גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איילת שקד לא עוצרת: עלתה בפופולריות וגם במספר האויבים

תוקפת את מערכת המשפט, ממנה שופטים, מקדמת רפורמות, מחוקקת חוקים ■ הפוליטיקאית האמביציוזית איילת שקד לא עוצרת ■ אנשי השנה של "גלובס"

איילת שקד בוועידת ישראל לעסקים / צילום: איל יצהר
איילת שקד בוועידת ישראל לעסקים / צילום: איל יצהר

שרת המשפטים, איילת שקד, 41, לא עוצרת. הפוליטיקאית המוכשרת והאמביציוזית המשיכה גם בשנה האחרונה לטפס מעלה ברמת החשיפה והפופולריות שלה, וניכר עליה שהיא כבר נכונה לאתגרים חדשים. באותה נשימה, היא המשיכה "לגייס" לה מתנגדים ואויבים מקרב הפוליטיקאים החוששים מקידומה, ומקרב השמאל וראשי מערכת המשפט, שמתנגדים נחרצות ליוזמות החקיקה ולרפורמות ששקד מנסה להוביל.

בזמן שחקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו מקרבת את מועד הבחירות הבאות לכנסת, ביחס כמעט ישיר להתקרבות הזאת, שקד הגבירה את ההתקפות על מערכת המשפט. בספטמבר השנה, נשאה שקד נאום שבו הכריזה על "מהפכה מוסרית ופוליטית", שתכליתה להעצים את כוחם של ערכים לאומיים על-חשבון זכויות פרט אוניברסליות.

בעקבות הנאום הזה, השווה אותה עיתונאי "הארץ", רוגל אלפר, לשליט הפשיסט מוסוליני. כמה ימים מאוחר יותר יצאו שקד ומנהיג מפלגתה, השר נפתלי בנט, במה שהם מכנים "התוכנית החקיקתית", שתכליתה לחוקק את חוק יסוד: החקיקה, שיצמצם את התערבות בית-המשפט העליון בעבודת הכנסת והממשלה.

בחודש שעבר, ב-21 בדצמבר, נשאה שקד נאום חריף בכנס "העמותה למשפט ציבורי" בזכרון יעקב, שבו המשיכה לתקוף את בית המשפט העליון. "הדמוקרטיה הישראלית בורחת מהעם", אמרה שקד וטענה כי "הדבר נובע מפחד עמוק וקמאי מהעם, ומריחוקן של חלק מהאליטות הישנות ממציאות החיים".

שקד רמזה בדבריה לפסילת "חוק המסתננים" על-ידי בג"ץ, ואמרה כי "השיטה שלנו רואה לנגד עיניה בבירור את 'ירושלים של מעלה', אבל לא מצליחה להבחין בדרום תל-אביב של מטה". עוד אמרה השרה, כי "ההתייחסות (של ביהמ"ש העליון, ח"מ) להכרעת הרוב כאל עניין הליכי בלבד, כקליפת הדמוקרטיה, היא זלזול בציבור וזלזול במוסד הדמוקרטי היחיד שהציבור בוחר בו באופן ישיר".

איילת שקד / איור: גיל ג`יבלי

205 שופטים חדשים בתוך שנה

לפני מספר חודשים הצליחה שקד למנות ארבע שופטים לביהמ"ש העליון. השופטים - ד"ר דוד מינץ, יעל וילנר, יוסף אלרון, וג'ורג' קרא - שהיא רואה בהם כמי שיגדילו את ה"איזון" בין שופטים "אקטיביסטים" לשופטים "שמרנים" בעליון. קודם לכן השרה שקד עוררה במהלך השנה דיון פומבי ראשון מסוגו בכנסת, בשאלת המשכיות הנוהג שלפיו נשיא ביהמ"ש העליון ממונה על-פי "שיטת הסניוריטי" - השופט בעל הוותק הרב ביותר ממונה לתפקיד.

למרות כל אלה, שקד טוענת שהיא לא מנהלת מאבק מול ונגד בית המשפט העליון. בראיון שנתנה ל"גלובס" ב-11 באוקטובר אשתקד, טענה השרה כי יש ניסיון למתג אותה כמי שמנהלת מאבק מול העליון. "יש לי אג'נדה מסוימת, ויש לי מחלוקת איתם על מידת ההתערבות של בית-המשפט במהלכים של הרשות המבצעת והמחוקקת", היא אמרה.

לדבריה, "זו מחלוקת אידיאולוגית אמיתית. אני לא חושבת שאני מתויגת כאויבת של בית-המשפט העליון, וזה גם באמת לא נכון. יש לי ביקורת על פסקי-דין, ובמדינה דמוקרטית בית המשפט לא צריך להיות חסין מביקורת. בית המשפט העליון מתערב באופן מוגזם בענייני הכנסת והממשלה, וזה לא בא לידי ביטוי בעיקר בביטול חוקים, אלא בעצם זה שכל עתירה נדונה, והמדינה צריכה להשיב, ויש הליך משפטי. זה מאוד מסרבל ומקשה".

אבל מעבר לעיסוק הבעייתי של שקד בסוגיות החוקתיות, היא עשתה עוד הרבה מאוד דברים במסגרת תפקידה כשרת משפטים.

בין היתר, היא דחפה למינוי 205 שופטים חדשים לבתי-המשפט המחוזיים, השלום העבודה, המשפחה, והתעבורה; בהם שתי שופטות ראשונות ממוצא אתיופי. שקד קידמה חוקים שונים, שגם הם שנויים מאוד במחלוקת, ובמרכזם "החוק לבחירת יועץ-משפטי של שר" על-ידי ועדת איתור ולא על-ידי מכרז. חוק שמעורר חשש גדול לגל של מינויים פוליטיים ולא מקצועיים לתפקיד החשוב.

בנוסף, הביאה שקד לקידום הצעת החוק להטלת אגרות ביהמ"ש כתנאי להגשת בקשות לתביעות ייצוגיות. גם כאן היא חוטפת ביקורת מצד מי שטוען כי הטלת האגרות תפגע במהות של הליך התביעה הייצוגית, שנועד לאזרח הקטן לבוא חשבון עם גופים גדולים במשק כשהם פועלים בדרכים לא ישרות.

לזוז למרכז-ימין כדי לרכוש עוד קולות

בתחום המאבק בטרור והסרת תכנים מהרשת, קידמה שקד את "חוק הפייסבוק". על-פי הצעת החוק, בית המשפט לעניינים מנהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, לתת צו לספקית אינטרנט, כדוגמת פייסבוק או גוגל, להסרת תכנים מסיתים מהרשת.

בכובעה כפוליטיקאית התנהלה השנה שקד בין שני קטבים: מצד אחד, היא טענה פעם אחר פעם שראש-הממשלה, בנימין נתניהו, לא צריך להתפטר מתפקידו בשל החקירה הפלילית נגדו, ולפחות לא עד הגשת כתב אישום, אם יוגש.

מצד שני, שקד החלה לרמוז בשיחות סגורות יותר וסגורות פחות, כי היא מתכוונת להתמודד יום אחד על התפקיד שממלא היום נתניהו. אך הדרך לשם, מבחינתה, עוד ארוכה.

בשנה הקרובה ינסו השרה שקד ושותפה הפוליטי והאידיאולוגי, השר נפתלי בנט, למצוא את הנתיב מהימין הכמעט קיצוני של המפה הפוליטית, אל המרכז-ימין של המפה. זאת, בניסיון לרכוש עוד קולות ולהמשיך לטפס במעלה הפירמידה השלטונית.

עוד כתבות

אביגדור וילנץ / צילום: איייל טואג, יח"צ

לייטביטס לאבס של אביגדור וילנץ חתמה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם אינטל

במסגרת ההסכם, תשקיע אינטל קפיטל בלייטביטס לאבס 10-20 מיליון דולר ● שיתוף הפעולה אמור לחזק את כוחה של אינטל בקרב מול אנבידיה ומלאנוקס על הטכנולוגיה שתפעיל את הדאטה סנטרים העתידיים  

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק בחרה בנוקיה כספק המרכזי לפרויקט הסיבים האופטיים

נוקיה תספק לבזק את הפתרון הטכנולוגי להפעלת רשת ה-GPON החדשה שהיא מקימה בימים אלה

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

שלמה החזקות במגעים לרכישת מחצית מתלמה תיירות

קבוצת שלמה דיווחה לבורסה כי היא מנהלת מו"מ ובדיקות נאותות לרכישת עד 50% מחברת תלמה נסיעות ותיירות ● משבר הקורונה בלם את הנפקתה הצפויה של תלמה, שבשוק העריכו את השווי שלה ב-500 עד 600 מיליון שקל

בניין Beirut Terraces, ביירות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האייקון של ביירות: כמה עולה דירה במגדל החדש של בירת לבנון

כמו בתל אביב, גם בבירת לבנון אדריכלי-על בינלאומיים מתכננים מגדלים לעשירים ● מחיר של דירה בבניין Beirut Terraces עומד על 2.1 מיליון דולר ● מדור אדריכלות חדש 

אלדד פרי / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי ביהמ"ש מגלים: כך נפל פרופ' רן בליצר בבועת הנדל"ן של אלדד פרי

וגם: בכמה התקרבה החופשה שלכם לבית, עוזי ברייר עוזב את דוטס נאנו והמינוי החדש של פרופ' יפעת ביטון (לא חברת הכנסת שאשא-ביטון)

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דרישה מנאמני התחנה המרכזית לנמק שכר טרחה של 55 מיליון שקל

לאחרונה הגישו נאמני התחנה המרכזית בת"א דרישה לתשלום שכר טרחה על ידי בעלת השליטה בתחנה נצבא ● עוה"ד של נצבא: "הבקשה רצופה בתיאורים מוגזמים ובלתי מדויקים (לשון המעטה) ביחס לפעילות הנאמנים" ● ביהמ"ש קבע כי הנאמנים יגישו דוח כספי המפרט את דרישתם

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

ראשי האוניברסיטאות: השנה האקדמית תיפתח באופן מקוון בלבד

ועדת ראשי האוניברסיטאות הודיעו כי "כשמצב התחלואה יאפשר זאת, נחזור ללמידה במתווה המשלב לימודים בכיתות במקביל ללמידה מקוונת"

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

ישראייר לבג"ץ: אפשרו המשך מכירת כרטיסים למדינות ירוקות בטיסות קיימות

הפנייה מגיעה בעקבות מתווה התעופה שעל פיו יכולים לצאת מישראל רק מי שרכשו כרטיסי טיסה עד 25.9 בשעה 14:00, מתווה שמעורר בעייתיות וגם "תמרון" שיאפשר מכירת כרטיסים

אמיר כוויית סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח, / צילום: Mohammad Hamed, רויטרס

אמיר כווית הלך לעולמו בגיל 91; אחיו יירש את השליטה

סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח מת לאחר מאבק ארוך במחלה קשה ● נוואף אל-אחמד א-סבאח ימונה כעת לאמיר כווית

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

ירוק בוהק בתל אביב: ת"א 35 עלה ב-1.5%, ת"א 90 קפץ ב-2.8%

העליות הקיפו את כל המגזרים ● מדד הביומד בלט בעלייה של 4.9%, מדד הבנקים עלה ב-0.9%, מדד ביטוח הוסיף 1.6% ומדד נפט וגז התקדם ב-2.8% ● אבוג'ן המריאה 43%, דלק קפצה 8% ● הדולר נחלש ב-0.2% ל-3.459 שקלים

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

בורסות וול סטריט קטעו רצף עליות של שלושה ימים וננעלו בירידות קלות

מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ-0.5% ומדד נאסד"ק נחלש ב-0.3% ● הנפט ירד בחדות וננעל בשפל של שבועיים ● דאקס איבד 0.4%, פוטסי 100 נחלש ב-0.5% וקאק 40 ירד ב-0.2% ● מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי העולם חצה את רף המיליון

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

האפסייד של אקירוב מתרחק: נדחתה הנפקת החברה הבת של אלרוב בשווייץ

אפיק סוויס (Epic Suisse) הודיעה על דחיית מועד ההנפקה של מניותיה לראשונה בבורסה בשווייץ, וזאת עקב תנאי השוק, "אך תמשיך לבחון הזדמנויות להנפקה בעתיד"

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

בקשה לאישור תובענה ייצוגית בכ-50 מ' ש' נגד סלקום: שידלה דיירים להדליף פרטי התקשרות של כל הבניין שלהם

לפי הבקשה, הדייר אותו משדלת סלקום להדליף את פרטי ההתקשרות מקבל בתמורה הטבה בסכום של כ-1,000 שקלים ● בשיחה שהוקלטה וצורפה כתמליל אמרה מנהלת המכירות כי "זה משהו שאנחנו עושים בכל הארץ"

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: לומי ברנטל

ועדת החוקה אישרה את החוק הקורונה לקריאות שנייה ושלישית

השלב הבא הוא אישר החוק במליאת הכנסת, שם צפוי להתקיים הדיו בחוק אל תוך הלילה ● ח"כ שקד: "ממשלת ניסנקורן-נתניהו קושרת בין הגבלת ההפגנות לסגר כללי וכך למעשה דוחפת עשרות אלפים לאבטלה ללא צורך"

עובדי הייטק. למצולמים אין קשר לכתבה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות החדשנות מחפשת מנכ"ל חדש. ולא בטוח שהוא חייב לבוא מההייטק

בתעשיית ההייטק מרוצים מתפקוד רשות החדשנות בשנים האחרונות, אך לקראת עזיבתו של המנכ"ל אהרון אהרון נחלקים בנוגע לשאלת מחליפו, שייכנס לתפקיד בזמן משבר • האם יותר חשוב שיכיר את עבודת הממשלה, שיגיע מחברת הייטק או שיהיה בעל ניסיון בעולם ההשקעות

רה"מ נתניהו בשיחת וידיאו עם עצרת האו"ם / צילום: צילום מסך מאתר האו"ם

נתניהו באו"ם: לפלסטינים אין זכות וטו על יחסי ישראל והעולם הערבי

במסגרת נאום וידאו מול עצרת האו"ם, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "אני מחכה שהפלסטינים יהיו מוכנים ואקיים איתם מו"מ על בסיס תכנית טראמפ"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אלי רוזנברג צפוי לקבל את היתר השליטה באל על מרשות החברות

את ההיתר תעניק לרוזנברג רשות החברות בכפוף לחתימת שרי הביטחון, התחבורה והדיגיטל ● רק לפני שבוע שלחה אל על מכתב לשרים שאמורה לאשר את העברת הבעלות, בטענה כי רוזנברג הבן לא כשיר לנהל את החברה

שרונה מרקט / צילום: אלירן אביטל

ביהמ"ש הטיל צו עיקול זמני על נכסי גינדי החזקות בחניון שרונה מרקט

הדיירים במגדלי שרונה מתנגדים לניסיון של גינדי החזקות למכור את החניון הצמוד לבניינים ● בית המשפט הטיל צו עיקול זמני עד לסך 59 מיליון שקל, שיבטיח טיפול בבעיות תברואתיות והסדרת השימוש בחניון

תחנת דלק של דלק ישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

ברביעי בחצות: מחיר הדלק יירד ב-4 אגורות

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 לצרכן בתחנה בשירות עצמי יעמוד על 5.46 שקל לליטר ● השינוי מגיע על רקע ירידת מחיר הבנזין הבינלאומי ב-2.78% וירידה יחסית במע"מ המוטל על רכיב זה