גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת קרטל מדי המים: עונשי מאסר בפועל לבכירי החברות

אחת מפרשות הקרטל החמורות בישראל הגיעה היום לסיומה ■ בית המשפט גזר שורה של קנסות כבדים ומאסרים על המעורבים בפרשה, חלקם מנהלים ובכירים

מדי מים / צילום אילוסטרציה: איל יצהר
מדי מים / צילום אילוסטרציה: איל יצהר

למעלה מ-13 שנים לאחר פגישה סודית שהיוותה את יריית הפתיחה לפרשת "קרטל המים", גזר ביהמ"ש על שורה של מנהלי ובכירי חברות המים עונשי מאסר בפועל שנעים בין חודש אחד ל-4.5 חודשים, עבודות שירות, וקנסות שנעים בין 750 אלף שקל (שהוטלו על החברות) לכ-30 אלף שקל.

ראשיתה של הפרשה הייתה בחודש ינואר 2004, בפגישה בה נכחו אבי בן דרור, ששימש אז כמנכ"ל חברת ארם שירותי מדי מים; יעקב צויגנבוים, אז מנכ"ל חברת מדי ורד בע"מ שמכרה מדי מים חדשים ומשופצים; גבריאל אלטמן, מי שהיה מנהל פעיל ובעל מניות במדי ורד; ושלומית אור, ששימשה כמנהלת חברת מד תקין בקרת מים אגודה שיתופית חקלאית בע"מ. במהלך הפגישה האמורה, או במועד סמוך לה, הסכימו הצדדים כי החברות ארם, מדי ורד, מד רימונים ומד תקין ישמרו על הסטטוס קוו הקיים ולא יתחרו זו בזו במקומות בהם אחת מהן כבר עובדת במשך שנתיים.

עוד הסכימו המתחרים בדבר חלוקת אזורי עבודה, קביעת מנגנון הכרעה משותף לכל הצדדים במקרה בו תיאלץ אחת החברות להפסיק את עבודתה במקום מסוים, החרמה של לקוחות אשר אינם עומדים בהתחייבויותיהם הכספיות כלפי צד להסדר. ההסכמות המתוארות לעיל ינוצלו על ידם להעלאת מחירים או לשימורם, והענשת מי מהצדדים או החברות אשר יחרוג מההסכמות האמורות.

את עיקרי הפגישה תיעד בן דרור במסמך שערך תחת הכותרת "הסכמות" - מסמך שהפך בהמשך לראיה המרכזית נגד המעורבים בפגישה, אשר הואשמו באחת מפרשות עריכת הקרטל החמורות ביותר, "פרשת קרטל מדי המים". באפריל השנה הורשעו המעורבים בפגישה, וכן מנהלים נוספים בחברות מדי המים, בשורה ארוכה של עבירות הסדרים כובלים, חלוקת השוק ותיאומי מכרזים. בהכרעת הדין החמורה, שנפרשה על פני 540 עמודים, ניתח השופט עודד שחם את 21 האישומים שיוחסו לנאשמים ולחברות שעמדו בראשן והרשיע אותן במרבית העבירות, מלבד שני אישומים שמהם זוכו הנאשמים.

החברות ומנהליהן הורשעו בכך שבין השנים 2004 ל-2009 תיאמו כעשרים מכרזים שונים שנערכו על ידי רשויות מקומיות ותאגידי מים. המכרזים שתואמו היו מכרזים לרכישה, שיפוץ והסבה של מדי מים. כתב האישום פרס יריעה רחבה של תיאומים וכלל רשימה ארוכה של אישומים בגין פרשות שונות של תיאום מכרזים. החברות שהורשעו הנן ארד וארם (מקבוצת ארד), וכן חברות מדי ורד ומד רימונים.

כמו כן, הורשעו מנהליהן של חברות אלה בגין מעורבותם בתיאום המכרזים, וביניהם: אבי בן דרור, גלעד האוזמן, ניצן כהן, אייל הדר, יעקב, יצחק ג'רבי ואחרים. עקב היקפם הכספי של התיאומים והשיטתיות בה הם נעשו, החברות ומנהליהן הורשעו גם בעבירות של קבלת דבר במרמה.

מאסרים בפועל ועבודות שירות

הבוקר גזר השופט עודד שחם את דינם של 10 נאשמים בפרשה וחמש חברות: אבי (ויקטור) בן דרור, חברת ארם שירותי מדי מים, גלעד האוזמן, ניצן כהן, אייל הדר, חברת ארד בע"מ, יעקב צויגנבוים, מוטק ויארניק, חברת מדי ורד, יצחק ג'רבי, חברת מד מים רימונים, דניאל בן עזרא, חברת גת מדי מים, רועי פייגין ועו"ד אריאל ג'רבי.

על בן דרור, ששימש כמנכ"ל חברת ארם בעת ביצוע העבירות, ונחשב לנאשם מרכזי בפרשה, הטיל השופט שישה חודשי מאסר, מהן 4.5 חודשים לריצוי בין כותלי הכלא, והיתרה בעבודות שירות. בנוסף, בעוד רשות ההגבלים דרשה להטיל על בן דרור קנס שינוע בין 150 ל-300 אלף שקל, בחר השופט להטיל עליו קנס נמוך מהמתחם האמור, והטיל על בן דרור קנס בשיעור של 125 אלף שקל. המדינה עתרה גם לפסילתו של בן דרור מלשמש כדירקטור לתקופה של חמש שנים, וביהמ"ש נעתר לבקשה, כאשר ברקע הודיע בן דרור כי פרש לגמלאות, אינו מכהן בתפקיד ניהולי, ואף אינו צפוי לכהן כדירקטור.

השופט ציין בגזר הדין, בין היתר, כי "מאז ביצוע העבירה מושא האישום הראשון חלפו 13 שנים. מאז ביצוע העבירות האחרות חלפו כשמונה שנים. מדובר בפרק זמן משמעותי" שמטה את הענישה לרף התחתון. עוד צוין, כי לזכותו של בן דרור עומד גם גילו המתקדם (יליד 1944), העובדה כי גזר על עצמו ריחוק מן החיים הפוליטיים ומחיי החברה בקיבוץ בו חי, וכן העובדה כי הוא "חש רגשות כנים של בושה וצער".

מנכ"ל חברת ארד בעת ביצוע העבירות, ניצן כהן, שהורשע בשורה של אישומים בפרשה, לאחר שלפי קביעות השופט "מילא תפקיד משמעותי בגיבוש ההסדר הכובל מושא האישום", נשלח ל-6 חודשי מאסר, מתוכם 45 ימי מאסר לריצוי בפועל, והיתרה לריצוי בדרך של עבודות שירות. עוד הוטל על כהן קנס בשיעור של 225 אלף שקל, ופסילה מלשמש כדירקטור למשך חמש שנים.

על גלעד האוזמן, מנהל המכירות בארד בעת ביצוע העבירות, שהיה מעורב בתיאומי מכרזים שונים (אך לא היה בדרג הגבוה ביותר), הטיל השופט 30 ימי מאסר בפועל, שלושה חודשי עבודות שירות וקנס בסך 60 אלף שקל.

השופט ציין כי "כהן מילא תפקיד בכיר ביותר בארד, ועמד בראש הפירמידה הניהולית של החברה. החברה הייתה מונופול בשוק, ונהנתה מכוח רב. מר כהן היה שכיר בחברה. עם זאת, נכונה טענתה של המדינה כי קיבל שכר גבוה. גם היה לו עניין אישי בהשאת רווחיה של החברה, נוכח אופציות ומענקים שקיבל. למר כהן הייתה מודעות בפועל לדיני ההגבלים העסקיים. בתיאומים הספציפיים שנעשו, היה גם יסוד ממשי של אי יושר כלפי הרשויות אשר פרסמו את ההליכים התחרותיים. בעבירות בהן הורשע כמנהל פעיל, עלו כשלים מהותיים באופן התייחסותו לצורך באכיפתם של דינים אלה", נכתב בגזר הדין.

יעקב צוייגנבוים, מנכ"ל חברת מדי ורד בעת ביצוע חלק מהעבירות ואחד משלושת בעליה, נדון לשישה חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות (וזאת לאחר שבית המשפט קבע בעניינו כי יש לחרוג לקולא מהעונש הראוי לו בעטיין של נסיבות אישיות חריגות וייחודיות), מאסר על תנאי וכן קנס בסך 175,000 שקל.

על שותף נוסף בחברת מדי ורד בעת ביצוע העבירות, מוטק ויארניק, נגזרו חודש וחצי מאסר שירוצה מאחורי סורג ובריח ו-4.5 חודשים לריצוי בעבודות שירות, מאסר על תנאי וכן קנס בסך 225,000 שקל.

מנכ"ל ובעלי חברת רימונים, יצחק ג'רבי, נדון ל-4 חודשי מאסר בפועל, וחודשיים עבודות שירות, וכן הוטל עליו קנס בסך 225 אלף שקל; מנכ"ל ובעלי חברת גת מדי מים, דניאל בן עזרא, נדון ל-3 חודשי עבודות שירות וקנס בסך 35,000 שקל; על רועי פייגין, ששימש כמנכ"ל מד תקין , נגזרו 3 עבודות שירות וקנס בסך 35,000 שקל; ועו"ד ג'רבי, שהורשע בסיוע להסדר כובל אחד בשנת 2006, נדון ל-75 ימי עבודות שירות, וקנס בסך 27,500 שקל.

בנוסף, נגזרו על חלק מן החברות קנסות גבוהים, ובין היתר קנס בסך 750 אלף שקל שהוטל על חברת מדי ורד. על חברת ארד נגזר קנס בסך 450,000 שקל; ארם ספגה קנס בסך 275,000 שקל; רימונים בסך 250,000 שקל; ועל מדי מים נגזר קנס בסך 80,000 שקל.

את רשות ההגבלים העסקיים ייצגו עוה"ד תומר דגני חנית, אבי גרוסמן, אסנת שלזינגר והילה כהן. את רשות ההגבלים העסקיים ייצגו עוה"ד תומר דגני חנית, אבי גרוסמן, אסנת שלזינגר והילה כהן.

אישומים קודמים

גזרי הדין שניתנו היום מצטרפים להרשעות וגזרי דין קודמים שהתקבלו בפרשת "קרטל מדי המים" בשנים האחרונות. בין היתר, הורשעו במסגרת עסקאות טיעון בנימין בר יהודה ושלומית אור (מנהלי חברת מד תקין) וגבי ינקוביץ (מנהל קבוצת ארד). כמו כן, הורשע עו"ד מיכאל עצמון מחיפה בסיוע להסדר כובל בנסיבות מחמירות. עצמון הוא עורך הדין הראשון בישראל שהורשע בביצוע עבירה על חוק הגבלים עסקיים שביצע במסגרת עבודתו.

עצמון הורשע ביוני 2014 על-ידי שופטת המחוזי בירושלים, אסתר נחליאלי-חיאט, בעבירה של סיוע להסדר כובל שנעשתה במסגרת עבודתו כעורך דין, בכך שניסח הסדר כובל בין חברת מדי ורד, שהייתה לקוחתו, לבין חברת מד מים רימונים. על פי ההרשעה, בדצמבר 2006 הוא סייע למנהלי החברות לנסח הסכם, לפיו בתמורה לכך שמד מים רימונים לא תתנגד לזכייה של מדי ורד במכרז של עיריית ראשון לציון, האחרונה לא תתחרה במכרז עתידי של עיריית תל אביב.

עצמון אמנם הודה בביצוע העבירה, אך כבר בהליך בבית המשפט המחוזי הוא ביקש שהתיק יסתיים באופן חריג ללא הרשעה, בטענה כי הדבר יגרום לו פגיעה חמורה ויקשה עליו מאוד להשתקם. בהמשך חזר בו מההודאה, והגיש ערעור על הרשעתו לביהמ"ש העליון. בתום דיון שנערך בפני השופטים עוזי פוגלמן, דפנה ברק-ארז וענת ברון, ובעקבות הצעת השופטים, הסכימו בעלי הדין כי הערעור יידחה, וכי עונשו של עצמון יופחת מחודשיים עבודות שירות לחודש וחצי של עבודות שירות.

כן הוסכם כי עצמון ישלם את יתרת הקנס בסך 50 אלף שקל שהוטל עליו ב-25 תשלומים של 1,000 שקל לכל תשלום.

באפריל השנה הצטרף אל עצמון כשותף לתואר הלא מחמיא "עו"ד שהורשע בפרשת קרטל המים" גם עו"ד ג'רבי, שהיום נגזר דינו יחד עם הנאשמים האחרים.

עוד כתבות

אלי גליקמן, מנכ"ל צים / צילום: איל יצהר

לאחר צניחה בבורסה: צים מכרה מניות אוברסיז בכ-36 מיליון ש'

בעקבות המכירה נותרה צים עם החזקה של כ-3% בלבד באוברסיז, והחברה נותרה עם שתי בעלות עניין ותיקות - קרן פימי, המחזיקה בכ-25.5%, וגד זאבי, עם 11.4%

חברת אורון / צילום: איל יצהר

S&P מעלות מורידה את דירוג אורון: "עלייה בסיכון הפיננסי"

חברת הדירוג: "הערכתנו לפרופיל הסיכון העסקי מוגבלת בשל היקף פעילות מצומצם יחסית שמגביר את התלות של החברה במספר פרויקטים בודדים"

שרה נתניהו ואביחי מנדלבליט  /צילומים: אביב חופי ותמר מצפי

עד כמה נתניהו אכן מעורבת בפלילים בפרשת הוצאות המעונות

בסוף השבוע הוגש כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה לפיו שרה נתניהו פעלה, יחד עם עזרא סיידוף, להשיג במרמה מימון להזמנת מאות ארוחות ממסעדות, בשווי כולל של למעלה מ-350,000 שקל ● האם מדובר אכן בזוטי דברים, שמא רעיית ראש הממשלה "שקועה עד צוואר" בפלילים? ● ניתוח

שאל אלוביץ פרשת בזק / צילום: שלומי יוסף

"אלוביץ' ובנו הפיקו רווחים פסולים של מאות מיליוני שקלים"

לביהמ"ש הוגשה בקשה להורות לחברת בזק, ל-yes ולבעל השליטה בהן, שאול אלוביץ' למסור מסמכים לשם בקשה לאישור תביעה נגזרת בשם בזק ● לפי הנטען בבקשה, עולה חשד כי כי מכירת מניות בזק שהוחזקו בידי בי קום, התבצעה "ביודעין, או למצער ברשלנות, תוך שימוש במידע הפנים של בזק ובשווי גבוה משמעותית משוויין הבורסאי האמיתי של המניות הנמכרות"

האחים נוימן / צילום: ענבל מרמרי

האחים צחי וחן נוימן עושים צעד נוסף בדרך לבעלות על בזק

הרוכשים הפוטנציאליים של קבוצת בזק הגיעו להבנות עם רוב ועדי העובדים של הקבוצה בנוגע לתנאי העסקה העתידיים במקרה שהרכישה תושלם

ליונל מסי / צילום: רויטרס

רייטינג: 8 מ-10 המשדרים הנצפים השבוע - משחקי מונדיאל

המשחק הנצפה ביותר: ארגנטינה נגד קרואטיה ● הרייטינג הממוצע של תאגיד השידור "כאן" בפריים-טיים זינק ל-14.5%

בארי טר וורט / צילום: יחצ

סגן נשיא בקבוצת אייר פראנס KLM על עליית מחירי הטיסות: "הישראלים רגישים למחיר יותר"

מחירי הטיסות יעלו לאט ובהדרגה, סוכני הנסיעות לא ייעלמו, ועולם התעופה הוא הענף התחרותי ביותר בעולם ● בארי טר וורט, סגן נשיא בכיר בקבוצת אייר פראנס KLM, מדבר על המאבק מול ועד העובדים ועל הקשר עם הלקוחות: "אנחנו בקשר עם הנוסעים שלנו במדיות השונות והם יודעים שיש מי שדואג להם"

IGTV - טלוויזיה באינסטגרם

ה"טלוויזיה" של אינסטגרם: ככה עושים וידאו באינטרנט ב-2018

האפליקציה הפופולרית מוציאה לדרך את פלטפורמת IGTV, שמאפשרת להציג סרטונים ארוכים ● יש לה כל מה שצריך כדי להצליח: תזמון מעולה, ממשק נוח והבנה של עולם הווידאו כיום, בדגש על צילום לאורך ● ליוטיוב יש סיבה לדאוג, שלא לדבר על סנאפצ'ט ● פרשנות

דני ירדני/ צילום: איל יצהר

אלטשולר שחם מוביל בגדול בדירוגי הגמל וההשתלמות

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות נהנו מצמיחה בהיקף הנכסים ובתשואות בארבעת החודשים הראשונים של 2018 ● מבדיקת "גלובס" עולה כי בשנים האחרונות נהנות הקופות של בית ההשקעות אלטשולר שחם מהובלה ברורה על פני המתחרים, ולצדו אנליסט וכלל ביטוח ● גלובס השקעות

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

המהלך הגדול הבא? מגעים חשאיים למיזוג תע"א ורפאל

המנכ"ל הטרי של התעשייה האווירית, נמרוד שפר, יצטרך להחליט אם לחדש מו"מ חשאי שהתקיים עד לאחרונה - אפשרות של איחוד דרמטי בין התעשיות הביטחוניות הממשלתיות ● הנהלת תע"א תגדיר לשפר יעד חדש - העלאת שיעור הרווח התפעולי ל-9%, מהלך התייעלות שמשמעותו ברורה: קיצוצים בכוח אדם ● ברקע, סמנכ"ל הכספים של תע"א אייל יוניאן יפרוש לאחר שלא מונה למנכ"ל

בנייה חדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דוח מינהל התכנון: הותמ"ל לא מצליחה לעמוד ביעדים במרכז

היעד של הותמ"ל במחוז תל אביב עמד על 6,000 יחידות דיור ב-2017, אך הוועדה הצליחה לאשר רק כ-4,000 יחידות דיור ● היעד במחוז המרכז מדובר עמד על מ-20 אלף יחידות דיור, אולם היקף התוכניות המאושרות היה כ-5,400 יחידות דיור

הנסיך וויליאם / רויטרס

אלה הסטארט-אפים שהנסיך ויליאם יפגוש בישראל

ארבעה סטארט-אפים ישראלים צפויים להפגש עם הנסיך וויליאם במהלך ביקורו בישראל ויערכו לו הדגמה של הטכנולוגיות שלהם ● לדברי גורמים המקורבים לשגרירות, מטרת ההדגמה היא הצגה של החדשנות הישראלית לנסיך, אשר אין לו כוונות השקעה

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

מגמה חיובית בסיום יום המסחר הראשון של השבוע בת"א

וול סטריט ביום ו': לאחר רצף בן 8 ימים של ירידות, מדד הדאו ננעל במגמה חיובית ● אלטשולר שחם השקיע 35 מיליון שקל בהנפקת המניות שביצעה אינטרנט זהב בשבוע שעבר, והפך לבעל המניות השני בגודלו

SEVEN / צילום: יחצ

עוד קניון נפתח בצפון: מרכז הקניות "SEVEN" בירכא

מרכז הקניות "SEVEN" שנפתח לאחרונה בירכא מהווה הרחבה למרכז הקניות ביג הסמוך ● שני המרכזים שינוהלו יחד ע"י קבוצת ביג ייקראו "ביג פאשן אאוטלט ירכא" ● היקף ההשקעה נאמד ב-50 מיליון שקל

קמפיין בזק / צילום:מסך

3 כוכבי רשת מאיימים לתבוע את בזק בעקבות קמפיין המונדיאל

כוכבי הרשת סמיון גרפמן, דניס צ'רקוב ויבגני זרובינסקי טוענים כי חברת בזק עשתה שימוש שלא כדין בשמותיהם במסגרת קמפיין הפרסום לנתב Be, בסרטון שבו השתתפה מקהלת הצבא האדום

רוני צארום/ צילום: איל יצהר

"התפיסה שהבניין הוא הנכס, ולא הדיירים, מיושנת"

הוא עשה אקזיט של מאות מיליוני דולרים רגע לפני התפוצצות בועת האינטרנט ● הוא מאמין בהשקעות סולידיות, כמו מניות הבנקים, אבל בהשקעות מסוכנות יותר, כמו מניות טסלה ● והוא רוצה להכניס חדשנות לתחום הנדל"ן המניב, שבו פועלת קבוצת אספן שבשליטתו ● רוני צארום בראיון מיוחד למגזין גלובס השקעות

יוסי וירצבורגר / צילום: אוריה תדמור

הממונה על הנפט הלאים את הרישיונות של גבעות עולם

הממונה על הנפט יוסי וירצבורגר הודיע בסוף השבוע האחרון לשותפות גבעות עולם על ביטול חזקת ראש העין ● הביטול הגיע בעקבות אי השגת הרוב הנדרש לאיתור והכנסה של משקיע חדש ● על פי המידע שהגיע לידי "גלובס" באסיפה הושג רוב של 52% בלבד לעומת הרוב הנדרש של 75%

יצחק בוז'י הרצוג / צילום: רויטרס

נפרדים? המחנ"צ לא ישרוד את הקרב על יו"ר האופוזיציה

מינויו של בוז'י הרצוג ליו"ר הסוכנות משאיר את מלחמת הירושה על תפקיד יו"ר האופוזיציה ● אם אבי גבאי לא ייתן את התפקיד לציפי לבני, הוא מסתכן בפירוק השותפות

שלטי חוצות של אייר אינדיה בהודו, שמפרסמים את הטיסות לישראל / צילום: Havas Media

בדרך לטיסה רביעית בקו תל אביב-דלהי: אייר אינדיה

הטיסה הרביעית שתפעל בימי שבת תצא לדרך ב-15 ביולי

האחים נוימן / צילום: ענבל מרמרי

האחים נוימן סגרו מזכר הבנות עם ועדי העובדים הגדולים בבזק

ועד עובדי yes לא נכלל בהסכמות, אלא רק עובדי בזק, בזק בינלאומי ופלאפון