גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסכם-גג בנתיבות: 13.1 אלף יח"ד בהשקעה של 4.7 מיליארד ש'

לאחר שנדחה בעקבות הצהרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנושא ירושלים, נחתם הבוקר הסכם-הגג בלשכת שר האוצר

יחיאל זוהר / צילום: איל יצהר
יחיאל זוהר / צילום: איל יצהר

לאחר דחיית טקס חתימת הסכם-הגג בעיר נתיבות שהיה אמור להתקיים בתחילת החודש, נחתם היום (ב') ההסכם בין ראש העיר לבין המדינה בלשכת שר האוצר משה כחלון בירושלים. מדובר בהסכם-גג משמעותי הכולל התחייבות לבניית 13,031 יחידות דיור חדשות בעיר בשנים הבאות בהיקף כספי של 4.7 מיליארד שקל. החתימה נעשתה בהשתתפות ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון וראש עיריית נתיבות יחיאל זוהר.

נזכיר כי הטקס המקורי היה אמור להתקיים בעיר, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אולם האירוע נדחה בעקבות הצהרת נשיא ארצות-הברית, דונלד טראמפ, בנושא ירושלים.

על פי הסכם-הגג שנחתם, תוספת יחידות הדיור צפויה להוביל להגדלת אוכלוסיית העיר בכ-50 אלף תושבים בעשור הקרוב, היקף משמעותי לעיר שנכון להיום מונה קצת יותר מכ-30 אלף איש בלבד.

ממשרד האוצר נמסר היום כי "הסכם-הגג שנחתם משרטט את מגמות האכלוס וכיווני התפתחות של העיר בעשור הקרוב עם 13,103 דירות שייבנו בשכונותיה המערביות, בהשקעה ממשלתית, בתשתיות צמודות, תשתיות על, מוסדות ציבור ושדרוג שכונות ותיקות". עוד ציינו באוצר כי החתימה על ההסכם תאפשר גם שיווק מכרז מחיר למשתכן בעיר בהיקף 2,045 יחידות דיור (כמחציתן דירות מוזלות והשאר דירות למכירה בשוק החופשי).

על פי הסכם-הגג, הבנייה החדשה צפויה להתבצע בחמש שכונות חדשות: רמות יורם (5,166 יחידות דיור), מעלות הנחל (3,288 יחידות דיור), נווה שרון א' וב' (2,696 יחידות דיור), נתיבות מערב ב' (734 יחידות דיור), רמות מאיר (1,244 יחידות דיור) וגם במתחם "נתיב המעלה" בו ייבנו 177 יחידות דיור. הסכם-הגג גם מתייחס לפיתוח מתחמי תעשייה ותעסוקה חדשים בהיקף של 2,700 דונם, הקמת מוסדות ציבור וחינוך, שיקום והתחדשות של תשתיות בשכונות ותיקות, ויישום תכנית אב מקיפה בתחום התחבורה לרבות הקמת גשרים והסדרת הכניסות לעיר.

עוד במסגרת ההסכם, המימון ישמש גם בין היתר לקידום הקמת אגם נתיבות, חידוש השוק העירוני, הקמת אמפי-תיאטרון, שדרוג ופיתוח הגינון הציבורי, הקמת מתקני ספורט ומשחקים, הקמת פארק ארכיאולוגי, שדרוג מערכות ניקוז ואנרגיה נקייה, הקמת מערכת שימוש במי קולחין, הטמנת קווי חשמל, פיתוח תשתיות עיר חכמה ושדרוג אזור התעשייה הקיים. בכל הקשור למבני ציבור, הסכם-הגג כולל הקמת 549 כיתות לימוד, 126 גנים, 100 מעונות יום, קריית חינוך, מתנ"סים ועוד.

כ-336 אלף יחידות דיור בהסכמי-הגג עד כה

נזכיר כי יחד עם הסכם-הגג שנחתם כעת בנתיבות, עד היום נחתמו הסכמי-גג ב-26 רשויות עם היצע יחידות דיור פוטנציאלי של כ-336 אלף יחידות דיור. עוד נזכיר כי לאחרונה אושרה הצעת החלטה בקבינט הדיור על הקמת צוות שיגבש מגבלות על הסכמי-הגג הנחתמים. במסגרת החלטה זו שנחשפה ב"גלובס", בכוונת המדינה להתנות מעבר חלק מהתקציבים במסגרת הסכם-הגג בהוצאת היתרי בנייה מצד הרשות המקומית לצד בדיקת היתכנות של המדינה לגבי היקף יחידות הדיור בהסכם והסיכוי לשיווקן המוצלח.

עוד ראוי להזכיר כי בעוד הסכמי-הגג ממשיכים להיחתם, ההתנגדות להסכמים ממשיכה להכות גלים. רק בשבוע שעבר הצהיר ראש עיריית נהריה כי הוא דוחה את טקס החתימה בעיר בעקבות אי הסכמה על סוגיית הטבות המס לעיר שצפויות להתבטל עם הגידול באוכלוסייה שהסכם-הגג עתיד להביא לעיר. במקביל, יש גם מי שטוען שהרשויות המקומיות לא יצליחו לממן את הגידול המשמעותי באוכלוסייה וייכנסו לגירעונות כספיים. הבולט מבין המתנגדים הוא מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, שאמר במספר הזדמנויות שונות כי הסכמי-הגג במתווה הנוכחי עשויים להתגלות במקרים מסויימים כ"בכייה לדורות" וכי על המדינה לבחון את מצבה הכלכלי של כל רשות עוד טרם החתימה על הסכם-הגג.

שר האוצר, משה כחלון, אמר היום לאחר החתימה כי: "ההסכם הזה הוא פרי עבודה קשה שנמשכה חודשים ארוכים. אנחנו מכבדים אנשים שרוצים שתהיה להם עיר חזקה, יציבה ומודרנית. חשוב לנו שהעיר תתחזק, תמשיך להוביל ותהווה דוגמא לישובים אחרים בדרום. המדיניות שלנו היא לחזק את הפריפריה".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון, אמר לאחר החתימה על ההסכם כי: "תנופת הסכמי-הגג בשילוב מחיר למשתכן מייצרים היצע קרקעות לדיור אפקטיבי ומשמעותי. ללא הסכמי-הגג, היה קשה מאוד לגייס את שיתוף הפעולה של ראשי הרשויות וכמויות הקרקע לדיור היו נמוכות יותר. הסכמי-הגג גם מביאים השקעות ממשלתיות בהיקפים גדולים לרשויות המקומיות, שלולא הסכמי-הגג, לא היו מגיעים".

ראש עיריית נתיבות, יחיאל זוהר, אמר: "ניהלנו משא ומתן עיקש שנשא פרי ושניתן לראות במספרים ובהיקף המשאבים חסר התקדים שגייסנו לעיר. האתגרים שניצבים בפתחנו הם לא פשוטים אבל אנחנו נחושים להמשיך לצעוד בנתיב הזה של בניין והתחדשות אל מול הכורח לשמור על הקיים ולחדש את הישן, כך שבמסגרת ההסכם הבטחנו השקעות של מאות מיליונים בפיתוח והתחדשות השכונות הוותיקות כמו גם בהשקעות מאסיביות בתחום התעסוקה, איכות הסביבה והחינוך שמהוות מפתח למשיכת אוכלוסייה חדשה לעיר".

עוד כתבות

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

אלי להב, בעל השליטה / צילום: איל יצהר

לקראת הפיכת אבי לוי לבעל מניות מרכזי: להב אל.אר חוזרת לתחום האנרגיה הסולארית

החברה במו"מ לרכישת חברה ישראלית פרטית בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה ל-44.6 מיליון שקל ● להב מתכננת לגייס בשבועיים הקרובים 150-180 מיליון שקל בהנפקת זכויות, ולוי צפוי להחזיק אחריה כ-40% מההון ● לפי אינדיקציה ראשונית, החברה צפויה לרשום רווח של 5-7 מיליון שקל מעליית שווי נכסים בגרמניה

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים שעלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

 

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

משה גברילוב / צילום: סיון פרג'

מטבע לקנדוק: משה גברילוב מצטרף לחברת הקנאביס הרפואי

וגם: מלרן פרויקטים ומסחר פתחה את היום בבורסה בתל אביב

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

הגנרל חליפה חפתר / צילום: Costas Baltas, רויטרס

ועידת השלום בברלין: הפסקת אש בלוב ויישום אמברגו הנשק שהטיל האו"ם

ועידת השלום התכנסה היום במטרה להפסיק את הלחימה בלוב ● שני הצדדים הנלחמים בלוב והמדינות שמספקות להם נשק הסכימו לאמץ את אמברגו האו"ם על העברת נשק

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

החלטות גירושים / צילום: שאטרסטוק

האם נטילת כדורים פסיכיאטריים יכולה להביא לביטול הסכם גירושים?

אישה שחתמה על הסכם גירושים השולל ממנה את מרבית הרכוש שהיה לה ולבעלה במהלך הנישואים, עתרה לביה"ד הרבני בבקשה לבטל את ההסכם, בטענה כי חתמה עליו תחת השפעת כדורים פסיכיאטריים ● ביה"ד הרבני הגדול אכן ביטל את ההסכם - אבל מסיבה אחרת לגמרי

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת הצלחה טוענת כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"