גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"היו לי ספקות אם אני בכלל מסוגל לשחק על במה"

אפילו שהוא הופיע בתפקידי מפתח בכמה סדרות פופולריות, מעיין בלום לא באמת פרץ את מחסום הסלבריטאות. והאמת, לא נראה שזה מפריע לו ■ ראיון

מעייין בלום / צילום: כפיר זיו
מעייין בלום / צילום: כפיר זיו

במשך תקופה ארוכה, מעיין בלום הרגיש שהוא לא מצליח להתניע. בהתחלה ייחס את החולשה ואת העייפות התמידיות שלו לבדיקות הערנות שעורך לו הילד בן השנתיים בשעות לילה מאוחרות, אבל כשלא חלפו, הופנה לבדיקות דם, והתוצאות שלהן הפכו את חייו. "מצאו לי הרבה כולסטרול, שומנים וסוכרים", הוא אומר במבט עייף ובשיער סתור, ונראה כאילו סיים לפני רגע משמרת לילה בקו הייצור של מפעל תעשייתי. "הרופאים אמרו לי, שאם לא אעשה משהו ומהר, אצטרך לבלוע כדורים. השאלה הייתה איפה אני מוצא עזרה, כי עם רופאים אני לא מסתדר. שמעתי על תזונאית איירוודית ואחרי פגישה איתה הבנתי שאני הולך לשנות את אורחות חיי".

כי מה היה קודם?

"זה לא חדש שלאוכל יש משמעות רגשית עמוקה וחלק חשוב במהות האנושית. אצלי האוכל קשור לחדוות חיים, זוגיות, פיצוי, שעמום, לכל-כך הרבה דברים. יש בו תחושה של חופש, עצמאות, שאני יכול לאכול מה שאני רוצה, ולוותר על זה - זה לוותר על מי שאני".

וספורט עשית?

"און אנד אוף, יותר מדי אוף. כשאתה עובד הרבה, אתה חי על מה שיש בסביבה. המטפלת אמרה לי שחבל שאני עושה את זה לעצמי. הייתי מכור לסוכר ויש כל-כך הרבה דברים שמתפרקים לסוכר שאסור לי היום לאכול. אסור לי שום סוג של חיטה, מוצרי חלב, סויה, בשר".

אתה שחקן קומי וכותב של סאטירות. איך אפשר לשמור על חוש הומור בתנאי רעב כאלה?

"ואחד הדברים שאני הכי גאה בו הוא חוש ההומור שלי. כשמישהו אמר לי שאיבדתי אותו מאז שהתחלתי את הדיאטה, השפלתי מבט וזה כל-כך כאב. לא נראה לי שזה נכון, אבל עלו דברים אחרים ממני על פני השטח, מעבר לבעיות הרפואיות שצצו דווקא כשהתחלתי לשמור על תזונה בריאה, כמו גאוט, שזו דלקת פרקים שכנראה הייתה איפשהו ברקע ופרצה החוצה. אני יותר מהורהר, חושב לא מעט על סטייקים ובחודש האחרון מרגיש יותר תנודתי. מצאתי את עצמי רב עם מישהו בעניינים מקצועיים, אולי פעם ראשונה מזה עשר שנים ואני קולט שהדם עולה לי לראש ואנחנו הולכים מכות עוד מעט, עם פעימות במוח".

בלי אוכל, גם העצבים מתוחים.

"יש לי תיאוריה. ירדתי איזה ארבעה קילו בחודשיים האחרונים. כשיש לך שומן בגוף הוא מגן עליך, יוצר מחיצה בינך לבין העולם, וכשהוא נעלם, אתה יותר פגיע וחשוף ואתה מגיב אחרת".

גם בקריירה?

"נראה לי שכן. הנכונות שלי לעשות פרויקטים שאולי לא הייתי הולך עליהם בעבר, השתנתה. כמו המחזה 'חשש לאירוע' שהתחיל לרוץ בתיאטרון תמונע, שכתב נועם גיל וביים יגאל זקס. סאטירה קצת פיוטית, לא מהסוג שעשיתי קודם. הוא מספר על אמא שרוצחת את בעלה וכדי לכסות על הפשע, היא והבן לוקחים את הגופה לכפר ערבי, כדי שיהפוך את הרצח לאירוע ביטחוני ומנסים לשכנע את המדינה שמדובר במניעים לאומניים. האמת הופכת לנוזלית והם מתחילים להאמין לשקר של עצמם".

אין לך בעיה עם המסר הפוליטי של המחזה?

"אני אדם פוליטי. גם אין לי מה לחשוש, כי אני לא במקום מרכזי בציבור כדי שאנשים ייכנסו בי ואני בקושי בפייסבוק. המחזה הוא לא מה שהיית מצפה ממחזה פוליטי, כי הוא לא מדבר על ימין ושמאל, אלא על מה קורה כשאתה משנה את המציאות כדי שתתאים לתזה שלך. באמריקה רואים את זה בפייק ניוז, ובארץ יש עיתון עם נרטיב מסוים ואחר עם נרטיב הפוך, ושניהם מדברים על אותה המציאות".

איך זה שעוד לא פרצת את מחסום הסלבריטאות? הופעת ב"המשרד", "אבודים באפריקה", "מתים לרגע", "היהודים באים". כתבת לליאור שליין, יכולת להופיע ב"ארץ נהדרת".

"אלה שאלות שאני שואל את עצמי. אני לא כמו ליאור שליין. אין לי את הדרייב שיש לו, הוא בולדוזר, וכן, היו גישושים ל'ארץ נהדרת'. באופן מהותי יש בי משהו שמסתכל מבחוץ פנימה ואני כנראה לא מרגיש בנוח ולא רוצה באמת להיות במרכז. אני מסתכל על ההוויה הישראלית. לפעמים אני מרגיש חלק ממנה והרבה פעמים אני מרגיש לידה".

ועדיין, אתה שחקן, כך שכנראה שאתה כן זקוק לתשומת הלב.

"זה נכון. התחלתי לשחק בגיל 11 ב'תופסים ראש' בערוץ 1, ובתקופה האחרונה הפסקתי לכתוב ואני רק משחק. ניסיתי לכתוב את הדבר שלי, ועשיתי סדרת רשת, אבל אז התחיל להיות לי יותר ביקוש כשחקן והרגשתי יותר נוח לשחק מלכתוב. היום אני יכול להגיד שהמקצוע שלי הוא משחק".

מה יותר מתגמל?

"משחק. אין ספק בכלל. אני אוהב כותבים, מזדהה עם כותבים ואחשוב שבעים פעם לפני שאשנה משהו בטקסט שמישהו אחר כתב, כי אני יודע כמה אנרגיה מושקעת בכל מילה, וזמן ההשקעה שלהם אדיר".

אלא אם כן אתה כותב ב"ארץ נהדרת".

"כותבים בתוכניות כמו 'ארץ נהדרת' עובדים מסביב לשעון וזה מה שהופך אותן לכל-כך טובות. זאת עבודה הרבה יותר קשה מזו של שחקן".

ומה עם כתיבה מתוך אהבה וצורך?

"כשיש לי יום-יומיים פנויים, אני מיד מתחיל לכתוב ולבעבע לכל מיני כיוונים. להגיד שבהכרח מתגבש מזה משהו? בעיקר אם זה מיועד לטלוויזיה או לקולנוע, לוקח הרבה מאוד זמן עד שזה - אם זה בכלל - קורה".

היום לא מעט שחקנים כותבים את הסדרות ואת התפקידים של עצמם.

"אוף. זה נורא קשה. יש לי בעיה עם הפקה וכתיבה. אני לא מסודר ולא מאורגן וכל זה עם עייפות של ילד בן שנתיים, זה בלתי אפשרי. מה גם שכרגע אין לי משהו דחוף להגיד. יש כזאת צפיפות. כל אחד יכול להגיד הכול, וכשכולם אומרים, אתה קצת טובע. אני מאוד נהנה כרגע בתיאטרון, כי זה משהו שלא עשיתי הרבה".

הופעת ב"איש הכריות" בתיאטרון חיפה.

"והיו לי אז ספקות אם אני בכלל מסוגל לשחק על במה, כי פחדתי שאיבדתי את היכולות האלה בכל-כך הרבה שנים של משחק מול מצלמה. הקשר עם אנשים חיים, קהל גדול, זו חוויה אחרת לגמרי לעומת משחק בסדרה, שהכול זז מהר".

מה הייתה נקודת המפנה המקצועית שלך?

"'אבודים באפריקה'. לפניה הרגשתי מאוד רע בצילומים, מאוד ביקורתי כלפי עצמי, חסר ביטחון, בתחושה שאני עושה את הדבר הלא נכון ושאני לא צריך להיות שחקן. זה גרם לי סבל. אבל ב'אבודים באפריקה' צילמנו רחוק מכאן, מבודדים ומוקפים באפריקאים, והייתה לי מערכת יחסים מאוד טובה עם יובל שפרמן, הבמאי. למדתי שם איך לבטוח בבמאי ובתהליך הזה וליהנות".

גם בעונה השלישית של "היהודים באים" רואים שאתה נהנה ומקבל יותר תפקידים.

"היוצרים מכירים כבר אותי ואני אותם, ואין מה לעשות, יש לי טייפ קאסט של המפגר האינפנטיל".

ובמציאות אתה מאוד לא כזה.

"כנראה שהניגוד הזה בולט. יש בי שילוב של מופנמות ומוחצנות ורק כשאני מתחיל לדבר, מבינים שיש אולי גם עומק".

ואיך יוצאים מזה?

"השאלה אם אני רוצה לצאת מהטייפ קאסט הזה".

אתה לא רוצה?

"אין לי בעיה איתו. אני ורסטילי. בסרט החדש של אבי נשר, למשל, אני עושה דמות רחוקה ממנו".

עוד כתבות

רוני בירון / צילום: עודד קרני

אקסלנס: "התמחור מחדש בסלולר ישפיע ברבעונים הקרובים"

בית ההשקעות משאיר את ההמלצות הנוכחיות למניות: "למרות הסביבה המאתגרת, בטווח הקצר אנחנו מאמינים שרמות המחיר הנוכחיות מגלמות את הגורמים השליליים, ומאפשרות פוטנציאל לתיקון בטווח הבינוני-ארוך"

עדי מרדכי בבית המשפט / צילום: יוסי זליגר

הבעלים של "אינווסטק" שקרסה: "נקלעתי למעגל שוטים"

דוח המפרקים הזמניים של חברת האלגו-טריידינג מתאר את גרסתו של הבעלים עדי מרכדי לקריסה: "ניסיתי להציל את כספי המשקיעים אך בור ההפסדים הלך וגדל" ● המפרקים: "התמונה המצטיירת מעלה שאלות חריפות הדורשות חקירה ובירור מעמיק"

טראוויס קלאניק / צילומים: רויטרס, רשות החדשנות

הכסף עדיין גובר על הערכים בעמק הסיליקון

עם כל הכבוד לדיבורים על המהפכה האתית שעובר עמק הסיליקון, תמונת ההשקעות בסטארט-אפים מעידה שלא הרבה השתנה ● אלגוריתמים פולשניים מתקבלים בהתלהבות, מנהלים רעילים ומטרידים זוכים לעוד צ'אנס, ובשורה התחתונה הערכים המוסריים עדיין מפסידים לתשואה הפוטנציאלית

הדמיית מתחם רחוב ההסתדרות בגבעתיים / קרדיט: רותי הרשקוביץ ואמנון בר אור

גבעתיים: אושרה למתן תוקף תוכנית פינוי בינוי ל-2,679 דירות

אושרה למתן תוקף תכנית פינוי בינוי ברחוב ההסתדרות בגבעתיים ● אאאורה תקים כ-724 דירות חדשות במקומן של 234 דירות ישנות

מזונות איור מירה פרידמן

השוויון בנטל המזונות: לא תקף כשמדובר בילדים מתחת לגיל 6

לפני שנה קבע העליון הלכה חדשה ומהפכנית, שהסירה את האחריות הבלעדית למזונות מכתפי האב ● לפי ההלכה, במצב של משמורת משותפת, שני ההורים חבים באופן שווה במזונות ילדיהם בגילאי 15-6, כאשר החלוקה נקבעת לפי יכולותיהם הכלכליות ● באחרונה דחה העליון בקשת רשות ערעור של אב שטען כי יש להחיל את ההלכה החדשה גם בנוגע לקטינים מתחת לגיל 6

איצטדיון מונדיאל 2018 ברוסיה / צילום: שאטרסטוק

רוסיה 2018: מהו המלון היקר ביותר שבו לנו ישראלים במונדיאל?

התיירים הישראלים שילמו בממוצע 190 דולר ללילה על הלינה במוסקבה ונשארו בעיר 4.6 ימים בממוצע ● שיעור הגידול בהזמנות של בתי מלון בסוצ'י אל מול התקופה המקבילה אשתקד הגיע ל-217%

חבילות של חברת אמזון / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

הפריים דיי של אמזון יוצא לדרך: 10 דברים שאתם צריכים לדעת

יום ההנחות והמבצעים של ענקית הקמעונאות העולמית מתרחשת ממש היום (ב') ● אבל לפני שמסתערים על כל ההיצע, יש כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון

אפי כהן ורן שריג / צילום: שלומי יוסף

היזם שחתום על האקזיט בדאטורמה: "בהתחלה כולם סירבו"

הראיון הבא עם רן שריג ואפי כהן, מייסדי דאטורמה, פורסם ב״גלובס״ לפני כחצי שנה ● היום פורסם כי הם מכרו את החברה ב-850 מיליון דולר ● האזינו לפודקאסט "עוד פודקאסט לסטארט-אפים״

אהוד ברק / צילום: תמר מצפי

הסטארט-אפ של אהוד ברק גייס 12.5 מיליון דולר

טוקה, שהוקם לפני חודשיים בלבד, נועד לסייע לסוכנויות ממשלתיות לפתח מערך של מוצרי תוכנה ואסטרטגיית סייבר ייחודיים 

 

בנק לאומי / איל יצהר

ועדת הכספים אישרה את מכירת מניות המדינה בבנק לאומי

הצפי להכנסה מהמכירה הוא כ-2 מיליארד שקל שישמשו להקטנת החוב של המדינה ● המדינה תציע 10% מהמניות הנמכרות לעובדי בנק לאומי בהנחה

דרור שטרום / צילום: אוריה תדמור

אפקט שטרום: הצרכנים הפסידו, הפועלים ולאומי יתחזקו

ועדת שטרום תאלץ את הבנקים הגדולים למכור את חברות האשראי שלהן, אבל הפועלים ולאומי יצליחו לדלג מעל המהמורה הזאת ● "גלובס" יבחן השבוע את הפרטים הקטנים של הרפורמה, שמגלים שהמנצחים הגדולים הם הבנקים ושמי שישלם את המחיר הם הצרכנים ● כתבה ראשונה בסדרה 

שדה התעופה רמון / צילום: מן שנער אדריכלים

צפו בהיסטוריה: מטוס ראשון נוחת בשדה התעופה רמון

מטוס ראשון נוחת בשדה התעופה ע"ש אילן רמון ● שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ ורונה רמון חנכו את נמל התעופה שצפוי לשרת כ-2 מיליון נוסעים בשנה והוקם בהשקעה של 1.8 מיליארד שקל

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אחרי שנים של תשואות חיוביות: האג"ח המקומי בכוננות ספיגה

מסביבת הריבית בארה"ב ועד למדד המחירים לצרכן: ימים מאכזבים עוברים על המשקיעים בשוק האג"ח בישראל ● הסקפטיות הגוברת של משקיעים באשר לכושר ההחזר של חברות הנדל"ן האמריקאיות, שהפכו לנכס מרכזי במדדי איגרות חוב מקומיים רבים, הביאה להאצת המגמה השלילית בענף

ז'אן ראבי /  : צילום: יחצ

"נטיקסיס נכנסת לישראל בעיקר בגלל פוטנציאל הצמיחה"

ז'אן ראבי, מנכ"ל נטיקסיס אינווסטמנט מנג'רס, שנכנסה לפעילות של ניהול השקעות בישראל בחודש שעבר, מספר בראיון ל"גלובס": "אנחנו רואים את ישראל כשוק אירופי לכל דבר"

נבחרת צרפת במשחק הגמר הערב / צילום: רויטרס

הכרטיס היקר ביותר שרכשו ישראלים לגמר המונדיאל: 13,500 ד'

20 אלף ישראלים טסו לצפות במשחקי המונדיאל

הוועדה המיוחדת על חוק הלאום / צילום: טל שניידר

ברית בין הסיעות החרדיות לערביות בדיון על חוק הלאום

ח"כ אחמד טיבי וח"כ אורי מקלב תיאמו עמדות לפני הדיון בוועדת חוק יסוד הלאום ● בעוד שבוועדה ניסו לזרז את ההצבעות על הסעיפים של החוק, ח"כ מקלב טען כי לא עבדו מספיק על הסעיפים

זוכת מונדיאל 2018 - נבחרת צרפת / צילום: רויטרס

גמר המונדיאל בכאן עם שיא צפייה: 37.2% וכ-1.3 מיליון צופים

בשיא הקודם החזיק גמר האירוויזיון ששודר אף הוא בכאן ● הגמר רשם נתונים גבוהים יותר משל שני הגמרים הקודמים למרות שלא שודר בשעות צפיית השיא ● לאחר הגמר: ערב צפייה חזק לתאגיד, שיצטרך להיאבק כעת על שימור חלק מהצופים אצלו גם ללא הטורניר האטרקטיבי

ביה"ח ברזילי באשקלון. רופאים מעדיפים לעבוד במרכז הארץ / צילום: Shutterstock

מחדל לימודי הרפואה בחו"ל: במל"ג ובמשרד הבריאות התעלמו

60% מהרופאים החדשים בישראל לומדים במדינות אחרות, שברובן רמת הלימודים נמוכה יותר, דבר שניכר גם בציוני הרופאים ● המחסור בתשתיות להכשרת סטודנטים בישראל ידוע כבר כמה שנים, אך במשרד הבריאות ובמל"ג לא טיפלו בו והעבירו את האחריות - עד שמבקר המדינה הגיע ● ישראל 2048

תמ"א 38. היועצים אמונים על הפרטים הקטנים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הרפורמה נקברה? זכויות הבנייה בתמ"א 38 לא יוגדלו

בחודש יוני פרסם המשרד תזכיר חוק שכלל תוכנית להאצת חיזוק ובנייה מחדש של מבנים ● ל"גלובס" נודע כי נדחה היישום של הגדלת אחוזי הבנייה פי 3.5 לאחר שבאוצר הבינו שלא ניתן יהיה לאשר את התוכנית במושב הנוכחי ● בינתיים, תחום התמ"א 38 סובל מאי-ודאות

יוסי גורן, בעלי גמאטרוניק / צילום: יונתן זינדל־פלאש 90

הוארכה האופציה של סולאראדג' לרכוש את חברת הבת שלה

לחברת מערכות האל-פסק לשעבר גמאטרוניק, ששינתה לאחרונה את שמה ל"מן הגורן", החזקה בחברה באנגליה