גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כינוס מותגים נוסח כחלון

כחלון עזב אמנם את הליכוד, אבל הוא מעולם לא התנתק מהמפלגה ■ סוגר שורות

האידיאולוגיה לא משחקת תפקיד

האכזבה הגדולה מיו"ר "כולנו" ושר האוצר, משה כחלון, ששטפה השבוע את אמצעי התקשורת והרשתות החברתיות, נובעת בעיקר מבעיית תיאום ציפיות ומאוטומטיות השיח בחברה הישראלית - אוטומטיות שמייצרת חלוקה לטובים ולרעים, כשכחלון החייכן זכה עד היום למקום של כבוד בקבוצה של הראשונים.

להגנתו, צריך לומר, הוא דווקא ניסה להנמיך ציפיות לא פעם ולא פעמיים, אבל האתרוג שלו בעיתונות לא נתן לעובדות לבלבל אף אחד. כולם זוכרים לו איך הבטיח לשמור על מורשת בגין ולהגן על בית המשפט, פחות זוכרים לו דברים אחרים וברורים שאמר. כבר בנובמבר אשתקד, כשנשאל במהלך כנס אילת לעיתונות על הניסיונות לפרק את תאגיד השידור הציבורי, השיב כחלון בלי למצמץ: "אני מדבר על כסף כי זה המנדט שלי. בבחירות קיבלתי 10 מנדטים, בפעם הבאה אם כולם יצביעו לי, אהיה גם שר הדמוקרטיה". במילים אחרות, תנו לי למכור לכם נעליים בזול (הנדל"ן פחות עובד), עזבו אותי מכל היתר.

אבל זה הרבה יותר עמוק מהנרטיב של הפוליטיקאי שמבקש להוריד לכם את יוקר המחיה. כחלון עזב אמנם את הליכוד, אבל הוא מעולם לא התנתק מהמפלגה. למעשה, העזיבה ההיא שלו עשתה רק טוב למפלגת השלטון ולעומד בראשה, בנימין ("תהיו כחלונים") נתניהו. האחרון, איש שיווק בעוונותיו, יודע שכדי להגדיל את העוגה ולהגיע לקהלי יעד נוספים, צריך להשיק לעתים מותגים מבודלים שמייצרים מראית של תחרות. "כולנו" עבור הליכוד היא כמו "איחוד ישיר" עבור "מגדל", כמו "מזולה" ו"בלו-בנד" עבור יוניליוור, כמו "קרלסברג" ו"טובורג" עבור החברה המרכזית למשקאות (קוקה-קולה ישראל). יש להם אריזה שונה, שפה אחרת, כך גם הסנטימנט של הקהל. בסוף, את הכסף של המשקאות סופרים באותו מטה מרכזי בבני ברק, את המנדטים של "כולנו ליכוד" סופרים במצודת זאב. נטו ביבי.

הבעיה עם ריבוי מותגים תחת קבוצה אחת, היא שהרצון לבלבל את השוק מצליח לעתים יותר מהמצופה והוא מחליש את הנאמנות למותג המרכזי, כמו גם לשלוחותיו. זה קרה לשופרסל עם מותגים כמו "יוניברס", "היפר נטו" ו"יש"; זה קרה לקלאבמרקט (עליה השלום) עם "ג'מבו" ועם "אימפריה"; זה קרה לריבוע כחול עם "שפע שוק" ועם "you"; וזה קורה גם עם המותג החדש והכחלוני, שבסקרים האחרונים לא מצליח לשחזר את ההצלחה מהבחירות האחרונות.

במקרים כאלה, לפחות בעולם הקמעונאות, יוזמים את מה שמכונה "כינוס מותגים" - חזרה אל המותג המרכזי עם הבדלים קלים לכל היותר (מגה ומגה בעיר, שופרסל ושופרסל שלי). ככל שכחלון חפץ בשלטון הימין, ממנו בא ומשם הוא עדיין שואב את כוחו הפוליטי, הוא יבקש להתרחק מבחירות בעיתוי הנוכחי - גם אם המשמעות היא תמיכה בחוקים מושחתים ומשחיתים כמו "חוק ההמלצות" שנועד הלכה למעשה להשתיק את המשטרה.

הוא כבר תמך בעבר בחוק ההסדרה (וגם אז עקף את בני בגין מימין), והוא יעשה את זה שוב אם צריך. דחיקת הקץ מעניקה לכחלון זמן להיערכות, בין היתר לתרחיש של ריצה משותפת עם הליכוד, או אפילו התמודדות על הנהגתה. ביום שבו יוגש כתב אישום נגד נתניהו ייטרפו כל הקלפים, ובקזינו הפוליטי של הליכוד כחלון עשוי להפוך לשחקן מרכזי ולאתגר דמויות מפתח כמו גדעון סער, גלעד ארדן (שנחלש מאוד לאחרונה) וישראל כ"ץ.

חלק ניכר מחברי הכנסת של "כולנו" יקפצו בשמחה אל מהלך כזה, אם יבטיחו להם מקום ריאלי. שר השיכון, יואב גלנט, כבר מזמן מפלרטט עם הליכוד והוא כנראה בדרך לשם עם או בלי כחלון, ושר הכלכלה, אלי כהן, צמח בליכוד ויהיה רק טבעי עבורו לחזור הביתה. רועי פולקמן יצטרך לבלוע הרבה צפרדעים כדי להצטרף (אבל זה פחות או יותר מה שהוא עושה בחודשים האחרונים), ונראה שרחל עזריה היא היחידה שתפסול מהלך כזה על הסף. במחנה הציוני מזמן מחכים לעריקה שלה, גם ב"יש עתיד" לא יתנגדו. האידיאולוגיה במקרה הזה לא משחקת תפקיד, רק הסקרים.

הטרגדיה של השחיתות

הדבר המטריד ביותר בתחקיר המצוין שפרסם השבוע עיתונאי חברת החדשות עמית סגל על השחיתות הפוליטית לכאורה של שגריר ישראל באו"ם דני דנון (ליכוד), הוא אובדן היכולת שלנו להתרגש. עוד מינויים מפוקפקים, עוד כסף ציבורי שעושים עליו סיבוב, עוד מאותם דברים שעוברים בסוף ליד. חוץ מקומץ מפגינים קבועים בפתח תקווה איש לא ייצא לרחובות, האופוזיציה עושה לעצמה נעים בגב בפורום שקר כלשהו של חיים סבן באמריקה, ואולי יום אחד מבקר המדינה יפרסם דוח שיוגדר (כמובן) "חמור" כדי שלפחות עמית סגל ירגיש שמישהו לקח אותו ברצינות.

השחיתות השלטונית הנוראה מכול היא זו שגורמת לנו להתרגל אליה. לחשוב שכולם אותו דבר, שככה זה עובד, שאי-אפשר לשנות. כדי לדכא את הביקורת היא מרדדת את השיח, מפלגת בין קבוצות אוכלוסייה, מייצרת חלוקה אוטומטית לימין ושמאל ומחלישה באופן עקבי את שומרי הסף.

השותפים הבכירים של השחיתות השלטונית הם לא מי שכבר זכו לכינוי "צמד הדודאים" (חברי הכנסת דודי אמסלם ודוד ביטן), אלא דווקא מי שנחשבים לנסיכים מלוטפים ברוב אמצעי התקשורת: משה כחלון בתמיכתו השקטה ובחיוכו הרחב, ושרת המשפטים, איילת שקד, בקסמה ובפעלתנותה.

רץ למרחקים קצרים

אחרי שהודיע לאומה כי בשמאל (שוב) שכחו מה זה להיות יהודים, התפנה השבוע יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, לחבוט קצת ב"שוברים שתיקה". ליאיר לפיד זה תמיד עבד, אין סיבה שזה לא יעבוד גם בשבילו. העניין הוא שברגע שבשמאל זזים ימינה, הציר כולו זז יחד איתם.

אז אם שוברים שתיקה הפך מוקצה על-ידי נציג השמאל, רק טבעי ששר החינוך, נפתלי בנט (הבית היהודי), החליט ללכת צעד קדימה ולסמן אפילו את האגודה לזכויות האזרח. בנט הורה לבטל את השתתפותם של אנשי משרדו בכנס שארגנה האגודה, שעסק בכלל בזכויות עובדים. בשמאל מיהרו כמובן לגנות, אבל מי שהתקרנף, נתן יד למקרתיזם, לדה-לגיטימציה לארגונים שמבקרים את השלטון והפך את עצם המילה שמאל למילה גסה - שלא יתפלא כשהרדיפה מגיעה עד לארגון שמהווה בשר מבשרה של הדמוקרטיה.

גבאי מתגאה בכך שהוא השתתף עד היום ב-8 מרתונים בארץ ובעולם, אבל הקמפיין הנוכחי שלו מאפיין בדיוק את מה שעשו קודמיו: ריצה למרחקים קצרים. הוא שובר ימינה כי הוא יודע שהישראלי הממוצע נמצא מימין למרכז, הוא שוקל לשנות את שמה של מפלגת העבודה, ומדי פעם הוא זורק מילה במרוקאית כדי לקרוץ לקהל רחב יותר, כאילו נתניהו גדל במרקש.

הבעיה היא שאלטרנטיבה לשלטון הימין, שנשען על רוב ברור בציבור שמזוהה עם הימין, אי-אפשר לייצר בקמפיין של שנה, גם לא בשלוש שנים. זה מספיק כדי למכור מוצר בשם אבי גבאי, לא בשביל לשנות תפיסה ותודעה. השמאל יהפוך לאלטרנטיבה של ממש רק אם הוא יבנה מחדש את הסיפור שלו ויציג אותו בגאון, בלי להתבלבל ובלי להתנצל כמו שאומרים החבר'ה המוצלחים בימין.

עוד כתבות

אורי יוגב / צילום: יונתן בלום

לאחר שעתר: אורי יוגב יוכל לעיין בבקשה לשיתוף הפעולה בין חברות הסלולר

בקשת חברות הסלולר לשיתוף פעולה בהקמת אתרים לרשות התחרות, הובילה לעתירה של חברת תיבר מקבוצת אלומה בראשות אורי יוגב, שביקשה לראות את הבקשה אך סורבה ● לאחר שעתרה, הסכימו החברות כפשרה לחשוף חלק מהמסמכים

ליאת שמואלי, סמנכ''לית משאבי אנוש במימון ישיר / צילום: איל יצהר

סמנכ"לית HR במימון ישיר: "יש עובדים שלא אצליח לשמר. אני חיה עם זה בשלום"

ליאת שמואלי, סמנכ"לית משאבי אנוש במימון ישיר, מדברת על התחרות בענף הפיננסים, הדרך לשימור עובדים ושיח ההטבות שעושה נזק לארגונים

קלרנה היא אחת מקורבנותיו של משבר השווי שהחל בשוק ההון וחלחל גם לתחום חברות הטכנולוגיה הפרטיות / צילום: Shutterstock, luchunyu

הקיצוצים מגיעים לפינטק: קלרנה מתכננת לפטר 10% מהעובדים

בשבדיה מדווחים כי ענקית הפינטק קלרנה (Klarna) מתכננת לקצץ 10% מעובדיה כחלק ממהלך ארגון מחדש ויציאה לסיבוב גיוס שכולל הפחתה של שווי החברה מ-46 מיליארד דולר ל-30 מיליארד דולר בלבד ● ההתאוששות מהקורונה, לצד האינפלציה העולמית ועליית הסיכוי להאטה כלכלית הרעו את מצבה של החברה 

עלמה זק ואסי כהן כזוג הטורטלים / צילום: צילום מסך

האם הטורטלים יקדמו את קופת החולים מאוחדת?

קופת חולים מאוחדת נמצאת במו"מ מתקדם עם קשת 12, בעלת המותג "ארץ נהדרת" ועם השחקנים עלמה זק ואסי כהן, על שילובם של זוג הטורטלים כפרזנטורים. על פי הערכות, אם תבשיל העסקה, צפויים זק וכהן להרוויח יחד כ-2 מיליון שקל ● וגם: למרות ההארכה, רק שתי קבוצות הגישו הצעות לשיווק הפרסום של התאגיד

מנכ''ל בנק הפועלים, דב קוטלר / צילום: איל יצהר

התגמול ההוני למנהלי הפועלים הוחלט מראש, אך פורסם בעיתוי עקום

אף שיחס ההלימות שלו מאפשר לו לחלק דיבידנדים, הפועלים החליט להימנע מכך ● עם זאת, סמוך להודעתו כי לא יחלוק עם בעלי המניות את רווחיו, פרסם הבנק הודעה שלפיה הוא מעניק תגמול הוני באמצעות מניות חסומות לעשרות מנהלים, בראשות המנכ"ל דב קוטלר ● הצמידות בין שני הדיווחים מתקבלת באופן עקום בשוק

אורי רייס ועידן אתיה, בעלי חברת הטיולים New Age Trekking / צילום: שנית רייך

הילד שלא אהב טבע, והפך לבעלי חברת טיולי שטח: "בני ה־70 קורעים את המסלול. הצעירים הם הפדלאות"

אורי רייס, תושב הרצליה ● בעלי חברת הטיולים New Age Trekking ● בן 31, נשוי ● "בהתחלה היו בקבוצות שלנו 50-55 אנשים. בקורונה הגבילו את ההתקהלויות, הפחתנו ל-15-20 משתתפים, וגילינו שאנחנו הרבה יותר נהנים מזה, זה הופך להיות משפחה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

פרויקט פינוי בינוי / צילום: שירי דובר

הרווח היזמי במוקד: מחלוקת בין משרדי המשפטים לרשות להתחדשות על תמחור מיזמי פינוי בינוי

משרד המשפטים והרשות להתחדשות עירונית מתווכחים בנוגע לשאלה האם דרוש רף מינימלי לרווח היזמי במיזמי התחדשות עירונית ● מנהל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במשרד השיכון והבינוי, עו"ד אלעזר במברגר, הגדיר את ההחלטה שלא לקבוע שיעור רווח יזמי סביר "שינוי תמוה"

אנבידיה / צילום: Shutterstock, Michael Vi

אנבידיה תאט גם את הגיוסים אך טוענת: נגייס עוד 1,000 עובדים בישראל

החברה העולמית אישרה כי היא מאטה את קצב גיוסי העובדים, לאחר שמידע על כך דלף מהחברה ● בין הסיבות להחלטה: הסביבה המאקרו כלכלית העולמית וסימנים לאינפלציה מטפסת

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בנק ישראל נוקט בקו אגרסיבי: מעלה את הריבית במשק ב-0.4%

בנק ישראל מעלה את הריבית מ-0.35% לרמה של 0.75% על רקע החריגה של האינפלציה מהיעד, ולמרות החששות מהאטה בצריכה הפרטית ומהפגיעה בהייטק ● זו הפעם הראשונה מזה עשור שבנק ישראל מעלה את הריבית חודש שני ברציפות

חייל  צה''ל / צילום: Shutterstock, Stavchansky Yakov

לקראת הדיון על מימון הלימודים ללוחמים, הסוד נחשף: כמה משרתים בשירות החובה של צה"ל

סקר ההוצאות וההכנסות של הלמ"ס מגלה כי בישראל יש 152 אלף חיילי חובה, נכון ל-2019 ● מהן הבעיות של צירוף חיילי הסדיר למדד כוח העבודה?

חוף ים ראשון לציון / צילום: אביבה גנצר

הערעור נדחה, ושש מסעדות יפנו את חוף הים של ראשל"צ

בית המשפט קבע כי "אין בהיתר הנטען משום מענה לכך שקיומם כיום עומד בניגוד לתכנית שבתוקף. גם על פי תב"ע שבהכנה, המבנים מיועדים להריסה" ● בעלי המסעדות: "העירייה התנהלה כמו ארגון פשע, גבתה כסף על דבר שלא שייך לה והיא והיא לא צד לתביעה"

ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי / צילום: איל יצהר

בעיריית תל אביב מגבשים מסמך מדיניות לפתרון משבר השכירות. האם הפעם זה יצליח?

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, כתב ברשתות החברתיות שהעירייה "שוקדת בימים אלה על גיבוש מסמך מדיניות דיור כלל עירוני, העוסק רובו ככולו בפתרונות מגורים מעולם השכירות במחיר שוק ובמחיר מוזל" ● לדבריו, "לא מדובר בשליפה - על התוכנית עמלו אנשי המקצוע בעירייה במשך זמן רב, על מנת לספק פתרונות מיטביים, בהתאם למגבלות"

מימין: דניאל רבינא, מיכל גינדי, גידי לשץ, חיים פרידמן, אד מיכאל / צילום: גדי סיירה

להפוך רופאים לסטארט-אפיסטים: המיזם החדש של אסותא וליונבירד

בית החולים אסותא וקרן הון הסיכון ליונבירד יוצאים במיזם שנועד ליצור רשת של רופאים-יזמים המקושרת למשקיעים ● חצי שנה אחרי שהכריזה על הקמת ויקטורי City, רשת ויקטורי משיקה שני סניפים ראשונים בתל אביב ● וגם: גויסו עשרות אלפי שקלים לטובת עמותת בית הגלגלים ● אירועים ומינויים

קלפי אלקטרונית בבחירות להסתדרות / צילום: תמונה פרטית

הבחירות להסתדרות בעיצומן: המירוץ בין בר-דוד לעיני יוכרע הלילה

בהסתדרות חברים 601 אלף בעלי זכות הצבעה ונכון לשעה 14:00 הצביעו כ-162 אלף מתוכם, שמשקפים אחוז הצבעה של כ-27% ● בארגון מקווים לפרסם את התוצאות הסופיות עוד הלילה ● זוהי הפעם הראשונה שהבחירות בהסתדרות נערכות באופן ממוחשב ולא במעטפות עם פתקים

סמל מטבע הקריפטו Gnosis / צילום: Shutterstock

הקריפטו מתבגר: השימוש במידע פנים הגיע למטבעות הדיגיטליים

סביבת העבודה של המטבעות הקריפטוגרפיים מתחילה להתמודד עם הצרות שמטרידות את העולם הפיננסי "הישן" כבר עשרות שנים ● בדיקות שנערכו לאחרונה מגלות מקרים רבים של קניות מסיביות של מטבע זמן קצר לפני רשימתו למסחר, ומכירתו ברווח ניכר זמן קצר לאחר מכן ● הבורסות עצמן טוענות כי ננקטים צעדים נרחבים למניעת התופעה

המייסדים של Semperis. מימין: גיא טברובסקי, מיקי ברזמן ומתן ליברמן / צילום: סמפריס

חברת הסייבר סמפריס גייסה 200 מיליון דולר בהובלת KKR

סמפריס, שהוקמה ב-2013, עוסקת בהגנה על כלי ניהול הרשתות Active Directory של מיקרוסופט נגד התקפות סייבר ופרצות נתונים ● ב-2020 היא דיווחה על הכנסות של 11.6 מיליון דולר ולפי רויטרס הן יותר מהוכפלו אשתקד

ברק רוזן ואסף טוכמאייר / צילום: איל יצהר

רוזן וטוכמאייר מקפיאים את רכישת נורסטאר בשל "המצב בשווקים"

בעלי השליטה בישראל קנדה, ברק רוזן ואסי טוכמאייר, ניהלו מתחילת השנה מאבק השתלטות סוער על חברת נורסטאר, המחזיקה בחברת ג'י סיטי (גזית גלוב) ● כעת ישראל קנדה מדווחת כי הדירקטוריון החליט להקפיא את המו"מ לנוכח "המצב בשווקים הגלובליים" ● מניית נורסטאר, שטיפסה על רקע קרב השליטה, נפלה בחודש האחרון ב-17%

בניינים על גדות התעלה באמסטרדם. ממשלת הולנד תגביר פיקוח על שכר הדירה / צילום: Shutterstock, James Parascandola

מחירי השכירות מזנקים גם בהולנד. כך המדינה רוצה להילחם בזה

בכוונת הממשלה ההולנדית להגביר את פיקוח המחירים, כך שב-90% מהדירות הפנויות שכר הדירה ייקבע על ידי הרשויות לפי מדד מורכב, ולא על ידי בעלי הדירות ● האינפלציה בהולנד היא בין הגבוהות ביותר באירופה, עם שיעור של 11.2% באפריל האחרון (לעומת אפריל אשתקד)

איציק אברכהן, מנכ''ל שופרסל היוצא / צילום: איל יצהר

מי מנסה לעכב את אסיפת המניות שתסלול את חזרתו של אברכהן לשופרסל?

בעל מניות ברשת שופרסל, שלא הזדהה בשמו, פנה לחברה בטענה לאי סדרים ודרש כי אסיפת בעלי המניות הקרובה תידחה ● האסיפה נקבעה ל-21 ביוני, ובמסגרתה תתקיים גם הצבעה על חזרתו הצפויה של איציק אברכהן, המנכ"ל לשעבר

סוחר בוול סטריט עוקב בחשש אחר הנתונים / צילום: Associated Press, David L. Nemec/New York Stock Exchange

השוק עדיין מחפש תחתית, בזמן שמכירת החיסול של המניות נמשכת

נתונים מהשוק האמריקאי ממשיכים לרמוז כי עד כה מכירות המניות השנה לא גרמו שינוי בהתנהגות המשקיעים, כפי שקרה במקרים קודמים ● עם זאת, האנליסטים מתקשים לחזות מתי תסתיים קדחת המכירות: "הדברים ימשיכו להיות גרועים יותר לפני שישתפרו"