גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גלישה בימי כולרה; השפעת ההתחממות על אתרי סקי

ההתחממות הגלובלית יוצרת מחסור בשלג ■ המחסור מקצר את העונה ומייקר את עלויות התפעול של אתרי הסקי ■ כדי לנהל נכון את המשבר, נדרשים אלה לגלות יצירתיות ולהמציא את עצמם מחדש, והתחום כולו עובר שינוי

אתר סקי / צילום: רויטרס
אתר סקי / צילום: רויטרס

כדור הארץ מתחמם, וזאת עובדה. מדענים מעריכים כי במאה השנים האחרונות עלתה הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ ב-0.6 עד 1 מעלות צלזיוס, ועד 2100 היא עתידה לעלות בעוד 1.4 עד 5.8 מעלות. להתחממות הגלובלית ולשינויים באקלים יש השפעה לא פשוטה על תעשיית תיירות הסקי והשלג. תוצאות ההתחממות כבר מורגשות, בין השאר, בעונות חורף מרובות שבהן כיום רק כ-%15 מאתרי הסקי במדינה מוגדרים "לא אמינים לסקי".

שווייץ, המשופעת באתרי סקי, היא אחת הנפגעות העיקריות מהמגמה הזאת. בעתיד יעמוד שיעור האתרים הלא אמינים במדינה על 37% עד 56%. אתר סקי "אמין" הוא כזה שהשלג בו מובטח בשבע מתוך כל עשר שנים, ובמשך מאה ימים לפחות גובה השלג מגיע ל-30 עד 50 סנטימטר. מתברר שדווקא הרי האלפים מתחממים בקצב כפול מהממוצע בעולם. לפי נתונים שפרסם המשרד השווייצרי להגנת הסביבה, הקרחונים הקטנים והבינוניים ייעלמו מאירופה עד 2050.

באוסטריה, שמדרונות השלג באתרי הסקי שלה נמוכים יותר, וגובהם הממוצע פחות מאלף מטר, צפוי קו השלג לעלות בכ-200 עד 300 מטר, דבר העלול לפגוע קשות בפרנסת כפרים המספקים שירותים הקשורים לספורט החורף. גם באיטליה, שבה מחצית מהכפרים התלויים בענף הסקי שוכנים בגובה של פחות מ-1,300 מטרים, צפויים בעתיד רק מעט חורפים שיאפשרו תנאים מתאימים לקיום הפעילות. באזור הסקי סורנברג (Sorenberg) שבמרכז שווייץ הכשירו אתר חדש עם מעליות סקי המעלות את הגולשים למורדות גבוהים יותר, שבהם מדרך הטבע יש יותר שלג.

שימור השלג דאשתקד

באזור הרי האלפים מתגוררים כ-14 מיליון בני אדם בשבע מדינות - סלובניה, איטליה, אוסטריה, גרמניה, ליכטשנשטין, שווייץ וצרפת. ענף התיירות בכלל והסקי בפרט משמשים עוגן חשוב בכלכלת האזור. באלפים מבקרים מעל 60 מיליון תיירים בשנה, המספקים כ-10%-12% מהתעסוקה באזור.

המחסור בשלג גורם להתקצרות עונת הגלישה ולסערות קשות ולמפולות שלגים בלתי צפויות מצד שני, כמו גם לעלייה בהוצאות התפעול. כדי למזער ככל האפשר את הנזקים ולנהל נכון את המשבר, אתרים מובילים באירופה וגם בארצות הברית ובקנדה נזקקים למידה לא מבוטלת של יצירתיות, החל מהשימוש השגור בתותחי שלג ועד שימור של שלג דאשתקד, וזאת לא בדיחה. באתרי סקי רבים משתמשים בשיטה חדשנית המאפשרת שימוש בשלג מהעונה הקודמת שנשמר בקירור כל הקיץ.

כדאי לאתרים להשקיע בשלג מלאכותי, שכן בגלל צמצום כמות השלג הטבעי, עונת הסקי הולכת ומתקצרת. תוספת השלג המלאכותית עשויה להקדים את פתיחת המסלולים ולהאריך את העונה ובכך גם להגדיל את רווחי האתרים. תהליך הפקת שלג מלאכותי הפך לעסק משתלם. שוק מכונות השלג העולמי מוערך בכמיליארד דולר בשנה, ויותר חברות נכנסות לתחום, בהן אפילו חברה ישראלית, איי.די.אי. טכנולוגיות, המתמחה באופן אירוני במתקני התפלה דווקא.

החברה הצליחה להמיר טכנולוגיית קירור מכרות לצורכי ייצור שלג. המתקנים מבוססים על טכנולוגיית ייצור קרח בוואקום הידועה בישראל גם בשם "תהליך זרחין" - טכנולוגיה שפותחה בישראל בשנות ה-60 לצורכי התפלת מי ים והותקנה לראשונה באילת. היתרון בשיטה הוא שהיא מאפשרת הפקת כמויות גדולות של שלג גם בתחילת העונה, שבה הטמפרטורה גבוהה מדי לייצור שלג בטכנולוגיות אחרות, שכן בניגוד לתותחי השלג, היא לא תלויה בטמפרטורה, בלחות וברוח. גם צריכת האנרגיה שלה נמוכה מזו הדרושה בשיטות אחרות, ולכן זולה יותר.

סקי באתרים סגורים

עוד שינוי המסתמן בתיירות הוא בנייה והפעלה של אתרי סקי במתחמים סגורים, שאינם תלויים במצב השלג. המפורסם שבהם הוא זה שהוקם ב-2005 בדובאי המדברית, אך הוא בהחלט אינו היחיד. התוספת הטרייה ביותר היא האתר הסיני צ'אנגשה (ראו מסגרת), אך גם בארזים נפלה שלהבת: גם באתר הסקי הצרפתי טיניה (Tignes) שאיבד בשנים האחרונות שליש משטחו, מוקם אתר סקי מקורה וממוזג - שיאפשר שליטה בטמפרטורות ובכמות השלג.

גולש בדובאי / צילום: רויטרס Ahmed-Jadallah

גם מיקומם של אתרי סקי מתחיל להשתנות. האתרים החדשים נבנים דווקא בגבהים נמוכים יותר, מה שנראה במבט ראשון כסתירה, שהרי שם יש פחות שלג. אבל כשהר לבן הופך לירוק עוד לפני סיום העונה עקב הפשרת השלגים בטרם עת, צריך לשווק אותו אחרת.

"אתרי הסקי הופכים בלית ברירה לאתרי שעשועים ונופש, כך באירופה וכך גם בארצות הברית ובקנדה", אומר ד"ר אלון גלבמן, ראש החוג לניהול תיירות ומלונאות במכללה האקדמית כנרת. "כך למשל, אתרי סקי במדינת ורמונט שבארצות הברית החלו להציע בקיץ האחרון אטרקציות אקסטרים כמו רכבות הרים, מסלולי אופניים דאונהיל, אומגות, גשרי חבלים בגובה, גלישת מצוקים (סנפלינג), טיפוס צוקים, ועד טרקים מודרכים ובאנג'י. ורמונט היא רק דוגמה למגמה המתרחבת של המאמצים להפיכת הבעיה למקור פרנסה ולניהול נכון של משבר תיירות השלג בעולם".

בשנות ה-50 נטו למקם אתרי סקי גבוה ככל האפשר, כדי שהשלג יחזיק מעמד כמה שיותר, והעונה תהיה ארוכה ככל האפשר. הבעיה היא שאם האתרים גבוהים, בסביבות האלפיים מטר, אולי יש שלג בחורף, אבל הנוף והסביבה משעממים בקיץ. בגלל שינויי האקלים, הנטייה כיום היא להקים אתרים נמוכים, בגובה 1,400 מטר, ולשלב טיולים ביערות ושחייה באגם בפעילויות הקיץ.

באופן אבסורדי, מחירי הטיסות ההולכים ונעשים זולים, יוצרים דווקא עבור האירופאים וגולשים מסורתיים מארצות השלג נגישות אל ארצות החום ברמה שבעבר יכלו רק לחלום עליה. "אירופאים רבים יכולים לעלות היום לטיסה ולהגיע בתוך כמה שעות למקום של קיץ, ליעדים שבהם עלויות הנופש במונחים אירופיים זולות יחסית, מטורקיה ויוון ועד האיים המלדיביים", אומר גלבמן. "כך, בהפוך על הפוך, אתרי הסקי מפסידים אולי קהל גולשים מקומי שנוסע אל השמש, ומרוויחים קהל כמונו - הצמא לשלג ולאירופה המסורתית מהסיפורים". 

אתר סקי מלאכותי בסין/ צילום: רויטרס

גולשים הצידה (2)

סקי Indoor. שלושה ניחושים באיזה אתר סקי צולמו הפינגווינים החמודים האלה: אלסקה? אנטארקטיקה? דרום אפריקה? לא ולא. הפינגווינים חיים באתר הסקי דובאי, שנחשב עד לאחרונה לאתר הסקי המקורה הגדול בעולם. האתר משתרע על שטח של 22,500 מטר רבוע ומכיל 600 טונות שלג, והוא נמצא בקניון האמירויות בעיר. באתר הר בגובה 85 מטר, חמישה מסלולים ברמות קושי שונות, מעלית סקי, פארק קרח של 3,000 מטר רבוע, הכולל מקום משחקים למזחלות ומגלשות ואפילו מערת קרח מלאכותית. בימים אלה שוקדים בנסיכות על הקמתו של אתר סקי גדול עוד יותר.

גולשים הצידה (3)

סקי בעירום. אחד הטרנדים החדשים באתרי סקי, בעיקר לקראת סוף העונה, כשמתחמם קצת, תרתי משמע, הוא גלישה בעירום או בחצי-עירום, כלומר בביקיני או בחוטיני. באתר הסקי האוסטרי Steinach am Brenner מתקיימת תחרות Naked Slalom Skirace (בתמונה), ובספר השיאים של גיניס אף נרשם מספר האנשים הגדול ביותר שגלשו בבגדי ים בו זמנית (כאלפיים, ברוסיה. השיא הקודם עמד על כאלף). אף שהנפילה בשלג בלי הגנה של חליפת סקי הוא עניין מכאיב למדי, הסכנה הגדולה יותר היא דווקא כוויות שמש, שכן השלג הבוהק מחזיר אור ומכפיל את עוצמת הקרינה. מומלץ להתמרח בתכשיר בעל מקדם ההגנה הגבוה ביותר שניתן להשיג.

עוד כתבות

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה