גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד הכלכלה לתעש: שלמו חובות עשרות המיליונים לספקים

תעש נדרשת לשלם לספקים בתנאים של שוטף פלוס 45, ומוזהרת כי תידרש לקיצור נוסף של ימי התשלום ■ תעש: "החברה עושה את כל שנדרש ממנה"

אבי פלדר / צילום: תמר מצפי
אבי פלדר / צילום: תמר מצפי

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, רן קויתי, דורש ממנכ"ל תעש מערכות, אבי פלדר, להקדים את תשלומי החברה לעשרות הספקים שלה וזאת בעקבות הפרסום ב"גלובס" השבוע, לפיו תעש מעכבת תשלומים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים לעשרות חברות קטנות ובינוניות.

בפנייה של קויתי לפלדר נכתב, בין השאר, כי "לאחרונה נשמעות תלונות של ספקים קטנים ובינוניים על מוסר תשלומים לקוי שתעש מערכות נוהגת בו. תלונות כאלה אינן דבר חדש, ואף עמדו לנגד עינינו כאשר יזמנו את חוק מוסר התשלומים לספקים והחלנו אותו על כלל המשק".

תעש מערכות היא חברה ביטחונית שבבעלות המדינה, ובמכתבו של קויתי לפלדר צוין כי בהתקשרות שבין חברה ממשלתית לבין ספק - יש לשלם לספק את התמורה בתנאים של שוטף פלוס 45. לדבריו, "ניתן לקבוע בחוזה מועד מאוחר יותר לתשלום - אך רק בתנאי שיש לכך צידוק שנובע מאופי העסקה ושהמועד החדש אינו בלתי הוגן באופן חריג".

מוקדם יותר השבוע, "גלובס" הביא את טענותיהם של תעשיינים רבים, בעיקר בתחום חלקי המתכת והעיבוד השבבי, ולפי חלקם, החברה מחייבת אותם לחתום על הסדרי תשלומים ארוכים מאוד, של שוטף פלוס 180 - וגם לאחר מכן, עוד תקופה ארוכה התשלומים ממנה מבוששים להגיע. לפי חלק מהתעשיינים, החברה חייבת להם סכומים שנעים בין מאות אלפי שקלים למיליוני שקלים. התאחדות המלאכה והתעשייה שבראשות יוסי אלקובי טענה מוקדם יותר השבוע, כי על פי נתוניה החברה מפגרת בתשלומים לכ-60 מפעלים ברחבי הארץ.

יצוין כי לפי הדוחות של תעש, בשנת 2016 היא מכרה ציוד ומערכות בהיקף של כ-2.1 מיליארד שקל - עלייה של 12% ביחס לשנת 2015.

בתעש אמרו במענה לטענות על הפיגורים בתשלומים, כי היא משלמת לספקיה בהתאם להסדרים מסחריים שנקבעים בינם מעת לעת.

אלא שבמכתב ששיגר קויתי מהסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים למנכ"ל החברה פלדר, נאמר כי "יש לשלם את התמורה לספקים עד למועד שנקבע בחוק או בחוזה ההתקשרות, גם במקרים שבהם החליטו הצדדים לקבוע מועד אחר לתשלום. אם לא ייעשה כן, רשאי הספק לדרוש תוספת של הפרשי הצמדה, ריבית וריבית פיגורים".

קויתי כתב עוד לפלדר, כי "דרישות החוק (שוטף פלוס 45 - י"א) חלות על חוזים שנכרתו החל מסוף יוני 2017, מועד כניסתו לתוקף, וייתכן שתלונות הספקים נוגעות להתקשרויות מוקדמות יותר שעליהן החוק לא חל". עם זאת, קויתי מעיר כי "גם במקרים אלו, ראוי היה שהחברה תקפיד על ימי אשראי סבירים ועל תשלום התמורה במועדים שנקבעו. לצד הציפייה שתיערכו לקראת תחולת החוק על ההתקשרויות החדשות - אני מבקש שתבחנו מחדש את מדיניות התשלומים לעסקים קטנים וצמצמו את ימי האשראי בהתקשרויות עם עסקים אלה. אחרת, נצטרך להכליל אתכם תחת ההסדר הממשלתי שקובע ימי אשראי של שוטף פלוס 30, מבלי היכולת להתנות על כך במסגרת החוזה".

פרקטיקה פוגענית

במשרד הכלכלה מזהירים כי פרקטיקה של דחיית תשלומים פוגעת בעשיית העסקים, ומקשה במיוחד על עסקים קטנים ובינוניים שאין להם יכולת פיננסית להמתין פרקי זמן ארוכים עד לקבלת התשלומים המגיעים להם. "הם נאלצים לשאת בנטל ממוני כבד, ולחפש אחר מקורות מימון חלופיים עד לקבלת התמורה", מזהיר קויתי.

הוא הוסיף כי "לצד יכולת נמוכה לספוג ימי אשראי ארוכים, מגזר העסקים הקטנים מקבל תנאי אשראי נחותים ביחס לעסקים גדולים. לפי דוחות הבנקים ל-2014, העסקים הקטנים נדרשו לשלם ריבית של 6.09% על הלוואות שקיבלו לעומת ריבית של 3.04% שנגבתה מעסקים גדולים. כך יוצא שבמקום שגופים ציבוריים או עסקים גדולים ייקחו על עצמם את עלויות המימון בתנאים נוחים יחסית, הם מגלגלים את האשראי לאלו שמקבלים אשראי יקר".

מתעש מערכות נמסר בתגובה: "לצערנו, יש גורמים שמפיצים מידע שאינו מדויק אודות הסדרים מסחריים שמנהיגה החברה, וכך הם מטעים את הציבור וגורמים אחרים. יש גם ספקים רבים של החברה שמתפרנסים ממנה שנים ארוכות ומנסים להפעיל עליה לחץ תקשורתי להקדמת תשלומים. צבר ההזמנות של החברה, שעומד על כ-8 מיליארד שקל לצה"ל ולצבאות מתקדמים בעולם, מעיד יותר מכל על המוניטין והאמינות מול לקוחותיה וספקיה. החברה משלמת לספקים בהתאם לתנאי התשלום שנקבעים בעת ההתקשרות ובהתאם להסדרים מסחריים שנקבעים מעת לעת בין החברה לספקים כמקובל בהתנהלות עסקית.

"החברה עושה את כל אשר נדרש מול ספקיה בעניין זה. ספקי תעש עובדים איתה שנים רבות, מתנהלים מולה באופן ישיר ומקצועי לאורך השנים וזאת לשביעות רצונם המלאה של כל הצדדים".

יצוין כי תעש נמצאת זה תקופה ארוכה בהליכי הפרטה שמובילה רשות החברות הממשלתיות. אלביט מערכות היא החברה היחידה שהגיעה אל הישורת האחרונה בהליכים למכירתה בידי המדינה. הליכים אלה עדיין נמשכים.

עוד כתבות

מוצרים של חמת / צילומים: אתר החברה

לאחר רכישת חזי בנק: חמת רוצה להנפיק מניות בכ-40 מ' ש'

חברת המוצרים לאמבטיה מתכננת הנפקה לציבור או הקצאה פרטית של עד 10% ממניותיה,  במחיר מינימלי של כ-12.3 שקל למניה, לעומת כ-13 שקל בשוק

הקמפיין “מעל האזור הארקטי” של אינטל. הפקה פנימית    צילום: יח”צ

תאגידי הענק מתחילים לנהל קמפיינים בתוך הבית

חברות מסדר הגודל של אינטל, בסט ביי ויונילבר מצמצמות בהדרגה את התלות במשרדי פרסום ומסתמכות על עובדי חברה ● התהליך זול ומהיר יותר, אבל האם הוא מספיק קריאטיבי?

אילן בן דב / צילום: יחצ

חוגג הוא לא היחיד שסוגר עסקאות גדולות עם ביטקוין בישראל

בחברת ביטס אוף גולד מספרים כי באחרונה גוברת הפופולריות של השכרת חללי עבודה תמורת מטבעות קריפטו ● שער הביטקוין ירד בכ-10% מאז העסקה, שנחתמה לפני כשבועיים 

צחי הנגבי / צילום: תמר מצפי

עבר בקריאה טרומית: חוק איסור צילום חיילי צה״ל

השר צחי הנגבי , השיב היום במליאת הכנסת מטעם הממשלה ואמר שכרגע "ההצעה מנוסחת כך שהיא עשויה לפגוע בחופש הביטוי. ככל שמדובר בשטח צבאי סגור או הפרעה לפעילות צבאית לחיילי צהל יש סמכויות לפעול נגד התיעוד ולכן בנוסח יש בעיה"

פרופ' חיים לוי \ צילום: איל יצהר

"כשהמלצתי לעכב בונוס למנכ"ל בזמן שנחקר פוטרתי"

כך אמר היום פרופ' חיים לוי בכנס "עושים שוק" של "גלובס" על חברה פרטית שבה שימש כדירקטור ● על תקופתו בבנק לאומי אמר כי "אין לי ספק שהנהלת הבנק לא אהבה אותי בדירקטוריון. שאלתי שאלות קשות, לא באתי לאכול צהריים שם. לא אהבתי שלא דנים בשום בעיה ברצינות"

מקרון ומרקל, היום / צילום: הניבאל הנסצ'ק

מרקל נכנעה למקרון: מתאחדים לעתיד משותף באירופה

על פי ההסכם, התקציב יושק ב-2021 אך גודלו עדיין לא נקבע ● השניים יציגו את חזונם בפסגת האיחוד האירופי בשבוע הבא

ענת גואטה / צילום: ענבל מרמרי

יו"ר רשות ני"ע: "הכלכלה הישראלית חזקה; שוק ההון חלש"

ענת גואטה אמרה את הדברים בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה ● גואטה תקפה את התנהלות הגופים המוסדיים מהחיסכון לטווח ארוך, שמפוקחים על ידי רשות שוק ההון: "אני לא רואה סיבה ששיעור כה מהותי של חסכונות של הציבור הישראלי יוזרמו ויושקעו מידי חודש בשווקים בחו"ל"

הבורסה בסיאול / צילום: רויטרס

תנודתיות באסיה לאחר ההסלמה במלחמת הסחר ארה"ב-סין

נעילה מעורבת בוול סטריט אמש ● החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה ירוקה ● אטרניטי נטוורקס הישראלית צנחה השבוע בבורסת המשנה של לונדון

מייסד גוגל-סרגיי ברין/ צילום: בלומברג

גוגל תשיק אפליקציית פודקאסטים חדשה לאנדרואיד

Google Podcasts תכלול המלצות מותאמות אישית למשתמשים שיתבססו על הרגלי ההאזנה שלהם

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה ירוקה בת"א; שופרסל ירדה אחרי מכירת אלשטיין

המהלך המפתיע של אלשטיין הושלם: מכר 16.5% משופרסל ● מנכ"ל בנק אגוד עוזב את תפקידו ● שיכון ובינוי תוסיף לרכז עניין

ביקור הבכירים של שניידר אלקטריק בקרן ההון Grove סיכון Venture / צילום: יעקב אברמוביץ

שניידר אלקטריק תשקיע ב-12 סטארט-אפים ישראליים

סכום ההשקעה הראשוני יעמוד על 2 מיליון דולר לחברות בשלב סיד, וסכומים גדולים יותר בחברות בשלבים בשלים יותר ● "להיות נוכחים בתעשייה הישראלית משמעותי יותר ממרכז מו"פ"

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

אטרניטי צנחה בלונדון בעקבות אכזבה מתוצאות 2017

המניה צנחה ב-16% ● אטרניטי נסחרת כעת בשווי של 11.5 פאונד

משה גפני / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אושר: תוספת הטבת מס ליישובים סמוכי גדר בצפון

ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לתיקון פקודת מס הכנסה ● מדובר בתיקון לחוק הטבות המס לישובים בפריפריה אשר עבר בשנת 2015 ● עפ"י התיקון יהיו זכאים ישובים בהם חיים עד 85 אלף איש (במקום 75 אלף איש קודם לכן), דבר שיכניס גם את נהריה לרשימת הערים הזכאיות

בכמה נמכר קוטג' 120 מטר במבשרת ציון? / צילום: יד 2

בכמה נמכר קוטג' במבשרת ציון ודירת 120 מטר בצפון ת"א?

הבית בשטח 120 מ"ר עם שבעה חדרים, ולו יחידת דיור נפרדת, נמכר ב-2.65 מיליון שקל

אראל מרגלית / צילום: איל יצהר

JVP מגדילה את היקף הגיוס בקרן השמינית שלה ל-200 מ' ד'

הביקושים להצטרפות לקרן עלו על הסכום המתוכנן אותו ביקשה לגייס, שעמד על 160 מיליון דולר

פאנל דירקטורים בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

"לא בטוח שאם נכניס דירקטורים לכלא, המצב ישתפר"

כך אמרה היום עו"ד נוית נגב בפאנל "בין הציבור לבעל השליטה: את מי משרתים הדירקטורים?" בכנס "עושים שוק" של "גלובס" ● השופטת בדימוס ורדה אלשיך: "לבוא ולומר שדירקטורים הם בטלנים או להגדיר אותם כעציצים ומריונטות - זה לא מתקבל בעיניי"

אילת שקד /צילום: יחצ

תזכיר חוק קב' רכישה: ייאסר לשווק קרקע ללא תוכנית מפורטת

תזכיר החוק הוא יוזמה של שרת המשפטים איילת שקד, שהחלה להניע את התהליך לאחר התפוצצות פרשת ענבל אור ב-2016 ● עוד בתזכיר: חובה על המארגנים להדגיש כי לא מדובר במחיר סופי, להציג דוח אפס ולמנות נאמן שאין לו כל קשר למי מהצדדים

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

מדוע חברות ישראליות רבות כל-כך בוחרות להיסחר מעבר לים?

לא מעט חברות ישראליות בוחרות להיסחר מעבר לים, בבורסות של אוסטרליה, לונדון וקנדה, ולוותר על הנפקה בבורסת תל אביב ● אלה לא רק חברות גדולות, שהנפקה בוול סטריט מתבקשת עבורן, אלא גם חברות קטנות ובינוניות ● "לא בטוח שהיינו מצליחים בתל אביב כמו בבורסה הזרה"

רפאל סווירי / תמונה: WalkMe

"אנשים התרגלו שסייענים ממוחשבים אינם יעילים"

חברת WalkMe, שנוסדה על ידי שלושה ישראלים ועושה אדפטציה של פלטפורמות דיגיטליות, רכשה חברה שלישית: DeepUI הישראלית, שמפתחת כלי להבנת ותפעול אפליקציות. סכום הרכישה אינו ידוע

איל וולדמן ובשאר אל מסרי בפאנל עם נעמה סיקולר / צילום: איל יצהר

וולדמן: "אם נעסיק יותר עובדים מעזה המצב ישתפר"

כך אמר היום נשיא ומנכ"ל מלאנוקס בכנס שוק ההון של "גלובס" בדיון עם בשאר אל מסרי, מייסד העיר רוואבי ומייסד ונשיא Massar International ● "המשאב החשוב ביותר שלנו הוא האנושי", הוסיף אל מסרי בפאנל שהתייחס לשיתופי-פעולה עסקיים וטכנולוגיים בין ישראל לרשות הפלסטינית