גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוגן להיאחז בו

כמה סבל עובר על אנשים שקוראים על נשים כמותה, ומרגישים כישלון גמור. מגזין "ליידי גלובס" - טור העורכת

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר
ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

אני יושבת עם הילה פז בקפה השכונתי. היא עוד אפופה בריגוש של הגיליון האחרון, שעל השער שלו התנוססה תמונתה. היזמית המחוננת שהקימה סטארט-אפ מהפכני, נדחקה החוצה על ידי השותפים שלה תמורת 3 מיליון שקל, ואז הקימה סטארט-אפ חדש בתחום הסייבר. רק בת 27 והספיקה להקים ולהקים.

"אם הייתי קוראת את הכתבה על עצמי כשהייתי בת 17, זה היה חוסך לי כל-כך הרבה סבל", היא אומרת לי עכשיו, כשהגיליון מונח על השולחן.

"איזה סבל?", אני שואלת.

לאדם רגיל יש מסלול ברור: לימודים, צבא עוד לימודים ואחר-כך עבודה. אבל היא, שסיימה תואר ראשון בגיל 17, אצלה הייתה סטיית תקן מדהימה. "כשהייתי קטנה לא היה לי מסלול מוגדר, ולא היו לי נקודות ציון שאני יכולה להשוות אליהן. לא היו לי מודלים נשיים לחיקוי", היא מסבירה, "לא ידעתי כמה אני צריכה להשקיע כדי שזה יהיה מספיק. אם אני לומדת 18 שעות ביום, זה מספיק או מעט מדי? אם אני ישנה יותר מ-5 שעות בלילה, זה מספיק או יותר מדי? לא היה לי מול מי להשוות".

עד היום היא בקושי מרשה לעצמה לישון בלילה, כי חבל על כל שעת עבודה. כל זה הכניס אותה למתחים עצומים, לסבל בל-יתואר. שמחת חיים, מיותר לציין, לא הייתה חלק מהקונספט.

"כל הזמן מתחתי את היכולות שלי", היא מתארת, "לקח לי 4 שנים לעשות את התואר הראשון, והיו לי רגשות אשמה. רציתי לסיים דוקטורט בגיל 20 ולא הצלחתי להגיע לזה. גם זה גרם לי להתייסר".

מהמחוננת שלה היא תבעה יותר. היא הציבה לעצמה יעדים לא הגיוניים, וכשלא עמדה בהם, הייתה בטוחה שהיא כישלון, שאין לה את זה. קורי העכביש התודעתיים נכרכו סביבה. דווקא נתוני הפתיחה החזקים שלה שלחו אותה למקום משוסע, פגיע, שברירי.

"מה היה קורה אם היית קוראת את הכתבה על עצמך אז?", שאלתי.

"הייתי שמחה לדעת שאפשר להצליח בסוף. גם אם אתה נכשל בדרך, אתה עדיין יכול להגיע רחוק, ויכול להיות לך טוב".

תחשבו על הציפיות שהיו ממנה כילדה מחוננת, תחשבו על הציפיות שלה מעצמה. כשלא הרגישה שמיצתה את מה שחשבה שאפשר, נשארה רק עם חמיצות ותסכול. 'למה אין לי ממוצע 001? איך לא הצלחתי לעשות אקזיט?'. היא יכולה להיות דוגמה מעולה למתאם ההפוך שהוכח בין גובה האינטליגנציה לבין רמת האושר.

היא רק בת 27 והספיקה מה שרוב האנשים, גברים ונשים, לא חלמו לעשות. עניין אותי להבין מה גילתה על עצמה בדרך: "היום אני לומדת לקבל את עצמי, לעשות את המקסימום שאני יכולה. ואם אני לא יכולה להגיע למשהו, לחיות עם זה בשלווה".

מתחילת הדרך היא בראה בעצמה את מקום העבודה שלה, ועשתה את זה במעוז טכנולוגי גברי. אנחנו מזהים בזירה הזו יותר ויותר נשים, שמייצרות לעצמן תפקיד שלא היה קיים קודם. לרוב בתוך סטארט-אפ משל עצמן. ובגלל שהן חלוצות במעוז הגברי הזה, הן נלכדו בספוט של ההיסטוריה. הן קורעות עצמן בעבודה מאומצת ויצירתית ונחבטות בהרבה קירות, אבל לפעמים מצליחות להבקיע את הקירות כמו עליסה אחרי לגימה מהבקבוק הנכון. שם אנחנו מחכים להן.

הילה פז / צילום: איליה מלניקוב

מרתק אותי לראות אנשים שממציאים את התפקיד שלהם. תקראו לזה איך שתרצו, בסוף אנחנו מדברים על מימוש עצמי, הנושא הגדול של העת החדשה.

ועכשיו, יותר מאי-פעם, אחרי שנזרקנו לתוך מהפכה על סטרואידים, כולנו נזדקק נואשות לשריר הזה, של היזמות, שכדאי להתחיל לאמן. כבר היום, אחרת נהפוך לבשר התותחים של עידן האקספוננציאליות.

במהפכה הזו כל-כך הרבה ממה שאנחנו מכירים עומד להיכחד. ענפים שלמים, מקצועות שחיינו עליהם, מוצרים שהיו חלק בלתי נפרד מחיינו. הבינה המלאכותית מאיימת להעלים אותם, וזה לא מחכה שנתרגל לזה לאט, זה יורה בצרורות.

וקחו לדוגמה את תעשיית התוכן. מי שחשב בהתחלה שזו רק בעיה של שוק המוזיקה, גילה מהר מאוד את עומק התחתית. המודל של הטלוויזיה וגם של הקולנוע נחבט אנושות, וכמותם כל התעשייה. כל דבר שניתן לקבל חינם באינטרנט - דינו לחטוף קשות, אם לא לקרוס.

הפצצת החדשנות הטכנולוגית מחייבת אותנו לסוג אחר של חשיבה: הרבה יותר המצאתית. בקלות נוכל לגלות שהמקצוע ששירת אותנו עד עכשיו ושהביא אותנו עד הלום, התפייד ואין בו עוד צורך.

אפילו המנכ"לים של הבנקים הגדולים לא בטוחים שיהיו פה מחר, כשמהפכת הבלוקצ'יין תעלה הילוך, ותשמוט את הקרקע תחת כל המוסדות הפיננסיים כמו שאנחנו מכירים אותם, תבטל את רעיון התיווך.

אין כמעט אדם שאני מדברת איתו שלא חושב על התפקיד הבא שלו. כולם מוטרדים, כולם מבררים עם עצמם, חלק כבר בונים כל מיני ישויות עסקיות שמזרימות להם פרנסה ומקטינים את התלות במעסיקים. וזה רק ילך ויתעצם.

אם יש משהו שלמדתי בשנים של עיסוק במנהיגות, זה שהנכס הכי גדול של האנשים מהסוג הזה הוא הגישה. יש צורות חשיבה שמייצרות התקדמות: אנשים שמתפתחים באופן תמידי מתודלקים בדחף אדיר ללמוד. יש להם גמישות מחשבתית, ותכנון הוא חלק בלתי נפרד מההתנהלות שלהם, עד רמת הדקה, לפעמים. הם מטפלים במשימה עם אפס דחיינות, מיישבים בעיות בדרך של דיאלוג בונה. והסוד שלא מדברים עליו: יש להם יתרון פיזיולוגי. לא יעזור כלום, בשביל אנרגיה צריך עמידות גופנית. יכולת לתפקד בלי יותר מדי שעות שינה, נפח מנוע גדול להרבה משימות בו זמנית.

הילה פז מדברת על סבל? יש לכם מושג כמה סבל עובר על אנשים שקוראים על נשים כמותה, ומרגישים כישלון גמור לעומתן? זה סבל שמשוטט ללא קולר במרחב הציבורי, מזין את עצמו משני הכיוונים. אפשר להיות בו זמנית גם מגדלור, אבל גם אבן-ריחיים. אז למה שאנשים יקראו סיפורים כאלה, אם בסוף נותרת חוויה מעיקה? אולי כי לב-ליבו של הסבל האנושי הוא המאבק בדחף. יש מי שקורא על הנשים האלה, וממש מרגיש שאנחנו מושכים אותו בציצת ראשו למעלה, נותנים לו עוגן גבוה יותר להיאחז בו.

בינתיים, את הגביע הקדוש משיגים בעיקר היזמים. הם אלה שמובילים את העלילה, עצמאיים, גיבורי תרבות, שועטים אלי אקזיט. ועד שלא נזיז את המחט, הם ימשיכו להיות, איך נגיד את זה, לא אנחנו.

vered-r@globes.co.il

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

מסחר חיובי בבורסת תל אביב; אל על עולה בכ-4.6%

יום המסחר הראשון של ת"א הסתיים במגמה מעורבת ●  מדד המחירים לצרכן עלה בחודש יוני 2018 בשיעור של 0.1% ● החקיקה לקראת בורסה חדשה לעסקים קטנים ובינוניים עלתה שלב

נמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

המדינה הפרידה בין נמלי חיפה ואשדוד והחלישה את העובדים

ההסכמות על תנאים מסוימים שהושגו בנמל חיפה הן בעיה מבחינת עובדי נמל אשדוד מפני שהן מגבילות את כוח המיקוח שלהם ● פרשנות

אוהדי צרפת חוגגים / צילום: רויטרס

נבחרת צרפת זכתה במונדיאל - 4:2 מול קרואטיה

מדובר בזכייה השנייה בהיסטוריה של צרפת בגביע העולם בכדורגל, 20 שנה בדיוק אחרי מונדיאל 1998 אותו אירחה

שלומי שוב / צילום: יונתן בלום

שלומי שוב מונה לדירקטור חיצוני באלוני חץ 

וגם: בכירי הבנקאות והכלכלה בתערוכת "הצד הציוני של המטבע, 1947-1954" והיכן היה שגריר האיחוד האירופי כששמע שיזומן לשיחת נזיפה

שר האוצר, משה כחלון / צילום: משה מילנר, לע"מ

מסתמן: הקבינט הביטחוני יאשר היום את התכנית למיגון הצפון

על פי התכנית, בעלי בתים פרטיים בצפון יוכלו לקבל מימון לבניית ממ"ד בדירה מהרשות המקומית שבאזור מגוריהם ● העלויות: 6 ואף 7 מיליארד שקל שיתפרסו על-פני תקופה של כ-10 שנים ● השאלה היא מאיפה יגיע הכסף

כלי רכב בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי

האם אוורגרין במו"מ להיכנס לנמל אשדוד כמשקיע?

נשיא ענקית הספנות מטייוואן ביקר בנמל לצורך מה שהוגדר רשמית כ"בחינת האפשרויות להרחבת העבודה המשותפת"

אילון מאסק / צילום: שאטרסטוק

אזהרה: מצב נהיגה אוטומטית של טסלה עלול ליצור ביטחון כוזב

על פי חברת הביטוח RAS מצב הנהיגה האוטומטי "עלולות ליצור רושם כוזב של רמת נהיגה אוטונומית שעדיין אינה זמינה" ● הדוח מתייחס גם לטכנולוגיית אוטופיילוט של טסלה

זוכת מונדיאל 2018 - נבחרת צרפת / צילום: רויטרס

גמר המונדיאל בכאן עם שיא צפייה: 37.2% וכ-1.3 מיליון צופים

בשיא הקודם החזיק גמר האירוויזיון ששודר אף הוא בכאן ● הגמר רשם נתונים גבוהים יותר משל שני הגמרים הקודמים למרות שלא שודר בשעות צפיית השיא ● לאחר הגמר: ערב צפייה חזק לתאגיד, שיצטרך להיאבק כעת על שימור חלק מהצופים אצלו גם ללא הטורניר האטרקטיבי

נתוני נדל"ן / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

הלמ"ס: מדד מחירי הדירות ללא שינוי לעומת החודש שעבר

נרשמה עלייה במחירי הדירות במחוזות ירושלים, תל אביב ודרום ● האינפלציה חזרה לתחום היעד ● מחירי הירקות הטריים זינקו ב-7.5%

שלומי נזרי / צילום: רשות החדשנות

"היזמים שאני נפגש איתם גאונים על סף טירוף"

שלומי נזרי (34) הוא סגן מנהל החטיבה לאסטרטגיה ברשות לחדשנות ● טווח שכר: 22-18 אלף שקל

מעודדות של נבחרת קרואטיה  / צילום: רויטרס Antonio Bronic

למה מונדיאל 2018 ייזכר ככזה שבו הנשים עלו להתקפה

משחקי גביע העולם בכדורגל עוררו עניין חסר תקדים בקרב נשים, והמפרסמים משנים גישה: "היום ברור שהאמירה 'כשיש כדורגל תפרסמו מוצרים לגברים' היא לא נכונה. זאת חוויה יותר מגוונת"

מזונות איור מירה פרידמן

השוויון בנטל המזונות: לא תקף כשמדובר בילדים מתחת לגיל 6

לפני שנה קבע העליון הלכה חדשה ומהפכנית, שהסירה את האחריות הבלעדית למזונות מכתפי האב ● לפי ההלכה, במצב של משמורת משותפת, שני ההורים חבים באופן שווה במזונות ילדיהם בגילאי 15-6, כאשר החלוקה נקבעת לפי יכולותיהם הכלכליות ● באחרונה דחה העליון בקשת רשות ערעור של אב שטען כי יש להחיל את ההלכה החדשה גם בנוגע לקטינים מתחת לגיל 6

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

הרעש מעל והרחש מתחת: טראמפ ממשיך להתרחק מהמרכז

ערב פסגתו עם פוטין, טראמפ משאיר אדמה חרוכה באירופה ובבריטניה ● הוא שופע ביטחון עצמי, נחוש בדעתו להתמודד ב-2020 על כהונה נוספת, ומשוכנע שאיש לא יוכל לו ● אבל הוא מתחיל לשמוע רחש של רטינות מתוך מפלגתו

ביה"ח ברזילי באשקלון. רופאים מעדיפים לעבוד במרכז הארץ / צילום: Shutterstock

מחדל לימודי הרפואה בחו"ל: במל"ג ובמשרד הבריאות התעלמו

60% מהרופאים החדשים בישראל לומדים במדינות אחרות, שברובן רמת הלימודים נמוכה יותר, דבר שניכר גם בציוני הרופאים ● המחסור בתשתיות להכשרת סטודנטים בישראל ידוע כבר כמה שנים, אך במשרד הבריאות ובמל"ג לא טיפלו בו והעבירו את האחריות - עד שמבקר המדינה הגיע ● ישראל 2048

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אחרי שנים של תשואות חיוביות: האג"ח המקומי בכוננות ספיגה

מסביבת הריבית בארה"ב ועד למדד המחירים לצרכן: ימים מאכזבים עוברים על המשקיעים בשוק האג"ח בישראל

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

עזריאלי רוכשת מבנה משרדים שישי בטקסס בכ-100 מיליון ד'

מדובר בבניין בן 5 קומות בשטח כולל של כ-23 אלף מ"ר בדרום מערב אוסטין ● 40% מהתמורה תמומן מהמקורות העצמיים של החברה והיתר באמצעות מימון חיצוני

אמזון  / צילום: Shutterstock

הפריים דיי של אמזון יוצא לדרך: 10 דברים שאתם צריכים לדעת

יום ההנחות והמבצעים של ענקית הקמעונאות העולמית מתרחשת ממש היום (ב') ● אבל לפני שמסתערים על כל ההיצע, יש כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון

חוזרים לבית הספר / צילום: תמר מצפי

מאות מנהלי בי"ס פועלים להקמת ארגון עובדים חדש

בשבועות האחרונים נפגשו המנהלים עם עורכי דין ויועצי תקשורת במטרה להקים התאגדות חדשה שתפעל לחזק את מעמדם וכוחם מול משרד החינוך • לטענתם, הארגונים הקיימים לא דואגים לאינטרסים שלהם ופועלים רק למען המורים

משרדי WeWork בלונדון / צילום: Chrispictures, שאטרסטוק

בלי שניצל לצהריים: WeWork תפסיק לממן לעובדיה אוכל בשרי

המהפכה הצמחונית הגיעה ל-WeWork, ו-6,000 עובדי החברה בישראל ובעולם התבשרו שהיא לא תישא עוד בהוצאותיהם על ארוחות הכוללות בשר ● מייסדי החברה אדם נוימן ומיגל מקלבי: הצעד נועד לתרום לחברה ולצמצם נזקים לסביבה

מעודדות של נבחרת קרואטיה  / צילום: רויטרס Antonio Bronic

איך נמחקו מסי ורונאלדו: גמר המונדיאל מנוגד לכל היגיון

אם מישהו היה אומר לכם שבגמר העולמי תפגוש מדינה ענייה של כ-4.2 מליון נפש מדינה של 67 מיליון, האדם הסביר היה מסיק שהמדינה הקטנה עובדת בתכנית מסודרת לטיפוח כשרונות ונבחרתה הלאומית מנוהלת למופת ● אבל זה לא המצב כאן