גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המכרז ליבוא בשר תפור ליבואנים גדולים ולא יוריד את המחיר"

לדברי יבואני בשר קטנים ובינוניים, במכרז למכסות פטורות ממכס ל-2018 "רק היבואנים הגדולים יוכלו לעמוד בההתחייבויות" ■ משרד הכלכלה: "שריינו כמות לקטנים ובינוניים"

בשר טרי - שופרסל / צילום: יחצ
בשר טרי - שופרסל / צילום: יחצ

יבואני בשר קטנים ובינוניים טוענים כי המכרז שפרסם משרד הכלכלה למכסה של בשר מיובא תפור ליבואניות בשר גדולות בלבד כמו רמי לוי, שופרסל ונטו, וכי אינו מאפשר תחרות אמיתית ועל כן בפועל לא צפוי להוזיל את המחיר לצרכן.

לאחרונה הודיע משרד הכלכלה והתעשייה יחלק מכסות פטורות ממכס ליבוא בשר מצונן בהיקף של 13,500 טון ב-2018. בהליך הנוכחי היבואן מחויב למכור לפחות 27% מהבשר הטרי ולתת הצעת מחיר גג לבשר הטחון ולפי הצעת המחיר הזו ידורגו ההצעות למכרז.

הכמות המינימלית עבור יבואן קטן שרוצה להתחרות במכרז היא 10% מהיקף המכסה, כלומר כ-1,350 טון, כמות שהיבואנים הבינוניים טוענים כי היא גדולה מדי עבורם, כל שכן כאשר מושת עליה קנס על חריגה של מתחת ל-80% מהמכסה שבה זכו.

גורם בשוק יבוא הבשר אומר היום בשיחה עם גלובס: "המרכז תפור לגדולים, לשופרסל ולרמי לוי. זה לא בשבילנו, רק הם יוכלו לעמוד בההתחייבויות שיש במכרז. לנו אין סיכוי".

גורם בתעשיית יבואני הבשר טוען כי "משרד הכלכלה לא רוצה 20 זוכים. הוא מעדיף לחלק רק ליבואנים הגדולים, ושומר לעצמו את הזכות לתת לזוכה קטן אחד בלבד 5%-10%. אבל זה יוריד את המחירים במקום אחד, וייקר את המחירים במקום אחר. צריך לעודד שחקנים ולא להוציא שחקנים מהמשחק. משרד הכלכלה מוציא את כל הקטנים, אז איך אפשר לייצר תחרות מול שופרסל? בשכונה שבה יש סניף של רשת גדולה ויש חנות קטנה, הסופר הגדול ירמוס את החנות. הקטנים לא יכולים למכור בשר טרי ב-41 שקל, זה מוציא אותם מהמשחק".

יאיר שירן, מי שאחראי לנושא המכסות של משרד הכלכלה והוביל את המהלכים הללו במשרד, אומר בתגובה: "הטענה לא נכונה משום שגם השנה וגם בשנה הבאה שריינו כמות לקטנים ולבינוניים.

הכמויות הללו מאפשרות לשחקן אחד לקבל מכסה בהיקף של 10%-25% מההקצאה שעומדת לחלוקה, ושמרנו גם לפני שנה (2017), וגם השנה הקצאה אחת ליבואן קטן של 5%-10%, שאנחנו מתכוונים לחלק. בשנה שעברה זכה בה יבואן אחד, וגם השנה יש אפשרות לאחרים להתמודד על ההקצאה הקטנה אבל המחיר צריך להיות תחרותי, גם בכמות קטנה יותר".

גם היבואנים הגדולים מתקשים להתמודד עם המכרז, בשל העובדה שהתנאים דורשים התקשרות עם אחת מרשתות הקמעונאות. אחד היבואנים הגדולים אומר "נגיד שאתה יבואן גדול, אתה זקוק לקמעונאי שיבטיח לך למכור כמעט 30% מהסחורה במחיר קבוע מראש לצרכן. משרד הכלכלה מייצר בכך איחוד של עסקים. אני נעשה תלוי בקמעונאי. זה ההיפך מתחרות".

לדבריו "הכמויות כבר מוציאות שחקנים בינוניים וקטנים מהמכרז, והקשר שקושרים את היבואן עם הקמעונאי משמעותו שהמכרז הוא רק לקמעונאים. אתה בתור יבואן לא יכול לקחת אחריות על עסק של מישהו אחר ועל המכירות שלו. מי שנשאר במשחק זה או רשתות השיווק הגדולות, ונטו".

על טענה זו אומר יאיר שירן ממשרד הכלכלה: "המכסות האלה נועדו להפחית את המחירים לצרכן, ויש פה עניין של יתרון לגודל. כדי שרמי לוי, שופרסל נטו ואחרים יורידו מחירים לצרכן, צריך לתת להם כמויות גדולות. אנחנו נבחר ארבעה-שמונה זוכים.

"חשוב להבין כי עלות הכניסה למהלך של יבוא בשר היא גבוהה מאוד. כדי לשמור אותו מצונן, להכניס אותו מצונן, לאחסן ולשווק, דרושה השקעה רבה. אף אחד לא יכנס לתחום כזה אם אין יתרון לגודל, זה לא הגיוני להיכנס לכזה דבר עבור כמויות קטנות".

במשרד הכלכלה מתגאים בהוזלה שהגיע ממכרז הגבינות הקשות, שנאמדת על ידם ב-20% במחיר לצרכן. המטרה במהלך היתה לייצר הורדה בהיקפים דומים גם בתחום הבשר, אולם יבואני הבשר חושבים אחרת: "אי אפשר להשוות בשר טרי לגבינה צהובה, אלה שני עולמות שונים לחלוטין; בבשר יש חלקים שונים במחירים שונים, כשרויות שונות, לכל אחד מהם יש עלות שונה. זה לא כמו 100 גרם גבינה".

במסגרת הבהרות שהועברו בימים האחרונים ליבואנים שהתעניינו במרכז, הובהר כי המכרז מיועד רק למכירה ברשתות קמעונאיות, ואינו כולל את התעשייה ואת השוק המוסדי. היבואנים הבינוניים טוענים כי בכך מגבילים את התחרות לתחום אחד בלבד - הבשר הטרי שנמכר ברשתות הקמעונאות.

קושי נוסף שמדגישים היבואנים הבינוניים הוא הדרישה של משרד הכלכלה להעביר רשימה של החנויות והמחירים שבהם הבשר נמכר. יבואן בשר: "לרשת קמעונאות גדולה קל וברור לדווח היכן המזון נמכר, אך עבורנו כמעט בלתי אפשרי לדווח כשאנחנו מוכרים לחנויות קטנים ודוכנים. זה תנאי שאין ביכולתנו לעמוד בו".

לפי משרד הכלכלה, עד לפני שנתיים וחצי 85% מהבשר הטרי הכשר ששווק בישראל הגיע מ"אדום מאדום" (תנובה) ומדבאח, ואילו היום 50%-70% מהבשר ברשתות מקורו ביבוא. בעקבות פתיחת המכסות כלל השוק גדל; נתח השוק של תנובה ודבאח נפגע, אך משום שצריכת הבשר הטרי כולה גדלה, הפגיעה בהן מבחינה כספית אינה גדולה כפי שהיא באה לידי ביטוי באחוזים.

שירן: "בעבר היו מקרים של יבואנים שקיבלו הקצאות ולא הצליחו לייבא כי לא היו להם חוזים מול קמעונאים או הסכמות בחו"ל, וזה ירד לטמיון". הוא מבקש להדגיש את החומרה שבדבר: "זוהי מכסה שהמדינה שילמה עליה פיצוי לחקלאים ולא נוצלה. השנה נהיה בניצול של 90% מהמכסה. החשיבות היא שהמכסה תנוצל. בגבינות המנגנון הזה כפה על היבואנים להעביר חלק גדול מההטבה לצרכן. אנחנו מקווים שזה יקרה גם כאן".

עוד כתבות

מפעל שנהרס ברעידת אדמה באיטליה / צילום: רויטרס

מבקר המדינה: הפיקוח על חומרים מסוכנים לוקה בחסר

דוח המבקר, שעוסק במוכנות של מפעלים חיוניים למשק במקרה של רעידת אדמה, קבע כי המשרד להגנת הסביבה מתקשה ביישום קידום תקינה סיסמית למתקנים שמאוחסנים בהם חומרים מסוכנים

בניה למגורים בכפר יונה ש/ צילום: איל יצהר

האם הממ"דים שייבנו בצפון ימנעו את הנזק ברעידה הגדולה?

ד"ר אבי שפירא, שעמד בראש ועדה להיערכות לרעידות אדמה, כי ממ"דים שלא נבנים בצורה אחידה וסימטרית בכל הדירות בבניין עלולים להחליש את יציבות הבניין ● "הדרך היחידה למנוע את האסון היא בנייה נכונה"

נתי סיידוף  / צילום: אבי שאולי

"העסקה לרכישת שיכון ובינוי תושלם כמתוכנן בשבוע הבא"

אתמול עוכב לחקירה יו"ר שו"ב, משה לחמני, בפרשת השוחד לכאורה באפריקה ● מניית שו"ב זינקה אתמול ב-4% לשווי חברה שמשקף למחיר הרכישה של סיידוף דיסקאונט של כ-14% על שוויה בבורסה

אנתוני דה–לנואה / צילום: שלומי יוסף

"בישראל יש כלכלת עולם ראשון סביב ההייטק אבל הפריון נמוך"

כך אומר בראיון ל"גלובס" אנתוני דה–לנואה, חבר דירקטוריון קרן המטבע הבינלאומית ומי שאחראי בארגון על הכלכלה הישראלית • "ישראל היא כלכלה דואלית", הוא אומר, "מצד אחד כלכלה מודרנית שבנויה על הייטק, ומצד שני חלקים נרחבים באוכלוסייה לא מעורבים בכלכלה" 

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

יום המסחר בת"א הסתיים בעליות; שיכון ובינוי עלתה ב-5.4%

סך חובותיה של אפריקה תעשיות עומד על יותר מ-560 מיליון שקל ● יו"ר שיכון ובינוי משה לחמני עוכב לחקירה בפרשת תשלומי השוחד לכאורה באפריקה ושוחרר למעצר-בית ● בשבוע הבא צפוי נתי סיידוף להשלים את העסקה לרכישת השליטה בחברה ● הערכות כי חיים סבן הוא אחד המתמודדים על רכישת לאומי קארד

גשר רעוע / צילום: SHUTTERSTOCK

בעיה בתשתיות: אף אחד לא יודע מה מצב הגשרים בתוך הערים

בדו"ח המבקר נטען שההיערכות של התחבורה היבשתית בישראל לרעידות אדמה מסכנת חיי אדם ● הדו"ח קובע שעשרות גשרים בין עירוניים עלולים להיפגע

איציק תשובה   / צילום: איל יצהר

הפרקליטות סגרה את התיק נגד היזם איציק תשובה

איציק תשובה היה חשוד במתן שוחד לראשת עיריית נתניה ● לפי הודעת המשטרה והפרקליטות, עילת סגירת התיק היא שלא נמצאו ראיות מספיקות להעמדתו לדין ● זהו התיק הראשון נגד חשוד במעורבות בפרשה שנסגר ● בקרוב: הכרעה לגבי החשודים המרכזיים, ובהם מרים פיירברג

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

בגלל הרגולציה: ריבית האשראי הצרכני צפויה להמשיך לעלות

מהתייקרות עלויות המימון לחברות כרטיסי האשראי ועד העלייה ברמת הסיכון: למה למרות המאמצים של רפורמת שטרום להוריד את רמת הריבית למשקי-הבית, סביר שהיא תמשיך לעלות, ומה בכל זאת עשוי למנוע זאת? ● כתבה שלישית בסדרה

איילת נחמיאס ורבין / צילום: רמי זרנגר

ח"כ נחמיאס-ורבין: אני אחליט אם נפגעתי ואיך אני מטפלת בזה

בפייסבוק שלה כתבה ח"כ שהוטרדה מינית על ידי ח"כ ברושי "הפגיעה הייתה גדולה, אני עדיין פגועה, אבל אני מסוגלת לחיות עם ההתנצלות הזאת" ● על אף ההתנצלות, במחנה הציוני ישנם הדורשים את הדחתו של ברושי

תחנת דלק סונול / צילום: איל יצהר

בנק ישראל: שיתוף-פעולה של תחנות דלק מעלה מחיר הסולר

המחקר שפורסם עושה שימוש בנתונים של Waze על משך הנסיעה בין תחנות דלק ● עוד נמצא כי מחיר הסולר יורד כמעט ב-2.5% כאשר מפצלים את המותג הגדול בשוק לתחנות עצמאיות ● עפ"י בנק ישראל, מדובר בהשפעה ניכרת, והיא מעידה כי הגברת התחרות תשפיע משמעותית על הרווחיות

מפגינים נגד פייסבוק בבלגיה / Francois Lenoir  צילום: רויטרס

מי ינצח את הדואופול גוגל-פייסבוק בשוק הפרסום הדיגיטלי?

הדואופול של גוגל ופייסבוק בשוק הפרסום הדיגיטלי עדיין קיים וימשיך להיות כזה בשנים הקרובות, אבל מי שינצח אותו זה לא כתבות בעיתונים ולא רגולטורים משחרי טרף, רק חברות טכנולוגיה אחרות ● פרשנות

פיתוח תוכנה / צילום: שאטרסטוק

עסקאות הענק האחרונות מוכיחות: פיתוח התוכנה מעל הכול

האקזיט מעורר ההשראה של דאטורמה הגיע ימים ספורים לאחר עיסקת ענק אחרת, בה CA הוותיקה נרכשה על ידי ברודקום ב-19 מיליארד דולר ● דווקא השונות הגדולה בין שתי החברות מדגישה את הפרט הגדול בו הן דומות: עליונות התוכנה

קיה סטוניק / צילום: יחצ

איך ולמה משתלטות הקוריאניות על שוק הרכב בישראל

נתוני מכירות הרכב בישראל במחצית הראשונה של השנה מצביעים על יציבות, אולם מתחת לפני השטח השינוי בטעם הלקוחות משפיע על התמונה התחרותית ומעורר מספר שאלות: האם הקוריאנים יעצרו בנתח של 30%, כיצד תשפיע מלחמת הסחר על השוק ומדוע הדרמה של המיסוי הירוק היא שולי

מרכז מיון משלוחים של אמזון / צילום: רויטרס

היום של אמזון: גידול של כמעט 90% בהיקף הקניות בפריים דיי

למרות שמבצע המשלוח החינמי הופסק לפני ולמרות שהאתר קרס בשעות הראשונות 0 מספר ההזמנות גדל בכ-70% ב-12 השעות הראשונות ● לפי הערכות, המכירות השנה יסתכמו ביותר מ-4 מיליארד דולר, ובארה"ב לבדה בכ-2.5 מיליארד ● ומה הישראלים קנו?

מירי רגב / צלם: אמיל סלמן

רגב: "אדלשטיין חלק מהאופוזיציה"; רוזנטל: "ותרי על הבריונות"

לאור חוסר היכולת להגיע להסכמות בדיונים בוועדה בנושא חוק הקולנוע, החליט יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין שהדיונים יופסקו ● לאחר האשמות שרת התרבות כי יו"ר הכנסת מטרפד חוק דגל של הקואליציה, תמך באדלשטיין ח"כ קיש: ״ברור לי שלתקשורת זה כיף לחזור לעימות בין השניים. לגבי חוק הקולנוע, ההתנהלות של יו"ר הכנסת אדלשטיין היא עניינית לחלוטין"

בני שטיינמץ / צילום: אביב חופי

צרות לשטיינמץ: סקורפיו נדל"ן מתקשה להוציא כספים

חברת הייעוץ MNS: "אם לא יימצא פתרון בהקדם, החברה תתקשה לעמוד בתשלום חובותיה למחזיקים ולבנק ממקורותיה הפנימיים"

אלדד קובלנץ / צלם: איל יצהר

הושגה הסכמה על קליטת 40 מעובדי החינוכית בתאגיד השידור

זאת מתוך 180 עובדים שמועסקים בחינוכית ● ההסכמה הושגה במהלך הדיונים בוועדה המשותפת בראשות ח"כ מיקי זוהר ● כצפוי, הוועדה אישרה היום גם את ביטול פיצול תאגיד השידור לשני גופים נפרדים ● בתוך כך, אתמול פנו העובדים באמצעות עורכי דין למ"מ נציב שירות המדינה: "אנו נתונים במצב לא חוקי שהדעת אינה סובלת"

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם תלמידים / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

גם עם תקצוב דיפרנציאלי, התלמידים הדתיים מקבלים יותר

נתונים של משרד החינוך שפורסמו היום מראים כי הפערים בין החינוך הממלכתי דתי לאחרים עדיין גדולים • לפני שלוש שנים המשרד הנהיג תכנית תיקצוב לפי קריטריונים שוויוניים יותר שתרמה מעט לצמצום הפערים, האפלייה הצטמצמה אך הפערים עדיין מטרידים

ח"כ גילה גמליאל / צילום: דוברות המשרד לשוויון חברתי

המשרד לשוויון חברתי יקצה 70 מ' ש' למיזמים לערים חכמות

על פי הקול הקורא מוצעים לרשויות המקומיות 13 תחומים של מיזמים דיגיטליים וכל רשות יכולה לבחור מיזמים בהיקפים שבין 500 אלף שקל ל-3 מיליון שקל ● המיזמים הדיגיטליים נועדו לשפר את השירות לתושבים ברשויות המקומיות ולייעל את עבודת הרשויות

נכס של ברוקלנד / אתר החברה

אג"ח ברוקלנד צנחו אמש ונסחרות בתשואת זבל של עד 15%

סדרה ב' של אג"ח חברה הנדל"ן הזרה צללה ב-12%, במחזור המהווה 20% מהיקפה ● ברקע למסחר: ניתוח של גיזה זינגר אבן על החברה, הפועלת ברובע ברוקלין בניו יורק