גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נקסטאר מרחובות תקים חממה ומרכז חדשנות בתחום הקנאביס

החברה, שכבר פיתחה פורמולציות לתרופות רבות, החלה לאחרונה לקחת גם אחוזים בחברות

קנאביס / צילום: שאטרסטוק
קנאביס / צילום: שאטרסטוק

חברת נקסטאר, אחת החברות המובילות בישראל בתחום של פיתוח פורמולציות לתרופות, מתרחבת לתחום פורמולציות הקנאביס. נקסטאר תשקיע בהקמת מרכז פיתוח ובחממה למוצרי קנאביס רפואי. החממה, שתיקרא נקסטייג', צפויה לקבל שש חברות בשנה, ולהשקיע בכל חברה 100-400 אלף דולר בתחילת הדרך, עם אופציה לגייס הון נוסף בהמשך. החממה תקבל מנקסטאר שירותים מגוונים כולל שירותי רוקח, מעבדת בדיקות אנליטיות, פיתוח עסקי וניהול ניסוים קליניים.

בנוסף לחברות שיוקמו בחממה, שיכולות להיות בתחום פורמולציות הקנאביס או המכשור הרפואי המתאים לצריכתו, נקסטאר תיתן שירותי פיתוח בתחום הקנאביס גם לחברות חיצוניות וגם לחברות מחו"ל, ותפתח מוצרי קנאביס עצמאיים. היא תשקיע במיזם כולו 5 מיליון דולר, ותגייס גם הון מגורמים חיצוניים. שיתוף פעולה ראשון כבר נחתם עם קרן אוסטרלית לתחום הקנאביס בשם Budding Tech.

נקסטאר הוקמה ומנוהלת על ידי ד"ר אורנה דריזין והיא פיתחה עד היום 70 פורמולציות של תרופות, עבור רוב חברות הפארמה הבולטות בישראל. הרעיון להיכנס לתחום הקנאביס נולד במפגש בין נקסטאר לבין ד"ר ירון פן, יזם בתחום הקנאביס בוגר מכון ויצמן, שחיפש חברת שירות, במטרה לקצר תהליכים בהגעה לשוק הקנאביס עם יוזמה עצמאית. במפגש הבינו הצדדים כי התהליך יכול להתאים לסטארט-אפים נוספים בתחום וכך נולדה החממה, ופן הצטרף לנקסטאר כמדען ראשי.

לאחרונה הותר לייצא קנאביס מישראל, והמוצרים המפותחים בחממת נקסטאר יוכלו בעיקרון להישלח לכל מדינה בעולם שאליה ניתן לייבא את החומר. היום ישנה רק חברה אחת בעולם שמשרתת את השוק הבינלאומי, חברה הולנדית, עם מרכז גדול בקנדה.

הרפורמה בשוק הקנאביס, שאמורה להיכנס לתוקף בקרוב, מחלקת היום את התחום לשני סוגי שחקנים. סוג אחד הוא המגדלים, וסוג שני הם היצרנים - אשר ממצים את החומר ואורזים אותו. במקביל החומר נשלח לבדיקות מעבדה. אברהם דרזין (בנה של דריזין), אשר ינהל את מרכז הפיתוח: "שבנו עם יק"ר (יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות) והבנו יחד איתם שהם דילגו על קטגוריה - הפיתוח. המוצר עובר מהצמח לחולה אבל לא באמת עובר פיתוח כתרופה. מגיעות אלי יק"ר חברות שרוצות לפתח - יש חדשנות, יש רצון ואמביציה, אבל אלה סטארט-אפים שאין להם ידע כיצד לגשת לשוק רפואי".

לדברי אברהם דרזין "משרד הבריאות לא רוצה שכל מי שמכריז על עצמו כסטארט-אפ למחקר בתחום, יקבל רישיון לקנאביס רפואי. נוח להם שבין הסטארט-אפ לשוק נמצא עוד גורם, כמונו, כדי שהחדשנות לא תלך לאיבוד אבל שבכל זאת יהיה פיקוח. כל סטארט-אפ כזה עדיין יצטרך לקבל רישיון מחקר קנאביס עצמאי, אבל יהיה לו בית לבצע בו את המחקר. אנחנו מעריכים שכך יהיה ליק"ר קל יותר לתת את הרישיון".

פן: "כמי שעסק בחומרים מוגבלים כחוקר באקדמיה ובסטארט-אפים, אני יכול לומר שזה תיק. די מלחיץ לדעת שיש לך סם במעבדה, שאתה חתום עליו".

אורנה דרזין: "אנחנו יודעים לעבוד עם חומרים שהם מסוכנים או מוגבלים. עבדנו עם תרופות המבוססות על אופיאטים ועם ריטלין שכפוף לפקודת החומרים המסוכנים ואנחנו יודעים גם להתמודד עם חומרים רעילים, כמו כימותרפיה".

אורנה דריזין מדגישה כי כל המוצרים שיצאו מהחממה ומנקסטאר עצמה יהיו באיכות רפואית. "אנחנו לא אורזים עכשיו פרחים לתעשיית הפנאי", היא אומרת. "אנחנו באים מעולם האיכות והתרופות. אנחנו מעוניינים לייצר מוצר הדיר מבוקר". סוגיית ההדירות היא אחת הסוגיות החשובות היום בתחום הקנאביס. דריזין: "קנאביס הוא מיצוי בוטני, כלומר מיצוי של צמח. כדי להבין את המורכבות תחשבו שכל אחד מאיתנו עושה מיצוי בוטני כשהוא מכין תה, אבל אחד שופך מים רותחים, אחד פושרים, אחד מערבב ואחד לא. ואז יש הבדלים בתה".

כך גם בקנאביס. ידוע כי שתי מנות של קנאביס, אפילו מאותו הצמח, אינן זהות. הדבר מקשה על הרופאים לרשום את התרופה, מאחר שהם לא בטוחים ביכולת שלהם לתת מינון מדוייק. דריזין אומרת כי: "אנחנו רוצים לערוך להגיע לפחות לרשימה של המולקולות הכי חשובות עם טווח מינונים רצוי שלהן (מונוגרף). לכל תרופה יש מונוגרף. בתרופה כימית קלאסית יש בו חומר אחד, ובתרופות בוטניות יש יותר. בקנאביס יכולים להיות עד אלף חומרים".

נקסטאר הייתה שותפה חיונית לפיתוח רבות מן הפורמולציות של התרופות שפותחו בישראל. היא הייתה שותפה פעילה מאוד בפיתוח הפורמולציה של נוירודרם, שנרכשה ב-1.1 מיליארד דולר, בעיקר בזכות הפורמולציה הייחודית שלה לתרופה מוכרת לטיפול בפרקינסון.

דריזין: "פורמולציה זו אמנות. כשמתכננים פורמולציה צריך להיות מאוד יצירתיים ולקחת המון פרמטרים בחשבון: מה האפקט שרוצים להשיג, באיזה מינון לאיזה איבר. יש חומרים שאסור להכניס וחומרים שמותר להכניס. למשל עכשיו הגיע אלינו רופא ואמר 'את התרופה הזו למבוגרים, אני רוצה עכשיו לתת לפגים'. יש חומרים מייצבים או אנטי-בקטריאליים שאסור לתת לפגים. הגוף שלהם מפרק את החומרים אחרת. אז מה שמים במקום כדי לשמור על אותה הפעילות ולא לפגוע בה? ובאיזה מינון?". 

נקסטאר עבדה עד כה בעיקר במודל של ספקית שירות. "אבל כיום אנחנו לעיתים מבקשים גם אחזקה קטנה בחברות בהן אנחנו מאמינים במיוחד, כחלק מן ההסכם", אומרת אורנה דריזין . אלקוברה הייתה אחת מהן. "בחרתי בהם בגלל הניהול. ראיתי שהם יכולים להכניס מוצר לשוק, לגייס כספים. התחום של ה-ADHD, הוא תחום קשה". דריזין לא חושפת אם הרוויחה על המניות שקיבלה באלקוברה, אך יש אפשרות שכן, משום שהמניה הניבה תשואה יפה בנאסד"ק טרם קרסה לאחר שהמוצר נכשל בניסויים קליניים.

דריזין מגלה כי בחנה בעבר את האפשרות להנפיק את נקסטאר בבורסה בתל אביב. "יש לנו סיפור לספר ויש לנו גם יציבות עסקית, אבל החלטנו שנעשה זאת, אם בכלל, רק אחרי שיהיה לנו פורטפוליו יותר משמעותי. תלוי מאוד מי יכנס כמשקיע בתחום הקנאביס. יש משקיעים שפחות אוהבים להיות חלק מחברה ציבורית. כרגע אנחנו חברה משפחתית, שלי ושל אחי, ואנחנו מרוצים מהמצב הזה".

נקסטאר
תחום פעילות: פיתוח פורמולציות של תרופות
שנת הקמה: 2007 (כספין אוף של מעבדות אמינולאב)
מנכ"ל: ד"ר אורנה דריזין
גיוסי הון: מימון עצמי
עובדים: 40, ברחובות
עוד משהו: החברה הוקמה על בסיס המעבדה של פארמוס, מחלוצות תחום הקנאבינואידים בישראל

עוד כתבות

השופט רון סוקול / צילום: דוברות בתי המשפט

המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה החלה לפעול

המחלקה הכלכלית תרכז את הדיון בנושאים המוגדרים ככלכליים בחוק בתי המשפט, בתחומים האזרחיים והפלילים ● במחלקה הכלכלית יכהן סגן הנשיא, השופט רון סוקול

יעקב ליצמן / צלם: אמיל סלמן

מה באמת עומד מאחורי המאבק של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בסיגריה האלקטרונית ג'ול?

הסיגריה האלקטרונית שמשגעת את ארה"ב מגיעה לישראל, וסגן שר הבריאות יוצא למלחמת חורמה נגדה ● בין המשקיעים בחברת ג'ול: מתיו ברונפמן

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

אטרניטי צנחה בלונדון בעקבות אכזבה מתוצאות 2017

המניה צנחה ב-16% ● אטרניטי נסחרת כעת בשווי של 11.5 פאונד

מוצרים של חמת / צילומים: אתר החברה

לאחר רכישת חזי בנק: חמת רוצה להנפיק מניות בכ-40 מ' ש'

חברת המוצרים לאמבטיה מתכננת הנפקה לציבור או הקצאה פרטית של עד 10% ממניותיה,  במחיר מינימלי של כ-12.3 שקל למניה, לעומת כ-13 שקל בשוק

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

מדוע חברות ישראליות רבות כל-כך בוחרות להיסחר מעבר לים?

לא מעט חברות ישראליות בוחרות להיסחר מעבר לים, בבורסות של אוסטרליה, לונדון וקנדה, ולוותר על הנפקה בבורסת תל אביב ● אלה לא רק חברות גדולות, שהנפקה בוול סטריט מתבקשת עבורן, אלא גם חברות קטנות ובינוניות ● "לא בטוח שהיינו מצליחים בתל אביב כמו בבורסה הזרה"

פאנל דירקטורים בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

"לא בטוח שאם נכניס דירקטורים לכלא, המצב ישתפר"

כך אמרה היום עו"ד נוית נגב בפאנל "בין הציבור לבעל השליטה: את מי משרתים הדירקטורים?" בכנס "עושים שוק" של "גלובס" ● השופטת בדימוס ורדה אלשיך: "לבוא ולומר שדירקטורים הם בטלנים או להגדיר אותם כעציצים ומריונטות - זה לא מתקבל בעיניי"

צחי הנגבי / צילום: תמר מצפי

עבר בקריאה טרומית: חוק איסור צילום חיילי צה״ל

השר צחי הנגבי , השיב היום במליאת הכנסת מטעם הממשלה ואמר שכרגע "ההצעה מנוסחת כך שהיא עשויה לפגוע בחופש הביטוי. ככל שמדובר בשטח צבאי סגור או הפרעה לפעילות צבאית לחיילי צהל יש סמכויות לפעול נגד התיעוד ולכן בנוסח יש בעיה"

ישיבה במליאת הכנסת / צילום: חיים צח-לע"מ

הצ"ח לתיקון אפליה מגדרית עברה על אף התנגדות הקואליציה

האופוזיציה בראשות מרצ והרשימה המשותפת הצליחה להעביר היום הצעת חוק לתיקון חוק הפרשנות, איסור אפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית ●  "הכנסת אמרה היום אמירה חשובה. אפליה היא אסורה. בני האדם הם שונים אבל גם שווים"

משחק Burger Shop 2

מעבירים את הזמן: 6 משחקי מובייל להורדה כשעולות המעלות

החום מעיק, המזגן לא מספיק, החבר מציק ואנחנו מציעים שישה משחקים חינמיים וממכרים לטלפון, שיעבירו לכם את הזמן עם חיוך

אבנר קופל / צלם: מינהלת הליגה

אבנר קופל: פסק הדין של המחוזי יבוטל, גזר הדין המקל יישאר

פסק הדין של ביהמ"ש המחוזי בנוגע לאבנר קופל, ובו קביעות נורמטיביות "בעייתיות" בנוגע לערכים המוגנים בפקודת מס הכנסה, בוטל ע"י ביהמ"ש העליון ● חרף ביטול פסק הדין, גזר הדין המקל של המחוזי, שהפחית בעונשו של יו"ר איגוד הכדורסל לשעבר והעמידו על 20 חודשי מאסר - ייוותר בעינו

רון פאינרו / צילום: יח"צ - בני גמזו לטובה

ארגון קרנות השוטרים יקים מועדון אשראי עם לאומי קארד

בלאומי קארד מעריכים כי מדובר בפוטנציאל של עד 150 אלף כרטיסי אשראי

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

חזקיהו: לחשב הכללי באוצר יש יותר מדי כוח

כך אמר היום החשב הכללי באוצר בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ● המושב התייחס לעודף הרגולציה ולנטל הביורוקרטיה בישראל

הפגנה נגד הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו שאוסר הפרדה של ילדי מהגרים מהוריהם

מדינות "אפס סבלנות" למהגרים לא חוקיים צפויה להימשך ● מ-19 באפריל עד 31 במאי השנה הופרדו 1,940 ילדים מהוריהם

סגן שר האוצר, איציק כהן, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

סגן שר האוצר: לא ניתן יד לפגיעה בעצמאות הרגולטורים

כך אמר היום איציק כהן ב"עושים שוק", אירוע שוק ההון של "גלובס" ● בדבריו התייחס לרפורמות ששינו את כללי המשחק בשוק ההון הישראלי, לתפקידי הרגולציה וגם להתקפות נגד דורית סלינגר ע"י יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה

איתי בן זאב / צילום : יעל ארנון

מכירת הבורסה למשקיעים זרים: איתי בן-זאב קיבל ארכה

הבורסה בת"א הודיעה היום כי חברי הבורסה הסכימו להאריך את התקופה לביצוע עסקת מכירת מניות השליטה בה (71.8%) לידי קרן מניקיי האמריקאית-אוסטרלית ומשקיעים זרים אחרים, לצד הנפקת מניות לציבור – שטרם זכתה לאישור רשות ני"ע

דייסו יפן / צילום: יחצ

הכול ב-10 שקלים: ענקית הקמעונאות דייסו יפן מגיעה לישראל

בשלב הראשון צפויות להיפתח ביולי 3 חנויות, באשדוד, ברעננה ובראשון-לציון, בגודל ממוצע של כ-500 מ"ר ● לתפקיד מנכ"ל הרשת בישראל מונה עוזי בניטה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה ירוקה בת"א; שופרסל ירדה אחרי מכירת אלשטיין

המהלך המפתיע של אלשטיין הושלם: מכר 16.5% משופרסל ● מנכ"ל בנק אגוד עוזב את תפקידו ● שיכון ובינוי תוסיף לרכז עניין

הנהלת טוגדר / צילום: מתן נעים

מנכ"ל טוגדר: "עד ינואר 2019 נייצר קנביס מאפריקה"

כנס חברות הקנאביס הבורסאיות היום בבורסה בתל אביב מנה מעל 100 אורחים היום, כולל נציגי החברות, משקיעי מניות יתר, חקלאים ואנשי תקשורת ● בין השאר, עסקו בכנס ביכולת של מדינת ישראל לייצא קנאביס וביכולת החברות להתרחב ולהתפתח לשווקים בחוץ לארץ

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

הורי הנווטת שנהרגה מבקשים למנוע פרסום ספר אודותיה

הסופר רזיאל ממט מבקש מביהמ"ש כי יאכוף על הוצאת ידיעות ספרים לשווק ולהפיץ ספר שכתב על הנווטת תמר אריאל ז"ל שנהרגה בסופה בנפאל ● הוריה של תמר ז"ל ביקשו מידיעות ספרים לעצור את תהליך כתיבת הספר

איל וולדמן ובשאר אל מסרי בפאנל עם נעמה סיקולר / צילום: איל יצהר

וולדמן: "אם נעסיק יותר עובדים מעזה המצב ישתפר"

כך אמר היום נשיא ומנכ"ל מלאנוקס בכנס שוק ההון של "גלובס" בדיון עם בשאר אל מסרי, מייסד העיר רוואבי ומייסד ונשיא Massar International ● "המשאב החשוב ביותר שלנו הוא האנושי", הוסיף אל מסרי בפאנל שהתייחס לשיתופי-פעולה עסקיים וטכנולוגיים בין ישראל לרשות הפלסטינית