גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שר האוצר מפנה אצבע מאשימה לקבלנים: גזרו קופון

"כבר לא משלמים את המחירים המטורפים שהקבלנים מבקשים, וזה בזכות מחיר למשתכן" אמר כחלון בתדרוך סיכום ענף הנדל"ן לשנת 2017 ■ 42 אלף זכאים כבר זכו בזכות לרכוש דירה מוזלת במסגרת מחיר למשתכן

מסיבת עיתונאים משרד האוצר / צילום: משרד האוצר
מסיבת עיתונאים משרד האוצר / צילום: משרד האוצר

"יש לנו את הסיבה להאמין שהבועה הזו בדרך להתפוצץ ואנחנו ממשיכים לפעול בשיא הכוח. זה יקרה", כך אמר שר האוצר משה כחלון בתדרוך עיתונאים שהתקיים היום (ד') במשרד האוצר בירושלים. "אנחנו רואים את הניצנים, קורה משהו בתחום, כמויות התכנון חסרות תקדים, אבל לא האמנתי עד כמה ההתנגדות מולנו תהיה גדולה. זה בגלל שיש 42 אלף יחידות דיור במחיר למשתכן, ואם עושים חישוב של הנחה ממוצעת של 300 אלף שקל לדירה, מדובר ב-12 מיליארד שקל שנגרעו מחשבון הבנק של הקבלנים. בגלל זה הקרב שלהם נגדנו כל כך גדול. כל היום מזהירים כאן שהכל יתמוטט אם ירדו המחירים אבל הכל שריר וקיים ונמשיך לפעול להורדת המחירים".

תדרוך העיתונאים עסק בסיכום שנת 2017 בענף הנדל"ן, ובו לקחו חלק גורמים בכירים במטה הדיור באוצר, במשרד הבינוי והשיכון בחברת דירה להשכיר ובמנהל התכנון. "הצלחנו לעבור את יעדי השיווק והתכנון", המשיך שר האוצר, "השיח קצת השתנה. מעליות מטורפות במחירים אנחנו רואים היום שהבערה קצת נבלמה. אני מניח שקצב העלייה ימשיך לרדת וזה מגיע מאמון הצעירים. כבר לא רצים לכל פריסייל וכבר לא משלמים את המחירים המטורפים שהקבלנים מבקשים, וזה בזכות מחיר למשתכן. הדירות האלו הן אותן דירות כמו בשוק החופשי, שלא יספרו סיפורים. כשיש את הדירות בהנחה אפשר לראות שמישהו גזר קופון והיה מי שגבה את כל מה שיכל לגבות. הזוגות הצעירים הפסיקו להיות פראיירים וזה הישג".

כחלון התייחס גם למס דירה שלישית, ולגישת משרד האוצר כנגד המשקיעים ואמר: "לגבי המשקיעים, הצלחנו להדיר אותם מהשוק, אבל עדיין לא מספיק. אחד הגורמים המרכזיים לעליית מחירי הדיור זה המשקיעים. לצערי בגלל בעיות פוליטיות ובגלל בג"ץ להעביר מס דירה שלישית ואנחנו ממשיכים לנסות וממשיכים לבחון צעדים נוספים למלחמה במשקיעים שהם אלו שגורמים גורמים לעליית מחירים".

כשנשאל שר האוצר על אילו צעדים מדובר, הוא השיב: "אנחנו בוחנים, אבל בגלל משמעות גדולה לכל צעד והשפעתו על השוק לא נחשוף עכשיו. בג"ץ פסל את החוק של מס דירה שלישית שלא בצדק. לא נפרדנו מהמחשבה או הדעה שדירות זה לא דבר שאוספים. ראיתי את פסק הדין שניתן בעניינו של עו"ד שרגא בירן שמחזיק הרבה דירות, זה לא אמור להיות כך ועבורנו המאבק במשקיעים ממשיך".

במסגרת תדרוך העתונאים נחשפו גם נתונים מלאים אודות תוכנית מחיר למשתכן, ובעיקר נתון שלא היה גלוי על עכשיו המתייחס לא רק לשיווקים אלא גם למספר היתרי הבנייה ומספר הדירות שנבנות נכון להיום בפועל. על פי הנתונים המעודכנים של התכנית, עד היום הוצאו היתרי בנייה ל-11 אלף יחידות דיור, כאשר 8,700 יחידות דיור נמצאים היום בשלבי בנייה שונים בשטח.

עוד על פי נתוני מטה הדיור באוצר, 42 אלף זכאים כבר זכו בזכות לרכוש דירה מוזלת ונכון להיום 216 קבלנים משתתפים בפרויקטים השונים במסגרת מחיר למשתכן. "זה אומר שהקבלנים מגיעים להשתתף בתכנית פעם שנייה, שלישית ורביעית, ויש מי שהפנים שזה העתיד של הבנייה", כך אמר יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי, בהתייחס לנתונים. "85% מהזוכים הם מתחת לגיל 40. התכנית פרוסה לאורך כל הארץ, ב-61 יישובים שונים, גם במרכז וגם מחוץ לאזור המרכז. כדי לשפר את היתרי הבנייה, אנחנו חותמים הסכמי גג. עד היום 26 הסכמים נחתמו, והסיכום הוא שהרשויות הללו ינפיקו היתרי בנייה לפרויקטים שאנחנו משווקים ואז נוכל להתחיל בנייה, גם בשנת בחירות ברשות המקומית וזה לא קל. ברוב המקרים ראשי הרשויות עומדים בהסכמים ואיפה שיש חריקות יושבים ופותרים את הבעיות".

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר בתדרוך העיתונאים כי "יש שיא בהיקף ההוצאה של המשרד, 7.2 מיליארד שקל. וזה מעיד על ההיקפים של הפעילות". השר גלנט גם סיפק תחזית לגבי המשך יישום תכנית מחיר למשתכן, "30 אלף זכאים יבחרו הדירות במהלך השנה הקרובה, 12 אלף דירות יהיו בבנייה, ולדעתי סביב 5,000 דירות יאוכלסו. זה הצפי לשנה הקרובה. אם הבחירות יהיו במועדן, עד אז יהיו 20 אלף איש שכבר יגורו בדירות המוזלות. תהיה לזה השפעה מרחיקת לכת על התחום. במקביל, ההתחדשות העירונית תהיה חלק ניכר מהבנייה בשנים הקרובות. שנת 2017 מסכמת שנתיים וחצי בהן שמנו את הרכבת על המסילה, ועכשיו נתחיל לראות את התוצאה".

מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון התייחס בתדרוך העיתונאים להיקפי השיווק של רמ"י: "התרומה שלנו היא בהגדלת ההיצע, בעיקר במחיר למשתכן. שנה שלישית ברציפות עומדים ביעד הממשלתי ואף עולים עליו. פרסמנו מכרזים השנה לכ-70 אלף יחידות דיור, בדומה לשנה שעברה".

על פי הנתונים, 103,645 יחידות דיור שווקו על ידי המדינה במסגרת מחיר למשתכן מאז החלה התכנית. עם זאת, מדובר רק בשיווקים. כאשר מדברים על עסקאות מאושרות, מדובר על 46,313 במהלך 2017 בכל המכרזים, ובמחיר למשתכן מדובר על כ-35 אלף יחידות דיור של מחיר למשתכן במכרזים שנסגרו במהלך 2017. "יש גידול משמעותי מ-33 אלף ל-46 אלף יחידות דיור בעסקאות מאושרות בין 2016 ל-2017. אנחנו גאים בנתון הזה", אמר שמרון.

דלית זילבר, מנהלת מינהל התכנון, דיווחה על פעילות מוסדות התכנון ועל היקף התוכניות שאושרו במהלך השנה החולפת. "למעלה מ-127 אלף יחידות דיור אושרו על ידי מינהל התכנון ב-2017", אמרה. "כל הוועדות המחוזיות עברו את היעדים שהוצבו להם, זאת לעומת 110 אלף יחידות דיור בשנת 2016".

נציין כי 42.5 אלף יחידות דיור אושרו במסגרת הותמ"ל, כך שהוועדה המיוחדת, והתכניות שמקודמות ומאושרות במסגרתה, עדיין מהווה חלק לא מבוטל מהיצע יחידות הדיור המאושרות. 

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון חגי רזניק, התייחס לנושא הדיור הציבורי ושיקום השכונות ואמר: "לאורך השנים נושא הדיור הציבורי הוזנח. בתקופת הממשלה הקודמת נרכשו 6 דירות בלבד. אלו השכבות החלשות ביותר של מדינת ישראל. המדינה מכרה דירות של דיור ציבורי ולא חידשה את המלאי. אבל עכשיו יש שינוי. רכשנו 1,310 דירות לדיור הציבורי, 412 מהן בשנת 2017 ובמהלכה שופצו 5,990 דירות ברחבי הארץ, 32,324 דירות מאז 2015. בשיקום שכונות אנחנו מקדמים פרויקטים של שיפוץ דירות, וגם חיזוק בניינים. ב-2016 חוזקו 496 דירות וב-2017 חוזקו 605 דירות".

בתדרוך העיתונאים השתתף גם עוזי לוי, מנכ"ל החברה הממשלתית לדיור להשכרה, שסקר את פעילות החברה בשנה האחרונה: "בשנת 2017 שווקו כ-2,200 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך, וזה מעיד שהמודל שלנו עובד. יש ביקוש למכרזים והחברות, טובי היזמים, ניגשים למכרזים וגם בונים ואפילו חוזרים לעוד מכרזים. נכון להיום יש כ-5,000 יחידות דיור להשכרה בבנייה וישנן למעלה מ-45 אלף יחידות דיור שיגיעו במסגרת הותמ"ל. בשנת 2018 נכפיל את מספר יחידות הדיור שישווקו במסלול של השכרה ארוכת טווח".

האזינו לראיון של אורי חודי בנושא ברדיו 103FM:

עוד כתבות

אוניברסיטת אריאל / צילום: יח"צ

אושרה הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל

הפקולטה תהיה השישית בארץ וילמדו בה 70 סטודנטים בשנה ● כיום 60% מהרופאים החדשים בישראל לומדים בחו"ל

תרגיל חילוץ של פיקוד העורף למקרה של רעידת אדמה / צילום: יוסי זליגר

הדירה מבוטחת מפני רעידות? עדיין תתקשו לשקם את הבניין

מי שמחזיקים בביטוח דירה פרטי אצל חברות הביטוח עלולים למצוא את עצמם עם דירה שלא הושבה למצבה המקורי, גם שנה ויותר אחרי רעידת האדמה

שינזו אבה וז’אן קלוד יונקר,    צילום: רויטרס, Martin Bureau

יש חיים בלי ארה"ב: יפן והאיחוד האירופי חתמו על הסכם כלכלי

כתגובה לטראמפ, אירופה ויפן פתחו שותפות כלכליתשתבטל את רוב המכסים על המסחר הדו-צדדי

בנימין נתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו הורה לעצור את חוק הפייסבוק - מסכן את חופש הביטוי

גורמים שליוו את חקיקת החוק, שהשרים ארדן ושקד קידמו להצבעה במליאת הכנסת בימים הקרובים, התריעו כי היוזמה - שהייתה אמורה להגן במקור מפני הסתה לטרור - עלולה לפגוע קשות בזכויות הפרט

מפעל שנהרס ברעידת אדמה באיטליה / צילום: רויטרס

מבקר המדינה: הפיקוח על חומרים מסוכנים לוקה בחסר

דוח המבקר, שעוסק במוכנות של מפעלים חיוניים למשק במקרה של רעידת אדמה, קבע כי המשרד להגנת הסביבה מתקשה ביישום קידום תקינה סיסמית למתקנים שמאוחסנים בהם חומרים מסוכנים

איציק תשובה   / צילום: איל יצהר

הפרקליטות סגרה את התיק נגד היזם איציק תשובה

איציק תשובה היה חשוד במתן שוחד לראשת עיריית נתניה ● לפי הודעת המשטרה והפרקליטות, עילת סגירת התיק היא שלא נמצאו ראיות מספיקות להעמדתו לדין ● זהו התיק הראשון נגד חשוד במעורבות בפרשה שנסגר ● בקרוב: הכרעה לגבי החשודים המרכזיים, ובהם מרים פיירברג

ניר שטרן / צילום: סיון פרג'

סלקום מדווחת על 200 אלף מנויים לשירות הטלוויזיה סלקום TV

שירות סלקום TV החל לפעול בדצמבר 2014, ולדברי החברה, הפעילות כבר מחזיקה את עצמה מבחינה תפעולית ● המנכ"ל ניר שטרן: "סלקום חוללה את מהפיכת הטלוויזיה בישראל"

תחנת דלק סונול / צילום: איל יצהר

בנק ישראל: שיתוף-פעולה של תחנות דלק מעלה מחיר הסולר

המחקר שפורסם עושה שימוש בנתונים של Waze על משך הנסיעה בין תחנות דלק ● עוד נמצא כי מחיר הסולר יורד כמעט ב-2.5% כאשר מפצלים את המותג הגדול בשוק לתחנות עצמאיות ● עפ"י בנק ישראל, מדובר בהשפעה ניכרת, והיא מעידה כי הגברת התחרות תשפיע משמעותית על הרווחיות

גוגל / צילום: שאטרסטוק

האיחוד האירופי יקנוס את גוגל בסכום שיא של 5 מיליארד דולר

הנימוק: אפליקציות מערכת ההפעלה אנדרואיד של החברה הפרו את חוקי ההגבלים העסקיים

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

הבלגן נמשך: טיסה של אל-על שוב בוטלה ברגע האחרון

טיסת החברה למומבאי בהודו בוטלה, היות שלא נמצא טייס להציב בטיסה זו ● תגובת אל-על לביטול הטיסה: "נסיבות מבצעיות"

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לראשונה: לופטהנזה תפעיל טיסות ישירות מגרמניה לאילת

תנועת הטיסות הישירות מאירופה לאילת מקבלת חיזוק עם הודעת לופטהנזה על השקת שני קווים מגרמניה, האחד מפרנקפורט והשני ממינכן ● כל קו יפעל במתכונת של שתי טיסות שבועיות החל מסוף אוקטובר ● וכמה יעלה כרטיס?

עמית פז, גלעד יעבץ וצפריר יואלי / צילום: עינת לברון

אנלייט ביקשה לאשר הקצאת אופציות בשווי כ-28 מיליון שקל

וגם: אירוע לרגל שבוע הכלכלה היצירתי בשנקר, אירוע משותף לחברי המועדון המדעי של מכון ויצן ומועדון דור ההמשך WeizmannVibe, כנס בנושא ניהול סיכונים ביחסי העבודה של משרד עורכי דין הרצוג, פוקס נאמן ופורום דיני עבודה של ארגון היועצים המשפטיים הפנימיים

גוגל / צילום: שאטרסטוק

הקנס האסטרונומי של גוגל: האיחוד האירופי מראה לענקיות הטכנולוגיה מי הבוס

ההחלטה לקנוס את החברה ב-5 מיליארד דולר בשל הפרת הגבלים עסקיים באנדרואיד אמנם חסרת תקדים, אך מהווה חלק ממגמה ברורה: אירופה מצפה שענקיות הטק האמריקאית יתיישרו לפי עקרונותיה ● גוגל, בתגובה, מאמצת אסטרטגיה של "תחזיקו אותי" ● פרשנות

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם תלמידים / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

גם עם תקצוב דיפרנציאלי, התלמידים הדתיים מקבלים יותר

נתונים של משרד החינוך שפורסמו היום מראים כי הפערים בין החינוך הממלכתי דתי לאחרים עדיין גדולים • לפני שלוש שנים המשרד הנהיג תכנית תיקצוב לפי קריטריונים שוויוניים יותר שתרמה מעט לצמצום הפערים, האפלייה הצטמצמה אך הפערים עדיין מטרידים

מרכז מיון משלוחים של אמזון / צילום: רויטרס

היום של אמזון: גידול של כמעט 90% בהיקף הקניות בפריים דיי

למרות שמבצע המשלוח החינמי הופסק לפני ולמרות שהאתר קרס בשעות הראשונות 0 מספר ההזמנות גדל בכ-70% ב-12 השעות הראשונות ● לפי הערכות, המכירות השנה יסתכמו ביותר מ-4 מיליארד דולר, ובארה"ב לבדה בכ-2.5 מיליארד ● ומה הישראלים קנו?

שרגא ברוש / צילום: אסף שילה

משרד התחבורה: יבוטל רכש גומלין במכרזי אוטובוסים

החשש: מאות יפוטרו בפריפריה ויגיע גל תביעות נגד המדינה ● מנכ"ל משרד הכלכלה: "ההחלטה מנוגדת לחוק להעדפת תוצרת הארץ ולמדיניות הממשלה ברכש גומלין"

נעילה מעורבת בוול סטריט; מדד הנאסד"ק סיים בירידות קלות

האיחוד האירופי קנס את גוגל ב-5 מיליארד דולר ● CSX עלתה בכ-7%

אלדד קובלנץ / צלם: איל יצהר

הושגה הסכמה על קליטת 40 מעובדי החינוכית בתאגיד השידור

זאת מתוך 180 עובדים שמועסקים בחינוכית ● ההסכמה הושגה במהלך הדיונים בוועדה המשותפת בראשות ח"כ מיקי זוהר ● כצפוי, הוועדה אישרה היום גם את ביטול פיצול תאגיד השידור לשני גופים נפרדים ● בתוך כך, אתמול פנו העובדים באמצעות עורכי דין למ"מ נציב שירות המדינה: "אנו נתונים במצב לא חוקי שהדעת אינה סובלת"

פוזננסקי-כץ / צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרשת המסרונים: השופטת פוזננסקי-כץ תודח מכס השיפוט

בית הדין המשמעתי לשופטים בראשות נשיא העליון בדימוס אשר גרוניס: "אנו רואים חשיבות בהצבת רף גבוה להתנהגות הולמת של שופטים" ● ההחלטה היא בניגוד לבקשת התביעה להטיל על השופטת עונש השעיה של עד שנה בלבד

ראש הממשלה בנימין נתניהו \ צילום: תמר מצפי

התקפל: נתניהו נסוג מהתמיכה בחוק הפונדקאות להורים-אבות

לפני יומיים נתניהו תמך בתיקון לחוק הפונדקאות כך שיכלול גם הורים-אבות, אך ככל הנראה כדי לשכנע את הסיעות החרדיות לתמוך בחוק הלאום, הוא שינה היום את עמדתו וביטל את תמיכתו בתיקון ● לפיד בתגובה: "מעולם לא התבטאתי כך על ראש ממשלה בישראל, אבל אין ברירה: שקרן" ● בתום ההצבעה הוכרזה שביתה כללית בקהילה הלהט"בית, במסגרתה נקראו חבריה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי