גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחר שביתה ב-ECI: פורסמה רשימה של 63 מיועדים לפיטורים

(עדכון) - כל העובדים המיועדים לפיטורים הם אנשי פיתוח, מקרב כ-450 מהנדסים שמעסיקה החברה בישראל ■ פגישת מו"מ בין ועד העובדים להנהלה שהתקיימה היום הסתיימה ללא התקדמות

הפגנת עובדי ECI / צילום: נתי יפת
הפגנת עובדי ECI / צילום: נתי יפת

שבועיים לאחר הודעת הנהלת ECI על כוונתה לפטר כ-100 עובדים, מסרה אתמול (א') ההנהלה לוועד העובדים רשימה של 63 עובדים המיועדים לפיטורים. במקביל שלחה ההנהלה מכתבים לעובדים המיועדים לפיטורים, בהם נכתב כי אם לא יוגש ערעור על הכוונה לפטרם או שערעור שיוגש יידחה, הפיטורים שלהם ייכנסו לתוקף בתאריך שייקבע בהמשך. כל העובדים הם אנשי פיתוח, מקרב כ-450 מהנדסים על פי הערכה שמעסיקה החברה בישראל. ECI מעסיקה כ-1,700 עובדים בסך-הכול בכל העולם, כ-850 מהם במשרדיה בפתח-תקווה ובעומר. 

לאור זאת, ועד העובדים הכריז היום כי מחר (ג') תתקיים שביתה בחברה. מדובר ההסתדרות נמסר:
"לפני זמן קצר הסתיים המשא-ומתן בין הנהלת ECI לבין ועד העובדים בחברה ואיגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק בהסתדרות. על רקע הפערים בין הצדדים, ההידברות הסתיימה ללא תוצאות.
בשל כישלון המו"מ: כ-850 עובדי ECI ישביתו מחר באופן מלא את פעילות החברה. במסגרת העיצומים יופסקו כל עבודות הפיתוח ולא תינתן תמיכה ללקוחות החברה בארץ ובחו"ל".

יו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, מסר: "צר לי שההנהלה מתנהלת באטימות מוחלטת ופוגעת בעתיד החברה. אנו מתכוונים להיאבק, עד שהנהלת החברה תתעשת ותהיה ניאותה לנהל משא-ומתן בהגינות ובתום-לב".

מאז ההכרזה על תוכנית הפיטורים מפגינים כמה עשרות עובדים כמעט מדי יום מול בתי בכירי החברה, ובעיקר מול בית הבעלים שאול שני בכפר שמריהו, שם התקיימה הפגנה גם הבוקר. בשעה 14:00 התקיימה פגישת מו"מ בין ועד העובדים להנהלת החברה, שהסתיימה בתוך 20 דקות ללא התקדמות. לדברי העובדים, ההנהלה דרשה הסכמה לרשימת המפוטרים לפני דיון בצעדים אחרים. אנשי הוועד סירבו, והמו"מ הגיע למבוי סתום. 

העובדים טוענים כי בלתי לגיטימי ש-ECI תעביר משרות מישראל למרכזי הפיתוח שלה בהודו ובסין, כשבמקביל היא מקבלת מהמדען הראשי תמיכות של עשרות מיליוני שקלים בשנה. על פי הערכות, מדובר בכ-55 מיליון שקל בשנה.

בחברה אומרים בתגובה כי הטענה שמדובר בפיטורי נוחות חסרת יסוד, ומנמקים את הפיטורים בהיחלשות מסוימת בשוק ציוד הטלקום, הממתין להבשלת טכנולוגיית הדור ה-5 בסלולר; בהתחזקות השקל; ובהפחתה של תמיכת המדען הראשי בחברה ב-20 מיליון שקל בשנה האחרונה. החברה מוכרת בקרוב ל-400 מיליון דולר בשנה, אך בתחילת העשור היו לה כמה שנים הפסדיות, בהן הזרימו הבעלים שאול שני ואשמור הבריטית סכום מוערך של כ-200 מיליון דולר לחברה. ב-2014 קנה שני את חלקה של אשמור בסכום מוערך של כמאה מיליון דולר ומאז הוא הבעלים היחיד.

על פי הערכות, החברה מצויה בתזרים שלילי של כ-20 מיליון דולר, אולי בשל ניסיון להחזיר לשני את השקעותיו בשנות ההפסד. בפגישת מו"מ ארוכה שקיימה ההנהלה עם ועד העובדים ונציגי ההסתדרות המלווים את הוועד ביום חמישי האחרון הציעו העובדים להשתתף זמנית בצמצום עלויות לסגירת הגירעון, כדי למנוע את הפיטורים, באמצעות פגיעה מסוימת בתנאים. כמו כן הוצע לאפשר תוכנית פרישה מרצון ולהשתמש בעזיבה של כמה עשרות עובדים בשנה, המחליפים עבודה, כדי לצמצם את היקף הפיטורים.

הצעות הוועד לא התקבלו, אך ההנהלה אמרה כי היא מחויבת לנסות להגיע לרשימת מפוטרים מוסכמת, בהתאם להסכם הקיבוצי להסדרת יחסי עבודה בין ההסתדרות לתעשיינים. ההסכם קובע כי אם לא מושגת הסכמה על רשימת המפוטרים הנושא מועבר להכרעת בורר. באיגרת ששלחה ההנהלה לעובדים בשבוע שעבר נכתב: "ההחלטה על הליך הפיטורים התקבלה לאחר בחינת כל האופציות האחרות להבראת החברה. בכדי שהחברה תוכל להמשיך את פעילותה ולתפקד, אין מנוס מצמצום כוח אדם בחברה. הביטוי האומלל בו משתמש הועד, 'פיטורי נוחות', רחוק מהמציאות כרחוק מזרח ממערב. אנו חוזרים ומזכירים את הסיבות לפגיעה המהותית ברווחיות החברה: קיצוץ חד במענקי המו"פ, תיסוף של מעל 10% בשער השקל ותחרות מחירים חזקה בשוק. החיסכון הכולל אליו אנו שואפים הוא מעל 20 מיליון דולר לשנה כאשר החיסכון כתוצאה מצמצום מספר העובדים מהווה פחות מחצי מתכנית ההתייעלות".

ההנהלה טענה במכתב כי נתונים על מצבה הכלכלי של החברה הוצגו לוועד העובדים, אך במקום להבין הם בחרו "בצעדי התנגדות שאינם לגיטימיים ומלווים בהשמצות פרועות כנגד מנהלי החברה. על זה הוסיפו פעולות חסרות אחריות הפוגעות ישירות בחברה, בעובדיה, בשמה הטוב וביחסיה עם לקוחותיה. חלק מהפעולות הנ"ל הן הפרה של הסכמי סודיות ומנוגדות לקוד האתי של החברה. בימים האחרונים חברי הועד אף מאיימים על עובדים המסתייגים מדרכי הפעולה של הועד. אנו פועלים בהפרות אלו במישור המשמעתי".

ההנהלה הכחישה במכתבה כי היא מושכת זמן במו"מ על הסכם קיבוצי, הנמשך מזה שנה וחצי: "נמשיך וננהל [את המו"מ] בכבוד ובהגינות עד להגעה להסכם קיבוצי - כזה המתאים לצרכי העובדים ולצרכיה של חברת הייטק במאה ה-21. ברור מאליו שאין ולא היה כל קשר בין מהלך הצמצומים לבין המו"מ להסכם קיבוצי".

ההנהלה הדגישה במכתבה כי לאור זאת שחלפו שבועיים מהכרזת סכסוך העבודה בחברה, ועד העובדים, המלווה על ידי איגוד עובדי ההייטק בהסתדרות, בראשות יקי חלוצי, יכול להכריז על שביתה וצעדים ארגוניים אחרים. על רקע זה הבהירה ההנהלה כי עובדים שאינם מעוניינים לשבות אינם מחויבים בכך: "זוהי החלטה אישית של כל אחד ואחת מכם לפעול על פי שיקול דעתכם בלבד! אנו קוראים לכל אחד מכם לשקול את החלטתו, על השלכותיה, בכובד ראש ולפעול על פי מצפונו. חשוב לזכור ששביתה עלולה לפגוע פגיעה עסקית קשה בחברה. זו איננה אמירה בלבד - זו המציאות וכדאי להבינה היטב. במקרה שתוכרז שביתה, משרדי החברה יהיו כמובן פתוחים וכולכם מוזמנים להמשיך לעבוד כרגיל". בהמשך היום, כאמור, הוכרז על שביתה בחברה שתתקיים מחר. 

בעקבות פרסום רשימת המפוטרים אתמול שלחו העובדים מכתב לחברי הכנסת: "רגע לאחר קבלת כספי המדען הראשי ומיד לאחר זכיה בחוזה ענק וארוך שנים מול משרד הביטחון (עליו דווח בשבוע שעבר, נ"י), הנהלת החברה הודיעה בגסות רוח ובציניות על פיטורים מידיים של מאה עובדים… מצבת העובדים בארץ דוללה בעשור האחרון לתהום חסרת תקדים, וכעת אנו מהווים פחות ממחצית עובדי החברה בעולם. זה לא מפריע לחברה ליהנות מכספי המדינה, ולהעביר בהדרגה ובהתמדה פעילות לסניפי החברה בהודו וסין".

בהמשך קראו העובדים לחברי הכנסת לסייע במאבקם והוסיפו כי העברת משרות פיתוח למזרח תביא לכך ש"לילדינו לא תהיה סיבה ללמוד מקצועות טכנולוגיים, לא תהיה להם אפשרות לבנות את עתידם בארץ וסופנו בהגירה חסרת תקדים אל מחוץ למדינה. אנו פונים אליך בבקשה - התערב כדי לפתור את המשבר לפני שנאבד לחלוטין את דרכנו. הנהלת החברה אחראית למעשה לפגיעה במאות עובדים ישראלים בה בעת שהיא נהנית מהטבות מדינת ישראל. אנו רואים בכך ממש קריאת תיגר צינית על מוסדות המדינה".

מ-ECI נמסר בתגובה: "עם תום 10 ימי היוועצות בין הנהלת ECI לנציגות העובדים וההסתדרות, הנהלת החברה החלה היום בהליך פיטורי צמצום. הנהלת החברה עשתה מאמצים רבים ונקטה במהלכים מוקדמים רבים כדי לנסות ולמנוע את הפיטורים הללו. אולם המהלך נדרש כדי להגן על החברה. אחריותה של ההנהלה לעתידה של החברה ולעתידם של כלל עובדיה מחייבת אותה לנקוט במהלך הצמצומים. בעקבות דיונים חוזרים ומיצוי אלטרנטיבות נוספות הצליחה ההנהלה בכל זאת לצמצם משמעותית את מספר העובדים שייאלצו לעזוב, והוא יעמוד על 80 עובדים ולא 100כפי שנמסר תחילה, כאשר רק 63 מתוכם יעזבו מיידית ויתרת העובדים בהמשך השנה, על פי החלטת ההנהלה".

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק בהסתדרות, יקי חלוצי, אמר הבוקר כי הנהלת החברה הוכיחה בהתנהלותה אטימות: "צר לנו כי במקביל לניסיונות ההיוועצות, החברה עדיין מנסה לזרוע דיסאינפורמציה ובוחרת להלך אימים על העובדים. לא זו הדרך והעובדים נחושים היום יותר מתמיד. המאבק של עובדי ECI מסמל את המאבק של כל החברה הישראלית להצלת תעשייה כחול לבן ולהעברת מסר תקיף לכל מעסיק שנהנה מהארנק של המדינה אך עיוור לערכיה. אנו תקווה כי נבחרי הציבור יהיו שותפים לאמירה ולעשייה שתוכיח כי העובדים בישראל הם לא רק מספרים בטבלאות אקסל".

עוד כתבות

ארוחת טעימות במסעדת רוטנברג / צילום: אפיק גבאי

אלה 7 המסעדות המשפחתיות הכי טובות ליום הבחירות - מכפר ראמה ועד אשדוד

הערבית, האיטלקית, ההמבורגרייה וזאת שיש לה קשר מיוחד עם הדייגים • קבלו שבע מסעדות מומלצות במיוחד לבילוי עם המשפחה ביום הבחירות ● רק אל תשכחו להזמין מקום

בורסות אירופה/ צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באירופה בציפייה זהירה להודעת הריבית של הפד

האטה בקצב עליית מדד המחירים לצרכן בבריטניה ל-1.7% באוגוסט ● מחירי הנפט נרגעים לאחר הצניחה החדשה אתמול ● מסחר מעורב באסיה: עליות בסין ובקוריאה; ירידות בטוקיו ● צניחה במכירת מכוניות חדשות באירופה ● היצוא ביפן צנח באוגוסט ב-8.2% - פחות מצפי ל-10.9% אבל ירידה חודשית תשיעית ברציפות ● המסחר מתנהל בצל הצניחה במחירי הנפט אתמול ולקראת הודעת הבנק האמריקאי המרכזי, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת, של 0.25%

מדגם המדגמים - מועד ב'  / צילום: אפרת לוי, גלובס

תוצאות המדגמים: קרב צמוד בין הליכוד וכחול לבן; לנתניהו אין 61 מנדטים, עוצמה יהודית בחוץ

מדגמי הבחירות של תאגיד השידור "כאן", חדשות 12 וחדשות 13 מצביעים על תוצאות קרובות בין הליכוד וכחול לבן  ● המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר עוברים את אחוז החסימה ● במהלך הלילה התבצעה ספירת תוצאות האמת באמצעות מחשבים, אך לא צפויה הודעה רשמית לפני היום בצהריים

קונים ביום הבחירות בקניון TLV / צילום: יח"צ

חגיגה לדמוקרטיה ולגיהוצים: עלייה של 25% בשימוש בכרטיסי אשראי מהבחירות הקודמות

הפעילות בכרטיסי האשראי המשיכה להיות גבוהה גם בשעות אחה"צ ● הנתונים שנרשמו במערכות שב"א בין השעות 10:00 ל-16:00 גבוהים בכ-20% לעומת יום הבחירות לכנסת ב-21 באפריל

מזוודה/  צילום: Shutterstock

חברות התעופה בארה"ב הרוויחו 1.5 מיליארד דולר ברבעון השני של השנה רק על גבייה עבור מזוודות

גבייה עבור מזוודות הפכה להיות נחלתן של רוב חברות התעופה – בשעה שמחירי הטיסות ממשיכים להישחק, דמי התשלום על מזוודות נמצא במגמת עלייה

שכונה חרדית, ירושלים / צילום: shutterstock

"יש מחנה שכל מה שיש לו זה שנאה לנתניהו. מה הם מציעים לעשות?"

ירושלים היא מאגר הקולות הגדול ביותר בישראל למפלגות הימין ולחרדים, 410 אלף בעלי זכות בחירה הצביעו היום ב-666 קלפיות ברחבי העיר ● נוריאל זריפי מבעלי בית הקפה דובשנית, שמפורסם בזכות קשריו עם משפחת נתניהו, בכל זאת מודאג לסיכויו של נתניהו

המוסד/ צילום: עידו ברלד באדיבות סרטי יונייטד קינג

5 הסרטים שהכי שווה לראות היום, בקולנוע או על הספה בסלון

שני ישראלים, שני אמריקאים ודרום קוריאני אחד • חמישה סרטים מעולים שיעבירו לכם את יום החופש הכי בכיף שאפשר ● אבל רק אחרי שהצבעתם כמובן

מליאת הכנסת / צילום: איל יצהר

תובנות של ח"כ בדימוס: יהודה גליק, איתן כבל, נחמן שי ומירב בן-ארי כותבים במיוחד ליום הבחירות

רגע לפני קו הסיום של המרוץ פנינו לארבעה חברי-כנסת לשעבר, שאינם רצים עוד לכנסת ה-22, והלכו היום לקלפי  ● ביקשנו מהם שיכתבו לנו על התחושות שלהם

בית קפה בתל אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי

"זו בועה, אין אווירה של בחירות בתל-אביב"

(עדכון) - חוף הים בת"א הומה אנשים ● בעלי בית קפה בעיר: "היה הרבה יותר הגיוני לסגור היום את העסק; הפדיון היום צפוי להיות נמוך מאשר ביום רגיל, והעובדים מקבלים שכר על 200% משרה" ● מונא חאג', עובדת בבית הקפה, לא בטוחה אם תצביע: "אני מרגישה שאני בקושי בן אדם"

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

מנכ"לים קשובים - לציבור או לאינטרסים שלהם?

מאז ההצהרה הדרמטית של מנכ"לי-העל בארה"ב בזכות קפיטליזם קשוב, רבים תוהים האם היא מייצגת שינוי עמדות בסיסי, או שבסך-הכול זהו טריק שיווקי ● מה יש בה, בהצהרה, שעוררה שדים מרבצם ודיון תקשורתי ורשתי כל-כך אינטנסיבי ואמוציונלי, ומדוע המשקיעים המוסדיים בארה"ב, ולא רק הם, יצאו נגדה? ● כתבה שנייה בסדרה

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

אירוע חריג: הפד חילץ את שוק הריפו ממצוקת נזילות חריפה

התערבות הפד מעוררת הדים במערכת הפיננסית בארה"ב למרות שעל-פי הערכות אנליסטים הגורמים למצוקה היו טכניים ולא כשל מערכתי

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

מובילאיי מאיצה את ההכנות לקראת שירותי "מוניות רובוטיות" בגוש דן החל מ-2022

במסגרת הפרויקט מונה החודש מנהל בכיר לשעבר מקבוצת פולקסווגן בתור נשיא פעילות התחבורה-כשירות (MAAS) של מובילאיי

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

תגובות בתקשורת העולמית: "ישראל בחרה במבוי סתום"

ה"פרנקפורטר אלגמיינה" הגרמני העריך כי "אלה יכולים להיות הימים האחרונים של נתניהו בשלטון", ה"פייננשל טיימס" הבריטי כתב כי "השורד הפוליטי של ישראל נמצא על החבלים", וה"לה מונד" הצרפתי הכריז על "ערב קשה לרה"מ נתניהו"

תורים בקלפיות בת"א / צילום: שני אשכנזי, גלובס

"כמעט ולא הצבעתי מרוב ייאוש. בסוף באתי לכאן כי הבת שלי הכריחה אותי"

התחבורה הציבורית לא ערוכה ליום הבוחר, עם תחנות אוטובוס עמוסות בתושבים שמבקשים להגיע ליעדם ● ובעוד שהקניונים מלאים, בתי הקפה דווקא מדווחים על פחות לקוחות מהבחירות באפריל ● אך נראה שהמקום הכי שומם בבחירות האלה הוא בכלל הקלפיות

אורן בר און  / צילום: באדיבות המצולם

"עולם הטכנולוגיה נמצא היום איפה שחלמו שנהיה בתקופת הבועה"

אורן בר און, מנהל מחלקת הייטק של EY, מתייחס בראיון ל"גלובס" לרמות השווי בתעשיית ההייטק ● לכך שבישראל קמים פחות סטארט-אפים ● ולאופן שבו סופטבנק שינתה את השוק

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

בדרך לאישום? שרגא ברוש זומן לשימוע טרם העמדה לדין בחשד להעלמת מס של מעל 1.5 מיליון שקל

החקירה סובבת סביב חברה משפחתית שהקימו ברוש ואחיו, כאשר עפ"י החשד, על-מנת "לחסוך" מס, שלח שרגא ברוש מכתב מזויף לרשות המסים בנוגע למועד בקשת רישום החברה כמשפחתית

הצבעה לבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לאחר נאומי נתניהו וגנץ, בהמתנה לתוצאות האמת

מדגמי הבחירות של תאגיד השידור כאן, חדשות 12 וחדשות 13 מצביעים על פער קטן לטובת כחול לבן ● שיעור ההצבעה עמד על 69.4% ● גנץ: "אני מתכוון לדבר עם כולם, החל מהלילה נפעל להקמת ממשלת אחדות רחבה"

בנימין נתניהו, בני גנץ, אהוד ברק / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הכנסת הקצרה בתולדות ישראל מתפזרת: כל המספרים של הבחירות

כמה חוקים הספיקה הכנסת ה־21 לחוקק וכמה ימים עוד תכהן בתפקיד ● מהו השיא ששברה הממשלה הנוכחית ● כמה ירוויחו חברי הכנסת החדשים שייבחרו ● וכיצד נרשמו אלפי בעלי זכות בחירה כמצביעים בבחירות באפריל, אף ששהו בחו"ל

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

נתניהו טען כי הרשות הפלסטינית קראה רשמית להצבעה נגדו. האם זה נכון?

ראש הממשלה טען היום כי הרשות הפלסטינית יצאה בהודעה רשמית לערבים בישראל לצאת להצביע נגדו ● אך לא נמצא כל הודעה רשמית מטעם הרשות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אחרי שבוע של תעמולה שיכורה, מסתמן שהציבור נתן לבנימין נתניהו גט כריתות

כאילו מדובר בבוקר שאחרי ליל שתייה כבדה, הציבור הישראלי חש כלפי המנהיג שלו את התופעות המוכרות של הנגאובר: כאבי ראש, עייפות וקושי בריכוז ● ב-3 לפנות בוקר, כשקולו סדוק וחרוך, צעק פעיל ליכוד לנתניהו: "תשתה משהו", ונתניהו השיב לו: "אני קיוויתי שנשתה יותר" ● עוד קצת שתייה בקמפיין מועד ב' ולאן היינו מגיעים ● דעה