גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם באמת המונופול על החשמל נשבר? לא בטוח | פרשנות

עד עתה חברת החשמל שלטה גם ביכולת לנהל באופן שוטף את רכישות החשמל וגם ייצרה את החשמל בעצמה ■ הרפורמה תפריד בין השניים, אך ארוכה הדרך לשבירת המונופול ■ פרשנות

תחנת הכוח רידינג. צילום: איל יצהר
תחנת הכוח רידינג. צילום: איל יצהר

למה זה קורה עכשיו?

קודם כל, זה עוד לא קורה. מה שהושג אתמול היה סיכום לא חתום לפיו מתחייבים הצדדים לעשות מאמץ ולהגיע להסכם על רפורמה בחברת החשמל בתוך 45 יום. נכון שסוגיות הליבה כבר מסוכמות, אבל זה עוד יכול להתפוצץ בדרך מכל מיני סיבות, כמו למשל הקדמת הבחירות. מצד שני, אין ספק שזוהי הנקודה הכי רחוקה שאליה הגיעו עד היום הניסיונות להגיע לרפורמה בחברת החשמל מאז החלו ב-1996. בחמש השנים האחרונות היו לפחות שלושה ניסיונות רציניים להגיע לרפורמה. הראשון, בהובלת סגן שר האוצר, יצחק כהן, הופסק בהוראת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, בגלל הקדמת הבחירות. השני, בהובלת מנהל רשות החברות לשעבר, אורי יוגב, יורט על-ידי שר האוצר, יאיר לפיד, שחשש שיכתבו עליו שחילק מיליארדים לוועד העובדים החזק במדינה.

הסיבוב הנוכחי הוא השלישי במספר, והפעם נדמה שכל הכוכבים הסתדרו נכון: כוח המיקוח של ועד עובדי חברת החשמל הולך ונחלש, ככל שהלחץ בקרב עובדי החברה לסגור על הסכם שיבטיח להם את הפנסיה הולך וגובר. יו"ר ההסתדרות פועל תחת איום שופטי בג"ץ והחשש מפסק דין גורף שיגביל מאוד את האפשרות להיאבק בשינויים מבניים. שר האוצר, משה כחלון, חושש פחות שיכתבו עליו שהוא בעד העובדים, ובינו לבין אבי ניסנקורן שוררת ברית. גם בקרב הרגולטורים ששותפים למו"מ - הממונה על השכר, רשות החשמל והממונה על ההגבלים העסקיים - אין היום שחקני וטו שמוכנים לפוצץ הכול משיקולי תדמית וקידום אישי.

האם באמת נשבר המונופול?

לא נשבר שום דבר. המהלך הדרמטי היחיד שכלול בסיכום אמש הוא הוצאת יחידת ניהול המערכת ואגף התכנון (תפ"ט) מחברת החשמל. המהלך הזה אינו קל וספק רב אם ניתן בכלל לביצוע, אבל אם הוא יקרה תאבד חברת החשמל את "המוח" של רשת החשמל, או את היכולת לנהל באופן שוטף את רכישות החשמל מתחנות הכוח השונות. כל עוד חברת החשמל שלטה בניהול המערכת וגם ייצרה בעצמה חשמל, אי-אפשר היה להתחרות בה באופן חופשי ושוויוני, ולכן המהלך הזה יוצר תנאים שיאפשרו בעתיד לקבוע כללים לתחרות אמיתית בייצור חשמל. רק שהדרך לתחרות אמיתית עדיין ארוכה מאוד.

הוצאת תפ"ט (תכנון, פיקוח, טכנולוגיה) מהחברה משמעותה שחברת החשמל לא תוכל יותר לשלוט בתכנון רשת ההולכה ותידרש לעבוד בהתאם לתוכניות שיוכתבו לה. גם זה מהלך חשוב שאמור להבטיח שרשת קווי המתח לא תוזנח, כפי שקרה בעבר. בתחום ייצור החשמל צפויה החברה לאבד בתוך שמונה שנים כמחצית מנתח השוק שלה אחרי שתמכור ארבע תחנות כוח - אבל התהליך הזה כבר קורה בפועל זה מספר שנים, אם כי בקצב איטי יותר וללא הסכמת החברה.

מה בעצם נשאר מחברת החשמל?

בתוך שמונה שנים אמור מספר עובדי החברה לרדת לכ-8,000 (לעומת קצת יותר מ-10,000 כיום). נתח השוק של החברה בייצור החשמל ירד מ-60% ל-30% וייתכן שגם אספקת החשמל לצרכנים הביתיים תיפתח לתחרות. מעבר לכך, חברת החשמל תישאר המונופול בהולכת החשמל (מתח-על) ובחלוקתו (מתח-גבוה). היא תמשיך להפעיל תחנות כוח ולא תורשה להיכנס לתחומי פעילות חדשים כמו ייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת. נושא חשוב מאוד מבחינת החברה שההסכם אמור לשחרר הוא קרקעות ונכסי נדל"ן שהחברה מחזיקה בהם - שיופשרו ויימכרו תמורת הקטנת החוב של החברה.

מה יקרה לעובדים?

התוכנית מדברת על פרישה מוקדמת של כ-2,800 עובדים בפיצויי פרישה מוגדלים והגדלת קצבת הפנסיה העתידית של העובדים שיישארו בחברה ב-1,200 עד 1,700 שקל. מדובר בסכום נמוך משמעותית מזה שהוצע לעובדים על-ידי ועדת יוגב ושציפו לו בתחילת המו"מ (2,500 שקל).

השינויים הארגוניים בחברה כוללים העברת 150 מנהלים מההסכם הקיבוצי לחוזים אישיים, ויתור על זכות הווטו של הוועד בהחלטות על קידום מנהלים ומינוי בורר חיצוני שיחליט האם לפטר עובדים שביצעו עבירות משמעת. עד היום היו בחברה רק עובדים בודדים בחוזים אישיים וכל המנהלים (למעט המנכ"ל וחלק מהסמנכ"לים). הוועדים ישמרו על זכות הווטו בהחלטות על פיטורי עובדים בעילות של התייעלות ואי-התאמה.

היצרנים הפרטיים - טובים למי בדיוק?

בהסכם הרפורמה אין בשורות ליצרני החשמל הפרטיים למעט העובדה ששחקנים חדשים צפויים להיכנס לשוק ולרכוש את ארבע תחנות הכוח שחברת החשמל תעמיד למכירה. הפרטת ייצור החשמל הוצגה כמהלך שיביא להורדת מחיר הקוטג' ויוקר המחיה.

אבל ממש כמו הורדת המע"מ, גם הפרטת ייצור החשמל לא חילחלה ולא חסכה לצרכני החשמל אפילו אגורה שחוקה בחשבון החשמל. נכון, תחנות החשמל הפרטיות חדישות ויעילות יותר מתחנות הכוח של חברת החשמל, רק שהפרמיה שמייצרת היעילות הולכת במלואה לכיסיהם של בעלי ההון לאורך שרשרת הייצור והאספקה.

"מי שמצליח להיכנס לכרם יכול לאכול את הענבים", אומרים במשק החשמל על יצרני החשמל הפרטיים. הון עצמי רב נדרש כדי לעבור את מסלול התלאות הביורוקרטי ולממן הקמה של תחנת כוח פרטית. יצרני חשמל פרטיים שיש להם תחנה עובדת מחזיקים למעשה ברישיון להדפסת כסף, על חשבון כלל צרכני החשמל. הם מוכרים את החשמל שלהם במחיר קבוע מראש שמגלם הנחה של 8-10 אחוז בלבד על תעריף החשמל.

גם הקונים הם בעלי הון כי ליצרנים הפרטיים לא משתלם למכור חשמל לגברת כהן מחדרה. בעלי רשתות קניונים ובנייני משרדים שרוכשים חשמל מהיצרנים הפרטיים הפכו לספסרי חשמל - הם מוכרים את החשמל שהם רוכשים במחיר מלא לשוכרים שלהם ומשלשלים לכיסם את ההנחה. אם לא די בכך, יצרני החשמל הפרטיים הפכו לגורם אנטי-תחרותי. ההתנגדות שלהם להסכם הנוכחי במשק החשמל נבעה מכך שהמדינה סירבה להתחייב להגביל את מספר תחנות הכוח הפרטיות (!) שיוקמו בשנים הקרובות. מכירים את תסמונת האוטובוס העמוס (הנוסע האחרון שעולה מסתובב וצועק לבאים אחריו 'אין מקום!')? זו בדיוק ההתנהגות של יצרני החשמל הפרטיים.

עוד כתבות

מחלבת בקר / צילום: שאטרסטוק

האוצר באולטימטום לרפתנים: חתימה על הסכם עד יום ראשון או שהשוק ייפתח ליבוא

מחר בשעה עשר בבוקר צפויה להתכנס התאחדות מגדלי הבקר ולקיים הצבעה: האם לחתום על הסכם ענפי על אף שהרפתנים מתנגדים למתווה שהציע האוצר והפערים בין הצדדים עמוקים, או, להכריז מלחמה על שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד

אילן רביב / צילום: איל יצהר

מיטב דש לא מוותר במאבק על דירקטוריון פז: שלח מכתב אזהרה לדירקטורים

לאחר שנבחרו השבוע הדירקטורים החדשים בפז, מתריע אילן רביב במכתב חריג לחברי דירקטוריון פז: "אני מבקש ממך לעשות כל מאמץ להימנע מ'משפטיזציה'... חרף תוצאות האסיפה הכללית, הרכבו הנוכחי של הדירקטוריון אינו משקף במלואו את תוצאות ההצבעה" ● כמו כן, דורש כי הכניסה המאוחרת של הדירקטור שהומלץ על ידי בית ההשקעות, "לא תנוצל באופן ציני ולא ראוי לביצוע 'מחטף' ביחס לזהותו של יו"ר הדירקטוריון"

בנימין נתניהו בפתיחת מושב הכנסת / צילום: עמוס בן גרשום לעמ

הכנסת חוזרת: איך יסתיים מושב חורף שמתחיל בעצבנות?

הכעסים נסתרים, העקיצות, ההתעלמויות וההיעלמויות שנראו במושב הפתיחה השבוע ילוו אותנו בתקופה הקרובה ● כחלון וליברמן כועסים על נתניהו, וכולם מתעלמים מאזהרת נשיא המדינה שבסוף "הם יקרעו את הדגל" ● ולראיה - השרה רגב מקדמת את חוק הנאמנות בתרבות ואפילו השר כחלון קופץ על הרכבת הזאת

ירידה במשקל / צילום: Shutterstock

שמונה חברות ישראליות שמציעות פתרונות יצירתיים לירידה במשקל

תופעת השמנת היתר, שהוגדרה כמגיפה של המאה ה-21, לא פוסחת על ישראל, אבל בניגוד לסוכרת, תחום הטיפול בה עדיין לא מפותח בקרב חברות הביומד הישראליות ● "גלובס" מסמן 8 חברות מקומיות שעוסקות בנושא

איוונקה טראמפ, שרה ובנימין נתניהו בפתיחת השגרירות בירושלים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

ארה"ב: ביטול קונסוליה בירושלים, מיזוג פעילות לתוך השגרירות

מזכיר המדינה מייק פומפיאו הודיע היום (ה') כי הקונסוליה של ארה"ב תחדל מלפעול ופעילותה תתמזג לתוך פעילות שגרירות ארה"ב החדשה הפועלת משכונת ארנונה בירושלים

עינת קליש/צילום:רמי זרנגר

לא מוותרים: מפלגת העבודה וד"ר עינת קליש עותרים לבג"ץ על פסילת קליש ורשימתה

משרד הפנים פסל את מועמדותה של קליש לראשות העיר חיפה מטעמים של רישום כפול של שני מועמדים על-ידי מפלגת העבודה ● קליש ערערה למחוזי, אך נדחתה ● היום עתרו קליש ומפלגת העבודה לבג"ץ

ג'ון קראולי, מנכ"ל אמיקוס / צילום: יחצ

לפעמים רופא לא מספיק: ההורים שהפכו לחוקרים אקטיביים

ג'ון קראולי, המנהל כיום את חברת אמיקוס, המפתחת תרופות למחלות נדירות, הוא מייצג של תופעה מתרחבת: חולים ובני משפחותיהם כבר לא מסתפקים בהעלאת המודעות למחלה או בגיוס כספים למחקר, אלא מקדמים את המחקר באופן פעיל

פיליפ סרלין / צילום: יח"צ

ביוליין יורדת 21% על רקע תוצאות ניסוי משולב עם קייטרודה לסרטן הלבלב

בחברה אומרים כי תוצאות הניסוי "מעודדות", בעיקר בחולים שזה להם הטיפול השני לאחר שטיפול קודם לא הועיל

רמי לוי / צילום: איל יצהר

משחור לנס: הכירו את האיש שאמור להפוך את קופיקס ליותר מ-5 שקלים

אירם גרייבר, לשעבר מנכ"ל וילי פוד, אמור להיות האיש שיביא לרמי לוי את הטרן-אראונד ברשת קופיקס שנקלעה לקשיים ● מה האתגרים שעומדים בפני גרייבר עם כניסתו לתפקיד? האתגר המשמעותי הוא רשת בתי הקפה ולא מעט אדמה חרוכה שהשאירו קודמיו

חיים כץ / צילום: שלומי יוסף

שר הרווחה חיים כץ יעמוד לשימוע ביום ראשון הקרוב

בהמשך להודעת הפרקליטות מחודש מאי האחרון בדבר הכוונה להעמיד לדין את חיים כץ, היום נודע כי השימוע צפוי להתקיים כבר ביום ראשון הקרוב ● שר הרווחה חשוד בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים ● כץ בתגובה: "אני בטוח שאחרי הליך השימוע התיק ההזוי הזה ייגנז"

ארנון מילצ'ן / צילום: פרד פרוסר, רויטרס

שווי הסיגרים שניתנו לנתניהו במתנה נמוך דרמטית מהערכות המשטרה

רשלנות משטרתית, תיק 1,000: מדוע לא נבדקו חשבוניות ספק הסיגריות לחנויות שמהן קנה ארנון מילצ'ן את הסיגרים

בית החולים סורוקה / צילום: איל יצהר

ככה נראים הנתונים "המשעממים" על הפערים העצומים בבריאות בין מרכז לפריפריה

לא ניתן להתווכח על כך שתושבי הפריפריה בישראל מקופחים בבריאותם לעומת תושבי המרכז ● כך, בעוד שתוחלת החיים ברחובות וברמת גן עומדת על 84 שנים, בבאר ובאשקלון חיים בממוצע 81 שנים ● שיעור הרופאים לאלף איש בת"א עומד על 5.1, אך בצפון ובדרום הוא 2.3 בלבד

פיני כהן / צילום: איל יצהר

האח של השחקן אסי כהן: "גם אני כנראה ירשתי משהו מאמא, אני מאוד אוהב לשיר"

הפורטפוליו של פיני כהן, בן 41. מנכ"ל קבוצת ברימאג ● "למרות שהלקוחות משתמשים ברשת כדי לקבל מידע, הקנייה המקוונת עדיין לא הגיעה באופן מלא לתחום החשמל"

הציבור החרדי והבחירות בירושלים/ צילום:פלאש 90 יונתן זינדל

"הקרב על ירושלים": הציבור החרדי מגיע לבחירות לעיריית ירושלים מפולג ומסוכסך מאי פעם

6 מועמדים מתמודדים על ראשות העיר ירושלים, לשניים מהם אין סיכוי, ושניים מהם יעלו כנראה לסיבוב השני ● כולם תלויים בקול החרדי ● כמו בשלוש מערכות הבחירות האחרונות, החרדים בירושלים מפוצלים: דגל התורה (הליטאים) ואגודת ישראל (החסידים) רצות בנפרד, וביניהן זורם נהר רחב של דם רע ומשקעים עכורים ● איך תיגמר מערכת הבחירות? דרור פויר התהלך בין עסקנים מדופלמים

חגי אלעד / צילום: Reuters, Ammar Awad

דנון למנכ"ל בצלם: "תתבייש, משת"פ"; אלעד: "איני בוגד"

בדיון במועצת הביטחון אמר חגי אלעד: "נתניהו, לעולם לא תצליח להשתיק אותנו" ● שגריר ישראל באו"ם, דני דנון השיב לו: "חגי אלעד, אתה אזרח ישראל. אתה משרת את אויביך. חיילי צהל מגינים עליך, ואתה מכפיש אותם. תתבייש לך, משת"פ"

אאודי Q8 / צילום: יחצ

אליפות במשקל כבד: נסיעת מבחן עם אאודי Q8

המצטרף המאוחר של אאודי לפלח ה-SUV-קופה היוקרתי מפצה על האיחור עם ממדי ענק, עיצוב שלא מותיר אף אחד אדיש, ביצועים נמרצים ותא נוסעים מתוחכם ואולטרה-מפנק. אבל אם אתם יוצאים לרחובות העיר הצרים, ייתכן שכדאי לכם לקחת מונית

 

 

רמי לוי / צילום: איל יצהר

עולים להגנה: רמי לוי עונה על התנאים של השקעה דפנסיבית

כדי שהשקעה תהיה "דפנסיבית" ולא מסוכנת לא מספיק ענף איתן ויציבות עסקית, דרוש גם תמחור הוגן וגם יציבות בעסקים ● מניית רמי לוי עונה על שני התנאים ההכרחיים האלה

בחזרה לקלאוזנר 14 / צילום: עומר הופמן

ליאור טומשין חזר לקלאוזנר 14, הכתובת שאי אפשר לשכוח

כילד זכיתי להשתתף בתוכנית "אות ועוד" בטלוויזיה הלימודית ולהתחרות נגד מגה-חנונים כמוני ● בשבוע שעבר הוזמנתי להרצות באותו אולפן עצמו לפני העובדים המפוטרים

גלובסטוק

הפודקאסט השבועי: "בבחירות נשחה בביצה של הגועל"

השבוע בגלובסטוק, הפודקאסט השבועי של "גלובס" ● ליאת רון מדברת עם טל שניידר על הקמפיינים הגזעניים ברשויות המקומיות ● אלה לוי-וינריב מסכמת שנה לרגל מהפכת השוויון בנטל המזונות - מי הרוויח ומי הפסיד? ● וורד רמון ריבלין מנסה להבין למה לאנשים מנוסים מעל גיל 45 קשה למצוא מקומות עבודה ● האזינו

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן \ צילום: יונתן זינדל פלאש90

תנאי עו"ס המועסקים כעובדי קבלן ישוו למועסקים ישירות

זוהי תוספת לשכר המסתכמת במאות שקלים בחודש ● מדובר בעובדים סוציאליים המועסקים במערך סל שיקום בריאות הנפש בקהילה, שירותי דיור מוגן, ליווי בתעסוקה, ליווי בהשלמת השכלה ועוד