גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאמריקה הלטינית ועד דרא"פ: השחיתות השלטונית חוגגת

גילויים מסמרי שיער על שחיתות מניבים גלי-נגד ציבוריים בכל רחבי העולם ■ מאות מיליוני דולרים זרמו אל כיסי פוליטיקאים - והבוחרים מתחילים למאוס באליטות הפוליטיות המעשירות את עצמן

נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה / צילום: רויטרס
נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה / צילום: רויטרס

קשה לטעון במידה של רצינות שלא ראינו כדבר הזה, אבל אפשר לטעון שצירוף נסיבות מזמן אוסף יוצא דופן של מקרי שחיתות בדרגים הבכירים ביותר של שורת ארצות. השחיתות הזו מניבה תגובות תקיפות מאוד, היא מטלטלת את אמות הסיפים של ממשלות כמעט בכל יבשת, אבל במיוחד באמריקה הלטינית ובאפריקה. היא מגיעה אפילו אל החוף המזרחי של הים התיכון.

בשבוע שעבר נידון סגן נשיא אקוואדור לשש שנות מאסר על קבלת שוחד מענק הבניה הברזיליאני אודברשט (זו ההגייה הפורטוגלית של השם הגרמני Oderbrecht). תהליך הדחה נפתח בסוף השבוע בקונגרס של פרו השכנה נגד נשיא הרפובליקה, פדרו פאבלו קוצ'ינסקי, שחברה בבעלותו הוסיפה לקבל תשלומים מאודברשט הנ"ל בשעה שהוא כיהן כראש הממשלה.

אודברשט הפכה למנוע אדיר של שחיתות על פני כל אמריקה הלטינית ומעבר לה. בברזיל התמוטטה המערכת הפוליטית, ימין ושמאל, בגלל גילויים מסמרי שיער על שלמונים מאודברשט. הנשיא הסוציאליסטי לשעבר לואיס אינאסיו דא סילווה ("לולה") נידון ביולי שעבר לעשר שנות מאסר, אם כי הוא מערער וינסה כנראה לחזור ולהיבחר בשנה הבאה. שר בכיר בממשלתו נידון ל-12 שנות מאסר. יושב ראש לשעבר של בית הנבחרים נידון ל-15 שנות מאסר. מושל מדינת ריו דה ז'ניירו נידון ל-14 שנות מאסר. והרשימה ארוכה ומכאיבה למראה.

ברוסיה נידון השבוע שר הכלכלה לשעבר לשמונה שנות מאסר על נטילת שוחד, אבל קצת קשה להתייחס ברצינות אל מערכת המשפט הרוסית, המעמידה את עצמה זה שנים לרשות אינטרסים פוליטיים. המאבק נגד שחיתות ברוסיה נגוע בעצמו בכל סימני השחיתות הרגילים.

משפחת גופטה החליפה את האפרטהייד

בשעה ששחיתות באמריקה הלטינית סיימה כמעט שני עשורים של אהבה בין הבוחרים לבין פופוליסטים מן השמאל, גילויים על שחיתות מעמידים עכשיו את כל האליטה הפוליטית של דרום אפריקה במבחן חסר תקדים.

אנחנו עומדים בשנה ה-23 של הדמוקרטיה הרב-גזעית, אשר החליפה את האפרטהייד. המפלגה שהנהיגה את המאבק החזיקה מונופול כמעט מלא על השלטון. האכזבה מהתנהלותה היא עכשיו נחלת מיליונים. 

האכזבה הזו קשורה בגילויים מבעיתים על שחיתות, המלווים את נשיאותו בת שמונה השנים של ג'ייקוב זומה.

בנובמבר 2016 פרסמה מבקרת המדינה של דרום אפריקה (תוארה הרשמי הוא "התובעת הציבורית") דוח קודר על "תפיסת המדינה". במרכז הדוח, 355 עמ', עמדה ההאשמה שזומה הניח למשפחה של מהגרים הודיים להשתלט על חלקים של ממשלתו לטובת עסקיה ולטובת חשבון הבנק שלו. משפחת גופטה, על פי הדוח, ניסתה לסחור בכהונות ממשלתיות בכירות, כולל משרד האוצר, כדי לקדם את האינטרסים העסקיים שלה.

הדוח לא הגיע למסקנות חד-משמעיות. למחבריו לא היו המשאבים וכוח האדם כדי לחקור. בהיעדר ממצאים ומשאבים, המבקרת המליצה שתוקם ועדת חקירה והיא תפרסם את ממצאיה בתוך 6 חודשים.

מלחמת אזרחים במפלגת השלטון

השנה שחלפה מאז עמדה בסימן השתמטותו של הנשיא, במלוא הכוח של תמרוניו ושל עורמתו, מלהוציא את המלצות הדוח אל הפועל. בשנה הזו התחילה הקרקע להישמט מתחת לרגליה של מפלגת השלטון במידה שלא הייתה עולה על הדעת לפני שנתיים או שלוש.

כאשר זומה הדיח את שר האוצר שלו במהלך מסע עסקים בלונדון, לפני חצי שנה, התלקחה בתוך המפלגה מלחמת אזרחים בין אלמנטים של המשמרת הוותיקה, עירונים ומשכילים שמילאו תפקידים בולטים במאבק נגד האפרטהייד, לבין אנשי הפרובינציות.

משורות המתקוממים בקעו גינויים של זומה, שהגרועים באויבי המשטר היו מהססים להשמיע. למשל, רוני קאסרילס, לשעבר השר לענייני ביטחון פנים וממונה על השירותים החשאיים, הכריז שזומה "גרוע יותר מן האפרטהייד", כמעט כמו להגיד על יריב פוליטי בישראל שהוא "גרוע יותר מן הנאצים". אגב, קאסרילס הוא יהודי (אנטי-ישראלי לתיאבון, ראו נא), אחד משורה של קומוניסטים ורדיקלים יהודיים שהשתלבו בעמדות מפתח במאבק הצבאי והפוליטי נגד משטר המיעוט הלבן. כמעט כאיש אחד, הם מתנגדים עכשיו לזומה.

כיוצא בזה לא ברר מלים גם אנדרו מלאנגני (Mlangeni), בן 92, מראשוני המאבק המזוין נגד האפרטהייד, שהיה חבוש ברובן איילנד, אי השדים של דרום אפריקה, לצד נלסון מנדלה. זומה, הוא אמר לפני ששה שבועות לעיתון המקומי "וויטנס" (Witness), "הורג את הארגון הקונגרס האפריקאי הלאומי, וכלכלת ארצנו יורדת לטמיון".

תפיסת המדינה - "בדיה של המדיה"

שנה חלפה, ובית משפט נאלץ להורות לזומה לפתוח חקירה. הנשיא, הפלא ופלא, עדיין משתדל למנוע אותה. "תפיסת המדינה", הוא אומר, היא בדיה של המדיה (fake news, אלא מה). היא לא הייתה ולא נבראה.

את המושג "תפיסת המדינה" (תרגום מכאני, לא כל כך מוצלח, של state capture) טבע הבנק העולמי עוד בסוף המאה שעברה. הוא מתאר צד אחד של שחיתות מערכתית: השוחד, הניתן לפוליטיקאים כדי לשנות חוקים קיימים לטובת המשחדים. לצד זה קיימת, כמובן, "שחיתות מינהלית", שעניינה הוא נטילת שוחד כדי שהביורוקרטיה תימנע מלהוציא חוקים קיימים אל הפועל.

כמעט בכל ארץ באפריקה, האליטות של שנות העצמאות הראשונות נאחזו בקרנות המזבח של השלטון וסירבו לרדת. הן ביטלו במהירות את הדמוקרטיה, אבל גם כאשר הוכרחו להחזיר אותה על כנה, בעקבות התמוטטות הגוש הסובייטי, הן הוסיפו לנצח ברוב הבחירות, ולשדוד את הקופה.

"ההפיכה הרכה" של צבא זימבבואה בחודש שעבר נגד הנשיא הזקן רוברט מוגאבה, מקץ 37 שנות שלטון, הזכירה להרבה אפריקאים את המחיר שהם משלמים על התארכות שלטונם של יחידים, של משפחות ושל מפלגות.

תנועות השחרור חדלו זה כבר לשחרר, אבל הן מוסיפות לתבוע בעלות. מעבר למסך של רטוריקה מתחסדת, המשחררים מעשירים את עצמם ואת שותפיהם. מדהים, או אולי כבר לא כל כך, להיווכח שהנגע הזה לא פסח על שום אידיאולוגיה. לעתים קרובות, הפגיעה רעה במיוחד אצל סוציאליסטים רדיקליים, שהבטיחו צדק חברתי עלי אדמות.

שחיתות בוטה, שחיתות שקטה

אתמול (ב') בחרה ועידת מפלגת השלטון בסגן הנשיא סיריל ראמאפוסה, לנשיא המפלגה שיהיה מועמדה לנשיאות הרפובליקה בעוד שנתיים. זאת על פני שרת החוץ לשעבר, נקוסאזאנה דלאמיני-זומה, גרושתו של הנשיא זומה.

המורדים בנשיא ייחלו לניצחון ראמאפוסה, שהשתפשף שנים ארוכות בעולם העסקים, ומחזיק בהשקפות פרגמטיות על פיתוח כלכלי. אבל התחזית האופטימית ביותר על נשיאות אפשרית של ראמאפוסה היא שהשחיתות בדרום אפריקה תחדל להיות קיצונית ובוטה ותחזור להיות מתונה ושקטה.

שינוי ממשי לא יוכל לבוא מתוך הקונגרס האפריקאי הלאומי. הוא הסתאב ללא תקנה. ואף כי האופוזיציה נחלה באחרונה השגים היסטוריים בבחירות מקומיות, הדעת נותנת שהיא תוסיף להיות אופוזיציה גם לאחר הבחירות הבאות. ודרום אפריקה תוסיף לאכזב את רוב רואיה.

■ רשימות קודמות ב-yoavkarny.com. ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

דנה ויס / צילום : יחצ אייל בן יעיש

חדשות 12 ודנה ויס בתביעה נגד יאיר נתניהו: "התבטאויות חמורות"

השבוע כתב בנו של ראש הממשלה בטוויטר: "מישהו יודע איך דנה ויס קיבלה תפקיד כה בכיר בערוץ 2? רהוטה? לא. חכמה? לא. מעניין..." ● תביעת הדיבה תוגש בימים הקרובים

ועדת חוץ ובטחון  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השב"כ לא מסתפק במעקב אחר חולים, הוא רוצה לקבל החלטות

במסגרת דיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים התברר כי בשב"כ מתנגדים לנסיונות לקבוע כי מי שיחליט על ביצוע איכונים לטלפונים של חולי קורונה יהיו גורמים בכנסת ● היועץ המשפטי של משרד המשפטים והיועץ המשפטי של השב"כ טענו שהשב"כ לא יסכים להיות רק קבלן ביצוע

אלון מאסק והחללית דרגון. רושם עוד ניצחון / צילום: Jae C. Hong PA

בדרך לחלל החיצון: כשהחלום האמריקאי פוגש את התעוזה של אלון מאסק

אם הכול יעבוד כשורה, ברביעי בלילה תתרחש היסטוריה בכל הקשור לכיבוש החלל ע"י האדם ● לראשונה, חללית מסחרית תטיס אסטרונאוטים של נאס"א למשימה ● זו גם תהיה אבן-דרך בהשתלטות חברות מסחריות על תחומים שהמדינות היו האחראיות הבלעדיות להם בעבר

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

תוכנית סיוע חדשה: 700 מיליון שקל לתעשייה ולעסקים קטנים ובינוניים

התוכנית של משרדי הכלכלה והתעשייה והאוצר כוללת השתתפות בעלות ביצוע התאמות בעסק העובר למסחר מקוון והטמעת ייצור מתקדם בתעשייה, ייעוץ מסובסד ומיזמים מימוניים משותפים עם המגזר הפרטי, עידוד ביצוע השקעות בתעשייה היצרנית ועידוד היצוא

אנדרו קואומו / צילום: רויטרס

מושל ניו יורק: "אנחנו הולכים לראות כאב בכלכלה החדשה הזאת"

מושל ניו יורק אנדרו קואומו הודיע גם כי הוא ייסע לוושינגטון ביום רביעי הקרוב על-מנת להיפגש עם הנשיא דונלד טראמפ כדי לדון בתוכניות על תשתיות וכלכלה

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

רוכב אופניים בחליפת מגן בברלין / צילום: משה חדד

האיחוד האירופי מתכנן: קרן נוספת בשווי 750 אירו למאבק במשבר הקורונה

לפי הצעה שטרם אושרה, 500 מיליארד מתוך הסכום, כפי שהסכימו ביניהן צרפת וגרמניה, יבואו מגיוס חוב משותף ויחולקו כמענקים למדינות הזקוקות לתמיכה, לראשונה בתולדות האיחוד ● הקמת הקרן נתקלת באופוזיציה צפון-אירופית, ובשבועות הקרובים ידונו בה נציגי המדינות באיחוד

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

אחות ורכב שקיבלה מחברת הרץ בחינם, כסיוע לעובדי רפואה בעת משבר הקורונה / צילום: Diane Bondareff, Associated Press

ימים ספורים לפני הבקשה לפשיטת רגל: הרץ חילקה בונוסים בסך 16 מיליון דולר לבכירים

חברת השכרת הרכב לא לבד: בשבועות האחרונים כמה חברות אחרות עשו אותו הדבר לפני הגשת בקשת פשיטת רגל, וביניהן Jcpenny ו-ווייטינג פטרוליום ● החוק האמריקאי אוסר על חברות לאחר הכרזה על פשיטת רגל לחלק בונוסים כאלה ● "הם יודעים יש רגולציה, אז הם עושים זאת בדרך אחרת"

שדה דב / צילום: איל יצהר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

מדפים מלאים בסחורה לאחר חידוש המלאי / צילום: שני אשכנזי, גלובס

ירידות קלות בבורסה; פרטנר ודיסקונט קופצות לאחר הדוחות

שופרסל דיווחה על קפיצה של 87% ברווח הנקי, דיסקונט על ירידה של 31% ברווח ● עליות חדות במניות המלט, דיסקונט, פרשמרקט ואלביט מערכות ● גזית גלוב פרסמה דוחות והכריזה על רכישה בחזרה של מניותיה בכ-400 מיליון שקל

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הענן והסחר המקוון מחסנים את אמזון בפני הקורונה

משבר הקורונה התגלה כהזדמנות להוכחת המודל העסקי של ענקית הקמעונות המקוונת אמזון ● למרות מעמדה המוביל בתחומי צמיחה "חמים", מניית אמזון נסחרת בתמחור חסר משמעותי

אלכס לנדסברג / צילום: שלומי יוסף

סנו: גם תחום מוצרי הניקוי נהנה מביקושים חזקים בקורונה

לפי סנו, "התפשטות הנגיף הובילה לעלייה בביקוש למוצרי החברה", הכוללים מוצרי ניקוי ואחזקת הבית, מוצרי נייר, טואלטיקה, קוסמטיקה ועוד

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

ועד עובדי רש"ת: "אם אל על לא תפרע את חובותיה מיידית, היא לא תקבל שירותים בנתב"ג"

אל על נדרשת לפרוע באופן מיידי חוב של 63 מיליון שקל לרשות שדות התעופה שהצטבר מאז פברואר ● בוועד מאיימים כי אם החברה לא תעביר את החוב, היא לא תוכל להמריא מנתב"ג החל מיום שלישי הבא

מה נמכר  בחודש האחרון ב-1.5 מיליון שקל  בדרום הארץ / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו דירות נמכרו לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 5 חדרים בבאר-שבע, אשקלון, קריית גת או אילת ● כל העסקאות דווחו מאז 15 במרץ

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פתיחה חיובית בניו יורק: מדד S&P 500 פורץ את רמת ה-3,000 נקודות

הדאו ג'ונס מוסיף 1.3% לערכו ומדד הנאסד"ק ללא שינוי מהותי ● באירופה מדד הדאקס קופץ ב-1.6%, הקאק בכ-2% ומדד הפוטסי עולה ב-1.4%

ינקלה מצרי, בעלי מכבסת חמשת הפסים בפ"ת / צילום: יואב מצרי ברוטפלד

"כל מי שקשור להסעדה לא מקבל הלוואות"

ינקלה מצרי - מכבסת חמשת הפסים בפ"ת, נשוי עם 4 ילדים ועוד 4 נכדים, גר בת"א, בן 60 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

קפה ביאליק בת"א. מתלבטים אם לפתוח / צילום: איל יצהר, גלובס

תחת ערפל, הנחיות מבלבלות וגל קריסות: המסעדות חוזרות היום, בקושי

רק אתמול בלילה אישרה הממשלה את ההנחיות החדשות באופן רשמי • רונן נמני, בעלי קבוצת "קפה קפה": "אחרי כל ההתנהלות ההזויה עד כה, גם הפעם אנחנו לא יודעים עד הרגע האחרון מה קורה"