גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדקנו: האם ההבטחות של טראמפ עומדות במבחן המציאות? 

למרות המצב הכלכלי הטוב של אזרחי ארה"ב, הפופולריות של טראמפ נמצאת בשפל שאף נשיא לפניו לא חווה בשנת כהונתו הראשונה ■ וזה כנראה מה שמניע אותו: אם רוב הבוחרים אינם מכירים בתרומתו לפריחה הכלכלית, הוא יוכיח להם שהוא מממש את מה שהבטיח ■ אנשי השנה של "גלובס"

גבול ארה"ב–מקסיקו / צילום: רויטרס, Jorge Duenes
גבול ארה"ב–מקסיקו / צילום: רויטרס, Jorge Duenes

"זו הכלכלה, טמבל", הסביר ג'יימס קארוויל, אסטרטג הבחירות של ביל קלינטון, לכל מי שלא הבין איך עובד העולם. קלינטון דאה לבית הלבן על כנפי האמירה הזו ב-1992, ומאז היא שימשה מנטרה למי-יודע-כמה קמפיינים פוליטיים. אבל ב-2017, שנתו הראשונה של דונלד טראמפ בלשכה הסגלגלה, המימרה הזו התנפצה על סלעי מציאות פוליטית אמריקאית חדשה. זו דווקא לא הכלכלה, טמבלים, מלמדים סקרי הפופולריות של הנשיא הנוכחי. ממצאיהם חושפים מצב מוזר: טראמפ, שמוביל כלכלה על סטרואידים, הוא הנשיא הכי פחות אהוד בארצו בהשוואה לכל קודמיו בשנתם הראשונה בתפקיד.

השאלה המתבקשת היא: אם כלכלת ארה"ב אכן ממריאה לשחקים - כפי שעולה, למשל, מנסיקת המדדים הבורסאיים, מצמיחת התמ"ג או משחיקת שיעור האבטלה - איך זה שהמנהיג שאמור לצבור נקודות פוליטיות מהתנופה החזקה במשק דווקא מדשדש במי אפסיים של תמיכה ציבורית ננסית? הרי במשך שנים, בממשלים דמוקרטים ורפובליקאים, היה מתאם מובהק בין שביעות רצון מהכלכלה לבין התפיסה שארה"ב נעה בכיוון הנכון וממילא לבין קורת רוח ממי שעומד בראשה.

כמה סקרים מאמצע דצמבר שופכים אור על הדיכוטומיה החדשה. הם מראים, שרוב האמריקאים אכן מרוצים מהמצב הכלכלי, אך בה בעת הם משוכנעים שארצם נמצאת בשפל המדרגה. יותר מ-60% מהאמריקאים אומרים ש-2017 הייתה שנה טובה מבחינה כלכלית, על פי סקר של "וושינגטון פוסט" מאמצע דצמבר. כמעט 70% מאזרחי ארה"ב אומרים שזו הייתה שנה טובה מבחינה אישית. אבל 58% גורסים ש-2017 הייתה שנה רעה לארה"ב ו-66% סבורים שארצם סטתה מדרך הישר.

דונלד טראמפ / איור: גיל ג`יבלי

טראמפ נוהג לטעון שעוצמת הכלכלה מוכיחה את מצוינותו כמנהיג. "הסיבה לכך ששוק המניות שלנו מוצלח כל כך היא אני עצמי", אמר בנובמבר. "תמיד הצטיינתי בענייני כספים, ואנשים מבינים זאת". בעייתו של הנשיא היא, שהציבור אינו מבין זאת. סקר של CNN מ-18 בדצמבר מראה שרק 35% מהאמריקאים מרוצים מתפקודי נשיאם, בעוד 59% מביעים מורת רוח מביצועיו.

וזה מביא אותנו לאחד מהמאפיינים המעניינים ביותר של ממשל טראמפ: האובססיה הנשיאותית לקיים הבטחות בחירות. כמובן, כל ראש מדינה שנבחר בבחירות דמוקרטיות שואף לעשות זאת, אבל טראמפ שואף יותר: אם רוב הבוחרים אינם מכירים בתרומתו לפריחה הכלכלית, הוא ישתמש בקיום הבטחותיו מ-2016 כנשק רב עוצמה בבחירות הבאות לנשיאות, ב-2020. פקידים בבית הלבן מודים, שדחף למימוש ההבטחות הוא כוח מניע חשוב בתהליכי קבלת החלטות בממשל.

במאמץ לקיום ההבטחות האלה יוצק טראמפ את היסודות לסיסמת הבחירות שתריץ - כך הוא מקווה - את אוהדיו לקלפיות ב-2020: הבטחתי וקיימתי.

בואו נבדוק אפוא את הרקורד שלו: האם הוא באמת קיים את מה שהבטיח במהלך הקמפיין? הנה לקט קטן מתוך מאות הבטחות של המועמד טראמפ במסע הבחירות:

הבטחה: אקצץ את מס החברות מ-35% ל-15%.

מה קרה בפועל: ההבטחה קוימה, פחות או יותר. חוק הרפורמה במסים שאושר בקונגרס ב-20 בדצמבר קבע את הרף של מס החברות על 21%. מה הם 6% בין חברים רפובליקאים?

הבטחה: אדאג לקיצוצי מס גדולים לעובדים אמריקאים.

מה קרה בפועל: הצהרה מטעה, בלשון המעטה. רפורמת המס בנויה על הטבות מפליגות לתאגידים ולעשירונים העליונים והטבות צנועות לבני מעמד הביניים. בממוצע, יפחת נטל המס ב-1,600 דולר לכל משלם מס, אך אלה שמשתכרים בין 308 אלף ל-733 אלף דולר בשנה ייהנו מהקיצוץ הגדול ביותר.

השורה התחתונה היא, שהטבות המס למשלמי המסים יפקעו בתוך 10 שנים, בעוד שההטבות לתאגידים חרותות בחוק לנצח.

הבטחה: אבטל את אובמה-קר.

מה קרה בפועל: ההבטחה לא קוימה. למרות מאמצי טראמפ והקונגרס הרפובליקאי, תוכנית ביטוח הבריאות של הנשיא אובמה מוסיפה לתפקד ונעשתה פופולרית יותר מכפי שהייתה בתחילתה. בכל זאת, הממשל והמחוקקים הצליחו לבטל רכיב חיוני של התוכנית: החובה לרכוש ביטוח רפואי. ביטול רכיב זה צפוי להעלות את דמי הביטוח הרפואי ולגרום לכך ש-13 מיליון אמריקאים ינשרו מהתוכנית בתוך 10 השנים הבאות. אך מס אובמה-קר מוסיף להיגבות כבעבר.3

ברק אובמה / איור: גיל ג`יבלי

הבטחה: אקצץ את מספר מדרגת המס משבע לשלוש. את הדוחות למס הכנסה יהיה אפשר לכתוב על גלויה.

מה קרה בפועל: ההבטחה לא קוימה. רפורמת המס מותירה שבע מדרגות מס. יועצי מס מעריכים, שהרפורמה הזאת הרבה יותר מסובכת ממה שהיה לפניה. "גלויה? רוב האזרחים יצטרכו לפרט את דיווחי המס שלהם בחוברת", אמר לי יועץ מס.

הבטחה: אבטל את מס הירושה, או כפי שטראמפ ניסח זאת אשתקד: "אף משפחה לא תצטרך לשלם את מס המוות".

מה קרה בפועל: ההבטחה לא קוימה. מס הירושה נותר בתוקף, אם כי הרף שמעליו יחול המס הועלה ל-11 מיליון דולר ליחיד, ו-22 מיליון דולר לזוג נשוי.

הבטחה: "נשמר את מדיקייר (תוכנית הביטוח לגימלאים), מדיקאייד (תוכנית הביטוח למעוטי הכנסות) והביטוח הלאומי ללא קיצוצים".

מה קרה בפועל: בישיבה של הקבינט בנובמבר אמר טראמפ: "אנו בודקים בקפידה רבה מאוד את מערכת הסעד וזה יקרה מיד אחרי שנטפל ברפורמה במערכת המס... ארצנו זקוקה לכך נואשות". "בדיקה של מערכת הסעד" היא לשון מעודנת לקיצוצים תקציביים בביטוח הלאומי ובתוכניות הביטוח הרפואי באמתלה שהם נוגסים פלחים הולכים וגדלים מהתקציב ומעלים את הגירעון.

הבטחה: אזרים מיליארדים לפרויקטים ענקיים לבניית תשתיות חדשות ולשיפור תשתיות קיימות.

מה קרה בפועל: ההבטחה לא קוימה, בשלב זה.

הבטחה: אמנה שופטים שמרניים לערכאות העליונות.

מה קרה בפועל: ההבטחה מקוימת. טראמפ מינה שופט שמרני עם קבלות, ניל גורסאץ', לבית המשפט העליון, והוא מציף ערכאות נמוכות יותר במשפטנים שמרניים. הוא נהנה מתמיכה חזקה של הסנאט בתחום הזה.

הבטחה: אפרוש מאמנת פריז להקטנת הפליטה של גזי חממה.

מה קרה בפועל: ההחלטה מתחילה להתבצע. לאחר כמה חודשי היסוסים החליט טראמפ לנתק את ארה"ב מאמנת פריז, שעליה חתומות 200 מדינות. תהליך ההתנתקות יימשך שנים, אך טראמפ יוכל לטעון שהוא עומד בהבטחתו.

הבטחה: אפרוש מכל הסכמי הסחר הבינלאומיים או אנהל מו"מ חדש עליהם. הסכם נפט"א הוא "אסון".

מה קרה בפועל: ההבטחה קוימה. ארה"ב פרשה מהסכם הסחר של האגן הפאסיפי (TPP). בעקבות איום טראמפ לפרוש מנפט"א, הסכם הסחר החופשי של אמריקה הצפונית, הסכימה קנדה לפתוח את ההסכם למו"מ חדש.

הבטחה: אעביר את השגרירות האמריקאית בישראל מתל אביב לירושלים כבר ביומי הראשון בבית הלבן.

מה קרה בפועל: ההבטחה טרם קוימה ואין סיכוי רב שהיא תקוים בתקופת כהונתו הראשונה של טראמפ. הנשיא הכריז בנובמבר על הכרה בירושלים כבירת ישראל, והודיע שהורה לפתוח בהכנות להעברת השגרירות. מכל מקום, פקידים בכירים בבית הלבן הבהירו שהתהליך יימשך שלוש-ארבע שנים.

הבטחה: אקים חומה לאורך כל הגבול עם מקסיקו, וממשלת מקסיקו תישא בעלויות הפרויקט.

מה קרה בפועל: ההבטחה לא קוימה וכנראה לא תקוים. מחוקקים רפובליקאים רבים - וכמובן הדמוקרטים - הכריזו שלא ייתנו ידם לפרויקט שעלותו תהיה לפחות 22 מיליארד דולר. רבים אומרים, לא לציטוט, שהחומה אינה אלא גחמה לחיזוק האגו של הנשיא. ומקסיקו? נשיאה הכריז שארצו תשלם בעד החומה "כששערות יצמחו על כף ידי".

הבטחה: כאשר אבחר, כל 11 מיליון המהגרים נטולי הניירות יהיו חייבים לעזוב את ארה"ב.

מה קרה בפועל: לא קרה. בשנת הכספים 2017 גורשו מארה"ב 211 אלף מהגרים בלתי חוקיים, פחות ממספר המגורשים שנה קודם לכן, שנתו האחרונה של ברק אובמה בבית הלבן.

הבטחה: אנקוט "סינון קיצוני" של מוסלמים שמבקשים להיכנס לארה"ב, אשיק מנגנון לרישום מוסלמים בארה"ב.

מה קרה בפועל: בתי המשפט הפדרליים לא ראו בעין יפה שני צווים נשיאותיים לאיסור כניסת מוסלמים. הצו השלישי נחל הצלחה זמנית. מהאיסור ה"טוטלי" נותר איסור על כניסת אזרחים משש מדינות: צ'אד, איראן, לוב, תימן, סוריה וסומליה. הרעיון למאגר מידע על מוסלמים אמריקאים גווע.

הילרי קלינטון. ההבטחה להעמידה לדין לא קוימה / איור: גיל ג'יבלי

הבטחה: אעמיד את הילארי קלינטון לדין על פשעי האי-מייל שלה. גרסה קיצונית יותר, שקידם מייקל פלין, לימים היועץ לביטחון לאומי, שפוטר אחרי 24 ימי כהונה, הייתה: "להשליך את הילארי לכלא".

מה קרה בפועל: הצחקתם אותה.

עוד כתבות

אדם עם מסכה הולך ליד קניוני עזריאלי בתל אביב / צילום: Corinna Kern, רויטרס

מומחים ממליצים למל"ל: מסעדות ייפתחו רק כשיהיו פחות מ-100 נדבקים ביום

צוות המומחים של פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, המייעץ למל"ל, הציג היום לממשלה אסטרטגיית יציאה, שכוללת שישה שלבים ומאותת שהחזרה לשגרה תהיה ארוכה ● ההקלות לא יחלו לפני שמספר המאובחנים היומי יפחת מ-2,000 ליום, ומערכת החינוך בכיתות ה' ומעלה תושבת לחודשיים נוספים

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע לבנקים: גלו ללקוחות את התשואות שמניבים שירותי יעוץ ההשקעות

הרשות פרסמה חוזר שבו קוראים לבנקים להציג "תשואה ללקוח המקבל שירותי ייעוץ השקעות", וזאת משום ש"תשואה ללקוח היא מידע בסיסי וחשוב לגבי כל תיק ניירות ערך"

מפגינים עולים אל הכנסת / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"הפנימו והבינו, זה קרב על חיינו": אדלשטיין ואוחנה בנסיון להבהיר את ההנחיות

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה וממלא מקום המפכ"ל, מוטי כהן, ערכו מסיבת עיתונאים חריגה במרכז תל אביב ● בהצהרות עצמן לא נמסר מידע חדש, אך השלושה נאלצו להתמודד עם הפגנה קולנית במחאה על הזכות להפגין

עוד מסעדה סגורה בצל הסגר השני בישראל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הצריכה בספטמבר: עלייה ברשתות המזון, נמשך המשבר בתיירות ובפנאי

מנתוני חברת שב"א עולה כי למרות הסגר, ההוצאה בכרטיסי אשראי בספטמבר השנה הייתה קרובה לרמה שנרשמה בחודש המקביל אשתקד ● יציבות בענפים כמו הלבשה והנעלה ומוצרי חשמל

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מספר המאושפזים במצב קשה עבר את סף אי הספיקה של מערכת הבריאות

לפי אגף המודיעין בצה"ל, בממוצע שבועי, שיעור התמותה היומי מקורונה למיליון נפש בישראל עומד על 3.47 ● בארצות הברית, לשם השוואה, שיעור התמותה מקורונה עומד על 2.25 מקרים למיליון נפש מדי יום ● מנהל המחלקה הפנימית בהדסה: "העתיד לא נראה ורוד לאור הזלזול הציבורי, במיוחד במגזר החרדי, אבל לא רק"

יולי אדלשטיין, לאחר התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אדלשטיין: קבינט הקורונה יאריך את הסגר בשבועיים נוספים לפחות

לדברי שר הבריאות אין שום סיכוי שהסגר יוסר בעוד שבוע וחצי לאחר שמחת תורה, כפי שטענה הממשלה בתחילה ● הממשלה צפויה היום להעביר חוק שיגביל את ההפגנות, על אף שהן נערכות באוויר הפתוח

שריפה בקליפורניה, השבוע / צילום: Noah Berger, Associated Press

אם ארה"ב תתחייב למטרות הסכם פריז, קליפורניה יכולה לפעול ולחסוך 4.5 טריליון דולר

זיהום האוויר מתגבר: חמש מתוך 20 השריפות הגדולות ביותר שתועדו במדינה התרחשו ב-2020

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: לומי ברנטל

ועדת החוקה אישרה את החוק הקורונה לקריאות שנייה ושלישית

השלב הבא הוא אישר החוק במליאת הכנסת, שם צפוי להתקיים הדיו בחוק אל תוך הלילה ● ח"כ שקד: "ממשלת ניסנקורן-נתניהו קושרת בין הגבלת ההפגנות לסגר כללי וכך למעשה דוחפת עשרות אלפים לאבטלה ללא צורך"

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

בקשה לאישור תובענה ייצוגית בכ-50 מ' ש' נגד סלקום: שידלה דיירים להדליף פרטי התקשרות של כל הבניין שלהם

לפי הבקשה, הדייר אותו משדלת סלקום להדליף את פרטי ההתקשרות מקבל בתמורה הטבה בסכום של כ-1,000 שקלים ● בשיחה שהוקלטה וצורפה כתמליל אמרה מנהלת המכירות כי "זה משהו שאנחנו עושים בכל הארץ"

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

ירוק בוהק בתל אביב: ת"א 35 עלה ב-1.5%, ת"א 90 קפץ ב-2.8%

העליות הקיפו את כל המגזרים ● מדד הביומד בלט בעלייה של 4.9%, מדד הבנקים עלה ב-0.9%, מדד ביטוח הוסיף 1.6% ומדד נפט וגז התקדם ב-2.8% ● אבוג'ן המריאה 43%, דלק קפצה 8% ● הדולר נחלש ב-0.2% ל-3.459 שקלים

דונלד טראמפ נואם בעצרת תומכים במנהטן לאחר שזכה בבחירות ב-2016 / צילום: Mike Segar, רויטרס

תחקיר: כך מטה טראמפ הוציא את הרוח מהמפרשים של הבוחר השחור

ערוץ 4 הבריטי השיג מסמכים שמלמדים על כך שב־2016 מטה טראמפ חילק כ־200 מיליון אמריקאים ל־8 קטגוריות שונות ● אחת מהן שסוווגה כ"הרתעה" כללה 3.5 מיליון בוחרים שחורים ● בחירות אלה היו הראשונות מזה שני עשורים שבהן ירד שיעור השתתפותם של מצביעים שחורים

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

האפסייד של אקירוב מתרחק: נדחתה הנפקת החברה הבת של אלרוב בשווייץ

אפיק סוויס (Epic Suisse) הודיעה על דחיית מועד ההנפקה של מניותיה לראשונה בבורסה בשווייץ, וזאת עקב תנאי השוק, "אך תמשיך לבחון הזדמנויות להנפקה בעתיד"

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

שלמה החזקות במגעים לרכישת מחצית מתלמה תיירות

קבוצת שלמה דיווחה לבורסה כי היא מנהלת מו"מ ובדיקות נאותות לרכישת עד 50% מחברת תלמה נסיעות ותיירות ● משבר הקורונה בלם את הנפקתה הצפויה של תלמה, שבשוק העריכו את השווי שלה ב-500 עד 600 מיליון שקל

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

בורסות וול סטריט קטעו רצף עליות של שלושה ימים וננעלו בירידות קלות

מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ-0.5% ומדד נאסד"ק נחלש ב-0.3% ● הנפט ירד בחדות וננעל בשפל של שבועיים ● דאקס איבד 0.4%, פוטסי 100 נחלש ב-0.5% וקאק 40 ירד ב-0.2% ● מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי העולם חצה את רף המיליון

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

מסתמן: ליצמן יחזור למשרד השיכון כסגן שר

ליצמן התפטר לפני כשבועיים בשל הטלת הסגר בתקופת החגים ●בימים הקרובים הוא צפוי לדון בנושא יחד עם ראש הממשלה כאשר הכיוון הוא מינוי של שר קיים למשרד השיכון בנוסף לתפקיד קיים ולאחר החגים חזרתו של ליצמן למשרד כסגן שר ● ההחלטה תתקבל עד סוף השבוע

רה"מ נתניהו בשיחת וידיאו עם עצרת האו"ם / צילום: צילום מסך מאתר האו"ם

נתניהו באו"ם: לפלסטינים אין זכות וטו על יחסי ישראל והעולם הערבי

במסגרת נאום וידאו מול עצרת האו"ם, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "אני מחכה שהפלסטינים יהיו מוכנים ואקיים איתם מו"מ על בסיס תכנית טראמפ"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

עובדי הייטק. למצולמים אין קשר לכתבה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות החדשנות מחפשת מנכ"ל חדש. ולא בטוח שהוא חייב לבוא מההייטק

בתעשיית ההייטק מרוצים מתפקוד רשות החדשנות בשנים האחרונות, אך לקראת עזיבתו של המנכ"ל אהרון אהרון נחלקים בנוגע לשאלת מחליפו, שייכנס לתפקיד בזמן משבר • האם יותר חשוב שיכיר את עבודת הממשלה, שיגיע מחברת הייטק או שיהיה בעל ניסיון בעולם ההשקעות

אוריאל לין, מוחמד אל זרעוני מנכ"ל אזור הסחר החופשי, אמנה לוטא, הסמנכ"לית ואמיר שני יו"ר הועדה הבינלאומית של הלשכה / צילום: דוברות לשכת המסחר

איגוד לשכות המסחר חתם על שלושה הסכמי שת"פ באיחוד האמירויות

האיגוד חתם על בהסכם עם לשכת המסחר והתעשייה של דובאי ועם שני אזורי סחר חופשי באזור ● לצד הזדמנות לטפח קשרים חדשים, ההסכמים גם יאפשרו לחברות ישראליות לחדור לשווקים עולמיים כמו סין, הודו ומזרח אפריקה

מתפללים מחוץ לבית הכנסת ביום כיפור בבני ברק / צילום: Oded Balilty, AP

מועצת חכמי התורה של ש"ס: לסגור את בתי הכנסת, תפילות בחוץ בלבד

לאחר פנייה של יו"ר ש"ס אריה דרעי, מועצת חכמי התורה פרסמו הוראה חד משמעית לסגור את בתי הכנסת: "על כל אחד ואחד להתחזק בכל כוחו לשמור ולהקפיד על כל הנחיות הבריאות אחת לאחת" ● מנגד, בציבור החרדי האשכנזי יש פילוג ומחלוקות עם הרשויות