גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"האיש הזה הוא מכונה": ירושלים של זהב ושל נתניהו | פרשנות

למרות שהוא חשוד בשחיתות, ראש הממשלה לא מפסיק לעבוד ■ ושאף אחד לא ייקח לו את הקרדיט על ירושלים ■ הפלוג+

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתו עם נשיא ארה``ב דונלד טראמפ בניו יורק / צילום: אבי אוחיון לעמ
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתו עם נשיא ארה``ב דונלד טראמפ בניו יורק / צילום: אבי אוחיון לעמ

ביום שני בבוקר הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לתדרוך בוועדת חוץ וביטחון. הנוכחים, חברי הכנסת מכל סיעות הבית, שמעו ממנו מיני-הרצאה בנוגע ליחסי החוץ של ישראל. נתניהו הרחיב על מערכות היחסים עם המעצמות, עם מדינות מתפתחות, סיפר על המאבקים הדיגיטליים שמנהל משרד החוץ תחתיו ואף החמיא למנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם. הדיון לא אמור היה להיות על ירושלים משום שאי-שם בתחילת השבוע עדיין לא ידעו שהנשיא טראמפ יעלה את העיר על ראש שמחתנו בנאום מכונן.

אבל ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) הסתקרנה. טראמפ אמור היה לחתום על ה-waiver המפורסם (אותו מסמך שעליו חותמים נשיאים מדי 6 חודשים לדחיית העברת השגרירות האמריקאית), ודיבורי ירושלים התחילו למלא את האוויר. "מה רמת ההיערכות של הכוחות אם הנשיא יחליט שלא לחתום על כתב הוויתור?", היא שאלה.

נתניהו הסביר שהוא אינו מוטרד מהתגובות בעולם הערבי ושישראל נערכת לכל תרחיש, ואף שידר לנוכחים מסר לפיו אף אחד לא צריך להיות מוטרד. רגיעה, תקווה, הרפיה, הכול תחת שליטה. למה צריך לדאוג בכלל?

יממה וקצת אחרי בשורת טראמפ, וההשלכות בשטח עדיין לא ברורות. בינואר 2017, עם היבחרו של טראמפ לנשיא ולאור ההצהרות החזקות מאוד כבר אז, התכוננו רשויות הביטחון הישראליות לתרחישי מהומות. הצמרת המודיעינית והביטחונית של ישראל הבינה שהשגרירות האמריקאית עומדת לעבור לירושלים, אפילו ביומו הראשון של טראמפ בבית הלבן.

בידי המודיעין הישראלי היה מידע וודאי על התארגנויות פלסטיניות אלימות. נערכו הכנות, תרגילים, תרחישים, הכול היה מוכן. בסוף טראמפ נמנע מלהוביל את ההחלטה ודבר לא קרה, אבל יש להניח שאותו תיק תרגיל מלפני שנה נשלף עכשיו והכוחות כבר מתכוננים למה שעתיד להתרחש.

"שום דבר לא משפיע עליו"

למרות האופטימיות הקוסמית של נתניהו באותה ישיבת ועדת חוץ וביטחון, ניסיון העבר מלמד שירושלים היא הנושא הנפיץ ביותר באזורנו. בשטחים הוכרזו ימי זעם, למרות שיש גם דיווחים לפיהם אבו מאזן בן ה-83 ביקש שההפגנות לא יהיו אלימות. מוקדם עדיין לדעת מה ילד יום, אך התבוננות על ראש הממשלה שלבטח ידע, אך טרם גילה, את תוכניות טראמפ - מלמדת דבר מה. הוא היה רגוע, בשליטה, יש האומרים על סף השאננות. אנשים שנכחו באותה ישיבה ציינו בפנינו שנסיבות המפגש ותפקודו של נתניהו הדהימו אותם.

למרות שהוא חשוד בפרשיות שחיתות; שרעייתו שרה עומדת בפני שימוע בחודש הבא; וכך גם מקורביו - דוד ביטן, דני דנון, שלמה פילבר, שאול אלוביץ', אבריאל בר-יוסף, ארי הרו, דוד שרן, ארנון מילצ'ן, ג'יימס פאקר, יצחק מולכו ודוד שמרון. ונתניהו? שום דבר לא ניכר על פניו.

ראש הממשלה הופיע בפני חברי ועדת חוץ וביטחון ממוקד בדיפלומטיה דיגיטלית ויחסי ישראל-אפריקה, למשל. "האיש הזה הוא מכונה", אמר לנו אחד מהח"כים, "כלפי חוץ הוא נראה כאילו שום דבר לא משפיע עליו".

העלה הילוך

שבוע קודם לכן, אוים נתניהו בקריסה פוליטית. ההתפטרות של שר הבריאות, יעקב ליצמן, והתחושה שאם יהדות התורה וש"ס מקפלות את עצמן - הליכוד צפוי לחטוף מכה קשה.

פעילים של המפלגה התקשרו ודיברו ואמרו 'כן, אנחנו מסורתיים, אבל נטישת הליכוד את הציבור החילוני עשויה לחולל משבר ענק. התנהגות כזו של הליכוד ונתניהו תעלה את יאיר לפיד לשלטון'. זהירות, הם התריעו. משחק ברכבת הוא כמשחק באש.

מיד אחרי פרישת ליצמן התפוצצה לכולם בפנים הפרשה הפלילית של ביטן בליכוד, ופעם נוספת תוך כמה ימים הרגישו את האדמה רועדת. ביטן, שפעם אפשר היה לומר עליו "אש תמיד תוקד על המזבח, לא תכבה" - האיש שלא מפסיד שעת שידור, לא מדלג על סינק, לא מתעלם מאולפן - נדם.

עצירת רצף הראיונות של יו"ר הקואליציה הורגשה בכל תחנת רדיו. ואקום ענק נוצר. חבר הכנסת דוד אמסלם, שותפו של ביטן לשולחן העגול של "ארץ נהדרת" וגם חברו בחיים האמיתיים, עשה גם הוא פאוזה. ממתראיין תדיר, גם קולו נדם. הצעת החוק לאסור על המשטרה לפרסם את המלצותיה הועברה לליבון בוועדת הפנים, אבל ח"כ אמסלם שם ברקס על התהליך.

נתניהו, הן במשבר סביב ליצמן וגם עם התנתקות ביטן ממנו, ידע שהוא חייב להחזיק את הדבק הקואליציוני הזה לפחות עוד קצת עד לנאום טראמפ. לפני שבוע ושבועיים, סביב האיומים של ליצמן, הוא היה מוכן למה שעומד לבוא בפתח, ירושלים של זהב.

זו אחת הסיבות שראש הממשלה גם עשה שמיניות באוויר כדי שהקואליציה לא תנזול לו מבין האצבעות. ואז, כשהתפרסם ברבים כי טרמאפ עושה סבבי טלפונים, מסביר לאבו מאזן את החלטתו, מתקשר למלך עבדאללה ולנשיא א-סיסי, העלה נתניהו את ההילוך משני לשלישי.

ההוראה הבאה לשרי ממשלתו להפסיק להתראיין נועדה לשמירת ביטחון האזור. החשש היה מפני פליטות פה לא ראויות. לשרים נאמר שהבית הלבן ביקש מנתניהו לשמור על השקט, אבל ההוראה נועדה גם כדי שהבמה תהיה כול כולה של ראש הממשלה. הוא האיש ששכנע את הנשיא, שהביא את ההישג - ובעונה פוליטית כה בוערת.

חשוב לנתניהו לנעוץ את הקרדיט באופן המדויק והנכון. הישג ירושלים הוא ההישג של נתניהו - ושל נתניהו בלבד. ושאף אחד אחר לא יעז להתראיין על זה יותר מדי.

עוד כתבות

סיור מאחורי הקלעים. אינטימיות שבין חיות למטפלים / צילום: צוריאל פנש

פנאי | מאחורי הסורגים: סיורים מיוחדים בגן החיות התנ"כי

גן החיות התנ"כי בירושלים חוגג 25 שנה ולרגל המאורע מציע סיורים מיוחדים לאזורים שלרוב הם מחוץ לתחום

משפט בינלאומי \ צילום: שאטרסטוק

הסיפור האמיתי מאחורי המיתוג הבינ"ל של משרדי עורכי הדין

בשנים האחרונות מספר הולך וגדל של משרדי עו"ד ישראליים מעידים על "פעילות בינלאומית" כלשהי ומתהדרים בתואר "פירמה בינלאומית" ● חרף המיתוג הנוצץ, בדיקת "גלובס" מגלה: בעוד שכ-80% מ-30 המשרדים הגדולים בישראל מעידים על פעילות בינלאומית, רק כשליש מהם מחזיק שלוחות בחו"ל

הדמיית רובע הים בחדרה / הדמיה לייסטדרוף בן דיין

שכונה חשמלית: הפוטנציאל שמסתתר ברפורמה בחח"י

הרפורמה ההיסטורית שנחתמה מול חברת החשמל מחביאה פוטנציאל דווקא לשינוי התכנון העירוני בישראל, באמצעות תכנון שכונות שידעו לראשונה לצרוך ולייצר חשמל באופן כמעט עצמאי ● תל אביב, אילת וחדרה כבר בדרך לשם

רכב עם המערכת של פורסייט / צילום: יחצ

הראל תזרים 20 מיליון שקל לפורסייט תמורת 8% מההון

הראל היא המשקיע המוסדי הראשון שנכנס להשקעה בהיקף משמעותי בחברת פורסייט, העוסקת בפיתוח מערכות ראייה ממוחשבות לכלי רכב, מניעת תאונות ונהיגה אוטונומית

אריק פינטו / צילום: איל יצהר

פירוק הדר דימול: הפועלים מערער על הכרעות הנאמנים

בנק פועלים מערער על הכרעת נאמני החברות סיטי א.ק אחזקות והדר ברמה, המפעילות את אולמות האירועים הדר דימול וסיטי טאואר, בתביעת החוב שהגיש הבנק ● במסגרת הכרעת הנאמנים נדרש הבנק להחזיר לקופת הפירוק את כל הכספים ששולמו לו בסך 28.8 מיליון שקל

רכב של פולקסווגן / צילום: רויטרס

יו"ר קבוצת פולקסווגן, הרברט דיס, ערך ביקור בזק בישראל

דיס, שנכנס לתפקידו לפני שבועות ספורים, פגש ברה"מ נתניהו וביקר ביד ושם, מובילאיי ובחברת GETT

עו"ד אילן סופר / צילום: תמר מצפי

"כששמעתי את סיפור הצוללות נשמטה לי הלסת"

"תהליך רכש כלי-השיט של צה"ל ומשרד הביטחון, ידהים כל אזרח בישראל, כשייחשף במלואו" ● "חפץ אוצר מידע רב ערך לחוקרים ● עו"ד אילן סופר, הפרקליט של שני עדי המדינה שעשויים להכריע את עתידו של ראש הממשלה, מספק לנתניהו לא מעט חומר לדאגה בראיון מיוחד

ברק סורני, מנכ"ל פסגות, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

עובדי פסגות: מיום א' יושבת בית ההשקעות ל-48 שעות

במייל לעובדים כתב הוועד כי "שביתות האזהרה לא הועילו, עכשיו נראה כמה זמן יכולה לתפקד החברה הזאת בלי עובדים. הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יתעוררו" ● מהנהלת פסגות נמסר כי "אנו מצרים על החלטתו של ועד העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים, במיוחד כאשר הנהלת החברה הציעה תוספות שכר והטבות משמעותיות"

מדברים על המגרש פרק 2

"ישראל לעולם לא תעלה למונדיאל": האיזנו לדובר ההתאחדות

כתב "גלובס" טל וולק מארח את ראש מערך ההסברה של ההתאחדות לכדורגל, שלומי ברזל, בפודקאסט כלכלת הספורט של "גלובס" ● למה נבחרת לעולם לא תהיה חלק מחגיגות המונדיאל? ● מה נכתב בעיתון מקומי בבחריין על עופר עיני בשנת 2017? ● האם הילדים שלנו אוהבים כדורגל? ● האזינו לפרק השני

יהודה גליק/ צלם: דוברות הכנסת

צפו: ח"כ יהודה גליק שובת רעב ומאשים את שר האוצר

"בכל שעה מת בישראל אדם אחד כתוצאה מעישון" ● חבר הכנסת יהודה גליק מהליכוד שובת רעב כבר למעלה משבוע כמחאה על המיסוי הנמוך לטבק לגלגול ● גליק זוכה לתמיכת ראש הממשלה אולם מי שעומדים בדרכו הם דווקא משה כחלון שר האוצר ויעקב ליצמן שר הבריאות ● צפו בווידאו

נדל"ן / צילום: שאטרסטוק

אלקטרה זכתה במכרז להקמת קריית הממשלה בנתניה

היקף הפרויקט יעמוד על 250 מיליון שקל ● הפרויקט יופעל במתכונת BOT במתווה זכיינות ל-22 שנה

מנכ"ל אינטל בריאן קרזניץ / צילום: רויטרס

מנכ"ל אינטל פורש בעקבות מערכת יחסים עם עובדת

החברה הצהירה כי לאחרונה נודע לה כי לקרזניץ' הייתה מערכת יחסים בהסכמה עם עובדת אינטל, והדבר מהווה הפרה של מדיניות החברה ● רוברט סוואן, שכיהן כמנהל הפיננסי של החברה, ימונה למנכ"ל הזמני

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

צפי לפתיחה חיובית בוול סטריט; הנפט עולה במעל ל-1%

הערב צפויה להתקיים ישיבת שרי הנפט של אופ"ק ● מדד הדאו ג'ונס נסגר אתמול בירידות ביום השמיני ברציפות

גלעד אלטשולר / צילום: ענבל מרמרי

אלטשולר שחם רכש את רוב ההנפקה של אינטרנט זהב

בית ההשקעות השקיע 35 מיליון שקל בהנפקה והפך לבעל מניות השני בגודלו, עם החזקה של 11.3% ממניות אינטרנט זהב ● אלטשולר שחם מתנגדים למכירת בזק לאחים נוימן

נאגראז' קאשייפ / צילום: אמיר מאירי

"כשאני משקיע אני מהמר": האיש שקובע במה תשקיע מייקרוסופט מספר איך כולם מלבדו פספסו את ווייז

נאגראז' קאשייפ מחליט באילו סטארט-אפים תשקיע M12, הקרן הענקית של מיקרוסופט. לתפקיד הזה הוא הגיע אחרי שזיהה את הפוטנציאל של ווייז ושיאומי לפני כולם, ובשיחה עם "גלובס" הוא מסביר את השיטה שלו: "כשאני פוגש חברה אני לא מסתכל על כל הבעיות שלה. אני חייב להישאר אופטימי"

חיים מר/ צילום: תמר מצפי

כישלון וקסיגו: מאקזיט של עד 20 מ' ד' למכירת חיסול

כשלוש שנים לאחר שחברת הטכנולוגיה MTS רכשה את הסטארט-אפ הישראלי Vexigo, מתבררים מימדי הכישלון

הראל לוקר  / צילום: איל יצהר

תמצית הבחירה בשפר: הנצחון של הראל לוקר על יאיר כ"ץ

לוקר ניצח את הפימלייה כ"ץ, משפחת השר חיים ובנו יורשו בוועד העובדים יאיר כ"ץ, ששולטת בתעשיה האווירית כבר הרבה מאוד שנים ●  חיים כץ בחקירות רשות ניירות ערך, יאיר כ"ץ גם הוא נחקר ● ואז הגיע הראל לוקר לתפקיד היו"ר, ותוך זמן קצר הכין את התשתית למינוי מנכל כלבבו

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

המנכ"ל החדש של תעשייה אווירית - האלוף (במיל') נמרוד שפר

האלוף (במיל') נמרוד שפר ימונה למנכ"ל החברה ויחליף את יוסי וייס שעוזב לאחר 6 שנים בתפקיד; ביהמ"ש דחה היום את בקשת שני נציגי העובדים בדירקטוריון לבטל את ההצבעה, מכיוון שנאסר עליהם להשתתף בה

יוון / צילום: רויטרס

גוש האירו הגיע להסכמות לסגירת תוכנית החילוץ של יוון

יוון תקבל מגוש האירו פריסה מחודשת של חובותיה וחבילת סיוע בהיקף 15 מיליארד אירו ● המדינה קיבלה סיוע ממדינות אירופה מאז 2010

דוד זבידה / צילום: תמר מצפי

מעלות העלתה את דירוג מבני תעשיה ל-A פלוס

מדובר בהעלאת דירוג שלישית ברציפות בתוך שנה וחצי ● S&P מעלות: "העלאת הדירוג משקפת את הערכתנו כי יחס המינוף של מבני תעשיה יירד אל מתחת ל-60% בטווח הקרוב, בשל מימושי נכסים"