גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אפולו פרסמה דיווח מטעה על הצלחה בכריית מטבעות"

בקשה לנהל תביעה ייצוגית נגד חברת אפולו פאוור העוסקת בפיתוח טכנולוגיות לתחום האנרגיה הסולארית

ביטקוין / צילום: Benoit Tessier, רויטרס
ביטקוין / צילום: Benoit Tessier, רויטרס

חברת אפולו פאוור , העוסקת בפיתוח טכנולוגיות לתחום האנרגיה הסולארית באמצעות החברה-הבת סולארפיינט, דיווחה היום (ב') לבורסה על הבקשה לאשר (לנהל) תביעה ייצוגית נגדה ונגד חברי ההנהלה שלה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בהיקף המוערך לכל הפחות ב-2.5 מיליון שקל.

לפי הדיווח, "הבקשה והתביעה טרם הומצאו לחברה, אולם מכתב התביעה הפומבי עולה כי אלה הוגשו על רקע דיווחי החברה מ-18 בדצמבר (לפני כשבועיים) בדבר ניסוי שביצעה החברה-הבת סולארפיינט לכריית מטבעות וירטואליים באמצעות המערכת הסולארית המודולרית, פרי פיתוחה של החברה. למועד הדיווח, סכום התובענה הייצוגית אינו ידוע לחברה. החברה תבחן את התביעה ואת הבקשה, לכשאלה יומצאו לה בהתאם לדין".

בכתב התביעה שהגיש המשקיע אלי בוכריס, באמצעות משרד עורכי הדין ולדמן-דוד-זוכוביצקי-פריידין, נטען כי עניינה של התביעה הוא "הטעיית משקיעים חמורה ובוטה שבוצעה על-ידי הנתבעים באמצעות ביצוע דיווח מיידי הכולל פרטים חסרים ומטעים שדווחו לבורסה בתל-אביב".

התביעה והבקשה לנהל כייצוגית הוגשה נגד אפולו פאוור ונגד חברי ההנהלה שלה, ובהם היו"ר יצחק שרם, המנכ"ל עודד רוזנברג, הדירקטור ערן מימון, הדירקטור הבלתי תלוי ליאור וידר והדירקטורים החיצוניים ורד רז-אביו וזיו ארז.

הניסוי שהצליח ונכשל

לפי כתב התביעה, "חברת אפולו זיהתה זיהתה טרנד חדש ואטרקטיבי המכונה בלוקצ'יין. מדובר בתפיסה טכנולוגית מהפכנית בעולם המחשוב, המאפשרת ביצוע פעילות עסקית מאובטחת באינטרנט ואימות של עסקאות בין צדדים שונים. זאת, תוך ייתור הצורך בגורם ניהול, כאשר את הגורם המנהל מחליפה שרשרת בלוקים מוצפנים של מידע. היישום הראשון, המפורסם והחשוב ביותר בעולם הבלוקצ'יין הוא המטבע המבוזר ביטקוין.

לדברי התובע, "בבוקרו של ה-18 בדצמבר, בסמוך לפתיחת המסחר בבורסה (בשעה 9:19) מסרה חברת אפולו דיווח מיידי דרמטי אודות פריצת דרך טכנולוגית, הנוגע לניסוי שערכה חברת סולארפיינט, המאפשר כריית מטבעות וירטואליים באמצעות המערכת הסולארית שלה. יודגש כי הבעיה המרכזית הנעוצה בכריית מטבעות וירטואליים נוגעת לאנרגיה הרבה הנדרשת לצורך כרייתם - דבר הגורם לצריכת חשמל גבוהה ולעלויות כספיות ניכרות. קשה אפוא להפריז בבשורה שהתגלתה על-ידי החברה באותו בוקר".

בתביעה מתואר כיצד בעקבות הדיווח של החברה על הצלחת הניסוי, זינק שער המניה שלה. "באותו יום עמד שער הביטקוין על 19,114 דולר, ושער האת'ריום (גם הוא מטבע דיגיטלי מבוזר) על 795 דולר. הדיווח המיידי של החברה הביא לעלייה דרמטית ומיידית בשווי מניותיה", נטען. "כך, בעוד שעם פתיחת המסחר עמד שער מניותיה של אפולו על 434.7 אגורות, הרי שבתוך שעות ספורות טיפס שער המניה לשווי של למעלה מ-1,000 אגורות - כלומר, ביותר מ-100%".

לפיכך, מצוין בתביעה, "מה רבה הייתה תדהמת המשקיעים על כך ש-6 שעות לאחר מכן, לאחר מסחר ער במניות החברה, מסרה אפולו דיווח מיידי נוסף, שהבהיר כי הדיווח הראשוני היה דיווח חלקי, מטעה, כוזב, תרמיתי ולכל הפחות רשלני".

0.35 דולר ליום עבודה

לדברי התובע, אלי בוכריס, בעקבות הודעת החברה על כך שהדיווח הראשוני על הצלחת הניסוי היה מטעה, כפתה רשות ניירות ערך על אפולו לפרסם דוח מתקן, שבו התגלו פרטים מהותיים שהוסתרו על-ידי החברה בדיווח הראשון. בדוח המתקן נכתב כי בניסוי הנטען הופקו בסך-הכול 18 מגה-האש - כמות שוות ערך ל-0.000054 את'ריום, שערכם במועד הניסוי עמד על כ-0.004 דולר - כלומר הניסוי "המהפכני" שערכה החברה-הבת יכול לייצר ביום עבודה שלם 0.35 דולר דולר. זאת, כאשר בדיווח המקורי נטען כי הפיתוח של החברה מסוגל לייצר הכנסה נוספת משמעותית למשתמשים במערכת.

עוד התברר מהדוח המתקן, לטענת התובע, כי "רכיב כריית האת'ריום שהוסף למערכת הסולארית מעמיס בנוסף על המערכת עלויות נוספות שעלותן אינה ידועה בשלב זה". זאת, לדבריו, כאשר כל הבשורה הנעוצה בכריית מטבעות וירטואליים באמצעות מערכת סולארית נוגעת לעלות המופחתת שיש למערכת מעין זו.

לדברי התובע, הוספת עלויות לא ידועות מאיינת את התועלת שעשויה להיות במערכת שכזו, ובנוסף כלל לא ניתן לכרות ביטקוין באמצעות המערכת הסולארית הנ"ל. "רוצה לומר: לא מיניה ולא מקצתיה. לא דובים ולא ביטקוין", נטען בתביעה ובבקשה לאשרה כייצוגית.

היום עד לשעות הצהריים ירדה מניית אפולו פאוור בכ-7% למחיר של כ-290 אגורות, המשקף לחברה שווי של כ-30 מיליון שקל. המחיר הנוכחי משקף למניה ירידה של יותר מ-50% משווי החברה ב-18 בדצמבר - היום שבו דיווחה על הניסוי "המוצלח" בכריית מטבעות וירטואלים.

עוד כתבות

דונלד טראמפ נואם בסינגפור \ צילום: רויטרס

מסיבת התה חוזרת: כיצד תשפיע רפורמת המס של טראמפ על החברות הבינלאומיות?

שני מהלכים שיצאו לדרך בסוף 2017 הרעידו את מערכת המס העולמית ושינו את כללי המשחק מבחינת שחקניות גלובליות, שנהנו עד היום מתכנוני מס "יצירתיים" ● כיצד ישפיעו רפורמת המס של טראמפ והיישום של כללי ה-BEPS על החברות הבינלאומיות, ובהן גם חברות רבות הפועלות בישראל ● גלובס השקעות

בר רפאלי וגבי רוטר / צילומים:יחצ  ורפי דלויה

קסטרו רוכשת את הודיס לא בגלל בר רפאלי - אלא בגלל אמזון

בזירת האי-קומרס יש משמעות גדולה למגוון רחב של מותגים, שעשוי לאפשר לקבוצת קסטרו בעתיד להקים אתר סחר לכלל מותגיה, או להתחיל את המו"מ בכניסה לפלטפורמה שאינה בבעלותה מעמדה גבוהה יותר ● פרשנות

שאל אלוביץ פרשת בזק / צילום: שלומי יוסף

"אלוביץ ובנו הפיקו רווחים פסולים של מאות מיליוני שקלים"

לביהמ"ש הוגשה בקשה להורות לבזק, ל-yes ולבעל השליטה בהן, שאול אלוביץ, למסור מסמכים לשם בקשה לאישור תביעה נגזרת בשם בזק ● לפי הנטען בבקשה, עולה חשד כי כי מכירת מניות בזק שהוחזקו בידי בי קום התבצעה "ביודעין, או למצער ברשלנות, תוך שימוש במידע הפנים של בזק ובשווי גבוה משמעותית משוויין הבורסאי האמיתי של המניות הנמכרות"

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: תמר מצפי

יום מסחר שלילי בתל אביב; מניית קסטרו קופצת בכ-8.3%

הבנקים ובראשם הפועלים טוענים כי הבורסה לא משתפת אותם בהליך המכירה, וכי התהליך לא שקוף מספיק ● אלטשולר שחם השקיע 35 מיליון שקל בהנפקת המניות שביצעה אינטרנט זהב בשבוע שעבר, והפך לבעל המניות השני בגודלו

קאר שולץ / צילום: יחצ

גולדמן זאקס מעלה את מחיר היעד למניית טבע ב-3 דולר

תוכנית ההתייעלות של טבע מניבה פירות העלאת מחיר המנייה וצפי לתחזית העלאה נוספת ● "מחברה מגיבה וחסרת כיוון - לחברה שמונהגת על-ידי הנהלה שמתמקדת בפעולה עם דרך מהירה וברורה לכיוון התאוששות"

עופר ברקוביץ רחל עזריה וזאב אלקין / צילום: איל יצהר

המירוץ לראש העיר ירושלים: ההחלטה (רק) בידיים של החרדים

ההחלטה המפתיעה של ח"כ רחל עזריה להתמודד נשענת בין היתר על שינוי אווירה - בוחרים שהפסיקו להקשיב להוראות הרבנים; האם יש לה סיכוי? ● "גלובס" ממפה את מעגל המועמדים והאינטרסים הכולל את זאב אלקין, משה ליאון, עופר ברקוביץ' וקובי כחלון

מיקי לוי / צלם: אריאל ירוזולימסקי

אם רוצים להשוות בין הנשיא לרה"מ, שנו את חוק יסוד הממשלה

כך אמר היום ח"כ מיקי לוי בוועדת הכספים בנוגע לנושא הוצאות מעון ראש הממשלה ● "ברגע שאדם יודע שההוצאה מוכרת, המזגנים יפעלו 24 שעות ביממה והמים בבריכה יוחלפו שלוש פעמים בחודש"

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ירידות בבורסות אירופה; נעילה מעורבת באסיה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ ביום ו' מחשבון הטוויטר שלו איום למנהיגי אירופה כי אם הם לא יקצצו את המס והרגולציה על חברות אמריקאיות הוא יעלה את המס על רכבים המיובאים לארה"ב מאירופה לכדי 20% ● החוזים העתידיים מאותתים היום על פתיחה שלילית

אוטובוסים אגד בירושלים / צילום: נתי יפת

מכשירי תנועה: נייבא אוטובוסים מוגמרים ונתחרה בייבוא מסין

הסכם חדש לקבוצת מכשירי תנועה שבבעלות איש העסקים צבי נטע, לאספקה של 144 אוטובוסים עירוניים חדשים לאגד ● האוטובוסים יסופקו לאגד עד סוף 2019 ובסך הכל יסופקו לחברה כ-420 אוטובוסים חדשים בסכום כולל של 388 מיליון שקל

עו"ד אורי שוורץ, הממונה על ההגבלים העסקיים / צילום: יחצ

בעלי אגוד ומזרחי טפחות יערערו על פסילת המיזוג

מחרתיים יפקע ההסכם בין הצדדים והם פועלים להאריכו עד לאחר הערעור לבית הדין להגבלים

אילן גילאון / צילום: איל יצהר

ח"כ גילאון: החוקים שלי נפסלים רק על רקע היותי באופוזיציה

חבר הכנסת אילן גילאון קובל בפני ראש הממשלה, שרת המשפטים ויושב ראש הקואליציה על ההתנהלות בוועדת השרים לענייני חקיקה ● גילאון: "לא ייתכן שהרשות המבצעת תשתמש בוועדת השרים לענייני חקיקה כזרוע 'מסרסת'"

אביחי מנדלבליט, ניסן סלומינסקי ואיילת שקד בוועדת חוק חוקה ומשפט

מנדלבליט וזמיר נגד שקד: ההצעה שלך מסוכנת לשלטון החוק

ועדת החוקה דנה הבוקר בהצעת חוק היועמ"שים, לפיה שרים יוכלו להשפיע על בחירת היועצים המשפטיים במשרדיהם ● השופט בדימוס יצחק זמיר: "אני לא זוכר הצעת חוק מזה שנים שעלולה לפגוע בשלטון החוק, במינהל התקין ובטוהר המידות, כמו ההצעה הזו. היא יותר מסוכנת מתיקון פסקת ההתגברות"

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

צפי לירידות ביום המסחר הראשון של השבוע בוול סטריט

המסחר המקדים מאותת על פתיחה שלילית של המסחר ● גולדמן זאקס מעלה מחיר יעד למניית טבע ● נפילות בבורסות אסיה ואירופה

ציפי לבני ויצחק בוז'י הרצוג / צילום: רויטרס

הרצוג: ציפי לבני צריכה להיות יו"ר האופוזיציה

יושב ראש האופוזיציה היוצא הרצוג אמר את הדברים הבוקר (ב') בראיון לרשת ב' ● מועמדים אפשריים אחרים לתפקיד הם ח"כ שלי יחימוביץ' וח"כ עמר בר לב

איתן אטיה / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פורום ה-15: "שכונות הענק בשולי הערים הן קטסטרופה"

איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15 שמאגד את העיריות המבוססות, סבור כי הסכמי הגג הם בכייה לדורות ● הפתרון למשבר הדיור והגידול באוכלוסייה הוא לדעתו קידום מיזמי התחדשות עירוניות בשכונות הקיימות ● ישראל 2048

חיים כץ / צילום: שלומי יוסף

בנוסף לקיצור שבוע העבודה: שכר המינימום יעלה ל-29.12 שקל

קיצור שבוע העבודה העלה בפועל את שכר המינימום השעתי, אך למשרד העבודה והרווחה תהיה בעיה לאכוף זאת מבלי להעביר את העלאת השכר בחקיקה

מיקי זוהר / צילום: דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה ההצעה לפטור ממס להוצאות מעון רה"מ

זאת בדומה לפטור שניתן לנשיא המדינה ● נציג רשות המסים העריך כי עלות החוק, אותו יזם ח"כ מיקי זוהר, תנוע בין 100-200 אלף שקל לשנה ● חשב משרד רה"מ: הוצאות המים במעון הפרטי של רה"מ, ובכלל זה בריכת השחייה, ממומנות במלואן על חשבון המדינה; ח"כ מיקי לוי: הוצאה זו לבדה מגיעה ל-7,000 שקל בחודש

יצחק בוז'י הרצוג / צילום: רויטרס

נפרדים? המחנ"צ לא ישרוד את הקרב על יו"ר האופוזיציה

מינויו של בוז'י הרצוג ליו"ר הסוכנות משאיר את מלחמת הירושה על תפקיד יו"ר האופוזיציה ● אם אבי גבאי לא ייתן את התפקיד לציפי לבני, הוא מסתכן בפירוק השותפות

מארק צוקרברג / רויטרס

עוד עסקה בדרך? בכיר בפייסבוק בדרך לביקור בישראל

אמין זופונון, בכיר בצוות הרכישות והמיזוגים של פייסבוק העולמית או אדם אחר מצוותו יגיעו השבוע לביקור בישראל ● לפי שעה לא ידועה סיבת הביקור בישראל והאם מדובר בהכנות לעסקה נוספת

אסתר חיות / צילום: יונתן זינדל

מצפצפים על בית המשפט: החסרונות של המלצה שיפוטית

האם ראוי שבמקרים מתאימים ביהמ"ש ילווה את ההכרעה השיפוטית בהמלצה בלתי מחייבת לצד או לצדדים, לנהוג "לפנים משורת הדין", באופן כזה או אחר?