גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיכום 2017: כמעט מחצית מהישראליות בוול סטריט חוו טלטלות

בסיכום השנה שחלפה מדד גלובס-פרומתאוס רשם עלייה נאה של20.8%, אך עדיין פחות ממדד נאסד"ק, שזינק ב-28.2% ■ העולות המרשימות: מובילאיי וקייט פארמה ■ טבע בולטת בין היורדות

אייל שבח / צילום: יחצ
אייל שבח / צילום: יחצ

שנת 2017 התאפיינה במגמה מעורבת מבחינת החברות הישראליות הנסחרות בארה"ב. לצד חברות שקפצו בעשרות אחוזים וחברות שביצעו אקזיטים מרשימים כדוגמת מובילאיי וקייט פארמה, חברות רבות אחרות חוו ירידות חדות במחיר המניה. הדוגמה הבולטת ביותר היא כמובן טבע. במבט כללי, מדד גלובס-פרומתאוס עלה בשנת 2017 ב-20.8%, כאשר מדד נאסד"ק זינק ב-28.2% ואילו מדד ת"א 125 רשם עלייה מתונה יחסית של 7%. מדד גלובס-פרומתאוס עוקב אחר החברות הישראליות שנסחרות בארה"ב.

בבחינה חודשית, בדומה לחודש נובמבר, גם בדצמבר נרשמו עליות בשווקים העולמיים. מדד גלובס-פרומתאוס רשם תשואה חיובית של 2%, מדד נאסד"ק עלה ב-0.4% בלבד, ומדד ת"א 125 הוביל את המדדים עם עלייה משמעותית של 2.7%.

שוק הטכנולוגיה חווה חודש שלילי, כאשר תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה הציג ירידה חודשית של 0.7%, וירידה דומה של 0.6% נרשמה במדד נאסד"ק טכנולוגיה. במקביל, מדד ת"א טכנולוגיה צנח בדצמבר ב-1.9%. אחת הבולטות מבין חברות תת המדד היא מניית מלאנוקס שעלתה ב-9.5% לאחר שפרסמה במהלך החודש את תחזית ההכנסות לשנת 2018, בה היא צופה הכנסות של כמעט מיליארד דולר.

בדומה לשאר חודשי שנת 2017, גם בדצמבר מדדי הביוטכנולוגיה הציגו תוצאות חלשות לעומת מדדי הטכנולוגיה. מדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה עלה ב-1.5% בלבד, ואילו המניות הישראליות רשמו ירידות בערכן, כאשר תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים ירד ב-1.7% ומדד ת"א ביומד נפל ב-3%. מבין היורדות הבולטות בתת המדד, ניתן למצוא את מזור רובוטיקס, שירדה בדצמבר ב-11% על רקע פרסום דבר חקירת מנכ"ל החברה ברשות ניירות ערך בגין חשד לכאורה לשימוש במידע פנים.

הישראליות תנודתיות גם השנה

בסיכום שנתי, ניתן לראות כי בדומה לשנים 2015 ו-2016, גם בשנה שחלפה התנודתיות של הישראליות הנסחרות בוול סטריט הייתה חדה ביותר. כמעט מחצית מחברות המדד סיימו את 2017 עם עליות או ירידות של יותר מ-30% בשווי השוק שלהן. מניתוח מחלקת המחקר של פרומתאוס ייעוץ כלכלי, עולה כי הסיבה העיקרית לכך היא שחלק ניכר מהחברות הללו הן צעירות אשר חשופות לתנודתיות רבה מפאת גילן.

שוק הטכנולוגיה הוא שהוביל בשנה שחלפה את העליות החדות במדדים: תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה קפץ ב-2017 ב-31.2%, בזמן שמדד נאסד"ק טכנולוגיה זינק ב-36.7% ומדד ת"א טכנולוגיה רשם עלייה של 13.7%. אחת מחברות הטכנולוגיה הבולטות השנה, שמנייתה עלתה ביותר מ-50%, היא אורבוטק. בפרומתאוס מציינים כי החברה, שנסחרת בנאסד"ק, היא מהמובילות בעולם בייצור ובשיווק פתרונות המשפרים את תהליכי הייצור עבור תעשיית האלקטרוניקה העולמית וכי היא נהנית מהגידול בצריכת סמארטפונים וטאבלטים, כמו גם בהתקדמות פיתוח כלי הרכב החכמים ומוצרי האינטרנט של הדברים (IOT), בהם מוטמעים מוצריה. לדברי אייל שבח, שותף מייסד וראש תחום טכנולוגיה בפרומתאוס, "הצמיחה בהכנסות, שצפויות להגיע ל-900 מיליון דולר ב-2017, הביאה את החברה לנקודת פתיחה מצוינת לשנת 2018 עם שווי שוק של 2.4 מיליארד דולר".

כאמור, חברה בולטת נוספת היא מובילאיי, המפתחת מערכות סיוע מתקדמות לנהגים. החברה נמכרה השנה לאינטל ב-15 מיליארד דולר, מחיר ששיקף פרמיה של 150% על שווי השוק שלה במועד הדיווח על העסקה. תוצאותיה הכספיות של מובילאיי הצביעו על עלייה של יותר מ-65% בהכנסות ושל כ-60% ב-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל.

כלכלני פרומתאוס מציינים כי חברה טכנולוגית שבלטה בירידותיה היא מיי סייז, שפיתחה אפליקציית הלבשה סלולרית המאפשרת להעריך את מידותיו של אדם באמצעות טלפון סלולרי, במטרה להקל על רכישת בגדים באינטרנט. מחיר מניית מיי סייז צנח השנה ב-88% ושווי השוק שלה עומד על 12 מיליון דולר בלבד, מה שהוביל בחודש דצמבר את הנהלת הנאסד"ק להודיע לחברה שמנייתה תימחק מהמסחר. נכון לכתיבת שורות אלה, נקבע לחברה שימוע בעניין שצפוי להתקיים בסוף ינואר.

מניות הביוטכנולוגיה רשמו גם הן עליות משמעותיות השנה, אם כי בשיעורים פחותים מאלו של מניות הטכנולוגיה: תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים עלה בשנת 2017 ב-16.3%, כאשר מדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה עלה ב-21.1% ואילו מדד ת"א ביומד רשם דווקא ירידה של 12.5%. אקזיט מרשים שנרשם השנה בתחום היה בחברת קייט פארמה, חברת ביומד שפיתחה מוצר לטיפול בסרטן, אשר נמכרה לענקית התרופות Gilead ב-11.9 מיליארד דולר. החברה, שנסחרה בנאסד"ק, עלתה מתחילת השנה ועד להודעת המכירה, בסוף אוגוסט, ב-180%. כלכלני מחלקת המחקר של פרומתאוס ייעוץ כלכלי מציינים כי למרות שלא היו לקייט הכנסות משמעותיות (10 מיליון דולר ברבעון השני), ההתקדמות במחקר והתוצאות הטובות בניסויים הביאו את Gilead לשלם פרמיה של 30% על החברה.

לצד חברות שבלטו לטובה, היו גם חברות שהציגו ירידה חדה בשוויין. המדוברת ביותר היא כמובן חברת התרופות הישראלית טבע, שנסחרת בבורסת ניו יורק. טבע איבדה 70% משוויה עד לתחילת נובמבר, בשנה מטלטלת במיוחד. החברה, שדיווחה בתחילת אוגוסט על הפחתת מוניטין של 6 מיליארד דולר, הודיעה באמצע דצמבר על תכנית פיטורים נרחבת בארץ ובעולם על רקע קשיים בפירעון החוב הכבד שנוצר בשל רכישת אקטביס בכ-40 מיליארד דולר. מאז ההודעה על תכנית הפיטורים, עלתה מניית החברה בכ-21% (ובסך הכל כ-28% בחודש דצמבר כולו), כך שהחברה סיימה את השנה בירידה של 46% במחיר המניה.

עוד חברה בתת המדד היא רדהיל, העוסקת בפיתוח מגוון תרופות החל ממיגרנות ומחלות זיהומיות של דרכי העיכול ועד למחלות הסרטן. רדהיל הציגה גם היא ביצועים לא טובים מבחינת המשקיעים. שבח מציין כי "החברה, שנסחרת בנאסד"ק, איבדה ב-2017 כ-51% משווי השוק, בין היתר, בשל הצורך שלה במזומנים והיציאה להנפקה נוספת בנובמבר, ששיקפה מחיר נמוך מהשווי הסחיר". רדהיל דיווחה בסוף דצמבר על תחילת ניסוי בטיפול בסרטן המרה.

חברת ראדא על הרדאר

כמו בשנים הקודמות, העליות החדות ביותר נרשמו בחברות הקטנות יותר שבמדד. חברת ראדא, המפתחת מערכות רדארים ופתרונות אוויוניקה, זינקה בשנה האחרונה ביותר מ-165% במחיר המניה והגיעה לשווי שוק של כ-92 מיליון דולר. החברה הישראלית מנתניה, שנוסדה ב-1970, היא אחת מחברות התעשייה הביטחונית הוותיקות שצמחו בארץ.

מניתוח של מחלקת המחקר של פרומתאוס עולה כי בתקופה האחרונה ביצעה החברה מהפך עסקי שהוביל לצמיחה בתוצאות הכספיות ומשך אליה משקיעים רבים. בעלת המניות הגדולה בחברה היא חברת ההשקעות DBSI הישראלית, שזיהתה את הפוטנציאל בראדא בשנת 2016, בזמן שהחברה נתקלה בקשיים למימון חוב לחברה שבבעלות בעל השליטה. בפרומתאוס מוסיפים שהחל מ-2016 גייסה ראדא הון מגופים שונים באופן משמעותי. הגופים שלקחו חלק בגיוסים הם ילין לפידות, מור בית השקעות, נוקד קפיטל וקרן ספרה שנכנסו בהיקפים גדולים. גם הבנקים הזרים ג'יי.פי מורגן ודויטשה בנק תפסו פוזיציה בחברה.

"במהלך 2017 ביצעה החברה המרת אג"ח למניות וצמצמה משמעותית את הוצאות המימון שלה. המהלך צמצם את כלל התחייבויותיה לטווח הארוך, העלה את שווי המזומנים שברשותה וחיזק את מאזנה. שנת 2017 התאפיינה גם במעבר מהפסד לרווח תפעולי", מסביר שבח.

לפי מחלקת המחקר של פרומתאוס, מנוע הצמיחה העיקרי של ראדא הוא פיתוח המכ"ם. בשוק מתעורר, המכיל מספר שחקנים קטן יחסית, לחברה יתרון טכנולוגי בדמות מכ"ם נייד, קל וזול הניתן להתקנה על טנקים, ג'יפים, מזל"טים וכלים נוספים. האמריקאים הם הראשונים שהחלו לאמץ את המכ"ם ונראה כי השוק מתעורר גם בישראל ובמערב אירופה.

מניתוח פרומתאוס עולה כי ב-2017 מכירות המכ"מים מבוססי התוכנה של החברה הפכו אחראים לחלק הארי בהכנסותיה, בעוד תחום פיתוח מערכות הבקרה למטוסים שומר על יציבות. הגידול המשמעותי במכירות, שרובו מיוחס למכירות המכ"ם, הגיע ברבעון השלישי של 2017 לכ-112% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד.

שבח מוסיף כי לחברה "טיימינג מוצלח בכניסתה לשוק המכ"ם". בשנים האחרונות התודעה להגנת כוחות רגליים גוברת והמכ"ם המשמש גם לכלי שטח קרקעיים, מאפשר הפעלה תוך כדי תנועה ועומד בתנאי שטח משתנים.

לפי כלכלני פרומתאוס, בהסתכלות על מכפיל ההכנסות של החברה ל-2017 נראה כי היא נסחרת במכפיל 4.3 על הכנסות 12 החודשים שהסתיימו בספטמבר האחרון. מכפיל זה נחשב גבוה יחסית לסקטור.

בהקשר לכך, שבח מציין שראדא עמדה במספר אבני דרך משמעותיות שהובילו לצמיחתה במהלך 2017, ולחברה בסיס לקוחות ואינטגרטורים ברמה עולמית, ביניהם לוקהיד מרטין, בואינג, תע"ש, צה"ל, רפאל ועוד רבים אחרים.

בנוסף, החברה פועלת בשוק מתעורר, בתחום ההגנה האקטיבית, שמכיל כ-25 אלף כלי רכב בהם ניתן להתקין מכ"ם. פוטנציאל ההכנסות של החברה עומד להערכת שבח על כ-3-2 מיליארד דולר, ובצירוף תחום האוויוניקה, המוערך בכ-2 מיליארד דולר נוספים, פוטנציאל ההכנסות של ראדא מוערך בכ-5 מיליארד דולר בעשור הקרוב.

כלכלני פרומתאוס מזהים מספר מנועי צמיחה בחברה, בהם רמת המחירים הנמוכה בשוקי המכ"ם, אשר ימצבו אותה במיקום תחרותי, שותפויות חזקות וקשרי לקוחות, התאמת המוצר לדרישות הלקוחות, פנייה לשווקים ענקיים וטכנולוגיה חדשנית בשוק מתעורר, המספקת ביצועים גבוהים וניתנת להתאמה ליישומים מרובים. "נראה כי הסיבה להצלחת החברה נובעת משילוב של אסטרטגיה נכונה, טכנולוגיה מתקדמת וגם קצת מזל", מסכם שבח.

המדד, שהורכב על ידי כלכלני פרומתאוס ייעוץ כלכלי, מייצג את כלל החברות הישראליות הנסחרות בבורסות המרכזיות בארה"ב - נאסד"ק ובורסת ניו יורק - ובכלל זה חברות ישראליות אשר נרשמו ברישום כפול. חישוב המדד החל בתחילת 2015 ועמד על 1,000 נקודות ביום השקתו. משקל כל חברה נקבע בהתאם לשווי השוק שלה, אך לא יעלה על 10% מסך המדד. פרומתאוס ייעוץ כלכלי ומנהליה ביצעו בשנים האחרונות עבודות כלכליות לחברות הכלולות במדד .העבודה אינה מהווה ייעוץ ואין לראות בה תחליף לייעוץ השקעות

גלובס-פרומתאוס דצמבר 2017

עוד כתבות

איל ולדמן/ צילום: באדיבות מלאנוקס

תם הסכסוך: מלאנוקס וסטארבורד חתמו על הסכם דירקטורים

עפ"י תנאי ההסכם, דירקטורים בלתי תלויים המומלצים ע"י סטארבורד מונו לדירקטוריון מלאנוקס ● סטארבורד תקבל את הזכות למינוי נציג מטעמה לדירקטוריון, זאת במקרה שמלאנוקס לא תעמוד ביעדי ביצוע תפעוליים מסוימים בשנתיים הקרובות ● מנכ"ל מלאנוקס איל ולדמן ידבר היום בכנס עושים שוק של "גלובס"

חנות בגדים / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בקרוב כמעט ולא נראה יותר תוויות בעברית על הבגדים

משרד הכלכלה והרשות להגנת הצרכן הודיעו היום (ד') על ביטול חובת תפירת תווית סימון על ביגוד . מבחינתם מדובר במהלך שמהווה הקלה ברגולציה, הורדת חסמי יבוא והפחתת יוקר המחיה בתקווה להורדה במחירים

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הפרטת הבורסה: בנק הפועלים וההסכם הסודי של קרן מניקיי

בסביבת הבורסה טוענים כי המנכ"ל איתי בן זאב שייקח חלק בכנס עושים שוק של "גלובס" היום, יזמין את בנק הפועלים ואת בעלי המניות האחרים בבורסה לראות את ההסכם עם קרן מניקיי, לאחר חתימה על סודיות ובכפוף לאישורה של הקרן ● הכתבה המלאה על הקרב על הבורסה, ביום חמישי במגזין G ובאתר

בנימין נתניהו וארנון מילצ'ן / צילומים: איל יצהר ויח"צ

כפי שנחשף ב"גלובס": נחקרת מעורבות מילצ'ן גם בתיק 2000

אמש חשפנו כי בידי המשטרה יש ראיות חדשות על מעורבותו של ארנון מילצ'ן במגעים בין רה"מ בנימין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס ● חברת החדשות: בידי המשטרה ראיות חדשות לכך

רן שחם יאיר לפידות דב ילין וגילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

מנכ"לי אלטשולר שחם וילין לפידות בראיון משותף נדיר

גילעד אלטשולר, דב ילין, יאיר לפידות ורן שחם - מנהלי בתי ההשקעות המובילים בישראל - התחילו את דרכם בקטן וכוונו לקהל מצומצם ■ בראיון בלעדי ומיוחד למגזין ההשקעות של "גלובס" הם נפגשו לדבר על סוד ההצלחה שלהם ועל האתגרים שעמם יצטרכו להתמודד בשנים הבאות

עו"ד מאיר לוין / צילום: יח"צ

המשנה ליועמ"ש: "נבוט בראש למפרים וזר פרחים לצייתנים"

עו"ד מאיר לוין בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה: "חולשת האכיפה גורמת להחמרת הרגולציה ולהענשה לא צודקת של הצייתנים"

מפעל של ג'נרל אלקטריק / צילום: רויטרס

היסטוריה בוול סטריט: ג'נרל אלקטריק נגרעת ממדד דאו ג'ונס

לאחר שאיבדה 55% משווייה בתוך שנה ועל רקע הכוונה לפרק את החזקות החברה, ג'נרל אלקטריק תיגרע מרשימת 30 המניות המרכיבות את מדד דאו ג'ונס ● ג'נרל אלקטריק היא מראשונות החברות שנכללו במדד היוקרתי

ישיבה במליאת הכנסת / צילום: חיים צח-לע"מ

הצ"ח לתיקון אפליה מגדרית עברה על אף התנגדות הקואליציה

האופוזיציה בראשות מרצ והרשימה המשותפת הצליחה להעביר היום הצעת חוק לתיקון חוק הפרשנות, איסור אפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית ●  "הכנסת אמרה היום אמירה חשובה. אפליה היא אסורה. בני האדם הם שונים אבל גם שווים"

דייסו יפן / צילום: יחצ

הכול ב-10 שקלים: ענקית הקמעונאות דייסו יפן מגיעה לישראל

בשלב הראשון צפויות להיפתח ביולי 3 חנויות, באשדוד, ברעננה ובראשון-לציון, בגודל ממוצע של כ-500 מ"ר ● לתפקיד מנכ"ל הרשת בישראל מונה עוזי בניטה

שי וינינגר ודניאל שרייבר/  צילום: שלומי יוסף

למונייד תובעת את המתחרים מגרמניה - וזה לא בגלל כסף

מה הוביל את סטארט-אפ הביטוח האמריקאי-ישראלי לתבוע חברה שלטענתו העתיקה ממנו? התשובה היא ששי וינינגר ושותפיו קוראים נכון את המפה ● פרשנות

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

חזקיהו: לחשב הכללי באוצר יש יותר מדי כוח

כך אמר היום החשב הכללי באוצר בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ● המושב התייחס לעודף הרגולציה ולנטל הביורוקרטיה בישראל

פסטיבל הפרסום בקאן / צילום: רויטרס, Eric Gaillard

7 פיינליסטים לאדלר-חומסקי בתחרות הפרסום בקאן

למשרד יש 5 עבודות מועמדות בקטגוריית מדיה (4 לג'ילט ואחת ל-Fairy) ושתי עבודות מועמדות בקטגוריית PR (ל-Fairy ולבית השאנטי) ● אמש כבר נרשמה זכייה ב"אריה ברונזה" למשרד הפרסום הישראלי ליאו ברנט

פאנל דירקטורים בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

"לא בטוח שאם נכניס דירקטורים לכלא המצב ישתפר"

כך אמרה היום עו"ד נוית נגב בפאנל "בין הציבור לבעל השליטה: את מי משרתים הדירקטורים?" באירוע "עושים שוק" של "גלובס" ● השופטת בדימוס ורדה אלשיך: "לבוא ולומר שדירקטורים הם בטלנים או להגדיר אותם כעציצים ומריונטות - זה לא מתקבל בעיניי"

ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם/ צילום: רויטרס

ארה"ב פרשה מהמועצה לזכויות האדם בגלל הטיותיה נגד ישראל

ניקי היילי: "אם המועצה תוסיף לתקוף מדינות ששומרות על זכויות האדם ולסוכך על מדינות שמפרות זכויות אלה, ארה"ב אינה צריכה לספק למועצה שום מעטה של אמינות" ● דני דנון: "המועצה לזכויות האדם נהפכה כבר מזמן לאויבת זכויות האדם"

סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס

המסחר בארה"ב נסגר בירידות חדות; הדאו ג'ונס צנח ב-1.15%

מדדי וול סטריט ושאר שווקי העולם הגיבו לאיומי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין בירידות מתמשכות ●הנפט נפל בכ-1.7% ● טסלה נסחרה בירידות של 4.9%, בתחתית מדד הנאסד"ק

ירון דייגי בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

ירון דייגי: "הצמיחה של ישראל - כמו של אמזון ואפל"

מנכ"ל הראל קרנות נאמנות בכנס "עושים שוק" של "גלובס": "למונדיאל לא הגענו מ-1970, אבל דווקא בהשוואה של כלכלת ישראל לביצועים של מדינות אחרות, אנחנו מגיעים לחצי גמר וגם לגמר; צמחנו משנת 2000 ב-74% לעומת 30% ב-OECD"

ברזיל נגד שוויץ /צילום: רויטרס, Marko Djurica

אתגר המונדיאל: איך התאגיד יצליח לשמר את הרייטינג החזק?

הרייטינג של התאגיד זינק כצפוי מאז תחילת המונדיאל, וב"כאן" מקווים לנצל את המומנטום כדי לצאת לדרך חדשה - אבל ההיסטוריה מלמדת שמדובר באתגר גדול ● בינתיים הערוצים המסחריים מתמודדים עם אירוע ספורט גדול ראשון בעידן שאחרי הפיצול ונוקטים טקטיקות שונות - מהתקפה ועד ירידה לבונקר

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מקרון לא נעצר ברכבת: הרפורמטור של צרפת ממשיך למיסוי

למרות השביתות האחרונות של עובדי הרכבת בצרפת, בשנה האחרונה חל שינוי חיובי בכלכלה הצרפתית, שנהנתה מהשיפור גם במצב הכלכלי הגלובלי וגם בסנטימנט לאור הרפורמות הרבות שהנשיא מקרון התחיל להניע

דורית סלינגר, הממונה על רשות ההון, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

סלינגר: "יש עודף ביטוח - ואנשים לא מודעים אליו"

דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בכנס "עושים שוק" של "גלובס": "אם לא נתקן כשלים בגלל עודף ברגולציה – מעלנו בתפקידנו"

עו"ד מוטי ימין  / צילום: יחצ

בכיר לשעבר ברשות ני"ע מצטרף לארדינסט בן-נתן טולידאנו

עו"ד מוטי ימין, לשעבר מנהל מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך, מונה לשותף ולראש מחלקת שוק ההון וניירות ערך במשרד עורכי הדין ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'