גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התקוממות נגד "הגברים רבי-הכוח"

היכונו ליציאה המונית של גברים מן הפוליטיקה - ולכניסה של נשים במקומן

הטרדה מינית / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הטרדה מינית / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

עוצמתו של הגל וחשיבותו ההיסטורית מקבלות ביטוי לא צפוי: המפלגה הדמוקרטית מתחילה להתחרט על הקלינטונים. מדוע לכל הרוחות היא מינתה אותו למועמדה לנשיאות ב-1992; ומדוע היא עודדה אותה להתמודד על מושב בסנאט, ב-2000; ומדוע היא כמעט מינתה אותה למועמדת לנשיאות, ב-2008; ומדוע, הו, מדוע, היא מינתה אותה ב-2016?

החרטה על הקלינטונים התחילה אל נכון במוצאי תשעה בנובמבר 2016, כאשר התברר שדונלד טראמפ יהיה הנשיא הבא של ארה"ב. אבל זו הייתה חרטה פרגמטית: היא הפסידה, ולכן חבל שהתמודדה. עכשיו מתפשטת חרטה חדשה: היא והוא לא היו ראויים להיות שם לא רק בגלל ליקוייהם הפוליטיים, אלא בעיקר בגלל ליקוייהם המוסריים. הוא ניצל נשים והשפיל אותן; היא עזרה לו לטשטש את חומרת מעשיו.

ההתפתחות הלא-צפויה הזו היא תוצאה של הגל הנ"ל: בארה"ב מתנהלת עכשיו התקוממות דרמטית נגד ניצול מיני של נשים. איש אינו יכול עוד להסתתר. בשבוע שעבר התפטרו שלושה חברי קונגרס על רקע האשמות של התנכלות לנשים. במדינת אלבמה יהיו השבוע בחירות מיוחדות לסנאט (למלא מושב שהתפנה קודם זמנו), והאשמות של התנכלות מינית מלוות את המועמד המוביל במידה כזאת שאולי יתרונו לא יספיק לו להיבחר.

"במשך שנים", כתבה מורין דאווד ב"ניו-יורק טיימס", "נהגו בנשים מאשימות כה רבות כמו היו נזק לוואי (collateral damage), שמותר להכפיש ולהשליך, כדי שהקריירות של גברים רבי-כוח יוכלו להימשך באין מפריע".

אבדות כבדות

לא עוד. מאז התפוצצה פרשת הארווי וויינסטין, מפיק העל ההוליוודי, לפני חודשיים ויותר, לא שקטה הארץ כמעט אף יום אחד. 40 גברים בעמדות בכירות נחשפו, התפטרו או הודחו מאז (את הרשימה המלאה אפשר למצוא כאן, https://tinyurl.com/40-fallen-men) בארה"ב מתנהלת עכשיו התקוממות דרמטית נגד ניצול מיני של נשים. איש אינו יכול עוד להסתתר. בשבוע שעבר התפטרו שלושה חברי קונגרס על רקע האשמות של התנכלות לנשים. הציפייה הכמעט כללית היא שהארץ לא תשקוט עוד ימים רבים, וקריירות של הרבה "גברים רבי-כוח" עומדות להגיע אל קיצן.

האבדות כבדות. המפלגה הדמוקרטית, נושאת הנס של המאבק לזכויות נשים, נפרדה בשבוע שעבר משניים מן המחוקקים הבולטים ביותר שלה.

ג'ון קוניירז (Conyers), בן 89, ייצג מחוז בחירה במדינת מישיגן 50 שנה ויותר. הוא ניצח ב-25 בחירות רצופות, אולי שיא עולמי. הוא היה זקן חברי הקונגרס וזקן ההתאחדות של חברי הקונגרס השחורים. הוא תואר לעתים קרובות כ"סמל (אייקון) של התנועה לשיווי זכויות האזרח", ושימש יושב ראש ועדת המשפטים רבת-הכוח של בית הנבחרים.

אל פראנקן, בן 66, הוא אחד משני הסנאטורים של מדינת מינסוטה, ומכהן בסנאט זה תשע שנים. הוא היה קומיקאי ידוע, וכניסתו לפוליטיקה עוררה מלכתחילה שיעורים משתנים של אי-נוחות. אבל עד מהרה הוא קנה לעצמו מוניטין של רצינות ואחריות. שמו אפילו הוזכר בזמן האחרון כטוען אפשרי לנשיאות בבחירות של 2020.

שניהם, קוניירז ופראנקן, היו תומכים עקיבים של חקיקה לטובת זכויות נשים ומיעוטים, וזוהו חד-משמעית עם האגף הפרוגרסיבי של מפלגתם. בלשון מוכרת יותר לישראלים, הם "שמאלנים", אם כי בארה"ב מעדיפים את האיפיון "ליברלים".

הסכר נפרץ

שניהם רצו להישאר. קוניירז הכחיש בהחלט שידו הייתה באשה, אף כי הוא שילם 27,000 דולר למתלוננת בשכר שתיקתה. מנהיגי סיעתו באו תחילה להגנתו, אבל המתלוננת עמדה בכל התוקף על גירסתה. המנהיגים שינו את דעתם. "אין לי מושג מאיפה צצו ההאשמות האלה", התעקש קוניירז בנאום ההתפטרות שלו, באמצע השבוע שעבר. הוא לא התחרט, והוא הודיע שיעזור לבנו בן ה-27 להיבחר תחתיו. יומיים אחר כך דווח, שהבן נעצר בחשד שדקר את חברתו.

פראנקן, לעומת זאת, לא ניסה להכחיש, גם מפני שנתפס בשעת מעשה, בצילום (מ-2006) שהראה אותו חופן את שדיה של שחקנית, החוטפת תנומה על מטוס; וגם מפני שלא היה טעם ציבורי בהכחשה. עתידו הפוליטי היה יכול להינצל רק על יסוד חרטה אותנטית.

תחילה היה נדמה שהעניין יובא לדיון בוועדת האתיקה של הסנאט, ופראנקן ייצא משם בנזיפה חמורה, לא יותר. אבל מספר הנשים המתלוננות גדל עד שמונה, והלחץ עליו להתפטר גבר והלך. הסכר נפרץ, כאשר הסנאטורית קירסטן גיליבארד ממדינת ניו-יורק הרימה את קולה לטובת התפטרותו המיידית. כל הנשים הדמוקרטיות בסנאט (16 בסך הכול) הצטרפו אליה, ובעקבותיהן באו גם גברים. אגב, גיליבארד, שירשה את הילארי קלינטון בסנאט לפני תשע שנים, הכריזה באחרונה שביל קלינטון היה צריך להתפטר ב-1998, כאשר נחשפה פרשת יחסיו עם מוניקה לוינסקי.

אדם שהתנכל לקטינות

נאום ההתפטרות של פראנקן במליאת הסנאט לא היה בדיוק מעמד של הכאה על חטא. הוא לא התנצל. אדרבא, הוא הודיע שבהתנצלותו הראשונית לא היה משום הודאה בהאשמות. חלק מן ההאשמות הוא מכחיש מעיקרן, וחלק הן תוצאה של "אי-הבנה".

הוא, לפחות הוא, חשב ש"יש משהו אירוני" בהתפטרותו הכפויה בשעה ש"אדם אשר הודה בהתקפות מיניות" יושב בבית הלבן, ו"אדם אשר התנכל לקטינות" מתמודד על מושב בסנאט ב"תמיכה מלאה של מפלגתו".

דונלד טראמפ, המגיב בדרך כלל על כל דבר, נמנע מלהגיב על העקיצה. אולי אפילו הוא הבין ששתיקה יפה לחכמים, בייחוד כאשר חכמים נושאים שקים כבדים מאוד על גבם.

אבל טראמפ לא נרתע אף כמלוא הנימה מן הרמז השני, לרוי מור, איש המנסה להיבחר לסנאטור רפובליקאי מטעם מדינת אלבמה. מור שייך לאגף הקיצוני ביותר של הימין הנוצרי, ומאמין בעליונות "החוק האלוהי" על פני החוק האזרחי החילוני. חוץ מזה, שורה של נשים האשימו אותו שניסה לפתות אותן בשעה שהיו קטינות. מור הכחיש בכל התוקף. טראמפ מאמין לו, אף כי כמעט כל הסנאטורים הרפובליקאים מאמינים דווקא למאשימותיו.

ייתכן מאוד שתמיכת הנשיא תספיק למור בבחירות של יום ג'. סוף סוף אלבמה לא הצביעה בעד מועמד דמוקרטי לסנאט זה 25 שנה. טראמפ עצמו הביס בה את הילארי קלינטון בהפרש של 28%. ההפרש הזה לא יחזור השבוע. יתר על כן, ניצחון של מור עלול לגבות מחיר כבד ממפלגתו. הדמוקרטים יוכלו לשרטט את תווי פני של מור על פרצופה של המפלגה הרפובליקאית בבחירות לקונגרס בעוד 11 חודשים.

אבל עניין אחד ברור למדי: הנורמות בחיי אמריקה על יחס כלפי נשים עומדות בסימן שינוי היסטורי. תוצאה סבירה אחת היא שעשרות פוליטיקאים גברים ישתרכו בחודשים הבאים בתורי היציאה מן הקונגרס, ויפנו את מקומותיהם לנשים, בייחוד נשים.

יש כיום 21 נשים בסנאט בוושינגטון. זו רק חמישית מן המושבים, אבל הקוראים מוזמנים להיזכר שלפני 25 שנה הייתה שם אשה אחת בלבד. הילארי קלינטון לא "שברה את תקרת הזכוכית", אולי מפני שלא הייתה ראויה לשבור. אפשר לחזות עכשיו בדרגה ניכרת של סבירות שאשה תהיה המועמדת הדמוקרטית לנשיאות או לסגנות הנשיאות ב-2020; ואשה תהיה נשיאה לכל המאוחר ב-2028. וכשהיא תתייצב במליאת בית הנבחרים לשאת את נאומה הראשון על מצב האומה, חצי הנוכחים יהיו נשים. אכן, מעז עומד לצאת מתוק.

■ רשימות קודמות ב-yoavkarny.com. ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

כיתת לימוד / צילום: שאטרסטוק

כיצד בונים מערכת חינוך איכותית? מתחילים עם המורים

הבינוניות של מערכת החינוך זועקת בהישגים הנמוכים ובפערים הגבוהים בין תלמידי ישראל למדינות המפותחות במבחנים הבינלאומיים ● ההישגים הללו לא עולים בקנה אחד עם השאיפה של הישראלים לחיות ברמת חיים של מדינה מערבית מתקדמת ● דעה

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

צפי לפתיחה סוערת בבורסת ת"א: טבע חוזרת עם פער חיובי ענק

טבע אישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' ענק של 37% ● המדדים בניו יורק עלו אמש על רקע אופטימיות סביב שיחות הסחר, ובהמשך לעונת הדוחות לרבעון השלישי

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

נשים וייטנאמיות / צילום: רויטרס

שניים רבים, השלישי מנצח: המדינות שנהנות ממלחמת הסחר סין-ארה"ב

כאשר ארה"ב וסין מסתבכות במאבקי סחר, זה אמור להיות הזמן של מדינות כמו וייטנאם לפרוח ● ואכן כלכלתן משגשגת וקופצת במדד התחרותיות העולמית

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד, שמתאים לארון של כל אחד ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; טבע זינקה 8.8% לאחר שאישרה הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● עונת הדוחות נכנסת השבוע להילוך גבוה ●  טבע אישרה את הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, לפיו החברה ושלוש חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון