גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בלעדי: נחשפים תמלילי החקירות בפרשת נתיבי ישראל

לפני כשבועיים הודיעה המדינה ל-30 מחשודי פרשת השחיתות בנת"י ול-13 חברות ספקיות שלה על החלטתה להעמידם לדין פלילי, בכפוף לשימוע, בחשד לשחיתות ■ כעת נחשפים התמלילים

חבר הכנסת לשעבר מיכאל גורלובסקי / צילום: אריאל ירוזולימסקי
חבר הכנסת לשעבר מיכאל גורלובסקי / צילום: אריאל ירוזולימסקי

לפעמים נדמה כי מדינת ישראל של שנת 2017 נשטפה בגל גדול של שחיתות. חקירת פרשת בזק הסתיימה שלשום (ב') בהמלצות להעמדה לדין; חקירת פרשת הצוללות הולכת ומתקדמת והתמונה המצטיירת ממנה היא מדאיגה וקשה; ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיחקר בימים הקרובים בתיקים 1000 ו-2000; חקירת פרשת "ישראל ביתנו" כבר נדונה בבית המשפט המחוזי בת"א - וזהו רק קצה הקרחון.

לפני כשבועיים, הגיעה חקירת שחיתות חשובה נוספת לקו פרשת מים: המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה ל-30 מחשודי פרשת השחיתות לכאורה בחברה הממשלתית נתיבי ישראל (נת"י - מע"צ לשעבר) ול-13 חברות ספקיות שלה על החלטתה להעמיד אותם לדין פלילי, בכפוף לשימוע, בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות, המסים, הלבנת ההון ועוד - כל אחד לפי חלקו. זאת, לאחר שגובשה תשתית ראייתית להתנהלות פלילית ולשחיתות עמוקה שהייתה נהוגה בנת"י במשך למעלה מעשור, במעורבות של מנהלים ועובדים ברבדים שונים בחברה, וכן במעורבותם של מתכננים, קבלנים ונותני שירות אחרים לחברה. כל החשודים מכחישים את המיוחס להם ומקווים לשכנע את הפרקליטות בשימוע כי אין סיבה להעמידם לדין.

בין היתר, הוחלט להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את ח"כ לשעבר מיכאל גורלובסקי החשוד כי נתן שוחד יחד עם גיסו, אלכס אקרמן, לגורמים בנת"י, ובהם איגור וגנפלד, לשעבר עובד בכיר בחברה, איתן איידלמן ובוריס אברהמוב. וגנפלד חשוד כי במסגרת תפקידו נהג לקבל שוחד בהיקפים גדולים מ-12 חברות פרטיות שנתנו שירותי תכנון לנת"י. בתמורה לתשלומי השוחד, נטען, סייע וגנפלד לחברות אלו לקבל חוזים ותשלומים מנת"י. לפי הנטען, בתמורה לתשלומי השוחד פעלו עובדי נת"י כדי להקצות עבודות ופרויקטים אל חברות התכנון שבבעלותו ובשליטתו של גורולבסקי, בהן "ד.נ הנדסה".

עוד בחשודים: יצחק (איציק) ונונו וליאור לנקרי, בעלי השליטה בחברות "למד שקד" ו"מתן ל.א. הנדסה יעוץ וניהול פרויקטים", חשודים כי נתנו טובות הנאה לעובד החברה, שמעון בן-דוד, עבור פעולתו במסגרת תפקידו, לקידום האינטרסים של חברותיהם בנת"י. כמו כן, חשוד בשוחד ועבירות חמורות נוספות, מנכ"ל נת"י לשעבר, אלכס ויז'ניצ'ר, ואילו שי ברס, שכיהן גם הוא בעבר כמנכ"ל החברה, חשוד במרמה והפרת אמונים.

היום (ד') חושף "גלובס" לראשונה את התמלילים מחלק מחקירות החשודים המרכזיים בפרשת השחיתות בנת"י, בהם ח"כ לשעבר גורלובסקי, גיסו אקרמן ועובד בכיר לשעבר בנת"י, וגנפלד.

השחיתות בנת"י

■ כמה: 30 חשודים ו-13 חברות זומנו לשימוע

■ החשד: עבירות שחיתות חמורות, ביניהן מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים

■ בין החשודים: אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל החברה; שי ברס, לשעבר מנכ"ל החברה; וח"כ לשעבר, מיכאל גורולבסקי

■ מה בפרשה: תשתית ראייתית לכאורית לשחיתות עמוקה בנת"י במשך למעלה מעשור, במעורבות של מנהלים ועובדים ברבדים שונים וכן במעורבותם של מתכננים, קבלנים ונותני שירות אחרים לחברה. לפי החשד, בכירים בחברה קיבלו שוחד מספקים בתמורה לקבלת פרויקטים של נת"י

חקירתו של איגור וגנפלד, בכיר לשעבר בנת"י: "לא דיווחתי על קשר אישי עם ספק של נת"י כי לא היה נוהל של ניגוד עניניים"

איגור וגנפלד, לשעבר בכיר בחברת נתיבי ישראל (נת"י), הוא אחד החשודים המרכזיים בפרשת נת"י. הפרקליטות והמשטרה סבורות כי וגנפלד, לשעבר סגן מנהל אגף תכנון בחברה, שיחק תפקיד מכריע בפרשת השחיתות.

לפי החשד, במסגרת תפקידו נהג וגנפלד לקבל שוחד בהיקפים גדולים מ-12 חברות פרטיות שנתנו שירותי תכנון לנת"י. לדברי הפרקליטות, בעלי החברות נהגו להעביר ל-וגנפלד כספי שוחד, שסכומם נגזר משווי החוזים שקיבלו מנת"י. זאת, באמצעות העברת הכספים לספקיות של נת"י, החברות "א.א הנדסה" ו"תכנון מדרונות". משם, נטען, עברו כספי השוחד אל חשבונות בנק בחו"ל, בהם חשבונות המצויים בשליטתו של אחיו של וגנפלד. לפי הנטען, בתמורה לתשלומי השוחד וכחלק ממרמה כלפי נת"י, קיבלו חברות תכנון אלו עבודות ופרויקטים רבים מנת"י.

כשוגנפלד נעצר לראשונה - כנראה בניסיון להסביר כיצד זרמו אליו מאות רבות של אלפי שקלים, שהמשטרה והפרקליטות סבורות כי התקבלו כשוחד - הוא אמר לחוקריו כי קיבל כספים רבים מאחיו, אלכס, שמתגורר בדיסלדורף בגרמניה וגם באוקראינה. החוקר הטיח בוגנפלד כי מחומר החקירה עולה כי ספקיה של נת"י שילמו כסף שהגיע לאחיו, וביקש ממנו הסבר לכך. "לא יודע איך הוא קשור אליהם", ענה וגנפלד. בהמשך הוא אמר כי: "אני ידעתי שאחי בקשר עם ספקי נת"י, אני יודע רק על (חברת) 'א.א. הנדסה' של אלכס קורן שהוא רצה לעבוד איתו. אני לא יודע כמה שולם לו".

בהמשך החקירה הודה וגנפלד כי במהלך עבודתו בנת"י, הוא קיים קשרי חברות עם בעל חברה, שלפי החשד נתנה לו שוחד ואף נפגש עמו מדי פעם במהלך עבודתו בנת"י. "האם דיווחת למישהו בנת"י ישראל שיש לך קשרי חברות עם ספק של נתיבי ישראל שמקבל עבודות?" שאל החוקר. וגנפלד השיב: "לא דיווחתי בנוהל מיוחד כי לא היה נוהל של ניגוד עניינים. זה (הנוהל) לא מזמן (התחיל), טופס (של ניגוד עניינים) - לפני שנתיים/שלוש - חתמתי עליו ולא קראתי אותו".

החוקר הקשה: "וכשאחיך קיבל כספים מחברת 'א.א. הנדסה' וכבר חתמת על טופס ניגוד עניינים, דיווחת למישהו בנת"יל?" וגנפלד ענה: "לא; החוקר המשיך: "כשקיבלת כספים מאחיך, האם דיווחת למס הכנסה?". וגנפלד השיב: "שמתי בבנק, לא ידעתי שאני צריך לדווח במס הכנסה. זה כסף שלו שאצלי בחשבון".

בחקירה שנערכה ל-וגנפלד ב-13 באוגוסט, עימת אותו החוקר אופיר איכנולד עם קובץ אקסל שמצאה המשטרה ושהיא סבורה שהיווה את סיכום כל כספי השוחד שקיבל וגנפלד מהספקים. וגנפלד שלל את התזה הזאת נגדו וטען ש"זה לא נכון".

החוקר הטיח בוגנפלד כי סכום של יותר מ-1.6 מיליון שקל הועבר מהספק, חברת "א.א. הנדסה" לאחיו והפנה שאלה ל-וגנפלד: "לא ראית לנכון לדווח על זה?"

וגנפלד: "לא הייתי מעודכן בפרטים"

החוקר: "כמה כסף אח שלך העביר לך?"

וגנפלד: "הוא הלווה לי 400 אלף שקל שהחזרתי, ועוד 140 אלף אירו שהוא הביא אותם יחד עם אשתו במזומן והצהיר על זה בשדה התעופה. הוא העביר את הכסף אליי אחרי שהוא פרט אצל חברים, ואני שמתי בחשבון שלי ושלהם".

החוקר: "כמה כסף יש לך עכשיו, שלטענתך הוא של אח שלך?"

וגנפלד: "600 אלף שקל"

לפי העולה מהחקירה, למשטרה יש ראיות נוספות נגד וגנפלד. כך, למשל, הציג החוקר ל-וגנפלד חוזה לפרויקט הקמת כביש גישה ליישוב מודיעין עלית עם "א.א. הנדסה" של קורן, שממנו עולה ש-וגנפלד המליץ על שכירת שירותי החברה. "אני לא יודע למה המלצתי רק עליו ללא שני מועמדים נוספים, קשה לי להגיד", אמר וגנפלד לחוקרו; החוקר הקשה: "אתה רוצה שאני אגיד לך למה המלצת רק עליו? בגלל שהוא משלם לך שוחד"; וגנפלד הכחיש נמרצות: "הוא לא שילם לי שוחד"; החוקר לא ויתר ותהה: "אז הוא אסף את כל כספי השוחד משאר הספקים והעביר לאח שלך?"; וגנפלד הכחיש שוב: "לא נכון".

עם הגשת הזימון לשימוע לוגנפלד מסר בא-כוחו, עו"ד אילן כץ, כי: "כבר על פניו מדובר בניסיון להעצים באופן מלאכותי את תפקידו של וגנפלד בחברת נת"י, בעוד שסמכויותיו בפועל היו מצומצמות ומוגבלות, ולכן לא היה באפשרותו להשפיע על קבלת עבודות כנטען. מאחר שמדובר בחומר חקירה בהיקף רב, אין בשלב זה אפשרות להתייחס לחשדות ספציפיים, והתייחסות זו תוכל להינתן רק לאחר לימוד החומר".

עו"ד קובי מרגולוב, המייצג את אלכס וגנפלד, אחיו של איגור וגנפלד, מסר: "מרשנו, תושב חו"ל, ממתין בקוצר רוח מזה כשנה לביצוע חיקור דין על-ידי יחידת להב 433 במקום מושבו בגרמניה, ומבקש לאפשר לו לשטוח את טענותיו במלואן, דבר שנמנע ממנו עד כה".

חקירתו של ח"כ לשעבר מיכאל גורלובסקי: "אוכיח את חפותי בבית המשפט"

ח"כ לשעבר מיכאל גורלובסקי הגיע לחדר החקירות של היחידה הכלכלית בלהב 433 (יאל"כ) של המשטרה, כשהוא נחוש לשמור על זכות השתיקה ולא לומר דבר. רוב הזמן הוא אכן לא דיבר, אבל לא תמיד הצליח בכך. לפי ההלכה המשפטית, שתיקתו של חשוד בחקירה עשויה לחזק את ראיות התביעה נגדו. גורולבסקי, חשוב לומר, מכחיש את החשדות נגדו וטוען כי הוא חף מפשע.

לאחר ששוחח עם עורך-דינו, אשר אקסלרד, התיישב גורולבסקי ב-18 בינואר 2017 בשעה 10 מול החוקר, אופיר זילברשטיין. החוקר הטיח בגורולבסקי את החשדות החמורים נגדו, לפיהם הח"כ נתן שוחד יחד עם גיסו, לגורמים בנת"י, בהם איגור וגנפלד, כדי שחברות התכנון שבבעלותו יזכו בעבודות ובפרויקטים של נת"י. "יש לך מה לומר על החשדות נגדך?" שאל החוקר; וגורלובסקי השיב: "לא"; החוקר המשיך: "האם אתה מבין את החשדות נגדך?; וגורולבסקי ענה: "השמעת לי אותן. אני לא מסכים איתם". החוקר תהה אם לגורולבסקי יש דבר מה נוסף לומר בשלב זה, אבל גורולבסקי הבהיר: "לא, אני שומר על זכות השתיקה ואני אוכיח את חפותי בביהמ"ש".

החוקר לא ויתר והציג לח"כ לשעבר מסמכים שנמצאו בתוך דיסק און-קי שנמצא במשרדו וביקש מגורלובסקי לחתום עליהם. אולם, גורלובסקי סירב לחתום. גם כאשר גורלובסקי התבקש להסביר מדוע חשבוניות של וגנפלד מחברת הקבלנות "האחים דולגין" נתפסו במשרדו - הוא מילא פיו מים. אולם, בהמשך גורלובסקי בכל זאת ניסה לספק הסבר למסמכים שקושרים אותו לכאורה עם מתן השוחד ל-וגנפלד.

"אני אספר לכם איך הגיעו אליי המסמכים שהצגתם לי עכשיו", אמר גורלובסקי לחוקריו. "באחת מהישיבות המקצועיות אצלנו במשרד, באור יהודה, השותפה שלי, דולרס כצמן (שנחקרה אף היא בפרשה - ח' מ'), השתתפה בישיבה עם וגנפלד, ואני לא הייתי נוכח. כנראה הגיע צורך בהעברת חומר מקצועי שקשור לישיבה. וגנפלד מסר לידי כצמן דיסק און-קי שלו להעברת החומר".

גורלובסקי המשיך: "אני רוצה להדגיש שאני לא יודע אם היה צורך להעביר חומר מהדיסק און-קי שלו אלינו, או הפוך - להעביר חומר מאצלנו לדיסק און-קי שלו. כצמן הסבירה לי אחר-כך שבטעות היא העבירה תיקייה עם 'מסמכים מעניינים'. עיינתי במסמכים ושמרתי עליהם בדיסק און-קי אצלי... אני רוצה להצהיר שמעולם לא הראיתי את המסמכים ולא רמזתי על כך שאני מכיר את המסמכים האלה לאף אחד מהאנשים שמופיעים במסמכים". בנקודה זו שאל החוקר את הח"כ לשעבר מדוע שמר על המסמכים האלה, וגורלובסקי השיב: "קשה לי לענות על השאלה הזאת - כמו ששמרתי על עוד אלפי מסמכים".

הריטואל הזה, שבו גורולבסקי שומר רוב הזמן על זכות השתיקה ולא מספק הסברים לחוקרים נמשך לאורך רוב חקירותיו. החקירה האחרונה שלו נערכה לפני כחודשיים, ב-12 בספטמבר. באותה חקירה הטיחה החוקרת, הדר ויצהנדלר, בגורולבסקי כי "אני אומרת לך שחברת 'יורוברידג'' העבירה כספי שוחד לאיגור וגנפלד דרך חברת 'א.א. הנדסה'. תגובתך? גורולבסקי השיב: "אני שומר על זכות השתיקה".

החוקרת המשיכה: "אני אומרת לך שאתה אמרת שאלכס אקרמן (גיסו, ולפי החשד שותפו לשוחד - ח' 'מ) להעביר את הכסף לאיגור וגנפלד דרך 'חברת א.א. הנדסה'. תגובתך?"- וגורולבסקי השיב: "כמיטב המסורת, אני שומר על זכות השתיקה".

חקירותיהם של אלכס אקרמן, ליאור לנקרי ויצחק ונונו: "אני לא מבין למה אני מואשם בזה"

אלכס אקרמן, גיסו של גורלובסקי, חשוד כי היה שותף למתן השוחד שנתן לכאורה גורלובסקי לגורמים בנת"י, כדי שהחברות שבבעלותו, בהן "יורוברידג", יקבלו עבודות מנת"י.

אקרמן נאלץ להתייצב לחקירה באזהרה ביאל"כ, בין היתר, ב-16 באוגוסט, ובדומה לגורלובסקי הוא שמר רוב הזמן על זכות השתיקה. אקרמן שתק גם כאשר החוקרת הטיחה בו כי "חברת יורוברידג ניסתה להיכנס במרמה למאגר מתכנני תקשורת ותשתית של נת"י באמצעותו של דב סילברג שהוצג שכיר של החברה".

ליאור לנקרי, ויצחק (איציק) ונונו, בעלי השליטה בחברות "למד שקד" ו"מתן ל.א. הנדסה יעוץ וניהול פרויקטים", חשודים כי נתנו טובות הנאה לעובד נת"י, שמעון בן-דוד, עבור פעולתו במסגרת תפקידו, לקידום האינטרסים של חברותיהם בנת"י. השניים חשודים כי השתמשו בספקים רשומים של נת"י, כדי לקבל עבודות שלא יכלו לקבל בשל מגבלות חלוקת החוזים בנת"י ובזמן שלא היו רשומים כדין במאגר הספקים של נת"י. השניים חשודים גם כי הסתירו את קשריהם מנת"י.

לנקרי נחקר ביאל"כ, בין היתר, ב-31 באוגוסט השנה. בפתח חקירתו ולאחר שהחוקרת הטיחה בו את החשדות החמורים נגדוף, אמר לנקרי ש"אני לא מבין למה אני מואשם בזה". בהמשך תיאר לנקרי את הקשיים הרבים שהוא חווה בחייו בשל החקירה הפלילית המתנהלת נגדו. "החקירה גרמה לעסק שלי להתמוטט כלכלית, המצב הנפשי שלי קשה, וגם החיים המשפחתיים שלי נפגעו", אמר לנקרי לחוקרו.

עוד כתבות

פרופ' שרון טוקר / צילום: איל יצהר

"בפרקליטות הבינו כי צריך להבין מה חווים העובדים דרך עיניהם"

הסקר שנערך ובוצע על-ידי פרופ' שרון טוקר מהפקולטה לניהול באוני' ת"א, בקרב 704 מעובדי הפרקליטות, העלה כי רובם סובלים מלחצים רבים בעבודה, המביאים לתחושה חריפה של שחיקה בעבודה ● טוקר: "פרקליט המדינה עשה מהלך מרשים כשחשף את תוצאות הסקר. היה חשוב לפתוח את תיבת הפנדורה הזו"

מגדל בין ערים / הדמיה: מילוסלבסקי אדריכלים.

עיריית ת"א יוזמת ומתכננת, וכך נולד מגדל דמיוני בן 100 קומות

מגדל "בין ערים" ייבנה ממזרח לנתיבי איילון, בתפר שבין גבעתיים, רמת-גן ות"א ● המגדל דוגמה לסיטואציה די לא שגרתית שבה מינהל ההנדסה של עיריית ת"א הוא גם היזם, גם המתכנן וגם זה שמקדם את התוכנית ● האם עיריית ת"א נהנית מקידום מהיר וחלק יותר של התוכניות שהיא יוזמת?

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

שוקי הסחורות התחילו לשלם את מחיר מלחמות הסחר

מכסי המגן של ארה"ב וסין מאיימים על השנה הטובה ביותר של הקומודיטיס מאז 2002

דונלד טראמפ נואם בסינגפור \ צילום: רויטרס

מחפשים רמז לבאות? כך תדעו שמכסי המגן מתחילים להזיק

סכסוכי סחר חמורים אינם מסתיימים בדרך כלל עד שהמדינות המעורבות בהן חשות את הכאב ● הבעיה היא שהכאב הזה הופך לחריף רק זמן מה לאחר שהנזק כבר נגרם.

מתקן ההתפלה באשדוד/  צילום: פלאש 90

בממשלה לא נערכו ליום שרבי ומאשימים את הבצורת

מתקני ההתפלה שהוקמו בעשור האחרון היו אמורים לפתור את משבר המים, אולם מחירי המים ירדו ב-40% מאז 2014, והמודעות לחיסכון ירדה בגלל הצלחת מתקני ההתפלה - התוצאה היא עלייה בצריכה לנפש, וזאת בתקופת בצורת קיצונית ● האם התכנית הממשלתית החדשה שאושרה לפני שבוע תפתור את המשבר?

מותג הטלוויזיה STINGTV של yes / צילום: יח"צ

אחרי שנתיים וחצי: yes בולמת את נטישת המנויים

הוזלת המחירים צפויה להוביל את חברת הלוויין לגיוס חיובי קטן של מנויים ברבעון השני

גרונר/ איור: גיל ג'יבלי

כך נראה תפקיד מנכ"ל ראש הממשלה בעידן נתניהו

מאביגדור ליברמן דרך הראל לוקר ועד אלי גרונר, תפקיד מנכ"ל ראש הממשלה, שנחשב בעבר מרכזי ובעל השפעה, ואף זכה בכינוי "המנכ"ל של המדינה" כמעט והתרוקן מנכסיו. איך זה קרה? צפו בוידאו

יורם נוה / צילום: תמר מצפי

דירקטוריון כלל ביטוח קבע: יורם נוה המנכ"ל החדש

לתפקיד היו מספר מועמדים חיצוניים ופנימיים ● אמנם ברשות שוק ההון מעדיפים שהמינוי יהיה של דמות בעלת ניסיון בביטוח, אך נראה ששאיפה זו לא בהכרח הובילה את חברי הדירקטוריון בחברה

כריסטיאנו רונאלדו \ צילום: רויטרס, Murad Sezer

המונדיאל שולט: אחראי לחצי ממשדרי טבלת הרייטינג השבועית

לערוצים המסחריים צפוי חודש קשה, כשבמקביל משדרי התאגיד ייהנו מהמשחקים האטרקטיביים ● "האח הגדול" ברשת שומר בינתיים על נתוניו, ואילו קשת נחלשת

ראובן שיף / צילום: איל יצהר

אנשי שוק ההון בוחרים את רגעי המונדיאל הבלתי נשכחים

רו"ח ראובן שיף נזכר באנגליה של 1966, איתי בן זאב מעודד את מראדונה, ואהוד בן ש"ך חוזר למקסיקו

יצחק שרם / צילום: יחצ

נגמר לו הכוח? יצחק שרם התפטר מתפקידו כיו"ר אפולו פאוור

שרם הקים את אפולו פאוור לפני כ-8 חודשים, כשמיזג בין השלד הבורסאי אור סיטי לחברת סולארפיינט, הפועלת בתחום האנרגיה הסולארית ● מניית החברה ירדה ב-33% מתחילת השנה

מיניסו / צילום: יח"צ

מיניסו מבצעת חילופי מנכ״לים טרם נפתחה החנות הראשונה

בהודעה שמסרה מיניסו נמסר כי שלומי גבאי יסיים את תפקידו, ולתפקיד מנכ"לית הרשת בישראל תמונה עינת פורטוגלי

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות בפתיחת המסחר בבורסה; בזק וביקום עולות

בזק השלימה אמול סבב מינויי בכירים ● שיכון ובינוי תמשיך לרכז עניין ● החוזים העתידיים על המדדים בארה"ב יורדים

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

ירידות בבורסות אסיה על רקע המתיחות בין ארה"ב לסין

בסוף השבוע הודיע השניא טראמפ על שורה של מכסים נוספים על מוצרים מסין מה שמעלה את החשש מפני החרפה במלחמת הסחר שנמצאת עד כה על "אש קטנה"

אילת רוסק וירון בלנק / צילום: שלומי יוסף

החברה שבטוחה שמי שלא קנה דירה הפסיד: "אנחנו לא מפחדים לממן יזמים צעירים וחסרי ניסיון"

אילת רוסק, ירון בלנק ואורי פז חברו להקמת חברה חדשה, שמציעה חבילת מימון ליזמי תמ"א 38 ופינוי בינוי ● כלל ביטוח נותן להם קו אשראי של 1.5 מיליארד שקל ועד סוף השנה הם בטוחים שיגיעו לעשרות עסקאות חתומות

מוטי בן-משה / צילום: תמר מצפי

הסדר החוב באפריקה ישראל: רשות המסים תקבל 70 מיליון ש'

אפריקה ישראל תוותר על הפסד צבורים למס בסך של מיליארד שקל ● כך, שרשות המסים צפויה לקבל תמורה כוללת של כ-310 מיליון שקל מההסכם כולו בעתיד

עו"ד פיני רובין / צילום: תמר מצפי

המיליונרים האמיתיים בפסטיבל המכירה של בזק

אפשר להניח שעד שבזק תימכר, עוד נשמע הרבה שצד כזה או אחר לפסטיבל הזה "פנה לבית המשפט" ● יש חבורה של אנשים שראשם לא סחרחר עליהם מכל הלוליינות הזו: הברנז'ה המשפטית, שמצידה שזה יימשך עד אין קץ כי שעון שכר הטרחה ממשיך לתקתק ● פרשנות

רביב דרוקר, עיתונאי "המקור" / צילום: תמר מצפי

העליון יקיים דיון נוסף לגבי פירוט שיחות נתניהו עם אדלסון ורגב

לפני כשנה קבע ביהמ"ש כי על ראש הממשלה להעביר לעיתונאי רביב דרוקר את פירוט מועדי שיחותיו עם בעלי "ישראל היום" ועם עורכו הראשי דאז ● עם העברת החומרים ביקש נתניהו כי ביהמ"ש יקיים דיון עקרוני בסוגיה, וכעת נקבע כי דיון כזה יתקיים בפני הרכב של 7 שופטים

טיסות מבוטלות בנתב"ג / צילום: Siegfried Modola, רויטרס

מ' החוץ יפסיק להעסיק מאבטחים ומאות טיסות בסכנה

מכתב שהגיע לידי "גלובס", ועליו חתום מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, מודיע כי העסקת המאבטחים בנמלים בחו"ל תיפסק ב-1 בינואר 2019 ● המשמעות: חברות לא יוכלו להטיס לישראל מנמלי תעופה בינלאומיים ● ההודעה מציבה את חברות התעופה בבעיה: מאבטחים זרים לא יעמדו בדרישות הביטחון שהמדינה עצמה קבעה

חברת חשמל / צילום: שאטרסטוק

באיחור של 22 שנה, רשות החשמל מפרסמת תוכנית אב

המדינה פעלה בסדר הפוך: קודם חילקה רישיונות ליצרנים פרטיים, אחר כך עשתה רפורמה בחברת החשמל ובסוף הכינה תוכנית אב למשק החשמל כדי לדעת אם היא מנווטת בכיוון הנכון ● כי ככה זה אצלנו, הדחוף לפני החשוב ● פרשנות