-הפעולה ההדוק והמקצועי עמכם זכינו להוביל את אל-על להישגים ראויים ולהתמודדות עם האתגרים העומדים בפניה.

"אבקש להודות לכם על כך שאפשרתם לי לממש את החזון ואת התוכנית העסקית שהצגתי עם כניסתי לתפקיד המנכ"ל, אשר כללו הצטיידות במטוסים חדשים, הרחבת רשת הנתיבים, השקת כרטיס האשראי Fly Card, הרחבת הפעילות החוץ-תעופתית (לרבות בתחום שירותי הקרקע) תוך מתן דגש על התייעלות". 

יחסי עבודה עכורים

בשבועות האחרונים מתקיים משא-ומתן באמצעות גישור בין ועד טייסי אל-על והנהלת החברה. הרקע למשא-ומתן הוא כניסתן הצפויה של תקנות חדשות ועולמיות הקובעות שעות טיסה לטייסים והמחייבות את התאמת תנאי העבודה של הטייסים. התקנות היו ידועות עוד בזמן הסכסוך המתוקשר בין הנהלת החברה וועד הטייסים, סכסוך שהוביל לשיבושים קשים בטיסות ולהפסדים צורמים בדוחות החברה. אותו סכסוך הסתיים בחתימה על הסכם הפורט את תנאי העסקת הטייסים שהגיעו לגיל 65, גיל בו עליהם להפסיק לטוס, ועד לגיל הפרישה הרשמי במדינה 67. הסעיפים בדבר התקנות החדשות נותרו פתוחים.

הנהלת אל-על והמנכ"ל מימון גם מתמודדים עם סכסוך עבודה שהגיע לבית הדין לעבודה עם ועד הדיילים. סכסוך מול טכנאי אל-על הסתיים לאחרונה אחרי מחאות מצידם.

האווירה בין עובדי אל-על וההנהלה אינה רגועה. עובדים באל-על מספרים על יחסים צורמים ועל חוסר פרגון מצד העובדים להנהלה באשר לכל המתרחש.

מימון זוקף לעצמו הישג משמעותי עם חידוש צי המטוסים של אל-על במטוסי הדרימליינר, שסנונית ראשונה שלהם כבר הגיעה לישראל (ולרוע המזל ידעו המטוסים שתי תקלות שמנעו את טיסותיהם מלונדון בעקבות סדק בחלון ומניו-יורק בעקבות תקלה טכנית אחרת). סך הצי יכלול 16 מטוסים שיחליפו בהדרגה חלק ממטוסי אל-על המשמים את החברה כיום. סך צי המטוסים של אל-על מונה כיום כ-43 מטוסים. עוד הישג שרושם לזכותו מימון הוא החזרת הטיסות בקו למיאמי, טיסות שחזרו לפעול בימים אלה.

לאחרונה הודיעה החברה על מיזוג חברת ישראייר לשורות אל-על אחרי משא-ומתן ממושך.

כאמור, גורמים בענף העריכו כי היחסים העכורים עם העובדים והסיפוק של מימון עם הישגיו (והתגמול בהתאם) יובילו לכך שאחרי קדנציה של 4 שנים מימון יפרוש בסוף שנת 2017.

נועם פינקו, אנליסט בפסגות, העריך כי התפטרותו של מימון מהווה חדשות רעות למניית אל-על, שצפויה להגיב בהתאם - לפחות עד להתבהרות העניינים. 

במכתב שהעביר לחברי דירקטוריון אל-על, מציין מימון - המכהן באל-על מזה 12 שנים, מתוכן 4 כמנכ"ל - את הישגיו שכללו כאמור הצטיידות במטוסים החדשים, הרחבת רשת הנתיבים (דוגמת הקו למיאמי שהושק זה עתה), השקת כרטיס האשראי Fly Card והרחבת הפעילות החוץ -עופתית - כוונתו בין היתר להתקנת מערכות אבטחה במטוסים של חברות תעופה זרות "אמשיך להנהיג את החברה במלוא הרצינות וההשקעה עד לבחירת מנכ"ל חדש והשלמת תהליך החפיפה", כתב.

ככל הידוע, למימון אין תפקיד חדש שבעקבותיו הוא החליט להודיע על עזיבתו, ויש להעריך כי עד למציאת מנכ"ל חדש מימון ימשיך לכהן בתפקידו בחצי השנה הבאה.

מטייסי אל-על נמסר כי הם "מצרים על התפטרותו של מנכ"ל החברה, דוד מימון, אשר הוביל בחודשים האחרונים משא-ומתן ענייני ויעיל בין נציגות הטייסים לחברה. אנו תקווה כי עד לסיום תפקידו יוסיף לפעול למען הגעה להסכם מלא עם הטייסים, אשר יבטיח את שגשוג החברה. אנו מאחלים לדוד הצלחה בהמשך דרכו".

עוד כתבות

עו"ד פיני רובין / צילום: תמר מצפי

המיליונרים האמיתיים בפסטיבל המכירה של בזק

אפשר להניח שעד שבזק תימכר, עוד נשמע הרבה שצד כזה או אחר לפסטיבל הזה "פנה לבית המשפט" ● יש חבורה של אנשים שראשם לא סחרחר עליהם מכל הלוליינות הזו: הברנז'ה המשפטית, שמצידה שזה יימשך עד אין קץ כי שעון שכר הטרחה ממשיך לתקתק ● פרשנות

יצחק תשובה / צילום ארכיון: גיל יוחנן

תשובה ישלם 33 מיליון שקל ל-18 משפחות אחרונות בגבעת עמל

ביהמ"ש קבע כי 18 המשפחות שנתבעו ע"י אלעד מגורים זכאיות לפיצוי כספי תמורת פינויין, והגדיר אותן כ"בעלי רשות בלתי הדירה" ● הפיצוי נקבע בהתאם לנוסחה כלכלית שנקבעה בפסק הדין ● התושבים: "70 שנה של מגורים רצופים בשליחות שלטונית וציונית של תושבים ממוצא מזרחי שווים בעיני מערכת המשפט כקליפת השום"

מיקומה החדש לשגרירות ארה"ב בשכונת ארנונה / צילום: אמר אווארד, רויטרס

מליץ היושר של ישראל בארה"ב? ד. פרידמן, שגריר ארה"ב בארץ

תחקיר ב"פוליטיקו" מגלה, כי פרידמן חלק על הוראה של הסטייט דיפרטמנט לבחון האם מדינות במזה"ת, שמקבלות סיוע צבאי מארה"ב, לרבות ישראל, מפרות זכויות אדם ● "ישראל מדינה דמוקרטית וצה"ל אינו מעורב בהפרות חמורות של זכויות אדם" ● סנטור: השאלה אינה האם מדינה מסוימת דמוקרטית או לא, אלא האם צבאה יורה באזרח לא חמוש

דונלד טראמפ נואם בסינגפור \ צילום: רויטרס

מחפשים רמז לבאות? כך תדעו שמכסי המגן מתחילים להזיק

סכסוכי סחר חמורים אינם מסתיימים בדרך כלל עד שהמדינות המעורבות בהן חשות את הכאב ● הבעיה היא שהכאב הזה הופך לחריף רק זמן מה לאחר שהנזק כבר נגרם.

מתקן ההתפלה באשדוד/  צילום: פלאש 90

בממשלה לא נערכו ליום שרבי ומאשימים את הבצורת

מתקני ההתפלה שהוקמו בעשור האחרון היו אמורים לפתור את משבר המים, אולם מחירי המים ירדו ב-40% מאז 2014, והמודעות לחיסכון ירדה בגלל הצלחת מתקני ההתפלה - התוצאה היא עלייה בצריכה לנפש, וזאת בתקופת בצורת קיצונית ● האם התכנית הממשלתית החדשה שאושרה לפני שבוע תפתור את המשבר?

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

יום המסחר בת"א הסתיים בירידות שערים; שו"ב עלתה בכ-5%

מנכ"ל yes רון אילון יוחלף על ידי רן גוראון ● יורם נוה הוא מנכ"ל כלל ביטוח החדש ● סיידוף רוכש את שיכון ובינוי מידי שרי אריסון ● הבנקים הנושים ביורוקום מגבירים את הלחץ על-מנת להשתלט על דירקטוריון אינטרנט זהב

התחדשות עירונית / צילום: תמר מצפי

שת"פ בתחום ההתחדשות העירונית בין גמלא לטל-בר

קבוצת גמלא תשקיע ותממן את כל הפרויקט המבוצעים על ידי טל-בר, שעלותם מוערכת בכחצי מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות בפתיחת המסחר בבורסה; בזק וביקום עולות

בזק השלימה אמול סבב מינויי בכירים ● שיכון ובינוי תמשיך לרכז עניין ● החוזים העתידיים על המדדים בארה"ב יורדים

דודו רוז / צילום: יחצ

דודו רוז, מבעלי השליטה בג'נרל טרייד, מבקש לצאת מהארץ

בהחלטה שניתנה היום על ידי מחוזי ת"א התבקש רוז לספק לביהמ"ש התייחסות לטענות המפרק הזמני, מהם עולה כי רוז אינו משתף פעולה בחקירותיו וכי קיים חשש לסיכול הליכי חקירה והברחת כספים אם יותר לו לטוס ● השופטת איריס לושי-עבודי: "החשש עליו הצביע המפרק אינו חשש של מה בכך"

ד"ר ענת כהן-דייג /צילום: כפיר זיו

אקסלנז ואנטרה מתניעות, ניאון מתקדמת וקומפיוג'ן גייסה

הביומד הישראלי מזהה כנראה תקופה נוחה להנפיק בארה"ב: אקסלנז הגישה תשקיף, אנטרה פרסמה את תנאי הגיוס, וכך גם חברת ניאון שבה מחזיקה כת"ב

האחים נוימן / צילום: ענבל מרמרי

אינטרנט זהב: "יורוקום לא מציגים אלטרנטיבה לעסקה הנרקמת"

החברה השיבה לדרישת נציגי הבנקים הנושים ביורוקום לעצור את את מכירת השליטה בבזק לאחים נוימן

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון / צילום: יונתן בלום

אושר מינוי רן גוראון למנכ"ל yes החדש במקום רון אילון

רון אילון יעזוב את תפקידו כמנכ"ל yes לאחר שנים ארוכות ● במקומו ימונה רן גוראון, שיכהן במקביל גם כמנכ"ל פלאפון ● בהמשך יוחלט כיצד להשלים את המיזוג עם בזק בינלאומי

קאר שולץ / צילום: יחצ

טבע הודיעה על כישלון בניסוי מתקדם, אך המניה בקושי ירדה

טבע דיווחה על כישלון בתרופה מקורית לטיפול במקבצי ראש כרוניים ● הניסויים בתרופה ייפסקו אך יימשכו לכאבים ארעיים

מיניסו / צילום: יח"צ

מיניסו מבצעת חילופי מנכ״לים טרם נפתחה החנות הראשונה

בהודעה שמסרה מיניסו נמסר כי שלומי גבאי יסיים את תפקידו, ולתפקיד מנכ"לית הרשת בישראל תמונה עינת פורטוגלי

משה כחלון / צילום: סטרינגר ישראל, רויטרס

הכל פוליטי: המציאות לפי משה כחלון

כחלון, שמודע יותר מכולם למגמות ולשינויים בשוק הדירות, נועץ את התודעה הציבורית עם הישגים, ולא מאפשר לפרשנים, ללמ"ס ואפילו לא לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג, להביע פקפוק כלשהו בהישגיו ● פרשנות

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

שוקי הסחורות התחילו לשלם את מחיר מלחמות הסחר

מכסי המגן של ארה"ב וסין מאיימים על השנה הטובה ביותר של הקומודיטיס מאז 2002

איזי כהן / צילום: תמר מצפי

"הירושה" שמותיר איזי כהן למחליפו בכלל ביטוח

כלל ביטוח רחוקה כיום מההובלה שאפיינה אותה בענף הביטוח בעבר, ברבעון הראשון השנה היא משתרכת הרחק ממתחרותיה בהיבט הפרמיות ודמי הגמולים שזרמו אליה

מהגרים לא חוקיים בארה"ב / צילום: רויטרס

הילדים על הגבול: משברי ההגירה הולכים ומסלימים

משברי הגירה בו-זמניים מערערים יציבות ומשנים כיוונים פוליטיים בחמש יבשות. בארה״ב, הוויכוח לבש אופי דרמטי במיוחד: האומנם אפשר לקרוע ילדים מזרועות הוריהם? ● מתי הפוליטיקאים ינמיכו את קולותיהם כדי שיהיה אפשר להתווכח ברצינות?

 

 

פרופ' שרון טוקר / צילום: איל יצהר

"בפרקליטות הבינו כי צריך להבין מה חווים העובדים דרך עיניהם"

הסקר שנערך ובוצע על-ידי פרופ' שרון טוקר מהפקולטה לניהול באוני' ת"א, בקרב 704 מעובדי הפרקליטות, העלה כי רובם סובלים מלחצים רבים בעבודה, המביאים לתחושה חריפה של שחיקה בעבודה ● טוקר: "פרקליט המדינה עשה מהלך מרשים כשחשף את תוצאות הסקר. היה חשוב לפתוח את תיבת הפנדורה הזו"

תאגיד השידור כאן / צילום: שלומי יוסף

עוד עזיבה בתאגיד: סמנכ"לית משאבי האנוש תסיים תפקידה

קרן הראל-הררי הודיעה היום על עזיבה ובכך הפכה לסמנכ"לית השביעית בארגון שפורשת ממנו מאז הקמתו ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" לפני מספר חודשים נחשפו שורה של טענות קשות בנוגע להתנהלותה