גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"השתכנזנו" - המילה הכי נפוצה במג'דל שמס: מתיחות בגולן

50 שנה של חיים במדינת ישראל ו-6 שנים של מלחמה בסוריה עשו את שלהן. או כמו שהדרוזים של מג'דל שמס קוראים לזה כאן: "השתכנזנו" ■ ביקור ברמת הגולן, בצל המתיחות

רוואד עוידאת  אמיר כחלוני, מילאד ובאסם/ צילום: רפי קוץ
רוואד עוידאת אמיר כחלוני, מילאד ובאסם/ צילום: רפי קוץ

האיראנים עוד רגע על הגדר, או מקסימום 7 ק"מ מהגבול, אבל רמת הגולן עדיין שקטה וריקה ויפה כתמיד; למרות המלחמה המתמשכת בסוריה, למרות הפיגוע בכפר הדרוזי חאדר, למרות הכטב"מ הלא מזוהה שיורט בסוף השבוע - דבר מכל אלה לא מזיז לאבן הבזלת, גם לא לרוח, בטח לא לשמיים.

אנחנו נוסעים למג'דל שמס. בשבוע שעבר, אחרי הפיגוע בחאדר הממוקם בסוריה, כשלושה ק"מ מהגבול, שגבה את חייהם של תשעה אנשים, הפגינו עשרות תושבי הכפר כסולידריות עם אחיהם וכמה מהם אף עברו דרך גדר המערכת לשטח המפורז עד שהוחזרו על-ידי צה"ל. שבעה נעצרו. זו הייתה הפגנת "תחזיקו אותי" קלאסית - הרי אף אחד לא באמת רוצה לעבור מישראל לסוריה. אבל היא עשתה את העבודה והצבא הבהיר באופן חריג כי "נסייע לתושבי חאדר ונמנע את כיבושו מתוך מחויבות לדרוזים". במהלך האירוע נפצע תושב מג'דל מירי תועה של נשק קל וטופל במקום. תיכף נגיע אליו, הישארו עמנו.

אנחנו נוסעים לגבעת הצעקות המפורסמת בצד המזרחי של מג'דל, שם פרצו התושבים את הגדר. עכשיו שקט. איש לא צועק פה. הרבה דברים הרג האינטרנט, וגבעת הצעקות היא עוד חלל במערכה. מי צריך גבעה ולמה לצעוק במגאפון כשיש רשתות חברתיות ותוכנות למסרים מידיים - האפליקציה החזקה פה היא Viber דווקא. מולנו, בצד הסורי, אנחנו רואים חבורה של אנשים שעומדת ומביטה בנו עומדים ומביטים בהם. חוויה משונה.

הרחוב הראשי של מג'דל שמס, שאין לו שם כמו לשאר הרחובות ביישוב, מלא ברים ופאבים ומלונות. מג'דל בפריחה. רובם עדיין סגורים בשעת הצהריים הזו שלפני העונה המושלגת (הלוואי), אבל בר ה-Check-In פתוח ויש לו זווית טובה לשמש. אנחנו מתיישבים, אני מזמין Peroni, בירה איטלקית יבשה ובהירה. פוראת מוזג, סלימאן שותה. שניהם בשנות העשרים, לשניהם - כמו לכולם פה - משפחה בסוריה, ושניהם - כמו רבים פה - מאמינים בקונספירציה שלפיה ישראל מסייעת לג'בהת אל נוסרה במלחמתם נגד אסד; "היא משלמת להם, היא מטפלת להם בפצועים. אני הייתי עם אשתי בבית החולים זיו", מספר סלימאן, "ולא נתנו לנו טיפול כי כל הצוות היה עסוק בפצועים שלהם. אתה מבין את זה?".

לא עוזרות כל ההכחשות - "הטענות בדבר מעורבות וסיוע ישראלי לגורמי ג'יהאד עולמי בלחימה ברמת הגולן מופרכות" - כאן זו כבר אמת מוחלטת. ביוני 2015 הביאה הקונספירציה הזו ללינץ' על אמבולנס של צה"ל שעבר ביישוב ולרצח של פצוע סורי שהוסע לבית חולים. גם יושבי הבר האחרים תומכים בתזה.

עורך הדין נביה חנג'ר מצטרף. "זו לא פעם ראשונה שאנחנו חווים את המצוקה של חאדר", הוא אומר, "אבל בשבוע שעבר זה היה מיוחד - לפי הרעש, מיד הבנו שקורה משהו חריג". לחנג'ר יש קרובים בחאדר, "המצב שלהם קשה מאוד", לדבריו. "מילא הארטילריה הבלתי פוסקת, אבל הפיגוע הזה, כמו אחרים, פוגעים בביטחון האישי". גם חנג'ר מאמין בתיאוריה שישראל תומכת בג'בהת אל נוסרה. "יש להם ברית. אני יכול להבין את זה בסך-הכול: בין איראן וחיזבאללה, ישראל מעדיפה את המורדים".

- אתה מאמין לישראל, שאמרה שתגן על הדרוזים בחאדר?

"לישראל יש אינטרסים. היא רוצה את הדרוזים כחלק מהמדינה וחשוב לה לשמור איתנו על יחסים טובים, זה נכון, אבל אם האינטרסים הגדולים שלה יהיו חשובים יותר, היא תעדיף את טובתה מאשר את טובת הדרוזים. יש פה עניינים אסטרטגים מול המעצמות והכול יכול עוד להתהפך".

"תל-אביב קטנה"

נכון, הכול עוד יכול להתהפך, אבל הדבר שבאמת התהפך עד עכשיו הוא בעיקר מצבם הנפשי של הדרוזים ברמת הגולן. חמישים שנה של חיים במדינת ישראל ושש שנים של מלחמה בסוריה ("אמא שלנו", קוראים לה כאן, גם אם האמא כבר מזמן לא מתפקדת) עשו את שלהן. או כמו שחנג'ר ואחרים קוראים לזה: "השתכנזנו". ביום אחד במג'דל שמס שמעתי את המילה הזו יותר ממה ששמעתי אותה כל השנה.

זה לא רק המובן מאליו, שאף אחד כבר לא באמת רוצה לחזור לסוריה (ולא רק במציאות, אפילו לא כמס שפתיים שפעם היה משולם ברצון). זה הרבה יותר עמוק. מאיפה שלא מסתכלים על זה - הדרוזים של רמת הגולן הפנו את גבם לסוריה והם נהיים ישראלים יותר ויותר בכל יום שעובר. כמעט כל הקשרים שלהם לסוריה נפרמו. קודם כל, כי זה כבר הדור השלישי שנולד בישראל, ואין לו זיכרונות סוריים. התקופה האנטי-ישראלית והפרו-סורית, כך נראה, חלפה.

זה התחיל מהתפוחים. עד המלחמה ייצאו הדרוזים את תוצרתם לסוריה. זה נפסק. אין יותר יחסים כלכליים. נמשך בלימודים. עד המלחמה יצאו רבים מהדרוזים ללמוד בדמשק (בחינם). גם זה נפסק. אין יותר ביקורים והשפעה. ומי שלא יכול להרשות לעצמו לימודים בחו"ל, לומד בישראל. בחיפה, בתל חי, בירושלים ובתל-אביב. המרחק מסוריה גדל.

ישראל עשתה את שלה לדרוזים של הגולן; בעוד הדרוזים של הגליל הופכים ליותר דתיים, בגולן התרופפה אחיזתם של אנשי הדת - גיל הנישואין מתאחר, יש עלייה משמעותית בשיעור הגירושים (כבר 15%), מעמד האישה משתנה לטובה וברחוב אפשר לראות צעירים מקועקעים ובחורות עם עגילים. ויש פאבים, ויש גראס. "תל-אביב הקטנה", מכנים צעירי מג'דל את ביתם - וכל מי שהזדמן אל הרחוב הראשי ביום שישי בלילה מאשר את האבחנה. בכלל, עם כל הברים והחנויות והמלונות, מג'דל שמס הולכת והופכת להיראות כמו עיירת סקי מן המניין (חוץ מהשלג, אבל למה להתקטנן).

אבל ההיבטים המשמעותיים של ההתקרבות לישראל הם קודם כל עלייה במספר המבקשים להתאזרח בישראל ולקבל תעודת זהות כחולה. אם בשנת 2010, לפני פרוץ המלחמה, התאזרחו בסך-הכול שני דרוזים, ב-2016 כבר ביקשו 150 דרוזים לקבל תעודת זהות ישראלית. דרמטי. פעם, אם הייתה לך ת"ז כחולה, היית פרסונה נון-גראטה במג'דל - זקני הדת הוציאו חרם על אנשים כמוך. אבל החרם הוסר זה מכבר. היום יעשו לך כבוד. יש פה אפילו כמה בודדים שהתגייסו לצבא.

כ-23 אלף דרוזים חיים בגולן, כ-10% מהם כבר אזרחים ישראלים. המספרים עדיין קטנים, אבל המגמה ברורה. "תוך חמש שנים", אומר לי אחד מהצעירים, "כולם פה ישראלים. תראה". "אנשים מסתכלים על סוריה, רואים מה קורה שם, וזה מחזק את הקשר והשייכות שלהם לישראל - פשוט מאוד, לא?", אמר לי אחר. "לפני שנתיים עשו פה לינץ' על אמבולנס", אומר חנג'ר. "היום לא היו עושים כלום".

עוד נקודה משמעותית במסע של הדרוזים בגולן אל הישראליות תהיה באוקטובר 2018, אז אמורות להיערך בחירות מוניציפליות - לראשונה אחרי חמישים שנות שלטון ממונה ומועצות קרואות. זו כבר התאזרחות לכל דבר, לא פלא שבסוריה נשמעו קולות מחאה שדיברו על "ייהוד הגולן". מאחורי הקלעים נעשים מאמצים לדחות או לבטל את הבחירות - אם הם ייכשלו, נדע שנפל דבר.

המבוגרים עדיין שרים את הזמירות הישנות, זה נכון. אבל הצעירים במקום אחר. הסתובבתי ודיברתי עם הרבה, וכולם אמרו את אותו הדבר, גם אם לא לציטוט: ההורים והסבים שלנו אולי היו סורים - אנחנו ישראלים, עם או בלי תעודת זהות. "דמוקרטיה זה הכי טוב", סיכם את זה יפה סלימאן. "תראה לי אחד שיעדיף לחיות בסוריה במקום בישראל", אמרו צעירים רבים. העובדה שהם עדיין לא אומרים את זה בשמם, מעידה גם היא על משהו, כמובן. ובכל זאת.

"מה יורים בי, מה?"

זוכרים את "תושב מג'דל שמס שנפצע באורח קל מזליגת ירי וטופל במקום"? אז אני פוגש אותו. שמו אמיר כחלוני, בן 24, והוא נראה הכי היפסטר שיש - ראשו מגולח, לבד מבלורית משורטטת ומטופלת בג'ל, זקנו המטופח עשוי בקפידה וכל-כולו אומר ברוקלין. האיש הכי רחוק מפוליטיקה שפגשתי כבר הרבה זמן.

כחלוני בסך-הכול הלך לבקר במוסך של בן דוד שלו לשתות קפה, אפילו לא להפגין, כש-בום! הרגיש פתאום כאב ברגל. הכדור רק שרט אותו.

- יש לך מזל.

"מזל? איזה מזל - מלא אנשים היו שם ואף אחד לא קיבל כדור ברגל. רק אני".

כחלוני אולי רחוק מפוליטיקה ומענייני דיומא, אבל הסיפור שלו זה פשוט אירוניה ישראלית נהדרת: בחור דרוזי מהגולן שעובד בהקמת המכשול נגד המנהרות בעוטף עזה וחוזר בשלום רק בשביל להיפצע בבית. "אתה מבין את זה אחי? כל השבוע אני מול החמאס בעזה מפוצץ להם את המנהרות, ואז אני בא הביתה לגולן ומקבל כדור ברגל מג'בהת אל נוסרה. תגיד אתה איזה מזל יש לי". יש הרבה כדורים שתעו בדרכם אל תוך מג'דל שמס, רובם מצאו את עצמם תקועים בדודי שמש וגגות. רק אחד פגש את כחלוני, שעוד מעט יתחיל ללמוד טכנאות מיזוג אוויר בחיפה.

הפציעה של כחלוני אולי קלה כמו הצליעה שהיא גורמת לו, אבל לא נראה שהוא לוקח אותה בקלות. לפי מה שיכולתי להתרשם, נראה שהבחור סובל ממה שנראה כמו פוסט טראומה. הוא מספר שמאז הוא מתקשה לישון, לאכול או לשתות. הוא מעשן בשרשרת, נבהל בקלות מכל רעש מקרי, וחוזר שוב ושוב אל אותו רגע חסר ייחוד - בנאדם שותה קפה ופתאום מקבל כדור ברגל. "אני בן 24, בחיים שלי לא החזקתי נשק", הוא אומר, "מה יורים בי, מה?".

"מאז", הוא אומר, "אני לא הולך למוסך. אני אפילו לא יכול להיות איפה שיש הרבה אנשים ורעש - וזה מה שאני הכי אוהב".

"מה זה בדיוק מתנחלת?"

אנחנו נכנסים לאוטו ונוסעים לבריכת רם, חמש דקות ממג'דל. היא נמוכה וכמעט ריקה, אבל עדיין יפה בדרכה. "המלחמה שינתה את האנשים פה", אומר כחלוני, מהורהר. "מצד אחד היא חיזקה את הקהילה, אבל מצד שני החלישה את הסמכות של הדתיים. אנשים רוצים לחיות את החיים שלהם. לפתוח עסקים, צימרים, ליהנות, לשתות, לטייל. פחות מקשיבים לדתיים, פחות מקשיבים למבוגרים. עדיין יש כבוד, אבל לא כמו שהיה".

אנחנו נוסעים ל-Apre Ski, מהברים החמודים במג'דל, יושבים עם רוואד עוידאת, איאד, באסם ומילאד. כולנו שותים בירות חוץ מכחלוני ששותה תה. "ההורים שלנו וההורים שלהם נולדו בסוריה ויש להם זיכרונות וקשרים לשם", הם אומרים. "המלחמה משפיעה עלינו, בטח, וזה כואב. אנחנו נאמנים לאנשים שלנו, לדרוזים מכל העולם, אבל אנחנו כבר נולדנו בישראל, זהו. אין לנו קשר לשם".

יותר ויותר חברים בגילם מבקשים תעודות זהות כחולות, רובם בשביל הדרכון (כרגע יש להם תעודות מעבר. בסעיף הלאום כתוב "לא מוגדר"' Undefined - העם היחיד בעולם עם כתובת כזו). "אבל זה לא רק אנחנו פה במג'דל", אומר רוואד עוידאת, מנהיג החבורה, "זה כל העולם ככה - אנשים צעירים רוצים לחיות כמו שהם רוצים, לא כמו שמצפים מהם. פעם בגילנו (כולם בני 24) כבר היינו נשואים, היום זה אפילו לא בכיוון. אנשים נוסעים וחוזרים ופותחים עסקים. כולם לומדים, רואים עולם".

כל הנוכחים סביב השולחן כבר גרו לתקופות במרכז הארץ, זה בבת ים, זה בתל-אביב - מכירים אותנו הרבה יותר ממה שאנחנו מכירים אותם. כולם היו בחו"ל, מי בתאילנד, מי בהודו ומי בגיאורגיה. באסם אפילו מספר שהוא פגש מתנחלת במסיבה. "היא אמרה לי שהיא מתנחלת", הוא אומר, "אבל תגיד, מה זה בדיוק מתנחלת?".

- אתם סומכים על ישראל?

"לא סומכים על אף אחד, רק על עצמנו. ישראל חזקה, אבל אם ישראל הייתה מוותרת, בינינו, על הדרוזים - אללה איסטור".

עוד כתבות

קרנות השקעה / צילום: Shutterstock

במה מאמינים המוסדיים? בעיקר בחוב, אבל גם במניות בחו"ל

ממכשירי חוב ועד מניות בחו"ל, "גלובס" ממפה את התיקים המוסדיים בישראל ● המוביל הוותיק מקרב האפיקים הוא האג"ח הממשלתיות, שתפסו בסוף מאי 41.2% מהתיק, על 7% מהכסף הגופים כלל לא מקווים לקבל תשואה והנדל"ן תופס 2% מהתיק

ערוץ הכנסת לוגו

סוף לסאגת מכרז ערוץ הכנסת: RGE תפעיל את הערוץ

בג"ץ דחה את העתירות שהגישו ערוץ 20 וחברת החדשות נגד החלטת מועצת הכבלים והלוויין והטיל עליהן הוצאות משמעותיות ● RGE, בעלת ערוץ 10, אמורה להתחיל להפעיל כבר ב-1 באוגוסט את ערוץ הכנסת, שהופעל עד כה ע"י חברת החדשות

בית שאן / צילום: איל יצהר

בית שאן קורסת, אבל אף אחד לא לוקח על כך אחריות

רק אל תגידו לא ידעתי. רק אל תהיו מופתעים כשהקטסטרופה הזאת תתרחש ● רעידות האדמה באזור הכינרת בשבוע שעבר הורגשו היטב גם בבית שאן, שם נמצאים עד היום הריסות העיר הרומית בת 20 אלף התושבים (כמו בית שאן) שנקברה ברעידת אדמה לפני 1,300 שנה. מה השתנה מאז? מעט מאוד ● מסע בארץ אבודה

המטוס החדש של סינגפור איירליינס/ צילום: יח"צ

דירוג Skytrax חושף: זוהי חברת התעופה הטובה בעולם

סינגפור איירליינס היא חברת התעופה הטובה ביותר לפי דירוג Skytrax, לאחר שהדיחה את קטאר איירווייז מהמקום הראשון בו דורגה בשנה שעברה

ישראל / צילום: 	shutterstock

איך ממתגים נכון מוצר מעורר אמוציות כמו מדינת ישראל?

ישראל היא מותג תיירותי שמעורר אמוציות, והתחושות השליליות גוברות לא פעם על אלה החיוביות ● יועצי מיתוג והסברה מציעים כיצד לשנות תדמית של מדינה מורכבת שיש בה חדשנות אך גם שמרנות, סצנת תרבות פעילה אל מול סכסוך מדמם, ושגרירה כמו גל גדות לצד פוליטיקאים שלא עושים חשבון ● מדד המותגים

דגל הגאווה / צילום: שאטרסטוק

מחאת הלהט"ב: להבעת עמדה יש מחיר. גם לשתיקה

הראשונים שנרתמו לצדד במאבק התקשורתי היו מנהלי משרדי הפרסום הגדולים ● מנגד, החברות שפונות למיינסטרים, ובהן הרשתות וחברות המזון הגדולות, ישבו על הגדר במשך שעות ● מי ייתן ומי שיבחר לשתוק יהיה זה שיגלה עם הזמן שגם לשתיקה יש מחיר ● פרשנות

השופטת רונית פוזננסקי כץ / צילום: שלומי יוסף

הדחת השופטת פוזננסקי-כץ - מחויבת המציאות; הדרך - פחות

פרשת המסרונים של השופטת רונית פוזננסקי-כץ פגעה במערכת המשפט, וביה"ד המשמעתי לשופטים לא יכול היה להשאיר אותה במערכת ● עם זאת, אפשר היה לגלות כלפיה קצת חמלה ● פרשנות

פרויקט של ברוקלנד בשדרות אטלנטיק בברוקלין / צילום: מצגת החברה

ברוקלנד: "אין לנו מושג מהיכן הגיע השינוי המטורף באג"ח"

בעקבות ירידות חדות בשתי סדרות החוב של חברת הנדל"ן האמריקאית, שהביאו אותן לתשואת "זבל" דו-ספרתית, קיים בעל השליטה בועז גלעד שיחת ועידה עם משקיעים

מדברים על המגרש, פרק 6, אושרת עיני

הפרשנית אשרת עיני: "למה נשים מרוויחות פחות גם בספורט?"

תלונות על שדרי ופרשני הכדורגל הפכו כבר מזמן לספורט לאומי ● במונדיאל הזה התחדשנו בפרשנית חדשה, אשרת עיני ● האזינו ל"מדברים על המגרש", פודקאסט כלכלת הספורט של "גלובס", בשיחה עם אשרת על חוויית השידור הראשונה כתחליף לקריירת הספורט המקצועי, על נוכחות הנשים בספורט ועל התקווה האישית למונדיאל ב-2022

ליברמן הגיש קובלנה פלילית נגד "דה מרקר" בגין לשון הרע

הקובלנה מתייחסת לכתבות שהתפרסמו בעיתון "דה מרקר", בהן נטען כי שר הביטחון עשה פרוטקציה לתעשייה האווירית כשהחליט שהמדינה תרכוש ממנה לוויין תקשורת בעלות של כ-800 מיליון שקל ● ליברמן טוען כי הפרסום אינו נכון, וכי הוא הוצג בכותרות המשנה באופן נלעג

בניין קופת חולים כללית בת"א / צילום: איל יצהר

היום יוגשו ההצעות במכרזי הסיעוד של הכללית ושל מכבי

הצעות המחיר למכרזי הביטוח של כללית ומכבי יוגשו היום ויתמודד על פרמיות בשווי 12 מיליארד דולר ● על פי הערכות במכרז יתמודדו הראל , כלל ביטוח והפניקס ● סביר שגם מנורה מבטחים תבחר שלא לוותר מראש ואולי גם מגדל

עופר קוטלר מנכ"ל שיכון ובינוי / צילום: סיון פרג'

פרשת השוחד בשיכון ובינוי: קוטלר, ברניב ופאלוך נחקרו שוב

זאת יומיים לאחר חקירתו ושחרורו למעצר-בית של משה לחמני, יו"ר החברה ● החקירה נגד חברת הנדל"ן מקבוצת אריסון סובבת סביב החשד שלפיו בכירים בשיכון ובינוי שילמו שוחד לעובד זר בקניה בתמורה לקידום פרויקטים במדינה

בן גירון, בעל המניות המרכזי / צילום: יח"צ

בן גירון, מבעלי סומוטו, מכר 3% לילין לפידות ב-4 מיליון שקל

וגם: חילופים באגודת ידידי אוניברסיטת תל-אביב

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

ביהמ"ש אישר את המשך הבנייה בפרויקט שפת אמת בבית שמש

מדובר בפרויקט העומד במרכז פרשת השחיתות לכאורה בעיר ● ביהמ"ש קבע כי טענת היחידה לאכיפת דיני התכנון והבנייה כי היתרי הבנייה שניתנו במגרש ניתנו שלא כדין, אינה נקייה מספקות ● התיר את המשך הבנייה לבניית 3 הקומות הראשונות המיועדות למרפאות, אולמות וחניון; הותיר על כנו את צו הפסקת העבודות לבניית השלד ל-3 מגדלי המגורים

ניהול השקעות. ראוי להפחית סיכונים / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בעזרת ה-ETF: כיצד נכון לבנות את תיק המניות של העתיד?

כיום מתחזקת ההבנה שכדי להרוויח מהשקעה בתחומים לוהטים כמו מחשוב ענן, סייבר, קנאביס ובינה מלאכותית, צריך לפזר את ההשקעה ●האם השקעה ב-ETF המכיל את שמות התחומים הלוהטים אכן מספקת את החשיפה הרצויה? ● מדריך קרנות נאמנות

מארק צוקרברג / צילום: שאטרסטוק

צוקרברג: לא נסיר תכנים של מכחישי שואה, הם טועים בתום-לב

מנכ"ל פייסבוק בראיון לפודקאסט באתר Recode: "אני חושב שזה לא נכון להרחיק מישהו מהפלטפורמה רק בגלל שהוא טועה, אפילו אם הוא טועה פעמים רבות" ● עם זאת, צוקרברג אמר כי "לא נאפשר לאנשים לתכנן אלימות או לתקוף זה את זה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו \ צילום: תמר מצפי

מחאת הלהט"ב: הפעם נתניהו האחרון לזהות את עומק המשבר

חוק הפונדקאות אינו משבר רק סביב זכויותיהם של גברים-הומואים ומאבק להט"בי צר, אלא מדובר בעניין עמוק וקשור לנימים הרגישים של החברה הישראלית: הרצון להיות משפחה, הורים, להרבות בילדים ● פרשנות

גיל שוויד / צלם: איל יצהר

צ'ק פוינט תקצה לגיל שויד אופציות למניות בשווי של 144 מ' ד'

בעשור האחרון ויתר מנכ"ל צ'ק פוינט גיל שויד על קבלת שכר ובונוסים מהחברה ● עם זאת, הוא מקבל מדי שנה מענק נדיב של אופציות למניות חברת אבטחת הסייבר - משום שלדבריו נוח לו יותר להרוויח יחד עם בעלי המניות ● שויד מחזיק כיום ב-19.1% מהון החברה בשווי של כ-3.4 מיליארד דולר

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

האם דירקטוריון בזק בניגוד עניינים בחברות-הבנות?

עפ"י רישיון, בזק רק ליו"ר החברה מותר להיות דירקטור גם בחברות-בנות ● אלא שבניגוד לרישיון ולהפרדה המבנית החלה על החברה, וללא היתר, פועל דירקטוריון בזק כבר שנים בתוך ניגודי עניינים מובנים שמשרד התקשורת לא דאג להסדיר

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ תוקף את האיחוד האירופי על קנס גוגל: "אמרתי לכם!"

האיחוד האירופי הכה בקנס של 5 מיליארד דולר על אחת החברות הגדולות ביותר שלנו, גוגל. הם באמת ניצלו את ארה"ב, אבל לא לאורך זמן!" כך צייץ נשיא ארה"ב בתגובה לקנס המאסיבי שהוטל על גוגל