גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבחן אמסלם: כך ייעשה לאיש שהעז להתעסק עם החברים בכחול

אני אולי לא מסכים עם ח"כ דודי אמסלם - אבל אני אעדיף את הנבחר על פני הממונה ואת האזרח על פני לובש המדים בכל שעה משעות היום ובכל יום מימות השנה

מבחן אמסלם / איור: תמיר שפר
מבחן אמסלם / איור: תמיר שפר

א. שני אירועים די מטורפים התרחשו השבוע בישראל: חמישה מפכ"לים, אחד נוכחי ועוד ארבעה לשעברים - רפי פלד, יהודה וילק, דודי כהן ומשה קראדי - התכנסו להם בתל-אביב כדי לטכס עצה, מה עושים עם חבר הכנסת דוד אמסלם מהליכוד, שהציע כמה הצעות חוק שלדעתם יכולות להפחית מכוחה, מעמדה וכושר ההרתעה של המשטרה, והכי נורא: קיצוץ בשכרו של המפכ"ל.

בין הרעיונות שעלו בפגישה, זירוז החקירות נגד הבוס של אמסלם. רעיון אחד היה מקסים במיוחד - פנייה ליועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, שיאשר חקירה פלילית נגד הח"כ בעבירת סחיטה באיומים, כי ככה ייעשה לאיש שהעז להתעסק עם החברים בכחול. יומיים אחר-כך התכנסה שורת קצינים בכירים לשעבר מהצבא, המשטרה, המוסד והשב"כ - היו שם ארבעת המפכ"לים, ארבעה רמטכ"לים לשעבר, שלושה ראשי מוסד לשעבר, ועשרות רבות של קצינים - ופרסמה קריאת תמיכה פומבית במפכ"ל ובמשטרה.

אז מה היה לנו? תלוי איך מסתכלים ובעיקר מאיפה. כשאני מסתכל, אני רואה חבורה של אנשים שלא נבחרו לתפקידם, שתפקדו במערכות לא אזרחיות, היררכיות עד לזרא ושקופות כמו הכעבה במכה, מערכות שנועדו לבצע את מדיניות הדרג הנבחר - וכולם ביחד מתייצבים נגד הכנסת והממשלה, כלומר נגד הדמוקרטיה. כלומר, נגדנו.

אז נכון, אם זה מתאים להשקפת עולמכם ולטעמכם האישי בפוליטיקאים, אתם יכולים לחשוב שמדובר באקט אמיץ של הגנה על הדמוקרטיה, ואם זה לא מתאים להשקפתכם תחשבו הפוך. אבל אם מנטרלים את ההעדפות האישיות ובוחנים את מה שאירע בעיניים קרות, נשארים עם חונטה. חונטה ביטחונית ששומרת על עצמה ועל כוחה. זו המדינה העמוקה בהתגלמותה (כתבתי על זה באפריל השנה).

ולכן אני בעד חבר הכנסת דוד אמסלם ומאבקו במשטרה. אני לא מסכים איתו, אני לא ליכודניק ולא בן של ליכודניק - אבל אני אעדיף את הנבחר על פני הממונה ואת האזרח על פני לובש המדים בכל שעה משעות היום ובכל יום מימות השנה.

ב. אכן, הצעות החוק וההצהרות של אמסלם בעייתיות עד מאוד בחלקן ובאות מכיוון פרסונלי, להגן על ראש הממשלה על חשבון המשטרה. זה ברור. יש שם דברים פסולים, כמו "החוק הצרפתי" (איסור על חקירת ראש ממשלה מכהן, למעט במקרים יוצאי דופן), דברים מטורללים כמו איסור על הקלטות, דברים חצי הגיוניים כמו "חוק ההמלצות" (למעשה, כבר היום המשטרה לא באמת ממליצה), הצהרות לוחמניות גרידא (שהשוטרים יאכלו כריכים ולא חמגשיות); וגם דברים שנשמעים לי הגיוניים, כמו בחינה מחודשת של בעלי השכר הגבוה בסקטור הציבורי, כולל המפכ"ל, כך שאלה לא ישתכרו יותר מראש הממשלה. זו הצעה בת שנתיים, אבל כשהרוחות התלהטו, התייחס אמסלם ישירות למפכ"ל והצהיר כי שכרו צריך לרדת בחצי.

חוקים פרסונליים זה דבר גרוע, כך גם חוקים טיפשיים. צריך להילחם בהם. מפריע לי גם שאמסלם וחבריו דואגים יותר לממשק של המשטרה עם הפוליטיקאים ופחות לממשק של המשטרה עם האזרחים (אף על-פי שגם בחזית הזו אמסלם עושה עבודה טובה). הכול נכון. אבל כשאני מדמיין מפכ"לים, קצינים ואנשי מודיעין יושבים יחד בחדר ומתכננים תוכניות, אני מתחיל להתגרד. זה מפחיד. זה מזכיר לי סרטי קונספירציות, וזה מפחיד אותי הרבה יותר מח"כ צייתן-יתר-על-המידה אחד.

אני לא מגן על מושחתים, כמובן, גם לא על נתניהו. אם הוא מושחת, שיילך לכלא. אבל גם חונטה שכזו היא בעיה: כשכולם חושבים אותו דבר, זה זמן טוב להתחיל לדאוג. נכון, יכול להיות שהם כולם צודקים, אבל גם יכול להיות שהם פשוט שומרים זה על מוקד כוחו של זה.

אז כן, מניעיו של אמסלם אולי אישיים, אבל אולי מתוך שלא לשמה יבוא לשמה - הגבלת כוחה של המשטרה מול כולנו. ונכון, גם התזמון לא מקרי - אבל אין דבר כזה תזמון מקרי, כל דבר קורה בזמן שלו.

אמסלם אף הודה שיש לו מניע אישי: בראיון אמר שיש לו טראומה מהחקירות שעבר (נחקר בחשד לזיוף טופסי התפקדות ליכוד) - ואתם יודעים מה? אני לגמרי מבין אותו. כמעט כל מי שפגש במשטרה נושא עמו טראומה.

ג. אני בעד כל מי שנלחם כדי להצר את כוחה של המשטרה למינימום ההכרחי, גם אם מניעיו אינם המניעים שלי. בעשור האחרון, סמכויותיה רק הורחבו והורחבו. לא שהיא גוף מרושע, המשטרה, ממש לא. זה פשוט כוח שצריך לרסן. הרי מותר להם לעצור אותך בלי סיבה, לחפש עליך בלי חשד, לפתוח בחקירה. מותר להם לפרסם הודעות חסרות אחריות, להרוס חיים של חפים מפשע, מותר להם כמעט הכול. האם אפשר להפריד בין הרחבת הסמכויות לאלימות המשטרתית? לא נראה לי.

וזה עוד לפני שדיברנו על התרבות הארגונית הרקובה במשטרה ועל הסרטים שעולים שוב ושוב לרשתות החברתיות ומתעדים אלימות משטרתית הולכת וגוברת. העיקר שאני שומע את כל אותם בכירים ודוברים חוזרים ואומרים ש"בתקופה האחרונה משטרת ישראל חווה התקפות חוזרות ונשנות". ממש. דברו עם אזרחים שמפגינים על התקפות חוזרות ונשנות. למה אני צריך להגן על המשטרה מפני ח"כ אמסלם? בסופו של דבר, סביר יותר שצריך להגן על ח"כ אמסלם מידי המשטרה. זה הגיע עד כדי כך שהשוטרת אושרה אסף, מ"הוועד של השוטרים, הגמלאים והסוהרים" הגישה תלונה במשטרה נגד אמסלם על סחיטה באיומים (מומלץ להריץ את השם בגוגל, לקריאה נוספת). האירוניה הכניסה את עצמה לצינוק. כשנשאלה בראיון למה הגישה תלונה, אמרה: "החלטתי שיש גבול לחופש הביטוי". אתם הבנתם את זה? אז בין המשטרה והליכוד - אני מעדיף את הליכוד.

ד. מצד שני, הפרדת רשויות זה אל"ף-בי"ת והתערבות היתר הבלתי פוסקת של הרשות המחוקקת (כלומר ח"כים מהליכוד) ברשות המבצעת זה דבר גרוע לאללה; כביש חד-סטרי ללא מוצא שמוביל רק ליעד אחד - דיקטטורה. משטרה עצמאית וחזקה (אבל לא חזקה ועצמאית מדי) זה דבר קריטי לדמוקרטיה. האיזון הזה הוא מה שמשאיר את המדינה בחיים, האיזון הזה הופר והנזק הבלתי נמנע יופיע בעתיד.

אז אני לגמרי בעד אמסלם כשהמשטרה וכל מיני לשעברים מתייצבים נגדו, אבל אני לגמרי נגדו כשהוא מנסה לפגוע בה רק כדי לשמור על שלטון מפלגתו. מה שנקרא, מאחוריי תהום ומולי אריה טורף. נראה שקצת אכלנו אותה.

ה. השבוע למדתי דבר שממש סובב לי את הראש: מתברר שאנחנו נמצאים בתקופה גיאולוגית חדשה ששמה "אנתרופוקן" - עידן האדם. את המונח טבע זוכה פרס נובל לכימיה פול קרוצן בשנת 2002. טענתו, בקצרה, היא שהשפעת האדם על כדור הארץ ועל הטבע גדולה כל-כך עד שניתן להשוות אותנו לכוח טבע, ממש כמו עידן קרח או אסטרואיד שבא מהחלל.

אין טבע - אנחנו הטבע. אנחנו משנים אותו, מעצבים אותו, הורסים ובונים אותו. ממלחמות ועד קידוחי נפט. ביבשה, באוויר ובים פיזרנו שלל חלקיקים, מקוטלי חרקים עד דאודורנטים, מפלסטיק עד לפצצת אטום. מאז שקראתי את זה, עוד מהדהדות באוזניי מילותיו של מקסימוס (ראסל קרואו, "גלדיאטור", 2000. בימאי: רידלי סקוט) - "מה שאנחנו עושים בחיינו יהדהד לנצח".

המעשים שלנו מהדהדים לנצח, הטובים והרעים, הפרטיים והציבוריים - וכן, גם המעשים של חבר הכנסת אמסלם. השאלה היחידה מה יהדהד רחוק יותר ומה יחלחל עמוק יותר - פגיעתה של משטרה חזקה מדי או צרתה של משטרה חלשה מדי. ימים יגידו מה יכאב יותר: הפגיעה בדמוקרטיה מהצד של המשטרה או הפגיעה בדמוקרטיה מהצד של הפוליטיקאים.

וכשאני אומר דמוקרטיה, אני מתכוון אלינו. כי לא בשמיים היא אלא ביומיום.

עוד כתבות

גבי ואתי רוטר ויוסי גביזון   / צילום: אביב חופי

עסקת ענק: קסטרו רכשה את מלוא המניות בקבוצת הודיס

זאת כולל קרולינה למקה, אקססורייז, טופ טן ו-50% מאורבניקה ● לאחר העסקה תחזיק משפחת קסטרו בכ-45%, שותפי קבוצת הודיס בראשות יוסי גביזון יחזיקו בכ-38%, והציבור ב-17% ● בר רפאלי, שותפה בהודיס, תחזיק במניות קסטרו ● שווי העסקה מוערך ב-300 מיליון שקל

שדה דב. על הקרקע אמורות להיבנות 16 אלף יח"ד / צילום: תמר מצפי

הסתיימה הצגת תוכנית שדה דב בוועדה המחוזית - ללא החלטה

מהנדס עיריית תל-אביב: "אני חושב שהתוכנית הזאת, הנידונה היום, היא טובה"

אביחי מנדלבליט, ניסן סלומינסקי ואיילת שקד בוועדת חוק חוקה ומשפט

מנדלבליט וזמיר נגד שקד: ההצעה שלך מסוכנת לשלטון החוק

ועדת החוקה דנה הבוקר בהצעת חוק היועמ"שים, לפיה שרים יוכלו להשפיע על בחירת היועצים המשפטיים במשרדיהם ● השופט בדימוס יצחק זמיר: "אני לא זוכר הצעת חוק מזה שנים שעלולה לפגוע בשלטון החוק, במינהל התקין ובטוהר המידות, כמו ההצעה הזו. היא יותר מסוכנת מתיקון פסקת ההתגברות"

רחפן בילוש בצורת ציפור / צילום: צילום מסך

זה מטוס? זו ציפור? סין בולשת אחר אזרחיה עם רחפן מיוחד

עשרות רשויות ממשלתיות וצבאיות בסין משתמשות ברחפנים שנראים כמו ציפורים כדי לבלוש אחר התושבים, לפי דיווח של אחד העיתונים המקומיים ● הטכנולוגיה הייתה בשימוש בעיקר במחוז האוטונומי שינג'יאנג בגבול המערבי של סין בו מתגוררת אוכלוסיה מוסלמית גדולה, המחוז נתון לניטור רב של הממשל בשל חשש מבדלנות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: תמר מצפי

נעילה שלילית בתל-אביב; מניית קסטרו זינקה בכ-10%

הבנקים ובראשם הפועלים טוענים כי הבורסה לא משתפת אותם בהליך המכירה, וכי התהליך לא שקוף מספיק ● אלטשולר שחם השקיע 35 מיליון שקל בהנפקת המניות שביצעה אינטרנט זהב בשבוע שעבר, והפך לבעל המניות השני בגודלו

אבי אחמד עלי, ראש ממשלת אתיופיה \ צילום: רויטרס, Stringer

היבשת השחורה, הכיכר המרכזית, העצרת, וההתנקשות

בגיל 42, אבי אחמד הוא צעיר מנהיגי אפריקה - הוא עלה לשלטון באתיופיה לפני חודשיים וחצי עם תוכנית רפורמות נועזת ● ביום שבת הושלך עליו רימון יד בעצרת ענקית, שנקראה כדי להביע בו תמיכה ● האם זה היה חלק מקשר רחב של אליטה מובסת? האם זה יהיה תירוץ לגל מעצרים? ● שלומה של הארץ השנייה בגודלה באפריקה עומד על הפרק

 

 

הילה סחייק / צילום: יונתן אלק

כשמגלים שאני בקנאביס רפואי שואלים: את יכולה לארגן אותי?

הילה סחייק (27) היא מפתחת מוצר ראשית בחברת קאנבו ריסרץ' ● טווח שכר: 8-13 אלף שקל

ענבל אור / צילום: איל יצהר

תזכיר חוק קבוצות הרכישה: 5 חורים שחורים שצריך להכיר

תזכיר חוק קבוצות הרכישה שפרסם משרד המשפטים הוא חשוב ויכול לעשות סדר בתחום שהיה פרוץ עד כה, אך אם לא יוסיפו לו שיניים השפעתו עלולה להיות קטנה מהמצופה ● 5 נקודות התייחסות שיוזמי החוק חייבים לקחת בחשבון

פקקים / צילום: איל יצהר

עתיד התחבורה? "כדאי לשקול אמצעי כפייה, כמו אגרת גודש"

הוועידה של פורום התחבורה העולמי עסקה בעיקר בבטיחות אבל גם בנושאים נוספים: "אגרת גודש נתפסת כמס נוסף, ולכן חשוב שתהיה הסכמה מלאה על צעד כפייתי כזה"

מתיאוס ריגאס / צלם:יח"צ

אנרג'יאן מתחילה בביצוע קידוחים במים הכלכליים של ישראל

החברה היוונית הודיעה על קידוח אקספלורציה בחלקה הצפוני של חזקת כריש ● אנרג'יאן הודיעה על בחינת קידוחים נוספים - בכריש מזרח ובבלוק 12

פיצוחים   / צילום: אבשלום ששוני

המונדיאל לא מצליח לעורר עניין במניית חברת הפיצוחים חממה

גם אם באופן יחסי המסחר במניית החברה התעורר בשבוע וחצי האחרונים, מחזורי המסחר בה עדיין נמוכים ומסתכמים בתקופה זו בסך-הכול בפחות מ-200 אלף שקל, ללא שינויים מהותיים במחיר המניה

קאר שולץ / צילום: יחצ

גולדמן זאקס מעלה את מחיר היעד למניית טבע ב-3 דולר

תוכנית ההתייעלות של טבע מניבה פירות העלאת מחיר המנייה וצפי לתחזית העלאה נוספת ● "מחברה מגיבה וחסרת כיוון - לחברה שמונהגת ע"י הנהלה שמתמקדת בפעולה עם דרך מהירה וברורה לכיוון התאוששות"

הנשיא טראמפ עם נשיא סין שי ג'ינגפינג / צילום: רויטרס, Thomas Peter

טראמפ מגביר לחץ: מתכנן הגבלות על השקעות סיניות בארה"ב

היוזמה החדשה אמורה להיות מוכרזת בסוף השבוע ונמצאת בשלבי דיון בגופי הממשל השונים

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מלחמת הסחר נותנת אותותיה: בורסות אסיה ואירופה אדומות

בורסות אסיה ננעלו בירידות חדשות, בעוד המסחר באירופה מתנהל אף הוא במגמה שלילית ● נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ ביום ו' מחשבון הטוויטר שלו איום למנהיגי אירופה כי אם הם לא יקצצו את המס והרגולציה על חברות אמריקאיות הוא יעלה את המס על רכבים המיובאים לארה"ב מאירופה לכדי 20%

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

מגמה אדומה בוול סטריט; הנאסד"ק נופל ביותר מ-2%

הדאו ג'ונס וה-S&P 500 נופלים ביותר מ-1.4% ● גולדמן זאקס מעלה מחיר יעד למניית טבע ● שר האוצר האמריקאי: ההגבלות על השקעות יהיו תקפות לכל "מדינה שמנסה לגנוב את הטכנולוגיה של ארה"ב"

עבודות בקו המהיר לירושלים / צילום: עמירם ברקת

בגלל סכסוך העבודה: פתיחת הקו המהיר ברכבת לי-ם תידחה?

פתיחת הקו המהיר של הרכבת לירושלים, שנקבעה ל-23 לספטמבר, עשויה להתעכב כתוצאה מהכרזת סכסוך עבודה של ועד עובדי הרכבת ● בתחילת השבוע הבא צפוי להתחיל קורס מדריכי נהגי קטר, ולפי לוח הזמנים של הפרויקט, כל דחייה של מעל שבוע בתחילת הקורס תיצור עיכוב בפרויקט כולו

דונלד טראמפ נואם בסינגפור \ צילום: רויטרס

מסיבת התה 2: רפורמת המס של טראמפ טורפת קלפים

שני מהלכים שיצאו לדרך בסוף 2017 הרעידו את מערכת המס העולמית ושינו את כללי המשחק מבחינת שחקניות גלובליות, שנהנו עד היום מתכנוני מס "יצירתיים" ● כיצד ישפיעו רפורמת המס של טראמפ והיישום של כללי ה-BEPS על החברות הבינלאומיות, ובהן גם חברות רבות הפועלות בישראל ● גלובס השקעות

פרופ' לואיג'י זינגלס / צילום: איל יצהר

מה חושב על נתניהו האויב הגדול בעולם של יחסי הון שלטון

"אם טראמפ יודח, איוונקה תרוץ לנשיאות ותזכה ברוב סוחף" פרופ' לואיג'י זינגלס, אחד הכלכלנים החשובים בעולם ומי שנחשב לאויב מספר אחת כנגד הון שלטון התארח בישראל וסיפק לא מעט כותרות. גם על ראש הממשלה שלנו היה לו מה לומר. צפו בוידאו

בר רפאלי בקמפיין של הודיס  / צילום: תמר מצפי

בעקבות הרכישה: קסטרו והודיס יעברו לרכישת מדיה משותפת

מערכי הפרסום ינוהלו באופן עצמאי, וכל מותג ישמור על DNA נפרד ● קסטרו תמשיך לבסס את הקשר עם משרד הפרסום ראובני-פרידן, והודיס תסמוך על בר רפאלי

לירה טורקית / צילום: שאטרסטוק

הלירה הטורקית מזנקת בעקבות ניצחון ארדואן בנשיאות

הלירה קפצה ב-1.1% לעומת הדולר והאירו, לאחר שכבר העפילה ב-1.8% בשעות המסחר המוקדמות ●