גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר למשתכן: נסגרו מכרזים לבניית 1,597 דירות מוזלות

היום פורסמו תוצאות של 6 מכרזים במסלול מחיר למשתכן ביישובים באר-יעקב, נתניה, צפת, בית שמש, קריית ביאליק ועפולה ■ מלבד המכרז בבאר-יעקב בו הוכרזו זוכים בכל המתחמים - בכל שאר היישובים נרשמה מגמה מעורבת בכל הנוגע להצעות קבלנים והכרזות הזכייה

מחיר למשתכן בלוד / צילום: אמיר מאירי
מחיר למשתכן בלוד / צילום: אמיר מאירי

מגמה מעורבת במכרזי מחיר למשתכן שנסגרו בשבועות האחרונים. משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל פרסמו היום (ד') תוצאות של 6 מכרזים במסלול מחיר למשתכן ביישובים באר-יעקב, נתניה, צפת, בית שמש, קריית ביאליק ועפולה.

נציין כי מלבד המכרז הבאר-יעקב בו הוכרזו זוכים בכל המתחמים שיצאו למכרז, בכל שאר היישובים נרשמה מגמה מעורבת בכל הנוגע להצעות קבלנים והכרזות הזכייה, זאת על אף שחלק מהמכרזים פורסמו באזורי ביקוש מובהקים כמו נתניה למשל. בסך-הכול שווקו בהצלחה 1,597 דירות מוזלות ו-1,803 דירות מוזלות נותרו על המדף.

בבאר-יעקב, מדובר בשני מגרשים שיצאו למכרז המאפשרים בניית 477 דירות מוזלות לזכאי מחיר למשתכן לצד 53 דירות למכירה בשוק החופשי. בשני המגרשים זכתה חברה אחת, ארזי הנגב ייזום ובנייה. על-פי נתוני משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון, תוצאות המכרז משקפות מחיר מוזל לדירה שעתיד לעמוד על החל מכ-942 אלף שקל לדירה בשטח 85 מ"ר והחל מכ-1.08 מיליון שקל לדירה בת 100 מ"ר. מחיר זה כולל את חישוב שטחי המרפסת, חניה ומחסן וגם את מרכיב המע"מ.

עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בהערכה ראשונית בלבד עוד טרם התכנון המפורט, והמחירים עשויים להיות שונים בשלב מאוחר יותר. הדירות החדשות ייבנו במתחם י"ב בעיר הממוקם מדרום לרחוב הרב משה שמואל שפירא, מצפון מערב לדרך מספר 4313 וממזרח לרחוב קרן היסוד. במכרז זה אין מענק לזכאי מחיר למשתכן.

בנתניה, פורסמו 3 מתחמים שונים למכרז בשכונת עין התכלת, אולם רק שניים מהם נסגרו בהצלחה ומגרש נוסף לבניית 60 יחידות דיור בסך-הכול (48 מהן מוזלות) נותר ללא הצעות. בשני המגרשים האחרים זכתה חברת ציון ברגה ובניו עיר ימים. החברה תוכל לבנות 267 דירות מוזלות ועוד 67 דירות למכירה בשוק החופשי. על-פי נתוני משרדי האוצר ומשרד הבינוי והשיכון, תוצאות המכרז משקפות מחיר של החל מכ-1.45 מיליון שקל לדירה בת 85 מ"ר והחל מכ-1.68 מיליון שקל לדירה בת 100 מ"ר. מחיר זה כולל את חישוב שטחי המרפסת, חניה ומחסן וגם את מרכיב המע"מ.

עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בהערכה ראשונית בלבד עוד טרם התכנון המפורט והמחירים עשויים להיות שונים בשלב מאוחר יותר. גם במכרז זה אין מענק לרוכשים.

בצפת פורסם מכרז שכלל 7 מגרשים שונים אולם רק שני מגרשים נמכרו בהצלחה ליזמים וקבלנים והשאר ישובו לשיווק חוזר. מדובר ב-432 יחידות דיור שנותרו על המדף (215 מתוכן דירות מוזלות והשאר למכירה בשוק החופשי). בשני המגרשים זכו כמה חברות במשותף: מפעלי ארזים (ח.ד.י.ר) יזמות ובנייה בע"מ, משה חדיף בנין והשקעות בע"מ, סקאי מרום קום בע"מ, שיוכלו לבנות בשכונת מצפה הימים 190 יחידות דיור חדשות בסך-הכול, 95 מהן דירות מוזלות והשאר דירות למכירה בשוק החופשי.

על-פי נתוני משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר, תוצאות המכרז משקפות מחיר דירה מוזלת שיעמוד על החל מכ-652 אלף שקל לדירה בשטח 85 מ"ר והחל מכ-765 אלף שקל לדירה בת 100 מ"ר. מחירים אלה כוללים את המענק בסך 60 אלף שקל לו זכאים זוכי מחיר למשתכן. בנוסף, מחיר זה כולל את חישוב שטחי המרפסת, חניה ומחסן וגם את מרכיב המע"מ. עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בהערכה ראשונית בלבד עוד טרם התכנון המפורט והמחירים עשויים להיות שונים בשלב מאוחר יותר.

מכרז נוסף נסגר בבית שמש וגם בו רק מחצית מהמגרשים שיצאו למכרז נמכרו בהצלחה. מדובר ב-5 מגרשים שנותרו לשיווק חוזר ו-5 מגרשים אחרים בהם זכו החברות אי. אס. איי אחזקות (שזכתה בשני מגרשים), שערי בית שמש, מוריס אגבבה קבלן בנין וא.פ.י. נתיב מפעלי בנייה. מדובר במכרזים המתייחסים לשכונת ד' 3 בבית שמש במתחם ששווק כמתחם בעל צביון חרדי.

החברות הזוכות יוכלו לבנות 545 יחידות דיור מוזלות לזכאי מחיר למשתכן בסך-הכול ועוד 233 יחידות דיור למכירה בשוק החופשי. על-פי נתוני משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר תוצאות המכר משקפות מחיר לדירה מוזלת שיעמוד על החל מכ-840.8 אלף שקל לדירה בת 85 מ"ר והחל מכ-974.7 אלף שקל לדירה בת 100 מ"ר. גם כאן מחיר זה כולל את חישוב שטחי המרפסת, חניה ומחסן וגם את מרכיב המע"מ. עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בהערכה ראשונית בלבד עוד טרם התכנון המפורט והמחירים עשויים להיות שונים בשלב מאוחר יותר.

מכרז נוסף שנסגר מתייחס למתחם בקריית ביאליק, שם מתוך 5 מגרשים רק אחד נמכר בהצלחה. החברה הזוכה במתחם זה היא חברת י.ח. דמרי שתוכל לבנות 154 דירות מוזלות לזכאים לצד 154 דירות למכירה בשוק החופשי. על-פי נתוני משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון, המחיר שהציע הקבלן במכרז משקף מחיר של החל מכ-881.3 אלף שקל לדירה בת 85 מ"ר והחל מכ-1.02 מיליון שקל לדירה בת 100 מ"ר. גם כאן מחיר זה כולל את חישוב שטחי המרפסת, חניה ומחסן וגם את מרכיב המע"מ.

עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בהערכה ראשונית בלבד עוד טרם התכנון המפורט והמחירים עשויים להיות שונים בשלב מאוחר יותר. נאות אפק היא שכונת מגורים חדשה במזרח קריית ביאליק, והבנייה בה תתבצע משני צדי כביש עוקף הקריות. השכונה ממוקמת ממזרח לשכונת צור שלום ועד לנחל נעמן.

המכרז האחרון שנסגר בהצלחה מתייחס למורדות עפולה עילית. במכרז כלל 7 מגרשים שונים אך בסופו של דבר רק לאחד מהם הוגשה הצעה. במגרש זה זכתה חברת א.י. אדיר יעקב שמשון שתוכל לבנות 59 דירות מוזלות לצד 39 דירות למכירה בשוק החופשי . על-פי נתוני משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר, תוצאות המכרז משקפות מחיר של החל מכ-568.7 אלף שקל לדירה בשטח 85 מ"ר והחל מכ-666.9 אלף שקל לדירה בשטח 100 מ"ר. מחיר זה כולל גם מענק בגובה 40 אלף שקל לזכאים. בנוסף, מחיר זה כולל את חישוב שטחי המרפסת, חניה ומחסן וגם את מרכיב המע"מ.

עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בהערכה ראשונית בלבד עוד טרם התכנון המפורט והמחירים עשויים להיות שונים בשלב מאוחר יותר.

עוד כתבות

דונלד טראמפ / רויטרס

טראמפ נגד הפד: העלאת הריבית תפגע בכלכלה האמריקאית

בהמשך לשתי העלאות הריבית עליהן החליט הפד השנה והכוונה להעלותה בפעמיים נוספות, תוקף טראמפ את הפד: "הכלכלה במגמת עלייה, אולם בכל פעם שזה קורה, הם (חברי הפד) מחליטים להעלות את הריבית שוב"

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

דרהי ממשיך לטפל בחוב של אלטיס: גייסה מעל 5 מיליארד דולר

למרות השינויים המבניים וההתאוששות במניית קבוצת התקשורת - היא עדיין 51% מתחת לשיא של 2015

מטה תיסנקרופ באסן, גרמניה. /   צילום: אסף אוני

אחרי פרשת הצוללות: תאגיד הענק תיסנקרופ עשוי להתפרק

הצרות של תיסנקרופ: ההנהלה התפטרה, משקיעים דוחפים לפירוק החברה, עשוי למכור עסקי הצוללות

בנימין נתניהו / רויטרס

טירוף החקיקה - סוף הולם למופע אימים

סיום מושב הקיץ הכניס את הכנסת לטירוף מערכות, שרק הועצם לנוכח האפשרות שהבחירות מתקרבות ● מה הסיכוי שממשלה שמעוניינת לשמור על החרדים תסכים להעביר את התיקון לחוק הפונדקאות? פרשנות

"בנק הפועלים מהלך עלינו אימים והופך אותנו לשבויים"

לבנק הפועלים ולסמינר הקיבוצים יש סכסוך נדל"ן בהיקף מאות מיליוני שקלים, שמקורו בהסדר הקיבוצים לפני כ-30 שנה ● מנכ"לית המכללה במכתב לאריק פינטו: "להסכמים הישנים אין תוקף כלפינו" ● בנק הפועלים: "תיאור הדברים במכתב חוטא לאמת"

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

המנכ"ל החדש של גולדמן זאקס יסיר החשאיות מהבנק

השבוע נודע כי דיוויד סולומון, נשיא ומנהל תפעול בגולדמן זאקס, ייכנס ב-1 באוקטובר לתפקיד מנכ"ל הקבוצה במקומו של לויד בלנקפיין ● המהלך מסיים למעשה את עידן המשבר הכלכלי שממנו נחלץ הבנק תחת שרביטו של בלנקפיין, וכעת מוטל על סולומון - שכבר מתווה אג'נדה של פתיחות ושקיפות - למצוא דרכים לצמוח

גיל שוויד / צלם: איל יצהר

צ'ק פוינט תקצה לגיל שויד אופציות למניות בשווי של 144 מ' ד'

בעשור האחרון ויתר מנכ"ל צ'ק פוינט גיל שויד על קבלת שכר ובונוסים מהחברה ● עם זאת, הוא מקבל מדי שנה מענק נדיב של אופציות למניות חברת אבטחת הסייבר - משום שלדבריו נוח לו יותר להרוויח יחד עם בעלי המניות ● שויד מחזיק כיום ב-19.1% מהון החברה בשווי של כ-3.4 מיליארד דולר

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה שלילית בוול סטריט לאחר התבטאות טראמפ נגד הפד

לאחר יום של חוסר יציבות בשוק האמריקאי, המסחר ננעל באופן שלילי ● בגזרת המאקרו: דוחות דרישות אבטלה ומלאי גז טבעי ● טראמפ בביקורת על דברי פאוול על העלאת ריבית נוספת השנה: "אני לא מרוצה מזה בכלל"

אודי טויבין / צילום: יח"צ

סימנים של חולשה: ירידה חדה בהנפקות האג"ח הקונצרניות

המשנה למנכ"ל אפסילון חיתום: "השווקים הרבה פחות טובים ממה שהיו עד לאחרונה, והרבה פחות קל לגייס חוב. הפדיונות בקרנות הנאמנות פגעו באופן משמעותי בשוק הגיוסים"

אתר נופש בטורקיה / צילום: שאטרסטוק

חודש פושר: כך נתקעו סיטונאי התיירות עם חבילות נופש ליולי

כמות הנוסעים מישראל לחו"ל עולה, אך סיטונאי התיירות מדווחים כי נשארו עם מלאי חבילות גדול במיוחד לחודש יולי, שאמור להיות אחד מחודשי השיא בתיירות היוצאת ● אז למה הסיטונאים נתקעו דווקא החודש, ואיך זה משפיע על המחיר?

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

ביהמ"ש אישר את המשך הבנייה בפרויקט שפת אמת בבית שמש

מדובר בפרויקט העומד במרכז פרשת השחיתות לכאורה בעיר ● ביהמ"ש קבע כי טענת היחידה לאכיפת דיני התכנון והבנייה כי היתרי הבנייה שניתנו במגרש ניתנו שלא כדין, אינה נקייה מספקות ● התיר את המשך הבנייה לבניית 3 הקומות הראשונות המיועדות למרפאות, אולמות וחניון; הותיר על כנו את צו הפסקת העבודות לבניית השלד ל-3 מגדלי המגורים

סטפן / צילום מסך

זכורות ואהובות: הפרסומת ל-yes שברה את השיא של השיאנים

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת בכיכובם של סטפן ואמילי הייתה האהובה והזכורה ביותר השבוע ● ספרינג הוא הקמפיין המושקע ביותר עם 1.3 מיליון שקל

השופטת רונית פוזננסקי כץ / צילום: שלומי יוסף

הדחת השופטת פוזננסקי-כץ - מחויבת המציאות; הדרך - פחות

פרשת המסרונים של השופטת רונית פוזננסקי-כץ פגעה במערכת המשפט, וביה"ד המשמעתי לשופטים לא יכול היה להשאיר אותה במערכת ● עם זאת, אפשר היה לגלות כלפיה קצת חמלה ● פרשנות

עופר קוטלר מנכ"ל שיכון ובינוי / צילום: סיון פרג'

פרשת השוחד בשיכון ובינוי: קוטלר, ברניב ופאלוך נחקרו שוב

זאת יומיים לאחר חקירתו ושחרורו למעצר-בית של משה לחמני, יו"ר החברה ● החקירה נגד חברת הנדל"ן מקבוצת אריסון סובבת סביב החשד שלפיו בכירים בשיכון ובינוי שילמו שוחד לעובד זר בקניה בתמורה לקידום פרויקטים במדינה

דורית סלינגר/ צילום:חן גלילי

הקלה לשוק: בעל שליטה בגוף מוסדי יורשה להמשיך ולהיות יו"ר

עוד טיוטה שנייה בנושא דירקטוריון גוף מוסדי שהוציא רשות שוק ההון: לפחות שליש מחברי הבורדים בגוף מוסדי גדול יהיו בלתי תלויים, שליש מחברי הבורד יהיו בעלי ידע בביטוח ופנסיה, ולהוציא מקרים חריגים שיצדיקו אישור מהפיקוח, על כל חברי הבורד להיות דוברי עברית

המטוס החדש של סינגפור איירליינס/ צילום: יח"צ

דירוג Skytrax חושף: זוהי חברת התעופה הטובה בעולם

סינגפור איירליינס היא חברת התעופה הטובה ביותר לפי דירוג Skytrax, לאחר שהדיחה את קטאר איירווייז מהמקום הראשון בו דורגה בשנה שעברה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א נסגר במגמה אדומה; שיכון ובינוי נסחרה בירידות

אורביט דיווחה כי זכתה בהסכם מסגרת עם חיל האוויר האמריקאי בשווי כולל של כ-109 מיליון שקל ● סלקום דיווחה אתמול לבורסה על 200 אלף משקי-בית שהצטרפו לשירותי הטלוויזיה שלה

חיסכון לפנסיה / צילום: שאטרסטוק

תתכוננו, ה"משכורת" שלכם תיחתך ביותר מ-50% בגיל הפרישה

מחקר חדש קובע שהפנסיות הצפויות לדור הנוכחי יהיו רק 38% מהשכר לגברים ו-31% בלבד לנשים

בית שאן / צילום: איל יצהר

בית שאן קורסת, אבל אף אחד לא לוקח על כך אחריות

רק אל תגידו לא ידעתי. רק אל תהיו מופתעים כשהקטסטרופה הזאת תתרחש ● רעידות האדמה באזור הכינרת בשבוע שעבר הורגשו היטב גם בבית שאן, שם נמצאים עד היום הריסות העיר הרומית בת 20 אלף התושבים (כמו בית שאן) שנקברה ברעידת אדמה לפני 1,300 שנה. מה השתנה מאז? מעט מאוד ● מסע בארץ אבודה

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

שביתה בריאנאייר בשבוע הבא: כ-600 טיסות באירופה יבוטלו

בשיבושים ישתתפו צוותי האוויר של החברה מבלגיה, מפורטוגל ומספרד, והם ישביתו את פעילותם למשך 48 שעות בתאריכים 25-26 ביולי ● בטיסות של ריאנאייר מת"א לא צפויים שיבושים, אך ההמלצה היא להתעדכן מראש