גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אושר תקציב תאגיד השידור ל-2018: יעמוד על 747 מיליון שקל

במסגרת התקציב שאישרה לאחרונה מועצת התאגיד, יוקצו יותר מ-300 מיליון שקל להשקעה בתוכן ■ כשליש מהתקציב, 220 מיליון שקל, יוקצו להוצאות שכר ■ תקציב חטיבת החדשות עומד על 160 מיליון שקל, מתוכם 25 מיליון שקל לחדשות בערבית וכ-18 מיליון שקל לרשת ב'

אלדד קובלנץ  / צילום: איל יצהר
אלדד קובלנץ / צילום: איל יצהר

מועצת תאגיד השידור הציבורי "כאן" אישרה בשבוע שעבר את תקציב התאגיד לשנת 2018. התקציב צפוי לעמוד על 747 מיליון שקל, מתוכו 650 מיליון שקל מגיעים ממשרד התחבורה, ומתבססים על גביית אגרת הרדיו לרכב, בהתאם לחוק השידור הציבורי.

תקציב תאגיד כאן

על פי הנתונים שאושרו במועצת התאגיד כ-42% מהסכום, 315 מיליון שקל, יוקדשו לרכש תוכן. רובו המוחלט של הסכום יופנה להפקות מקור באמצעות חברות הפקה חיצוניות. מתוך סכום זה 50 מיליון שקל יושקעו בדרמה, 40 מיליון שקל בתוכן דוקומנטרי ו-110 מיליון שקל בקטגוריה של תרבות, בידור וספורט. 20 מיליון שקל יוקצו לחטיבה בערבית, ועוד 15 מיליון שקל לתוכן לילדים ולנוער, על רקע העובדה שהטלוויזיה החינוכית אמורה להשתלב על פי החוק בתוך התאגיד רק ב-15 באוגוסט 2018. מ-2019, בהנחה שהחוק הנוכחי בעניין לא ישונה, יכלול תקציב התאגיד 40 מיליון שקל שיוקצו לתחום זה. הוצאות נוספות שנכללות בסעיף התוכן קשורות למשל לתשלומים עבור זכויות יוצרים.

בתאגיד מדווחים כי חסכו כ-60 מיליון שקל מתוך התקציב שיועד להקמה וסכום זה הופנה ב-2018 להוצאות תוכן. בהקשר זה ראוי לציין כי ברשות השידור הופנו בשנים האחרונות כמה עשרות מיליוני שקלים בלבד מדי שנה להפקות מקור, כך שמדובר בשיפור משמעותי מבחינתם של גופי ההפקה ושל היוצרים שאכן מסתמכים על הכספים הללו.

על פי חוק, תקציב חטיבת החדשות של כאן עומד על 160 מיליון שקל בשנה, מתוכו 25 מיליון שקל מוקדשים לחדשות בערבית, וחלק מהכסף מיועד להוצאות שונות על תשתיות ונדל"ן. מעבר לכך בתאגיד לא מפרטים איך מתחלק התקציב הזה, שכולל גם את רשת ב' וגם את הוצאות הדיגיטל, אך על פי הערכות תקציב רשת ב' מסתכם בכ-18 מיליון שקל בשנה.

29.5% מתקציב התאגיד, כ-220 מיליון שקל, יוקצו להוצאות שכר. כיום מעסיק התאגיד כ-850 עובדים בכ-780 תקנים, אך התקציב כולל הגדלת כמות התקנים ל-824, בין היתר על רקע הכנסת ערוץ הילדים לתוך התאגיד, והוא כולל גם הוצאות שכר לעובדים המועסקים כפרילנסרים. על פי נתוני התאגיד, עלות המעביד הממוצעת לעובדים השכירים בו תעמוד על כ-20 אלף שקל בחודש, והשכר הממוצע ברוטו יהיה 14 אלף שקל בחודש.

בשנת 2017 הסתכם תקציב התאגיד בכ-600 מיליון שקל, על רקע העובדה שהחל לשדר רק באמצע השנה, ולאחר טלטלות רבות. 2018 תהיה למעשה השנה הסדירה המלאה הראשונה שלו, וסדר הגודל של התקציב שאושר לקראתה, כ-750 מיליון שקל, אמור להישמר גם בשנים הבאות.

כאמור, רובו המוחלט של התקציב, 650 מיליון שקל, מגיע מהזרמה קבועה שמעביר לתאגיד משרד התחבורה. הכסף מתבסס על תשלום אגרת הרדיו ברכב שאותה משלמים בעלי כלי הרכב בטסט השנתי, אך בתאגיד מציינים כי על פי חוק ההזרמה נעשית באופן קבוע בכל חודש, ללא קשר לגבייה בפועל. שאר התקציב מתבסס ברובו על הכנסה מפרסום.

בתאגיד לא חושפים את הנתון המדויק, אך זה צפוי לעמוד על למעלה מ-80 מיליון שקל, גם על רקע העובדה שב-2018 ישודרו ב"כאן" משחקי המונדיאל. כזכור, בחודשיים הראשונים לפעילות התאגיד הוא סבל מתקלה חמורה במערכת שאחראית לשיבוץ תשדירי הפרסום ברדיו, וזו הובילה על פי הערכות לאובדן הכנסות של כ-12 מיליון שקל.

למרות אישור התקציב, התאגיד עדיין נתון לכמה איומים על המשך פעילותו במתכונת הנוכחית בהם הצהרותיו החוזרות ונשנות של שר התקשורת, איוב קרא, שקורא לסגירתו, והכרעת בג"ץ בסוגיית החוק שקבע כי הוא יפוצל לשני תאגידים נפרדים.

סמנכ"ל הכספים, רן היילפרן, מסר היום: "אישרנו תקציב מאתגר המצביע על התייעלות בשידור הציבורי בדגש על חדשות, השקעה בתוכן ישראלי ויצירה מקורית, בשלוש פלטפורמות שידור: דיגיטל רדיו וטלוויזיה. התקציב ינוהל באחריות תחת פיקוח צמוד של מועצת התאגיד".

יועץ משפטי חדש

בתוך כך, היום נודע כי מועצת התאגיד אישרה בימים האחרונים את מינויו של עו"ד רונן ריינגולד ליועץ המשפטי במקום אביגדור דנן, שהודיע לפני כשלושה חודשים על עזיבה. ריינגולד כיהן בעבר כסגן היועמ"ש במשרד התקשורת, והיה שותף במחלקת התקשורת בהרצוג פוקס נאמן. בתפקידו האחרון שימש ראש תחום תקשורת, מדיה ורגולציה במשרד עורכי הדין ברנע ושות'.

ריינגולד נבחר במכרז שפירסם התאגיד באוגוסט ומולו התמודדו לפחות שני מועמדים מהארגון: איילת ביגר ותומר קרני הצוות המשפטי של התאגיד. המכרז פורסם לאחר שדנן, ששימש במקביל גם כיועץ המשפטי של הטלוויזיה החינוכית, החליט לוותר על תפקידו בתאגיד ולשמור על תפקידו בטלוויזיה החינוכית.

התאגיד יזכה בפרס על פעילות הדיגיטל שלו

תאגיד השידור כאן יקבל בשבוע הבא פרס על פעילות הדיגיטל שלו מ"ארגון הדיגיטל הישראלי". זוהי השנה השנייה שבה מעניק הארגון פרסים, והשנה מלבד התאגיד יזכו בפרסים השונים גם נדב בורנשטיין, מנחה התכנית "חי בלילה" המשודרת בקשת ("פרס החדשנות החברתית"), הבנק הדיגיטלי "פפר" ("פרס החדשנות השיווקית") ופרויקט משותף של גוגל ושל ארגון הג'וינט ("פרויקט השנה").

הפרס לכאן יוענק בקטגוריית "פריצת השנה", שניתן לגוף או ארגון שעשו פריצת דרך משמעותית בתחום. חברי ועדת הפרס ציינו בהקשר זה את "גיבוש הקונספט הייחודי שמשלב בין טלוויזיה, רדיו ודיגיטל" ואת ה"מקוריות בתכנים ובהגשה".

ארגון הדיגיטל הישראלי נוסד בתחילת 2016 על ידי כרמל ברן במטרה לספק מעטפת מקצועית וחברתית עבור מנהלי עולם הדיגיטל הישראלי. את הזוכים בפרסים קובע הוועד המנהל של הארגון, המונה שבעה חברים. בשבוע הבא יקיים הארגון את הכנס השנתי השני שלו, שבמסגרתו יוענקו הפרסים.

מנכ"ל כאן, אלדד קובלנץ, מסר: "הפרס הוא אבן דרך במהפכת השידורים שאנחנו מובילים כאן. התוכן משודר בכל הפלטפורמות ובדיגיטל תחילה, כך שהציבור נחשף אליו בכל מקום ובכל זמן. פריצת הדרך שלנו תוביל לשינוי בשוק התקשורת, שינוי במדדי החשיפה והתאמה לעידן החדש".

עוד כתבות

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66% ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל בשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל שהיא, על פי טענת אנדר ארמור, "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים