גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחזיקי האג"ח של אפריקה יצביעו מחר על "תספורת" של כ-30%

ברגע האחרון: נתי סיידוף דורש מנאמני האג"ח לקבוע כי רוב רגיל יספיק לבחירה בהצעתו

נתי סיידוף / צילום: יח"צ
נתי סיידוף / צילום: יח"צ

רגע לפני הצבעת מחזיקי האג"ח על גורלה של אפריקה ישראל, מנסה איש העסקים נתי סיידוף להחזיר את המומנטום לכיוונו, ומשפר את הצעתו לרכישת הבעלות על הקבוצה בדרך של הסדר חוב כולל. מחר (ג') יצביעו מחזיקי האג"ח על הצעתו של סיידוף, כאשר על פי כתב ההצבעה נדרש להצעה רוב מיוחד של 75% מהמצביעים בכל אחת משלוש סדרות האג"ח. עם זאת, במקביל לשיפור ההצעה, דרש היום סיידוף מנאמני האג"ח לקבוע כי לאישור הצעתו נדרש רוב רגיל בלבד מקרב המצביעים.

לאחר שאתמול ספגה קבוצת סיידוף מתקפה על ההסדר שהציעה באסיפת מחזיקי האג"ח שכונסה בתל אביב, הודיעו היום יועציו של סיידוף בישראל על שיפור ההצעה להסדר החוב. לדברי אנשי סיידוף, ההצעה החדשה תיצור "רשת ביטחון" באופן של הזרמת מזומנים ונכסים לתוך החברה, כדי לשמור על רמה נמוכה של LTV (יחס החוב לשווי הנכסים).

בהודעה לתקשורת ציינה קבוצת סיידוף כי בתוך רבעון אחד מיום השלמת ההסדר יעמוד יחס ה-LTV על 70%, ובתוך שנתיים הוא יירד ל-50% בלבד.

בקבוצת סיידוף מאמינים כי מדובר בסוג של "תעודת ביטוח" למחזיקי האג"ח, שפוחדים משחיקה במחירי האג"ח לאחר השלמת הסדר. הסדר החוב שהציגה קבוצת סיידוף באסיפת המחזיקים הקודמת, שנערכה בשבוע שעבר, כלל חבילת תמלוגים למחזיקים בתמורה לקבלת בעלות מלאה על קבוצת אפריקה ישראל כולה.

חבילה זו כוללת 500 מיליון שקל במזומן, איגרות חוב בהיקף כולל של 1.57 מיליארד שקל, 2% ממניות אפריקה נכסים בשווי של כ-50 מיליון שקל, מנגנון אפסייד בשווי של כ-40 מיליון שקל במקרה של הנפקת דניה סיבוס, וכן את השעבוד על הקרקע ברוסיה, ששוויה מוערך ב-25 מיליון שקל.

חוב של 3 מיליארד שקל למחזיקים

רו"ח איציק עידן מפירמת בייקר טילי, שמשמש יועץ כלכלי לנציגות האג"ח, העריך את שוויה הנומינלי (נטו) של ההצעה ב-2.18 מיליארד שקל, כשהחוב למחזיקי האג"ח עומד כיום על כ-3 מיליארד שקל - קרי תספורת של קרוב ל-30% על החוב.

עם זאת, קבוצת סיידוף הודיעה בהצעת ההסדר המעודכנת, שפרסמה בשבוע שעבר, כי רק מחצית מאיגרות החוב יזכו לביטחונות בדמות שעבוד על מניות של חברות בנות. עניין זה הוביל לחשש כבד אצל המחזיקים מפני שחיקה בערכן של האג"ח הלא-מובטחות.

נוסף על כך, נושא זה גם הביא לביקורת חריפה על ההצעה מצדו של איש העסקים מוטי בן משה, שהגיש בסוף השבוע האחרון הצעות (באמצעות חברות שבשליטתו) לרכישת החזקותיה של אפריקה ישראל באפריקה נכסים ובחברה שמפעילה את כביש 6.

באסיפת מחזיקי האג"ח שנערכה אתמול, תקף בן משה את הצעת סיידוף, וטען שהיא ניצלה את מצוקת המחזיקים כדי לצמצם בהדרגה את התמורה כלפיהם. הביקורת הקשה הובילה להתייעצויות מחודשות בקבוצת סיידוף ולניסיון לשפר את ההצעה, במטרה לשכנע את המחזיקים לתמוך בהסדר הכולל שהוצע על ידה. היום אמרו יועצי סיידוף בישראל: "הגיבוי לנושים הופך את הסדר החוב לעסקת מזומנים ענקית, שלפיה בעל הבית החדש שומר על המחיר בשוק של סדרות האג"ח החדשות, שיונפקו בדרך של חיזוק ההון העצמי של אפריקה והפחתת המינוף".

קבוצת סיידוף מסרה עוד כי אין בכוונתה למשוך כל דיבידנדים או תשלומים אחרים מאפריקה ישראל, אלא רק לאחר שאפריקה ישראל תגיע ל"חוף מבטחים" פיננסי, ובכל מקרה, בשנים הקרובות לא צפוי מהלך מסוג זה.

על פי לוח הזמנים המתוכנן, יעבירו מחזיקי האג"ח את כתבי ההצבעה שלהם לנאמני שלוש הסדרות (כ"ו-כ"ח) עד מחר בשעה 12:00. על פי כתב ההצבעה שפורסם הבוקר, בסעיף הראשון יידרשו המחזיקים להכריע אם לתמוך בהצעה להשיב לקבוצת סיידוף פיקדון על סך 2 מיליון דולר, שהופקד בידי הנאמנים ביולי השנה, בהתאם להסכם הפיקדון והבלעדיות. הרוב הדרוש בהצעה זו הוא של לא פחות מ-75% מקולות המשתתפים בהצבעה בכל אחת משלוש הסדרות.

אם הצעת ההחלטה הראשונה תזכה לרוב הדרוש, יספרו הנאמנים את תוצאות ההצבעה בהצעת ההחלטה השנייה, שתבחן את מידת התמיכה של המחזיקים בהסדר החוב של קבוצת סיידוף. הצעת החלטה זו קוראת לנאמנים ולנציגות המחזיקים לנסח (עם חברת אפריקה ישראל ועם קבוצת סיידוף) בקשה שתוגש לבית המשפט לאישור תוכנית הסדר על פי סעיף 350 לחוק החברות. גם סעיף זה דורש רוב מיוחד של לא פחות מ-75% מהקולות בהצבעה, אולם בקבוצת סיידוף דרשו כאמור לקבוע רוב רגיל בלבד לשתי ההצבעות.

לוזון מוכן לוותר על הלוואה

מול הצעת סיידוף, עומדות לנגד עיניהם של מחזיקי האג"ח הצעות מטעם משקיעים שונים לרכישת נכסי קבוצת אפריקה ישראל בחלקים.

בן משה, למשל, הגיש בסוף השבוע שעבר שתי הצעות באמצעות חברות בשליטתו. חברת ההחזקות שלו, אלון רבוע כחול, הציעה לרכוש את ההחזקה (56%) של אפריקה ישראל בחברה הבת, אפריקה נכסים, תמורת 1.25 מיליארד שקל במזומן, בתוספת שתי אופציות, שעשויות להגדיל את התמורה מהעסקה ב-80 מיליון שקל, וששוויין הוערך במחצית הסכום.

במקביל, הגישה חברת דור אלון, שנמצאת בשליטת אלון רבוע כחול, הצעה לרכוש מאפריקה ישראל את החזקתה (36%) בחברה שמפעילה את כביש 6, תמורת 150 מיליון שקל. יש לציין כי לחברת שיכון ובינוי זכות סירוב ראשונה לרכישת מניות מפעיל כביש 6 (כשהמחיר הסופי ייקבע על בסיס הערכת שווי), והיא כבר הודיעה כי תשקול בחיוב הפעלת זכות זו.

במקביל, הוגשו כבר שתי הצעות לרכישת החברה הבת דניה סיבוס, כשהצעות נוספות עשויות להיות מוגשות אם החזקות אלה יוצאו למכרז. דניה סיבוס היא חברה קבלנית, שמחזיקה ב-74% ממניות חברת הייזום אפריקה מגורים.

אתמול הציע איש העסקים עמוס לוזון לרכוש מאפריקה ישראל 100% ממניות דניה סיבוס, תמורת 525 מיליון שקל. לוזון הדגיש כי הצעתו כוללת תשלום של 100 מיליון שקל במזומן והנפקת אג"ח ל-10 שנים על סך יתרת הסכום. האג"ח ייפרעו בעשרה תשלומים שנתיים שווים, ויישאו ריבית של 2%.

באסיפה שנערכה אתמול, הדגיש לוזון כי יוותר על ההלוואה שנתנה בעבר דניה סיבוס לאפריקה ישראל, ויעניק ביטחונות למחזיקי האג"ח.

יגאל דמרי מתעניין בדניה סיבוס

עוד קודם לכן, הגישו בשבוע שעבר לי קוסברג וגד זאבי הצעה לרכישת 54% ממניות דניה סיבוס (כולל ההחזקה באפריקה מגורים) תמורת 324 מיליון שקל, ולפי שווי של 600 מיליון שקל.

הצעתם של קוסברג וזאבי כוללת גם אופציות הדדיות להעברת יתרת המניות לידי הרוכשים, אלא שבעוד אופציית הרכש (CALL) תיעשה לפי שווי דניה סיבוס בעסקה המקורית, הרי שמימוש אופציית המכר (PUT) ייעשה לפי שווי חברה של כ-330 מיליון שקל בלבד. להערכת רו"ח עידן, הסבירות למימוש אופציית המכר גבוהה יותר - ומשכך, עומדת התמורה למחזיקים מהצעה זו על כ-476 מיליון שקל בלבד.

הצעות אלה משקפות למחזיקי האג"ח אפשרות לקבל בטווח הזמן המיידי תמורות של 1.5-1.7 מיליארד שקל, ואפשרות לקבל עוד 152-450 מיליון שקל בעתיד. לפיכך, מדובר בסכום של 1.88-1.96 מיליארד שקל במזומן, וזאת נוסף על סכום של 260 מיליון שקל שנמצא כיום בקופת אפריקה ישראל, בעקבות מכירת פעילות המלונות שלה.

באסיפה אתמול אמר בן משה כי פנו אליו מתעניינים נוספים בנוגע לדניה סיבוס ואפריקה מגורים, ובהם יגאל דמרי, בעל השליטה בחברת הבנייה י.ח דמרי, שנסחרת בבורסה לפי שווי של 1 מיליארד שקל.

לאפריקה ישראל גם קרקעות בישראל, שאותן העריך רו"ח עידן בשווי של כ-30 מיליון שקל, וכן שיעבוד על קרקע ברוסיה בשווי של כ-25 מיליון שקל.

סיכום כל אלה מלמד כי בחירה בהצעות אלה עשויה להביא למחזיקי האג"ח יותר מ-2.1 מיליארד שקל, עם אפשרות להעלאת הסכום לכמעט 2.3 מיליארד שקל.

מחזיקי האגח של אפריקה ישראל-סיידוף או מכירה בחלקים

עוד כתבות

אניסטון וקארל ב"תוכנית הבוקר"./ AppleTV : צילום

דעה: גם באפל מתמודדים עם קשר השתיקה

המסר ברור: אמנם יש לנו עוד הרבה לאן להתקדם כחברה, אבל התהליך הזה כבר כאן ● מי שיתנהל לפי נורמות פסולות, וזה לא משנה כמה הוא פופולרי, עשיר וחזק - ישלם את המחיר החברתי ● דעה

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

אלו הם הכבישים שבהם משרד התחבורה רוצה להפעיל נתיב פלוס

במשרד התחבורה בוחנים את הרחבת "נתיב פלוס" לכבישים נוספים, כשבין היתר שוקל המשרד לייעד נתיבים לתחבורה ציבורית ונסיעה שיתופית בכבישים 1 ו-4 ● המשרד מקדם את הנתיבים החדשים למרות שלא מתבצעת אכיפה מספקת בקיימים: אחד מכל 4 נהגים בנתיב נוסע בו בניגוד לחוק

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

משרד התקשורת קבע שאקספון נדרשת לשלם מיליוני שקלים לבזק

לדברי המשרד, בזק ביצעה עבודות טכנאים לאקספון במסגרת השוק הסיטונאי שעליהם היא נדרשת לשלם בהתאם לתיק השירות. אקספון הבהירה שהיא מוכנה לשלם אך בהתאם למה שנקבע במקור בתיק השירות ולא לפי דרישות בזק. הנושא ככל הנראה הולך להכרעת בית המשפט

בני גנץ, פודקאסט לשבת / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פרוזן פודקאסט: המלצות האזנה לסוף שבוע קר במיוחד

גם את הסופ"ש הקרוב נבלה בין שמיכת הפוך לתנור הסלילים • בכדי לחמם את הנשמה והגוף שימו אזניות ותהנו מהפודקאסטים של "גלובס" שעשו את השבוע ● האזינו

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר

ניתוח פלסטי הוא לא סוף הסיפור /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פלסטיקאי אמריקאי שביצע הונאת ביטוח ומס בהיקף כ-4 מיליון דולר - הוסגר לארה"ב

הרופא, דיוויד מורו, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019, ירצה בארה"ב 20 שנות מאסר, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי בקשירת קשר לביצוע הונאה ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

צפי לעליות בוול סטריט; אינטל מזנקת ב-6% במסחר המוקדם

ארגון הבריאות העולמי מסר היום שהתפשטות וירוס הקורונה עדיין לא מהווה "מצב חירום עולמי" ● הרשויות בסין עדכנו היום ש-25 איש מתו מווירוס הקורונה ● אינטל היכתה את התחזיות והמניה זינקה במסחר המאוחר

איציק ברוך, בעלים של קבוצת יובלים / צילום: כפיר זיו

קולנוע אורות ברעננה ימכר ב-165 מיליון שקל; במקומו: פרויקט מגורים ומשרדים

חברת "רמות בעיר", בשליטת איציק ברוך וישראל לוי, חתמה על אופציה לרכישת המתחם ● התב"ע הקיימת על הקרקע, בשטח של 5.6 דונם, מיועדת למגורים, מסחר ומשרדים בשטח כולל של כ-21 אלף מ"ר

לוגו GETT גט טקסי

רווח תפעולי? ל-Gett יש דרך מעניינת להסתכל על המציאות

חברת Gett (גט) הודיעה שהיא עברה לרווחיות תפעולית, אבל מה מסתתר באותיות הקטנות?

הרשי פרידמן / צילום: תמר מצפי

אזורים ריט בדרך לבורסה: ביקושים של 285 מיליון שקל ממוסדיים

בהודעה לבורסה אמש עדכנה אזורים כי היא תשקיע כ-260 מיליון שקל בהון של אזורים ריט, שתונפק לפי שווי חברה של כ-220 מיליון שקל

 אמרה סטודמאייר/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

היצירתיות מאחורי התרגילים לעקוף את הרגולציה בספורט

בספורט קיימים מנגנונים מורכבים של אסדרה, שאמורים לטפל בכמעט כל תרחיש אפשרי ● אבל עם ההשקעה במועדונים ושחקנים שהולכת וגדלה - מגיעים גם גדודי רואי החשבון ועורכי הדין, שמוצאים דרך לעשות צחוק מהתקנונים 

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"הבשורות" של נחום ביתן: במגעים עם עדי צים לקבלת הלוואת ענק

בעל השליטה ביינות ביתן שנקלע לקשיים בישר הערב במכתב לעובדים כי בקרוב צפויות בשורות טובות לחברה. ל"גלובס" נודע כי מדובר במגעים עם חברת המימון החוץ בנקאי של עדי צים בתיווך רוסאריו קפיטל

 פרופסור ניקולס ברנס / צילום: איל יצהר

"האיום על ישראל משמעותי, אבל היכולת של ארה"ב לעזור לה נחלשה": הראיון המדאיג עם היועץ של ג'ו ביידן

פרופ' ניקולס ברנס, לשעבר תת מזכיר המדינה והיום יועץ לקמפיין של ג'ו ביידן, מודאג מהמצב במזה"ת ומבקר את המדיניות של הנשיא ● ראיון

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:   Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

סרבנות גט / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: הגיע הזמן להגיד - סרבנות גט היא אלימות

המדינה חייבת לקבוע שכל הליך למתן גט יהיה חייב להסתיים בפרק זמן קצוב ובכך למנוע את עינוי הדין המתמשך ואת הסבל של הנשים העגונות ● דעה

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

מקרון גער בשוטרים הישראלים; בצרפת מבקרים אותו על חוסר תכנון

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית, שביקרה את הנשיא על החלטתו "לצאת לטיול מאולתר" בעיר העתיקה