גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היגואר כסמל

למה שלי יחימוביץ' טועה וגם צודקת במקרה של טבע

שלי יחימוביץ' / צילום: יוד צילומים - יהודה בן יתח
שלי יחימוביץ' / צילום: יוד צילומים - יהודה בן יתח

"יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, שלי יחימוביץ', גילתה כי מנכ"ל טבע, קאר שולץ, קיבל השבוע רכב חדש מסוג יגואר שעלותו 1.3 מיליון שקל" - כך הודיעה שלשום (ד') הדוברת של חברת הכנסת, הודעה שצוטטה מילה במילה בכל אתרי החדשות בתוך דקות ספורות. "זהו סימבול בוטה לתפיסה המעוותת של הנהלת החברה שגם נפטרת בקלות מעובדיה, גם מרפדת את בכיריה בסכומי עתק ובפינוקים וגם שואבת בו בזמן הטבות של עשרות מיליארדים מהמדינה", היא הוסיפה.

אל הנהלת טבע נגיע ממש עוד מעט, אבל גם דבריה של יחימוביץ' הם "סימבול בוטה" שכדאי להתעכב עליו לרגע. בדיקה מהירה עם מקורות בקרב העובדים (שזועמים על הפיטורים לא פחות מיחימוביץ') מגלה כי היגואר ניתנה לשולץ ליום אחד בודד כרכב חלופי על-ידי חברת הליסינג "אוויס", ולפי הצילום המרשים שסיפקו לבקשתנו מדובר בדגם XE שעלותו כ-290 אלף שקל "בלבד".

כן, יחימוביץ' מתחה את המספר בקצת יותר ממיליון שקל - ככה, בקטנה (פניותינו אליה בעניין לא נענו). שולץ, למרבה האירוניה, נוהג ברכב הרבה יותר יקר מאותה יגואר מושמצת: לקסוס מדגם LS600, ספינת הדגל של המותג היפני היוקרתי בשווי של כ-800-900 אלף שקל. זו אותה לקסוס ששימשה את המנכ"ל הקודם ארז ויגודמן, או במילים אחרות: יד שנייה ממנהל כושל. לשולץ שלנו זה אמור היה לספק סיבה מספיק טובה בשביל להחליף את הרכב הזה, ולו בשביל להיפטר מהנאחס.

יחימוביץ' חשפה בהודעה שלה טפח מהנחפזות וההתלהמות שמלווה מהלכים כמו זה של טבע, לצד הצצה אל הבעייתיות בעידן של תקשורת אינסטנט שמקדשת לעתים קרובות מדי את המהירות והצבעוניות.

אבל לפחות במקרה הזה, בניכוי הפער הגדול במספרים, יחימוביץ' בכל זאת צודקת במהות. היגואר הזמנית, כמו הלקסוס הענקית, היא סימבול לעומק הניתוק והאטימות של הנהלת טבע - לא רק זו הנוכחית, אלא זו של העשור האחרון כולו.

החברה שהחלה בסדנה קטנה של חיים סלומון בירושלים והמשיכה כפאר היצירה של התעשייה הישראלית בעידן של אלי הורביץ, איבדה כל קשר עם מה שהפך אותה ל"מניית העם". חברה שמשלמת 20 מיליון דולר למנכ"ל חדש במעמד החתימה כשהמשימה הראשונה שלו היא חיסול פרנסתם של אלפי עובדים, איבדה את המצפן המוסרי שלה. שחיתות היא לא רק מעטפות מזומנים מתחת לשולחן של רגולטור, שחיתות היא קודם כול הנקודה המזוקקת שבה אדם או ארגון מאבדים את הבושה. את הנקודה הזו חצו בטבע כבר לפני שנים, עכשיו רק מתחילים להבין את העוצמה.

הקרב על המעוז

שביתת הסולידריות עליה הכריז יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, היא לא רק איתות בנוגע לפיטורים בטבע, אלא גם הפקת לקחים אישית שלו מהטראומה של סגירת רשות השידור. ניסנקורן לא הצליח למנוע את המודל התקדימי והבעייתי של "סגירה ופתיחה" (חלומם הרטוב של מעסיקים רבים), ולמרות מאמצים רבים בדרך שהביאו, בין היתר, לשיפור תנאי הפרישה ולהגדלה משמעותית במספר הנקלטים בתאגיד השידור החדש, לא מעט גורמים בקרב ועדי העובדים מייחסים לו בסיפור ההוא כישלון.

ניסנקורן פועל בשנים האחרונות בניגוד לפרקטיקה שמייחסים להסתדרות כמי שדואגת לכאורה לחזקים, והוא מטיל את רוב כובד משקלו בעניינים כמו העלאת שכר המינימום, הגדלת קצבאות הנכות, החלת ביטוח סיעוד ממלכתי ושילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה. אבל הוא גם יודע היום, במיוחד אחרי סיפור רשות השידור, שאסור לו לתת יד לפגיעה במעוזים של הארגון. אלה המכונים "חזקים" או ה"שאלטריסטים" (מלשון שאלטר) הם מקור הכוח שמאפשר לו בסופו של דבר לדאוג לחלשים, לאיים בנשק יום הדין ולהשיג את אותם הישגים עבור הציבור הרחב.

הוועדים של טבע הפזורים ברחבי הארץ מעולם לא נחשבו לשאלטריסטים גדולים, אבל הם בהחלט סמל ומקור לכוח מוראלי עבור ההסתדרות והעבודה המאורגנת בכלל. אם היגואר מסמלת את הניתוק, עובדי טבע מסמלים את השורשים.

עזרה קטנה מחברים

"לא קורה לך שאתה מבקש הלוואה מחבר?", שאל בנימין (פואד) בן אליעזר (ז"ל) את אחד מחוקריו ב-25 ביוני 2014, לאחר שעימתו אותו עם סכומי הכסף שקיבל מאיש העסקים רוי מוצפי. הכספים מעולם לא הוחזרו למרות שהוגדרו כהלוואה, ובחקירה של מוצפי שנערכה כמה ימים קודם לכן הגיע ההסבר: "זו הייתה אמורה להיות הלוואה, אבל נראה לי שהיא הפכה למתנה. לא עשיתי עם פואד הסכם הלוואה כי לא חשבתי שצריך לעשות הסכם עם חבר". כן, המילה "חבר" על שלל הטיותיה הפכה מוטיב חוזר בחקירות של בן אליעזר, ולא רק בהקשר של מוצפי.

"כשפואד ביקש ממני הלוואה, לא היה חשוב לי שום תנאי. רציתי לתת לו מתנה. לחברים כמו פואד אני מוכן לתת את החיים", הסביר לחוקריו איש העסקים אברהם נניקשווילי. בהמשך הודה שהלווה סכומים נוספים שלא חזרו גם ליריב, בנו של בן אליעזר, שהוגדר גם הוא כ"חבר" על-ידי נניקשווילי ("אצלנו בעדה מקובל לתת").

גם לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, אתם יכולים לנחש, היו חברים טובים. אחד מהם הוא איש העסקים ג'ו אלמליח שהלווה לו 75 אלף דולר בתחילת שנות התשעים בלי לקבוע מועד לפירעון - כי ככה זה בין חברים. אולמרט החזיר את הכסף לאחר שמבקר המדינה לשעבר, אליעזר גולדברג, בדק חשש לניגוד עניינים לכאורה, והסביר כי אחרי שסיים לכהן כשר הבריאות בממשלת שמיר ולפני שנבחר לראש עיריית ירושלים, נוצרו בינו לאלמליח "קשרי ידידות חמים".

גם הכספים שהזרים המיליארדר הדרום אפריקאי סיריל קרן לחשבון הבנק של עומרי וגלעד שרון בסניף בנק דיסקונט ברחוב רוטשילד בת"א הוגדרו כהלוואה, אבל מי שדילג על הפלפולים היה דווקא נשיא המדינה לשעבר עזר ויצמן (ז"ל) שהודה כי הכספים שקיבל מהמיליארדר אדוארד סרוסי היו "מתנה אישית". יש מי שאוהב סיגרים או שמפניות ורודות - ויצמן העדיף את המתנות שלו בבנק.

כל זה מביא אותנו לדוד ביטן. מדור הנפילים אל דור העסקנים. ההם קיבלו מתוך תחושה שמגיע להם, אלה מקבלים פשוט כי הם יכולים, כי ככה עובדת השיטה.

ביטן, על-פי חלק מהחשדות, קיבל לכאורה שוחד מאיש העסקים משה יוסף בדמות מימון חתונת בתו בעלות של 260 אלף שקל. ביטן טען כי מדובר בהלוואה שהוחזרה באמצעות המתנות (צ'קים) שקיבל באירוע, אולם המשטרה חושדת שגם המתנות עצמן שימשו בחלקן כשוחד בתחפושת. גם במקרה הזה המילה "חברים" חוזרת על עצמה כטיעון מרכזי, שאמנם ספק אם יתקבל אבל יש בו בשביל להקשות אפילו במעט על עבודת המשטרה והפרקליטות.

הקושי הזה נוצר בגלל מה שאפשר לכנות "כוכבית" קטנה בדין ובנהלים שמאפשרת לנבחרי ציבור לשלוף את קלף "החברים" כדי להסביר הלוואות או מתנות מפוקפקות. אם ראשי ממשלה עושים את זה, למה שדוד הקטן (טוב, הגדול) לא יעשה את זה גם.

את הכוכבית הזו (הנה משימה קטנה לאופוזיציה שהחלה להתעורר השבוע מהתרדמת) צריך למחוק מהיסוד. לקבוע כלל ברור בלי פרצות ואותיות קטנות ולפיו אסור לנבחרי ציבור לקבל כל מתנה או הלוואה מאדם פרטי - לא להם ולא לבני משפחתם מקרבה ראשונה. זקוקים למימון? גשו לסניף הבנק הקרוב לביתכם - היום זה אפשרי אפילו באינטרנט, לא תאמינו.

ספק אם זה ימנע את השוחד הבא, אבל לכל הפחות זה יימנע את היכולת לספק תירוצים מגוחכים שלפעמים מספיקים בשביל לסגור תיק מחוסר ראיות. תהיה זו תרומתו הצנועה של דוד ביטן לניקוי הפוליטיקה הישראלית מקלקוליה.

עוד כתבות

ערן דוידי, מנכ''ל משרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

דוח חדש קובע: ישראל מובילה בפיקוח על מטבעות וירטואליים

כוח המשימה הבינלאומי למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, ה-FATF, פרסם דוח חדש בו  נבחן פעילויות ישראל במשטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור ● ישראל עלתה גבוה בתחומי טכנולוגיות חדשות בדגש על מטבעות וירטואליים, ובתחומי שיתוף פעולה בין גופי האכיפה בישראל

מטוס של חברת איבריה / צילום: Shutterstock, adolf martinez soler

טעות בתמחור של כרטיסי הטיסה עלתה לאיבריה בקנס של רבע מיליון דולר

חברת התעופה הספרדית איבריה פרסמה בדצמבר האחרון מחיר של 118 דולר לטיסה הלוך ושוב בקו פריז-ריו דה ז'נרו, כעשירית מהמחיר האמיתי לכרטיס ● לאחר שביטלה את אלפי ההזמנות, משרד המשפטים של ברזיל קנס אותה ב-270 אלף דולר (1.3 מיליון ריאל) - פחות ממה שהייתה מפסידה החברה אם הייתה מקבלת את הכרטיסים המוזלים

אורי רייס ועידן אתיה, בעלי חברת הטיולים New Age Trekking / צילום: שנית רייך

הילד שלא אהב טבע, והפך לבעלי חברת טיולי שטח: "בני ה־70 קורעים את המסלול. הצעירים הם הפדלאות"

אורי רייס, תושב הרצליה ● בעלי חברת הטיולים New Age Trekking ● בן 31, נשוי ● "בהתחלה היו בקבוצות שלנו 50-55 אנשים. בקורונה הגבילו את ההתקהלויות, הפחתנו ל-15-20 משתתפים, וגילינו שאנחנו הרבה יותר נהנים מזה, זה הופך להיות משפחה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

ירידות בבורסה; קבוצת דלק קופצת ב-4.8% לאחר הדוחות

מדד ת"א 35 יורד ב-1.3% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.7% ● ירידות באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● דוחות: לאומי, בזק, קבוצת דלק, מזרחי טפחות ואלביט מערכות פרסמו תוצאות ● הדולר נחלש ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.34 שקלים

פרויקט המגורים של קבוצת נורת’ווינד / הדמיה: DBOX

מוסדיים מישראל ישתתפו במימון הפיכת משרדי גוצ'י במנהטן לדירות

קבוצת ההשקעות נורת'ווינד תעמיד ליזמי מגדל המגורים אשראי בהיקף של חצי מיליארד שקל, שבמימונו ישתתפו מיטב דש, ילין לפידות ומנורה מבטחים ● העלות הכוללת של הפרויקט נאמדת בכ-350 מיליון דולר, והשלמתו צפויה השנה

רם ברק, אישור חוק ''ממדים ללימודים'', אמש / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי המאבק: חוק ממדים ללימודים אושר סופית בכנסת

לאחר שבקואליציה רע"מ וח"כ ג'ידא רינאווי זועבי ממרצ הודיעו כי לא יתמכו בחוק שיעניק מימון לתואר הראשון ללוחמים ובאופוזיציה, בהובלת הליכוד, התכוונו להפיל את החוק - נמצאה פשרה שהובילה לאישורו ● המימון עלה ל-75%, וחברי הליכוד והמתנגדים מהקואליציה לא השתתפו בהצבעה

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

צפי לירידות בוול סטריט; סנאפ צונחת ב-30% במסחר המוקדם

במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.8% ● זום מזנקת בכ-6% לאחר שפרסמה דוחות טובים

בצלאל מכליס, נשיא אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות

אלביט מערכות: צמיחה של 21% בהכנסות ברבעון, רווח נמוך מהצפי

הרווח התפעולי נפגע בכ-35 מיליון דולר בגין הוצאות הקשורות לתוכנית תגמול עובדים, הקשורות למחיר המניה, והוא הסתכם ב-65.8 מיליון דולר על בסיס Non-GAAP, לעומת 92.9 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד

הציבור מתנפל על ההלוואות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוכרי הדירות ישלמו את מחיר העלאת הריבית

עוד לא ברור אם העלאת הריבית תצנן את שוק רכישת הדירות, אך כבר עושה רושם שהיא תתדלק את שוק השכירות הבוער ● הבעיה היא שהממשלה נראית כתקועה בקונספציה של מתן עדיפות לרוכשי דירות על חשבון השוכרים, וקשה לראות אותה משנה את הגישה

המייסדים של Semperis. מימין: גיא טברובסקי, מיקי ברזמן ומתן ליברמן / צילום: סמפריס

חברת הסייבר סמפריס גייסה 200 מיליון דולר בהובלת KKR

סמפריס, שהוקמה ב-2013, עוסקת בהגנה על כלי ניהול הרשתות Active Directory של מיקרוסופט נגד התקפות סייבר ופרצות נתונים ● ב-2020 היא דיווחה על הכנסות של 11.6 מיליון דולר ולפי רויטרס הן יותר מהוכפלו אשתקד

ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי / צילום: איל יצהר

בעיריית תל אביב מגבשים מסמך מדיניות לפתרון משבר השכירות. האם הפעם זה יצליח?

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, כתב ברשתות החברתיות שהעירייה "שוקדת בימים אלה על גיבוש מסמך מדיניות דיור כלל עירוני, העוסק רובו ככולו בפתרונות מגורים מעולם השכירות במחיר שוק ובמחיר מוזל" ● לדבריו, "לא מדובר בשליפה - על התוכנית עמלו אנשי המקצוע בעירייה במשך זמן רב, על מנת לספק פתרונות מיטביים, בהתאם למגבלות"

חייל אוקראיני בשדה חקלאי סמוך לקייב / צילום: Shutterstock

כדי לייצא דגנים: הצעה אירופית "לפרוץ" את המצור הימי על אוקראינה

אוקראינה היא אחת מיצואניות החיטה הגדולות בעולם, אך אפשרויות היצוא שלה נחסמו בשל המצור הימי שמטילה רוסיה על הנמלים שלה ● בליטא מציעים ליצור שיירה של ספינות-קרב על ידי "קואליציה מערבית" של מדינות, שתלווה את יצוא החיטה והדגנים האחרים מאוקראינה ● שרת החוץ הבריטית לא פסלה את ההצעה, ואף אמרה כי "בריטניה עובדת על פתרון דחוף להוציא את הדגנים מאוקראינה"

סמסונג. רוב ההשקעה תהיה בקוריאה הדרומית / צילום: Shutterstock, Valeriya Zankovych

סמסונג תשקיע 360 מיליארד דולר בתעשיות השבבים והתרופות

קבוצת סמסונג הצהירה כי תשקיע כ-360 מיליארד דולר עד 2026 כדי לחזק את עסקי השבבים והתרופות שלה ● הקבוצה, שבבעלותה נמצאות גם סמסונג אלקטרוניקה וסמסונג ביולוגיקס, הבטיחה ליצור 80 אלף מקומות עבודה עד לאותה השנה, בעיקר בתעשיית השבבים וביו-פרמצבטית

המניות נחתכות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

המניות נחתכות והתחזיות גם כן: "המשקיעים הגדולים בארה"ב מאוד מושפעים כרגע ממאקרו וחוששים"

כך מסביר עומר קפלן, אחד ממייסדי איירון סורס, את בריחת המשקיעים מהמניה בחודשים האחרונים, ומשוכנע כי "כשיחזרו העליות בשוק, חברות אמיתיות, רווחיות, צומחות, ייצאו מאוד מחוזקות" ● בכנס אופנהיימר שנערך השבוע הסבירו גם ראשי גלובל-אי את הפחתת תחזית ההכנסות והעסקאות שלהם לאחרונה: "תחזית הצמיחה של 70% שנתנו הייתה אגרסיבית"

אנבידיה / צילום: Shutterstock, Michael Vi

אנבידיה תאט גם את הגיוסים אך טוענת: נגייס עוד 1,000 עובדים בישראל

החברה העולמית אישרה כי היא מאטה את קצב גיוסי העובדים, לאחר שמידע על כך דלף מהחברה ● בין הסיבות להחלטה: הסביבה המאקרו כלכלית העולמית וסימנים לאינפלציה מטפסת

קלפי אלקטרונית בבחירות להסתדרות / צילום: תמונה פרטית

הבחירות להסתדרות בעיצומן: המירוץ בין בר-דוד לעיני יוכרע הלילה

בהסתדרות חברים 601 אלף בעלי זכות הצבעה ונכון לשעה 14:00 הצביעו כ-162 אלף מתוכם, שמשקפים אחוז הצבעה של כ-27% ● בארגון מקווים לפרסם את התוצאות הסופיות עוד הלילה ● זוהי הפעם הראשונה שהבחירות בהסתדרות נערכות באופן ממוחשב ולא במעטפות עם פתקים

חייל  צה''ל / צילום: Shutterstock, Stavchansky Yakov

לקראת הדיון על מימון הלימודים ללוחמים, הסוד נחשף: כמה משרתים בשירות החובה של צה"ל

סקר ההוצאות וההכנסות של הלמ"ס מגלה כי בישראל יש 152 אלף חיילי חובה, נכון ל-2019 ● מהן הבעיות של צירוף חיילי הסדיר למדד כוח העבודה?

אזרחים ותיקים. הוצאות שונות מההוצאות של חלקים אחרים באוכלוסייה / צילום: Shutterstock, goodluz

מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה בשיתוף הלמ"ס: החיים התייקרו יותר עבור אזרחים ותיקים

ההוצאות של אזרחים ותיקים שונות מההוצאות של משקי הבית הממוצעים - מה שהוביל לכך שבני 65+ סבלו יותר מעליות המחירים בין 2013 ל-2020, לפי מחקר של הלמ"ס והמכון הישראלי לדמוקרטיה ● קצבאות הזקנה בארץ מוצמדות למדד המחירים לצרכן ואם היו מוצמדות לממד מותאם לקבוצת הגיל, הן היו צריכים לעלות יותר

חנן פרידמן, מנכ''ל לאומי / צילום: אורן דאי

לאומי מציג רווח של 1.6 מיליארד שקל וחותך את הדיבידנד בחצי

הבנק הציג גידול של יותר מ-20% בתיק האשראי לעומת הרבעון המקביל אשתקד ורשם רווח של כמעט 200 מיליון שקל בגין מיזוג הפעילות בארה"ב לוואלי נשיונל • מנגד, הירידות בשוקי ההון והשפעת נגזרים והפרשי שער כמעט ואיפסו את ההכנסות שאינן מריבית • יחלק דיבידנד בשיעור נמוך מהמדיניות בסך של 322 מיליון שקל

סוכר / צילום: Shutterstock, Africa Studio

יצרנית הסוכר הגדולה בעולם החליטה להגביל את היצוא

גורם בממשל ההודי אמר כי המדינה עלולה להגביל את יצוא הסוכר העונתי ל-10 מיליון טונות ● עד כה, הודו ייצאה בעונה הנוכחית 7.2 מיליון טונות סוכר ● במפעלי הסוכר אופטימיים: "10 מיליון טונות זה עדיין רחוק"