גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיזוג משאבי טבע וחברת הבלוקצ'יין יזניק שוויה מעל 2 מיליארד

מניית השלד הבורסאי של רועי סבג עלתה ביותר מ-3,000% מאז שהודיעה על כניסתה לתחום המטבעות הדיגיטליים

בעלי באבקון / צילום: Marcelo Lavintman
בעלי באבקון / צילום: Marcelo Lavintman

הכניסה לתחום הבלוקצ'יין מהלכת קסמים על בעלי המניות של השלד הבורסאי משאבי טבע : אתמול דיווחה החברה לבורסה בתל אביב כי חתמה על הסכם לרכישת השליטה בחברה הקנדית הפרטית Backbone Hosting Solutions, הפועלת תחת השם המסחרי Bitfarms בתחום הכרייה של ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים.

מניית משאבי טבע - חברה בעלת הערת "עסק חי" בדוחותיה הכספיים - עלתה ביותר מ-3,000%, מאז שהחברה הודיעה על כוונתה להיכנס לתחום המטבעות הדיגיטליים ואף לשנות את שמה ל"בלוקצ'יין הולדינגס", בדיווח שמסרה לבורסה ב-17 באוקטובר.

בארבעת הימים האחרונים זינקה המניה בעוד 240% - ושווי השוק שלה טיפס לכ-550 מיליון שקל, גבוה משווי השוק של חברות כמו בנק ירושלים, אלרון או אינטרנט זהב (בעלת השליטה בבזק), הנסחרות בתל אביב.

השבוע נסחרה מניית משאבי טבע במחזורים גדולים במיוחד בבורסת ת"א: יותר מ-12 מיליון שקל ביום ראשון, כ-40 מיליון שקל ביום שני, כ-49 מיליון שקל ביום שלישי, ויותר מ-51 מיליון שקל אתמול. היום עד לשעות הצהריים הגיע המחזור ליותר מ-25 מיליון שקל - ובסיכום שבועי מדובר במחזור של כ-180 מיליון שקל.

היום יובא הסכם המיזוג לאישור הדירקטוריון של משאבי טבע, בראשותו של בעל השליטה הישראלי-קנדי רועי סבג, המשמש גם מנכ"ל החברה. לפי ההסכם, משאבי טבע תרכוש 75% ממניותיה של חברת באקבון הפרטית, בתמורה להקצאת 75% מהמניות שלה עצמה. עם השלמת המיזוג בין החברות יונפקו 50 מיליון מניות של משאבי טבע לבאקבון - כך שבסופו של דבר, מספר המניות הכולל של משאבי טבע יהיה 66.6 מיליון מניות - פי ארבעה ממספר המניות כיום.

המשמעות היא שבעקבות המיזוג יגיע שווי השוק של החברה, בהתאם למחיר המניה שלה כיום, לכ-2.2 מיליארד שקל. עד לפני כחודש וחצי, נסחר השלד הבורסאי של סבג, שרכש אותו ב-2010 מחברת האלקטרוניקה סידב תמורת 5.5 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-15 מיליון שקל, ובאמצע אוקטובר מחיר המניה הסתכם בשקל אחד בלבד. היום עלתה מניית משאבי טבע בכ-10% ונסחרה במחיר של כ-37 שקל.

באקבון תחזיק 75% מהמניות

סבג, 32, יצק בעבר מכרות זהב וברזל שבבעלותו לתוך משאבי טבע, אגב דיווחים אודות פוטנציאל כלכלי של מיליארדי דולרים, אבל זה לא מומש עד היום. הוא נולד במושב רמות נפתלי שבצפון ובגיל שלוש עבר עם משפחתו ללוס אנג'לס. "הרגשתי שישראל אינה בשבילי, עם מנטליות שונה", הסביר לפני כמה שנים בראיון ל"גלובס", "אבל אני ציוני ומאוד אוהב את המדינה".

לפי ההסכם שנחתם אתמול, בחברה הממוזגת תחזיק באקבון ב-75% מהמניות, ובעלי המניות הקיימים של משאבי טבע, ובראשם סבג, יחזיקו ב-25%. זאת, לעומת מבנה השליטה הנוכחי במשאבי טבע, שלפיו סבג מחזיק בכ-50% ממניות החברה, הקרן הזרה ולורס מחזיקה בכ-8% מהמניות, והיתרה (42%) מוחזקת בידי הציבור.

לפי המידע שמסרו היום החברות ל"גלובס", עם בעלי מניות המיעוט בחברת באקבון נמנים כיום 35 משקיעים. במסגרת מיזוג החברות, מייסדי באקבון יקבלו כ-30.2 מיליון מניות מתוך 50 מיליון המניות שמשאבי טבע תקצה לחברה הקנדית.

לאחר דילול ההחזקות של בעלי המניות הקיימים במשאבי טבע, יחזיק סבג, יו"ר ומנכ"ל החברה, מעט יותר משמינית ממניותיה (13.5%), ואילו בעלי המניות הישראלים מקרב הציבור יחזיקו כ-10.5% מהמניות. שאר מניות החברה הממוזגת יתחלקו בין ארבעת המייסדים של חברת באקבון, אמיליאנו גרודצקי (13.2% מהמניות), ניקולה בונטה (12.5%), פייר לוק-קימפר (9.9%) ומתיו ואשון (9.9%), ובין בעלי המניות מהציבור הקנדי, שיחזיקו בכ-28%.

מחיר הביטקוין מעל 15 אלף דולר

יותר מ-1,300 סוגי מטבעות דיגיטליים נסחרים כיום בעולם, והמטבע המוביל במחירו ובשווי השוק שלו הוא הביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון, שהונפק לראשונה בינואר 2009. היום (ה') עד לשעות הצהריים זינק מחיר הביטקוין בכ-17% לשיא של 15,220 דולר, על פי נתוני אתר CryptoCompare. מחזור המסחר העולמי בביטקוין ביממה האחרונה הסתכם בכ-14 מיליארד דולר. שווי השוק הכולל של הביטקוין מסתכם כיום בכ-255 מיליארד דולר, לאחר שבחודש האחרון עלה מחירו ביותר מ-100% ומתחילת השנה ביותר מ-1,400%.

בדיווח לבורסה בתל אביב ב-19 בנובמבר, מסרה משאבי טבע כי היא התקשרה עם בנקי ההשקעות הקנדיים GMP Securities Emerging Market ו-PowerOne Capital Markets כדי שיאתרו עבורה השקעות בתחום הבלוקצ'יין. סבג אמר אז ל"גלובס": "גייסתי הון של יותר מ-100 מיליון דולר וניהלתי יותר מ-50 מיליון דולר בפעילות של מיזוגים ורכישות עם שני הבנקים האלה בשלוש האחרונות באמצעות חברת Goldmoney שבשליטתי. אני מקווה ליצור ערך עבור המשקיעים בישראל באופן דומה". גולדמאני, הנסחרת בבורסת טורונטו, הודיעה בספטמבר כי התחילה לפעול בתחום האחסון של מפתחות מוצפנים למטבעות דיגיטליים.

כאמור, בדוחות הכספיים של משאבי טבע למחצית הראשונה של 2017 נרשמה לחברה הערת "עסק חי" ודווח כי יתרת נכסיה הסתכמה במחצית השנה בכ-8 מיליון דולר. החברה דיווחה כי סיכמה את ששת החודשים הראשונים של השנה עם הפסד של 98 אלף דולר, והיה לה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת בסך 189 אלף דולר. את שנת 2016 סיכמה החברה עם רווח נקי של 2.3 מיליון דולר.

"אנחנו מאמינים בעתיד הבלוקצ'יין

בראיון ל"בלומברג" בתחילת השבוע סיפר גרודצקי, מבעלי חברת באקבון, על פעילות ביטפאמרס, ואמר: "קשה להאמין שהפעילות הזאת התחילה במרתף שלנו לפני כמה שנים. הצלחנו לצמוח במהירות לכדי הפעילות הגדולה מסוגה בצפון אמריקה. אנחנו מאמינים בעתיד של הבלוקצ'יין להשפיע באופן חיובי על החברה האנושית ולמלא ברצינות רבה את תפקידנו ככורים באקו-סיסטם הזה".

מחשבי הכרייה עובדים על אימות ואישור ההעברות של מטבעות דיגיטליים בכל "בלוק" של נתונים, ולאחר שהם מאשרים את מהימנותו של הבלוק, מוסיפים אותו לשרשרת הבלוקים המלאה, המכונה בלוקצ'יין. התהליך המתמטי המורכב שבו הופכים הכורים את כל המידע בבלוק לרצף ייחודי וקצר יחסית של תווים (אותיות ומספרים), מכונה גיבוב, או באנגלית Hash. שני הפרמטרים העיקריים הנבחנים בחישובי העלות-תועלת של כריית מטבעות דיגיטליים, הם קצב הגיבוב (באנגלית Hash Rate) וצריכת החשמל.

ארבע חוות השרתים של ביטפארמס, כפי שדיווחה משאבי טבע, הן בעלות קצב גיבוב של 175 פטה-האש בשנייה (Petahash, מהירות השווה לכ-1,000 טרה-האש בשנייה) וצריכת חשמל של 27.5 מגוואט, ושתי החוות שבשלבי הקמה הן בעלות קצב של 250 פטה-האש וצריכה של 25 מגוואט. במשאבי טבע ציינו כי "מדובר בחוות המטבעות המוצפנים והמבוזרים הגדולות ביותר בצפון אמריקה ומהגדולות בעולם במונחי אנרגיה וכוח הצפנה", והן מספקות כוח מחשוב התומך במיליוני עסקאות בלוקצ'יין. בראיון ל"בלומברג" אמר השבוע סבג כי "בחודש נובמבר באקבון הרוויחה 4.4 מיליון דולר מכריית המטבעות הדיגיטליים, בעלות תפעולית של כ-12%".

קנדה היא יעד אטרקטיבי לכורי מטבעות דיגיטליים, הודות למשאבי האנרגיה ההידרו-אלקטרית הזולים יחסית שהמדינה מציעה, בשילוב עם מזג האוויר הקר השורר בה ברוב חודשי השנה, המקל על אמצעי הקירור הדרושים למחשבי הכרייה. על-פי מצגת למשקיעים שהוצגה בפני 'בלומברג', ביטפארמס נהפכה באחרונה לאחד הלקוחות הגדולים של חברת האנרגיה Quebec Hydroelectic.

מבנה השליטה במשאבי טבע

עוד כתבות

לימור דנש / צילום: תמר מצפי

מנהלת השקעות העמיתים לימור דנש פורשת מכלל ביטוח

דנש עבדה בחברת הביטוח במשך ארבע שנים ● לאחרונה עזב את כלל ביטוח גם המשנה למנכ"ל וראש חטיבות הבריאות והלקוחות, דניאל כהן

הומואים / צילום: thinkstock

מחאת הלהט"ב: כבר 2018. למה אנחנו עדיין מפגינים על זה?

ברמת הפרט אנחנו מצפים שהממסדים הפוליטיים המאובנים יתיישרו כבר עם מה שאנחנו עושים וחושבים ומרגישים ● פרשנות

סמנסונג  / צילום: יחצ סמסונג

דיווחים: סמסונג תשיק את הטלפון החכם המתקפל שלה ב-2019

לפי דיווחים בוול סטריט ג'ורנל, סמסונג תשיק בשנה הבאה מכשיר עם מסך 7 אינץ' שיוכל להתקפל, בדומה לארנק  ● החברה הוציאה פטנט על עיצוב מתקפל לטלפון בעבר ואף הצהירה מספר פעמים שהיא עובדת על מכשיר מהסוג

דגל הגאווה / צילום: שאטרסטוק

מחאת הלהט"ב: להבעת עמדה יש מחיר. גם לשתיקה

הראשונים שנרתמו לצדד במאבק התקשורתי היו מנהלי משרדי הפרסום הגדולים ● מנגד, החברות שפונות למיינסטרים, ובהן הרשתות וחברות המזון הגדולות, ישבו על הגדר במשך שעות ● מי ייתן ומי שיבחר לשתוק יהיה זה שיגלה עם הזמן שגם לשתיקה יש מחיר ● פרשנות

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ תוקף את האיחוד האירופי על קנס גוגל: "אמרתי לכם!"

האיחוד האירופי הכה בקנס של 5 מיליארד דולר על אחת החברות הגדולות ביותר שלנו, גוגל. הם באמת ניצלו את ארה"ב, אבל לא לאורך זמן!" כך צייץ נשיא ארה"ב בתגובה לקנס המאסיבי שהוטל על גוגל

המטוס החדש של סינגפור איירליינס/ צילום: יח"צ

דירוג Skytrax חושף: זוהי חברת התעופה הטובה בעולם

סינגפור איירליינס היא חברת התעופה הטובה ביותר לפי דירוג Skytrax, לאחר שהדיחה את קטאר איירווייז מהמקום הראשון בו דורגה בשנה שעברה

ראש הממשלה בנימין נתניהו \ צילום: תמר מצפי

מחאת הלהט"ב: הפעם נתניהו האחרון לזהות את עומק המשבר

חוק הפונדקאות אינו משבר רק סביב זכויותיהם של גברים-הומואים ומאבק להט"בי צר, אלא מדובר בעניין עמוק וקשור לנימים הרגישים של החברה הישראלית: הרצון להיות משפחה, הורים, להרבות בילדים ● פרשנות

לוח שערי חליפין של ביטקוין  / צילום: צילום: רויטרס - Dado Ruvic

מה גרם לביטקוין לזנק ב-700 דולר בשעה אחת?

לא היו חדשות או אירועים כלשהם שהניעו את הגאות במטבע הדיגיטלי השבוע, אך ייתכן שסוחרי המטבע השיקו מראש הוראות קנייה אוטומטיות ברמה זו ● השאלה היא אם העלייה החדה תפתה את המשקיעים הקטנים לחזור למטבע, או תפחיד אותם

מטה תיסנקרופ באסן, גרמניה. /   צילום: אסף אוני

אחרי פרשת הצוללות: תאגיד הענק תיסנקרופ עשוי להתפרק

הצרות של תיסנקרופ: ההנהלה התפטרה, משקיעים דוחפים לפירוק החברה, עשוי למכור עסקי הצוללות

"בנק הפועלים מהלך עלינו אימים והופך אותנו לשבויים"

לבנק הפועלים ולסמינר הקיבוצים יש סכסוך נדל"ן בהיקף מאות מיליוני שקלים, שמקורו בהסדר הקיבוצים לפני כ-30 שנה ● מנכ"לית המכללה במכתב לאריק פינטו: "להסכמים הישנים אין תוקף כלפינו" ● בנק הפועלים: "תיאור הדברים במכתב חוטא לאמת"

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

ביהמ"ש אישר את המשך הבנייה בפרויקט שפת אמת בבית שמש

מדובר בפרויקט העומד במרכז פרשת השחיתות לכאורה בעיר ● ביהמ"ש קבע כי טענת היחידה לאכיפת דיני התכנון והבנייה כי היתרי הבנייה שניתנו במגרש ניתנו שלא כדין, אינה נקייה מספקות ● התיר את המשך הבנייה לבניית 3 הקומות הראשונות המיועדות למרפאות, אולמות וחניון; הותיר על כנו את צו הפסקת העבודות לבניית השלד ל-3 מגדלי המגורים

ישראל / צילום: 	shutterstock

איך ממתגים נכון מוצר מעורר אמוציות כמו מדינת ישראל?

ישראל היא מותג תיירותי שמעורר אמוציות, והתחושות השליליות גוברות לא פעם על אלה החיוביות ● יועצי מיתוג והסברה מציעים כיצד לשנות תדמית של מדינה מורכבת שיש בה חדשנות אך גם שמרנות, סצנת תרבות פעילה אל מול סכסוך מדמם, ושגרירה כמו גל גדות לצד פוליטיקאים שלא עושים חשבון ● מדד המותגים

תמ"א 38. היועצים אמונים על הפרטים הקטנים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

צפו: כך פרויקטים של תמ"א 38 מסכנים את חיינו

תמ"א 38 אומרת משהו פשוט: השוק הפרטי הופך לקבלן הביצוע של הממשלה. אבל יש פה כשל אחד משמעותי. פרויקט שלא נתפס בעיני הקבלן כרווחי - פשוט לא יקודם. מה זה אומר על הדיירים שגרים בבניין כזה? זה אומר שהם גרים במלכודות מוות. צפו בוידאו

מחאת הלהט"בים / צילום: גיא כהן

מחאת הלהט"ב: ההסתדרות והחברות הגדולות במשק מצטרפות

(עדכון) - ההסתדרות: "בתור התנועה החברתית הגדולה בארץ, אנו מתנגדים לכל סוג של אפליה" ● שורה של חברות פרסום והייטק הודיעו על תמיכתן בשביתה ביום ראשון הקרוב בתגובה להפלת התיקון לחוק הפונדקאות בכנסת ● IBM העולמית יצאה בהודעת גינוי על החוק; מיקרוסופט ישראל, מלאנוקס וסלקום הכריזו על מענקים כספיים לעובדים שיבחרו בהליך פונדקאות

זירת הקרב הבאה של החמאס / צילומים:  Shutterstock ורויטרס

לא רק עפיפוני תבערה: יכולות הסייבר החדשות של חמאס

זירה לחימה נוספת של החמאס: האקרים של הארגון משדלים חיילים וגולשים ישראליים להתקין אפליקציות ששואבות מידע, גונבות זהות ושותלות בטלפון קבצים זרים ● מומחי אבטחה וסייבר מזהירים: בינתיים מדובר בעבודה חובבנית, אבל זו רק ההתחלה

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

דרהי ממשיך לטפל בחוב של אלטיס: גייסה מעל 5 מיליארד דולר

למרות השינויים המבניים וההתאוששות במניית קבוצת התקשורת - היא עדיין 51% מתחת לשיא של 2015

רה"מ נתניהו / צילום: רויטרס

העברית היא שפת המדינה: חוק הלאום עבר בכנסת

לאחר שנים של עליות, מורדות והתנגדויות, עבר הלילה חוק הלאום ● סעיפיו של חוק היסוד החדש מקבעים את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, וכמו כן מסדירים את שם המדינה, צורת וצבעי הדגל, סמל המדינה, ההמנון וירושלים כבירה

רענן כהן / צילום: איל יצהר

יתמקד במשפחתו: מנכ"ל סטארט-אפ המשלוחים Bringg עוזב

בשלב זה כהן יוחלף על ידי מנהל הטכנולוגיות והמייסד השותף בחברה ליאור שיאון ● ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל חדש עומד להתמנות לסטארט-אפ בקרוב

קישקשתא הטלויזיה החינוכית / צילום: יחצ

החינוכית נסגרת אחרי 52 שנה - כל מה שאתם צריכים לדעת

תאגיד השידור יקלוט רק 40 מעובדי הטלוויזיה החינוכית, שפעילותה תופסק החל מ-15 באוגוסט ● מה יהיה עם יתר העובדים? ולכמה יצומק התקציב של הערוץ החדש "כאן חינוכית"?

אתר נופש בטורקיה / צילום: שאטרסטוק

חודש פושר: כך נתקעו סיטונאי התיירות עם חבילות נופש ליולי

כמות הנוסעים מישראל לחו"ל עולה, אך סיטונאי התיירות מדווחים כי נשארו עם מלאי חבילות גדול במיוחד לחודש יולי, שאמור להיות אחד מחודשי השיא בתיירות היוצאת ● אז למה הסיטונאים נתקעו דווקא החודש, ואיך זה משפיע על המחיר?