גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לעורר את הגולש שבתוכי; כי חייבים לעשות סקי באירופה

הניסיון שלי כלל בעיקר גלישה צנועה בחרמון, אבל לשיטתי, די היה בכך כדי להתמודד עם כל פסגה בתבל ■ מה כבר יכול להיות? שלג הוא שלג, ומורד הוא מורד

חופשת סקי/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
חופשת סקי/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"חייבים לעשות סקי. זו אחלה הזדמנות".

בתחילה נראה היה שהמשפט האגבי הזה, שהופרח כלאחר יד אל חלל המכונית השכורה הקטנה, אינו מותיר רושם מיוחד בקרב הנוכחים השותקים. אולם אט-אט חלחלו המילים פנימה, לבשו משמעות והתגבשו לכדי רעיון, שעד מהרה צמח והפך לתחושת שליחות של ממש.

היינו בעיצומו של טיול באירופה, טיול למס"ם (ללא מטרת סקי מוצהרת), שהתמקד בנופים, בערים ובעיקר באכילה ושתייה. אבל המישורים המושלגים בגרמניה, שהלכו והתגבהו ככל שהעמקנו לשווייץ, עוררו את הגולש שבתוכנו. בכל הנוגע לספורט החורפי הזה, איש מאיתנו לא הרחיק מעודו אל מעבר לחרמון, כך שלא הכרנו אתרי סקי בניכר, ורק ידענו במעורפל שאי-שם באזור צריכים להימצא אותם הרים המכונים "אלפים".

לאחר התייעצות עם מקומיים ועם המפה, עשינו את דרכנו אל עמק סאס, השוכן בדרומה של שווייץ, ואל אחת האטרקציות המפורסמות בו (כך נודע לנו בדיעבד), עיירת הסקי סאס-פה (Saas-Fee). העיירה עצמה שוכנת בגובה של לא פחות מ-1,800 מטרים מעל פני הים - עוד לפני שמתחילים כמובן להגביה אל מסלולי הגלישה.

הניסיון שלי כלל שניים-שלושה שיעורי סקי בחרמון בילדותי, ועוד כמה ביקורים כמבוגר, שבהם ירדתי בצורה כזו או אחרת במדרונות. אבל לשיטתי, די היה בכך כדי להתמודד עם כל פסגה שמזמנת לי התבל. מה כבר יכול להיות? שלג הוא שלג ומורד הוא מורד. במיוחד הילכה עליי קסם המחשבה על "המסלולים השחורים", אותם שבילים צרים ותלולים שמתאפיינים בתנאי גלישה מאתגרים במיוחד. למה לא לנסות?

המפגש עם בסיס היציאה למסלולים היכה אותנו בהלם תרבות. היה זה טרמינל ענק ואינסופי של שלל אמצעי תחבורה, שיוצאים משם לכל עבר ולכל גובה - כיסאות רכבל גדולים וקטנים, לזוגות וליחידים, פתוחים ומקורים, גונדולות למיניהן וקרונות רכבל ל-20 איש ויותר. המקום הזכיר תחנת רכבת מרכזית באחת הערים הגדולות בעולם, שאליה מתנקזים כל קווי התחבורה הקיימים.

לבסוף עלינו באחד הקרונות לתחנת ביניים, הממוקמת בגובה צנוע של 3,000 מטרים. שם הצטמצמו אמצעי התחבורה והמעבר לכמה עשרות בלבד - לכל הכיוונים. כבר התחלתי משתרך אחרי חבריי למסע בדרך לאחד המדרונות, כשלפתע צדה עיני פתח של מנהרה באחד מהקירות המסותתים של ההר, שלתוכה נכנסים גולשים רבים, מגלשיהם על כתפיהם.

נכנסתי גם אני פנימה, ולאחר ראיון קצר עם אחד מהוותיקים, התברר שבתוך המנהרה עובר המטרו - רכבת תחתית שמובילה גולשים מנוסים יותר אל הפסגה, לרום של 4,000 מטר ויותר. מאז ומתמיד שאפתי לגבהים, אל הספרות העליונות, והרגשתי שאיני מוכן להתפשר. מי יודע מתי בפעם הבאה תיקרה על דרכי הזדמנות כזו?

הנסיעה במנהרה החשוכה ארכה זמן לא מועט. כנראה גם לכלי רכב ייעודי קשה לטפס בתלילות שכזו. לבסוף הגענו לתחנה העליונה, ומפתח המנהרה האפלה פרצתי היישר אל אור היום, ומיד הוכיתי סנוורים. אחרי שהעיניים התרגלו לאור, ראיתי שישנה שם ישורת קצרה, ומאחוריה משהו שנראה כמו כלום. אל תוך הכלום הזה מיהרו שותפיי למסע ברכבת להיעלם בזה אחר זה - כמו למינגים שצונחים מקצהו של צוק.

מסוקרן, התקדמתי בחשש-מה אל הקצה, עד שיכולתי להביט מעבר לו. התמלאתי חלחלה. היה שם מדרון פסיכי. הירידה הייתה תלולה כל-כך, עד שהזכירה יותר קיר טיפוס מאשר מסלול גלישה. הגולשים שירדו בה נעלמו מהעין תוך שניות ספורות, כשהם מכופפים את ברכיהם ומעוותים את גופם בזוויות חדות, כנראה כדי למנוע מעצמם לפתח מהירות שתגרום להם להפוך לאנרגיה טהורה. אם במסלולים שחורים חפצה נפשי - הנה כאן השתרעה לפניי נפילה חופשית כמעט של לובן, ששחורה ממנה אין.

ביררתי ומצאתי שהמטרו מאויש רק בכיוון אחד - למעלה. אחר כך הוא יורד ריק כדי לאסוף עוד גולשים. הדרך היחידה למטה, אפוא, היא בגלישה. אבל גלישה הייתה מה שעשו ספורטאי החורף המקצוענים שעלו איתי במטרו. אני אצטרך להוריד את עצמי בצורה זו או אחרת את כל אלפי המטרים.

ברגליים רועדות העברתי את המגלשיים אל מעבר לקצה הצוק, ולהרף עין גלשתי. אבל אחרי שבריר שנייה ועשרה מטרים נפלתי, ולמדתי במהירות שהבעיה העיקרית במדרון הזה היא שנבצר ממני לשבת עליו ללא ניע. הגוף פשוט ממשיך להחליק למטה - בישיבה, בשכיבה או בכל צורה אחרת. הוא פשוט היה תלול מדי, והגוף המשיך להתגלגל ולהיחבט. כדי לעצור את ההידרדרות המבישה הזו, היה צורך לנעוץ בכל הכוח את המגלשיים ואת המקלות בצורה אנכית בשלג, ופשוט להיאחז בהם כטובע בקש. אחר כך צריך לשחרר מעט, ומיד לצבור מהירות מסחררת - לעבור כברת דרך נוספת, ושוב להיאחז בציפורניים, כדי לא לצאת מכלל שליטה.

וכך ירדתי מטה, באינספור מחזורים של גלגולים וחבטות, והיצמדות נואשת למקלות, וחוזר חלילה. וכל אותו זמן המשיכו לחלוף על פניי גולשים - גולשים אמיתיים, לא ניצולים. כשחלפו על פניי בחליפותיהם הזוהרות ובציודם הנוצץ, העיפו מבט משתומם בפליט הרטוב והמסמורטט, הלבוש מכנסי ג'ינס ספוגי רטיבות ומעיל דובון. פה ושם גם נעצר מישהו וביקש לדעת שמא אני זקוק לעזרה. העליתי בכל כוחי חיוך בוטח על שפתיי, והודעתי שהכול בסדר.

כשירדתי מהרכבת בתחנה העליונה הייתה זו שעת צהריים מוקדמת. כעת, כשהגעתי בדי עמל - הלום חבטות וספוג מים וקרח - אל תחנת הביניים, כבר העריב היום, והשמש נטתה לשקוע. ירדתי עם אחרוני הגולשים - הפעם ברכבל - אל תחנת הבסיס, שם איתרתי ל בסוף את חבריי לטיול באחד מבתי הקפה, שקועים בשיחה ערה על עניינים שברומו של עולם. "או, הנה הוא", הפטיר אחד מהם. "הודענו במודיעין שנעלמת. הרגיעו אותנו, שאם לא תגיע עד הלילה, הם יעלו אופנוע שלג לחפש אותך. זה קורה לפעמים. וכמעט תמיד עם ישראלים".

עוד כתבות

פאדי פרח, משקיע ומתווך נדל"ן בגליל וביוון / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את מתווך הנכסים מהגליל שהתייאש מישראל וגילה את אתונה

המתווך פאדי פרח מנצרת התמחה במציאת נכסים למשקיעים באזור מגוריו ● עם העלאת המס לדירה שנייה ל-8% הכול התייבש, וזרם המשקיעים פנה מעבר לים - והוא בעקבותיו ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

בלומברג/  צילום: רויטרס, PETER HENDERSON

ההוצאה חסרת התקדים של בלומברג משנה את כלכלת הבחירות בארה"ב

מה הסכום שהוציא המיליארדר הדמוקרטי עד נקודה זו, כמה עלה לו ספוט תשדיר של 60 שניות במחצית משחק הסופרבול הקרוב, ומה הסיבה שהוא מתקיף את נשיא ארה"ב? ● "יש תחושה שבלומברג עושה משהו שהמפלגה שלו לא יכולה לעשות – ללכת בכוח נגד טראמפ"

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים שעלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

 

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

אבי טיומקין / צילום: תמר מצפי

מה היה לאבי טיומקין להגיד לאחר שזומן לרשות ני"ע

יועץ קרנות הגידור אבי טיומקין, הוזמן באחרונה לביקור ברשות לניירות ערך, כדי להעביר סקירת מאקרו כחלק מתוכנית ההרצאות של מחלקת תאגידים

שרון שלום / צילום: כדיה לוי

בכיר נוסף במשרד הביטחון מצטרף להנהלת חברת הסייבר ההתקפי NSO

שרון שלום, שהיה ראש המטה של שר הביטחון, יעבור לחברת הסייבר השנויה במחלוקת, שתוכנה שלה שימשה לכאורה לריגול נגד עיתונאים ומתנגדי משטר במשטרים אפלים ● בתחילת החודש נודע כי הצנזורית הראשית מנהלת מגעים להצטרף לחברה, ואף ביקשה להקדים את פרישתה מצה"ל

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

גילת לווינים / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לקראת אקזיט של 2 מיליארד שקל? מניית גילת לוויינים זינקה על רקע מגעים לרכישתה

גם מניית מבטח שמיר, בעלת המניות השנייה בגודלה בגילת, זינקה היום בבורסה ● בעלת המניות הגדולה בגילת היא קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, המחזיקה ב-34.1% מהון המניות

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראייה נגדם

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת הצלחה טוענת כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל