גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זינוק חד ברווחי בנק דיסקונט ברבעון השלישי: 313 מיליון שקל

ההכנסות רשמו עלייה של 9.9% ל-2.107 מיליארד שקל, מהם 1.207 מיליארד שקל בהכנסות ריבית ■ התשואה להון רשמה עלייה בשנה האחרונה והגיעה ל-8.6% בסוף הרבעון החולף

לילך אשר-טופילסקי  / צילום: רמי זרנגר
לילך אשר-טופילסקי / צילום: רמי זרנגר

למרות עלייה בהפרשות להפסדי אשראי, בנק דיסקונט פרסם היום תוצאות חזקות לרבעון השלישי. הבנק, בניהולה של לילך אשר טופילסקי, הרוויח ברבעון השלישי 329 מיליון שקל - זינוק של 66% לעומת הרווח ברבעון המקביל.

הגידול ברווח התבסס על צמיחה בפעילות הבנק וריסון שורת ההוצאות, אבל נרשם גם בזכות הכנסות חריגות בגובה של 60 מיליון שקל ממימוש השקעות בקרנות פימי ופורטיסימו, שהתבצעו ברבעון השלישי, וכן רווחים ממימוש אג"ח, שהבנק ביצע בהיקף של 72 מיליון שקל, לעומת 43 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016.

הרווח של הבנק ברבעון השלישי משקף תשואה על ההון של 8.6%, לעומת תשואה של 5.5% בלבד ברבעון המקביל. בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הרוויח דיסקונט 888 מיליון שקל - עלייה של 17% לעומת התקופה המקבילה.

צמיחה באשראי לעסקים קטנים

דיסקונט ממשיך באסטרטגיה של צמיחה אגרסיבית באשראי. במהלך הרבעון השלישי גדל התיק ב-3.3% ל-148.9 מיליארד שקל, והשלים צמיחה של קרוב ל-7% בתוך שנה.

צמיחת האשראי ברבעון השלישי בלטה בעיקר בתחום העסקים הקטנים. בתוך רבעון גדל האשראי ב-1.6 מיליארד שקל ל-38.1 מיליארד שקל, כשבסך הכל מתחילת השנה קצב צמיחת האשראי במגזר זה כבר מגיע ל-11.5%.

נראה כי בדיסקונט סימנו את המגזר הזה כמגזר אסטרטגי, בין השאר, מכיוון שבעוד במגזר משקי הבית חלה במשק הרעה במוסר התשלומים, בעקבות הקלות בהליך פשיטת רגל, במגזר העסקי הליך פשיטת הרגל עדיין נחשב למורכב, ולכן רמת הסיכון במתן האשראי נמוכה יותר.

צמיחה רבעונית נרשמה גם באשראי הקמעוני, כ-2.5% הן במשכנתאות והן בצרכני.

כאמור, לצמיחה החדה גם יש מחיר בדמות ההפרשות: ההפרשות להפסדי אשראי עמדו ברבעון על סכום של 187 מיליון שקל, המשקף שיעור הפרשות גבוה של 0.5% מהתיק - גבוה משמעותית לעומת ההפרשות בבנקים האחרים.

"הצמיחה האגרסיבית יחסית מביאה גם לגידול בהפרשות, ואנו מעריכים שנמשיך לראות את דיסקונט מציג הפרשות גבוהות מהסקטור", כתב מנהל המחקר של לידר שוקי הון, אלון גלזר.

במגזר משקי הבית עמדו ההפרשות ברבעון השלישי על 94 מיליון שקל - זינוק של 84% לעומת הרבעון המקביל. במגזר העסקים הקטנים, הגיעו ההפרשות ל-25 מיליון שקל ברבעון, לעומת 4 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל.

לפי הערכות, גם ברבעון הזה ביצע דיסקונט הפרשות בגין החוב של קבוצת יורוקום, שבשליטת שאול אלוביץ'. בסקטור מידע ותקשורת עמד היקף ההפרשות ברבעון על כ-40 מיליון שקל - ככל הנראה, רובן בגין האשראי שניתן לאלוביץ'. בסך הכל, בתשעת החודשים הראשונים של 2017 עמד היקף ההפרשות בסקטור זה על 174 מיליון שקל.

נזכיר כי דיסקונט הוא הנושה הגדול ביותר של קבוצת יורוקום, עם חוב המוערך בחצי מיליארד שקל. בימים אלה מנסה הבנק, יחד עם שאר הנושים של יורוקום, לגבש הסדר חוב בקבוצה.

הצמיחה של הבנק מתבטאת גם בתחום העמלות. ההכנסות מעמלות הצליחו לעלות בקרוב ל-3% ברבעון ל-694 מיליון שקל, זאת למרות שחיקה קלה בהכנסות מעמלות העו"ש. לכך תרם גידול משמעותי של 6%-8% בהכנסות מכרטיסי אשראי ומפעילות בני"ע, שנרשמה בתשעת החודשים הראשונים של השנה.

דיסקונט מצליח לבלום את הוצאות השכר, ואף לרשום ירידה, הודות לתוכנית הפרישה מרצון לעובדי הבנק. הוצאות השכר עמדו על 837 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל.

ההתייעלות בבנק נמשכת, וברבעון השלישי נסגרו שלושה סניפים נוספים של דיסקונט. יחס היעילות הגיע ברבעון לנתון נאה של פחות מ-68%, בעוד שרק לפני כשלוש שנים הוא עמד על 75%.

בתשעת החודשים הראשונים של 2017 ירדו הוצאות השכר בקרוב ל-2%, בשל מימוש תוכנית פרישה מרצון. בזמן הקרוב לא צפויה תוכנית כזו, ואף צפויה התרחבות מסוימת בכאל ובדיסקונט ניו יורק, שיגדילו את שורת ההוצאות - אבל בטווח הארוך, המטרה בבנק היא לשמור על יציבות בשורה ההוצאות.

ברבעון הנוכחי תרמו מימושים בקרנות פורטיסימו (בחברת דיפ טק) ופימי (בחברת אורמת) לרווחי הבנק. בדיסקונט מציינים כי ברבעון הרביעי צפויים רווחים של עוד 18 מיליון שקל ממימושים - ובסך הכל להגיע השנה ליותר מ-200 מיליון שקל.

בנושא הדיבידנד אין עדיין בשורה בבנק. נראה כי בדיסקונט עדיין מעדיפים להתמקד בצמיחת האשראי תוך עמידה ביעדי ההון, ולא ממהרים לחלק עודפים לבעלי המניות.

עוד כתבות

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון / צילום: כדיה לוי

זכה בפיס: התפקיד החדש של מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס

הצעד המפתיע של דרייפוס מקורו, ככל הנראה, ברצונו לחזור ולעבוד עם אביגדור יצחקי, שעזב את מטה הדיור לפני כשנתיים ● האם לעובדה כי תוכנית למשתכן מצטמקת יש קשר להחלטה?

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: אין לוועדת הבחירות סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשו בתגובה לעתירה שהוגשה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו לבן גביר: אשלם לך מיליון ש' אם תעבור את אחוז החסימה

"בוא נחתום על חוזה עם תוקף משפטי, שאם אתם עוברים, אני משלם לך מיליון שקל, אבל אם אתם לא עוברים, אתה משלם לי מיליון שקל. זורם?" - כך צייץ אתמול בנו של ראש הממשלה ● תגובתו של בן גביר לא איחרה להגיע

מורי ארקין / צילום: תמר מצפי

לקראת השקת המוצר בארה"ב: סול-ג'ל מצטיידת במזומנים על חשבון מחיר המניה

חברת התרופות למחלות עור גייסה בהנפקה 23 מיליון דולר, מתוכם 5 מיליון מבעל השליטה מורי ארקין - ומנייתה ירדה בנאסד"ק ב-25%

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

החטאים של התקשורת - החוק השיווקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא התוכן השיווקי: פרסום סמוי הוא בגידה באמון שהציבור נתן בתקשורת

פרסום סמוי, או בשמות המכבסה השונים שלו - "תוכן שיווקי", "תוכן ממומן", "המלצות קריאה" או פשוט "כל כתבה שאתם רואים פה" - הוא אחת הדוגמאות המושלמות שסיפקה לנו ההיסטוריה לפתגם "ניסר את הענף שהוא יושב עליו" והתשובה הכי ישירה לשאלה מדוע אבד האמון בתקשורת ● פרויקט מיוחד

רכבים היברידיים מתוצרת טויוטה בנמל חיפה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות כלי הרכב ההיברידיים: המשק צמח ברבעון הרביעי בקצב מהיר מהצפוי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעדכנת למעלה את קצב הצמיחה של המשק בשנת 2019 ל-3.5% ● עם זאת, נתוני הצמיחה המעודכנים הושפעו מאוד מהקדמת יבוא כלי רכב היברידיים בעקבות החלטת הממשלה להעלות את המיסוי על כלי רכב אלה החל מ-2020

מיכל הלפרין/ צילום:יוסי זמיר

חוק הריכוזיות: הושלמה ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה עדכון של רשימת התאגידים, הגופים הפיננסיים ורשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שהושלמה ההפרדה במסגרת חוק הריכוזיות ● החוק חוקק במטרה להפחית את הריכוזיות במשק הישראלי ולהגביר את התחרות בו, וקבע, בין היתר, כי יש להגביל מבנה פירמידלי של חברות החזקה לשתי שכבות בלבד של חברות בורסאיות

רן גוראון / צילום: יח"צ

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

גולן טלקום מנהלת מו"מ למכירתה לסלקום בתמורה לכ-600 מיליון שקל וויתור על הלוואה שלקחה ממנה ● רשות התחרות עשויה לא לאשר את רכישת גולן על ידי פלאפון

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן נקנסו ב-4,000 שקל; בלוק הימין חתם על התחייבות אישית לנתניהו

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון והורה לבני גנץ להסיר פוסט שהציג תעמולה מנוגדת לחוק ● אריה דרעי הוביל את מהלך התמיכה בנתניהו

הסרטון שהצית את המשבר עם כאן/ צילום : צילום: מסך

המשבריסט: מסר של הסתרה, רדיפה וחוסר הוגנות - בפרשת סג"ל התאגיד ירה לעצמו ברגל. פעמיים

צונאמי של שיימינג הופנה בסוף השבוע נגד התאגיד בעקבות השעיית אראל סג"ל ● התגובה הצינית שהוציא בוודאי לא הועילה ● אבל כדי לבדוק האם יש כאן משבר ומה עומקו, צריך לנסות ולהבין מי עשוי או עלול להיות מושפע ממנו ואיך ● "המשבריסט" חונך טור ראשון ב"גלובס" עם מסקנה מטרידה

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

השבוע בשווקים: "אפילו אם הווירוס ייבלם תוך חודשיים-שלושה הפגיעה בכלכלה העולמית היא משמעותית"

"השווקים הפיננסיים סבורים שהקורונה היא תופעה חולפת, והפחתות ריבית יפצו על הפגיעה קצרת הטווח בפעילות הכלכלית בעולם", כך כותבים כלכלני בנק פועלים ● השבוע יתפרסמו שלל נתוני מאקרו, בהם: שיעור הצמיחה ביפן ומדד המחירים לצרכן בגוש האירו ● התחזית השבועית של "גלובס"

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

גני־גונן / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכנית המתאר חדשה למועצה אזורית דרום השרון תצמצם אולי את דריסת המרחב הכפרי

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית למועצה אזורית דרום השרון התוכנית כוללת תוספת של 3,000 יחידות דיור שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של 45,000 תושבים עד שנת 2040

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

לא רק סין: משרד הבריאות מחמיר את אזהרות הקורונה לחוזרים לארץ

השבים מתאילנד ,הונג קונג, סינגפור ומקאו יידרשו לשהות בבידוד במשך 14 ימים אחרי שובם לישראל ● האם ההודעה הזו תשפיע על טיסות אל על לבנגקוק?

יוסי פרשקובסקי / צילום: יוני מרדכי

הראל רכשה מניות חברת פרשקובסקי ב-57 מיליון שקל

חברת הביטוח רכשה 4.5% מהמניות ממשפחת פרשקובסקי, בעלת השליטה בחברה ● העסקה בוצעה במחיר של 68 שקל למניה