גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נכשל ניסיון להקפאת תוכנית המגדלים בכיכר אתרים בת"א

הסיבה: היעדר אישור של ועדת החופים למגדלים החורגים מהמותר בקו הים, והיעדר אישור של אונסק"ו ■ חולדאי: "המתנגדים מתעלמים מטובת הציבור, העיקר שלא יסתירו את הים"

הדמיית התוכנית לכיכר אתרים / צילום: יחצ
הדמיית התוכנית לכיכר אתרים / צילום: יחצ

דיון סוער שהתקיים אתמול (ב') במועצת עיריית תל-אביב-יפו על תוכנית הבנייה השנויה במחלוקת בכיכר אתרים, הביא לעימות בין חולדאי לשותפתו בקואליציה סיעת מרצ. הדיון התקיים בעקבות הצעה לסדר שהגישה חברת המועצה ציפי ברנד, בין השאר בשל החרגת כיכר אתרים מגובה הבינוי המותר לבנייה ברצועת חוף הים (40 קומות במקום 25), ללא אישור של הוועדה לשמירה על סביבה חופית (ולחו"ף).

ברנד, חברת סיעת "שימו לב הורים" במועצה, הציעה להקפיא את המשך קידום התוכנית למשך חצי שנה, עד לבירור מספר סוגיות שלטענתה טרם נבדקו ולא היו ידועות בעת ההצבעה על אישור התוכנית לפני שנתיים. סוגיה נוספת שאליה התייחסה ברנד היא בחינה של התוכנית על ידי אונסק"ו העולמי, שדרש בעבר הכנת תסקיר השפעה על המורשת בטרם יתקיים דיון בתוכנית. בנוסף העלתה ברנד תהיות בנוגע להערכת השווי שעל פיה אושרה מכירת חניון העירייה בכיכר אתרים ליזם.

בהצעה לסדר טענה ברנד כי בפועל הוועדה המקומית מקדמת במרץ את תוכנית המגדלים בכיכר אתרים, שיזמה קבוצת JTLV בראשות עמיר בירם, הכוללת הקמת 3 מגדלים ומגדל נוסף שתקים רשת קרלטון במקום המלון הנוכחי שייהרס. לתוכנית מתנגדת קבוצת תושבים המתגוררים בסמוך לכיכר אתרים, שהקימה את קבוצת הפייסבוק "לא למגדלים בכיכר אתרים". המתנגדים הגיעו לדיון שקיימה מועצת העיר בהצעה של ברנד, אשר זכתה גם לתמיכת סיעת מרצ בראשות מיטל להבי, שותפתו לקואליציה של חולדאי. הצעתה של ציפי ברנד להקפיא את התוכנית בגלל סוגיות שטרם נבדקו, נבעה בין היתר לאחר תחקיר בנושא שחשף אתר xnet.

"הרבה מאבקים"

בדיון כינה חולדאי את ההצעה לסדר של ברנד "פייק ניוז" והשיב לקריאות המתנגדים מחוץ לאולם המליאה. "צעקות הרבה יותר חזקות שמעתי כשהיינו צריכים לפנות את אולם אוסישקין, וצעקות הרבה יותר חזקות כשהיינו צריכים לפנות את הטיילת כדי לעשות טיילת חדשה. אמרו שאנחנו הולכים להרוס את הים, והיום 99% מתושבי תל-אביב-יפו מרוצים.

"למה הם מרוצים? מפני שב-20 השנים שאני ראש עירייה, הצלחנו לפנות את הים וליצור רצף מהרצליה ועד בת ים. זה דרש הרבה מאבקים פוליטיים, כולל עם אלה שצועקים פה היום. מרצ הצביעה גם בעד תוכנית כיכר אתרים. אז מה השתנה היום שהיא נגד? התאריך, שמגיע פעם בחמש שנים. לפני הבחירות תמיד סיעת מרצ מחפשת נושא שבגללו תוכל להסביר למה היא לא יכולה להישאר באותה קואליציה שבה ישבה ארבע שנים.

"אני מכין אתכם שגם בנובמבר 2022 יהיה שוב נושא כזה, ומרצ תסביר שהיא נגד נושא שהייתה במשך ארבע שנים בעד. למה? כי היא התחרטה. גם כשרצינו לפנות את הדולפינריום היה למרצ מה להגיד. מה שמעניין אותנו זה לייצר מציאות שבה מי שהולך בשדרות בן-גוריון, מצליח לרדת אל הים בצורה פתוחה.

"כמה הפגנות היו לי על בריכת גורדון? אז מה? האם בגלל צעקות לא נתעסק בעניין עצמו? לפתיחת ים יש מחיר, כמו שלפינוי-בינוי יש מחיר, כי אי-אפשר לעשות פינוי-בינוי בלי לבנות עוד. אפשר גם להחליט שלא עושים כלום ומשאירים את הכיכר בשיממונה. זה מה שהמתנגדים רוצים. הם מעדיפים להתעלם מטובת הציבור, העיקר שלא יסתירו להם את הנוף לים. כשאני נבחרתי לראשות העיר הייתה אווירה ציבורית כזאת שעל כל כריתת עץ היו פה שאילתות ומומחים שנתנו נאומים חוצבי להבות, שהיו כולם לשווא. עובדה ש-40% מהעצים בתל-אביב ניטעו בתקופתי".

"הצבעה ערכית ועניינית"

המתנגדים לתוכנית צעקו מחוץ לאולם הדיון סיסמאות כגון "הולילנד". חולדאי ענה למתנגדים: "גם את זה אמרו עלי. לכו למשטרה. ומי שלא יילך למשטרה, שלא יספר שהוא איש אמיץ. מצידי שהפרויקט לא יהיה. אתם חושבים שאני צריך אותו כדי להיבחר? אני כבר לא צריך אותו. אבל הציבור יחליט, ונציגי הציבור זה חברי המועצה. היזמים יהיו חייבים ללכת לולחו"ף, והם יילכו, אין להם ברירה". חולדאי הציע להסיר את ההצעה של ברנד מסדר היום, וההצעה אכן הוסרה.

לדברי חברת המועצה מיטל להבי, יו"ר סיעת מרצ, היא אכן תמכה בהצעה להקפיא את התוכנית, אך אין בכוונתה לפרוש מהקואלציה: "בהצעה של ציפי ברנד היו נקודות ענייניות, והיה נכון לדעתי להקפיא את התוכנית ואת מכירת החניון ליזם עד להבהרת המידע החסר והצגת מסמכים נלווים בשקיפות. הצבענו בעד ההצעה אך היא נדחתה.

"ההצבעה שלנו הייתה גם ערכית וגם ענייניית. אנחנו עדיין סבורים שלהתעכב על השאלות ששאלו בחודשים האחרונים סביב הפרויקט זה דבר לגיטימי, ביותר. אין פירוש הדבר שאנחנו מפרקים את הקואליציה. אנחנו מחוייבים לעקרונות הקואליציה כמו שאנחנו מחוייבים לעקרונות שלנו. בסך-הכול למרצ ולסיעת העבודה שממנה מגיע חולדאי יש הרבה עקרונות משותפים בסוגיות מהותיות כמו שבת, שוויון וכו".

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה: "אמש התקיימה ישיבת מועצת העיר תל-אביב-יפו, כאשר נושא תוכנית הבנייה בכיכר אתרים כלל לא היה על סדר היום. יתרה מכך, מועצת העיר כלל אינה המקום לדון בנושא זה, אלא בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שם התקיים דיון תכנוני שבו גם נציגי סיעת מרצ תמכו בקידום התוכנית. מכל מקום ההליך התכנוני טרם הסתיים ולעניין אישור הולחו"ף - הנושא נבדק ונקבע זה מכבר כי התוכנית תועבר לאישורה.

"כמו כן, בניגוד לניסיון לקשור בין הנושאים, מכירת חלקה של העירייה בחניון כיכר אתרים הינה נושא נפרד מההליך התכנוני אשר מלווה בשיתוף ציבור ונעשה באופן פתוח ושקוף בדומה לכל הליך תכנוני בסדר גודל שכזה. מכירת החניון נכפתה על העירייה במסגרת הליכים משפטיים הנמשכים שנים רבות ולאחר שערעור העירייה נדחה. המתווה שגובש כפשרה הינו מאוזן ומאפשר ודאות באשר להליך ולתמורה שתקבל העירייה, ובנוסף מאפשר לשמור על האינטרס הציבורי ולהבטיח כי ימשיך להתנהל במקום חניון ציבורי".

עוד כתבות

סנוניות של חורף / איור: עומר הופמן

השבוע של רוג'ר פדרר וסרינה וויליאמס, אגדות הטניס שמסרבות להזדקן

סרינה וויליאמס ורוג’ר פדרר, עשו לי את השבוע ● שני ילידי 1981, בני 38, שלא ערים לכך שעבר זמנם, והגיעו לגמר אליפות ווימבלדון

מפל ג'ילבון/ צילום: אורלי גנוסר

אל הג’ילבון ובחזרה: טיול קצר, בינוני או ארוך עם הרבה צל ושכשוכים

זו העונה לטיולי מים, טבילות, שכשוכים ואם אפשר, עם הרבה צל ולא יותר מדי הליכה בחום. נחל ג’ילבון בגולן, למשל

קניון עזריאלי עכו / צילום: איל יצהר, גלובס

למה גנזו קניוני עזריאלי את התוכנית להקמת מרפסת בקניון

קבוצת עזריאלי ביקשה להקים מרפסת פתוחה בקניון שלה בעכו, אלא שאז הגיעה התנגדות מהמשרד להגנת הסביבה ● הסיבה: קרבתו למפעל שבו חומרים מסוכנים ● רק לאחרונה פונה הקניון בשל דליפת אמוניה ממפעל גלידות סמוך ● לאור ההתנגדות, בעזריאלי ביטלו את תוכנית המרפסות

המבורגר עם חלפניו מטוגן/ צילום: איל יצהר

מפתיע, מוזר, מופרע ונהדר: להמבורגרים המעולים ב"פרוזדור" יש שמות יצירתיים ותוספות מוגזמות

ההמבורגרים ב"פרוזדור" בתל אביב יצירתיים מאוד ● גם בשמות ("עשן קדוש", "משה, השתגעת לגמרי") וגם בתוספות - מגבינות ועד סלט אבוקדו

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: אמיר מאירי

פגישתם המכרעת של שקד ובנט הסתיימה - ללא תוצאות

שרי המשפטים והחינוך לשעבר נפגשו בניסיון לגשר על הפערים סביב האיחודים שצפויים לימין החדש, אך פגישתם הסתיימה ללא החלטה ● שקד תומכת בחבירה לרשימת פרץ וסמוטריץ', ואילו בנט מעדיף חיבור לפייגלין שייצור שתי רשימות מימין לליכוד ● וגם, רע"מ בחרה את מועמדיה לבחירות הקרובות

ג'רמי האנט / REUTERS/Simon Dawson / צילום: רויטרס

בריטניה: שר החוץ מגבש תוכנית להגברת הסנקציות על איראן

בנוסף, ג'רמי האנט ביקש להקפיא את הנכסים של הממשלה האיראנית בבריטניה ● כמו כן, בריטניה פנתה למועצה לביטחון לאומי של האו"ם, בטענה כי ההשתלטות על המכלית הבריטית הייתה בגדר "פעולה לא חוקית"

איך מתמודדים עם כישלון?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מהי הדרך הבריאה ביותר להתמודד עם כישלון?

מה קורה לכם ביום שאחרי שנכשלתם במשימה שהייתה חשובה לכם? ● האם אתם מנסים לא לחשוב על זה בכלל? ● אולי להיפך, שואלים את עצמכם שוב ושוב באובססיביות מה הייתם עושים אחרת? ● אולי אתם מאשימים אנשים אחרים או שאתם מחליטים שאבד הטעם לחייכם ושלעולם לא תצליחו עוד בשום דבר? ● מהי הדרך הבריאה ביותר להתייחס לכישלון שלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע"

מיכלית נפט / צילום: רויטרס Tim Chong

משמרות המהפכה: השתלטנו על מכלית נפט בריטית במפרץ

אחרי שטהראן איימה להגיב על התקרית בגיברלטר, כוחותיה אישרו כי הם השתלטו על כלי השיט הבריטי, שלדבריהם "הפר את הכללים הבינלאומיים" ● החברה המפעילה את המכלית הודיעה כי יש עליה 23 אנשי צוות: "איננו יכולים ליצור איתם קשר" ● ממשלת בריטניה התכנסה לדיון חירום

פרופסור מימי אייזנשטדט / צילום: איל יצהר

נשיאת האוניברסיטה הפתוחה: "נשים נכנסות לשלבים הראשונים של הדוקטורט ונתקעות"

הפורטפוליו של פרופ' מימי אייזנשטדט, 62, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ● “האקדמיה מאוד תחרותית ותובענית. היה לי מזל שהייתי במדעי החברה, כי במדעי החיים גם צריך להאכיל את חיות המעבדה בלילה”

מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

תוכנית ההכשרה מחדש של אמזון: צורך אמיתי עטוף בהרבה יחסי ציבור

בסוף השבוע האחרון הכריזה אמזון על השקעה של 700 מיליון דולר בתוכנית הכשרה מחדש של שליש מכוח העבודה שלה בארה"ב ● התומכים התלהבו מכך שהשוק החופשי לא מחכה לממשלה, המבקרים דיברו על השקעה שלא עולה על זו של חברות אחרות, אבל כולם מסכימים על המגמה - יותר ויותר תאגידים מבינים שלאור המחסור בעובדים מיומנים הם צריכים לקחת את המושכות לידיהם

יאיר לפיד/  צילום: איל יצהר

ברק חייב לפרוש, היחסים עם בוגי תקינים ונתניהו יהיה חייב להעלות מסים: יאיר לפיד בראיון

יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, לא מאמין בתיאוריית הגושים וחושב שרק המפלגה הגדולה תנצח בבחירות ● בראיון ל"גלובס" הוא מבקר בחריפות את ההתנהלות הכלכלית של הממשלה ("יצאה מדעתה") ● מסביר שנתניהו לא יכול לטפל בגירעון כראוי ("הוא זקוק לליצמן וסמוטריץ, כדי שיגנו עליו בנושא החסינות. והוא ישלם להם הרבה יותר") ● ולא, הוא לא רוצה לחזור לתפקיד שר האוצר: "אני הולך להיות שר החוץ ואחר כך ראש ממשלה”

אאודי E-TRON

החשמלית של אאודי היא קרוס-אובר למופת שתהפוך בשנה הבאה לקורבן מס

ה-SUV החשמלי הראשון של אאודי הוא רכב פאר מפנק, שימושי ונמרץ, שיכול להקטין משמעותית את ההוצאות השוטפות, לטפח את המצפון הסביבתי ועל הדרך לעקוף את טסלה ● רק חבל שהשינוי במדיניות המס בשנה הבאה עשוי להפוך אותו בישראל לאפיזודה חולפת

לחיות ולמות בתל אביב / צילום כריכת הספר

"לחיות ולמות בתל אביב" של שלמה זנד: כשהיסטוריון מנסה לכתוב מותחן

בספר “לחיות ולמות בתל אביב”, שכתב פרופ’ שלמה זנד, הגיבור הוא היסטוריון שמזכיר את המחבר ● חוץ מהיסטוריונים והיסטוריה, יש גם שוטרים, אנשי שב”כ ומוסד, אנשי שמאל רדיקלים ואף סקס לרוב

עורך דין עמית חדד/  צילום: יונתן בלום

"המציאות המשפטית והפסיקה אמורות להביא לסגירת תיקי רה"מ"

עו"ד עמית חדד, הסנגור שמייצג כיום לבדו את בנימין נתניהו, כפי שלא היכרתם: על הילדות באשקלון ("לא תמיד התנהגתי כמו שציפו") ● על הבחירה בלימודי משפטים (בשיעור הראשון הבנתי שבחרתי נכון") ● ועל החשדות כי הלקוח מספר 1 קיבל שוחד בדמות סיקור תקשורתי חיובי: "מי שהדמוקרטיה בישראל חשובה לו, היה צריך להתנגד לחקירה"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

אני ילד ירח: כל צעד קטן לאדם, גם הצעד הזה שלי, הוא קפיצה ענקית למין האנושי

50 שנה לנחיתה על הירח וגם בהווה יש מה לחגוג - אם אתם מהטיפוסים שדומעים מול פוטונים מתנשקים

היינן הצעיר אדריאן רוסטאן ביקב שהקים באחוזת הכרמים של סבו/ צילום: יח"צ חו"ל

העמק הוא חלום: היינות מעמק הרון שלא משחקים אותה רציניים מדי

אחד מאזורי היין הכי מגוונים בצרפת ובכלל, הוא עמק הרון ● מתברר שהם יודעים לעשות גם יינות אדומים לא כבדים שמתאימים לקיץ

דירקטוריון / צילום: שאטרסטוק

חברה דואלית יכולה לוותר לחלוטין על הדח"צ

התעקשות על דח"צ בחברות אלה היא לדעתי פורמליות יתרה שאינה נדרשת, במקום שבו כבר יש בקרה מספקת על פעילות ההנהלה ● בחברות שנסחרות בארה"ב נדרש שיהיה רוב לדירקטורים שהם עצמאיים, כך שאינטרס המשקיעים מהציבור מיוצג מבלי שיהיה צורך פורמלי ● אז תנו לכוחות השוק לעשות את שלהם

עד הירח ובחזרה / צילום: שאטרסטוק

כל מה שצריך לדעת לרגל 50 שנים לנחיתה על הירח

מדוע הירח מתרחק מכדור הארץ, אילו יסודות מיוחדים נמצאים בו, מדוע כריית חומרים ממנו מדאיגה את המערב ומה הקשר בינו לבין פייק ניוז

רוג'ר פדרר ונובאק דיוקוביץ'./ צילום: רויטרס

הכסף הגדול מפלג את ענף הטניס העולמי

פדרר ודיוקוביץ' סיפקו בגמר ווימבלדון השבוע חוויית ספורט אולטימטיבית, שגם הניבה להם כמה מיליוני דולרים • בעבר הסכומים בענף שנמצא בצמיחה עקבית היו נמוכים בהרבה, אבל לא כולם נהנים מפירות הצמיחה ולרוב הכסף הגדול נעצר אצל מארגני התחרויות ולא מחלחל אל הטניסאים

שלומי סנדק - חברת קנאביסנדק / צילום: שלומי יוסף

פוטוסינתיזה: הליך הייעוץ בקבלת קנאביס רפואי יוצא מהמחתרת

קליניקת הייעוץ של מטופלי קנאביס רפואי למעט מטופלים אחרים עובר לקדמת הבמה בניצוחו של האקטיביסט ופעיל "עלה ירוק" לשעבר, שלומי סנדק, וזאת תחת השקעה מחברת קנאביס קנדית