גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבקר המדינה חוקר את הליך מינוי מנכ"ל המל"ג

חברים במל"ג מבקרים את ועדת האיתור וטוענים בין היתר: התפקיד הוצע לסגן נשיא הטכניון מתניהו אנגלמן באופן לא תקין ■ המל"ג: ועדת האיתור רשאית להציע לכל אדם שלדעתה מתאים להגיש מועמדות

נפתלי בנט / צילום: רוני שיצר
נפתלי בנט / צילום: רוני שיצר

מבקר המדינה פתח בחקירה על המתרחש לאחרונה במועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), שבראשה עומד שר החינוך נפתלי בנט. חוקרי המבקר בקשו לקבל מסמכים פנימיים הקשורים להליך מינוי מנכ"ל חדש למל"ג, משרה שאינה מאוישת מזה ארבעה חודשים, ולאופן שבו טופלה שאלת ניגוד העניינים של המנכ"ל היוצא של המל"ג, גדי פרנק - כך נודע ל"גלובס".

חברים במל"ג טוענים כי ההליך כולו נעשה באופן לא תקין, וכי לאחרונה הוצע התפקיד למתניהו אנגלמן, המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון, באופן הפוגע בעקרונות המכרז.

המל"ג, יחד עם הות"ת (ועדה לתכנון ותקצוב במסגרת המל"ג, הוועדה החשובה ביותר במל"ג), מנהלים תקציב של כ-12 מיליארד שקל ב-60 מוסדות אקדמיים. המל"ג פועלת מאז חודש אוקטובר ללא מנכ"ל. בישיבת המל"ג האחרונה, בסוף דצמבר, נמסר דיווח לפיו מקווים להכריז על מנכ"ל חדש עד סוף ינואר 2018. על הבעיות העיקריות בבחירת מנכ"ל חדש דווחו לראשונה ב"גלובס" על ידי עמירם ברקת ("המל"ג מחפשת מנכ"ל: 40 מועמדים - ואף מועמד מוסכם").

צינון פנימי למנכ"ל

מבקר המדינה ביקש לקבל פרוטוקולים של ועדת האיתור לבחירת מנכ"ל חדש למל"ג. זאת, לאור טענות לטיפול לקוי בהערכת המועמדים וכישוריהם, עובר להחלטה על המועמדים שעברו סינון אחרון. המבקר קיבל מסמכים, שחלקם, כך אומר בכיר המכיר את הפרשה, בכתב-יד.

כמו כן, המבקר בודק את ההליך של קביעת "צינון פנימי" למנכ"ל היוצא של המל"ג ב-8 השנים האחרונות, גדי פרנק. במארס הודיע פרנק על סיום תפקידו בחודש ספטמבר ועל חזרתו לאוניברסיטת ת"א לתפקיד מנכ"ל האוניברסיטה. בכך נוצרה בעיית ניגוד עניינים בהמשך תפקודו של פרנק במל"ג עד פרישתו, שהצריכה אישור של ועדה לאישור "צינון פנימי". המבקר בודק, האם הרכב הוועדה היה על פי דין, מדוע לא שותפו בוועדה לקביעת הצינון גם חברים חיצוניים למל"ג, ומה הייתה חוות הדעת של היועמ"ש הפנימית של המל"ג, עו"ד יעל טור כספא, שהייתה מקורבת לפרנק.

ועדת האיתור אמורה להציג לשר בנט את המועמדים המועדפים לתפקיד מנכ"ל המל"ג, מבין כ-40 מועמדים. בוועדת האיתור שבעה חברים: היו"ר פרופ' יפה זילברשץ, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן ומשנה לנשיא אוניברסיטת בר-אילן, שהיא יו"ר הות"ת; סגן יו"ר המל"ג אידו פרלמן, פרופסור אמריטוס בפקולטה לרפואה בטכניון; מנכ"ל האוניברסיטה העברית לשעבר משה ויגדור; פרופ' מונא מארון מאוניברסיטת חיפה. נציגי הציבור בוועדה הם עו"ד שרית דנה שהיתה המשנה ליועמ"ש; מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר אייל גבאי, והשופטת בדימוס שרה פריש.

בשלב הראשון של עבודת ועדת האיתור הסתמנו 3 מועמדים: יובל אלגרבלי, שירה לב-עמי ומשה שמעוני.

אלגרבלי הוא סמנכ"ל פיתוח בחברה משפחתית העוסקת בייצור תרופות, ובעברו שימש עוזר של הממונה על התקציבים במשרד האוצר. הוא זכה להמלצה של פרופ' מנואל טרכטנברג, שהיה יו"ר ות"ת.

שירה לב-עמי היא מנהלת אגף מערכות המידע במשרד הבריאות ועבדה בקרן רוטשילד שהקימה את האוניברסיטה הפתוחה.

שמעוני היה מנכ"ל משרד הדתות, סמנכ"ל משרד הפנים, מנכ"ל קמפוס ירושלים של הקריה האקדמית אונו ויו"ר הקמפוסים החרדיים של הקריה האקדמית אונו. לשמעוני יש ייחוס נוסף: הוא נשוי לבתה של עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, שהקימה את המכללה החרדית הראשונה. בחוגים הדתיים טורחים לציין בלשון המעטה, שבר שלום איננה מהחביבות על יו"ר ועדת האיתור פרופ' זילברשץ.

אנשי המל"ג בוועדת האיתור תמכו באלגרבלי ולב-עמי. נציגי הציבור בוועדה טענו, כי יש בעיה בכישוריהם ועמידתם בתנאי הסף של היכרות עמוקה עם מערכת ההשכלה הגבוהה, ולדעתם כישוריו של שמעוני עדיפים.

בישיבת המל"ג בסוף אוקטובר נמסר לנוכחים על-ידי סגן יור המל"ג פרלמן כי עדיין לא נמצא מועמד מתאים. חילוקי הדעות בוועדת האיתור לא היו ידועים. חברים בוועדה טוענים שמדובר בדיווח לא נכון, שנמסר באופן הזה כדי להסתיר את חילוקי הדעות שהתגלעו בוועדה על כישורי המועמדים.

מי לא הוזמן?

בשלב זה, בעקבות תלונות של מועמדים ובעיקר של ד"ר אילן רחימי מהקריה האקדמית אונו, התגלה שלפחות 10 מועמדים עם כישורים ראויים כלל לא הוזמנו לשלב הראיונות. המל"ג נאלץ לפתוח את תהליך בחירת המנכ"ל ולהאריך את המועד הקובע לבחינת המועמדים ב-3 חודשים, עד אמצע דצמבר 2017.

חברים במל"ג טוענים כי לפני סגירת רשימת המועמדים, זילברשץ ופרלמן נפגשו עם משנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון, מתניהו אנגלמן, הזמינו אותו להציג מועמדות במכרז ולמעשה נתנו לו להבין כי יזכה בתפקיד. לדברי חברים במל"ג, יש בכך משום פגיעה בעקרונות המכרז ובמתמודדים האחרים. אנגלמן סירב להגיב לשאלות "גלובס".

במכתב שחברי מל"ג שלחו לשר החינוך לפני כחודש על אי מינוי מנכ"ל, נכתב בין היתר כי "מזה כחודשיים פועלת המל"ג/ות"ת ללא מנכ"ל למרות שהמנכ"ל היוצא הודיע בעוד מועד על פרישתו. נוכח חשיבות המנוי לתפקוד התקין של גופים אלה ראוי שיימסר לנו דיווח על תהליך האיתור ועל העיכוב".

המל"ג: המשרה לא הובטחה לאף מועמד

מהמל"ג נמסר בתגובה: "ועדת האיתור טרם סיימה את עבודתה ועל כן לא הוגשו המלצותיה לשר. בקרוב תתכנס הוועדה לדון בכל המועמדים. בהתאם להנחיות המקובלות, רשאים חברי ועדת האיתור לפנות מיוזמתם לכל אדם שלדעתם מתאים לתפקיד ולהציע לו להגיש מועמדות. מיותר לציין כי המשרה לא הובטחה לאף מועמד. יודגש כי המל"ג פועלת בשיתוף פעולה מלא בכל נושא עם משרד מבקר המדינה, כך גם בעניין זה.

"החוק המתייחס לצינון לאחר פרישה אינו חל על עובדי המל"ג. עם זאת, מרגע שעלתה אפשרות למועמדות מנכ"ל מל"ג לתפקיד מנכ"ל אוניברסיטת ת"א, הוצף ונבחן גם נושא הצינון. הנושא הובא לדיון בפני ועדת ההיתרים שהחליטה על צינון של 8 חודשים, שבחלקו יהיה צינון פנימי. במסגרת כך, נקבע כי מנכ"ל מל"ג ימנע ממעורבות בנושאים הקשורים לאוניברסיטת ת"א או לנושאים הקשורים במנכ"לי אוניברסיטאות, כמקובל בכל הסדרי ניגודי עניינים במל"ג/ות"ת".

מלשכת השר בנט לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: רויטרס

נעילה אדומה בת"א; מזור רובוטיקה נפלה ב-7%

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה שלילית אך הלירה הטורקית סוגרת פערים מול הדולר ● חוקרים הגיעו לסניף של חברה בת של שיכון ובינוי בארה"ב לצורך איסוף חומר לחקירה מקומית

תאונה באתר בנייה  / צילום: זקא

המדינה חייבת להוביל שינוי חינוכי למאבק בתאונות הבנייה

הקבלנים משקיעים בהכשרת העובדים ובבטיחות, אבל השינוי יבוא רק כשהמדינה תתגייס לשיפור ההכשרה ● פרשנות

ניר שטרן / צילום: יוסי צבקר

דוחות חלשים לסלקום: הפסד עקב הוצאות פרישה לעובדים

ההפסד נובע בעיקר מהוצאות פרישה מוקדמת של 200 עובדים ● החברה הפסידה 36 אגורות למניה ברבעון השני של 2018

נשיא טורקיה ארדואן / צילום: רויטרס, Umit Bektas

קטאר צפויה להשקיע בטורקיה 15 מיליארד דולר

האמיר של קטאר התחייב לכך לאחר מפגש בין 3.5 שעות עם נשיא טורקיה ● ארדואן צפוי לדבר מחר עם נשיא צרפת

לברון ג'יימס / צילום: USA Today Sports

השיעור שהסטארט-אפיסטים צריכים ללמוד מלברון ג'יימס

מאחורי הפתרונות שמציעים סטארט-אפים רבים, למשל בתחום המאבק בפשיעה, מסתתרת משמעות חברתית: הם נוטים לתת עוד כוח למי שממילא מחזיקים בו ● בעולם ההייטק ומחוצה לו יש מי שמציעים גישה שונה

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש: אי-הסדרת מערך הכשרות יאפשר "הכשרים פרטיים"

מנדלבליט שלח היום מכתב על כך שהמדינה לא עומדת בזמנים ביישום פסיקת בג"ץ העוסקת בהסדרת מערך הכשרות

לקוחות בפתיחת חנות רזרב / צילום: מיכל רץ-חיימוביץ'

"הרסתם את הסניף": מאות לקוחות בפתיחה של RESERVED

רשת האופנה RESERVED, המכונה "זארה הפולנית", פתחה את שערי הסניף הראשון בקניון איילון בר"ג עם הבטחה ש-200 הקונים הראשונים יקבלו כרטיסי טיסה ● התוצאה: מאות קונים וכאוס מוחלט

חוק הסייבר/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הצעות חוק בקונגרס יקלו על חברות סייבר ישראליות בארה"ב

מנכ"ל האגודה האמריקאית של מנהלי חברות בטחת מידע בכנס באטלנטה: הצעות החוק נתמכות ע"י תעשיית הסייבר בארה"ב ● תא"ל רמי אפרתי: חברות ישראליות צריכות להתחייב לא ליצור "דלת אחורית" בתכנה למפתחים מקוריים

ארדואן עם חתנו, שר האוצר, בראט אלבייראק./ צילום: רויטרס Umit Bektas

הנשיא קורא להחרמת אייפונים, שר האוצר טוען להפלת הדולר: ההנהגה הטורקית מאבדת אחיזה במציאות

נשיא טורקיה ריכז כל-כך הרבה סמכויות בידיו, עד שאינו יכול להתחלק באחריות - או באשמה ● הוא מנסה להתמודד עם משבר כלכלי דרמטי באותם אמצעים שבהם הוא מטפל ביריבים פוליטיים: בצעקות רמות ובאיומים ● הוא קורא להחרים אייפונים, בשעה ששר האוצר שלו מבטיח להפיל את הדולר ● פרשנות

שי ניצן / צילום: איל יצהר

"לא רק שנעצור ונבזה אותך בתקשורת, גם נחנוק אותך כלכלית"

“בפער הזמן שבין תפיסת הרכוש הזמנית לחילוטו הסופי נחרבים חיים” - כך מתארים סנגורים את ההשלכות הדרמטיות של מגיפת “התפיסות והחילוטים” •רק כ–14% מהרכוש שנתפס זמנית בראשית החקירה, מחולט באופן סופי בתום ההליך הפלילי - והסנגורים תוקפים בחריפות • כתבה שנייה בסדרה

מארק צוקרברג / רויטרס

פייסבוק מציגה עכשיו פוסטים של 25 חברים בלבד? לא באמת

שמועה שמסתובבת ברשת החברתית גורסת שהיא שינתה את האלגוריתם ומגבילה את מספר אנשי הקשר שאליהם הגולשים נחשפים ● מדובר במתיחה, לא יותר

תלמידים יום הראשון ללימודים / צילום: תמר מצפי

מנהלי בתי ספר למנכ"ל משרד החינוך: "מעמדנו הופקר"

בפגישה עם מנכ”ל המשרד שמואל אבואב דרשו נציגי המנהלים העלאת שכר וביטוח אחריות מקצועית • 750 מנהלים הצטרפו ליוזמה להקמת ארגון יציג חדש, עליה פורסם לראשונה ב"גלובס"

אסדה צפה של אנרג'יאן / מתוך אתר החברה

אנרג'יאן: פוטנציאל ל-212 BCM גז טבעי בבלוקים החדשים

על פי ניתוח גאולוגי, בחמשת הבלוקים הימיים החדשים של החברה היוונית בישראל יש כמות גז השווה ל-75% ממאגר תמר

שרי אריסון / צלם: עינת לברון

תיק שיכון ובינוי: חוקרים הגיעו לסניף חברה-בת במרכז אמריקה

לפי הודעת שיכון ובינוי, חוקרי רשויות החקירה במרכז אמריקה הגיעו למשרדי החברה-הבת SBI לצורך איסוף חומר בנוגע לחקירה מקומית, כאשר המידע שנאסף מתייחס לפעילות עבר של החברה ● ממידע שהגיע ל"גלובס" עולה כי מדובר בסניף בגואטמלה ● שיכון ובינוי הודיעה כי הסניף המקומי ממשיך בפעילותו הרגילה

אבי ניסנקורן / צילום: שלומי יוסף

ניסנקורן לנתניהו: טפל בקטל בבנייה או שנכריז סכסוך עבודה

השבוע נהרגו 4 פועלי בניין, ובסך-הכול נהרגו מתחילת השנה 28 פועלים ושני עוברי אורח

אפליקציית אובר / צילום: רויטרס

הכנסות אובר זינקו ב-51% ברבעון השני

ההכנסות של החברה הפרטית הסתכמו ב-2.7 מיליארד דולר ● ההפסד העמיק ב-14% לעומת הרבעון הקודם

דורית סלינגר / צילום: ענבל מרמרי

מהם המספרים החשובים של שוקי הביטוח והחיסכון הפנסיוני?

יותר נכסים, יותר הפקדות, יותר פרמיות, יותר עמלות לסוכני הביטוח - שמקבלים פחות מהעוגה ההולכת וצומחת, הרבה פחות ייעוץ פנסיוני בבנקים וגם פחות חשבונות מנותקי קשר

רביע באדר / צילום: איל יצהר

היזם הדרוזי שמביא את ענקית סיירות היתכנות לתל-אביב

לה-ואגון הצרפתית, אחת החברות הגדולות בעולם בתחום הצומח של קורסי תכנות אינטנסיביים, מתחילה לפעול בישראל ● לדברי רביע באדר, יזם לשעבר שקיבל את הזיכיון בארץ, מדובר בבית ספר ליזמים שמדמה עבודה בצוות אמיתי ● והוא משוכנע שדווקא הכישלון של הסטארט-אפים שהקים משחק לטובתו: "התלמידים ילמדו מהטעויות שלי"

גניבת סודות מסחריים / צילום: Shutterstock

מהו סוד מסחרי, ואיך מוכיחים גניבה שלו?

הכותרות האחרונות על גניבת סודות מסחריים באפל וב-NSO שמות פוקוס על אחד האתגרים הקשים של מעסיקים ● מהו סוד מסחרי, איך מוכיחים גניבה שלו, ואיזה פיצוי מעסיקים יכולים לקבל?

גברי לוי / צילום: פאול אורלייב

גברי לוי, לשעבר יו"ר ההתאחדות לכדורגל, נפטר הלילה בגיל 80

לוי כיהן כיו"ר ההתאחדות לכדורגל בשנים 1996-2003; עוד קודם לכן שימש כיו"ר הפועל פ"ת והיה גם ראש להקת המחול "שלום" ● ההתאחדות לכדורגל: "גברי לוי, בזכות יכולותיו המוכחות ואופיו המיוחד, פעל ככל יכולתו לטובת קידום הכדורגל הישראלי, בכל דרך, בכל מקום ובכל עת"