גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המפץ הגדול בעולם המדדים - שישפיע על התיקים של כולנו

לפני שבועיים עורכי ה-500 S&P ו-MSCI הודיעו על סיווג סקטוריאלי חדש שבכוונתם לבצע ■ בעקבות הכרזה זו, שניים מהמדדים המובילים בעולם עומדים לעבור בשנת 2018 שינוי מהותי, שישפיע דרמטית על הרכב תיק המניות הגלובלי של כולנו

 בוול סטריט/ צילום: רויטרס
בוול סטריט/ צילום: רויטרס

רעידות אדמה מתרחשות בכל יום ובכל רגע נתון ברחבי העולם. את רובן אנחנו לא מרגישים, אך מידי פעם מתרחש רעש שכזה קרוב לפני השטח, שמטלטל בניינים וגורם לרבים מאיתנו לחשב מסלול מחדש. רעידת אדמה מסוג זה אירעה לפני שבועיים בעולם המדדים, כאשר שניים מעורכי המדדים הגדולים והחשובים ביותר בעולם הודיעו על שינוי מהותי שבכוונתם לבצע.

500 S&P ו-MSCI הודיעו יחד על שינוי בסיווג הענפי לגבי מספר רב של חברות, במטרה להתאים את הסיווג שלהן לאופי פעילותן האמיתי. לכאורה מדובר בעוד שינוי מתודולוגי "יבש" במדדים, שלא אמור לעניין יותר מדי, אבל בפועל השינוי המסתמן יהיה כרוך כנראה בהשלכות מהותיות על הקצאת הנכסים של גופי השקעה רבים וביצירת סקטור משמעותי חדש במדדי המניות המובילים בעולם.

אילו מניות צפויות להיכלל בסקטור התקשורת החדש

שוב התקשורת "אשמה"

השינוי המוכרז נוגע לאופן בו מסווגים עורכי המדדים את חברות התקשורת. אם עד כה הסקטור כלל רק ספקיות תקשורת קלאסיות, כמו ורייזון, AT&T וספרינט, החל מספטמבר 2018 יסווגו בסקטור זה עוד מגוון חברות, החל ממנועי חיפוש באינטרנט, ועד רשתות חברתיות וחברות מדיה. הסיבה לשינוי המקיף הזה היא באופן בו החברות הללו מייצרות הכנסות והדרך שבה אנו, כצרכנים, שינינו את הרגלי התקשורת בעשור האחרון.

הדוגמה הטובה ביותר שממחישה את הרקע לתמורה הנוכחית, היא השינוי שנעשה באופן צריכת שירותי התקשורת בכל בית. אם בעבר היינו מתקשרים עם ספק אחד לצורך חיבור לתשתית אינטרנט, עם אחר לגלישה עצמה ("התוכן") ועם ספקים נפרדים לטלפון נייח, נייד ולטלוויזיה רב-ערוצית, המיזוגים והרכישות בשנים האחרונות בתעשיית התקשורת יצרו את חבילות התקשורת המשולבות (שמוכרות בעיקר בשמות "באנדל" או "טריפל").

כיום, כמעט כל חברות התקשורת, בארץ או בחו"ל, מציעות חבילות משולבות מתוך ידיעה שמרבית הצרכנים לא ירצו להתקשר עם חמישה ספקים שונים לקבלת שירותי התקשורת המרכזיים.

למעשה, אמצעי תקשורת שבהם השתמשנו בעבר התמזגו וכיום כמעט ולא ניתן להפריד בין כלי המדיה השונים. את המאמר הזה למשל, תוכלו לקרוא בעיתון המודפס - "כמו פעם" - אך סביר שחלקכם יקרא אותו במחשב או בסלולר. ייתכן גם שהגעתם למאמר זה באמצעות קישור מפייסבוק, לינקדאין או טוויטר.

גם מבחינת תשתיות התקשורת חל שינוי נרחב וחלק ניכר מהצרכנים מקבלים היום מספק הטלוויזיה שלהם גם הצעה להתחבר לשירותי האינטרנט שלו. אם כך, ברור שהגבולות לפיהן הוגדרו חברות תקשורת בעבר היטשטשו ואיתם עלה הצורך להגדיר מחדש את הסקטור.

איך זה נוגע לכסף שלי?

בדומה לתעשיית התקשורת ועולם הפרסום, גם ענף ניהול ההשקעות עבר בעשורים האחרונים אבולוציה. אם עד לפני 20 שנה נהגו מנהלי השקעות לנתח את תיקי ההשקעות שלהם בעיקר לפי גודל (מניות גדולות, בינוניות וקטנות) או לפי פילוח גיאוגרפי (מניות בארה"ב, בשווקים מתעוררים וכד'), כיום מרביתם מבצעים גם הקצאה סקטוריאלית. באופן זה, המשקיעים נחשפים למניות בעלות מאפיינים דומים (לדוגמה: חברות קמעונאות), או לחילופין נמנעים מהשקעה במניות בעלות אותו פרופיל סיכון (לדוגמה: חברות שהכנסותיהן נגזרות ממחיר הנפט).

מנהלי השקעות רבים מחליטים מה רמת החשיפה הרצויה לסקטור מסוים ביחס לאחד המדדים המרכזיים, כמו S&P 500 ,STOXX 600 או מדד עולמי דוגמת MSCI World. בשל כך ישנה חשיבות גדולה לשינויים בתוך אותם מדדים ולהרכבם, כיוון ששינויים אלו משפיעים באופן ישיר וגם עקיף על ביצועי ההשקעות בנכסים הנאמדים בטריליוני דולרים.

הפעם האחרונה שעורכי המדדים ביצעו שינוי רוחבי בסיווג הענפי הייתה בספטמבר 2016, אז הופרד ענף הנדל"ן מסקטור הפיננסים והפך לסקטור עצמאי, המהווה כיום כ-3% ממדד S&P 500. השינוי לווה בתזוזת כספים מהותית לכיוון מניות הנדל"ן, שכתוצאה גם זכו להשקת מוצרי השקעה חדשים. השינוי המסתמן שיגיע ב-2018 יהיה כנראה בעל השפעה מהותית הרבה יותר ממה שראינו ב-2016.

S&P 500 אחרי המפץ הסקטוריאלי

גוגל, פייסבוק ונטפליקס בסירה אחת

אף שעורכי המדדים לא פרסמו עדיין את רשימת המניות שיכללו בסקטור החדש, ניתן לגזור מההודעה שהוציאו בנושא את ההרכב הצפוי. מעבר לחברות הטלפוניה הגדולות שנמצאות בסקטור התקשורת כיום, כמו ורייזון ו-AT&T, יצטרפו לסקטור המורחב גם חברות העוסקות במדיה, שירותי תוכן בסטרימינג, מנועי חיפוש, רשתות חברתיות וחברות מפעילות אתרי המלצות אינטרנטיות.מההגדרות הרחבות הללו אפשר להניח שהסקטור החדש יכלול שמות כמו אלפבית (חברת האם של גוגל), פייסבוק, דיסני, נטפליקס, חברות פרסום כמו אומניקום ושורה של חברות מדיה מובילות דוגמת Comcast, פוקס, טיים וורנר ו-CBS.

להערכתנו, משקל הסקטור החדש ב-S&P 500 יגדל דרמטית מ-2% כיום ל-10% לאחר יישום השינוי. גידול זה יציב את סקטור התקשורת במקום החמישי בחשיבותו מבין כל הסקטורים במדד, לאחר ענפי הטכנולוגיה, הפיננסים, הבריאות והתעשיה, ולפני הצריכה המחזורית והצריכה הבסיסית.

השינוי מעניין במיוחד לאור העובדה שהוא צפוי לקבץ יחד שלושה מהשמות החמים בשוק המניות האמריקאי בשנים האחרונות - פייסבוק, גוגל ונטפליקס. יחד עם אמזון, מניות אלה זכו לכינוי FANG (ראשי התיבות של ארבע החברות) והן הפכו לשם נרדף לצמיחה מסחררת - ערכן נסק מטאורית בשנים האחרונות על רקע עלייה מרשימה בהכנסות וברווחים. בשל כך, ייתכן מאוד שמוצרי השקעה שיעקבו אחר הסקטור החדש יזכו לביקושים משמעותיים.

ואם במוצרי השקעה עסקינן, ניתן להעריך כבר היום כיצד ישפיע השינוי המתהווה על קרנות הסל (ETF) העוקבות אחר הסקטורים המושפעים. נכון להיום, קיימות 5 קרנות סל המתמקדות בסקטור התקשורת בארה"ב, המנהלות ביחד כ-1.9 מיליארד דולר בלבד. מנגד, ETF על סקטור הטכנולוגיה בארה"ב מנהלות יחד כ-57 מיליארד דולר וקרנות העוקבות אחר סקטור הצריכה המחזורית בארה"ב מנהלות עוד כ-17 מיליארד דולר. מן הסתם, רעידת האדמה הנוכחית בעולם המדדים "תזיז" לא מעט כספים בין קרנות הסל הללו.

השינוי הקרב מהווה גם תזכורת לחשיבות ההולכת וגוברת להטמעת מחקר מדדים כחלק אינטגרלי מתהליך ניהול ההשקעות. אי בחינת מתודולוגיית מדד והרכבו בפועל טרם ההשקעה במוצר מדד, עשויה להוביל למצב אבסורדי בו על השקעה ישירה במניה מסוימת בסכום של מיליון שקל מחייבת עבודת אנליזה מקדימה. אולם מנגד, חשיפה עקיפה למניה בהיקף של 20 מיליון שקל כתוצאה מהשקעה במוצר מדד מסוים, לדוגמה במקרה של סקטור הטכנולוגיה בארה"ב שמשקלה של אפל בו יעמוד על כ-20% אחרי השינוי המתואר, תבוצע מבלי להבין מראש את ההשלכות.

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל אינדקס מחקר ופיתוח מדדים בע"מ, המתמחה במחקר ופיתוח, חישוב ועריכת מדדי ניירות ערך למגוון צרכי השקעה. לכותב יש אינטרס אישי באמור לעיל וכן, יובהר כי חלק מהמוצרים המצוינים לעיל מנוהלים על-ידי לקוחות החברה. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואין באמור משום עצה ו/או המלצה לרכישה או למכירת ני"ע או מוצר פיננסי כלשהו.

עוד כתבות

ווירפול / צילום: אתר החברה

ווירלפול בירכה על המכסים של טראמפ, ואז הם חזרו כבומרנג

המקרה של יצרנית מכונות הכביסה ממחיש שהמכסים הם נשק מורכב שעלול לפגוע גם בחסידיו

קניון מלחה / צילום: יח"צ

הקניון המצליח בישראל בדרך להתרחב לרחוב

הוועדה המחוזית הורתה לקבוצת עזריאלי, המחזיקה בבעלות על הקניון, לעשות שינויים מהותיים בתוכנית ההרחבה ●  התוכנית תכלול טיילת שלאורכה ניתן יהיה להקים אלפי מ"ר של שטחי מסחר, ובנוסף מגדל משרדים בן 21 קומות שייבנה מעל הקניון ● מדובר בחלק ממגמה לצמצום שטחי המסחר בקניונים

ירון קריסי / צילום: סיון פרג'

השביתה באפקון הסתיימה; המו"מ להסכם קיבוצי יתחדש

על סיום השביתה סוכם אמש בדיון שהתקיים בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב

האימוג'ים החדשים של אפל / קרדיט: אתר אפל

יום האימוג'י הבינ"ל: 70 אימוג'ים חדשים לאפל, משחק AI לגוגל

מדובר בכ-70 אימוג'ים חדשים שהחברה תשיק בהמשך השנה במערכת ההפעלה iOS ויהיו זמינים במכשירי אייפון, אייפד, מחשבי מק ושעוני אפל ● בין האימוג'ים החדשים יהיו דמויות ג'ינג'יות, מתולתלות, בעלות שיער אפור ואף קירחות

משה כחלון / צילום: סטרינגר ישראל, רויטרס

ניגוד העניינים של כחלון: לא יעסוק גם בהולכת הגז

ההחלטה מונעת כעת משר האוצר לטפל גם בעניינים הקשורים לחברת נתג"ז ● מדובר בהרחבת האיסור בשל בשל קשרי ידידות של כחלון עם איש העסקים קובי מימון

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

מגמה ירוקה בניו יורק; הנאסד"ק בשיא חדש, נפליקס מתאוששת

גולדמן סאקס מפרסמת דוחות ומתחדשת במנכ"ל חדש ● עוד בגזרת הדוחות הרבעוניים: מלאנוקס, ג'ונסון אנד ג'ונסון ויונייטד הלת' ● גזרת מאקרו רגועה מהרגיל

לוי הלוי / צילום: רמי זרנגר

שינויים ארגוניים בכאל: ברק נרדי מונה למנכ"ל דיינרס

מנכ"ל כאל החדש מבצע שינוי ארגוני בחברה; החברה תורכב מ-7 חטיבות במקום 9 אגפים, סמנכ"לית שיווק ואסטרטגיה תסיים את תפקידה

נוני מוזס, מו"ל ידיעות אחרונות / צילום: אמיר מאירי

אלון גולדשטיין מונה לסמנכ"ל קבוצת ידיעות אחרונות

מקשת לידיעות אחרונות: גולדשטיין שעזב את קבוצת ידיעות לפני כשנתיים וחצי חוזר כעת לגוף שבו עשה את רוב הקריירה העיתונאית שלו, כשברקע הערכות כי בקבוצה כולה צפויים שינויים דרמטיים, בין היתר בתפקיד העורך הראשי

מפעל פקר פלדה  / צילום:  תמר מצפי

צפי לאובדן של עד 800 מ' שקל בתספורת של אפריקה תעשיות

בתגובה לדרישת הבנקים הפועלים ולאומי אתמול החליט ביהמ"ש למנות את עוה"ד עופר שפירא וגיל אורן לכונסי נכסים זמניים לאפריקה תעשיות

איתן כבל / צילום: יונתן בלום

חזון אחרית הימים? חברות יחויבו למענה טלפוני בתוך 6 דקות

סעיף חשוב בהצעת החוק קובע כי הוא יחול כל החברות ללא יוצא מהכלל ● לשם היערכות בקרב החברות, החוק ייכנס לתוקף בעוד כשנה ● יוזם ההצעה, ח"כ איתן כבל: "עשינו מהפכה של ממש"

סטיה נאדלה, מיקרוסופט / צילומים: רויטרס

על רקע היריבות עם אמזון: וולמארט ומיקרוסופט לקראת שת"פ

וולמארט ומיקרוסופט חתמו על חוזה שיתוף-פעולה ל-5 שנים ● וולמארט תשתמש בשירותי הענן ובטכנולוגיות נוספות של מיקרוסופט כדי לשפר את ביצועיה ואת הציוד בו היא משתמשת

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

הכנסת אישרה חוק שיגביל את פניית הפלסטינים לבג"ץ

החוק מעביר את הסמכויות של בתי המשפט בנושאי יהודה ושומרון מבג"ץ לביהמ"ש המינהלי בירושלים (ערכאה מחוזית) ● שקד: "חגיגת העתירות לבג"ץ של פלסטינים וארגוני שמאל קיצוני נגד ההתיישבות ביהודה ושומרון מסתיימת היום. מעתה הם יצטרכו לעבור את המשוכה המשפטית כפי שכל אזרח ישראלי עובר"

חובבי ציון 59 תל אביב / צילום: איל יצהר

דירות יד שנייה: מה אפשר לקנות ב-3.5 מיליון שקל?

3 חדרים בתל-אביב, 5 חדרים בנתניה או בראשל"צ או קוטג' בבית שמש

הרחפן שמסוגל להתמודד עם טרור העפיפונים

לצוד את בלוני התבערה מעזה: חברה מב"ש חושפת רחפן חדש

חברת רובוטיכאן מבאר שבע חושפת את הרחפן החדש שלה ● ובינתיים - בלון תבערה נחת בגן ילדים בדרום

חוף טובגו בת ים / צילום: צלול

צפוף בים? לפי "צלול", עומס הכיסאות להשכרה בחופים מחמיר

חופי ת"א עקפו את חיפה וראשל"צ וכעת מובילים בעומס הכיסאות בחוף, כך עולה מבדיקת עמותת צלול ● הבדיקה נועדה להראות היכן ישנה פריסה רחבה יותר של זכייני הרשויות המקומיות שמשכירים שמשיות וכיסאות בחופים, בצורה שמותירה מעט מאוד מקום למי שמעוניין לבלות בים בחינם עם מחצלת או כיסא מהבית

רכבת ישראל /צילום: דוברות רכבת ישראל

שקטים, חסכונים ומהירים: נחשפו קרונות הרכבת החשמלית

הקרונות החדשים שייכנסו לשימוש ב-2020 יכללו מערכת מידע חכמה לנוסע המחוברת לפיקוד הרכבות הארצי ול-GPS ● בקו המהיר לירושלים שלפי התכנון יושק בסוכות השנה ייסעו בשלב ראשון קרונות רגילים

טראמפ ופוטין מפגישתם אמש / צילום: קווין לאמרק, רויטרס

טראמפ מודה: הרוסים התערבו בבחירות לנשיאות בארה"ב

אחרי שטראמפ ופוטין הציגו אמש חברות חדשה, נבחרי ציבור אמריקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית החלו לשקול צעדים בכדי להבהיר את העמדה האמריקאית - לפיה ההתערבות של הרוסים בבחירות הייתה בוטה ● היום נראה כי טראמפ מכיר בבעייתיות שבהתנהלות רוסיה כתגובה לנבחרי הציבור

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

נעילה מעורבת בת"א; מדד מניות הנפט והגז ירדו ב-1.7%

רשות החדשנות תעניק 120 מיליון שקל לשלוש חברות ביומד להרחבת הפעילות בישראל ● בכיר בחברת שיכון ובינוי עוכב לחקירה בשל פרשת השוחד לכאורה באפריקה

פצצת SPICE / צילום: רפא"ל

תערוכת פארנבורו: רפאל ולוקהיד מרטין בשת"פ לשיווק פצצות

התעשיות הביטחוניות הישראליות מציגות באנגליה מערכות הגנה למטוסים באמצעות קרן לייזר רבת עצמה ואמצעים לאיתור צוללות באמצעות מל"טים

בחזרה לבית הספר / צילום:יחצ

כל מה שצריך לדעת על קניות ברשת לשנת הלימודים הקרובה

מה מציעים האתרים, מה ההבדל בין המחירים באינטרנט לבין המחירים בחנויות, ואילו כללי-אצבע כדאי לקחת בחשבון?