גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חיים סבן מופסד על פרטנר חצי מיליארד שקל

5 שנים לרכישת השליטה בפרטנר: חיים סבן מופסד כחצי מיליארד שקל "על הנייר" ■ דוברי סבן מכחישים כי בכוונתו לממש ההפסד ולצאת מההשקעה בחברה

חיים סבן / צילומים: רויטרס
חיים סבן / צילומים: רויטרס

בדיוק לפני 5 שנים, בסוף נובמבר 2012, נחתמה העסקה למכירת השליטה בחברת התקשורת פרטנר לידי איש העסקים חיים סבן. העסקה הושלמה בינואר 2013, וקשה לומר שהייתה זו עסקה מוצלחת מבחינת סבן, שעבורו היה זה סיבוב שני בשוק התקשורת בישראל.

3 שנים קודם לכן מכר סבן (לצד קרן אייפקס ומורי ארקין) את מניות השליטה בקבוצת בזק לידי שאול אלוביץ', בעסקה שהניבה להם, במהלך תקופה דומה של 5 שנים, תשואה פנומנלית של מאות אחוזים ורווח של מיליארדי שקלים.

את השליטה בפרטנר   רכש סבן מידי איש העסקים אילן בן-דב, שהחברות שבשליטתו נקלעו באותה תקופה לקשיים פיננסיים, ובהמשך קרסו תחת חובות הענק שרבצו עליהן. במסגרת העסקה, רכש סבן 30.7% ממניות פרטנר שהיו בידי חברת ההחזקות סקיילקס של בן-דב, תמורת 250 מיליון שקל (לפי מחיר של כ-32 שקל למניית פרטנר) ועוד כ-2% מהמניות שהיו בידי בנק לאומי, תמורת 83 מיליון שקל נוספים (לפי מחיר של 26 שקל למניה).

סבן מכחיש את השמועות

נוסף על כך, סבן קיבל על עצמו את החוב של סקיילקס לחברת האצ'יסון מהונג-קונג, בהיקף של 300 מיליון דולר. מדובר בהלוואה שנטל בן-דב, כשרכש את השליטה בפרטנר מידי האצ'יסון, שנמצאת בשליטת המיליארדר לי קה-שינג, בשנת 2009.

ההלוואה היתה אמורה להיפרע בתשלום אחד באפריל 2014. היא נשאה ריבית של 2%, והבטוחה להלוואה היתה מניות פרטנר הנרכשות. ההלוואה הוארכה מאז, ולא ידוע מועד פירעונה החדש.

במועד העסקה נסחרה מניית פרטנר סביב 24 שקל למניה, והיום המחיר נמוך מכך בכ-15% ועומד על 20.3 שקל (משקף לחברה שווי של 3.4 מיליארד שקל). בניגוד לתקופת בן-דב, בתקופת סבן פרטנר לא חילקה לבעלי המניות דיבידנדים.

שווי השוק הנוכחי של החזקת סבן בפרטנר (29.4%) הוא קצת מעל מיליארד שקל - נמוך מהיקף ההלוואה שהוא נדרש להחזיר להאצ'יסון. מכאן שסבן מופסד כיום כחצי מיליארד שקל "על הנייר" בגין השקעתו בפרטנר.

באחרונה נפוצו בשוק שמועות, שלפיהן העמיד סבן את מניות השליטה בפרטנר למכירה, אבל דוברו הכחיש את הדברים מכל וכל, וממילא קשה לראות כיום ריבוי מתעניינים בעסקה כזו.

באשר להלוואה מהאצ'יסון - סבן צפוי לפעול, על פי ההערכות, להאריך את מועד הפירעון שלה, בתקווה שבעתיד ישתפר מצבה של פרטנר וניתן יהיה למכור אותה במחיר גבוה יותר.

הפרידה מאורנג' עזרה לפרטנר

פרטנר של היום שונה מהחברה שהייתה, כשהשליטה בה נמכרה לסבן, וגם השוק שבו היא פועלת שונה. ב-2012 חל "המפץ הגדול" בשוק הסלולר הישראלי, כששתי מתחרות חדשות נכנסו לשוק - הוט מובייל וגולן טלקום - ש"חתכו" את המחירים והציתו תחרות עזה בשוק המנומנם.

ההשפעה נמשכה גם זמן רב לאחר מכן. כך למשל, בדוח האחרון שפרסמה פרטנר לפני מכירתה לסבן (רבעון שלישי של 2012), היא הציגה הכנסה חודשית ממוצעת ממנוי (ARPU) של 97 שקל, לעומת 64 שקל ברבעון השלישי של 2017. ה-EBITDA והרווח הנקי של פרטנר ברבעון השלישי של 2012 היו 401 מיליון שקל ו-110 מיליון שקל, בהתאמה, לעומת 239 מיליון שקל ו-54 ברבעון השלישי של 2017 (בין לבין, גם היו רבעונים שבהם פרטנר רשמה הפסד נקי).

ב-2015 עלתה לכותרות מערכת היחסים העסקית שהיתה אז בין פרטנר הישראלית למותג העולמי אורנג'. מנכ"ל אורנג' העולמית אמר במסיבת עיתונאים במצרים "הייתי מוכן לצאת מהשוק הישראלי כבר מחר" - ועורר סערה. זמן קצר לאחר מכן, הודיעה אורנג' רשמית על סיום ההתקשרות עם פרטנר.

פרטנר שילמה לאורנג', לפי הערכות, 15 מיליון שקל בשנה עבור שימוש במותג, ונאלצה לבצע מהלך של מיתוג מחדש, עם לוגו וצבעים שונים.

עם זאת, היא גם הרוויחה מהמהלך הכנסות, כתוצאה מההסדר החדש עם אורנג' לאורך כמה רבעונים, שסייעו לה "להחזיק את הראש מעל למים".

במהלך השנה האחרונה, נכנסה פרטנר לשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית, באיחור של כמעט 3 שנים אחרי המתחרה סלקום, והגבירה את התחרות בשוק המקומי. בכך מתכננת החברה לבסס את מעמדה כחברת תקשורת כוללת. במקביל, עדכנה החברה באחרונה בדבר יציאה לשלב המסחרי בפרויקט תשתית הסיבים האופטיים שלה.

בשבוע שעבר פורסמו דוחות פרטנר לרבעון השלישי. החברה, המנוהלת על ידי איציק בנבנישתי, הציגה אמנם שחיקה בהכנסות כצפוי - אבל צעדי ההתייעלות שנקטה תרמו לעלייה ברווח התפעולי שלה.

בחודשים ינואר-ספטמבר 2017, פרטנר רשמה הכנסות של 2.4 מיליארד שקל - ירידה של 10.5% לעומת התקופה המקבילה, לצד קפיצה של 70% ברווח התפעולי, שהגיע ל-315 מיליון שקל וזינוק של 177% ברווח הנקי, ל-164 מיליון שקל.

דווקא לוקסי "קרא את המפה"

בעקבות חתימת העסקה להעברת השליטה בפרטנר לידי סבן, אמר בזמנו המוכר, אילן בן-דב, ל"גלובס": "הפסדתי על פרטנר מיליארד שקל. אני לא בוכה על שום דבר, פעם מרוויחים ופעם מפסידים, הכל בסדר. עם זאת, אני חושב שעשינו עסקה מצוינת לבעלי המניות של סקיילקס, והצלחנו להוריד חוב של 1.6 מיליארד שקל".

סבן, כאמור, לא רווה נחת בפרטנר, ובן-דב כבר מזמן אינו בעל השליטה בסקיילקס. אבל מי שלבטח עשה עסקה טובה, הוא בעל השליטה הנוכחי בסקיילקס (ששינתה את שמה לסאני תקשורת) - יעקב לוקסנבורג (לוקסי), שזיהה מבעוד מועד את הפוטנציאל הטמון בפעילותה המסורתית - שיווק מכשירי הסמארטפון של סמסונג - פעילות שהפכה למשנית, מאז שנרכשה השליטה בפרטנר.

לוקסי, שהפך באמצעות חברת לפידות לבעל החוב הגדול של סקיילקס בשלהי תקופת בן-דב בחברה, הוביל ב-2015 הסדר חוב בהיקף של כ-1 מיליארד שקל בחברה, שכלל "תספורת" משמעותית, והפך אותו לבעל השליטה בחברה. בהמשך, הצליח להפיח רוח חיים בפעילות הטלפונים הסלולריים.

שוק המניות לא נותר אדיש למהפך שעברה החברה, ומניית סאני תקשורת   הניבה תשואה של 1,500% בשנתיים האחרונות, שהגדילה את שווי החברה לכ-450 מיליון שקל.

מהתוצאות שפרסמה החברה באחרונה, עולה כי הפופולריות של מכשירי סמסונג גלקסי מסדרת S8, שהושקו בחודשים האחרונים, ממשיכה לתמוך בעסקיה של סאני תקשורת. רווחיה לרבעון השלישי של 2017 זינקו ל-15 מיליון שקל, לעומת רווח של כ-4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

בסיכום רבעוני, נהנתה סאני משיפור של 17% בהכנסותיה, שהסתכמו ב-268 מיליון שקל. מחירי המכירה של סמסונג S8, מדווחת סאני, "שיקפו את הפחתת מסי הקנייה, ולפיכך נמכרו לציבור במחירים נמוכים ביחס למכשירי הפרמיום בשנים קודמות". הפחתת המסים, כחלק מהחלטתו של שר האוצר, משה כחלון, מאפריל האחרון, תמכה בעלייה במכירות של החברה.

בסיכום שלושת הרבעונים האחרונים, רווחיה של סאני תקשורת עלו ב-185% ל-38 מיליון שקל, אחרי עלייה של 20% בהכנסות, שהצטברו ל-828 מיליון שקל. הונה העצמי מסתכם כיום ב-154 מיליון שקל, ובקופתה מזומנים בהיקף של 57 מיליון שקל.

מניית פרטנר

עוד כתבות

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

נערכים ליום נוסף של הסלמה: הלימודים בוטלו בדרום ובשפלה, בגוש דן יילכו לבית הספר

ברשויות בדרום הארץ ובשפלה הודיעו כי התלמידים יישארו בבתיהם גם היום, ואילו בגוש דן ובירקון הלימודים יתקיימו כסדרם בהתאם להנחיות פיקוד העורף ● תנועת הרכבות באזור עדיין מושבתת והתושבים נקראו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים ● כל הפרטים בפנים

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

ח"כ יוסף גבארין, מפלגת חד"ש / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש מצב שכל אדם שני בחברה הערבית הוא עני"

הדברים נאמרו בפאנל "אתגרים של עוני, אבטלה, ופשיעה בחברה הערבית" שנערך בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" בהנחיית אחסאן הנו

רינת גזית  / צילום: פנאקסיה

נכנסים לקנאביס: בכירים נוספים מצטרפים לתעשייה

רינת גזית מונתה לדירקטורית בלתי תלויה בפנאקסיה ישראל, מפעל ייצור הקנאביס בלוד ● טוגדר, המגדלת קנאביס רפואי וקיבלה לאחרונה אישור להתחיל בגידול לצרכים מסחריים, הודיעה על מינוי יואב אליישוב למנהל תחום הפארמה בחברה

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות לאורך היום; פיקוד העורף: ניתן לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה

מטחים כבדים נורו מעזה במהלך היום, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● צה"ל תקף ברצועה ● שליח האו"ם יגיע מחר לאזור ● לא יתקיימו מחר לימודים ביישובים שנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו

משתמשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

צ'ק דרך הוואטסאפ? פייסבוק משיקה שירות תשלומים חדש

השירות "פייסבוק פיי" יאפשר ביצוע תשלומים דרך כל אפליקציות החברה ● השירות יהפוך לזמין בפייסבוק ומסנג'ר בארה"ב במהלך השבוע הקרוב ובהמשך יהיה זמין במדינות נוספות

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

אנשים מתגוננים בעת אזעקה בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

ההחלטה הכלכלית היקרה של פיקוד העורף

מפקד פיקוד העורף קיבל החלטה שעלותה נאמדת במיליארדי שקלים - השבתת העבודה מתל אביב ודרומה • מי ישלם את החשבון: קופת המדינה, המעסיקים או העובדים? • ההסלמה במצב הביטחוני חייבת להוות נקודת מפנה ביחס לחקיקה הקיימת בתחום ● דעה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה