גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מושמצים לשווא

בניגוד לביקורת של שקד: בתי הדין לעבודה - היעילים ביותר

בתי הדין לעבודה נמצאים לאחרונה במוקד תשומת הלב הציבורית. הסכסוך בין עובדת מעון רה"מ, שירה רבן, לבין אשת רה"מ, שרה נתניהו, שנדון בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים; הסכסוך הקיבוצי בחברת החשמל שנדון בבית הדין האזורי בחיפה; דיונים עקרוניים בענייני עבודה שנדונים בבית הדין הארצי לעבודה - כל אלה זוכים לסיקור תקשורתי נרחב ולעניין. וכך, בפסקי דינם ובהחלטותיהם מעצבים בתי הדין לעבודה את יחסי העבודה בארץ.

לבתי הדין לעבודה, במידה מסוימת לפחות של צדק, יש דימוי ככאלה שעומדים לצד העובדים ופחות לצד המעסיקים. סקר שפורסם ב"גלובס" ביולי האחרון העלה כי 75.5% מתביעות העובדים שהוגשו לבתי הדין לעבודה ברחבי הארץ בשנת 2016 התקבלו באופן מלא או חלקי.

בראיון שנתנה לאחרונה ל"גלובס", ביקרה שרת המשפטים, איילת שקד, את בתי הדין לעבודה ואמרה, בין היתר, כי בבתי הדין לעבודה ההליכים מתמשכים זמן רב מדי. "כשאספנו נתונים ממערכת המשפט, ראינו שהמצב מבחינת העומס הולך ומשתפר ברוב בתי המשפט, אבל לא בבתי הדין לעבודה. המצב שם לא טוב. יש גם סחבת וגם הרבה טענות כלפי בתי הדין לעבודה", אמרה שקד.

השבוע פרסמה הנהלת בתי המשפט את הדוח השנתי על פעילות בתי המשפט ברחבי הארץ. הדוח מאפשר להשוות את טענותיה של שרת המשפטים אל מול הסטטיסטיקות המעודכנות. מהדוח עולה כי בניגוד לדבריה של שקד - שלפיהם "המצב מבחינת העומס הולך ומשתפר ברוב בתי המשפט" - הרי ש-2016 הייתה השנה הגרועה ביותר ביעילותה של מערכת בתי המשפט מאז שהיא החלה לפרסם את הדוחות השנתיים שלה לפני 12 שנה. כמו כן, עולה מהדוח כי דווקא בבתי הדין לעבודה המצב מבחינת העומס ויעילות העבודה הוא באופן יחסי טוב. 

פעילות בתי המשפט ב-2016

המחוזי העמוס ביותר: בלוד

לפי הדוח, בעוד שמספר התיקים שנפתחו במערכת המשפט כולה ב-2016 עלה ב-6.4%, מספר התיקים שנסגרו עלה ב-1% בלבד. התוצאה היא שמלאי התיקים הכללי גדל ב-2.1%. לפי דוח הרשות השופטת, ב-2016 נפתחו כ-811 אלף תיקים בבתי המשפט ברחבי הארץ ונסגרו (הגיעו לסיום בפשרה, פסק דין, מחיקה, או דחייה) כ-793 אלף תיקים (מדובר בשיעור סגירה של 97.9%). המלאי הכללי של התיקים נכון לסוף 2016 עומד על כ-460 אלף תיקים.

הדוח מעלה כי המצב הגרוע ביותר ב-2016 מבחינת הפער בין כמות התיקים שנפתחו לכמות התיקים שנסגרו הוא בבתי המשפט המחוזיים. בעוד שב-2015 עמד שיעור סגירת התיקים במחוזיים על 87.6%, ב-2016 שיעור הסגירה עמד על 82.3%.

בית המשפט המחוזי שנחשב לגדול ולעמוס בארץ הוא המחוזי בתל-אביב, אבל לפי הדוח, ב-2016 בית המשפט המחוזי שבו נפתח מספר התיקים הגדול ביותר היה בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, שבו נפתחו כ-14.6 אלף תיקים. זאת, לעומת המחוזי בתל-אביב, שבו נפתחו כ-13.2 אלף תיקים.

בבתי משפט השלום המצב רע פחות ואף סביר. לפי הדוח, בתי המשפט השלום העמוסים מאוד בעבודה, כמעט שהצליחו אשתקד להגיע לאיזון בין כמות תיקים שנסגרו לכמות תיקים שנפתחו. שיעור סגירת התיקים בבתי משפט השלום עומד על 99.2%. למרות האופטימיות המסוימת, גם כאן מדובר עדיין בנתון שלילי (יותר תיקים נפתחו מנסגרו). בסך-הכול בבתי משפט השלום במחוז תל-אביב נפתחו אשתקד כ-148 אלף תיקים, ובבתי משפט השלום במחוז המרכז נפתחו כ-153 אלף תיקים.

אגב, למי מבין המשפטנים שחולם יום אחד לפנות לשיפוט, כדאי אולי לחשוב שוב. לפי הדוח, ב-2016 קיבל כל שופט של בית משפט שלום בממוצע 1,550 תיקים חדשים. (חלק מהתיקים, למשל תיקי תעבורה ומעצרים, ניתן ולפעמים גם צריך לסיים באותו יום שבו הם מוגשים).

הסיבה המרכזית לעלייה הכללית בעומס במערכת המשפט בשנת 2016 היא, אם כן, כמות התביעות וההליכים המשפטיים האחרים שנפתחים בכל יום. אמנם השרה שקד ונשיאת בית המשפט העליון בדימוס, מרים נאור, הצליחו למנות שופטים רבים בשנתיים האחרונות במאמץ ראוי לצמצם את העומס - הן הובילו בחירה של ארבעה שופטים לבית המשפט העליון, ומינו עוד 220 שופטים ושופטות לערכאות השונות - אבל בזמן הזה, נכנסו לעבודה במערכת המשפט עוד אלפי עורכי דין, לא פחות. השיטפון הנמשך בכמות עורכי הדין בארץ מגביר את מבול התיקים שנפתחים בבתי המשפט, שכן כל עורך דין חדש מייצר בעצמו תיקים, והפער בין כמות התיקים שנפתחים לאלה שנסגרים רק הולך וגדל.

שיעור סגירת תיקים חיובי

וכעת אנחנו מגיעים לבתי הדין האזוריים לעבודה - בתי הדין ששרת המשפטים טענה בראיון ל"גלובס" שהמצב בהם הוא הגרוע ביותר במערכת. לפי נתוני דוח הנהלת בתי המשפט, ב-2016 נפתחו כ-57.8 אלף תיקים - עלייה של 6% לעומת 2015. אולם, שיעור סגירת התיקים ב-2016 עמד על 100.6%.

כלומר לפי הדוח, בתי הדין לעבודה הם הערכאה היחידה ששמרה בשנת 2016 על שיעור חיובי של סגירת תיקים. רק במערכת בתי הדין לעבודה נסגרו ב-2016 יותר תיקים מאשר נפתחו. זאת, הפוך מטענתה של שרת המשפטים כי המצב מבחינת העומס הולך ומשתפר ברוב בתי המשפט, אבל לא בבתי הדין לעבודה. נציין לטובתה של שקד כי היא אמרה את הדברים ל"גלובס" לפני פרסום הדוח, כך שייתכן שהיא לא הייתה חשופה לנתונים המעודכנים בעת שמתחה ביקורת על מערכת בתי הדין לעבודה.

נציין בנוסף, כי שיעור סגירת התיקים בבתי הדין לעבודה ב-2016 הוא אמנם טוב בהשוואה לשאר בתי המשפט, אבל כאשר מביטים על נתוני 2015 רואים כי אשתקד נרשמה למעשה ירידה בשיעור סגירת התיקים בבתי הדין לעבודה - ב-2015 עמד שיעור סגירת התיקים בבתי הדין לעבודה על 102.4%. (לעומת 100.6% ב-2016).

עוד עולה מהדוח כי בית הדין האזורי לעבודה העמוס ביותר ב-2016, אך גם היעיל ביותר בעבודתו, הוא בית הדין בתל-אביב. שיעור סגירת התיקים בבי"ד זה עמד אשתקד על 105.2% (כ-26.4 אלף תיקים נפתחו, לעומת כ-27.8 אלף תיקים שנסגרו). גם בית הדין האזור לעבודה בירושלים רשם שיעור חיובי של סגירת תיקים העומד על 104.6% (6,530 תיקים נפתחו לעומת 6,828 תיקים שנסגרו).

ביתר בתי הדין לעבודה נרשם אשתקד שיעור שלילי של סגירת תיקים - כלומר נפתחו יותר תיקים משנסגרו. בבית הדין בנצרת, הושג כמעט איזון בין מספר התיקים שנפתחו לאלה שנסגרו - ושיעור הסגירה עמד על 99.9% (4,988 תיקים נפתחו לעומת 4,981 שנסגרו); בבית הדין בבאר-שבע שיעור הסגירה עמד על 93.6% (8,098 נפתחו לעומת 7,577 שנסגרו); ובבית הדין האזורי לעבודה בחיפה נרשם שיעור סגירה של 92.9% (9,076 תיקים נפתחו לעומת 7,086 שנסגרו).

בערכאה העליונה של בתי הדין לעבודה - בית הדין הארצי לעבודה - שיעור סגירת התיקים עמד על 94.5% - כאשר 2,724 תיקים נפתחו אשתקד, לעומת 2,574 שנסגרו. אגב, בערכאה השיפוטית העליונה במערכת בתי המשפט - בית המשפט העליון - נרשם שיעור סגירה של 93.4% - מספר התיקים שנפתחו בשנה שעברה בעליון עמד על 2,279 - זאת, לעומת 2,120 תיקים שנסגרו.

עוד כתבות

התרופה פביפירביר / צילום: Issei Kato, רויטרס

רוסיה אישרה תרופה לשפעת לשימוש נגד הקורונה

משרד הבריאות אישר את התרופה פביפירביר לאחר שתוצאות ראשונות הראו שחולים שנטלו אותה התאוששו מהר יותר

חיפוש עבודה בימי קורונה / צילום: שאטרסטוק

בלי מודעות דרושים והגדרות תפקיד: כך מחפשים עבודה בארבעה שלבים

מכתיבת קורות-חיים שלא יישלחו ועד פגישות עם אנשים שאתם לא מכירים – כדי למצוא עבודה, צריך להשתחרר מקיבעונות ישנים

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

טוויטר משיבה מלחמה: חסמה את האפשרות לשתף ציוץ של טראמפ "שמאדיר אלימות"

בעקבות מצב החירום שהוכרז במיניאפוליס, צייץ טראמפ בטוויטר את נקודת מבטו על המצב, שהסתיימה במילים "הירי מתחיל". הרשת החברתית חסמה את הציוץ, פחות מיממה לאחר שטראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

רונית גדיש / צילום: איל יצהר

המופרכות, הנדירות והנפוצות: הבכירה באקדמיה ללשון חושבת שהעברית היא שפה סקס-מניאקית

המילים שהציבור סירב לאמץ, המילים המופרכות שהציעו, המילים הנדירות שהפכו לנפוצות והמילה שמשתמשים בה הכי הרבה ● רגע של עברית עם רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

חמי פרס  / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: חמי פרס מספר שאביו עודד אותם לא לפחד לחלום

חמי פרס, מנכ"ל קרן ההון פינטנגו ובנו של שמעון פרס ז"ל, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "חלום" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות

חגית ביליה / צילום: יהלי רייכנטל

אוצר מלים: חגית ביליה מספרת על מילה עם תקווה, עם אפשרות להתחדשות, לתקומה

חגית ביליה, בלוגרית הבישול לייזה פאנלים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שארית" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד שחוזר מחל"ת: המודל השנוי במחלוקת מגיע לממשלה ומאחורי הקלעים נחשפים

הממשלה תצביע על תוכנית המענקים למעסיקים בהיקף של 6 מיליארד שקל. מדוע פסל כ"ץ את המודל שהוצג לו, למה מתעכב נושא המענקים מאז סוף חודש מרץ ואיך כל זה קשור ליועץ המשפטי לממשלה

דוד לפלר / צילום: איל יצהר, גלובס

הממשלה תאשר היום את מינויו של דוד לפלר למנכ"ל משרד הכלכלה

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ ביקש למנות את לפלר למנכ"ל משרדו, תחת שי רינסקי ● בעבר כיהן לפלר כמנכ"ל תחת עמיר פרץ במשרד להגנת הסביבה

בית הקפה מתחת לעץ / צילום: שי הנסב

"בחודשים הקרובים נראה עוד סגירות בגלל התזרים"

דור ששון, שותף עם אחיו בבית הקפה "מתחת לעץ", גר בתל אביב, בן 24 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פס"ד: גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים

יורשים שקיבלו זכות בקרקע בעסקת קומבינציה התבקשו לשלם עליה מס כמו על דירה שנייה - ולא מס על קרקע, שהוא נמוך יותר ● ביהמ"ש בחר פרשנות נרחבת

מאסיושי סון.
צילום: רויטרס, Sho Tamura AFLO

ישו, ביטלס, החזון היומרני והנפילה עם אדם נוימן: חטא ההיבריס של חברת ההשקעות הגדולה בעולם

מייסד סופטבנק היפנית מאסיושי סון משווה את עצמו לישו ש"לא הובן כהלכה" ואת משבר הקורונה לשפל הכלכלי ב–1929, וסבור כי WeWork תתאושש, למרות הטעויות שנעשו בה ● הוא אמנם בטוח שמדובר רק במהמורות, אבל יכול להיות שיצטרך לוותר על החזון שלו ● האזינו

חוזרים לעבודה / אילוסטרציה: shtterstock, Reuters

יוצאים לשוק: המדריך המלא לעובדים ומעסיקים שרוצים לצלוח את המשבר

בשבועות האחרונים, במסגרת שידורי הלייב "תוכנית עבודה" בשיתוף מיקרוסופט, דיברנו עם עשרות מומחים על הטלטלה שחווה שוק העבודה בעקבות משבר הקורונה ועל מה שצפוי לו בעתיד • ריכזנו כאן, על קצה המזלג, כמה מהעצות שלהם למעסיקים ולעובדים שנאלצים לנווט בתנאי חוסר ודאות

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

נתניהו: "אם לא נחזור לשמור על הכללים, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות"

הצהרת ראש הממשלה מתקיימת יממה לאחר תדרוך שקיים משרד הבריאות, ובו ניסו להתריע מפני קפיצה בנתוני התחלואה על רקע מה שכינו ״אופוריה״ ● נתניהו: "בימים האחרונים, עם הזלזול בשמירה על הכללים, אנחנו מתקרבים לתהום"

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

פרשנות: רצח ג'ורג' פלויד הוא הניצוץ שמצית מחדש מלחמת מעמדות בארה"ב

האלימות ברחובות והביזה של החנויות שבהן לוקחים חלק עשרות אלפי מפגינים זועמים אינן רק תוצאה של מחאה נגד יחס המשטרה לקהילה השחורה או לגזענות ארוכת השנים נגדה, אלא גם ביטוי לאי השוויון הכלכלי בין שחורים ללבנים בארה"ב

שלט תלוי מעל אחת המרפסות בתל אביב באוירת הסגר שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מלחמת הדורות: האם הקורונה גרמה לקרע בין המילניאלז לבומרים?

המבוגרים שמנהלים את העולם מתעלמים לאורך שנים ממשבר האקלים שמטריד את הצעירים ● בימי הקורונה הם ביקשו מהם להישאר בבית חודשים ארוכים בגלל מגפה שפוגעת בעיקר בקשישים ● הצעירים מילאו אחר ההוראות, אך ייתכן שנוצר קרע בין הדורות? ● האזינו

זהבה גלאון / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: זהבה גלאון חושבת שאנחנו רוצים ריבונות רזה, זוהרת

זהבה גלאון, לשעבר יו"רית מרצ, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "ריבונות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית