גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוח העוני: ישראל המדינה הענייה ביותר בין מדינות ה-OECD

משפחה עם 3 ילדים ויותר תישאר מתחת לקו העוני גם אם שני ההורים בה מועסקים במשרה מלאה בשכר מינימום ■ ב-2016 היו כ-463,300 משפחות בעוני ■ גידול של 10.2% במספר הילדים העניים - בשל הוספת הבדואים לסטטיסטיקה

עוני / צילום: אבשלום ששוני
עוני / צילום: אבשלום ששוני

חישוב מחדש של העוני באוכלוסייה הבדואית בישראל הביא לגידול של 10.2% במספר הילדים העניים במדינה - כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי שהוצגו היום (ד') במסגרת דוח העוני. הדוח מעיד על שיפור ממשי בהיקף תופעת העוני בישראל במרבית הפרמטרים, על רקע העלאת שכר המינימום, קצבאות הילדים וצעדים נוספים של שר האוצר והממשלה בנושא. יחד עם זאת, הדוח מציין כי ישראל נמצאת עדיין במקום הראשון בשיעור העוני בין מדינות ה-OECD, וכי משפחה ישראלית עם 3 ילדים ומעלה תישאר מתחת לקו העוני גם אם שני ההורים בה מועסקים במשרה מלאה בשכר מינימום.

"אני שמח שהמגמה היא של ירידת מספר העניים", אמר שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ, "אבל יחד עם זה יש לנו עוד 1.8 מיליון עניים שצריך להוציא. שתי המגמות הבולטות הן ירידת מספר העניים הקשישים והערבים".

כץ הוסיף כי "המשרד יעשה כמיטב יכולתו להעלות את קצבאות הבטחת הכנסה ב-705 מיליון שקלים לשנה, להצמיד את קצבת הבטחת הכנסה לשכר הממוצע במשק ולדאוג שלא יהיו בישראל אזרחים ותיקים מתחת לקו העוני. מדינת ישראל בקצבאות שלה מורידה את ישראל למקום האחרון במצב העוני ב- OECD".

על-פי הדוח, ב-2016 חיו בישראל כ-463,300 משפחות בעוני.  מדובר במיליון ו-809 אלף נפש, מתוכם 842,300 ילדים. מספר הילדים העניים גדל בכמעט 80 אלף אך בביטוח הלאומי מייחסים זאת לנתונים חדשים שנאספו מהאוכלוסייה הבדואית, זאת לאחר שלראשונה מזה חמש שנים הצליחה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לדגום את האוכלוסייה הבדואית בדרום הארץ. ללא האוכלוסייה הבדואית גדל מספר הילדים העניים בישראל ב-1% בלבד: ל-773 אלף. מעיון בנתוני הדוח עולה על פניו כי הילדים הבדואים לא נספרו ב-2015 כלל במניין הילדים העניים בישראל: לפי הנתונים שפורסמו היום מספר הילדים העניים בישראל ב-2015 עמד על 764,200 עם האוכלוסייה הבדואית ו-763,00 ללא הבדואים.

במרבית הפרמטרים למדידת העוני נרשם ב-2016 שיפור בהשוואה ל-2015 ובהמשך למגמת צמצום  פערים בהכנסות בחברה הישראלית בשנים האחרונות. בביטוח הלאומי מייחסים זאת לעלייה ברמת החיים של 3.8% במונחים ריאליים שנרשמה ב-2016. בעקבות העלייה בשכר המינימום והשכר החציוני במשק עלה גם קו העוני (המחושב לפי 50% מהשכר החציוני), והוא עומד כיום על הכנסה של 3,260 שקל לחודש ליחיד, 5,216 שקל לחודש לזוג, ו-9,779 שקל למשפחה בעלת חמש נפשות.

תחולת העוני הכללית בחברה הישראלית ירדה ב-2016 ל-18.6% לעומת 19.1% ב-2015. ואולם, גם לאחר הירידה, ישראל ממוקמת במקום הראשון בין מדינות ה-OECD בתחולת העוני, לפני טורקיה, ארה"ב ומקסיקו. המדד לעומק העוני רשם ב-2016 ירידה של 4% והמדד לחומרת העוני ירד ב-3%.

כמו כן נרשמה ירידה של 1.8% במדד ג'יני לאי-שוויון בהכנסה הפנויה והמדד לאי-שוויון בהכנסה הכללית ירד ב-1.3%. בביטוח הלאומי מציינים כי מאז תחילת המילניום נרשמה ירידה מצטברת של 10% במדד ג'יני המודד אי-שוויון לפי פערים בהכנסה הכלכלית.

בביטוח הלאומי מייחסים את השיפורים בממדי האי-שוויון ובתחולת העוני לצעדי שר האוצר משה כחלון והממשלה  שנועדו להגדיל את ההכנסה הפנויה של משפחות מעוטות הכנסה: העלאת שכר המינימום בשיעור של 6.8% ב-2016, העלאת קצבאות הילדים וקצבאות הקשישים. תרומה נוספת הגיעה משוק התעסוקה שבו המשיכה האבטלה לרדת למרות האזהרות שהושמעו כאילו העלאת שכר המינימום תביא לגידול באבטלה שיפגע בעניים.

יחד עם זאת מציינים בביטוח הלאומי כי "על אף השיפורים הניכרים בממדי העוני והאי-שוויון ב-2016 מצבה היחסי של ישראל בהשוואה בינלאומית מוסיף להיות קשה במדרג מדינות ה-OECD. ישראל ממשיכה להיות מוצבת בראש סולם העוני, זאת מאחר ומיקומה היחסי תלוי גם בהתפתחויות במדינות האחרות. ואכן מדוח העוני עולה כי אם חד הורית על ילד אחד בלבד תחיה בעוני גם אם תעבוד במשרה מלאה בשכר מינימום ותקבל קצבאות מהביטוח הלאומי. בנוסף בני זוג בעלי 3 ילדים ויותר לא יצליחו להיחלץ מקו העוני, גם אם שניהם עובדים במשרה מלאה ובשכר מינימום.

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, מסר בתגובה לנתוני דוח המוסד לביטוח לאומי: "האם איבדנו את הבושה שהיינו צריכים לחוש נוכח שיעורי העוני הגבוהים עקב ירידה מינורית בחצי אחוז?! העובדה שישראל עדיין עומדת בראש סולם העוני ואי-השוויון מבין מדינות ה-OECD ושהיקף הבעיה מפושט בחברה הישראלית ומשפיע על חלקים נרחבים באוכלוסייה, לא מצדיקים את האופטימיות המשתקפת בדברי שר הרווחה, חיים כץ. העלייה בשיעור הנפשות העניות והילדים העניים, לצד העלייה הדרמטית בשיעור המשפחות העניות החד הוריות, כמו גם העובדה ששכר המינימום עדיין לא מצליח לחלץ מעוני משפחות עובדות, שגם שיעורן עלה באופן משמעותי, ממחישים שהצעדים החלקיים שנעשו על-ידי הממשלה בתחומי התעסוקה, הקצבאות והשלמת ההכנסה, גם אם הם בכיוון הנכון, עדיין אינם מחלחלים לאוכלוסיות העניות ביותר.

"שינוי מגמה יוכל להתרחש רק אם ממשלת ישראל תאמץ ותיישם את מלוא המלצות הוועדה למלחמה בעוני, תקצה את המשאבים המתאימים, תקבע יעד לצמצום העוני ותמנה גורם מתכלל לטיפול בנושא. בשבוע הבא יפורסם מדד העוני הרב-ממדי, אשר בודק את מידת המחסור ביחס לצרכים החיוניים הדרושים לקיום בסיסי בכבוד בממדי הדיור, הבריאות, ההשכלה, אי-ביטחון התזונתי והעמידה ביוקר המחיה. המדד הרב ממדי יצביע על שיעורי עוני בהיקף נרחב הרבה יותר מאלה המוצגים על-ידי המוסד לביטוח לאומי, וימחיש מעל לכל ספק, שלא ניתן להסתפק בפרמטר ההכנסה בלבד על-מנת לקבוע האם אדם חי בעוני ובמחסור בחברה הישראלית".

ניסים ציוני, מייסד ארגון "פתחון לב", על הדוח: "העובדה שבכל שנה עם פרסום דוח העוני דנים בכמה משפחות נוספו למעגל העוני או יצאו ממנו, היא צינית במיוחד או אטומה במיוחד, כי זה לא הסיפור החשוב. סיפור העוני האמיתי מחבר בשטח מספר עובדות כואבות :37% מהישראלים משתכרים פחות מ-5,000 שקל בחודש. (לפי דוח מרכז אדוה לשנת 2016). לפי דוח העוני של שנת 2016 , משפחה בת 4 נפשות נחשבת עניה אם היא משתכרת פחות מ-8,345 שקל בחודש. הוצאה ריאלית מינימלית למשפחה שכזו עומדת על 12,256 של (לפי הערכות ארגון פתחון-לב על סמך 19 שנות נסיון מעשי בשטח).

"הכל חוזר לאותה נקודה, אף אחד לא מתעסק בלהוציא משפחות מהעוני ולשבור את מעגל העוני הבין דורי. מתעסקים בסטטיסטיקות ולא בטיפול אמיתי בבעיה ובמניעתה. כי עוני זה לא רק מספרים, עוני זה בני אדם, עיניים עצובות של אמא דואגת, בטן ריקה של ילדים רעבים ועליבות של קשישים. פשוט אוזלת יד מתמשכת של כל ממשלות ישראל זה האיום הממשי על המדינה".

עוד כתבות

חיים כץ / צילום: שלומי יוסף

כץ בתגובה ראשונה להחלטת היועמ"ש: "בן-ארי ואני חברי נפש"

שר הרווחה חיים כץ דוחה בתוקף את האשמות הפרקליטות נגדו ● אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "תיקון 44 לחוק ני"ע, שבגללו אני חשוד, הוא תיקון הכרחי למען האזרחים ומוסיף לקרנות הפנסיה מאות מיליונים שלא הועברו לידי הטייקונים"

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א: אל על קפצה ב-12%, טבע עלתה בכ-3.7%

קבוצת ויליפוד הציגה זינוק של פי 4.5 ברווח הנקי ● נעילה מעורבת בוול סטריט בסוף השבוע

יעקב אטרקצ'י / צילום: איל יצהר

אאורה מקימה קרן ריט שתרכוש ממנה מקבצי דיור בגוש דן

החברה דיווחה על המהלך במסגרת דוחות הרבעון הראשון, שהצביעו על מעבר לרווח הודות לשערוכים חיוביים ● המניה הגיבה בירידה למהלך, שעשוי לאותת על קושי למכור דירות במחיר השוק ● יעקב אטרקצ'י: "יש כאן יתרונות גדולים עבור הציבור שרוצה להיות חשוף לשוק הנדל"ן למגורים"

גוגל / צילום: שאטרסטוק

תביעות נגד גוגל ופייסבוק עקב כניסת תקנות ה-GDPR לתוקף

מספר אתרי חדשות אמריקאים גדולים השעו את הגישה אליהם מאירופה בסוף השבוע, בעקבות כניסתם לתוקף של חוקי הפרטיות החדשים באירופה, ה-GDPR

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

המהלך של חזקיהו: הצורך ברור, ההתעלמות מהחוסכים בעייתית

החשב הכללי רוני חזקיהו לא מסתיר את דעתו על האג"ח המיועדות, וזאת מהמשקפיים של מי שאחראי רק על החוב הממשלתי ● אבל, למשוואה יש גם צד שני חשוב לא פחות: ציבור העובדים החוסכים, בעיקר מהסקטור הפרטי, שתמיד משלמים את מחירי הרפורמות.

"פאודה" / צילום: אוהד רומנו

שידור חי: 45% צופים בליניארי, 73% מרוצים מסלקום ומפרטנר TV

הסקר השנתי של מועצת הכבלים והלוויין חושף נתונים מעניינים בנוגע להרגלי הצפייה בטלוויזיה ● הצפייה הלינארית עדיין חזקה  ● 70% מלקוחות הוט לא מרוצים מהחברה, לעומת 51% ממנויי yes ● הפקת המקור האהובה ביותר: "פאודה" של yes

תשתית סיבים אופטיים. צילום: רויטרס

משרד התקשורת ממליץ להקל על חובת הפרישה של מיזם IBC

מתכוון לאשר פרישה עד 40% בתוך 10 שנים ● ב-3 השנים הראשונות החברה תוכל לבחור עצמאית היכן לפרוש, ואח"כ תהיה מחויבת לפרישה מקבילה בפריפריה ובמרכז ● הסיכוי היחידי להצלת המיזם הוא בהשקעה של סלקום בו, והיא הודיעה כי ללא תיקון הרישיון היא תיסוג מכוונתה

יוזם מחאת הדיור בפייסבוק גל מרום \ צילום: איל יצהר

יוזם מחאת הדיור: "מצפים שהמחירים יירדו ב-30% לפחות"

לאחר שמחירי הדירות נכנסו לתוואי ברור של ירידות, ודף המחאה שלהם כבר חצה רף של 100 אלף חברים, מייסד דף הפייסבוק "המחאה הגדולה - יחד נוריד את מחירי הדירות" החליט להיחשף ולהסביר למה הוא משוכנע שהמחירים ירדו בעוד עשרות אחוזים, ולמה הוא בעיקר חושש משר האוצר

פנחס פליצ'ה  פלד / צילום: תמונה פרטית

אומ"ץ ליועמ"ש: מתנגדים להצעת אמסלם להגבלת זכות הערעור

לפי הצעת החוק החדשה של ח"כ דוד אמסלם, הפרקליטות לא תוכל לערער על פסקי דין שניתנו בעבירות פליליות שעונשן מתחת ל-10 שנות מאסר ● יו"ר תנועת אומ"ץ, פליצ'ה פלד: "מדובר בפגיעה אנושה במאבק נגד השחיתות הציבורית והשלטונית"

אלי גליקמן, מנכ"ל צים / צילום: איל יצהר

עליית מחירי הנפט פגעה בצים: הפסד של 35 מ' ד' ברבעון

על רקע גידול בעלויות וירידה במחירי ההובלה, רשמה חברת הספנות גידול בהפסד, שהסתכם ברבעון המקביל ב-8 מיליון דולר

סמסונג / צילום: רויטרס

סמסונג תשלם לאפל 539 מיליון דולר על הפרת 5 פטנטים

בית משפט פדרלי בקליפורניה פסק מתוך הסכום הכולל 533 מיליון דולר בשל הפרת פטנטים הנוגעים לעיצוב המכשירים

מוטי בן משה / צילום:אניה בושמן

הסדר החוב של אפריקה ישראל: נושיה יבחנו מימוש נכסים

משבר בהסדר החוב השני של החברה מוביל את הנושים לבחינת אלטרנטיבות ● לאפריקה ישראל חוב של כ-3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה מסדרות כ"ו-כ"ח

מדדי מניות / צילום: שאטרסטוק

שחקן מעו"ף: האם מישהו יחקור את הרצת מדד הבנקים?

אל תעצרו נשימה - אין לנו ספק שהתשובה שלילית, למרות שבאופן פלאי לא נותרו תעודות שורט על המגזר

מימין: דורית סלינגר ואיילת שקד  / צילום: איל יצהר

נדחה הדיון בהצעת החוק להגביל את סמכויות דורית סלינגר

על פי הצעת החוק שיזמה ח"כ נורית קורן מהליכוד וזכתה לתמיכה של שרת המשפטים שקד, החלטות ורפורמות שמבקשת סלינגר לקדם יהיו כפופות לאישור ועדת הכספים

חיפה / צילום: תמר מצפי

פרויקט הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת יוצא לדרך

חברת כביש חוצה ישראל פרסמה הבוקר מכרז לבחירת חברת ניהול לפרויקט הרכבת הקלה, שתחבר בין מטרופולין חיפה לבין הגוש העירוני נצרת-נצרת עילית ● עלות הפרויקט נאמדת בכ-6 מיליארד שקל

הדמייה של המכונית המעופפת של אובר / צילום: יח"צ

אובר פותחת בפריז מעבדה לפיתוח מכוניות מעופפות

אובר פועלת עם שותפות כמו בואינג ונאס"א כדי לפתח את זרוע התעופה שלה ● החברה מתכוונת להשקיע 23.5 מיליון דולר במיזם בחמש השנים הבאות

אלכס זבז'ינסקי / צילום: יח"צ-אמנון גוטמן

מיטב דש: "מצבו של שוק הסלולר מחייב משנה זהירות"

בנייר עמדה שפרסם בית ההשקעות, הוא קורא למשנה זהירות ביחס לשתי חברות הסלולר הוותיקות ● מניית פרטנר ירדה ב-37% מתחילת השנה, ומניית סלקום ב-31%

נציג TDK נארוטושי פוקוזאווה / צילום: תמר מצפי

קונצרן TDK היפני יקים בישראל מרכז פיתוח נוסף

הקונצרן יעסיק בישראל עשרות מהנדסים וישתף פעולה עם סטארט-אפים מקומיים ● TDK השקיע באחרונה ב-StoreDot הישראלית

חברת חשמל / צילום: שאטרסטוק

איכות השלטון לנתניהו: אין תוקף חוקי להסכם הקיבוצי בחח"י

זאת, לטענת התנועה, משום שההסכם הקיבוצי טעון עפ"י חוק משק החשמל את אישור רשות החברות הממשלתיות

עומר אדם / צילום: יוסי זליגר

טדי שגיא רכש כ-80 כרטיסים להופעה של עומר אדם בסמי עופר

וגם: מי הגיע אל חנוכת הדופלקס של יזם הנדל"ן יוסי אברהמי במגדלי נאמן בת"א?