גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כבר לא שלנו: כך התנדפה "החברה הצומחת" של עודד קובו

שלנו גרופ, בהובלת עודד קובו, עלתה לכותרות כשתכננה להנפיק בת"א לפי שווי של 600 מיליון שקל ■ שנה וקצת לאחר ביטול ההנפקה לא נותר זכר לקשר של החברה לישראל

עודד קובו / צילום:יחצ
עודד קובו / צילום:יחצ

לאן נעלמה "החברה הצומחת שהפכה לאחת מחברות הטכנולוגיה המושכות ביותר בישראל"? כך לפחות הגדירה את עצמה "שלנו גרופ", רק לפני כשנה וחצי באתר האינטרנט שלה. נכון להיום, באתר האינטרנט של שלנו גרופ (Shellanoo Group), שבשנת 2016 תכננה לבצע הנפקה בבורסה בתל-אביב לפי שווי של 600 מיליון שקל, לא נותר כל זכר להיסטוריה של החברה בישראל ולא להשקעות שביצעה בחברות ובאפליקציות בעבר, או לגלריית המשקיעים הנוצצת שהשקיעו בה. גם שמו של היזם והמנכ"ל לשעבר, עודד קובו, נעדר משם.

למרות שדוחות החברה נשאו הערת "עסק חי", ביקשה שלנו גרופ, שפעלה ממשרדים מפוארים ועתירי פינוקים בהרצליה, לגייס 95 מיליון שקל מהציבור בת"א לפי שווי נדיב במיוחד. את ההנפקה ליווה קמפיין יוצא דופן - שלט חוצות ענקי שנתלה מעל נתיבי איילון בת"א.

החברה, בהובלת קובו והמיליארדר רומן אברמוביץ', התהדרה ערב ההנפקה המתוכננת בשורה של סלבריטאים שהשקיעו בעסקיה, ובהם דמויות בולטות בתעשיית הבידור העולמית כדיוויד גואטה, טייסטו, ניקי מינאז', אביצ'י, בני אנדרסון (מלהקת אבבא לשעבר) ו-וויל איי.אם.

אלא שבתקשורת הכלכלית המקומית זיהו שורה של בעיות הטמונות בהנפקה המתוכננת והציפו אותן בכותרות גדולות: רוב האפליקציות טרם הושקו בזמן ההנפקה, החברה עצמה לא רשמה הכנסות והפסידה 15 מיליון דולר במחצית 2016, ואפליקציה בולטת שלה, "בליינדספוט", עמדה במוקד הליך משפטי.

כל אלה הובילו לביטול ההנפקה, ימים ספורים לאחר תחילת ה"רוד שואו" לקראתה, ומיד לאחר מכן החלה שלנו גרופ לזמן עובדים לשימועים לקראת פיטורים. זמן קצר לאחר מכן, פורסם באתר האמריקאי "האפינגטון פוסט" כי החברה הצליחה למכור שתי אפליקציות שלה (אחת מהן הייתה בליינדספוט) ב-32 מיליון דולר לרוכש סיני, אך לא התקבלו אישורים נוספים לעסקה. נכון להיום, כניסה לאתר האינטרנט של בליינדספוט מעלה כי ניתן להשתמש באפליקצייה הפרובוקטיבית אך ורק בסין.

"לחברה אין כל פעילות בישראל"

מי שנכנס בימים אלה לאתר האינטרנט של שלנו גרופ, לומד עליה כי היא "חברת החזקות והשקעות טכנולוגיה" המתמקדת בעיקר בחברות ויזמים מאסיה. "החברה ממוקמת בהונג קונג, עם פעילות בבייג'ינג, צ'נגדו וסינגפור", נכתב באתר. המשרדים בסינגפור, בשטח של כ-2,800 מ"ר, צפויים להיפתח במארס הקרוב. על ההיסטוריה של החברה נכתב רק כי הוקמה ב-2014 "על-ידי משקיעים מובילים בתעשייה ושותפים".

לשאלה שהפנה "גלובס" לשלנו גרופ, מדוע אתר האינטרנט לא כולל כל מידע על ההיסטוריה הישראלית של החברה או על פעילותה הנוכחית בישראל, התקבלה תשובה ולפיה "קבוצת שלנו היא חברת החזקות והשקעות בתחום הטכנולוגיה עם פוקוס עיקרי בחברות ויזמים מאסיה. הקבוצה סגרה את הסניף שלה ואת פעילותה בישראל באמצע 2016 (לפני שנה וחצי), זמן קצר לאחר שנרכשה. לחברה אין כל פעילות בישראל".

לשאלה מתי נרכשה הקבוצה ומי הבעלים כיום, השיבה החברה כי "החברה האם של שלנו גרופ, SIG (Shellanoo Investment Group), השקיעה 40 מיליון דולר ב-2017 בהקמת ובניית חממות טכנולוגיות בצ'נגדו, בייג'ינג, ובסינגפור (חממה שכאמור, תיפתח במארס 2018). את SIG מובילים איימי הונג, סיימון צ'ן, פיטר מא, סם אנדרי ורוברט בורו". אגב, עד לפני כמה ימים, נכתב באתר כי החברה מונהגת על-ידי הונג, אך מאז שמה הועלם מהאתר. בחשבון הלינקדאין שלה מופיעה הונג כיו"ר ומנכ"לית קבוצת שלנו מאז ינואר 2005 (הגם שהחברה הוקמה על-פי האתר שלה רק ב-2014).

אחת האפליקציות שבהן השקיעה קבוצת שלנו ושהופיעה בתשקיף שהוגש לפני ההנפקה שבוטלה, הייתה Music Messenger. מדובר באפליקציית שליחת הודעות מוזיקה, חינמית וללא פרסומות, המאפשרת למשתמשים "גישה בלתי מוגבלת למאגרי מוזיקה" ויצירת רשימות השמעה. לפי נתוני החברה בתשקיף, המשתמשים באפליקציה הגיעו בעיקר מארה"ב, מקסיקו וברזיל. מי שנכנס כיום לאתר של Music Messenger, מוצא את כל הפרטים האבודים מהאתר של שלנו - המשקיעים הכוללים את רומן אברמוביץ', ניקי מינאז' ו-וויל איי.אם, והבסיס שלה בישראל.

השכר קפץ רגע לפני ההנפקה

בספטמבר 2016, יומיים בלבד לאחר שהחלה ב"רוד שואו" לקראת הנפקתה בבורסה בת"א, הודיעה "שלנו גרופ" שבשליטת המנכ"ל והיו"ר עודד קובו, על ביטול ההנפקה, אשר זכתה לקיתונות של ביקורת בתקשורת הכלכלית. בד בבד, הודיעה החברה כי החליטה להיפרד מכ-40 עובדים, שהיוו כשני שליש ממצבת כוח האדם בחברה (כ-60 עובדים).

קובו, בנו של איש העסקים בבו קובו, מסר בזמנו כי "בשבועות האחרונים חברת שלנו גרופ, עובדי החברה ובעלי המניות, היו נתונים להתקפות ברוטליות מצד מספר עיתונאים ואנשי תקשורת במדינה. אמונתנו הראשונית הייתה, ועודנה, שחברות טכנולוגיה ישראליות יכולות לשגשג בבורסה של ת"א. עם זאת, לאור חוסר הפרופורציה המוגזמת של ההתקפות עלינו מצד עיתונאים שונים, החלטנו למקד את פעילות החברה במקום אחר".

מתשקיף החברה התברר כי ימים ספורים לפני פרסומו, אישר דירקטוריון שלנו גרופ שידרוג משמעותי של 130% בשכרו החודשי של קובו ל-92 אלף דולר, כך שעלות העסקתו השנתית לחברה אמורה הייתה לעמוד על כ-1.2 מיליון דולר (4.5 מיליון שקל). זאת לעומת פחות מ-400 אלף דולר ב-2015. גם את שכר הסמנכ"לים החליטה החברה לשדרג באמצעות כספי הגיוס המתוכנן מהציבור, כך שיזכו לשכר בעלות שנתית של 420-480 אלף דולר כל אחד. זאת לעומת 240-230 אלף דולר "בלבד" ב-2015.

החברים לפיאסקו: BDO זיו האפט

גורמים מובילים בשוק ההון המקומי ליוו ותמכו בקובו במהלך ההנפקה ובתימחור והפכו לשותפים בפיאסקו: חברת החיתום פועלים אי.בי.אי בראשותו של ארז גולדשמידט, שאמורה הייתה להיות החתם המתמחר בהנפקה, ועו"ד ישראל שמעונוב, שליווה את מהלך הגיוס. גם לפירמת רואי החשבון המובילה BDO זיו האפט היה חלק נכבד בתימחור המפוקפק של ההנפקה, לאחר שהוציאה תחת ידיה הערכת שווי של לא פחות מ-177 מיליון דולר (כ-680 מיליון שקל) לשלנו גרופ, אשר נכללה התשקיף ההנפקה. על הערכת השווי חתום רו"ח יגאל טולדנו, שותף מנהל ב-BDO.

שלנו גרופ הציגה בתשקיף ההנפקה ארבעה תחומי פעילות עיקריים: פיתוח אפליקציות מובייל, שירותים מקוונים, אפליקציות מובייל המשתמשות בטכנולוגיית בינה מלאכותית ומכירה מקוונת של תוספי מזון. במצגת שפרסמה החברה לקראת ההנפקה, ניסתה שלנו לשווק עצמה כחברת חלום השמה דגש על אקזיטים בשוק הטכנולוגיה בישראל וציינה, כי היא "מציגה דרך חדשנית להשקעה בטכנולוגיה".

האפליקציה המפורסמת ביותר של שלנו גרופ הייתה בליינדספוט שפיתח דור רפאלי, אחיה של הדוגמנית בר רפאלי. האפליקציה שמאפשרת שליחת הודעות אנונימיות עלתה לכותרות בעקבות חשש שתאפשר בריונות נגד בני נוער ותביעה ייצוגית נגדה בסך 650 אלף דולר.

באתר החברה תואר בזמנו עודד קובו, שהחזיק ב-38% מהחברה, כ"יזם אינטרנט ואיש עסקים ידוע בעל יותר מ-20 שנות ניסיון בתחום". עוד נכתב כי "במהלך שני העשורים האחרונים עסקיו כללו בין השאר טלקום, אינטרנט וקרנות הון באקזיטים של מעל למיליארד דולר". טרם ההנפקה המתוכננת גייסה שלנו גרופ כ-25 מיליון דולר בשני סבבים, בעיקר מהמיליארדר רומן אברמוביץ', שהחזיק ב-16% מהמניות.

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין / צילום: רוני שיצר

המהלך המפתיע של אלשטיין הושלם: מכר 16.5% משופרסל

העסקה תשחרר ממגבלות חוק הריכוזיות את רשת המזון הגדולה בישראל, שמנייתה זינקה בכ-200% ב-3 השנים האחרונות ● מכירת המניות צפויה בהיקף 500-800 מיליון שקל ●  עדכון (20:05): הצלחה במכרז למכירת מניות שופרסל

צוות טייניטאפ / צילום: טייניטאפ

הסטארט-אפ טייניטאפ השלים סבב גיוס A בגובה 5 מיליון דולר

החברה הישראלית פיתחה פלטפורמה המאפשרת ליצור משחקים חינוכיים ב-24 שפות ● בעבר השלימה גיוס סיד 3 מיליון דולר וזכתה בתחרות ורייזן במיליון דולר נוספים ב-2014

דני מזרחי. הרוח החיה באופל / צילום: תמר מצפי

האשראי החוץ-בנקאי: מה גרם למגמה החיובית להשתנות?

לאחר הנסיקה עד אמצע השנה שעברה, נדמה כי מאז חברות האשראי החוץ-בנקאי איבדו משהו מקסמן ● בשנה האחרונה מניות החברות הבולטות בתחום ירדו בעשרות אחוזים, למרות רוח גבית מהרגולטור ● האם התוצאות הטובות בדוחות ישיבו את המגמה החיובית? ● אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון: "אם תהיה האטה במשק הן ייפגעו ראשונות, אבל אנחנו לא מזהים כיום בעיית אשראי מסוימת ועלייה ברמת הסיכון הכללית"

אסדה צפה של אנרג'יאן / מתוך אתר החברה

תשלום מס למלכת אנגליה מעכב כניסת אנרג'יאן לת"א

מדובר בתשלום של כמה מיליוני דולרים על ידי חברת האנרגיה היוונית הפועלת בישראל, שהשלימה לפני כשלושה חודשים הנפקת מניות ראשונה בלונדון בהשתתפות מוסדיים מישראל

שמואל דונרשטיין / צילום: יונתן בלום

דונרשטיין: "חקירתי ע"י מנהלי העיזבון נועדה לבסס נגדי תביעה"

בעלי רב-בריח הגיש לעליון בקשת רשות ערעור על ההחלטה לחייבו להיחקר בפני מנהלי העיזבון, באשר לקשרים עסקיים ואחרים שהיו בינו ובין יוסיפוף המנוח ● מנהלי העיזבון: "דונרשטיין הוא היחיד שמסרב להיחקר ומנהל זה חודשים ארוכים קרב משפטי יקר ומיותר"

אילן ישועה / צילום: איל יצהר

מסתמן: בזק תמכור את וואלה ללא פעילות הדאטה

על רקע הרצון להעמיק אחיזה בעולמות החדשנות והדיגיטל, מיזם הדאטה BU צפוי להישאר בקבוצת בזק ● תג המחיר שקבעה בזק לוואלה לא השתנה כבר חודשים ועומד על מעל 200 מיליון שקל

המודעה של משרד הפרסום ליאו ברנט

משרד הפרסום ליאו בראנט זכה בפרס בתחרות הפרסום של קאן

המשרד זכה בפרס אריה הברונזה בקטגורית שלטי חוצות ● לקטגוריה ניגשו 2,620 עבודות, מתוכם עלו לשלב הסופי רק 180

שי וינינגר ודניאל שרייבר/  צילום: שלומי יוסף

למונייד תובעת את המתחרים מגרמניה - וזה לא בגלל כסף

מה הוביל את סטארט-אפ הביטוח האמריקאי-ישראלי לתבוע חברה שלטענתו העתיקה ממנו? התשובה היא ששי וינינגר ושותפיו קוראים נכון את המפה ● פרשנות

אורי ארדה, משה ליכטמן, אסף הראל וחיים שני/  צילום: יורם רשף

סוגרים עוד קרן: שני וליכטמן לא מודאגים מהכסף הזר בהייטק

קרן ההשקעות החדשה של חיים שני ומשה ליכטמן יוצאת לדרך עם 230 מיליון דולר בכיס ● בשיחה עם "גלובס" מסבירים שותפי הקרן למה הם לא רוצים להשקיע בסטארט-אפים קטנים, איך מגייסים את הגופים המוסדיים להייטק, ומה יהיה המבחן של גל המשקיעים הגדול מחו"ל

עורך דין אלי זהר / צילום: תמר מצפי

מה עשה עורך הדין של גונן שגב כשהלקוח שלו כיכב בחדשות?

וגם: מי הגיע לכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, איתן רכטר ואבי (אבנר) שנור ביצעו בימים האחרונים כמה מימושים בהחזקותיהם בקרדן אן.וי, בהיקף מצטבר של כ-1.5 מיליון שקל

רן שחם יאיר לפידות דב ילין וגילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

אקטיביזם ופופוליזם, אחריות בניהול כספים ואקזיט: מנכ"לי אלטשולר שחם וילין לפידות בראיון נדיר

גילעד אלטשולר, דב ילין, יאיר לפידות ורן שחם - מנהלי בתי ההשקעות המובילים בישראל - התחילו את דרכם בקטן וכוונו לקהל מצומצם ■ בראיון בלעדי ומיוחד למגזין ההשקעות של "גלובס" הם נפגשו לדבר על סוד ההצלחה שלהם ועל האתגרים שעמם יצטרכו להתמודד בשנים הבאות

פרוייקט גינדי בשרונה/ צילום: איל יצהר

ביהמ"ש לגינדי בתביעת דיירי שרונה: הרצחת וגם ירשת?

במהלך סכסוך בין גינדי החזקות לבין דיירי פרויקט שרונה בת"א, ביקשה גינדי להשיב לה ערבות בנקאית בסך 250 אלף שקל שהפקידה ● בית המשפט פסק: "גינדי טמנה פח לדיירים" והורה לה להחזיר את הערבות

פקחי בניה / צילום: רפי קוץ

בשורה לממתינים לטופס 4: מפקחי הבנייה ישובו מחר לעבודה

מחר תתחדש פעילות מפקחי הבנייה, לאחר שפתחו בעיצומים בעקבות תקנה בנוגע ללבישת מדים ● להערכת גורמים בהתאחדות בוני הארץ, השביתה גרמה לאיחור באכלוס של כ-1,900 יחידות דיור ברחבי הארץ

עדיאל שמרון/ צילום: גיל יוחנן

נחתם הסכם גג בנהריה: 1.7 מיליארד שקל ואלפי דירות חדשות

מדובר בהסכם גג במסגרתו עתידה המדינה לשווק קרקע לכעשרת אלפים דירות חדשות בשנתיים הקרובות ומאות אלפי מ"ר למסחר ותעסוקה בעיר ● המתנגדים להסכם: "נוצרה בעיר בועת נדל"ן, כולם כבר יודעים שעומדות כאן בנהריה דירות ריקות"

כיסא מנהלים, נסים ברכה - טוגדר

איך הגיעה חברת קנאביס לחצי מיליארד ש', בלי שיח אחד?

מאז שהודיעה שהיא נכנסת לתחום הקנאביס, מניית טוגדר זינקה בחדות ומרכזת עניין רב ● בפרק השלישי של "כיסא מנהלים" מנכ"ל חברת הקנאביס, שעוד לא גידלה שיח אחד וכבר שווה 400 מיליון שקל, מספר איך הכל התחיל - ולאן החברה הולכת ● האזינו לפרק השלישי

קובי הבר / צילום: איל יצהר

מלאומי לביטוח ישיר: קובי הבר יקבל עד 3.5 מיליון שקל לשנה

הבר, שייכנס לתפקיד מנכ"ל איי.די.איי ביטוח בחודש הבא, יקבל שכר חודשי של 187 אלף שקל ברוטו ויהיה זכאי להעלאת שכר הדרגתית ● שכרו יהיה ברף העליון שנקבע בחוק שכר הבכירים בסקטור הפיננסים

ענת גואטה / צילום: ענבל מרמרי

הקמת בורסה משנית: יש המלצות סופיות והחקיקה יוצאת לדרך

ההמלצות הסופיות של הצוות לבחינת הקמת הבורסה הייעודית הוגשו אתמול לשר האוצר ולשרת המשפטים

בית משפט / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביהמ"ש דחה בקשה לאפוטרופוס לאישה "שמתלבשת חשוף"

בני משפחה של אישה בת"א ביקשו מביהמ"ש לענייני משפחה למנות לאישה אפוטרופוס ולהוציא לה צו עיכוב יציאה מהארץ, בטענה שהיא "מתלבשת בצורה פרובוקטיבית, מתאפרת בצורה קיצונית ומבזבזת כספים בצורה משמעותית" ● ביהמ"ש: "לפטרנליזם יש גבול"

לילך אשר טופילסקי - מנכ"לית בנק דיסקונט / תמר מצפי

ראשי דיסקונט זומנו לוועדת כבל לחקירת אשראי ללווים גדולים

יוסי בכר ולילך אשר-טופילסקי צפויים להופיע בפני הוועדה ב-15 ביולי; דיסקונט הוא הנושה הגדול ביותר של קבוצת יורוקום ● מחר תיערך פגישה של צוות הוועדה עם המפקחת על הבנקים בנושא העברת מידע

מכוניות בתור לתחנת דלק \ צילום: אריאל ירוזולימסקי

כאן חולבים: מיסוי שוק הרכב מגיע לכ-50 מיליארד שקל בשנה

בעוד שתשומת הלב הציבורית מופנית להתייקרות של כמה אגורות בחלב, עיבוד מחודש של דו"ח מנהל הכנסות המדינה לשנת 2016 חושף את יעילות ה"חליבה" משוק הרכב: קרוב ל-50 מיליארד שקל בשנה, שיעור בלו הדלק הגבוה ב-OECD, אגרות מנופחות וכפל מס משולש בשווי השימוש