גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בלי דיון, בלי הסבר: כך עוברים מיליארדי שקלים בוועדת הכספים

מניצולי שואה ועד טיפול בנזקי קורמורנים - העברות תקציביות של יותר מ-5 מיליארד שקל אושרו היום, ורק חבר כנסת אחד העז לשאול שאלה

מצביעים בוועדת הכספים / צילום: עמירם ברקת
מצביעים בוועדת הכספים / צילום: עמירם ברקת

מה הקשר בין ניצולי שואה, מס הכנסה שלילי ומס דירה שלישית? אל תתאמצו לחשוב. אין שום קשר, למעט העובדה שהיום נכרכו שלושתם יחד בבקשה להעברה תקציבית מספר 14004 שהניח האוצר על שולחן ועדת הכספים של הכנסת. "אנחנו מבקשים להעביר מתוך הרזרבה 750 מיליון שקל לניצולי שואה, 450 מיליון שקל מענקי מס הכנסה שלילי ועוד 55 מיליון למענקי מס שבח ששולמו במסגרת חוק מס דירה שלישית", הסביר לחברי הכנסת נציג אגף התקציבים באוצר.

בקשה 14004 אושרה בתוך דקה. מי בעד? מי נגד? מי נמנע? שאל היו"ר משה גפני כמעט רטורית. 1.2 מיליארד שקל חלפו להם ביעף והשיירה המשיכה בדרכה. עשרות רבות של העברות תקציביות כאלה, בהיקף של יותר מ-5 מיליארד שקל, אושרו היום בוועדת הכספים ועוד מאות יאושרו עד סוף השנה. מה לא היה לנו שם? למשל 138 מיליון שקל לתקציב הרשות לחדשנות (בגלל ירידה בהכנסות מתמלוגים), חצי מיליון שקל למיגון מתקני חברת החשמל מפני "איום הפעימה האלקטרו-מגנטית", 97 מיליון שקל ו-791 אלפי שקלים למרכז ההשקעות לצורך מענקים לפי חוק עידוד השקעות הון, 12 מיליון שקל לשדרוג אתרי תיירות ושמורות טבע בשטחים, 245 מיליון שקל לתקציב הביטחון לצורכי אימונים, 139 מיליון שקל ל"תגבור השירות בתחבורה הציבורית" וגולת הכותרת: 200 אלף שקל "כספים קואליציוניים של ח"כ מיקי זוהר" עבור "טיפול בנזקי קורמורנים (ציפורים - ע"ב) שאוכלים את הדגה בכינרת".

לקראת סוף שנת התקציב האוצר מעביר מסעיף לסעיף עודפים וסכומים שלא נוצלו לטובת צרכים חדשים שנוצרו בסעיפים קיימים. נערי האוצר פועלים תחת דד-ליין: כספים בלתי מנוצלים שלא יימצא להם סעיף תקציבי עד סוף השנה - יעברו אוטומטית למימון הגירעון, כלומר יאבדו לנצח לטובת החזר חובות.

הבלחה של קרן אור

הדיון הקצרצר בוועדת הכספים הוא כלי הפיקוח הציבורי היחיד על העברות הכספים האלה, בניגוד לתקציב המדינה המקורי, שאישורו מחייב הליך חקיקה מלא הכולל שלוש הצבעות במליאת הכנסת. חברי הכנסת הם, אם תרצו, הדירקטוריון שאליו מגיש האוצר את בקשותיו. הדירקטוריון הזה אמור לבחון ולבדוק את ההעברות בתשומת לב מעמיקה לפחות כמו זו של דירקטוריון חברה עסקית הדואג לבעלי מניותיו - במקרה הזה אנחנו, הציבור.

בשנתיים האחרונות, חייבים להודות, חל שיפור מסוים ברמת השקיפות. על רקע עתירתה לבג"ץ של ח"כ סתיו שפיר נגד ההעברות התקציביות גיבשו האוצר והיועץ המשפטי לממשלה נוהל מסודר לאישור ההעברות התקציביות שמחייב לפרט את ההעברה בין הסעיפים, את ההיסטוריה התקציבית וגם לצרף לבקשה דברי הסבר שיבארו לח"כים, בעברית ללא-כלכלנים, מדוע ולמה נדרשת ההעברה. איך זה עובד בפועל? "הפנייה נועדה לתגבר התקנה שממנה מתבצעים תשלומי חלף היטל השבחה לרשויות המקומיות", נאמר למשל בפנייה להעברת 40 מיליון שקל לרשות מקרקעי ישראל. מהם לעזאזל "תשלומי חלף השבחה", אתם שואלים? "נגזרת תוצאתית של תקבולי רמ"י משיווק המקרקעין בפועל", ממהר האוצר להשיב בדברי ההסבר. אתם הבנתם? אני לא.

אז למרות ההתקדמות אפשר עדיין לתהות אם מתקיים דיון ציבורי אמיתי בהעברות התקציביות. ובכל זאת, קרן האור הבליחה בדיון לפחות פעם אחת.

מדובר בפנייה מספר 26018 ל"העברת תקרת עודפים בסך 435 מיליון שקל מהקרן למניעת זיהום ים, מהקרן צער בעלי חיים ומקרן הניקיון", כפי שהסביר "אורי מאגף תקציבים". "למה יש עודפים?" שאל ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה ציוני), "אלה פרויקטים ארוכי טווח". ,כל רשימת הפרויקטים מונחת לפניכם בדברי ההסבר", מיהר אורי מהאוצר להשיב. רוזנטל לא ויתר. "כתוב קרנות - זה לא התחייבויות ארוכות טווח. למה אתם לא משתמשים בכסף? או שהם לא יודעים את העבודה וצריך לקחת להם את הכסף או שישתמשו בכסף למקור אחר".

הרגע הקצרצר הזה נגוז במהרה, והשאלות הראויות של רוזנטל נותרו באוויר ללא תשובה. ח"כ בצלאל סמוטריץ' גנב את תשומת הלב בהסתודדות עם היו"ר משה גפני סביב העברה תקציבית להתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון, וגפני מיהר לסכם: "האמת היא שהייתי צריך להצביע נגד". רק שבסוף הוא, כמובן, הצביע בעד.

עוד כתבות

יו"ר הפד פאוול והנגיד הבריטי קרני, בסופ"ש בג'קסון הול / צילום: רויטרס

האויב הגדול ביותר של טראמפ? מתקפת הציוצים הביכה את הבנקאים הבכירים

בכירי הבנקאים בעולם נפגשו בכנס הפדרל ריזרב בג'קסון הול לדון באתגרים למדיניות המוניטרית בצל מלחמת הסחר - ונתקלו במתקפה חסרת תקדים של טראמפ על יו"ר הפד ● האם הריבית הנמוכה אומרת שהממשלות יכולות להגדיל את החוב ללא עלות? נגיד בנק ישראל גילה ספקנות ● ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של "גלובס" ב-1.9 בת"א, בהשתתפות נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל ● ניתוח "גלובס"

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

בנק ההלוואות לרכב של משפחת שנידמן ממשיך לצמוח: מימון ישיר מציגה רווח של 73.5 מיליון שקל במחצית, גידול של 44%

ברבעון השני השנה הרווח הסתכם בכ-38.7 מיליון שקל, גידול של כ-191% ביחס לרבעון המקביל ● המנכ"ל ערן וולף: "אנו פועלים למעלה מעשור למיצוב כחברה המובילה בענף האשראי הצרכני ומתחרה משמעותית בבנקים, ותוצאות הרבעון מהוות עבורנו עדות לכך שאנו מממשים בהצלחה אסטרטגיה זו"

עמיר פרץ / צילום: תמר מצפי, גלובס

ריד מיי ליפס: מה עשה עמיר פרץ כדי שיבינו שלא ישב עם נתניהו?

והתשובה היא גילח את שפמו בן 47 השנים ● בשבועות האחרונים סובל פרץ מספין של הליכוד, שלדבריו, מציג אותו כמי שיחבור לנתניהו אחרי הבחירות

בלקברי / צילום: Mark Blinch, רויטרס

בלקברי סוגרת את מרכז הפיתוח בישראל; 40 עובדים יפוטרו

החברה הקנדית הקימה פעילות פיתוח בישראל ב-2015, על בסיס הסטארט-אפ Watchdox ● המוצר של Watchdox ימשיך להיות מתוחזק על ידי צוות של 20 עובדים בארה"ב

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

שיערוך "בית פסגות" בת"א סייע לאיי.די.איי ביטוח להציג גידול ברווחי הרבעון והמחצית הראשונה

חברת הביטוח הישיר מציגה צמיחה של כ-4% בפרמיות, ומשיקה תחום פעילות חדש – פוליסות חיסכון ● המנכ"ל קובי הבר: "פוליסות החיסכון ישווקו לציבור באופן ישיר בתהליך דיגיטלי מלא, בדמי ניהול הנמוכים באופן משמעותי מהמקובל בענף"

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

עם הערת עסק חי וחוב של 58 מיליון דולר: פרוטליקס בוחנת אופציות "לצורך מקסום הערך לבעלי המניות"

החברה, המתמקדת בפיתוח תרופות חדשות, מציגה הפסדים כבדים מפעילותה ותזרים שלילי מפעילות שוטפת ● מאז השיא ב-2014 איבדה המניה כ-90% מערכה

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

נתניהו ראש הממשלה שכח את סגולותיו של נתניהו שר האוצר

ראש הממשלה אריאל שרון ידע מה שאתה לא רוצה לדעת: שהצלחה של שר אוצר היא הצלחה של ראש ממשלה, וכישלונו של השר הוא כישלונו של הראש ● כך, כישלונו של כחלון כשר אוצר הוא גם כישלונו של נתניהו ● פרשנות

רני ולינגשטיין (מימין) ודוד בן בסט, Oryx Vision / צילום: יח"צ

חברת החיישנים לרכב האוטונומי אוריקס ויז'ן נסגרה

החלטה לסגור את החברה הגיעה בעקבות עיכובים בפיתוח הרכב האוטונומי אשר הובילו להאטה בשוק שבו פועלת החברה ● דוד בן בסט, המייסד וסמנכ"ל המו"פ לשעבר, בשיחה עם "גלובס": "אני לא הייתי חלק בהחלטה לסגור את החברה"

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

כתב אישום נגד אדם שהתחזה לכדורגלנים מליגת-העל ומשך כספים מחשבונם

על פי כתב האישום, זיו ברמי זייף תעודות זהות של עשרה כדורגלנים מליגת העל והצליח למשוך במרמה סכום של 52 אלף שקל

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"גלובס" תובע את העיתונאי מתי גולן על תשלומי יתר שקיבל וטוען כי התבטא באופן לא הולם "כלפי נשים, חרדים, נבחרי ציבור, מצביעי ימין ועוד"

בחודש מאי האחרון הגיש גולן כתב תביעה נגד העיתון לאחר שהסתיימה ההתקשרות עמו, וטען שמדובר בפיטורי "השתקה" פוליטיים ● בכתב ההגנה טוען "גלובס", בליווי דוגמאות, כי כתיבתו של גולן לא עמדה ברף המקצועי והאתי של ההנהלה הנוכחית ● כמו כן הוגש כתב תביעה שכנגד על סך 2.4 מיליון שקל ● גילוי מלא

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

השבוע בשווקים: עיני השוק מופנות לפסגת ה-G7 והודעת הריבית של בנק ישראל

פסגת ה-G7 כבר סיפקה הבוקר כותרות מצד הנשיא טראמפ לגבי ההסלמה ביחסי הסחר מול הסינים ● עיני השוק נשואות לתגובות נוספות בנושא מתיחות הסחר לאחר הדרמה בסוף השבוע האחרון ● בנק ישראל יכריז על גובה הריבית ביום רביעי וצפוי להתקפל מהכוונה להעלות ריבית בטווח הקרוב ● התחזית השבועית של "גלובס"

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים, כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

חומר אש: שתילי הקנאביס שנשרפו לחברת קאנומד במושב משואה כילו 30% מערך המניה

השריפה בחוות הגידול של החברה במושב בבקעת הירדן, שנגרמה ככל הנראה מקצר חשמלי במתקן הגידול, השמידה את 180 צמחי הקנאביס הרפואי שנשתלו במקום

אוהד דנוס / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידה של 8% במחירי הדירות בתל אביב בתוך שנה? המדד שמראה כי המחירים בסך הכול יציבים

לפי מדד מחירי הדיור של יו"ר לשכת השמאים לשעבר אוהד דנוס, המחירים בשוק הדיור בישראל בסך הכול יציבים - חוץ מאשר בעיר אחת: תל אביב ● פרשנות

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

בנק ישראל לא צריך ולא יכול להילחם נגד מגמות השוק

האירועים הכלכליים של השבועיים האחרונים - ובראשם הפיחות המשמעותי והפתאומי של היואן הסיני מול הדולר האמריקאי והייסוף בשער החליפין של השקל מול אותו דולר - מעלים כמה שאלות ● האם מלחמת הסחר עלתה מדרגה? איך זה קשור אלינו? ולמה בנק ישראל לא מתערב במסחר במט"ח?

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא נוסעים לאוקראינה לביקור שלא קשור למה שקורה כאן"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין היום לתוכנית "פגוש את העיתונות" והתייחס למתיחות בדרום ולאירועים הפוליטיים האחרונים ● באשר לאפשרות לשבת עם המשותפת בממשלה, אמר גנץ: "אני רוצה לשרת את כל אזרחי ישראל, אך נשב רק עם אנשים שמכירים בישראל כיהודית ודמוקרטית, ויש בתוך המשותפת מי שמערערים על כך"

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות ני"ע מקדמת: חברות ת"א 125 יורשו להנפיק אג"ח היברידיות עם גמישות במועד פירעון החוב

הרשות הפיצה מסמך היוועצות להערות הציבור בדבר התרת מכשיר פיננסי חדש, שיאפשר דחייה בתשלום ריבית או קרן, ושנמצא במעמד נחות לאג"ח רגילות

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

סוחר מודאג בוול סטריט

מלחמה שכל הצדדים מפסידים בה

הבעיה עם מלחמות סחר, כמו עם מלחמות של יריות, היא שכשהן מתחילות, אף פעם לא יודעים איך הן יסתיימו. וכן, גם לאויב יש זכות פעולה ● פרשנות