גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האוזר, תודה

רבים יתקשו להבין את התרומה של האוזר לשיפור החוסן הכלכלי של כולנו

שמואל האוזר / קרדיט יחצ
שמואל האוזר / קרדיט יחצ

מוקדם יותר השבוע התבשרנו כי יושב ראש רשות ניירות ערך מאז שנת 2011, פרופסור שמואל האוזר, החליט לסיים את תפקידו בסוף השנה הקרובה ולא למצות את הקדנציה שנקבעה לו עד לשנת 2019. בתקופה שמעמדם של משרתי הציבור הבכירים בשפל, ורבים רואים בהם רודפי שררה וכוח המוצאים במשרתם הציבורית כר זינוק לשדרוג כלכלי במגזר הפרטי, האוזר הוא דוגמה למשרת ציבור שהציבור הישראלי צריך להיות גאה בו ולייחל לשכפולו.

אין מדובר בנער אוצר באמצע שנות השלושים לחייו, שכבודו במקומו מונח כמובן, אשר בונה את עתידו המקצועי, אלא באיש מנוסה כבן 60, בעל הכשרה כלכלית רחבה וחזון מגובש באשר לתפקידיה של רשות ני"ע, ולפיכך מחליפו ייכנס לנעליים גדולות.

תפקידיו של יושב ראש ני"ע אינם אינטואיטיביים עבור חלקים נכבדים בציבור הרחב, אשר שכלול שוק ההון ופיקוח עליו רחוקים מהם בחיי היומיום כרחוק מזרח ממערב. רבים יתקשו להבין את התרומה של האוזר לשיפור החוסן הכלכלי של כל אחד ואחד מאיתנו, אך להבנתי מדובר בתרומה יוצאת דופן הנוגעת לכל ארנק ישראלי.

טור זה מתוקף מגבלותיו אינו רשימת מכולת של הישגיו של האוזר כיו"ר רשות ני"ע, אך באותה הנשימה אינו יכול להימנע מלדון בכמה מהם, לפני שהדיון הציבורי יתמקד כולו במחליפה המיועדת.

האוזר לא היסס לחשוף ציפורניים רגולטוריות חדות וארוכות בצאתו למאבק משפטי ותקשורתי מול צמרת אילי ההון, שסבר כי סרחה. כולנו מוקפים בגיבורים גדולים אשר סבורים כי לצאת נגד הכסף הגדול זו משימה לילד קטן עם שוט גדול, ובמקביל חוששים להעיר לחמתם בענייני דיומא. ההיסטוריה מלמדת כי איש לא פעל בנחישות כה רבה כנגד הכסף הגדול שסרח.

המאבק שניהל האוזר לשינוי השדרה הניהולית בבורסה בתל-אביב, אשר התקשתה להזניק את הבורסה המקומית קדימה, היה חשוב ותרם תרומה ניכרת לשיקום הבורסה הדועכת.

בתקופתו של האוזר צמד המילים "ממשל תאגידי" הפך מסיסמה חבוטה לתוכנית עבודה בחברות המפוקחות, הזוכה להתייחסות של המשקיעים.

האוזר תרם תרומה ניכרת לשיפור העצום שחל בתעשיית קרנות הנאמנות בישראל - הן בהיבט שיפור המוצר בכל האמור בשקיפותו והן בהוזלתו, והתוצאה היא פריחת תעשיית הקרנות הממוקמת רגולטורית במקום מתקדם יותר מאשר החיסכון ארוך הטווח.

האוזר בתבונתו הרבה הבין כי המטוטלת הרגולוטורית נעה בעוצמה למצב של רגולציית יתר, לאחר שנים של רגולציית חסר, והחל במאמץ לאזן זאת. איזון זה אינו פשוט להשגה והדרך להקלת עומס רגולטורי מיותר עדיין ארוכה, אך האוזר סימן את המטרה, ומי שיבוא בעקבותיו יידרש ליישם זאת במרץ ובתבונה מבלי לפגוע בטובת המשקיעים.

החזיתות רבות, השינויים לא פוסקים

ראש רשות ני"ע אינו קוסם, והוא רגולטור אחד מבין רגולטורים פיננסיים נוספים וכפוף למערכת פוליטית סוערת והפכפכה, ולפיכך פעמים רבות נוצר פער בין מה שנכון לעשות בפרספקטיבה השוק-הונית לבין מה שנעשה בפועל. מחליפו של האוזר יידרש לשכלל את התיאום למול הרגולטורים השונים ולייצר את המנופים הפוליטיים על מנת להיות שגריר שוק ההון בכנסת.

רשות ניירות ערך תהיה חייבת להמשיך ולהשתפר בכל האמור במהירות ואיכות תגובותיה לשינויים בשוקי ההון המקומי והעולמי. עולם של פינטק, מטבעות וירטואליים, מימון המונים וכן הלאה הוא עולם שונה בתכלית מן העולם הפיננסי שקיבל האוזר מקודמיו עת נכנס לקדנציה, והוא דורש התאמות מהותיות ביחס לסיטואציה הקיימת. רשות ני"ע חייבת למצוא את הדרך לשפר את הביקורת על הדיווחים הכספיים של החברות, זאת לצד הקלה על החברות הציבוריות ושכלול שוק ההון, על מנת שלא נופתע לגלות בעתיד הלא רחוק פער גדול בין המצג של החברות הציבוריות לבין מצבן העסקי האמיתי.

שוק ההון הישראלי רחוק מלהיות מושלם גם בשלהי המשמרת של האוזר, ואולם ההספק שלו במשמרתו הוא מרשים וראוי להערכה. האוזר מותיר אחריו שוק הון ישראלי בריא יותר באופן בולט מזה שקיבל לידיו מקודמיו בתפקיד, בכל אספקט, ועל כך מגיעה לו תודה גדולה.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות קלות; ביוג'ן תגיש לאישור את המוצר לטיפול באלצהיימר

ביוג'ן עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון השלישי ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לטיפול באלצהיימר ●  פרוקטר אנד גמבל מטפסת לאחר שעקפה את התחזיות ● קימברלי קלארק ולוקהיד מרטין העלו את תחזית הרווח למניה ב-2019 ● מקדונלדס יורדת לאחר שפיספסה התחזיות ● היום לא התקיים מסחר ביפן לרגל הכתרת הקיסר נארוהיטו ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

גלילות קפיטל / צילום: יחצ

קרן גלילות משיקה קהילה של מנהלי אבטחת מידע

המטרה של גלילות היא להגדיל חשיפה לסטארט-אפים ישראלים וכן למסד קשרים עם מנהלי אבטחת המידע שיסייעו לה בתהליך ההשקעה

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר כי "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העולם הוא לא רק דיווחים על פוליטיקה והפצצות בסוריה"

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● "אוף דה רקורד"

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בקנדה בראשות רה"מ המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן טרודו יצטרך להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מקרן קאי קפיטל שמוביל תמיר גלוסקה, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה