גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"נתניהו הוא אחד מראשי הממשלה הפחות מושחתים שהיו כאן"

במפגש "הפודיום" של "גלובס" בשיתוף קסם קרנות ETF, אמר עמית סגל: "אחרי כל החקירות כל מה שאנחנו ידועים הוא שנתניהו הוא נהנתן ואולי נהנתן טורבו. זה אפור שהפך לשחור" ■ אמנון אברמוביץ': "אם מנדלבליט יגיש כתב אישום נגד נתניהו על מרמה והפרת אמונים, תהיה לו הרשעה"

עמית סגל / צילום: איל יצהר
עמית סגל / צילום: איל יצהר

"השחיתות במובן הרחב שלה מתחילה להיות נושא חשוב במדינת ישראל. הרבה מאוד ימנים - ולא צריך הרבה מאוד כדי לעשות שינוי, כל מה שצריך זה שבעה מנדטים שיעברו מצד לצד - מתחיל להפריע להם המצבור: דוד ביטן, ודני דנון, וביבי ושרה - משהו כאן מתחיל להצטבר. אז אולי זה נכון שהליכוד לא יירד בבחירות הבאות מ-30 מנדטים ל-17 מנדטים אבל אתה לא צריך הרבה כדי שיהיה פה שינוי (בשלטון)" - כך אמר אתמול (ג') עמית סגל, פרשן "החדשות" (לשעבר חדשות 2), במהלך שיח שקיים עם עמיתו, הפרשן אמנון אברמוביץ'. השניים נפגשו באירוע "הפודיום" של "גלובס" בשיתוף קסם קרנות ETF, שנערך בבורסה בתל-אביב.

הפרשנים פתחו את השיחה בשאלה עד מתי יימשך עידן ביבי (סגל: "לכל המאוחר? 2048 וזה מאחורינו"), ובעוד שסגל ציין כי הוא חש שאכן מתחולל בימים אלה שינוי כלפי מעמדו של נתניהו בציבור, אברמוביץ' נותר מסויג יותר. "אני חושב שעדיין הנושא המכריע במדינת ישראל זה תחושת הביטחון. בבחירות הקודמות ניגשה אלי אישה ואמרה לי 'אתה חושב שאני לא יודעת מי זה ביבי ושרה? כל מה שאתה אומר עליהם נכון, אבל אני לא אצביע לבוז'י, הוא נחמד אבל לא נותן לי ביטחון. ביבי נותן לי ביטחון'. הכל סובב סביב הביטחון. הישראלי הממוצע, הבלתי אידאולוגי, מצביע לפי מי שנותן לו תחושת ביטחון. ואני מדבר על תחושה, אני לא חושב שנתניהו הוא מר ביטחון, אבל הוא נותן תחושה כזאת יותר מהמעומדים שהיו מולו".

סגל: "אז לפי מה שאתה אומר לאבי גבאי או יאיר לפיד מראש אין סיכוי".

אברמוביץ': "יש להם בעיה גדולה. הבעיה העיקרית של לפיד וגבאי זה היעדר סמכות ביטחונית. אם אשכנזי היה עומד בראש אחת המפלגות היה לו סיכוי גדול להביא תוצאה טובה". סגל התייחס בהקשר זה ליתרון המובנה שיש לכל ראש ממשלה במערכת בחירות בארץ: "בחירות בישראל לא מנצחים, בחירות בישראל מפסידים. בארה"ב כולם יודעים שכל ארבע שנים או מקסימום שמונה מתחלף השלטון. במדינת ישראל אתה לא יודע מתי יהיו הבחירות. הבחירות הן נשק של ראש הממשלה, הוא שולט על סדר היום ולכן יש לו יתרון גדול", ולמרות זאת חזר על האבחנה שלו כי ייתכן ששלטון הליכוד עומד בפני סיום. "אני לא רוצה להגיד ריקבון, אבל יש תחשה של יותר מדי שנים בשלטון. ישראל כץ וגלעד ארדן זוכרים שהם היו פעם באופוזיציה כמו שהם זוכרים שהם היו פעם בתיכון. יש פה תחושה של אלוהים לשלטון בחרתנו וזה יכול להיות הרגע".

כמו פעמים רבות בדיאלוג ביניהם, בעוד שסגל הדגיש לא אחת את הקשיים והחולשות של הצד הימני במפה הפוליטית - שאל עמדותיו הפוליטיות הוא קרוב יותר - אברמוביץ', בעל עמדות השמאל, התייחס לקשיי המחנה שעמו הוא מזוהה: "המילה שמאל הפכה להיות גידוף מבלי שאנשים בכלל יודעים במה מדובר. אתה אומר 'שמאל' או 'שמאלני' וזה נשמע כמו איזה פסוריאזיס או מחלת עור, איזושהי מחלה שאתה לא בדיוק יודע מהי. מרבית הציבור בישראל הוא ציבור מרכזי. ראובן אדלר אמר בזמנו: '80% מהציבור מוכן להחזיר 80% מהשטחים'. הציבור ברובו הוא לא פוליטי במובנים שאנחנו ככתבים או פרשנים פוליטיים מדברים עליו".

תיק גדול של דברים קטנים

אחד החלקים המעניינים ביותר של השיחה היה זה שבו עסקו השניים, בתשובה לשאלה מהקהל, במצבן של חקירות נתניהו. אברמוביץ': "בסוף כל סוגיית נתניהו מתכנסת לתיק אחד: 'תיק 1000', תיק המתנות. זה תיק גדול של דברים קטנים. יש פה דפוס, יש פה שיטה, יש פה הזמנה על פי מפרט, ויש פה דרישה להשלמה. מצד שני, אין כאן הקלטות כמו של אהוד אולמרט ושולה זקן. אין כאן מעטפות כסף כמעטפות".

סגל: "תחשבו על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אומרים איך מנדלבליט יכול לא להעמיד לדין את נתניהו? אבל הוא לא חושב על הזירה הציבורית, אלא יותר על הזירה המשפטית. הגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן זה אירוע דרמטי. זה פיזור הכנסת. "(אם הוא הולך על זה) הוא לא יוכל לקחת את הסיכון שאחרי שנתיים-שלוש ביבי יזוכה. והסיכוי לזיכוי הוא לא קטן. זה אירוע גבולי. יש בדיחה על נתניהו - למה הוא בחיים לא יורשע בשוחד? כי בשביל שוחד צריך תמורה וביבי בחיים לא נתן כלום לאף אחד. להוכיח שוחד זאת תפירה מאוד מורכבת עובדתית. זה לא יהיה אירוע קל לכאן או לכאן, ולכן אני חושב שעיתונאי שאומר לכם 'אני יודע איך זה ייגמר' הוא יותר מושפע מהרהורי ליבו".

אברמוביץ' היה נחרץ יותר מסגל לגבי חומרת התיק: "אי אפשר לסגור תיק כזה. מדובר בשווי (מתנות) של 700 עד 800 אלף שקלים לפחות.

"אם תסגור מה תגיד לכל עובדי המדינה? אם מנדלבליט יגיש כתב אישום על מרמה והפרת אמונים (סעיף קל יותר משוחד, י"כ) יש לו כאן הרשעה".

סגל: "מה שבאמת הכי נוח למנדלבליט זה שיבואו בחירות קודם (כך שלא הוא יכריע, י"כ). אני חושב שביבי הוא אחד מראשי הממשלה הפחות מושחתים שהיו פה. הוא נהנתן, הוא לא מושחת. אחרי כל החקירות כל מה שאנחנו ידועים הוא שנתניהו הוא נהנתן ואולי נהנתן טורבו. זה אפור שהפך לשחור".

עם של עבודות אוויר

חלק אחר בשיחה עסק באופן כללי יותר בפוליטיקה בעידן הנוכחי בישראל ובעולם. סגל הזכיר כי "השאלה הגדולה שמטרידה את הבוחרים היא עדיין מה ישראל יותר: יהודית או דמוקרטית? ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהכסף הוא לא קו פרשת המים של הפוליטיקה שלה, אנחנו לא מתווכחים באמת על מסים. אמנם מאז המחאה אנשים אומרים בסקרים שהנושא הכי חשוב זה כלכלה וחברה, אבל הם משקרים גם לעצמם. בסוף מה שקובע זה לאיזה שבט אני שייך. "הפוליטיקה היא רודן אכזר של תשומת לב. אתם לעולם לא תשימו את כל הכסף על מניה אחת, זה מנוגד לכל הכללים. בעולם אמיתי פוליטיקה הייתה צריכה להיות כמו תעודת סל: עם פתק אחד תבחר שר אוצר, עם פתק אחר תבחר ראש ממשלה, אולי יהיה פתק לרעיית ראש ממשלה. אבל הפוליטיקה אומרת לך: 'שים את הכל בפתק אחד'. אז אתה בוחר את מי שאתה מזדהה איתו, ובעולם של זהויות, סוגיות מאוד מורכבות נידונות להזנחה טוטאלית בכל מה שנוגע לשדה הפוליטי כי הן לא מעוררות את מיצי הקיבה".

אברמוביץ' התייחס לעניין הזהות היהודית או הישראלית ואמר: "מדינת ישראל הוקמה כמרד בהווי היהודי הגלותי. בן גוריון וחבריו הקימו אותה על ארבע נקודות: מדינה יהודית בארץ ישראל כדי להוציא את גורלנו מידי שמים ולהעביר אותו לידי אדם; ליצור מקלט בטוח ליהודים; להחזיר את העם היהודי למסלול ההיסטוריה ולמשפחת העמים; ולהחזיר את היהודי להיות עובד אדמה, עובד כפיים. בסוף חזרנו להיות עם של עבודות אוויר כי כולנו הרי יועצי השקעות, יועצי תקשורת, עורכי דין, פרשנים ועיתונאים. את העבודה השארנו לאריתראים. אבל ההיפוך הזה, שיותר אנשים מגדירים את עצמם כיהודים ופחות כישראלים, זה היפוך של החזון הציוני".

אמנון אברמוביץ / צילום: איל יצהר

עוד כתבות

רה"מ נתניהו / צילום: רויטרס

העברית היא שפת המדינה: חוק הלאום עבר בכנסת

לאחר שנים של עליות, מורדות והתנגדויות, עבר הלילה חוק הלאום ● סעיפיו של חוק היסוד החדש מקבעים את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, וכמו כן מסדירים את שם המדינה, צורת וצבעי הדגל, סמל המדינה, ההמנון וירושלים כבירה

לימור דנש / צילום: תמר מצפי

מנהלת השקעות העמיתים לימור דנש פורשת מכלל ביטוח

דנש עבדה בחברת הביטוח במשך ארבע שנים ● לאחרונה עזב את כלל ביטוח גם המשנה למנכ"ל וראש חטיבות הבריאות והלקוחות, דניאל כהן

קישקשתא הטלויזיה החינוכית / צילום: יחצ

החינוכית נסגרת אחרי 52 שנה - כל מה שאתם צריכים לדעת

תאגיד השידור יקלוט רק 40 מעובדי הטלוויזיה החינוכית, שפעילותה תופסק החל מ-15 באוגוסט ● מה יהיה עם יתר העובדים? ולכמה יצומק התקציב של הערוץ החדש "כאן חינוכית"?

ניהול השקעות. ראוי להפחית סיכונים / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בעזרת ה-ETF: כיצד נכון לבנות את תיק המניות של העתיד?

כיום מתחזקת ההבנה שכדי להרוויח מהשקעה בתחומים לוהטים כמו מחשוב ענן, סייבר, קנאביס ובינה מלאכותית, צריך לפזר את ההשקעה ●האם השקעה ב-ETF המכיל את שמות התחומים הלוהטים אכן מספקת את החשיפה הרצויה? ● מדריך קרנות נאמנות

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

דרהי ממשיך לטפל בחוב של אלטיס: גייסה מעל 5 מיליארד דולר

למרות השינויים המבניים וההתאוששות במניית קבוצת התקשורת - היא עדיין 51% מתחת לשיא של 2015

אודי טויבין / צילום: יח"צ

סימנים של חולשה: ירידה חדה בהנפקות האג"ח הקונצרניות

המשנה למנכ"ל אפסילון חיתום: "השווקים הרבה פחות טובים ממה שהיו עד לאחרונה, והרבה פחות קל לגייס חוב. הפדיונות בקרנות הנאמנות פגעו באופן משמעותי בשוק הגיוסים"

עובדי טבע אשדוד מפגינים נגד הפיטורים / צילום: דוברות ההסתדרות

בית הדין לעבודה מאשר לטבע לפעול לסגירת המפעל באשדוד

ההסתדרות האשימה את טבע בחוסר תום-לב וטענה כי יש רוכשים פוטנציאליים המעוניינים ברכישת המפעל - "אך טבע - ששמה לה למטרה לחסל את מפעל התעשייה הציוני שטווה מייסדה - לא ניהלה איתם מו"מ למכירה לפני הודעתה על סגירת המפעל" ● ביה"ד דחה את טענת חוסר תום-הלב וכתב כי "התגלו סתירות דווקא בעדות נציג ההסתדרות"

ליברמן הגיש קובלנה פלילית נגד "דה מרקר" בגין לשון הרע

הקובלנה מתייחסת לכתבות שהתפרסמו בעיתון "דה מרקר", בהן נטען כי שר הביטחון עשה פרוטקציה לתעשייה האווירית כשהחליט שהמדינה תרכוש ממנה לוויין תקשורת בעלות של כ-800 מיליון שקל ● ליברמן טוען כי הפרסום אינו נכון, וכי הוא הוצג בכותרות המשנה באופן נלעג

פרויקט של ברוקלנד בשדרות אטלנטיק בברוקלין / צילום: מצגת החברה

ברוקלנד: "אין לנו מושג מהיכן הגיע השינוי המטורף באג"ח"

בעקבות ירידות חדות בשתי סדרות החוב של חברת הנדל"ן האמריקאית, שהביאו אותן לתשואת "זבל" דו-ספרתית, קיים בעל השליטה בועז גלעד שיחת ועידה עם משקיעים

המטוס החדש של סינגפור איירליינס/ צילום: יח"צ

דירוג Skytrax חושף: זוהי חברת התעופה הטובה בעולם

סינגפור איירליינס היא חברת התעופה הטובה ביותר לפי דירוג Skytrax, לאחר שהדיחה את קטאר איירווייז מהמקום הראשון בו דורגה בשנה שעברה

נטע ברזילי, אירוויזיון 2018 / צילום: רויטרס

בוטל פיצול תאגיד השידור "כאן"; החינוכית תיסגר

ההצעה אושרה ברוב של 47 חברי כנסת וללא מתנגדים ● שידורי הטלוויזיה החינוכית יפסקו ב-15 באוגוסט ● הסעיפים הנוגעים לקליטת עובדים מרשות השידור בתאגיד ובשירות המדינה כנראה יישארו ללא שינוי

דונלד טראמפ / רויטרס

טראמפ נגד הפד: העלאת הריבית תפגע בכלכלה האמריקאית

בהמשך לשתי העלאות הריבית עליהן החליט הפד השנה והכוונה להעלותה בפעמיים נוספות, תוקף טראמפ את הפד: "הכלכלה במגמת עלייה, אולם בכל פעם שזה קורה, הם (חברי הפד) מחליטים להעלות את הריבית שוב"

בניין קופת חולים כללית בת"א / צילום: איל יצהר

היום יוגשו ההצעות במכרזי הסיעוד של הכללית ושל מכבי

הצעות המחיר למכרזי הביטוח של כללית ומכבי יוגשו היום ויתמודד על פרמיות בשווי 12 מיליארד דולר ● על פי הערכות במכרז יתמודדו הראל , כלל ביטוח והפניקס ● סביר שגם מנורה מבטחים תבחר שלא לוותר מראש ואולי גם מגדל

אתר נופש בטורקיה / צילום: שאטרסטוק

חודש פושר: כך נתקעו סיטונאי התיירות עם חבילות נופש ליולי

כמות הנוסעים מישראל לחו"ל עולה, אך סיטונאי התיירות מדווחים כי נשארו עם מלאי חבילות גדול במיוחד לחודש יולי, שאמור להיות אחד מחודשי השיא בתיירות היוצאת ● אז למה הסיטונאים נתקעו דווקא החודש, ואיך זה משפיע על המחיר?

תמ"א 38. היועצים אמונים על הפרטים הקטנים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

צפו: כך פרויקטים של תמ"א 38 מסכנים את חיינו

תמ"א 38 אומרת משהו פשוט: השוק הפרטי הופך לקבלן הביצוע של הממשלה. אבל יש פה כשל אחד משמעותי. פרויקט שלא נתפס בעיני הקבלן כרווחי - פשוט לא יקודם. מה זה אומר על הדיירים שגרים בבניין כזה? זה אומר שהם גרים במלכודות מוות. צפו בוידאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו \ צילום: תמר מצפי

מחאת הלהט"ב: הפעם נתניהו האחרון לזהות את עומק המשבר

חוק הפונדקאות אינו משבר רק סביב זכויותיהם של גברים-הומואים ומאבק להט"בי צר, אלא מדובר בעניין עמוק וקשור לנימים הרגישים של החברה הישראלית: הרצון להיות משפחה, הורים, להרבות בילדים ● פרשנות

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

האם דירקטוריון בזק בניגוד עניינים בחברות-הבנות?

עפ"י רישיון, בזק רק ליו"ר החברה מותר להיות דירקטור גם בחברות-בנות ● אלא שבניגוד לרישיון ולהפרדה המבנית החלה על החברה, וללא היתר, פועל דירקטוריון בזק כבר שנים בתוך ניגודי עניינים מובנים שמשרד התקשורת לא דאג להסדיר

עופר קוטלר מנכ"ל שיכון ובינוי / צילום: סיון פרג'

פרשת השוחד בשיכון ובינוי: קוטלר, ברניב ופאלוך נחקרו שוב

זאת יומיים לאחר חקירתו ושחרורו למעצר-בית של משה לחמני, יו"ר החברה ● החקירה נגד חברת הנדל"ן מקבוצת אריסון סובבת סביב החשד שלפיו בכירים בשיכון ובינוי שילמו שוחד לעובד זר בקניה בתמורה לקידום פרויקטים במדינה

ישראל / צילום: 	shutterstock

איך ממתגים נכון מוצר מעורר אמוציות כמו מדינת ישראל?

ישראל היא מותג תיירותי שמעורר אמוציות, והתחושות השליליות גוברות לא פעם על אלה החיוביות ● יועצי מיתוג והסברה מציעים כיצד לשנות תדמית של מדינה מורכבת שיש בה חדשנות אך גם שמרנות, סצנת תרבות פעילה אל מול סכסוך מדמם, ושגרירה כמו גל גדות לצד פוליטיקאים שלא עושים חשבון ● מדד המותגים

גיל שוויד / צלם: איל יצהר

צ'ק פוינט תקצה לגיל שויד אופציות למניות בשווי של 144 מ' ד'

בעשור האחרון ויתר מנכ"ל צ'ק פוינט גיל שויד על קבלת שכר ובונוסים מהחברה ● עם זאת, הוא מקבל מדי שנה מענק נדיב של אופציות למניות חברת אבטחת הסייבר - משום שלדבריו נוח לו יותר להרוויח יחד עם בעלי המניות ● שויד מחזיק כיום ב-19.1% מהון החברה בשווי של כ-3.4 מיליארד דולר