גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהפכה של דובדבנים: שר החינוך, נפתלי בנט

ללא ספק, המהפכה הצליחה: שיעור הנבחנים ב-5 יחידות מתמטיקה בכל הארץ עלה, והעדפת מקצועות ההייטק באקדמיה על פני משפטים ומינהל עסקים ניכרת, אבל בנט הוא פוליטיקאי ובעיות החינוך האמיתיות אינן בנשמתו ■  אנשי השנה של "גלובס"

נפתלי בנט / צלם: אלכס קולומויסקי
נפתלי בנט / צלם: אלכס קולומויסקי

נפתלי בנט בחר בדובדבנים - והצליח לו. בטווח הארוך, כשהוא כבר יהיה במחוזות פוליטיים אחרים, ההצלחה תוכח הרבה יותר: עוד תלמידי 5 יחידות מתמטיקה, עוד סטודנטים במקצועות ההייטק (על חשבון סטודנטים למשפטים ולמינהל עסקים), עוד סייעות והרבה פחות כיתות צפופות.

אין ספק: דובדבנים זה טעים ובריא. אבל מה על כיכר הלחם? מה על מערכת החינוך שאיכותה בצניחה מתמשכת, שיטות הלמידה עתיקות, מדדי הידע נמוכים במיוחד, איכות המורים בעייתית (הלמ"ס, באוגוסט השנה: ממוצע הציון הכללי בבחינה הפסיכומטרית בקרב עובדי ההוראה עלה מ-477 נקודות ב-2008 ל-494 ב-2017. וואוו!); מה על משרד החינוך הבזבזני, היקר, המנופח; מה על עשרות המחוזות, האגפים, המינהלות, המורים-פקידים שלא ראו תלמיד בעיניהם (בכיר לשעבר: הייתי חותך 30% מעובדי המשרד ואף אחד לא היה מרגיש את זה).

נפתלי בנט / איור: גיל ג'יבלי

בנט בחר בקצוות. הוא בחר להשביח את ה"טופ" שישראל בהחלט זקוקה לו, אבל במקביל הוא גם בחר לא לגעת בלב הבעיות. הוא בחר לברוח, בתירוץ שנשמע משכנע: "המערכת ידעה הרבה מדי רפורמות - היא צריכה קודם כול להירגע" מהציפייה למהפכה אמיתית בחינוך.

הוא בחר לא להתעמת עם ממסד ההוראה הארכאי. לא התייצב מול הפנים הבעייתיות של רן ארז מארגון המורים, יוסף וסרמן והיום יפה בן דוד מהסתדרות המורים. הוא בחר להתעלם מהמדמנה. הוא בחר להתרכז בדובדבנים.

אפשר שזה חלק מהתודעה שלו. מהנשמה שלו כאיש הייטק, שביצע כמה אקזיטים בימיו. הוא רצה לשנות את חלקת אלוהים הקטנה, המוצלחת והמוכרת שלו. את זה, יש לציין, הוא עושה בנחישות ובהצלחה.

אפשר שזה נובע גם מכך שהוא קודם כול שר עם כוונות פוליטיות גדולות. לא איש חינוך שמהותו ונשמתו בתלמיד ובחינוך - כמו קודמו שי פירון, שחלם בלילה על המשרד הזה. בנט חולם על משרד ראש הממשלה. על המנדטים שיביאו אותו לשם. הוא איש פוליטי - ואיש פוליטי לא רב, לא מתקוטט, נמנע ממיטות חולות ולא מתעמת עם כוחות כבדים, עשרות רבות של אלפי מנדטים פוטנציאליים. בבוא עת הבחירות, יהיה המתמודד מולו אשר יהיה, בנט יתהדר, בצדק, במתמטיקה ובשחרור קופסאות הסרדינים - אבל ישאיר אחריו משרד שמזכיר בלון מנופח, לא יעיל, מיושן, יקר. שהחינוך ממנו והלאה.

ואפשר שזו הטראומה של לימור לבנת, שרת החינוך מלפני שנים, 2001-2006, שלקחה את המהות בידיים, מינתה את "ועדת דברת" והכינה את המהפכה הכי גדולה שעלתה כאן - ונפלה בה, הופלה במכוון ובזדון, בהשמצות אישיות, באופן מכוער ואינטרסנטי, על ידי ממסד ההוראה שנלחם על שימור העבר. על שימור כוחו. הטראומה של לבנת הנחילה פחד לכל שרי החינוך שהחליפו אותה מאז.

כך או אחרת, הנה מבחן התוצאה לסוף 2017: יש יותר תלמידי 5 יחידות מתמטיקה. בכל יום ראשון יש ישיבת "צוות משימה לאומית" בראשותו. בשנה השלישית לעליית התוכנית - שאליה גייס את ברכתו של הנשיא שמעון פרס המנוח, התנה אותה בכך שרמת הבחינות לא תרד וקבע לה יעדים מדידים וחד-משמעים - יש עלייה במספר הלומדים ובנבחנים בכל רחבי הארץ. ב-2010 נרשמו 9,500 מסיימי 5 יחידות. ב-2011 - 9,500; ב-2012 - 8,500. בסוף 2018 ייבחנו 18 אלף תלמידות ותלמידים שכבר שוקדים על החומר. גם ביישובי הפריפריה. גם ב-200 בתי ספר, חמישית ממספר התיכונים בארץ, שנמצאים בפריפריה וקודם לכן לא הייתה בהם נגישות למתמטיקה ברמה גבוהה יותר. "זה מאפשר לילד מדימונה ולילדה מירוחם כניסה נאה ל-8200", אמר. וזה עובד. הוא התחייב שכל בית ספר שיש בו 6 תלמידים ויותר שרוצים 5 יחידות - יקבל מורה. ובית ספר שיש בו 5 תלמידים ופחות יקבל מורה דרך האינטרנט (אגב, מתברר שזו ההצלחה הכי גדולה). את הסנאטים באוניברסיטאות הוא שכנע להעלות את הבונוס בגין 5 יחידות מ-25 נקודות ל-35.

שיעור הזכאים לבגרות שנבחנו ב-5 יחידות

יש מעבדות נוצצות, אבל איפה המרצים

גם את התוכנית לגידול בבוגרי מקצועות הייטק בנט תפר בעצמו. כשר חינוך ויו"ר המל"ג, הוא מינה את פרופ' יפה זילברשץ לראש הוות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב), ובשנת הלימודים הנוכחית כבר התחילה הסטת התקציבים והזרמת הכסף, כלומר סבסוד, ממשפטים ומינהל עסקים המוצפים ממילא למקצועות ההייטק הנדרשים (ראו גרפים).

יותר מזה, במל"ג-ות"ת כבר אושרה הקצאה תקציבית נוספת של 100 מיליון שקל לבניית מבנים ותשתיות למכלול מקצועות ההייטק, להגדלת שיעור הסטודנטים שיתקבלו לתואר ראשון, ובעיקר: מאחר שלא ניתן לשלם שכר גבוה יותר למורי הייטק מיומנים ומנוסים מתוך התעשייה עצמה - בגלל הסכמי השכר המאורגנים שאינם מאפשרים אפילו באקדמיה להתאים בין התוצאה, האיכות והשכר - מצפים שתשתיות מודרניות, מבנים ומעבדות חדשניות יצליחו למשוך אנשי ההייטק לחינוך באקדמיה.

הסכום שהמל"ג מתקצב כל סטודנט באלפי שקלים

לקראת השנים הבאות, גם נפתלי בנט, כשר חינוך וכמי שבעתיד הפוליטי הקרוב כנראה יכהן כשר בכיר יותר, יודע שהמהפכה חייבת לבוא. שבלעדיה ישראל תידרדר יותר ויותר.

תזכורת: ליאת בן דוד, מורה וכותבת תוכניות לימוד, היום מנהלת מכון דווידסון לחינוך מדעי שליד מכון ויצמן, כתבה פעם: "תם זמנה של מערכת החינוך כפי שהיא. השאלה היא רק עד מתי נוסיף לנתח, להטליא ולהתעלל בגופה הזו, בטרם נביא אותה לקבורה סופית ונתחיל בחיים חדשים". על מערך המורים, המורות, הרמה המקצועית שלהם ושל תלמידיהם אמרה: "כל עוד אנחנו מתייחסים להוראה כאל משרה נוחה ומשלימת הכנסה, אנחנו לא באמת רוצים שהטובים ביננו יבחרו בה. רק מיון רציני ומדויק של מועמדים להוראה, בדיוק ברמה של מועמדים ללימודי רפואה, ומשכורות גבוהות בהתאם, יביאו את התוצאה". אבל זה כבר לא יקרה בקדנציה של נפתלי בנט במשרד החינוך.

עוד כתבות

ד"ר יעקב שיינין / צילום: איל יצהר, גלובס

לא מודל להצלחה: שיינין סוגר קרנות נאמנות ולקוחות ההוסטינג עוזבים

מודלים שוקי הון שבניהול הכלכלן ד"ר יעקב שיינין תנהל לאחר הפירוק הצפוי קרנות נאמנות בהיקף של 54 מיליון שקל בלבד

אביגדור וילנץ / צילום: איייל טואג, יח"צ

לייטביטס לאבס של אביגדור וילנץ חתמה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם אינטל

במסגרת ההסכם, תשקיע אינטל קפיטל בלייטביטס לאבס 10-20 מיליון דולר ● שיתוף הפעולה אמור לחזק את כוחה של אינטל בקרב מול אנבידיה ומלאנוקס על הטכנולוגיה שתפעיל את הדאטה סנטרים העתידיים  

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דרישה מנאמני התחנה המרכזית לנמק שכר טרחה של 55 מיליון שקל

לאחרונה הגישו נאמני התחנה המרכזית בת"א דרישה לתשלום שכר טרחה על ידי בעלת השליטה בתחנה נצבא ● עוה"ד של נצבא: "הבקשה רצופה בתיאורים מוגזמים ובלתי מדויקים (לשון המעטה) ביחס לפעילות הנאמנים" ● ביהמ"ש קבע כי הנאמנים יגישו דוח כספי המפרט את דרישתם

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

בקשה לאישור תובענה ייצוגית בכ-50 מ' ש' נגד סלקום: שידלה דיירים להדליף פרטי התקשרות של כל הבניין שלהם

לפי הבקשה, הדייר אותו משדלת סלקום להדליף את פרטי ההתקשרות מקבל בתמורה הטבה בסכום של כ-1,000 שקלים ● בשיחה שהוקלטה וצורפה כתמליל אמרה מנהלת המכירות כי "זה משהו שאנחנו עושים בכל הארץ"

מפגינים עולים אל הכנסת / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"הפנימו והבינו, זה קרב על חיינו": אדלשטיין ואוחנה בנסיון להבהיר את ההנחיות

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה וממלא מקום המפכ"ל, מוטי כהן, ערכו מסיבת עיתונאים חריגה במרכז תל אביב ● בהצהרות עצמן לא נמסר מידע חדש, אך השלושה נאלצו להתמודד עם הפגנה קולנית במחאה על הזכות להפגין

הנשיא טראמפ בסוף מסיבת עיתונאים בגן הוורדים בבית הלבן ביום שני / צילום: Evan Vucci, Associated Press

כשנותנים ל"מלך החובות" ופושט רגל סדרתי לנהל מעצמה

אין תחום בחוק האמריקאי שנהנה מהקלות מס רבות ופתלתלות כמו הנדל"ן ● זה מצוין עבור הנשיא דונלד טראמפ, ששקוע בחובות של מאות מיליונים, ולבני משפחתו, שמעורבים בעסקאות נשק חובקות עולם; הרבה פחות לארה"ב עצמה, ששיקולים אלה סביר שמשפיעים על מדיניותו

תחנת דלק של דלק ישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

ברביעי בחצות: מחיר הדלק יירד ב-4 אגורות

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 לצרכן בתחנה בשירות עצמי יעמוד על 5.46 שקל לליטר ● השינוי מגיע על רקע ירידת מחיר הבנזין הבינלאומי ב-2.78% וירידה יחסית במע"מ המוטל על רכיב זה

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

בדרך ללילה לבן בכנסת: חוק הקורונה יאושר בקריאות שנייה ושלישית

לפי תיקון החוק שנעשה בוועדת חוקה שהכינה את פרטיו, החוק אמור היה להיכנס לתוקף כבר בחצות הלילה בכפוף לאישורו בכנסת

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

ג'מבו נגד ג'מבו: הדיווח של פוקס גרר התערבות של רשות ני"ע

על פי הבהרה שפרסמה קבוצת האופנה, ההסכם עם ג'מבו היוונית תלוי בכך שפוקס תוכל להשתמש בסימן המסחרי של המותג, אבל עשויה להיות לה מחלוקת על כך עם מתחרה בעלת שם דומה ● מבדיקת "גלובס" עולה כי ישנן לפחות עוד שתי מתחרות תחת השם ג'מבו

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: לומי ברנטל

ועדת החוקה אישרה את החוק הקורונה לקריאות שנייה ושלישית

השלב הבא הוא אישר החוק במליאת הכנסת, שם צפוי להתקיים הדיו בחוק אל תוך הלילה ● ח"כ שקד: "ממשלת ניסנקורן-נתניהו קושרת בין הגבלת ההפגנות לסגר כללי וכך למעשה דוחפת עשרות אלפים לאבטלה ללא צורך"

אמיר כוויית סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח, / צילום: Mohammad Hamed, רויטרס

אמיר כווית הלך לעולמו בגיל 91; אחיו יירש את השליטה

סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח מת לאחר מאבק ארוך במחלה קשה ● נוואף אל-אחמד א-סבאח ימונה כעת לאמיר כווית

עידו סוסן, מנכ"ל חברת דרייבנטס / צילום: דורון לצטר

AT&T הודיעה: ליבת הרשת שלנו תהיה מבוססת על דרייבנטס הישראלית

דרייבנטס פיתחה פתרון תוכנה שיחליף את רשתות התקשורת הקיימות ● המנכ"ל עידו סוסן: "העסקה מוכיחה גם למי שפקפקו במודל הרשת המבוזרת, כי הענן שלנו משתלם יותר ומציע אפשרויות מגוונות יותר"

שריפה בקליפורניה, השבוע / צילום: Noah Berger, Associated Press

אם ארה"ב תתחייב למטרות הסכם פריז, קליפורניה יכולה לפעול ולחסוך 4.5 טריליון דולר

זיהום האוויר מתגבר: חמש מתוך 20 השריפות הגדולות ביותר שתועדו במדינה התרחשו ב-2020

עסק שקרס תחת המשבר הכלכלי. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

בנק ישראל: 510 אלף ממפוטרי הסגר הראשון טרם מצאו עבודה מחדש

מהמחקר של בנק ישראל עולה כי לאחר הסגר הראשון, 460 אלף שכירים הצליחו לחזור לשוק העבודה ● נכון לאמצע יוני, 10% מהמעסיקים בישראל הפחיתו שכר לעובדיהם ● האוכלוסיות החלשות נפגעו קשה יותר במשבר

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

בפעם השלישית מאז פרוץ הקורונה: בנק ישראל והבנקים מאפשרים דחיית החזרי הלוואות ומשכנתאות עד סוף השנה

במסגרת המתווה החדש מוארכת התקופה שבה ניתן לבקש מהבנקים דחייה בהחזרי ההלוואות מסוף אוקטובר לסוף דצמבר השנה ● חברות האשראי, שגם מעניקות הלוואות, לא הסכימו להצטרף למתווה

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

ראשי האוניברסיטאות: השנה האקדמית תיפתח באופן מקוון בלבד

ועדת ראשי האוניברסיטאות הודיעו כי "כשמצב התחלואה יאפשר זאת, נחזור ללמידה במתווה המשלב לימודים בכיתות במקביל ללמידה מקוונת"

אלדד פרי / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי ביהמ"ש מגלים: כך נפל פרופ' רן בליצר בבועת הנדל"ן של אלדד פרי

וגם: בכמה התקרבה החופשה שלכם לבית, עוזי ברייר עוזב את דוטס נאנו והמינוי החדש של פרופ' יפעת ביטון (לא חברת הכנסת שאשא-ביטון)

לינוי בר גפן / צילום: יח"צ

התביעה של לינוי בר גפן היא רק הסדק הראשון: כך מופקר הגולש הישראלי מול הרשתות החברתיות הגדולות

בישראל 2020 עוד לא התקבל אפילו פסק דין סופי אחד המטיל אחריות בלשון הרע ופיצוי על פייסבוק או טוויטר בשל פרסום פוגעני של גולשים ● לינוי בר גפן תבעה את טוויטר ויצרה סדק בחומת ההגנה של הרשתות החברתיות ● מומחים אומרים שהדרך להטיל עליהן אחריות מורכבת, אבל אפשרית

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע לבנקים: גלו ללקוחות את התשואות שמניבים שירותי יעוץ ההשקעות

הרשות פרסמה חוזר שבו קוראים לבנקים להציג "תשואה ללקוח המקבל שירותי ייעוץ השקעות", וזאת משום ש"תשואה ללקוח היא מידע בסיסי וחשוב לגבי כל תיק ניירות ערך"